POPERINGE - IEPER - WERVIK 31 Waartoe Foto's toch kunnen dienen Moeder en Zoon door ontploffende houwitser gedood te Voormezele Zware Mijnramp te Seraing 12 Paedagogische Studiedag Een Reparatietocht van het IJzerfront die niets herstelde Smartelijk verkeersongeval te St-Eloois-Winkel Allerheiligen Beroepskrediet Raadsel zonder 26 Mijnwerkers gedood en 14 gewond bij grauwvuurontploffing van het Christen Onderwijzers- verbond Westvlaanderen gaat door in de Oostendse Kursaal w «■^ZOEKERS HET WEKELIJKS NIEUWS PAT 9HEHQT OP. Nieuwsblad voor wesfviaanaereti verschijnt om He weeK ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG OCTOBER 1953 f$en talige Jioogdag BUITENLANDS OVERZICHT Op Allerzielendag Z. Exc. Mgr De Smecüt en drie Ministers zullen aanwezig zijn A i Zij ontwapenden oorlogstuig op de koer van hun woning Massale inzet van Rijkswacht en oiwerscSiiilicfiieid der b®¥©llcirsg d® iswiebiers een afstraffing lancfiheuwer tiïdews ©smrifclirBg om heï Beven gekomen .rV: «r: EüESrlfiift DE MIDDENSTANDSBANK BIJ UITSTEK Voor <ic kWstr dingen q| kruqr U dp kocosto prijzen als qe ze plaatst in dp van HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE IEPER WERVIK R3ESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49' JAAR. N' 44. Belgii Ande POSTABONNEMENT 1954: ië 136 fr. ere landen 200 fr. HOOFDBTTREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheokr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ZE wonen in de buurt, in moeten nazeggen wat Louis en een klein, kraaknet doe- Nathalie mij verteld hebben. Maar ningske; Louis en Natha- ja, de mensen wensen grote woor- lie. Hun pensioentje en den en geloven niet dat het'eigen hun huizeke is heel hun lijlc zo simpel^ is. bezit en rijkdom. Voor twee jaar .r~TTLouis' z,e* 5^' z?, het«£ier vierden zij hun «vijftig jaar ge- E1-!- en Na™a"e. a"e ?age AUer_ mensen moeten 't z:jn die zich zelf rTan al onze Lezers en Lezeressen, van Pan Moendjon, kritieke conferentie trachten te overtuigen dat er aan trouwd» en heel de parochie vier- heiligen en Allerzielen is? „w de mee; want 't zijn dood-fraaie Gelijkt er een beetje aan, den overkant niets meer is of mensen. Sedert ga ik nu en dan Pe> maar in de zieltjesdagen die weten dat er na hun eigen dood 's op bezoek; zijn ze oud geworden ëaan we «buiten» de famine en beider'tonge is nog niet versleten, peizen op anderen aan wie we wel bij lange niet; en ge zoudt er lets verschuldigd waren m ons le- waarachtig nog veel kunnen aan ven: een oude meester, oude vrien- leren: veel wijsheid! ik ondervond den oude werkmakkers, mensen i r\ TT n ft.a«r< nlnwiou hnilTQnon "7 <-» het. Bi] mijn bezoek stonden ze, bei den, twee grote foto's te bekijken. die U al eens plezier bewezen. Zo dikwijls gebeurt het bij een be grafenis dat ge hoort zeggen of die in een «kader» ingelijst aan ze^- zegti^We zullen «hem» of_we de muur hingen. Ja, Pé, we doen dat nu en dan ne keer. Louis haakte de eer ste foto af, een verweerde foto, die zullen «haar» nooit vergeten... 't Gaan danig veel woorden en be loften verloren, Pé, ge weet dat ook! 't Leven rolt voort, schijvert niemand meer aan hen zal denken. 'k Zeg denkenPé, want 't gebeurt nu wel dat er zonder denken een hoop bloemen op een graf wordt gelegd, omdat het gewoonte geworden is met Aller zielen de doden te... besteken of te... paaien met bloemen. Ze mo gen er zijn die bloemen, maar dat is maar bijzake. 