Boven't schouwke De Reparatie-bedevaart van het IJzerfront een kaakslag voor ieder Vlaming De grondvesten van de nieuwe IJzertoren bijna voltooid 12 24 POPERINGE-IEPER-WERVIK De Ignatiusvereniging voor het Bisdom Brugge, herdacht te Roeselare haar 5-jarig bestaan Bewijs uw afkeuring door een afwijzende houding Motorijder uit Diksmuide te Beveren-IJzer dodelijk gekwetst en in de Kliniek te Poperinge overleden Irouwgerst- en HET WEKELIJKS NIEUWS PAT BRENQT OP... hoptentoonstelling te brugge BUITENLANDS OVERZICHT 25 October 1953 IV. - Wat zal de Televisie in ons leven veranderen Tegen einde October komt de betonnen 8-hoek. met dikte van 1,50 m, en op de 231 palen rustend, klaar Bladzijden PRIJS 3 Frank ZOEKERS Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: ER was een. kleine vergade- God, die de mensen kwam verlos- rlng geweest, waar Mees- sen, mens werd en zo onmenselijk ter, wel voorzitter had werd gefolterd en gekruisigd, moeten spelen, 't Gebeurt Ik liet Meester zijn gang gaan. wel ne keer, dat we, bij Maar 'k vroeg: Meester, wij her een of andere gelegenheid samen denken dat eigenlijk op... Goeden komen, om een feest Ineen te ste- Vrijdag? ken. Maar dan gelijkt dat zo wat Zeker, zei Meester, en daar pre- aan èen republlekske, zonder voor- cies hebben wij het: zitter. Deze keer werd er zodanig Op Goeden Vrijdag herdenken door mekaar gepraat dat Meester we welke prijs Onze Lieve Heer op t einde zei: Kom we gaan nu heeft betaald om onze Koning te alles wat voorgesteld werd neven- worden. Die prijs was zo zwaar, zo een leggen of we zien er niet klaar hoog dat er ons niets te doen staat ln». dan die dood te overwegen en diep De viering van "t feest van Chris- mee te voelen en gemeend te be- tus-Koning ligt nu vast. danken. We gingen saam naar huis; t is Maar dat feest van Christus-Ko- te zeggen dat ik bleef plakken ning is zo wat de... tegenhanger, en pijpen roken te Meesters. Op dien dag herdenken we de ge- Jaar na jaar hebben we last met weldige gevolgen van die kruisdood, dat feest, zei Meester. Ik gelove dat Het Kruis op de schouw moest dan de mensen nog niet verstaan wat in de bloemen staan. Door dat er eigenlijk aan de hand is op dien Kruis, door die Koning op zijn kruis dag. Allerheiligen en Allerzielen, werden we verlost. Waar Hij de ge- dat is wat anders. De betekenis van kruisigde werkelijk Heer en Koning die twee feestdagen begrijpt ieder- is, daar is vrede er, geluk. Kruis, een, en als we zeggen dat we pre- symbool van goddelijk lijden en cies acht dagen te voor de Koning van goddelijke triomf, van al die heiligen vieren; als we Het Kruis in de Kerk zou moeten hun zeggen dat het toch past dat in de bloemen staan, de Meester vóór de dienaars moet De kruisen langs straat en weg gehuldigd worden, dan weten ze zouden moeten versierd zijn. Op die daar geen weg mee. Drie, vier keren dag zou het Kruis, de troon van de hebben ze duchtig meegedaan, om- Koning, ons naar de Kerk moeten dat er iets heel bijzonders werd ge- jagen om hulde te brengen aan die daan en vele mensen werden aan- grote Koning van alle heiligen, van gesproken, maar voor Allerheiligen die zielkes die wachten om 't Ko en Allerzielen is dat niet nodig, dan ninkrijk binnen te gaan, van ons komen ze van zelf. allen die hopen door de verdien- Dat moet onze schuld zijn, Pé, sten van 't Kruis-lljden, ook eens de onze. We hebben het verkeerd Allerheiligen te mogen meevieren... aan boord gelegd. Ik