POPERINGE - IEPER - WERVIK 3 Er zijn zoveel... Martelaren Nieuwe Toren en Zijbeuken der Kerk van Kruiseeke door Z. Exc. Mgr De Smedt gewijd 1954 tot Mariaal Jaar uitgeroepen Treinen, Trams en Autobussen De Provinciale Tuinbouwtentoonstelling en de Poperingse Floraliën trokken naar de Hoppestede duizenden kijklustigen 16 HET WEKELIJKS NIEUWS Wat zullen wij op het T.V.-scheri te zien krijgen? DAT BRiNGT OP... Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG OCTOBER 1953 BUITENLANDS OVERZICHT Vreselijke treinramp te Jemeppe-sur-IVIeuse De Wesfvlaamse C.V.P.-Jongeren vergaderden te Reeselare Ter herdenking van de 100e verjaardag van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis 2. - Gesprekken met Jan BoonBert Leysen en de Vlaamse T.V.-mensen MOEDER, LEES EN ONTHOUD Hij spuvol zijn Fiondelsfiolerie uiiia DRUKLETTERS, en doet dat Ua HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49' JAAR. Nr 40. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 34 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge DAT moeten wij toch we- overleden zijn en die men, uit vrees ten. voor het Poolse volk, niet lastig had Er wordt veel te weinig gevallen: Kardinaal Hland en Kar- aandacht gewijd aan de^ dlnaal Sapicha. kerkvervolging achter het" Natuurlijk werd ook de Ameri- ijzeren gordijn en in Zuid-Slavië. kaanse Kardinaal Spellman erbij 't Is wel waar dat de Kerk die ver- gesleurd. Zowel hei. Vatikaan als volging als een normaal verschijn- Kardinaal Spellman hebben mede- sel aanziet. Is er wel een eeuw ge- gedeeld dat al die beschuldigingen weest zonder vervolging? Wie zou loutere verzinsels en leugens zijn. kunnen de martelaren optellen? In de Verenigde Staten heeft dat Maar is dat verschijnsel nu zoda- proces dan ook geweldige opschud- nig normaal dat de katholieken in ding verwekt, niet echter in En- ons land er niets moeten over we- geland, alhoewel er spraak was van ten? Niets moeten kunnen gevoelen «Engelse agenten». Maar Chur- voor de gemartelde broeders? Niet chill is in de eerste plaats... groot mogen bewonderen de heerlijke ge- handelaar en is slechts er op uit loofsovertuiging van miljoenen ver- om zaken te doen met de bloedhon- volgden, niet moeten bidden voor den van Moskou, die broeders in nood? Moeten wij Nu vernemen we dat ook de dan blijven zwijgen? Zien en on- Poolse Kardinaal Wiszynski in het dervinden we dan niet dat er regel- gedrang komt. Men kan eenvoudig matig beroering wordt verwekt alles herhalen wat tegen Mgr wanneer echte misdadigers worden Kazmarek werd ingebracht. Pries - veroordeeld? Men zou dan een land ters en Bisschoppen zijn immers in rep en roer stellen. Dan wordt allen verraders, wijl zij niet heulen beroep gedaan op de rechten van met een goddeloze staat, de mens, dan wordt de vrijheid Zouden wij echter niet goed doen er bij gesleurd. zo wij onze mensen leerden weten Dat er In linkse, in anti-katholle- wat er in die landen gebeurt, waar ke bladen geen woord wordt geuit, men het paradijs belooft en een kom, dat moet ons niet verwonde- hel schept. Hebben wij niets over ren. «Liever Turks dan... Paaps», aan liefde en gebed voor die mar- 't Zou zelfs wel gebeuren en 't is telaren? gebeurd dat Kardinaal Mindszenty door Le Peupleals werkelijk plichtig werd aangezien. Heeft ooit een van die bladen Iets geschreven over de gruwelijke vervolging in China? Maar we zijn zelf plichtig. Wordt er door Katholieke bladen genoeg over geschreven en door ons genoeg over gesproken? Over China kunnen onze Vlaam se Missionarissen spreken die na maanden gevangenis, uit dat land werden verjaagd. Over Zuid-Slavië weten we hoe Mgr Stepinac werd veroordeeld en nu heeft Tito zijn nieuwe methode kenbaar gemaakt. Het gepeupel had weerom priesters aangevallen. «Slechte methode» heeft Tito ge zegd. Geweld kan de