'k Zal nooit dat bezoek vergeten. Meester kon op school klaar de catechismus uitleggen; dat heb ik heel geel geworden was. Dat voort, vliegt voort en de doden zijn is het «portret» dat getrokken van <le bane vergeten. In de werd den dag van ons huwelijk», zieltjesdagen kan er bij ons nog nog onthouden, 'k Heb al dikwijls De kader werd op de tafel ge- een paternoster of een ander ge- sermoenen gehoord op Allerheili- legd en met de vinger en de mond bed bij, voor diegenen die we niet gen, maar de prijs gaat naar Louis werd de nodige uitleg verstrekt, vergeten mogen. En... dat moogt en Nathalie; die weten verdraaid Kijk,... dat is mijn vader en moe- zelf niet vergeten, Pé, dat is fijn wat de gemeenschap der hei ier en daar die van Nathalie. Dan een troost en een vreugde in onzen kreeg ik de namen te horen van ouden dag te weten dat de hele de grootouders, de nonkels en tan- familie nog leeft, werkelijk leeft, ten, broers en zusters. We staan bij den Heer of hier Dat geeft zin I' ligenbetekent. Ze leerden dat gedeeltelijk althans aan die twee «portretten». Waartoe toch foto's kunnen met veertig op, Pé, met veer tig; ge kunt niet geloven hoeveel deugd het doet die wezens weer te zien, dan leven al die mensen weer, in uw ogen en ook in uw hert. We zeiden het daar precies tegen elkander. Van die veertig leven er nog vijf, de anderen zijn bij den. Heer. Maar als we naar dat portretkijken, dan is het of ze nog leefden, allemaal Louis haakte de andere foto af en die kreeg eveneens zijn plaats op tafel en de vinger en de mond deden weer hun werk. «Dat is 't portret van «onze JubiléDaar staat de Burgemees ter ook op en de Schepens, daar de pastoor en daar de leden van 't feestcomité. Maar al de anderen zijn eigen volk. «Onze» vijf ge trouwden met hun gezin. Tel maar, ge zult er ook wel veertig vinden; er zijn zelfs al twee achterklein kinderen maar die lagen in hun wieg thuis. Ze staan er nog niet allen op, twee van onze kinderen zagen we naar 't kerkhof dragen, ook die zijn bij den Heer. Nu zijn wij getweeën in ons doeningske. We krijgen veel be zoek van kinders en kleinkinders; veel bezoek en, waar 't nodig is, ook veel hulpe. Ik moet kuisen noch wassen noch strijken, loech Nathalie,... zij doen dat voor me ter. Als 't Hoogdag is komt heel de bende 's achternoens af. Ge zoudt er dan eens moeten bij zijn Pé, dan is 't een echt oordeelMaar we beleven er toch plezier aan. Zijvergeten ons niet, maar dat is wederzijds, zei Louis. Hij haakte de portretten weer vast. Weet ge waarom we eigenlijk nu die dingen bekeken'? Wij vergeten niemand; noch de veertig van voor vijftig jaar, noch die van voor twee jaar en ook die twee met die er niet op staan, 's Avonds, Pé, bidden wij de paternoster, ik en Nathalie, voor diegenen die bij den Heer zijn en ook voor de an deren. Doden en levenden hebben daar deugd van en 't is 't enige wat wij, oude mensen, nog voor hen kunnen doen. 't Doet, in de zieltjes-octaaf doen we ieder jaar een mis doen voor de overleden familie. Maar 't gaat nog zo wel om te bidden als ge op die portret ten al die wezens hebt teruggezien. Er zijn er bij die bijna vijftig jaar geleden overleden zijn; gij weet zelf hoe dat gaat in 't leven; nieu we graven en nieuwe wiegen, maar t is toch al van de zelfde familie, van t zelfde bloed. Zijn er bij die onze gebeden niet meer nodig heb ben, te beter, maar de zieltjes blijven, van de onzeen we moe ten ze helpen, ze blijven familie. En de zoons en dochters, die met hun gezinslast zitten, hard moeten werken, hebben zegen nodig 't is niet iedere dag zomer en zon en die krijgen alzo ook hun deel. Schone mensen, Louis en Natha lie? 'k Geloof het wel. t Wist waarlijk niet hoe ik zelf aan de «klap» zou geraken. Ik bekeek nu op mijn beurt die ver weerde foto en die nieuwere, daar lag vijftig jaar tussen, een halve eeuw. Louis en Nathalie hadden haar de wezensgekeken. Er maren zo veel ander dingen veran derd, de geschiedenis van de... mode, van het haar, de klak of de hoed, tot de voeten toe. Maar dat had voor Louis en Nathalie geen betekenis, alleen de wezens Zij leefden nog mee met allen; met hun eigen grootouders en met hun eigen kleinkinders... een tijdspan ne van anderhalve eeuw! Zoudt ge geloven dat ik onder de indruk Was en dat waren nu doodeenvou dige oude, doorbrave mensen die mij daar een... sermoen gegeven hadden dat geen pater verbeteren kam. Die simpele mensen leefden Waarlijk in en voor hun familie. Maar hoe moest ik hun dat zeg gen? 