POPERINGE - IEPER - WERVIK 17 De grote Kermisdag in Vlaanderen De grondvesten voor de nieuwe IJzertoren vorderen snel Auto loopt te pletter tussen paal en herberggevel te Kortrijk Convair=toestel der Sabena na de start te Frankfurt neergestort en ontploft Waar is lama? 12 It Bestelwagen botst bij nacht op stilstaande vrachtwagen te Kuurne Oproep uit Rome voor de Missiezondag 1953 1 Dode en 3 erg gewonden DAT BRENGT OP... Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG OCTOBER 1953 Morgen Zondag MISSIEZONDAG Een strenge waarschuwing BUITENLANDS OVERZICHT WesfvSaamse Onderwijzers in Congres te Oostende ¥rouw uit Rumbeke, moeder van vijl kinderen, op slag gedood s aufogeleider ernstig gekwetst De 44 inzittenden allen om het leven gekomen Assisenhof van Westvlaanderen Je bereik vèelmeer lief bekers,J en de verkoopprijzen zijn zo ueel hoger HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK R3ESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DfKSMUlDE 49° JAAR. N' 42. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 34 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postohedkr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Kansen, Gasthuisstraat 19, Poperlnge WAAR ze zijn weet ik thans, met ons saam zijn,, aan tafel niet,, wel weet ik zitten. Uiter ogen uiter herten waar zij nu aan bestaat niet op die dag. En als het denken. kermis is, dat wordt het beste bo- W a a V ze zijn ven gehaald en staat het overeind Ergens in de brousse, op reis per in de keuken. flets of moto; of in een dorp van zwarten. Of in een dorp van de Lievens Missie in India. Zo moet het zijn op Missie- Zondag! We halen 't beste boven: een ge bed zoals we er maar alleen kun- nr vu nen bidden bij harde omstandig- D °L0bi,3 heden,'n hertelijk gebed, een feest- Pakistan, misschien in de missie telegram naar O. L. Heer om zegen van de Carmelieten in Travancore. V0Qr die vrien(jen ,jie aan de over- Misschien in Zuid-Afrika bij de zijde van de wereld in de front- Kaffers. linie zwoegen. Zou het misschien in Zuid- En een hertelijke gift voor het Amerika zijn; of in de Antillen? missiewerk, 't Gebeurt wel eens in t Kan wel in de Verenigde Sta- 't jaar dat monkelend beweert: ten zijn bij de Negers, of in Ca- k ,^ag er a vanaaagOp Mis- nada, daar helemaal in het Noor- sie-Zondag moet het er af mo- den, nabij de Pool, waar uw adem gen*- ge,.uw n de vervriest hand duwdet van die vriend, van t_ die pater of die zuster die ge zo «wnf goed kent en dle 't Kinder ver, voor gevangenis in China. haar arm volk zo goed gebruiken Want daar overal... zitten Vlaam- kan. Dat is de hertelijke gift van se zendelingen, Paters en Broeders. 0nze Vlaamse mensen aan de besten Dan zoek ik, maar ik weet niet onder ons die zo hertelijk zich zelf waar ze zijn, die talloze Vlaamse weggaven om O. L. Heer te dragen Zusterkes. Toch weet Ik het min of over zee. meer: in hospitalen en wezenhui zen, in kindertehuizen en kinder- Een socialistische uitgeverij voert thans een reuzenpropa- ganda voor een vervolgroman over Caroline ChérieIn vele gemeenten van 't Vlaam se land wordt een prospectus hiervan verspreid dat een pro vocatie is voor al wie bezorgd is voor de openbare zedelijk heid. Het is een aaneenweefsel van dubbelzinnige toestanden, gewaagde houdingen, onkiese gedragingen, die voorgesteld worden als de natuurlijkste zaak van de wereld. Wij waarschuwen uitdruk kelijk de katholieke ouders opdat zij deze vuiligheid bui ten huis houden. Het prospec tus wordt van huis tot huis {besteld. Het worde onmiddel lijk naar de kachel verwezen. Terecht schrijft een Vlaams dagblad in verband met der gelijke publicaties «Wij zijn g-een ketterjagers Wat zal het Westen antwoorden? VOORGESCHIEDENIS Er zijn zoveel vraagstukken en wrijvingspunten tussen de Ooster se en Westerse mogendheden. Aan respectievelijke zijde wordt er veel over geschreven en gesproken. Ze zijn vaak aanleiding tot het stu ren van weinig vriendelijke woor den aan ieders onderscheidelijk adres; maar ze zijn vooral een bestendig gevaar voor de internas- tionale rust en veiligheid. De grootste