religie niet neerhalen. Voortaan moeten we ge baren dat we de priesters helemaal op zij laten liggen, dat wij ze... niet zien staan. Over enkele jaren spreekt men noch over priesters noch over religie meer. Hoe is het gesteld met Kardinaal Mindszenty? Met hem werd, evenals met Mgr Stepinac, het Sovjet-systeem toe gepast, dat mensonterend, dat dui vels systeem dat iemand helemaal kgpot maakt, zodanig dat hij heel eenvoudig vferklaart en nazegt wat de beschuldigers hem voor zeggen. Geen martelaren meer die wor den neergeschoten of... ja, er zijn oneindig veel middels om iemand... van kant te maken. Waar zijn de bisschoppen en priesters uit de Baltische landen? Waar die uit Roemenië, hoe is het in Tsjecho-Slowakije? Kijken we even naar Polen, dat echt-Katholieke land. Meer dan 5.000 priesters en on geveer 6.000 kloosterlingen werden weggevoerd of vermoord. Nu zijn er nog duizend priesters in de ge vangenissen en dertien Bisschop pen. Maar, volgt men de nieuwe me thode niet van Tito, men wil geen bloed meer vergieten, men verkiest de langzame, de... trage dood. Voor enkele dagen werd Mgr Kazmarek, bisschop van Kielce in Polen, tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld. De reden? Hij had betrekkingen met Engelse en Amerikaanse agen ten om de Verenigde Staten en het Vatikaan valse Inlichtingen te ver schaffen over Polen. De Bisschop is een verrader! Het proces werd afgehandeld te Warchau. Sedert twee jaar was Mgr Kaz marek gevangen genomen; en ge durende die twee jaar was ook hij... bewerkt, zoals Kardinaal Minds zenty en zoals al de slachtoffers van Stalin en zoals Beria, de uit vinder van het systeem, nu zelf bewerkt zal worden voor hij ge bracht zal worden voor Malenkov's volksrechtbank. Een verslag over dat proces werd gegeven door een communistisch blad in Italië, d>e Unita lees nu: Mgr Kazmarek antwoordde niet. Met gebroken ogen en gebro ken stem las hij de blaadjes papier af die hij in handen hield.» Zo willoos had men hem gemaakt dat hij gedwee aflas wat men hem in de handen had geduwd. Sedert 1920 was Mgr Kazmarek niet te Rome geweest., De regering had hem de toelating geweigerd de gebruikelijke reis naar de Paus te ondernemen. De Verenigde Staten hebben zelfs geen gezant bij de Paus. Alwie echter de waarden van de godsdienst en de christelijke zede- leer durft verdedigen tegen de god deloze staat, is een verrader van het volk en een vijand van de Russische... demokratie. Nooit kende de mensheid schan delijker proces, waar de leugen moet dienen om de leugen te ver dedigen. Op dat proces werdén twee Pool se Kardinalen beschuldigd, die... Er zijn nog zoveel martelaren! PÉ VLAMYNCK Spanje kiest stelling DE AMERIKAANS-SPAANSE ONDERHANDELINGEN Dat de Amerikanen nuchtere, zakelijke en realistische mensen zijn, wordt eens te meer bewezen door hun besprekingen met Spanje en het afsluiten van belangrijke akkoorden met dit laatste land. De V. S. stellen zich een be paald doel; eens dit doel nauwkeu rig afgelijnd, trekken ze er op af zonder conformisme of conventio- nalisme. Zien we heden ten dage niet hoe in Europa de houding van de landen onderling maa,r al te zeer beïnvloed wordt door ideo logische of religieuze tegenstellin gen. door verschillen op gebied van staatkundige organisatie, door wrokgevoelens gegroeid uit voor bije gewapende conflictenT Zulks is natuurlijk zeer menselijk en psychologisch wellicht goed uitleg baar. Maar in de internationaal politieke verhoudingen moet men in andere categorieën oordelen en zijn wijn in zoverre kunnen do pen als opportuniteit en zakelijk heid het wel eens kunnen noodza kelijk maken. Hierin zijn de Amerikanen wer kelijk meesters. In het raam der organisatie van het Noord-Atlan tisch Pact sluiten de V. S. een overeenkomst met een reeks lan den en de regeringen vastbeslo ten de vrijheid... van hun volke- DICTATOR FRANCO reikt de hand aan de U.S.A. ren te vrijwaren... gegrondvest op de beginselen van de democratie en zijn de grote, machtige leiders en bezielers van deze overeen komst. 