!HAXEXV£rn'"'gt Jtmazcme REINIGT HET ORGANISME VERWIJDERT DE TOXINEN Wat zal het Westen antwoorden de Socialisten Dodelijk Moto-ongeval te Aalbeke Uw wooninrichting Uw persoonlijkheid fjiUrine van tin* haeafpe Brief uit Brussel 11 BISDOM BRUGGE VSer-en-twinfEgfarlge soldaat op slag gedood Fa BOUCKAERT- VANROLLEGHEM Roeselare JL accentéaeuuRoe, De betoging te Diksmulde van IJzerfront Wed. J. COVEMAECKER-DEGRIJSE, 23, Veurne- steenweg, tel. 73, ELVERDINGE. Tabakkerverlj in brand te Avelgem DURF EN VERNUFT Dodelijk verkeersongeval te Koolskamp GESTICHT IN 1898 «HET WEKELIJKS NIEUWS*. z&wraag 17 Oct 1688. In ZES WEKEN geneest JHEE BUYSE alle RHEUMATIEK SCIATIEK OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Deze KRUIDENKUUR is verkrijgbaar ln ALLE APOTHEKEN. Bereider: Apotheker M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM. (3012) (Vervolg van blad) langen van de U.R.B.8. niet wor den gecompenseerd door dit nieu we element der waarborgent WAARBORG-POLITIEK Een politiek welke er toe zou leiden garantie-formules voor de Sovjet-Unie te zoeken en te ver schaffen zal een dubbel voordeel hebben. Ze zal uit de mond van de Russen het verwijt nemen dat de Westersen en vooral do V. S. een onvermurwbare anti-Russische politiek voeren, dat zij Rusland door alle mogelijke akkoorden en gemeenschappen insluiten en om singelenzonder met de Russische reacties rekening te houden. Ze zal eveneens de Russen verplich ten hun eigen inzichten bekend te maken, want een weigering ten opzichte van een waarborg-polb- tiek zou de objectieven van de U.R.S.S. maar al te duidelijk doen uitkomen. Bovendien zou dergelijke poli tiek ook een bewijs zijn dat, wan neer men van Rusland goeie wil verwacht, men ook zelf, en dan nog wel in grote mate, van goeie wil blijk kan geven. Natuurlijk is men in Europa het verst gevorderd met de idee van een waarborg-politiekop het Congres der Radicaal - Socialisti sche Partij, onlangs in Frankrijk gehouden, werden reeds min of meer nauwkeurige voorstellen ge lanceerd. Dhr Schuman heeft er zelfs een woord over gerept in de vergadering van de UPf.O. van einde September; heeft hij niet gesproken over het gezamenlijk zoeken met de Russen naar een formule van supplementaire waar borgen welke zou beletten dat men zijn toevlucht zou nemen tot ge weld om bestaande grenzen te wijzigent M. a. w. wil dhr Schu man zeggen: de Westersen moe ten zichzelf hun waarborgen in zake verdediging verschaffen met de E.V.G., maar naderhand of ter- zelfdertijd aan de tegenpartij niet- aanvals-waarborgen voorstellen. Ook in Engeland werd over een waarborgs-politiek gesproken, nl. op het jongste Labour-Congres van Margate en op het congres der Conservatieven dat in dezelf de stad verleden week plaats had. Churchill verklaarde in zijn zelfde rede: een niet - aanvalspact, ge steund door de V.S., zal een nieu we wereldoorlog vermijden. Zelfs in het terughoudend Ame rika stelt men een evolutie vast van verklaringen inzake niet aan valsdoeleinden, naar suggesties van niet - aanvalswaarborgen. Zal het Westers antwoord dat deze week verwacht wordt op de Russische nota rond de Duitse kwestie de mogelijkheid niet openlaten te komen tot besprekin gen over garanties en zekerheids- stelling ent Van President Eisenhower wordt aangenomen dat hij de waarborgsopvattingen zou gunstig zijn in de mate waar in ze de samenhorigheid en de ge bondenheid van het Europees kamp zouden nuttig en effectief dienstig zijn. BESLUIT De moeilijkheden van een waar