moeilijkheid zit ech ter hierin: de grootmachten ko men er niet toe zich eens geza menlijk rond de groene tafel te zetten en de problemen te be spreken, vooral ieders zienswijze omtrent deze problemen te bespre- - - - - - kenrechtstreeks, van vertegen- van aard en houden er met I woordigers tot vertegenwoordigers. nnn <4a vnl iron r!a nnonnora kribben, in de schamele scholen van Negers en Hindóus, of in de ,1 Brousse op zoek naar zieken. Zij Rf? ontvangen we, in gedachte. allen gingen om mensen gelukkig ^'en' 't mag er^f^ie dag te maken. Zeker, _zij gingen vrij- blU, Missie-Zondag is een Kermisdag Missie-Zondag worde en blijve lukkig maar dat er, duizend jaar contactdag- de grote onlorloT, nMr „on rlio JS.ermibUd,g willig weg van huis en thuis. Ge- geleden, ook van die vrijwilligers naar onze streken kwamen. Anders gingen ook wij nu nog even be schaafd zijn als de dwergstammen in het oerwoud! Maar ik weet zo goed waar al die zendelingen nu aan denken, "k Ben zeker dat gij het ook weet. Hing er deze week bij u geen... spaarzakje voor de Missies? Dat die zendelingen ook aan dat onnozel zakje zouden denken? Kom! Maar wel weten zij allen dat er In het vaderland «Missie zondag» Is. Dat is de grote con tactdag tussen het missiefront en het thuisfront, de grote Kermisdag waar we mekaar ten minste in... gedachten zien en... spreken! Missie-Zondag in Vlaanderen! In de Brousse, in Zuid-Amerika oi Zuid-Afrika, overal ter wereld zien de zendelingen op die dag het eigen land terug... Hun gedachten gaan naar hun eigen stad, naar hun eigen dorp, naar de kust. naar 't blote, naar de Leie of de Mandel, naar de Schelde, naar de Kempen of naar de Limburg Ze zien hun vaderlijk huis, ze gaan er binnen; ze weten nog zo goéd waar alles hing, lag of stond die... laatste dag! Zij zien hun fa milie, zij zien de vrienden en ken nissen, hun meester... allen mis schien wel verouderd. Dat alles zien ze, hoe vele duizenden kilo meters zij ook van huis mogen ver wijderd zijn. Van ver reiken zij ons de hand, schudden ze zo vriendelijk: «Hoe gaat het met u en de hele familie? Met ons gaat het goed, we hebben hoe langer hoe meer werk, maar vergeten u niet- Een Wees-Gegroet- je voor onze missie en... als het God belieft tot we eens naar Vlaanderen terugkeren. Dat is dat fameus contact of die contactdag die Missie-Zondag heet. Televisie heeft daar niets aan! Die Missie-Zondag? Dan zit een oud moederke te snulsteren in een album met foto's. Haar zoon of dochter heeft die afgezonden.Dan haalt moeder haar paternoster bo ven. Ja, dat is haar dagelijks werk, bidden voor de missie. Maar op Missie-Zondag ziet zij haar zoon of dochter. Dat is de contactdag. Op die dag moesten de oude her inneringen weer opgehaald, moest dat album met die foto's open liggen. Hoe is het met ons? Is er een dorp bij ons, dat geen zendeling telt? Scheutisten, witte of bruine paters, Jezuïeten, Bene dictijnen, Salezianen ik kan ze allen niet vernoemen. En Zusters? Is er wel een con gregatie die geen missieposten be- zet? En wij? Wij... die geen broer of zuster in de missies kennen! Wij? Maar we waren aanwezig op de ere-mis van onzestads- of dorpsgenoten. Wij waren aanwezig op het afscheidsfeest. We hebben het niet durven gebaren, maar we werden iets gewaar, daar binnen ons, als die jonge mensen, paters of zusters, afreisden. Ge moet harteloos zijn om niets aan te voelen wanneer jonge mensen van alles afzien, van huis en land, van een schone toekomst en dies meer, om overzee alle slag miserie tegemoet te gaan. Want, menselijk gesproken, is het leven van zendelingen toch niets anders. Maar zij gaan, om te geven wat wij kregen in onze wieg: het geloof en de beschaving. Missie-Zondag is ook onze con tactdag. Onze kermis, onze stads- »f dorpsgenoten, in gedachte al- PÉ VLAMYNCK. aan de rol van de openbare machten over te nemen. Maar wij achten het onze plicht de nodige echo te geven aan de verontwaardigde klachten van verscheidene huisvaders, die protesteren tegen het feit dat te hunnen huize, ongevraagd en ongewenst, propaganda- afleveringen worden besteld van een roman, waarvan