3 DODEN EN MEER DAN 100 GEWONDEN Deze foto van de laatste der aangereden wagons toont een duidelijk beeld van de hevigheid van de bot sing. De locomotief van de sneltrein zat letterlijk tot halfweg in de wagon. Kruiseeke is niet langer een gehucht zonder uitzicht, doch is nu een zeer mooie parochie ge worden. De kerk heeft niet meer het uitzicht van 'n schoolgebouw of van een naamloze vergader zaal, maar zij is thans, zoals het hoort bij een parochiekerk, voor zien van een mooie toren en van sierlijke zijbeuken. Zondag was het daarom feest te Kruiseeke waar de parochia nen terecht fier zijn over het ge presteerd werk en voor dit werk de gelukwensen van hun Bis schop mochten in ontvangst ne men. DE PLECHTIGE WIJDING Ongeveer een kwartier vroeger dan voorzien was, kwam Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brug ge, te Kruiseeke aan. De inwoners der parochie hadden zich echter niet laten verrassen en waren allen op post om de wijding van de nieu we toren en de twee nieuwe kruis- beuken der kerk bij te wonen. Mgr De Smedt werd bijgestaan door Z. E. H. Kan. Carpentier, Secretaris van het Bisdom; Z. E. H. Kan. Vro- man, Deken te Menen, en Z. E. H. Grymonprez, pastoor der parochie. Na deze plechtigheid, door al de aanwezigen met eerbiedige belang stelling gevolgd, sprak de Bisschop van op de predikstoel de gelovigen toe om hen te wijzen op de hoge betekenis van deze plechtigheid er, hen vooral aan te tonen hoe rond het kruis ons geloofsleven zich ont wikkelt. Na deze toespraak werd. in aan wezigheid van Mgr De Smedt, door Z. E. H. Pastoor Grymonprez, aan het altaar bijgestaan door Z. E. H. Camerlynck, Principaal van het St Henricus College te Ko men, en door Z. E H. Wyseur, Le raar aan hetzelfde coi>ge, een Plechtige Dankmis opgedragen. Onder leiding van dhr Albert Dereuck voerde de symphonie van Wervik een meerstemmige mis uit. MONSEIGNEUR ZEGENT Tegen het einde van de mis had ook het grauwe overtrokken weder zich gewonnen gegeven en kwam de zon het feestelijk gedoe bekij ken. Het muziekkorps van St Hen ricus, dat de plechtigheid op stem mige wijze opluisterde, bracht er opnieuw de kadans in, toen men door het versierde Kruiseeke optrok naar de school, waar de zegening der kinderen zou plaats hebben. Monseigneur is dan begonnen met kruisjes uitdelen aan de kleinen op moeders arm en aan de grotere kinderen, die eerbiedig opblikten naar die glimlachende Bisschop. Z. E. H. Grymonprez, die als een goede herder zijn schapen kent, deed de bedeesden naar voor ko men en zorgde ervoor dat iedereen aan de beurt kwam. DE FEESTVERGADERING In de feestzaal van de meisjes school werd deze plechtige voor middag besloten met een feestzit ting. De symphonie van Wervik had op het podium plaats genomen om het muzikaal gedeelte van deze vergadering te verzorgen. Na een zeer keurig voorgedragen openings stuk nam dhr Depoorter, Hoofd onderwijzer, het woord o:n Mon seigneur te danken voor zijn aan wezigheid in deze parochie van amper 1.000 arbeiders en boere- menssn. (Zie vervolg blz. 2) Zaterdag 26 September deed zich in de morgen een schrikkelijke treinramp voor vlak bij de statie van de Waalse gemeente Jemeppe- sur-Meuse. Door het breken van een span van een der wagens van de stoptrein Namen-Charleroi, wa ren vier wagens van deze trein op een ander spoor terecht gekomen. Daar werden zij aangereden door de sneltrein Luik-Doornik. De twee laatste wagens werden letterlijk vermorzeld, terwijl de twee eerste licht beschadigd werden. In allerijl werd aan de Inzitten den hulp geboden. Al zeer spoedig bleek er geen hulp meer