borg-politiek zullen echter maar duidelijk te voorschijn komen wan neer men er een vaste gestalte aan wil geven. Alle landen voor deze politiek winnen zal al moei lijk zijn, maar de uitwerking er van in termen van akkoorden zal even lastig zijn. Vergeten we niet dat er grens-waarborgen zullen geëist worden, gedemilitariseerde zones of neutrale zones. Dewelke t Een neutraal Oost- Duitsland, een Oder-Neisse-grens zal in Duitsland een geweldig pro test doen losbreken, en ook Polen zal niet tevreden zijn, wanneer die grens zou moeten herzien worden. Want de waarborgen zullen aan weerszijden van de grenzen ge vraagd worden. Toch is het reeds een hele ken tering dat men durft spreken over niet-aanvals-waarborgen ten opzichte van Rusland. Maar deze moeten toch een corollarium zijn van een politiek van machtseven wicht gebaseerd op verdedigings doeleinden. De kentering zal voor al de geestesgesteldheid tussen de kampen onderling ten goede ko men, waar men verzoenenden te genover mekaar zal staan. Als op deze wijze en door deze politiek een ontspanning op in ternationaal plan zal komen, zelfs al komt het niet tot een niet-aan- valspact in de echte zin van het woord, toch zal dit een belang rijke verwezenlijking zijn voor de vrede en veiligheid in de wereld. 1S/10/'SS ZEGER. Benoemingen Het bisdom Brugge deelt volgen de benoemingen mede. Werden benoemd tot leraar: aan het Klein Seminarie te Roeselare: E. H. Frans Vereecke, leraar aan het college te Dlksmui- de; te Izegem (college)E. H. Jo zef Van Ryckegem, priester van het Seminarie; aan het college te Difcsmuide: E. H. Joël Van der Haeghen, pries ter van het Seminarie; aan het college te Kortrljk: E. H. Jozef Decoene, priester van het Seminarie. Week van 17 tot 23 October 3 dagen korten met 23 minuten. WEERSPREUK in de Herfst bet weer lang klaar ,'oeg is een strenge Winter daar. ZATERDAG 17 OCTOBER .1. Margaretha Maria Aiacoqu», Hedwlgis (Hedewljcni. op te 7.08 u., ouder te 1.7.44 u. 06: Dood van de Engelse schrijver Philip Sydney. 34: Dood van de Franse natuur kundigs René Réaumur. 19Dood van de Poolse musicus Frederic Chopin. 73: Dood van de Franse componist Charles Oounod. De Kamer heeft dus verleden week het debat over de grond wetsherziening ingezet en om te beginnen wat bloemetjes gestrooid voor de voeten van de twee ver slaggevers de H.H. Wigny en De Schrijver. De Voorzitter, dhr Van Cauwe- laert, heeft de eerste de beste ge legenheid aangepakt om met klem Zondag 11 October gebeurde te Roger Sintobin die stuurde, en Aalbeke een vreselijk ongeval. An- die nochtans een zware valhelm dré Soete van Aalbeke en Roger aan had, vloog te pletter met zijn Sintobin uit Ledegem hadden het hoofd tegen een uitstekend boom soldatenplunje aangetrokken op 1 pje en vervolgens tegen de houten October jl. De 24-jarige Sintobin paal. Roger, die verschillende Jaren uit- De man was schier op slag ge stel gekregen had, was Zondag jl. dood, door een gapende wonde in zijn vriend André Soete ln Aaïbe- het voorhoofd pullden de hersens, ke gaan bezoeken. Te 10 uur wa- André Soete die op de duo-zitting ren ze samen per moto naar de zat, werd er van geslingerd en hoogmis geweest en na de hoogmis kwam er tamelijk goed vanaf. Hij gingen ze een glaasje drinken ln werd gewond onder de neus en een herberg. Moeder Soete had ge- kloeg van inwendige pijnen in het vraagd dat beide jonge mannen hoofd en de benen, niet te lang zouden uitblijven en Dr Vandeputte uit Aalbeke was inderdaad, eventjes na het