'k Peisiezo onze pastoor Zon dag predikt over de gemeenschap der Heiligendan zou hij precies aan uw eigen leven. Ongelukkige dienen! PÉ VLAMYNCK. DE VOGELVANGST: VOLKSSPORT UITSTEK Langs heggen en bosjes ziet men in deze periode de vogtelvanger op de loer om het gevederd gedierte te verschalken. Ieder jaar trekken duizenden volksmensen de landerijen in om deze volkse sport te be oefenen. Nog een tweetal weken en dan is het gedaan. Op onze foto: de Avelgemse vogelpiet Désiré Vanderbeken, die sedert 50 jaren op de bres staat met zijn trouwe helper Julien Vanoverveldt. Enkele leken mogen wel in het vanghuisje komen zitten, maar ze moeten zich koest houden. Op Maandag 2 November of Al- hoofdkerk van St Petrus en Paulut lerzielen zullen bijna alle onder- een plechtige gezongen requiem- wijzers en onderwijzeressen uit mis worden opgedragen voor de af- Westvlaanderen in de Kursaal te gestorven leden van het C.O.V. Oostende bijeenkomen voor de Deze mis zal opgeluisterd worden Opvoedersdag 1953. door een onderwijzersschola, on- Op initiatief van C.O.V.-West- der de leiding van E H. J. Fran- vlaanderen is deze Opvoedersdag *f01s' Directeur van hetSt-Andreas- ean jaarlijkse traditie geworden, lyceum te Oostende. Het orgel za) Gezien de massale deelname, heeft bespeeld worden door Stefaan men besloten deze paedagogische Dombrecht. Na de mis zal E. P. studiedag te houden in het groot- S. J. een kanselrede uit- ste feestpaleis van het land: de spreKen. Kursaal te Oostende. Meer dan Te 10.30 uur gaat in de grote 3.000 deelnemers worden inderdaad concertzaal van de Kursaal een verwacht. Dat kan tellen. academische zitting door. Het woord zal er gevoerd worden door CULTUUR OP LAGERE SCHOOL dhr Hemschoote, voorzitter van C.O.V. - Westvlaanderen, letterkun- De Opvoedersdag 1953 staat in dige André Demedts en oudminis- het teken van de cultuur op de la- ter Alfons Verbist. Massaliederen gere school. Er zal volle aandacht onder de leiding van M. Denaux gewijd worden aan zang, muziek, en voordracht door Teresa Van voordracht en beschaafde taal. Marcke zullen deze zitting opluis- Het programma van de dag teren- steekt flink in elkaar. Andre Demedts zal handelen over de opvoeder als drager van cultuur voorwaarde der Zuid-Koreanen, nl. (Zie vervolg biz 2) Te 9 uur zal in de dekanale en overdrager van cultuur op nieu- afsluiten van de wapenstilstand r rwe geslachten, terwijl oudminister een akkoord over de eenmaking III van Korea, of herneming van de j:|;t actie-vrijheid door Zuid-Korea, hetgeen in de grond een uiterst i|É ernstige bedreiging is, welke de st§§ stijfkoppige Rhee wel zou kunnen RR ten uitvoer leggen, en we hebben RR een juist beeld van dc sfeer waar- v.; in de conferentie van Pan Moend- jon zal plaats hebben. Ook dient gezegd dat de juist vernoemde bedreiging van Rhee, ,R: bij de oorlogvoerenden, en vooral in Engeland, alles behalve licht zinnig opgenomen wordt. DE MOEILIJKHEDEN Op te merken valt dat de afge- vaardigde der 16 eerst een bezoek is gaan brengen aan de Zuid- Koreaanse Minister-President. En dat zal ook wel zijn reden hebben: vooraf even, voor zover mogelijk, de houding van Rhee polsen in gil verband met de voorivaarden van 1|| dij wapenstilstand, maar ook even lil de uitvoering onderzoeken van Hl een ander punt van dit wapenbe stand: nl. hetgeen men is gaan noemen het onderwerpen van krijgsgevangenen van Noord-Ko- reaanse herkomst die naar Noord- Zuid-Koreaanse Premier en de Korea niet meer willen worden ge wachte besprekingen tussen Ame- houding van zijn 'land een zeer repatrieerd, aan een soort opera- rika en Syngman Rhee, kwamen gegronde vrees doen oprijzen dat He van «hersenspoeling». Dit zou de V. S. ertoe de laatste ook tot 'de