ben *t zeker, voorgoed! We hebben beeldekes ontvangen Pé, spreek maar niet te veel over met de Christus-Koning van Jan die schone beelden en prenten van Van Eyck, uit zijn «'Aanbidding Christus-Koning. Het beeld dat de van het Lam We kregen er met mensen best begrijpen, waarvan ze de Christus-Koning van Janssens. meest houden, hangt in huis, hangt Schoon genoeg! Die beeldekes zit- in de keuken, boven de schouw, ten nog in mijn gebedenboek en in Schrijf het, Pé, stamp het in als die van vele andere. ga kunt. Dat Kruis boven de En toch! Gij hebt wel Warden schouw wordt dan, was 't René De- Oom gekend? clerck niet die dichtte Boven Of ik Warden Oom gekend heb, schouwke prijkt mijn enig gekend en... gelezen. Kruis». Eiwel Pé; *k was over Passendale Indien de mensen dat goed ver- naar Hooglede gegaan en vertelde stonden, zouden wij nog moeten aan Warden Oom dat er op de zoeken hoe we 't feest van Christus plaats te Passendale een monument Koning moeten vieren? Zouden ze stond dat ik nog al vreemd vond. «iet van zelf thuis en in de kerk hulde brengen aan die Koning? Meester, 'k wenste dat onze men sen dat inderdaad begrepen. PS VLAMYNCK. DE AMNESTIE »- MOGELIJKHEID OP DE OVERDRACHTTAXE- WET TOT EINDE DECEMBER VERLENGD Dank zij een moedig vol houden vanwege het N.C.M.V., werd deze week bij de Minister Van Financiën bekomen dat de AMNESTIE - MOGELIJK HEID INZAKE DE WET OP DE OVERDRACHTTAXE, die eerst met einde October zou afsluiten, VERLENGD WERD TOT EINDE DECEMBER '53. Dat is ongetwijfeld voor veel Middenstanders een zucht van opluchting waard: zo krijgen ze meteen heel wat meer tijd om hun zaak in orde te bren gen, en, wat zeker te onder lijnen valt, daarmee vervalt, gezien de terugwerkende kracht van 3 jaar, het dienstjaar 1950. Drie vooraanstaanden uit de Christelijke Middenstandsbe weging (N.C.M.V.) hebben dit weten op te klaren: het zijn Volksvertegenwoordiger Eecke- man, Senator Santens, (Voor zitter N.C.M.V.) en dhr G. Vande Putte, de nationale N.C.M.V.-secretaris. Dat noemt men effectief N.C.M.V.-dienstbetoon en on getwijfeld zullen duizenden Middenstanders beter gaan be seffen dat, dank zij de macht van de groepering, hun lid maatschap in die rangen hoort! Samen kunnen ze alles, al leen niets! Het probleemTRIEST VASTSTELLINGEN Op hun laatste vergadering te Londen hebben de drie Ministers van Buitenlandse Zaken der Westersemogendheden: John Foster Dulles, Anthony Eden en Georges Bidault, de gegevens uit gewerkt voor de nota van ant woord op de Russische nota van 28 September jl. Welke ook de reacties op deze westerse antwoord-nota ook mo gen zijn, zij geven aanleiding tot enkele verheugende vaststellingen. Eerst en vooral is zij het bewijs van de voortzetting der nota-on derhandelingen, hetgeen op zich zelf reeds een heel belangrijk iets is, al moet onmiddellijk daaraan worden toegevoegd dat niet het Westen er zich gemakkelijk toe zou laten brengen de contracten op het plan der nota's te verbre ken. Wel integendeel, en het legt daarbij zelfs de nodige spoed aan de dag, daar het de andere par tij slechts een drietal weken laat wachten op zijn reacties. De Westelijken hopen trouwens dat DHR PELLA Italiaans Eerste Minister, woordnota der Westersen op ge lukkige wijze zeer voorkomend is, en men zou zelfs zeggen tege moetkomend en verzoenend. Dit schijnt een teken te zijn van een terugkeer tot de goede oude ze den der deplomatie. toen alle vor melijkheden en welvoeglijkheden