ieder een moet bekennen dat het een werk is dat volstrekt niet in ieders handen mag worden gegeven. Sommige passussen moeten werkelijk als schunnig worden beschouwd. Wij vin den het onaannemelijk en strijdig met de meest elemen taire rechten van de ouders, dat een uitgeverij zich permit teert suggestieve afleveringen van zulk boek bij wijze van propaganda ongevraagd ten huize te laten bestellen door de post of door ronddragers. Een confrontatie van gedachten en opvattingen geeft altijd nieuwe elementen en baart nieuwe moge lijkheden. Omdat men het belang van een internationale conferentie duide lijk inzietwerden proefnemingen gedaan om tot een gesprek en ge- dachtenwisselino te komen tussen zo hoog mogelijk geplaatste ver- EEN DRAAGVERMOGEN VAN 14 MILLIOEN KC. SIR WILLIAM HAYTAR de nieuwe Engelse Minister te Moskou. tum, noch juist programma ver noemd; voor dit laatste zijn al leen vage verwijzingen. Het schijnt echter dat niemand een juiste en oorspronkelijke tekst zou bezitten. In alle geval is het geen men wel heeft, alles behalve duidelijk en klaar, en er werden allerlei pogingen in het werk ge steld door de internationale pers om de juiste zin en draagwijdte van die antwoordnota te vatten. De Russen schijnen twee zaken te willen: een -vierledige confe rentie over Duitse problemen en een vijfledige over internationale vraagstukken, die aanleiding ge- ven tot spanningen. Het gebrek aan nadere om- schrijving omtrent het juiste ob ject van deze conferenties, en vooral van de tweede, is maar al te opvallend. Het is zeker nuttig en zelfs noodzakelijk een gemeen schappelijke conversatie te hou den iedereen bevestigt dit zo plechtig mogelijk maar het is anderzijds even noodzakelijk een redelijke dagorde vast te leggen, zo niet moet de zaak fataal mis lopen. Het feit dat dit in de Rus sische nota niet wordt gedaan, kan niet anders dan achterdocht - ik vanwege het Westen nog geen tegenwoordigers van de verschil- antwoord ontvangen, lende grootmachten. In de voor- Maar tegelijkertijd lanceert de wekken bij de Westersen. Zulks laatste bijdrage in dit blad werd Sovjet-Unie een voorstel van gans zal xe>ker geen vertrouwen helpen gezegd dat de landen in een af- andere aard: samenkomst der scheppen, vertrouwen dat de zo oachtende houding leefden, o. a. g-rote Vier met Communistisch n°dige grondslag moet zijn van 'iet afwachten van het antwoord China om de middelen te bestu- e'ke onderhandeling. En een zin van Rusland op het voorstel van deren die zouden kunnen leiden netje in het slot van de Russische een Vierlanden-conferentie. tof een vermindering der inter- riota: ...de jongste politieke ge- Dlt voorstel was inderdaad een nationale spanningen, Maar ook beurtenissen in West- Duitsland suggestie uitgaande van de West- hier wordt noch plaats, noch da- hebben de onrust in de landmen, Europese landen. Sir Winston one de vrede wensendoen toe- Enkele gedachten uit de Ook lieden nog verwijlt de Kerk doen begrijpen. ZIJ moeten de tolk op Kalvarië, een bloedige Kalvarlë zijn van hun noden, in China, Korea en Indochina, en Van uit hun missies sturen de waar geen bloed vloeit, daar vullen bisschoppen dringende en angstvol last, afmatting, onbegrip, en onver- le oproepen; noodzakelijk moeten er schilligheid de harten van hen, die kerken, seminaries, hospitalen, le- Krlstus tot allen prijs willen laten prozerijen, universiteiten, scholen of leven en heersen, met droefheid. sociale werken opgericht of ultge- Op de aanstaande Wereld-Missie- breid worden. Niet zelden veroorza- dag, die over de hele wereld door- ken overstromingen, wervelwinden, gaat op Zondag 18 October, zal de vloedgolven of aardbevingen ram- aandacht van heel de gelovige pen en onheilspellende toestanden mensheid eens te meer getrokken die onmiddellijke hulp vereisen, worden op die ontzaglijke strijd, Hoe zou de H. Stoel deze oproe- waarin niet alleen de missionarissen pen beantwoorden Indien de kinde betrokken zijn maar ook allen die ren der Kerk de H. Vader niet de zich hun verantwoordelijkheid, door nodige middelen zouden verschaffen? hun kristen-zijn