onderhandelingen niet van een hierin bestaan dat ze vooraf en- een instemming met het wapen- leien dakje zullen lopen. Voegen uitleggende voordrachten bestand te brengen, op voorwaar- we daarbij de vaak herhaalde d°°r communistische propagan- de dat binnen de S maand na het HET WAPENBESTAND 27 Juni 1953 26 October 1953, Men zal zich nog de moeilijke omstandigheden herinneren waar in de oorlogvoerenden na veel heen- en weer-gepraat op 27 Juni 11. tot een schorsing der vijande lijkheden zijn gekomen in Korea. Tijdens de dagen welke deze da tum voorafgingen werd herhaal delijk het nakend einde der ge vechten aangekondigd, maar steeds moest men met veel spijt mededelen dat de besprekingen nog niet. tot een definitieve beslis sing hadden geleidde reden: de oude Syngman Rhee en Zuid- Korea. Waar inderdaad dr andere oor logvoerenden, de Sino-Koreanen nochtans niet to na gesproken, reeds vroeger tot termen van een akkoord waren geraakt, bleek de zaak nog niet iti orde te zijn: Zuid-Korea, bij monde van zijn Eerste-Ministerweigerde elke overeenkomst ie aanvaardenten zij de eenmaking van gans Korea, dus Noord en Zuid, er uit kon voortspruiten. Dat was zijn eerste en grote voorwaarde. Na zeer in gewikkelde en met angst afge- SYNGHMAN RHEE een harde kop. een politieke conferentie zou wor den gehouden, tijdens dewelke de eenmaking van gans Korea zou worden besproken en dat de be trokken partijen binnen de drie maand na deze politieke confe rentie tot een akkoord zouden ko men over deze unificatie, zoniet zon Zuid-Korea zijn vrijheid van actie opnieuiv voor zich opeisen en er ook gebruik van maken. Het is deze fameuze politieke conferentie welke nu moet wor den gehouden en waarvoor voor af gaandelijke besprekingen plaats grijpen te Pan Moendjon, sinds 26 October, dus S maand min een dag na de wapenstilstand. Hoewel dhr Arthur Dean, de Amerikaanse afgevaardigde, die de 16 naties vertegenwoordigt, welke onder de U.N.O.-vlag in Korea hebben gestreden, na zijn eerste contactname met de afge vaardigden der Sino-Koreanen, zich in optimistische zin heeft uit gelaten, moeten we toch spijtig genoeg zeggen dat deze conferen tie onder iveinig gunstige voorte kenen zal aanvangen. Het klimaat is alles behalve gunstig: de periode vanaf de wa penstilstand tot op heden is alles behalve rustig geweest; meer dan eens hebben de uitlatingen van de Het slachtoffer Garreyn Celine. reusachtige vlam en rookwolken opstijgen. Sommigen meenden dat er brand was uitgebroken. Dhr Maurice Bouche, uit de herberg De Kruisstraatwas de eerste om zich naar de woning nummer 25 te begeven, waar hij de ontploffing had waargenomen. Langs het achter de gebouwen liggend akkerland wist hij de bij gebouwen van voormelde woning te bereiken. Daar trof hem een verschrikke lijk schouwspel. Kermend lag te gen een boom de 42-jarige Evarist Everaet, weduwnaar van Rachel Devos. De twee benen van de man waren afgerukt, een halfweg de dij en een aan de knie. Een der benen lag 15 meter verder ge slingerd. De voorarm was totaal vermorzeld en het hoofd van de man was één bloedende wonde, Hoe verschrikkelijk verminkt hij ook was, toch was hij volledig bij bewustzijn, herkende zijn gebuur en vroeg smekend: «Maurice help Het slachtoffer Evarist Everaet. Pas wanneer de laatste houwit- mij», ser, granaat of mijn uit de grond Èen zal opgedolven zijn en door de be voegde overheden zal vernietigd koer der woning, zag dhr Bouche zijn, pas dan zullen wij in deze het lijk van de 72-jarige Garreyn gewesten geen dodelijke ontplof- Celine, weduwe Gaston Everaert vrouw schrok geweldig en moest viertal meter naar het naderhand geneeskundige zorgen hoofdgebouw toe, op de omsloten ontvangen. EEN ECHT ARSENAAL Naar wij vernamen was Evarist fingen meer hoeven te betreuren Uit oorlogstuig slaat men immers slachtoffer, op vele manieren geld, hetzij door het koper of het