geëerbiedigd werden; dit stemt altijd gunstig en gemakkelijkdit laat toe met meer gemoedelijk heid verder te praten, al is men daarom wel een heel tegenstrijdig standpunt toegedaan. Ook de woorden zijn zo gekozen dat men moeilijk kan beweren dat ze kwetsend of storend zouden roer- ken. Verder dient opgemerkt dat de inhoud der antwoordnota eerder een uiteenzetting is van voorstel len, zonder enig vooroordeel ten opzichte van do opvattingen der tegenpartij, en zelfs zonder enige beoordeling van de houding der Oostersen; zulks is zeker een be wijs dat een ongewone dosis kies heid en hoffelijkheid werd aan de dag gelegd. Het antwoord op de Russische nota is een beleefde de Oostelijken hun voorbeeld zul- «anaans.terne immsrer, uiteenzetting van tegenvoorstellen len volaen. en om hen hiertoe aan narae veraeaiger van ae iiauaanse len volgen, en om hen hiertoe aan te zetten wordt de vierlanden- conferentie gesuggereerd te Lu gano reeds op 9 November e.k. De Russen kunnen nu wel deze datum laten voorbijgaan, zonder een teken van leven te geven, aanspraken op Triëst. Het kruis van heldenhulde en daar boven 't Heilig Hert of... 'k verstond het niet. 'k Heb het ook eerst aardig ge vonden, zei Warden Oom. We wa ren gewend gemaakt aan schone H. Hertebeelden, majestueus, kom, waar ge nooit aan lijden of kruis dood peist. Maar 'k werd daar eens op mijn plaats gezet, 'k zal 't nooit vergeten. Dat is Christus-Koning» werd me gezeid. Maar kijk goed, Hij draagt de krone die Hij zelf te dra gen verkoos: een doornenkroon En kijk nu nog nader. Hij draagt een ciborie. Leeft in de cibories in onze kerken het levend herte van Christus niet? En is dat het Ko ninklijk geschenk niet van Chris tus? Sedertdien, Pé, kon Warden Oom die «schone» beelden niet meer zien. Pé, 'k gelove dat Warden Oom gelijk had. Wie van Koningen spreekt, spreekt van troon en kroon, van goud, zilver, diamant, goudbro kaat. Kijk maar eens in onze ker ken naar de praal van de heiligen beelden. Kijk maar eens naar de groepen van onze processies. En, kom Pé, is er op heel onze parochie één huis waar geen kruisbeeld hangt? Is dat het eerste niet dat jonge trouwers kopen? Is dat het eerste niet dat, bij verhuizing, in de nieuwe woonst wordt gehangen? Dat is oude traditie, 'k weet het, maar dat is een traditie waar geen mens mee breekt, zo lang ten min ste hij... mens blijft. Als ge nu kijkt wat boven dat kruis staat, boven den gekruisten Onzen Here lijk onze mensen dat sedert eeuwen zeggen, is het niet «I.N.R.I.Koning van de Jo den? Maar daardoor werd Hij onze Koning. De Joden verwierpen Hem. Wij aanvaardden zijn Koning schap. t Kruis, Zijntroon, de door nenkroon, Zijn Koningskroon, waar Se bloeddruppels de kostelijkste edelstenen waren die ooit konings kronen versieren mochten. 't Kruis, dat verstaan de mensen! Dat Koningschap verstaan de men sen. Leg er al de mogelijk-begrijpe- Ujke schoonheid en rijkdom van den hemel bij. Van die schoonheid, van die rijkdom weten we niets, kunnen ons niet voorstellen hoe die Koning hierboven straalt en schit tert. Maar we weten zeer goed hoe O. L. Heer, hier zijn koningdom veroverde. Het Kruis tot troon... doornen tot Kroon! Er is nooit maar één Koning ge weest die zulke troon besteeg, nooit maar één Koning geweest die zul ke kroon droeg. Maar er kan maar zulk een zijn! Op Zaterdag 31 October a.s. richt de Vereniging voor Brouwerij-on derzoek en Onderwijs (V.E.B.O.); haar jaarlijkse Brouwgerst- en Hoptentoonstelling in te Brugge in de zaal De Buck. Het programma van deze ten toonstelling omvat: 10 u.: Opening der tentoonstel ling. 11 u.: Academische zitting. 