verworven, bewust De Pauselijke Missiewerken zijn de zijn. handen van de Paus zelf die om Vergetelheid en verlatenheid mo- hulp vragen, gen de beklemmende lasten, die het Missiezondag nodigt alle gelovl- missieleven zwaar maken, niet nog gen uit om blijk te geven van de gaan vergroten. drie grote kristelljke deugden: het De bekommernis der gelovigen Geloof, de Hoop en de Liefde, voor de missionarissen kunnen wij Om al deze redenen ls Missiezon- afmeten naar de stijgende belang- dag de meest betekenisvolle dag stelling die zij tonen voor de missie- voor de katholieke godsdienst en problemen en naar de verhoging der ieder dient het zich tot plicht te re- giften voor de Pauselijke Missiewer- kenen op de meest konkrete wijze ken. d' van jaar tot jaar stijgen, geestelijk en stoffelijk zijn steentje Bij deze betuiging mogen wij niet bij te dragen. ten achter blijven. Secret, v. d. V. des Geloofs. Het eerste doel van Missiezondag ls alle missies, hun vooruitgang en Mgr Ph. Bernarainl, hun problemen te leren ontdekken. moeteTaan a^en°de glSteUjke^ ONS ANTWOORD OP DEZE OPROEP delljke en stoffelijke levensvoor- Op Missiezondag een vurig gebed, waarden der nlet-kristen volkeren een extra-gift ln de schaal, het bij leren kennen. ZIJ moeten het leven wonen van een misslefeest en ver der missionarissen bekend maken en der een trouw lid van het Pauselijk alle mensen de godsdienstige en so- Genootschap tot Voortplanting des ciale betekenis van hun apostolaat Geloofs. Churchill had reeds in de maand Mei van dit jaar de gedachte de wereld ingezonden een gedachten- wisseling tot stand te brengen tussen de staatshoofden der vier mogendheden. Die gedachte werd in West-Europa althans dankbaar aangenomen en verspreid, en na enkele aarzelingen werd door de Westersen begin September 195S een vast en goed omlijnd voorstel gedaan: Lugano, 15 October 1953. Dagorde: 1) eenmaking van Duits land; 2) vrijlating van Oostenrijk en regeling van zijn vredesver drag. Deelnemers: V. S., Frank rijk, Engeland en Rusland. De afwachtende houding van West - Europa ten opzichte van Ruslamd waar wij het S weken geleden over hadden heeft nu haar beslag gekregen, en wordt de afwachtende houding in omge keerde richting gedraaid. De Russen kregen een interes sant voorstel onder de ogen, te meer dat de dagorde de mogelijk heid van uitbreiding niet uitsloot. De Westersen hadden inderdaad wel duidelijk laten voelen -waar over zij graag hadden geconfe reerd, maar lieten de kans open voor de tegenpartij om haar wen sen vooruit te brengen, hetgeen dan ook is gebeurd, echter in een onverwachte zinen onder samen koppeling van Europese proble men, met Aziatische aangelegen heden. DE RUSSISCHE NOTA De U.R.S.3. splitst het voorstel van de Westersen. Dit land is ak koord om op een bijeenkomst der G-rote Vier de Duitse vraagstuk ken te bespreken; over plaats en datum rept het geen woord. Maar voor de Oostenrijkse kwes tie kaatst het de bal terug: Rus land verwijst naar zijn eigen nota van 28 Augustus, waarin het voor stelde de besprekingen over een Oostenrijks verdrag la-ngg diplo matieke weg verder voort te zet ten, en zegt: over dit voorstel heb Paedagogische studiedag van C.O.V. in Kursaal Naar we vernemen zal het C.O.V. van Westvlaanderen op 2 Novem ber e.k. in de Kursaal te Oostende, zijn jaarlijkse paedagogisohe stu diedag houden. Als gasten worden verwacht: Mgr De Smedt, de Mi nisters Harmei, De Taeye en De- quae, Oud-Minister Verbist en Gouverneur van Outryve d'Yde- walle. In de voormiddag zal een ple naire vergadering plaats hebben, waarop Oud-Minister Verbist het woord zal voeren. Het thema van de studiedag ls Kuituur op de lagere schoolIn de namiddag zullen drie sectievergaderingen ge houden worden, welke zich zullen bezig houden met volgende vraag stukken: zang, voordracht en be schaafde taal. Op deze studiedag worden dui zenden deelnemers verwacht. nemen.zal ook al niet veel kalmte en gerustheid baren. BETEKENIS DER RUSSISCHE NOTA Omwille van haar onduidelijk heid en vaagheid is deze nota reeds het voorwerp geweest van veel studie en interpretatie; ve len