ijzer te verkopen ofwel, wanneer het zware hou witsers betreft, door het dynamiet werd voor grof geld te verkopen. Eens dood. betalen echter de ijzerzoekers toch hun lol voor het waagstuk het vnnrmeirie Everaet, die sedert korte tijd in was af- tie koolmijnen te werk gesteld is, moeder van De vrouw schuwelijk verminkt en beide be- ruet aan zijn proefstuk, want nen letterlijk afgesneden. Zij gaf reeds voor de oorlog liep hij pro geen teken van leven meer en ces-verbaal op wegens het ontla- vermoedelijk op slag ge- den van oorlogstuig. Trouwens de koer der woning geleek op een Zonder verwijl ijlde dhr Bouche echt arsenaal van oorlogstuig, terug naar zijn woning en ont- Men trof er een grote hoeveel eens komt toch dé fatale slag die bood telefonisch priester en ge- heid ontladen granaten aan van neesheer en bracht, eveneens de 8.11e slag en grootte tot bijbehoor- polit.ie op de hoogte van het ge- ten van vlammenwerpers toe. beurde. Alhoewel men gewoonlijk van De ambulanciewagen van leper een ontplofte houwitser niets te- werd bij hoogdringendheid ontbo- rugvindt tenzij wat scherven, den doch Evarist Everaet gaf een heeft men in dit geval het onder- half uur na het gebeurde de ste gedeelte van dit tuig weerge vonden, er zat zelfs nog een hoe veelheid dynamiet in. _r De man had een erge doodstrijd Door de zorgen van de gemeen de dreunende slag van een ont- on bleef tot het la.at.ste ouenblik t.eoverheid werd het. stoffelijk ploffing, die zich voordeed aan de hij bewustzijn. Z. E. H. Pastoor overschot van beide slachtoffers wijk Gallens van Voormezele diende naar het dodenhuisje overge- - bracht. In de namiddag kwam het parket van leper ter plaatse hun leven verwoest. Maandag jl. was zulks het geval te Voorme zele in de woning, Kruisstraat 25, waar twee personen, moeder en zoon, het leven inschoten ten ge volge de ontploffing van oorlogs tuig. 't Was Maandagnamiddag rond geest, doodgebloed door zijn over- 13.15 u. dat de inwoners van Voor- talrijke wonden, mezele opgeschrikt, werden door Kruisstraat. Zelfs aan de St Elooi, aan de overzijde van hem de Sacramenten dor ster- Voormezele gelegen, nam men de venden toe. Celine Garreyn ont- plaats waar de noodlottige ontploffing gebeurde. Op de voorgrond je brokstukken van de vernielde muur. In het cirkeltje bemerkt men «fit voetstuk van de onplofte houwitser. De pijl verwijst naar het met een doek bedekte lijk van Vrouw Everaet, ontploffing waar en zag men een ving in extremis het H. Oliesel. De geweldige' ontploffing ver nielde niet alleen twee mensen levens, doch berokkende even eens grote stoffelijke schade in de omgeving. Een scheidingsmuur tussen de woning Everaet en deze van dhr André Becquart. onder wijzer te Boezinge, werd totaal neergehaald. Als bij wonder werd het gezin Becquart. zelf van een ramp ge spaard, immers juist deze Maan dag was Mevr. Becquart met haar kindje op bezoek gegaan bij haar ouders te Boezinge. Voor de' eer ste maal sedert langvertelde ons meester Becquart, die men telefonisch verwittigde van het gebeuren, was mijn dochtertje afwezig. Anders speelde het iede re namiddag in de zandhoop, ge legen tegen de ingestorte muur». In de woning van dhr Becquart en ook bij andere geburen wer den langs de achterzijde talrijke vensterruiten aan stukken gesla gen. Bij de andere geburen. dhr Arthur Temperman, stond de vrouw van deze laatste buiten op de koer aan de waskuip, toen de ontploffing zich voordeed, De voor dc nodige vaststellingen. Zondag is de aangekondigde re- mee en totaliseerde Zondagavond alle omheiningen, in aïle begraaf- paratietocht van_ het IJzerfront ce bij de 500 aanhoudingen. plaatsen, en alien die, uiteengereten - "t'viv 7nvac1 of vermist, onafscheidbaar opge- BETOGING 1 AN ZONDAG gaaa zijn j'n de vadergrond zonder Onder dergelijke bescherming, dat men weten kan of ze in Vlaan- waarbij in totaal 7.500 