13 u.: Middagmaal en uitreiking der ere-diploma's door de Heer Mi nister van Landbouw aan de prijs winnaars van gerst en hop. Op de academische zitting zal het woord gevoerd worden door Dr H. Van Veldhuizen die spreekt over de gerstoogst 1953 in Neder land; Dr P. Bergal over de gerst- oogst 1953 in Frankrijk en Prof. L. Isebaert over de gerst- en hopcul- tuur 1953 in Blgië. Alle belangstellenden worden uit genodigd. Degene die wensen aan het middagmaal deel te nemen, worden verzocht het Secretariaat van V.E.B.O., Markt 1, te Zwevezele te verwittigen. Mel 1925: Verbrijzeling Heldenhuldezerkjes. Maart 1946: Dynamitering IJzertoren. 25 October 1953: Nieuwe smaad! Zo behandelde men duizenden jongens die vielen voor Volk en Land! Vijf jaar is het geleden dat de Pater Stracke leidde de geestelijke Seminarie, E. H. Ghyssaert, proost I.V., de Ignatiusvereniging, in oefeningen, die doorgingen in het der kringen voor huwelijks- en ge- Westvlaanderen tot stand kwam. klooster der E. P. Redemptoristen zinsspiritualiteit, en talrijke voor- Elders was dit reeds eer gebeurd te Roeselare. aanstaanden, waarna hij' een his- sedert Z. E. P. Stracke in April Te 15 uur Zondagnamiddag had torisch overzicht gaf over het ont- 1940 in de oude abdij van Drongen de feestzitting plaats, waartoe een staan der I.V. met de Ignatiusvereniging van wal zeer talrijk publiek was opgeko- Dhr De Vlaminck uit Brugge stak. men. bracht met cello en declamatie De I.V. heeft voor doel een ver- Diep ontroerd bad Pater Stracke tussen de spreekbeurten een kunst dieping van het geestelijk leven en voor de aanvang der vergadering vol programma ten gehore, hij een hoger opvoeren van het vroom- een gebed voor de zlelerust van werd aan het klavier begeleid door heidspeil bij de ontwikkelde katho- Mevr. Van Haegendoren, Voorzit- Mej. De Jager, lieke Vlamingen. Als middelen ster van de I.V.-Leuven, waarvan De Algemene Voorzitter der I.V., daartoe worden aangewend: retrai- de overlijdensmare zo pas was bin- Prof. Fransen, hield vervolgens tes en bezinningsdagen. nen gekomen. een toespraak om de I.V.-West- Zeventig leden van de I.V. zijn Vervolgens verwelkomde Voorzit- Vlaanderen geluk te wensen met Zondag te Roeselare samen geko- ter Jaak Van den Berghe de aanwe- haar flinke werking en aarzelde men om tijdens een bezinningsdag, zigen waaronder de prov. Oversten niet Westvlaanderen tot voorbeeld die reeds Zaterdag een aanvang der Paters Jezuïeten en Redemp- voor de andere gouwen te stellen, nam, het 5-jarig bestaan van I.V.- toristen, Z. E. H. Kan. Vervenne, Op de hem eigen krachtige wijze Westvlaanderen te herdenken. Deken der stad, en Z. E. H. Kan. sprak Z. E. P. Stracke vervolgens De steeds even flinke 78-jarige Duforret, Superior van het Klein zijn I.V.-vrienden, voor de vierde niaal tijdens deze bezinningsdag, toe over karakter en persoonlijk heid. Uit de Ignatiaanse leer putte spreker de richtlijnen die voor iedereen gelden bij de uitbouw van zijn leven. Tijdens deze feestrede had Z.E. Pater Stracke gelegenheid Z. H. Exc. Mgr De Smedï te begroeten, die inmiddels de zaal was binnen getreden en geestdriftig werd toe gejuicht. Monseigneur zelf sprak vervol gens de aanwezigen toe en drukte de wens uit dat de I.V. een uitbrei ding in diepte en in breedte zou mogen kennen. Het slotwoord der feestvergade- ring werd uitgesproken door Z. E. Pater Godefrov. geestelijk adviseur van I.V.