vandoen voor een drietal studenten, die op slag waren gedood. Verder haalde men uit de wrakstukken niet min dan 10 zwaargewonden, wijl 97 lichtgewonden verzorging vandoen hadden. De aangereden wagons werden 140 meter ver medegesleurd. Het onderzoek naar de oorzaken is nog aan gang, maar reeds staat vast dat het signaal openstond. Nu kan men toch bczxvaarlijk beweren dat Spanje een democra tie is, en het Spaanse volk de vrij heid geniet welke wij, West.ersen, in onze onderscheidene landen ge woon zijn te genieten. Mogelijk redeneren de Amerikanen, en wij willen met onze nieuwe verdragen Spanje niet binnen loodsen in de N.A,T.O.maar bepaalde politieke, ideologische en sociale verschillen moeten ons niet beletten tot vriend te maken wie wij tot vriend willen hebben, omdat ons zulks nuttig kan zijn!! En zo zal Amerika op zekere dag misschien oordelen ten opzichte van Yougo-Slavië, waar de ver schillen op alle gebied nog onein dig groter zijn, maar waarmee de V. S. op dit ogenblik reeds, steeds beter en warmer wordende betrekkingen onderhoudt, dit om dezelfde redenen als ten opzichte van Spanje. Die redenen moeten gezocht worden op militair gebied: mili taire redenen doen wel eens be slissingen treffen die op een an der gebied minder gelukkig schij nen. Maar toch bestaan er mili taire noodwendigheden, die alle andere overwegingen tijdelijk in de schaduw kunnen stellen. En het zijn zulke noodwendigheden welke de V. S. tot een verdrag met Spanje hebben gebracht, na bijna twee jaar lange en lastige onder handelingen, en in omstandighe den welke men voor Spanje zelf beslist niet ongunstig kan heten. DE OVEREENKOMST TUSSEN SPANJE EN DE V. S. Het is duidelijk dat alle verde- digings- en veiligheidsverdragen met betrekking tot West-Europa, en waarin de Amerikanen een overwegende rol spelen, leemten en gaten vertoonden, waarvan het Iberisch Schiereiland er zekerlijk een was. Portugal is wel lid van de N.A.T.O., maar dit lost, bijlange niet alles op voor het Spaans ge bied, al is daar nog een Gibraltar. Hiervan gaven de V. S. zich goed rekenschap en anderzijds ook van de geestesgesteldheid der Europe se landen ten opzichte van Fran co, omwille van de voorbije bur geroorlog, omwille van het regi me, niettegenstaande zijn gunstige houding ten opzichte van de geal lieerden tijdens het laatste we reldconflict. (Zie vervolg olz. 2) Zondag 27 Sept. jl., te 10.30 uur, ging in de zaal Patria te Roeselare, een provinciale kaderdag door voor de Westvlaamse C.V.P.-Jongeren, onder voorzitterschap van Heer Advocaat R. Fieuw uit Roeselare. Op deze vergadering handelde de Heer Lode Van Hove, nationaal voorzitter der Jonge Ploegen, over Waarheen met onze jonge ploe gen? Wij stellen bij de jongeren een zekere aarzeling vast, aldus spre ker, aarzeling die zijn oorzaak vindt in de vrees voor de politiek. De jongeren nebben nochtans behoef te aan polieteke voorlichting'. Wij moeten niet wachten tot het sig naal komt van hoger hand, doch de zekerheid uit ons zelf moet ons aanzetten om te beginnen met de uitbouw der jonge ploegen, waar van het doel is: jDolitieke vorming te geven door actieve methode in eigen kring. De politieke vorming omvat twee aspecten: naast de verstan delijke ook de zedelijke vorming. De methode beètaat er vooral in onze jongeren de overtuiging mede te aan politieke voorlichting. Wij veranderen bij onze jeugd. Wc moeten daarbij werken op lokaal plan en er opbouwend werk ver richten. Geen afbrekende c.rïtiek, maar positief werk is noodzakelijk. In de namiddagzitting handelde de' Heer Govaert uit St Andries over het onderwerpHoe werkt de jonge ploeg? De jonge ploeg moet een cel zijn van studie en actie en werken volgens eigen me thode, aangepast aan de plaatselij ke omstandigheden, met als cen traal persoon de voorzitter. Tot slot van deze