Rijkswach- deren of Wallonië werden geboren. Diksmuide en Breendonk doorge gaan. De inzet, die Zaterdagavond plaats had en waarbij fakkels, op militaire begraafplaatsen ontsto ken. naar Diksmuide werden over- ters te been gebracht werden, kwa- Overal waar soldaten hun laatste gebracht, bracht zeer weinig beto- men Zondag' 4.300 betogers (vol- slaap sluim 'ren, gevallen voor gers te been. Terwijl Diksmuide in gens telling der Veiligheid), naar Vlaanderen en het gemeenschappe- staat van beleg was gebracht door Diksmuide. De socialistische kran- lijk vaderland, overal waar er sol van top tot teen gewapende rijks- ten schreven 10.000 en de Rode datengraven zijn, daar is een veld wachters, trok een zielig groepje Vaan» 20.000. van eer; overal waar een front was, --- - Tegen 11 uur trokken de beto- een IJzerfront, is er een IJzerfront gers naar de Calvarie bij de Hog'e voor België. En daarom is het dat van circa 130 betogers met fak kels door Diksmuide en hield een korte plechtigheid op de Grote Brug. wij in dit eerbetoon dat zich tot Markt. Het Liberaal Muziek van In een proclamatie werd protest allen richt en dat vooral de Vlaam Poperinge had de trieste eer deze aangetekend tegen het verbod van se helden geldt, niemand vergeten stoet te openen. Z. Em. de Kardinaal die priesters willen. In onze hulde zullen wij JT7FRHEÏDFN en kloosterlingen verboden had geen enkel graf, geen enkele dode "ntagivtaat c ïrHTrioiMA deel te nemen aan deze betoging soldaat vergeten. Straks, wanneer ftUMAALS ufcHouiND en teg8n het feit dat ej, bijgevolg we zullen voorbijtrekken vóór het Terwijl de IJzerfionteis betoog- geen H. Mis in open lucht kon op- mausoleum, waar meerdere Vlaam- den was het gebied van de Ijzer- gedragen worden. Dat de Inrichters se soldaten rusten, die voor ons al toren door de Rijkswacht bewaakt, njet tijdig om toelating voor de len gevallen zijn, zullen we onze zo was tenminste voorzien. Niette- h. Mis aan het Bisdom gevraagd vaandels laten nijgen, genstaande de aanwezigheid van hadden, verzwegen zij natuurlijk. wij zullen hen bijzondere eer be- deze wacht slaagden onbekenden Nadat een oud-legeraalmoezenier tuigen omdat juist deze doden spe er toch in binnen de omheining te cje herinneringsvlamwijdde en ciaal onrechtvaardig bejegend wer- dringen, plantsoenen te vernielen jn bet Latijn een Onze Vader en den, omdat hun offer, lastiger en en op baldadige wijze afbeeldmg^n een Wees Gegroet bad, werden drie zwaarder om dragen misschien dan redevoeringen uitgesproken. dit van vele anderen en ik ver- De twee eerste sprekers, Barba- klaar het als Waal en als Belg ry en Cremers, spraken in het Ne- door sommigen miskend werd. derlands, Jean Fosty in het Neder lands en in het Frans. Alhoewel de aankondiging van van de IJzertoren te vernielen. De Rijkswacht had natuurlijk niets bemerkt. STUDENTEN MOETEN HET ONTGELDEN De aangekondigde Uilenspiegel- Verbist zal spreken over de levens stijl van de moderne opvoeder. Te 15 uur volgen drie sectiever gaderingen. Door dhr Marcel An- dries zal gehandeld worden over muzikale opvoeding. Dhr Bert De Bois zal de declamatie op de lagere school nader beliphten en E. H. Van Elslande zal het hebben over het algemeen besqhaafd Neder lands als cultuurtaal. Te 16.30 uur gaat de feestverga- dering door. Deze zal opgeluisterd worden door het zangkoor Singet ende Weset Vro onder de leiding van M. Denaux, terwijl E. Br. II- defonds met zijn knapenkoor kin derliederen zal laten horen. Da feestrede zal uitgesproken worden door Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, terwijl advocaat Jan Piers, volksvertegenwoordiger en schepen van Oostende, eveneens het woord zal nemen. Gedurende gans de dag zal er een belangrijke tentoonstelling van didactisch materiaal gehouden worden in de erehalle van de Kur saal. DRIE MINISTERS Er bestaat overgrote belangstel ling voor de