mld- spoedig ter plaatse, doch kon en- daguur vatten de belde vrienden de kei de dood van Roger Sintobin fatale terugtocht aan naar het huis vaststellen. Hij verzorgde André van Soete, die woont in de Luingne- Soete die gelukkig slechts opper- straat. Een afgelegen straat in het vlakkig gekwetst was. E. H. Onder- Aalbeekse dorp waar absoluut geen pastoor Hubaux uit Aalbeke eaf in verkeer is- Doch op amper 50 meter extremis het H. Oliesel aan het van het huis van André Soete zijn slachtoffer. er ln die smalle baan twee zeer ge- Het mag haast een wonder he- vaarlljke opeenvolgende scherpe ten dat André Soete, die geen val- bochten. helm droeg, er zo goed van af Hoe het ongeluk gebeurde, zal kwam. niemand ooit weten, want de snel- Het parket van Moeskroen kwam held van de moto kon niet hoog de nodige vaststellingen doen en zijn, immers een 50-tal meter ver- het lijk van het ongelukkig slacht- der zouden ze stoppen en de kilo- offer werd overgebracht naar het meteraanwijzer van de moto wees dodenhulsje van Aalbeke. maar 35 km. In ieder geval, de mo- Het ongeluk is nog schrijnender to moet uitgeslipt zijn, en na enke- als meti weet dat Roger Sintobin Ie meter door het gras te zijn ge- een Jonge weduwe nalaat, waarmee reden, Is hij terecht gekomen op hij pas een 5-tal weken gehuwd een houten electrische paal. was. onderlijnt VEEL NIEUWE MOGELIJK HEDEN BIEDEN WIJ U AAN. NEEMT KONTAKT MET ONZE ONDERNEMING. MEUBILERING WOONINRICHTING DECORATIE OOSTSTRAAT - Tel. 145 De Hr Fosty, voorzitter van het de autocolonn» van Di Comité van Beroep op het Land, naar Breendonk ls op 13 u heeft zijn aanvraag om te mogen gesteld, spreken voor het N.I.R. opnieuw Meerdere grote organlsa ingediend, nadat de lijst werd oudstrijders hebben officii neergelegd van de leden van gedeeld dat zij in gen< «IJzerfront». Vermoedelijk zal de «IJzerfront» steunen. Hr Fosty genoegdoening krijgen. Anderzijds houden de I Merken wij terloops op dat en- ®n G«ntse studenten, j kele namen van personen, wonen- door meerdere andere sti de in onze gewesten voorkomen op Fïoe£? Sfl' v, bij stel de ingediende lijst. IJzerfrontbetoging te lake eer van onze doden en de Door de Minister van Landsver- van de gesneuvelden te v: dediging werd aan de betogers van en te verdedigen en stuur «IJzerfront» het betreden van de hun aangeslotenen zeker dodengang te Dlksmuide toege- lijnen voor 25 October e.k. staan. Gemeentebesturen die eei In een communiqué van het deden neerleggen op he IJzerfrontwordt verklaard dat kruis, heeft het Jeugdcoi de plechtigheid aan de voet van vraagd protest aan te tek de Calvarieberg te Kaaskerke- de burgemeesters van Di Diksmuide op 25 October, te 10.45 en Kaaskerke, wegens het uur zal beginnen. Het vertrek van van de betoging van IJze EERHERSTEL DE ORIGINELE MESTSTOFSTROOIER Dubbé? gebrul* voof paard e* voot tractoc» Raam to buïwxronstrucflo waardoo# buitengewone stabiliteit Aamluitfna aan iedere U actor mfij 3 BMfllt hydraulisch heftoesteL 4 Zees goede KandigKeid Vraag; volledige (hlïcbffngert ea«f gewesfeUjfce verdéTert of aaf> Gewestelijk agent voor Poperinge en Omstreken: Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstr. 65, tel. 233, POPERINGE. Verdelers voor leper en Omliggende: Voor het toneeltornooi uitgeschre ven door de Bank van Roeselare, onder de auspiciën van het A.W.T., lieten niet minder dan 17 kringen hun Inschrijvingen geworden. In een kontakt-verga 'erlng van de Be heerraad van voornoemde Bank werd er overgegaan tot de loting van tien kringen die aan de wed strijd konden deelnemen. WIJ krij gen derhalve volgend toneelpro gramma: 1. - ARDOOIE: «Doe Om Wel». 