-Westvlaanderen, die de aanwezigen enkele practische richt lijnen meegaf. Mgr De Smedt gaf daarna aan de aanwezigen zijn Bisschoppelijke Zegen. Bij het verlaten van de zaal, kreeg leder der aanwezigen een vroom aandenken mede, een een voudig prentje waaiop Z. E. Pater Stracke aan zijn Ignatiuskinderen een vroom gebed meegaf ter over weging. BOVEN: een foto genomen tijdens de plechtige feestzitting. Wij herkennen hier van links naar rechts: Z. E. P. Dhanis, Provinciaal S. J.; Z. Exc. Mgr De Smedt; Z. E. P. Braet, Provinciaal der Paters Re- uemptoristen; Prof. Pr, Fransen en Z. E. P. Str; ONDER: de groep deelnemers van deze prachtige bezinningsdag der Ignatius-Vereniging. VIGILIEDAG VOOR ALLER HEILIGEN EEN VASTENDAG Het agentschap C. I. P. ver neemt, dat Zaterdag 31 October, niet alleen een onthoudings-, maar ook een vastendag is. Krachtens de machten hun door de H. Stoel verleend, hebben de bisschoppen van België de ver plichting tot vleesderven en vas ten overgedragen van de vigilie dag van O. L. Vrouw-Hemelvaart op de vigiliedag van Allerheiligen. in de hoop van deze te kunnen tegenover mekaar plaatsen en be spreken rond de groene tafel. Dus maar door aldus te handelen, geen starre of strakke repliek, en hebben ze in de ogen der open- ook geen bits van zich afbijten, bare opinie inzake vertrouwbaar- en enigzins wonderlijk: ook geen heid en goede wil, alles verliezen, voorafgaandelijke voorwaarden of Op de tweede plaats dient opge merkt dat de toon van de ant- vooraf gaandelijk strikt bepaalde (Zie vervolg blz. 2) Voor zover de inlichtingen, strek- reeds op dat op 25 October Feest ken, die ons, bij het ter perse gaan, van Christus-Koning in Vlaan- bereikten, wijst alles er op dat de deren de huizen zullen bevlagd zijn hatelijke reparatie-bedevaart der en dat zij aldus over «feestelijk Fosty's, Appel-comité's, IJzerfron- bevlagde hulzenzullen mogen ters en tutti-quanti, beslist door- schrijven. Weest gerust, Vlaande- gaat op Zondag 25 October. ren weet wel beter voor wie de vlag- Dezelfde inciviekenwant een gen zullen wapperen op 25 Octo- andere naam past voor hen niet, ber. In geen geval voor Fosty en die ieder jaar te Waterloo gaan consoorten. treuren om de nederlaag van een Franse keizer en bij die gelegen heid om aanhechting met Frankrijk verzoeken. tile in ons land Koning Leopold III tot troonsafstand dwon gen. willen thans de Vlamingen de les komen spellen, terwijl zij sedert jaren de begrippen civismeen «vaderlandsliefde» belachelijk ge maakt hebben. Iedere vereniging, die ordelieven de burgers in dit land groepeert, heeft tegen deze betoging protest aangetekend. De Fosty's en andere belhamels voelen zich meer en meer verlaten om hun hatelijk op zet door te voeren. De klap op de vuurpij-1 kwam nu wanneer Eerste Minister Van Hout- te, in een brief aan het IJzerfront, voor zich en voor de Minister van Landsverdediging, de uitnodiging afwees aan deze zogezegde bede vaart deel te nemen. De Minister van Landsverdediging heeft deze houding bevestigd en er aan toege voegd dat de 50 gevraagde leger wagens niet ter beschikking van de Inrichters zullen gesteld worden. Ieder weldenkend Vlaming zal de houding van de Eerste Minister volgen en door zijn afwijzende hou ding zijn misprijzen voor dit opzet tot uiting brengen. Door het Ka tholiek