provinciale ka derdag sprak de Heer Van Hove nog over het tijdschrift der jon geren. In een encycliek meldt Z. H. Paus Pius XII dat het jaar 1954 aan Onze Lieve Vrouw zal gewijd zijn. Z.H. de Paus nodigt de katholie ken van de gehele wereld er toe uit verbeide en door de katholieke we reld geestdriftig begroete gebeurte nis een krachtige impuls gaf aan de verering voor Maria en aan de onderzoekingen die de titels van de het Mariaal jaarte vieren ter Heilige Maagd in een nog helder gelegenheid van de honderdste ver jaring van de uitroeping van het dogma van de Onbevlekte Ontvan genis. Fulgens Corona (Schitterende Kroon) dit is de titel van de ency cliek. De titel is tevens de aanhef van de pauselijke oorkonde. Het mariaal jaar wordt tevens uitge roepen vcor de wereldvrede, de eenheid van de Kerk met de Kerk der stilted.z. de christelijke ge meenschappen in de landen die aa.n communistisch regime onder worpen zijn. Het mariaal jubeljaar zal op 8 December 1953. datum van het feest der Onbevlekte Ontvangenis aanvangen en op 8 December 1954 eindigen. Speciale aflaten zullen verleend worden aan de bedevaarders, die de Maria-heiligdommen zullen be zoeken, waaronder allereerst te vermelden zijn: Santa Maria Mag- giore te Rome, Lourdes en Fati- ma. MARIA BEVESTIGDE UITSPRAAK VAN Z.H. DE PAUS In de encycliek verklaart de H. Vader vooreerst dat 100 jaar na de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis, de glorie krans waarmede Gcd het hoofd van Maria kroonde, thans nog met meer glans schittert, omdat de lang NJEUWE UURREGELING VAN Zondag 4 October verandert de uurregeling der treinen, trams en autobussen. Deze nieuwe uurregeling geven wij in ons volgend nummer, dit van a.s. week 10 October. Het beste middel om zeker te zijn dit blad te zullen ver krijgen is het van NU AF AAN BIJ UW VERKOPER AAN TE VRAGEN. Het kan ook rechtstreeks op ons bureel aangevraagd worden mits toevoeging van 3,50 fr. in postzegels. Bij het schrijven van deze lijnen behoren de Provinciale Tuinbouw tentoonstelling- en de Poperingse Floraliën 1953 tot het verleden. In een feestroes van bloemen en mu ziek had Maandagavond de opsluit plaats. Weer trok een massa volk naar de grote feesthalie der Flo raliën om afscheid te nemen van al het schone dat Poperinge gedu rende deze tentoonstelling te be wonderen kreeg. OFFICIËLE EN OOK VOLKSE BELANGSTELLING In een gedeelte van onze vorige uitgave (uitgave Poperinge - leper) brachten wij relaas over de ope ning van de Provinciale Tuinbouw tentoonstelling en de Poperingse Floraliën die Donderdagnamiddag 24 September te 15 u. plaats had. Vooraf waren de genodigden te 11.30 u. ten stadhuize ontvangen door Dr Van Walieghem, Burge meester van Poperinge, de Schepe nen en de leden van de Gemeente raad, waarna te 13 u. een banket werd aangeboden in Hotel Skindies. Te 15 u. opende Ridder Pierre van Outryve d'Ydcwalle, Gouver neur der Provincie, de Tentoonstel ling die deels op de Bertenplaats en deels op het terrein van De Vetten Os was ondergebracht. Benevens de leden van het Uitvoerend Comité, onder leiding van Voorzitter Abel Vallaeys be merkten wij onder de aanwezigen: Z. E. H. Deken Geldhof; Inspecteur Generaal Scheirlinck, vertegen woordiger van Minister Heger, dhr Moerman, privé-secretaris vai^ Mi nister De Taeye en diens vertegen woordiger op deze plechtigheid; de Senatoren Feryn en Missiaen; de Volksvertegenwoordigers Lefere, Stubbe en Lahaye; Bestendig Af gevaardigden Olivier en Storme; Mevr, Van Moerkerke, Provinciaal Raadslid; dhr van Merris, Vrede rechter te Poperinge en tal van vooraanstaanden. De grote belangstelling van overheidswege bewees dat er grote verwachtingen gebouwd waren op deze gebeurtenis en het dient on derlijnd dat de inrichters aan deze verwachtingen beantwoord hebben. Gedurende enkele