aanvaarden dat duisterheid en gebrek aan omlijsting het eerste doel van de nota zijn. Men kan zich inderdaad wel de vraag stellen of Rusland vooruit gang in de besprekingen wenst. Voor wat betreft de Europese aangelegenheden kan dit zeker be twijfeld worden. De tijd welke Rusland in Europa wordt gelaten werkt in zijn voordeel: het kan zijn invloed en druk verscherpen en beter organiseren in deze tus sentijd, langs satellieten en aan hangers om, en bepaalde Wester se plannen welke Rusland zeer onsympathiek voorkomen, geraken door de groeiende onwil van ze kere partners in zulkdanige moei lijkheden, dat men zich binnen kort wel de vraag zou durven stellen of die ooit zullen verwe zenlijkt worden. Dus ook langs deze kant wordt gewerkt in een voor de Sovjets gunstige zin. Waarom dit proces plots af grendelen door te gaan confereren f (Zie vervolg Dlz. 2) De betonneringswerken aan de ringbalken en betonplaat (1,50 m. dik) die thans wordt gegoten op de 231 reeds ingeheide palen. Op de foto: de koppen van een deel der betonpalen, waarrond de aarde nog moet uitgegraven worden. Men weet dat in de nazomer van verleden jaar de 231 twintig-meter- lange Vibro-palen voor de grond vesten van de nieuwe 80 meter hoge IJzertoren werden ingeheid. Elke dezer palen is berekend op een draagvermogen van 60 ton, zo dat deze een gezamenlijk gewicht van bij de 14 millioen kgr. kunnen dragen. Kort na de Ijzerbedevaart van 23 Augustus jl. werden de werken voor de reusachtige betonplaat, die op deze 231 palen wordt gelegd, aangevat. Deze betonplaat bestaat uit twee delen: de eigenlüke acht hoekige rondgang van 88 meter doorsnede waarop de Krypte zal komen, en waarvan de 20 cm. dik ke betonplaat op zware sterk-be- JAARLIJKSE STUDIEDAGEN VAN HET MANNEN- VERBOND VOOR K.A. 17-18 October St-Jozefscollege, Izegem. ZATERAG 17 OCTOBER. Te 15.30 uur: ''Prof. Senator R. Houtoen, Directeur van het Studie- en Documentatie centrum van de C.V.P., over: De taak van de C.V.P. ln het huidig politiek spie gelbeeld van België. Bespreking. Te 18.00 uur: Z.E. H. Kan. O. Van Besien, Provinciaal Proost N.C.M.V. over: De Katholieke actie en het Staatsleven Bespreking. ZONDAG 18 OCTOBER Te 9.30 uur: Z. E. H. Kan. Dubois, Deocesaan Algemeen Proost der K. A.: «Wat moeten wij NU doen? Bespreking. en Gullegemstraat, ter hoogte van het drankhuis De Kroon te Bis- segem, slipte de wagen uit over de HET ONDERZOEK De politie van Bissegem kwam tramsporen, waardoor de voerder aantonds ter plaatse en weldra alle controle over het stuur verloor verscheen ook het Parket van Kort- Na eerst te zijn terechtgekomen rijk dat tot de gebruikelijke vast- tegen een electrische trampaal die stellingen overging. Dit ontzettend afgeknakt werd, bleef het voertuig ongeluk is het voorwerp aller ge steken tussen een tweede trampaal sprekken niet alleen te Bissegem. en de huisgevel van de herberg De maar ook te Kortrijk, waar drie IJzerbewoond door Madeleine van de slachtoffers zeer gekend Vanwinsberghe. De schok was ont- zijn. Dhr Hubrecht was een der be zettend en de inwoners der omlig- langrijkste vlashandelaars van de gende straten werden uit hun slaap stad. Het stoffelijk overschot van gerukt. Op het gekerm der slacht- de voerder werd naar het doden- offers boden verscheidene personen huisje van Bissegem overgebracht, hulp. Een vreselijk schouwspel stond De. wagen moest met speciaal ma- Dhr HUBRECHT, die er het leven bij inschoot. hen te wachten. DE SLACHTOFFERS Roger Hubrecht, die uit zijn wa gen op de straat werd geslingerd, een lu-tal meter ver, bleef op slag dood. Hij was de borstkas inge drukt en de schedel gekloven. De drie andere inzittenden werden huilend van de pijn uit hun nete lige toestand bevrijd. Allen waren vreselijk verwond. Zij werden bij In de nacht van Zaterdag op hoogdringendheid naar het heel- Zondag omstreeks 2.30 u., kwam de kundig gesticht van Maria-Voor- auto bestuurd door Roger Hubrecht, lenigheid te Kortrijk overgebracht, vlashandelaar, wonende te Kortrijk, Daar een der slachtoffers, dhr Jac- Karmelietenlaan, uit de richting c,ues Vanackere, vennoot van dhr van Menen naar Kortrijk toegere- Hubrecht, bewusteloos uit de auto den. Aan de gevaarlijke bocht van Werd gehaaid, deed het gerucht het kruispunt der Kortrijk-Heule eerst de ronde dat ook hij bezwe ken was aan de opgelopen verwon dingen. Dhr Vanackere is welis waar zeer erg gewond aan de borst kas en de ruggegraat, doch er is nog een kleine kans om hem in het leven te houden. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is hij aan een nieuw radiographisch onderzoek on derworpen, om na te gaan of som mige der gebroken ribben niet de teriaal tussen paal en de gevel uit gehaald worden. Hij was aan het voorste gedeelte gans verbrijzeld. Het was een nieuwe Mercury, slechs enkele weken in gebruik. Dhr VANACKERE, De wagen geprangd lussen paal en gevel. longen hebben geraakt, wat in voorkomend geval, zijn toestand uiterst bedenkelijk zou maken. Ho pen wij toch dat de knappe behan- delende Dr Samain en Dr Van dle levensgevaarlijk werd gewond. Oppen, hem nog zullen weten te redden. Dhr Vanacker is echtge noot van Mevr. Jenny Advns en woont Vaartstraat te Kortrijk. Hij is vader van familie. De verloofde van de voerder, Mej Judith Sevens, liep verminkingen op aan het gelaat, ook zij schijnt stoornissen te ondervinden in de streek van de borstkas; haar toe stand baart zorgen. De derde inzittende, dhr John Rommelaere, wonende te Oostende. Princes Stephanlelaan, liep een er ge schedelbreuk op: ook zijn toe stand is zorgwekkend. BRUGGE NOC EENS SPROOKJESACHTIG VER LICHT OP 17 OCTOBER De historische monumenten en de reien van Brugge zullen nog eenmaal dit jaar op sprookjesach tige wijze verlicht worden op 17 October, naar aanleiding van het bezoek aan de stao op deze dag van de Ministers van Verkeerswe zen van verschillende landen. Het grote baaiiverkeer heeft werd in de herberg binnen gedra- gisch ongeval tast men nog in het tijdens de nacht van Dinsdag op gen doch gaf er na enkele minu- duister. De gekwetste chauffeur, Woensdag andermaal slachtof- ten de geest. In der haast bijge- die vermoedelijk een breuk van fers geëist: een vrouw, moeder roepen doktershulp kon niet meer het kaaksbeen opliep en een her van vijf kinderen, werd op slag baten. Z. E. H. Coucke, pastoor te senschudding, werd naar de kli- gedood, een 22-jarige autogelei- Kuurne-St-Pieters, diende haar in niek van Maria Voorzienigheid te der werd ernstig gekwetst. De extremis het H. Oliesel toe. Kortrijk overgebracht. Hij kon baan, waar dit tragisch ongeval In afwachting dat Rijkswacht nog niet over het gebeurde onder- zich voordeed, was weer het en Politie ter plaatse waren, be- vraagd worden. Men neemt aan baanvak Kortrijk - Ingelmunster, leefden de redders nog angstige dat hij door een tegenligger zou waar dag en nacht een druk ogenblikken. Door de hevige bot- verblind geweest zijn. autoverkeer onderhouden wordt. sïng was de electriciteitsinstallatie Het verschrikkelijk gebeuren De bewoners der wijk De Van de voertuigen totaal ontred- verwekte veel opschudding in de Katte», op grondgebied Kuur- derd, zodat de verlichting niet omgeving, evenals te Rumbeke. ne, werden die nacht brutaal meer werkte. Beide wagens ston- Mevrouw De Wever, die in zo tra- uit hun nachtrust gewekt door den aldus in het duister en vorm- gische omstandigheden om het le- het lawaai van een ontzettende den een ernstig gevaar voor het ven kwam, is moeder van vijf min- botsing: een bestelwagen die te- nog drukke nachtelijk verkeer. der jarige kinderen, gen een stilstaande vrachtwagen Gelukkig waren Politie en Rijks- Omzichtig werd dhr De Wever aanbotste. En dan die plotse wacht spoedig ter plaatse voor het van het gebeurde verwittigd. De akelige stilte, de stilte van de treffen van veiligheidsmaatregelen man was ontroostbaar toen hij op dood, die geleidelijk verbroken en voor de eerste vaststellingen, de plaats der ramp kwam en er werd door het geroep van ter j\j0g dezelfde nacht kwam ook het zijn echtgenote dood aantrof, hulp snellende mensen, die hulp parket uit Kortrijk voor het ver- Aan de zwaar beproefde familie boden waar de dood helaas on- der onderzoek. biedt «Het Wekelijks Nieuws» herroepelijk had toegeslagen. Nopens de oorzaak van dit tra- zijn kristelijk rouwbeklag. 