Vlaams Hoogstudentenver- bond werd trouwens tot de gemeen tebesturen het verzoek gericht de driekleur op Zondag 25 October half-top te hangen, ten teken van afkeuring ten overstaan van deze onvaderlandse praktijken der in richters. Ieder Vlaming protestere mee door zijn afwezigheid. De linkse bladen speculeren er BLOEMPJE VOOR BASILIEK VAN KOEKELBERG Ten einde al de gelovigen de gelegenheid te geven door hun bijdrage deze onderneming te steunen, zal, als naar gewoonte, op Zondag 25 October, Zondag van Christus-Koning, het bloem pje voor de basiliek van het H. Hart verkocht worden. De Televisie komt Ongeveer 2 millioen Belgen zullen van volgende Zaterdag af de Belgische TV-programma's kunnen volgen. Wij. de Televisiekijkers zullen in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de programma's en het goed of het kwaad dat de TV za! doen. De kranten heb ben U ongetwijfeld uitvoerig verhaald over de installatie van de eerste Bel gische televisie-zen ders boven in en op de koepel van het Justitiepaleis te Brussel, dat mo numentaal gebouw dat we reeds van ver Brussel zien beheersen wanneer wij, komend met de trein vanuit Kortrijk, het Zuid station binnenrij den. Men kon moeilijk een bete re plaats vinden. Sommigen vinden het wel spijtig dat de koepel zal ont sierd worden door de TV-antenne, die 8 meter boven de top van de kroon uitreikt,, maar Mi nister Segers heeft er dan met zijn Antwerpse humor dit op gevonden: men zal de anten nemast vergulden opdat hij beter bij het geheel zou pas sen. Zodat we hier in België werkelijk een heel speciale (twee definities) en zelfs wel vergulde televisie zullen krij gen! Met deze zenders ik hoop dat het U duidelijk is dat de programma's in de NIR-stu- richten, enerzijds in Antwerpen, dio's genomen worden en vandaar waar tevens de relaisverbinding naar het Justitiepaleis overgehe- met Nederland, anderzijds in veld om verder doorgezonden te Luik, waar tevens de relaisver- worden zal men, hoe goed ze binding met Duitsland zal tot ook geplaatst zijn'slechts de Brus- stand gebracht worden, selse agglomeratie en dichtste in het eerste stadium met omgeving kunnen bedienen. De uitsluitend de zenders op het Jus- zenders hebben namelijk slechts titiepaleis in gebruik kunnen een kracht van een halve Kilo- onze nationale programma's opge- watt, vermits het voorzien is dat vangen worden in een kring van men nog sterkere zenders zal op- ongeveer 30 km. straal, die reikt Het plaatsen der televisie-antennes op hei Justitiepaleis te Brussel was een hele karwei. Men ziet hier werklieden bezig met de zorg vuldige verpakte antenne naar boven te hijsen. Een tweede deel ligt nog te wachten om op haar beurt naar hoger sferen te verhuizen. seiweg te ontgaan hield Vermote zijn voertuig op de asphaltverbre- ding. Zo ongeveer ter hoogte van de hofstede van O. Morrent zag de motorijder eeri auto aankomen uit tegenovergestelde richting. Hierop haastte Vermote zich naar de rechterkant van de baan te zwenken. Deze beweging kon hij echter piet meer tijdig uitvoeren met het noodlottig gevolg dat hij tegen de linkervoorzijde van de auto. een taxi der Zingende Molens uit Veurne, aanbotste. De schok was zo geweldig dat de linker slijkweerder van de wa gen afgerukt werd en de linker deur werd ingedrukt. Toen de taxichauffeur de moto rijders ter hulp snelde vond hij Vermote zieltogend op de tram sporen rechts van de weg liggen. In stervensnood werd de ongeluk kige, die