dagen voor de opening had de weermaker noch tans lelijk zijn partejn gespeeld en vooral de dahliakwekers kregen het te ontgelden. Maar toch wisten de exposanten het klaar te spelen iets op te bouwen wat kwantitatief voor andere Floraliën, zoals Gent en Luik, moest onderdoen doch waar de kwaliteit hiervoor ruimschoots schadeloos stelde. De grote middenhalle overwel digde door de kleurenweelde van dahlia's, chrysanten, anjers, rozen, enz... maar daar waren eveneens stemmige hoekjes die meer op het practische waren afgestemd. Hier onder vermelden wij vooreerst de standen op de koer van De Vetten Osopenluchtstanöen met zeer voortreffelijk aanlegwerk zowel wat sierbomen als fruitbomen betreft. Binnen in de zalen kregen de be zoekers nogmaals de gelegenheid prachtige wijzen van tuinaanleg te bewonderen. Handelend over het gedeelte dat de Tuinbouwtentoonstelling omvat- (Zie vervolg blz. 12) Ie lém komt Reeds een paar jaren heeft NIR- directeur-generaal Jan Boon op zijn hooggelegen huis in de Schepenij- laan te Ukkel niet zo ver trou wens van het Observatorium en het Weerkundig Instituut een rijzige televisie-antenne staan. Zodra de weersomstandigheden het hem toe laten, volgt hij sindsdien de kijk- programma's uit Parijs of uit Lon den. Soms ook krijgt hij de Neder landse zender Lopik doo-. Alles sa men echter was het tot nog toe slechts heel weinig wat hij op zijn scherm krijgen kon. Maar omdat hij vermoeden kon dat hij de ver antwoordelijkheid zou te dragen hebben voor onze Vlaamse televisie, liet hij niet na ter plaatse de bui tenlandse programma's te gaan vol gen. Onlangs gaf Jan Boon een boek e geestelijke overheid na de wijdingsplechtigheid. Wij bemerken v. 'i;r" z. E. H. Grymonprez, pastoor te Kruiseeke; Z. E. H. Deken Vt«man; 2. H. Exc. Mgr Be Smedt ca Z. E. B. Kan. carpentier. Klein rakkertje ziet er wat bleekjes uit, Heeft hij geen honger de kleine guit? Maar honigkoek o. die lust hij wel: Mamaatje krijg ik de dikste schel? Och moeder, je bent ook kind geweest, Je vocht toen misschien om 't eerst en 't meest!... Het komt toch op dat schelletje nie Van lekkere koek van De Werkende Bie Klein pruilmondje voelt zich zo ziek en raar: Die volle tas melk? Maar de zeem staat klaar: Mamaatje krijg ik de grootste schep? 'k Drink nog een tas als 'k er zeem in heb! Och moeder hoe was uw kindertijd, Je vocht toen misschien om zoetigheid!... Het komt toch op dat lepeltje nie Van zalvende zeem van De Werkende Bie (Med.) uit waarin hij een signalement probeerde Le geven van aeze nieuwe kunst en dan verder de vraag' stelde of de TV voor ons volk een weidaad of een verschrikking zou zijn. Men mag gerust aannemen dat wellicht niemand in ons land het probleem van de Televisie, tenminste wat de programma's betreft, zo volledig en zo grondig heeft bestudeerd als deze man. Toevallig was hij tevens, voor dat hij even voor deze oorlog direc teur-generaal werd van het NIR, werkzaam geweest op twee terrei nen die zeer nauw verband houden met de TV van nu: in de jaren der tig was hij secretaris van het be kende Vlaams Volkstoneel, dat toen met de regisseur Johan de Meester en onze grootste acteur Staf Brug gen tot haast in elk dorp van Vlaanderen triomfantelijke voor stellingen gaf; daarna werd hij journalist en hoofdredacteur van De Standaard Goede Televisie is een menge ling van toneel en journalistiek zegt ons J. Boon. In de keuze van de medewerkers, en in het vastleg gen van de eerste programma's hebben wij dit principe immer voor ogen gehóuden. Wi.j menen in de mate van het mogelijke ervoor ge zorgd te hebben dat de Vlaamse Televisie goede spektakels en goede actualiteiten zal brengen. Wat het laatste betreft hebben wi.j reeds verschillende overeenkomsten met het buitenland gesloten. Zo zal bv. elke avond een copij van de nieuws- filmen, die