2. - RUMBEKE: «De Verenigde Vrienden- Zondag 8 November, te 15 uur. ln de zaal Oud Stad huis met Het Leven Begint van Fodor Ladislaus. 3. - TORHOUT: Slnt-Rembert- kring- Maandag 21 December, te 20 uur, ln de zaal «De Zwaan», Zwanestraat, met Kermisvolk op KerstmisKerstspel ln drie bedrij ven door Gheon Henri. 4. - KNOKKEa/ZEE: «Pogen». - Dinsdag 22 December, te 20 uur. ln de zaal Oud Knokkemet De Woeste Hoogte», toneelspel ln drie bedrijven, door Randolph Carter. 5. - FITTEM Loridan's Kring Met Hert en Ziel- Woensdag 23 December, te 19.30 u. ,in de zaal Ciné Alfa», Tieltstraat, met «Blij spel op de Golven ln 3 bedrijven, van Alex Ivers. 6. - ROESELARE: Volksverede ling - Donderdag 21 Japuarl, te 20 uur. ln de zaal Patrlamet Het Kind van Marllouvan Wil lem Putman. 7. - DE PANNE: Kink-Kank- Hoorn». - Zondag 28 Februari, te 20 uur, ln de zaal «Patrla», Ko ninklijke Baan 7. met De Mens Wikttoneelspel in drie bedrijven. 8. - BRUGGE: «Kunst na Arbeid». - Zondag 7 Maart, te 19 uur, ln de Volksschouwburg Oude Burg, met Freulekenkomedie ln drie bedrijven, van Herman Roelvlnk. 9. - WAREGEM Pogen - Maandag 22 Maart, te 19.30 uur, met Het Heilig Experimentdrtt- ma in 5 bedrijven, door Frlts Hoch- waelder. 10. - TIELT: «Volksveredeling». - Op Donderdag 25 Maart, te 20 uur, in de zaal AmicitlaMarkt, met «Mijn Zonen... allemaal», toneel spel in drie bedrijven, door Arthur Miller. De zeven volgende kringen die hun toetreding stuurden maar niet uitgeloot werden, ontvangen een premie van 1.000 fr„ op voorwaarde dat het opgegeven stuk uitgevoerd wordt, het bewijs hiervan moet trouwens voorgelegd worden door middel van 'h affiche en program ma aan het gouwsecretariaat: 1. Oostende, Steen, Slnte-Katharl- nakrlfig 2. Blankenberge, St-Pteterstoneel 3. Menen, lever en Eendracht 4. Roeselare, Ic Dien 5. Brugge. Gudrun 6. Oostrozebeke. Mêer Vreugde 7. Hooglede, Kunst en Vreugde De prijskamp-vertoning wordt aan gekondigd door bijzondere plakbrie ven en programma's die kosteloos door de patronerende Bank ter be schikking gesteld worden. De pro gramma's moeten kosteloos uitge reikt worden aan het publiek dat de vertoning bijwoont. De Jury van deze prjskamp ls samengesteld uit de Heren Maurlts Balfoort, Lode Cantens en Jef Vandaele. TERUG UIT COMMUNISTISCH CHINA Te Antwerpen zijn met de Amerskerkacht kanunnikessen missionarissen van de H, Augusti- nus (Heverlee) uit China toegeko men, o. m. Eerw. Dame Marie- Franciscus (Mej. Waelkens uit Oostrozebeke), Eerw. Dame Marie- Athanse (Mej. Crevits uit Korte- mark), Eerw. Dame Marie-Liberta (Mej. Bouckaert uit Elverdinge), Eerw. Dame Marle-Xavcrine (Mej. Ampe uit Hooglede). ovengebouw en dak der werkplaats beschadigd. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat7 Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons bladl zijn bonte omgeving. De Seine is nog een blinkende IJzerdraad. Dit bezoek zult ge nooit vergeten. Moest die stomme toren kunnen vertellen wat hij al beleefd heeft in deze laatste jaren, ge zoudt staan luis teren. Op het einde der Wereldtentoonstelling van 1889 werd weer de gedachte geopperd door sommige aardigaards de toren af te breken. Toen de draadloze uitgevonden was, mocht men blij zijn dat de toren alle aanvallen zegevierend weerstaan had. In 1912 reeds werden van op de toren dage lijkse tijdseinen over heel Frankrijk uit gezonden. Als de