verschrikkelijk over gans Zondagavond was de 22-jarige het lichaam verminkt was, naar Odiel Vermote, wonende Tuinwijk de kliniek te Poperinge overge- nr 84, te Diksmuide, per moto op bracht waar hij Maandagmorgen weg naar huis, nadat hij met een te 4 uur overleed, vriend, Verbrugghe André, uit _r Diksmuide, die op de duo-zitting Verbrugghe, die op de duozitting had plaats genomen, een uitstap had plaats genomen kwam er met naar Roesbrugge gedaan had. de schr,1L vanaf; hi] was z.jde- lmgs in de gracht geslingerd. Het tweetal had te Roesbrugge 6 de weg naar Beveren-IJzer geno- De Rijkswacht van Roesbrugge men, waar aan de linkerkant de was enkele ogenblikken na het baan uit een asphaltverbreding ongeval ter plaatse om de nodige bestaat. Vermoedelijk om de kas- vaststellingen te doen. Het slachtoffer ODIEL VERMOTE aicu, is uiju» ueieea en z;u Boven de eigenlijke funderings- °P ieder Vlaming persoonlijk rust einde October helemaal vol- plaats is ruimte voorzien voor de echter de zware verantwoornelijk- De betonnen achthoek ter dikte van 1,50 m., rustend op 231 beton nen palen, is bijna gereed en zal tegen tooid zijn. Zo konden de persmannen vast- crypte waar de gesneuvelde IJzer- jongens een laatste rustplaats krij- stellen die Maandag jl.. op uitno- 'gen. De vier onderste kruisblokkèn storten voor de here, diging van het Bedevaart comité, zullen als zalen dienst doen en ge- ze Toren, die hoger en schoner zal heid met de daad zelf die hoon te helpen uitwissen door zijn gift te heropbouw van 01 de aan gang zijnde werken bezoch ten en er werden rondgeleid dooi de HH. Cl. De Landtsheere, E. Clauw, L. Van Kerckhoven, afge- noemd worden naar de IJzerhel- herrijzen dan den. Wat de eigenlijke Toren betreft, die 80 m. hoog zal reiken, zijn hij ooit was. tot Dendermonde en Mechelen in het Noorden, tot Leuven in het Oosten, tot Nijvel in het Zuiden, tot Geraardsbergen in het Westen. Wat men noemt de confortabele ontvangst reikt echter slechts tot op een twintigtal kilometer, al is het anderzijds ook waar dat gun stige weersomstandigheden of de speciale bodemgesteldheid tot ge volg kunnen hebben dat men ook verder dan 30 km. een behoorlijke ontvangst kan hebben. Al met al schat men dat een kleine 2 mil lioen landgenoten in dit eerste stadium onze nationale program ma's zullen kunnen volgpn. Wat voor volgend jaar? Men voorziet dat tegen het einde van 1954 er een sterke zen der (3,5 Kilowatt) op de hoogste verdieping van de Antwerpse Boe- rentoren zal gebouwd zijn. Deze zender zal weerom een twee. mis schien zelfs drie millioen landge noten in staat stellen de program ma's van Brussel te bekijken. Nu reeds kan men in de streek van Antwerpen een behoorlijke ont vangst verkrijgen van de Neder landse zender Lopik. Het is een beetje gek, maar door de omstandigheden is dat zo ge groeid, dat precies de streek met de minste inwoners, we bedoelen de omgeving van Leopoldsburg en de Noorderkgmpen, in de aan vangsjaren van de TV er het best aan toe zal zijn in ons land. Nu reeds heeft men er Lopik en de Duitse zender Langenberg, die zeer krachtig is en wel tot op 120 km. en meer doorgeeft. Dan zal men er ook nog onze program ma's krijgen. En wij in het Zuiden van West vlaanderen? Wij hebben inder daad al sinds een paar jaar de kans om Rijsel te nemen, maar wat de ontvangst van onze eigen programma's betreft, ziet het er maar droevig uit. In 1957 pas za) er een zender komen in Tielt, die onze