door de Londense BBC- televisie worden gegeven, met het vliegtuig mee naar Brussel komen, zodat onze actualiteiten-regisseur er zijn keus kan uitmaken, van Ne derlandse commentaar voorzien en nog die zelfde avond uitzenden...» (Zie vervolg blz. 12) licht stelden. Het leek wel alsof de H. Maagd in zekere zin de uitspraak van de stedehouder Christi wilde bevestigen door enkele jaren na dien te verschijnen in de grot van Lourdes, die een bedevaartoord is geworden voor alle volkeren ter wereld en een haard van Maria verering. DE LEER WAS VAN OUDSHER LEVENDIG IN DE KERK Door dit dogma af te kondigen, zo luidt het in het encycliek, heeft Paus Pius IX niets anders gedaan dan de stem van de kerkvaders en van de ganse kerk aandachtig op gevangen en met zijn gezag beves tigd. Deze leer, die haar grondslag vindt in de H. Schrift en die beslo ten ligt in de leer van de kerkva ders, vloeit zoals al de andere pri vilegiën van Maria voort uit haar rol als Moeder Gods. Zij zou inder daad niet de waardige Moeder van de Verlosser zijn geweest, indien de smet van de erfzonde Haar, zelfs maar een ogenblik bij haar ont vangenis, onderworpen zou hebben gemaakt aan de heilloze vloek van satan Deze leer openbaarde zich dan ook van oudsher met steeds meer kracht hetzij in de leer van de kerkvaders, hetzij in de geest in het gemoed van de gelovigen. SCHITTERING MET VERBLINDENDE GLANS Het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis schittert ook in onze dagen, aldus de encycliek, met nog meer luister ten gevolge van de vaststelling van het dogma der Tenhemelopneming van Maria, een voorrecht dat als de natuurlijke be kroning van het andere is. Op die manier schitterde zowel het begin als het slot van haar le vensbaan met een verblindende glans De volkomen onschuld van haar hart, vrij van elk gebrek, be antwoordt in een bewonderswaar- dige overeenstemming aan de aller- volkomenste verheerlijking van haar maagdelijk lichaam, en even als Zij met haar enige Zoon vere nigd was in d-e strijd tegen de boos heid van het hels serpent, had zij ook met hem deel in roem van de overwinning op de zonde en haar droeve nasleep. VERZAKEN VAN CHRISTUS OORZAAK VAN ALLE KWALEN Vervolgens zegt Z.H. de Paus dat Hij van dit eeuwfeest een vernieu wing verwacht van de verering voor Maria en van de zeden van de christenen, afgestemd op het voor beeld van Maria. Inderdaad, zo zegt Hij, evenals alle moeders wordt Maria door de zoetste gevoe lens gestreeld als Zij, haar eigen aard bij haar kinderen terugvindt. Verder maant ook het mysterie dat de H.Maagd van elke smet vrij waart, tot een onschuldig en smet teloos leven. Alle kwalen die mo menteel de volkeren en de naties teisteren, vinden hun oorsprong in het verzaken van Christus. Deze te rugkeer van de mensen naar Chris tus is dringend noodzakelijk. Met het oog op de genezing van de kwalen die de maatschappij teisteren is het gezag van de Staat alleen niet voldoende. Een macht die boven de menselijke macht staat is nodig. Slechts op die wijze zullen het christelijk leven de naas tenliefde, de vrede en rechtvaardig heid, onder de verschillende maat schappelijke klassen wederom kun nen bloeien. (Zie vervolg blz. 2) Enkele opnamen uit tie Provinciale Tuinbouwtentoonstelling en Poperingse Floraliën. Boven links: Voorzitter Abel Vallaeys dankt tijdens de feestavond dc Overheden, zijn Medewerkers en het Publiek. Boven rechts: dhr Gouverneur knipt het lint door tijdens de openingsplechtigheid. Midden links: dhr Gouverneur tijdens zijn toespraak bij de ontvangst.Midden rechts: dhr Gerits, de ijverige secretaris en de bezieler dezer Floraliën. Onder links: Dr Van Walieghem tijdens zijn toespraak. Onder rechts: het orkest Zoanevaarldat voor een daverende feestavond zorgde.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1