Fransen binst de oorlog zoveel draadloze, berichten udt het vijan delijk kamp hebben kunnen opvangen, was het wel vaak te danken aan het schrandere opvangstation van de Eiffel toren. Negentig specialisten waren er alle uren van de dag en nacht werkzaam ln het metrostation Trocadero, in verband met de toren. Niet minder dan 5 millioen woorden werden ln de laren 14-18 opge tekend. De Eiffeltoren wist het altijd eerst als de Zeppelins naar Londen trokken, als er dringende hulp nodig is op verre fron ten. Van groot nut is hij ook als uitkijk post. Deze Eiffeltoren is een heerlijke jubel kreet van moderne durf boven de hoofd stad der republiek. In de verte ziet ge zijn lichtende gestalte oprijzen, als een vinger die naar de hemel wijst. 70.000 lampjes, met een lichtklok daartussen, Het is een monument van vrede en vreugde, een monument van arbeid en vernuft. Een vredesmonument in de rein ste zin van het woord. Mocht hij nog lang heersen boven Parijs... F. R. BOSCHVOGEL. In 1888 werd. de laatste klinkbout in de Eiffeltoren te Parijs geslagen. Dat is 65 jaar geleden. En in 1928 stierf de beroem de ingenieur Eiffel, de schepper van dit reuzewerk. Dat is precies 25 jaar geleden. Het is daarom dat wij de kurieusneus willen voldoen die ons schrijft: Vertel eens iets over de Eiffeltoren. Dit reusachtig monument, zelfs door dichters bezongen als een gedicht van ijzer en staal, tekent het eigen gelaat dei- stad Parijs... Kan een Parijzenaar of een vreemdeling zich de Ville Lumière gaan voorstellen zonder Eiffeltoren? Bestaat niet. 't Is of deze hemelhoge toren, die wind en wolken tart, ook dit jaar heel zijn bewogen geschiedenis vertelt. Wie heeft er deze toren ontworpen? Gustaf Eiffel, een gewiekst ingenieur, die in 1832 te Dijon geboren en in 1928, dus op 96-jarige ouderdom te Parijs over leed, zodat hij de hele tragedie en triomf van zijn toren heeft mogen beleven. In de ingenieurswereld ls hij beroemd ge worden door tal van uitvindingen en ver nieuwingen, gekenmerkt door durf en ge nie. De geweldige Maria-Piabrug in Por tugal, het Garabitviadukt van 564 m. lang en 122 m. hoog, zijn eveneens werken van hem. Doch zijn stoutste levenswerk is de Eiffeltoren. Het kostte jaren tijd en stu die eer hij definitief zijn gedachte vast legde in een plan. En dan de uitwerking. Veertig technische tekenaars hebben twee jaar moeten tekenen aan de uitwerking ervan en beeld Je in wat een stapel het was: 5.000 bladen tekenpapier van I m. bij 0,80 m. groot. Eiffel wilde zijn toren klaar hebben als attractiepunt der Parijse expositie van 1889. hele buurt bedreigde tegen dat hij eens zou omvallen (en omvallen zou hijl) stond daar nu, fier, recht en stout, met een stem van wat zegt ge nu? De toren is precies 300 m. en 5 cm. hoog. Dit is meer dan driemaal zo hoog als de Brugse Halletoren. Er is in de gehele we reld maar één gebouw dat 10 m. hoger is: de wolkenkrabber Empire State Building te New-York. In zijn geheel weegt deze toren zeven millioen en 300 kg. Neem een gemiddeld gewicht voor een mens en ge zult uitkomen dat hij zoveel weegt als 125.000 mensen. Een zwaar stuk, zegt ge. Wel nee, want moest ge hem in dezelfde verhoudingen namaken 'op 3 dm. hoogte dan zou hij maar zeven gram wegen. Op de grote wereldtentoonstelling was de Eiffeltoren dan ook de grote attractie, de «clou», zoals de Fransman zegt. Ge durende deze expositie krijgt hij het be zoek van ongeveer twee millioen mensen. De liften, die bewogen worden door een grote hydraulische