streek bedienen moet. Doch dat is slechts een plan. Nu men besloten heeft de zender in Ant werpen sterker te maken, moet men zeer sterk vrezen dat dit plan in portefeuille liggen blijft, en nog vele jaren op uitvoering mag wachten. Wanneer nu de zender bij Mons niet alleen Fran se programma's doorgeven zal naar Brussel, maar ook gebruikt zal worden om de programme's van Brussel Frans door te zen den naar Rijsel, dan zal men wel licht tot in Kortrijk de Waalse uitzendingen kunnen opvangen. Geheel Westvlaanderen en een deel van Oostvlaanderen zullen dus uitsluitend aangewezen ziin on Franse en Waalse Televisie. Dat is natuurlijk een toestahd, die wij niet kunnen aanvaarden. (Zie vervolg blz. 2) vaardigden van het. Bedevaarten- binnenin twee liften voorzien tot mlté, Bouwmeester Van Averbeke, op de 25' verdieping. Rona deze Ingenieur Monthaeye en mer Van der Kinderen. Op 18 Augustus 1952 werd Aanne- liftkoker komen er twee, een voor het klimmen en een voor het da- de len met viermaal een onderbreking eerste betonpijler ingeheid. Zes bij een plateau met uitzichtraam. maanden later 'zat de laatste pijler Op de tweede verdieping zijn 4 van 60 ton draagvermogen in de kleinere zalen voorzien waar ver grond. Op dit ondergronds bouwwerk, dat een sterke fundering moet ver- ondergebracht. schillende diensten. zoals hulpse cretariaat en bibliotheek kunnen zekeren, wordt thans de betonplaat aangebracht van 1,50 m. dikte, In de kruistop. die veel indruk wekkender zal zijn dan vroeger, is waarop de IJzertoren zal verrijzen, er plaats voor klokken en voor een De voorbereidende werken, het uitdelven van de grond rond de koppen der palen en het afkappen der palen tot op gelijke hoogte, kleine beiaard. Ten slotte is er een platform met plaats voor ruim 100 personen. Met het bouwen van de IJzer- namen veel tijd in beslag, evenals toren wordt voortgegaan naar ge- het oordeelkundig aanbrengen van lang de geldelijke middelen dit de 85 ton ijzer in een reusachtig toelaten. Tot nog toe eisten de netwerk gevlochten. Het bovenste ijzerwerk, dat bin nen enkele dagen nog alleen boven de fundering zal uitsteken, duidt werken reeds 4 millioen op en een taak van 10 millioen ligt nog voor de boeg. Ieder Vlaming hoopt dat de Re de plaatsen aan vanwaar de vier gering het hare zal bijdragen om betonnen drummers zullen oprij- verdere bouw mogelijk te maken zen die de hoofdconstructie vor- om aldus de smaad, die door de men van de te herbouwen toren. De zichtbare delen boven de cryp- dynamiteurs aan de IJzerhelden werd toegebracht en heden nog te worden in baksteen-handvorm wordt toegebracht door de Fosty's uitgevoerd. en ARpel-comité's. te herstellen. De foto toont hoe de 1,50 m. dikke betonlaag der grondvesten van de Toren wordt aangebracht tussen het ijzeren vlechtwerk, dat men er rechts bemerkt. Wagentje per wagen'je wordt het betonmengsel aan gevoerd over de plankenvloer en lussen het vlechtwerk gestort. Links boven het reeds opgevuld gedeelte, ziet men de ijzeren staven uitste ken vanwaar de drummers van de IJzertoren verder zullen oprijzen. 49' JAAR. Nr 43. ZATERDAG OCTOBER 1953 POSTABONNEMENT 1954: 136 fr. ere landen 200 fr. HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheokr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uilgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge U di kooqqto pn|ZB« oLqe te plaatst 'u\ it v/a n HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1