't Was ongeveer kwart na elf dat de vrachtwagen van de ver voerder Verfaiilie Julien uit Meu- lebeke stopte aan de herberg «De Meiboom gelegen langs de baan Brugg.e-Kortrijk. De wagen kwam uit de richting Kortrijk en was ge laden met sintels. De chauffeur, Viaene Jules uit Kuurne, had be merkt dat de afkoeling van de motor niet meer voldoende was en besloot water bij te voegen in de radiator. Alvorens de herberg bin nen te gaan controleerde de voer der nog de twee rode achterlich ten van de auto, vooral daar er op dit uur nog een tamelijk druk ver keer was op de baan. Nauwelijks was Viaene binnen of hij werd opgeschrikt door het oorverdovend lawaai van een aan rijding. De autogeleider snelde naar buiten en zag met ontzetting hoe een grote bestelwagen tegen de achterzijde van zijn vrachtwa gen gebotst was. Beide voertuigen waren letterlijk in elkaar gedron gen. In de klaarte van een brede lichtvlek, die door de herbergdeur naar buiten scheen, lazen de ter hulp snellende personen op de rood geschilderde bestelwagen: J. De Wever-Bouckaert, Vleeswaren, Rumbeke. De voertuigen waren zodanig in elkaar gedrongen dat het schier onmogelijk was iets te onderschei den van de kabien van de bestel wagen. Nadat licht was bijgebracht on derscheidde Viaene de gestalten van twee personen, vastgeklemd in de ingebeukte bestelwagen. Om de twee ongelukkigen te bereiken, diende Viaene zijn vrachwagen vooruit te brengen en dan nog gelukte men er slechts met moeite in de inzittenden te bevrijden. De chauffeur van de bestelwa gen, de 22-jarige Roger Rosseel uit Rumbeke had het bewustzijn verloren en bloedde overvloedig in het aangezicht. Naast hem vond men zieltogend de 46-jarige Eiza Bouckaert, echt genote van de eigenaar van de be- a_t£lw{jgen. De stervende vrouw Een zware ramp heeft Woens- In het bos waar het vliegtuig dagnamiddag de burgerlijke neerstortte had het toestel zich luchtvaart geteisterd. Een twee- dwars door de bomen heen een weg motorige Convair der Sabena, geploegd van circa 50 meter lang. waarmede de lijn Salzburg-Frank- Met speciale schuimspuiten werd furt-Brussel bediend werd, is om- de brand onmiddellijk bestreden en streeks 15.30 uur neergestort, na een half uur werken gedoofd, schier onmiddellijk nadat het Van de 44 inzittenden, waaronder vliegtuig de luchthaven van vier bemanningsleden, kon niemand Frankfurt a/Main verlaten had gered worden. met Brussel als bestemming. De bemanning bestond uit: Char les Dormal, bevelvoerder; Charles Hans Bertil, bediende van het Fostier, eerste officier; Jozef Ren- vliegveld die van op de controle- ders, boordbediende; Jenny De- toren de start van de Convair ga- cancq, air-hostess. Deze laatste was de sloeg, zag het toestel met nor- pas sedert 1 April 1953 in dienst, male snelheid tot halfweg de start- 0nder de passagiers die zo tra- «on' gisch om het leven kwamen, bevin- Sfde„e® den zich vermoedelijk zes Belgen. Joor nn trnnhf' wi Tot volledige identificatie van de kwam weer op klacht. Bij het einde sjachtoffers kon nog niet worden van de startbaan ging het toestel 6 normaal de lucht in. Bertil zag hoe de wielen werden ingetrokken en geleidelijk hoogte genomen werd. Nauwelijks was het vliegtuig plots n een kilometer ver toen het plots naar beneden dook en in een bos neer stortte. Een geweldige rookzuil steeg op en gelijktijdig dreunde de grond onder de slag van een zware ontploffing. De lijken der slachtoffers werden in het bos op rijen gelegd en met legerdekens bedekt. Als bij wonder bleven het reis goed en de postpaketten, die wer den meegevoerd, schier onbescha digd. De Heer A. Vernieuwe, exploita tie-directeur der Sabena, heeft zich onmiddellijk per speciaal vliegtuig Onmiddellijk rukten de veilig- naar Frankfurt a/Main begeven om heidsdiensten uit van het vliegveld, er met de overheid van de lucht- evenals de ambulanciediensteu van haven een onderzoek in te stellen het Amerikaans leger. naar he oorgaten van het ongeluk. wapende betonbalken van 60 x 80 cm. dikte