pers, waartoe 20.000 li ter water nodig zijn in de waterbakken van de torenkop (een waterhoofd!) moch ten g-een ogenblik rusten. Die 4 liften (in schoon Vlaamszeggen ze nu ook ascenseurs) kunnen ineens vijf duizend bezoekers ophijsen. Er was natuurlijk in komgeld te betalen, zodat de torenbestij ging omtrent 6 millioen goud frank op bracht, bijna de prijs die hij gekost had. En die toeloop heeft niet gestopt. Gedu De prijs ervan was 7 millioen 800 dui zend goudfrank. Het respectabel gewicht van zeven millioen kilo moest kloek ge schraagd worden. De vier moerpijlers staan elk 100 m. van elkaar, gedreven in de oude bedding van de Seine en gestut op ijzeren caissonwerk, enz. We zullen niet te lang gewagen over de machtige en zeer verscheidene vormen van tegenkantingen, die de Eiffeltoren te doorstaan had. Kunstenaars noemden hem een monsterlijk gedrocht, een mis daad tegen de Franse kunstsmaak. Doch Eiffel kreeg zijn toren en toch als een oorspronkelijk kunstwerk der metaal nijverheid». Eiffel kreeg het recht zelf de toren uit te baten gedurende de eerste 20 jaar. Begin 1887 werd de bouw aangevat en in een half jaar waren de grondvesten en pijlers reeds klaar. Nog voor het einde van het jaar was hij al 60 m. hoog en in 1888 werd reeds op de afgewerkte tweede verdieping een vuurwerk afgeschoten, tot grote verwondering en bewondering van heel Parijs, Hoe hoger de toren rees, hoe meer bewonderaars en vrienden hij kreeg. Op Nieuwjaarsdag 1889 waren reeds meer dan zes millioen kg. ijzer opgebruikt. De toren liep naai- zijn einde. April 1889: de toren ls af. Van 75 kilometer afstand kon men Parijs op de horizont met deze toren aanwijzen. De suikerbakkerstoren zoals men hem genoemd had, de toren die de rende de halve eeuw van zijn bestaan werd hij reeds door 120 millioen personen be zocht. Hij brengt dus nog heel wat op, spijts de grote onderhoudskosten. Want onderhoud is er aan. Steeds is er een groep speciale werklui aan de arbeid om hem op te zetten, versleten stukken te vervangen... ja, zodanig dat in 50 jaar de toren haast helemaal vernieuwd is. Elkeen wil de Eiffeltoren zien. Op het Guldenboek der hoge bezoekers kunt ge namen lezen van Koningin Victoria, Ed ward VII, de kroonprins van Portugal, Edison, Krüger, Bartali, Gandhi, enz. En dan wij allen, gewone toeristen. Want om vele dingen is het heerlijk naar de Eiffeltoren te klimmen! Zijt ge bang voor krampen aan de maag, laat de lift op zij, 'k zal u een arm geven en wij zijn weg, trap voor trap, de wenteltrap op. Hebt ge honger, komaan, op de eerste ver dieping kunnen we sandwiches met sar- dijntjes eten, crêmetaarten en een stuk chocolade. Hoor daar speelt een orkest uw geliefde Donauwals, komaan, we draai en... Voldaan? Dan naar de tweede ver dieping op 115 meter hoog. Parijs ligt reeds als een blokkendoos voor uw voet. De Seine is als een zilveren lint. Zijt ge niet dronken of bedwelmd, dan naar de derde, het platform, op zo wat 300 m. hoog. Een onvergetelijk panorama van die kleine wereld dezer wereldstad met Vrouw door auto aangereden en gedood. Zondagavond, rond 6 uur, heeft zich een zwaar verkeersongeval voorgedaan op de wijk «De Vu panneToen Wed. Carron 4. grote baan wilde oversteken, werd ze door de personenwagen, be stuurd door G. W. uit Beveren, gevat en zwaar te gronde gewor pen. Een bijgeroepen geneesheer heeft de ongelukkige in allerhaast naar het hospitaal overgebracht, waar ze enkele uren nadien over leed.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2