Opvoedersdag 1953 in de Kursaal te Oostende. Niet min der dan drie ministers zullen aan wezig zijn. De H.H. Harmei, Ds Taeye en Dequae hebben dit zon der dralen toegezegd. De meeste overheidspersonen uit Westvlaan deren hebben beloofd op deze dag eveneens naar Oostende te zullen komen. De H.H. Hemschoote. D'Haene en Van Damme zullen het erg druk hebben met de orga nisatie van de Opvoedersdag 1953 maar wij twijfelen er niet aan dat zij zich met succes uit de slag zul- len trekken. manifestatie der studenten scheen hun betoging doorspekt geweest ondertussen meer zorgen aan de was van Vlaamshaterijschenen de ordebewakers in te boezemen. Reeds sprekers het over een andere boeg de Zaterdag waren te Diksmuide te werpen en verheerlijkten zij het hoogstudenten aangehouden die offer der frontsoldaten, ook dat per autocar reisden. De actie te- der Vlaamse IJzerhelden. (Zie vervolg blz. 9) gen de studenten nam de Zondag echter de verhouding aan van een Fosty zegde trouwens woordelijk: We staan hier om alle doden te razzia die zich practisch over' gans eren. die gevallen zijn voor Vlaan- het Vlaamse land uitstrekte. De deren en voor de Belgische gemeen- Rijkswacht maakte er kort spel schap, alle doden, die hier rusten in Vrijdagavond, 23 dezer, rond 18 hoofd. Het slachtoffer verloor veel uur, kwam landbouwer Bekaert bloed en was bewusteloos. Terwijl Jeroom met paard en zaaimachine de omstaanders ontroerd toekeken naar huis toe langs de grote be- en luidop met de priester de gebe- tonbaan Rollegem-Kapelle Sint- den meezegden, werden aan de on- Eloois-Winkel. Nauwelijks was de gelukkige de Sacramenten dér landbouwer met ziin gespan voor- Stervenden toegediend. Troostend bij de hoeve van Maurits Vande- was het woord van Z, E. H. Pas- maele en nog' slechts een paar toor, die de gekwetste geruststel honderd meter van zijn woning lend toesprak: «Jeroom, gij zijt verwijderd, toen plots zijn gespan altijd braaf geweest, wees gerust, langs achter aangereden werd door alles is in orde een vrachtwagen der Firma Walle- Met een bestelwagen, die daar can. bestuurd door Maes André uit voorbij kwam. werden beide slacht- St-Eioois-Winkel. offers naar de kliniek te Izegem De aanrijding was zo geweldig, overgebracht. De beste zorgen en dat landbouwer Bekaert eerst te- zelfs een bloedtransfusie, die men gen de zaaimachine verpletterd aan de landbouwer nog toediende, werd en vervolgens werd omge- konden helaas geen redding meer worpen door de auto. die nog en- brengen en nog dezelfde avond, kele meters verder reed. nadat zijn broer aan het ziekbed Een velorijder, Louagie Jules uit gekomen was, overleed de ongeluk- Dadizele, schildergast te St-Eloois- kige. Winkel en die van zijn werk huis- Het andere slachtoffer, Louagie, waarts keerde, werd door het ver- bleek gelukkig minder erg gekwetst schrikte paard tegen de zaaimachi- dan men eerst vreesde, hij was een ne geslingerd, om vervolgens vrij vinger en een naar ribben gebro- onzacht m de gracht terecht te ken en liep een verstuiking op aan komen. Spoedig kwam hulp opda- de dij. gen en werden Dr Carton en Z. E. In het rustig St-Eloois-Winkel H. Pastoor Hemerijck bijgeroepen, verspreidde zich spoedig het droe- Jeroom Bekaert was er erg aan JAK nieuws van het smartelijk ge- toe, hij had het been versplinterd J36"1'®11'48-jange Jeroom Be en vertoonde kwetsuren aan het dl® samen met zijn broer en zijn zuster een hoeve uitbaatte, in ieders bereik dank zij de Hoofdzetel Noordstraat 38, ROESELARE (5209) Schoon weer hé vandaag! met verfpuntjes gemerkt. Geduren- 't Is curieus voor de tijd van het de verscheidene dagen werden de jaar! schaaltjes steeds op dezelfde uren Zo begint het babbeltje en de met suikerwater gevuld. De ge- koetjes en de kalfjes volgen. Wat merkte bijen kwamen telkens stipt wordt er al niet gewauweld, geba- op tijd aangevlogen, ook dan als zeld, gebeuzeld, gekletst