steunt, balken die op hun beurt op hoeken en midden punt telkens op 3 palen rusten. Het tweede gedeelte, de zware middenplaat, waarop de eigenlij ke toren komt, ligt dus in het cen ter van de rondgangplaat, is 1.50 meter dik en heeft een oppervlak te van 18x18 meter. Hiervoor is een zware dubbele rasterbewape- ning voorzien van ijzeren staven van 30 mm. dikte in het boven- en ondergedeelte der plaat. De werken zijn thans zoverre gevorderd dat het eerste gedeelte, de krypterondgang, gegoten is. Op dit ogenblik werkt men aan de uitgraving. op 1,50 meter diepte van de grond, waarin de ongeveer 200 palen zitten die de eigenlijke toren moeten dragen. Deze beton palen, die op ongelijke hoogte uit de grond rijzen, worden allen met het uitgegraven grondpeil gelijk gemaakt en hierop wordt dan de zware kernplaat gegoten. De Firma Van der Kinderen, die deze werken uitvoert, gaf ons en kele cijfers op der te verwerken of verwerkte materialen (alleen voor wat de plaat betreft): 1.000.000 kgr. keien 480.000 kgr. rijnzand 200.000 kgr. cement 85.000 kgr. ijzer De krypterondgang, die gegoten is, heeft en oppervlakte van 800 m2 waarin samen met de balken onge veer 400 kubieke meter beton no dig zijn. Dat deze werken niet altijd zon der gevaar zijn, bewijst dat men reeds granaten uit de oorlog 1914- 1918, waaronder zelfs een zeer ge vaarlijke van meer dan 100 kgr., uit de graafwerken heeft opge haald, die onmiddellijk door de ontmijningsdiensten werden weg genomen. Een 15-tal werklieden zijn dage lijks aan de arbeid, zodat zonder onvoorziene omstandigheden, te gen begin November, de werken zullen voltooid zijn. De grondvesten (palen en beton plaat) zullen meer dan 4 millioen hebt in gekost, vooraleer men niet de eigenlijke bouw van de toren zal kunnen beginnen. Vlaanderen zal de durf van het Bedevaartcomité niet beschamen Onze voorouders waren torenbou wers van belforten en kathedralen de IJzertorenbouw is de taak van de huidige generatie. Boven al de kleine vergangbare veten en misverstanden van het heden, zal de reusachtige IJzerto ren blijven en getuigen van de le venswil van ons volk. Daaraan meebouwen is eerste plicht, de eer ste daad. Daarom meer dan ooit: Brengt stenen aan! Vlaanderen herbouwt zijn Toren. Van de ijsvelden van de Poolcir kel tot onder de donkere gewelven der evenaarswouden, van de kroch ten der praehistorie tot de droom- paleizen der toekomst, klinkt en zal blijven klinken de eeuwige jubel kreet, het eeuwig noodsein der kin deren: Waar is mama? Door alle tijden en over alle grenzen heen zijn moeder en kind verheerlijkt in marmer en brons, kleur en lied, proza en poëzie. In duizend talen zingt het lofkoor dat U, Moeder, in de bloemen zet. En zo is het goed. Want onder de plooien van uw kleed, onder de zorgenrimpels van uw voorhoofd, onder de stralende schoonheid van heel uw uiterlijke verschijning bloeit, bescheiden en nederig, de grote triomf van liefde, offervaar digheid, barmhartigheid en geduld. Waar is mama? roepen uw kin deren. Gij zijt de klaagmuur van hun groot verdriet dat nooit de avond ziet. Gij zijt het zoentje dat hun traantjes droogt. Gij zijt hun regenboog na 't blik semen van vaders oog. Gij zijt hun zoetigheid, wanneer een zuurmuil hen deed grijnen. Gij zijt hun aspirientje tegen alle pijnen. Gij zijt hun al door uw besten dige aanwezigheid. Hun frisse wangen zijn uw trots, want gij waakt over hun gezond heid en dagelijks laat U ze naar hartelust smullen van de energie- gevende producten der «Werkende Bie te Pöperinge. Laat ze nu eens proeven van ons nieuw merk, honigkoek Flander's PoppvHet wordt voor U zeker een dubbele verrassing: lekker en... zo goedkoop. (Med.) Het Assisenhof van Westvlaan deren zal de laatste zittijd van het jaar aanvangen op Ma*»dag 16 November. Tot dusver zijn twee za ken op de rol geplaatst, nl. de moord op jachtwachter Legein, ge pleegd te Oostduinkerke door Ca- miel Anseeuw uit Nieuwpoort; en de moordpoging die de 17-jarige Roger Van Tieghem uit St-Mi- chiels, pleegde op zijn pleegmoeder Gewa«J8 De Blieok.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1