over het de bedeling eens één of meer da- weer: een onuitputtelijk onder- gen werd stopgezet. Hoe wisten die werp. We prijzen ons gelukkig dat diertjes dat het etenstijd was? het bestaat, anders mo'est het voor Honger kan niet het juiste uur 't geluk van 't mensdom uitgevon- aangeven. De stand van de zon is den worden. voor hen geen tijdmeter, want ook Evenzo de tijd. Wie zet er niet de bijen opgesloten in een ruimte eens een boom over op! Zeggen voor het daglicht afgesloten en met wat tijd eigenlijk is, blijft een lek- kunstlicht verlicht waren elke keer kere kluif voor philosofen. Time is stipt op het appel. Het raadsel is money, zegt de Engelsman, maar nog nooit opgelost, dat is geen philisophie. Gevoel voor De wonderbare eigenschappen tijd heeft iedereen, al kan dit wel van de honig echter zijn al sinds eens tijdelijk verdoven bij mensen duizenden jaren geen geheim meer. die 's Zondagsavond laat het land Dit uitzonderlijk krachtvoedsel van belofte gezien hebben. wordt U door De Werkende Bie Weet U dat de bijen een won- te Poperinge J00 ten honderd zui- derbaar gevoel voor tijd bezitten? ver, in smetteloze verpakking en Bij proeven hierover werden ze aan een schappelijke prijs gepre- eerst met suikerwater aangelokt en senteerd. (Med.J was er als een rechtschapen en op passend man geacht. Het slachtoffer Jeroom Bekaert. Een grauwvuur-ontploffing op verdieping 210 van de kolenmijn Manyvan de Charbonnag'es Ougrée - Marihaye te Seraing, bracht zware verslagenheid onder de mijnwerkersbevolking van die nijverheidsstad. De ramp vond plaats op Zater dag 24 October jl.. tussen 11 en 12 uur, op een ogenblik dat zich 40 mijnwerkers ter plaatse bevonden. zoek van de vakbonden. In nog andere kolenmijnen van ons land deden zich eveneens do delijke ongevallen voor: te Was mes werd een Italiaanse mijnwer ker de borstkas ingedrukt tussen een opdelvingsmachine en een schoor; te Hautrage werd een Ita liaanse mijnwerker geëletrocuteerd; te Gilly werd andermaal een Ita liaan verrast door een Instorting Door de ontploffing ontstond dan en zwaar gewond; te Farciennes nog brand in de getroffen galerij, werd een mijnwerker geraakt door it "ij. Onmiddellijk na de ramp' daal den reddingsploegen in de mijn, maar hun werk werd zwaar ge hinderd door de hittegolven die opstegen van uit de brandende galerij. Na vele uien zwoegen, konden de reddingsploegen alle doden en gewonden naar boven halen. Er vielen 28 doden te betreuren en de 14 overlevenden waren allen ge wond. De verongelukten waren allen Belgen of Italianen. Dinsdag jl. werden de 26 slacht offers plechtig ten grave gedragen. Koning Boudewijn bracht Zon dag jl. nog een bezoek aan de ge teisterde mijn en ging een laatste groet brengen aan de bovengehaal de slachtoffers van de mijn. De Eerste-Minister en de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg bezoch ten eveneens Seraing en de ge teisterde kolenmijn. De mijn Manyhad op 15 September jl. moeten sluiten daar ze economisch niet rendabel was, een losgeraakte steen en gedood. ONDERZOEKCOMMISSIE INGESTELD VOOR DE MIJNONGEVALLEN In de Kamer werd Dinsdag Jl. door Minister DuvieuAart de op richting afgekondigd van een on- derzoek-commissie, samengesteld uit parlementairen en beroeps mensen uit het mijnbedrijf, onder wie ook Italianen om te onderzoe ken: 1) of de bestaande reglemente ring betreffende de veiligheid van de arbeid in de mijn een voldoen de bescherming biedt aan de ar beiders; 2) of de bestaande reglemente ring getrouw wordt toegepast; 3) of de wetten en reglementen voorzien zijn van sancties in ver houding tot de aard der inbreuken, De regering zal aan het hoger gezag der Europese Kolengemeen- maar de directie had evenwel de schap vragen een voorzitter aan te uitbating ervan voortgezet op ver- stejlen voor deze commissie.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1