2ÜÉ TOOTAL Provinciale öultuurdayon 1953 |£KIN<# EEN OP voEP,n« sgeb^» EVEN FIJN AES HET BESTE NATUURPRODUCT man DASSEN nodig Nr 54 GEEN GRIJZE IfiAüEN MEER» Hef Provinciaal Koorfesflval te leper Honderdjarige ©verleden te LlcftfervéSde De aSkeüiolgang van La Gorgue (Fr.) i VERWIJDERD IN 10 DAGEN IféflF L /Bi 1 ALLE GRIJZE HAREN. tgf^ gs^f Kffofr Te KoopP i| J pfepBSj i j i bij Coiffeurs en Coiffeusen. L 1|| hS^SÊÊ^ J i Groot: fef' fe$ fjmjjMm 1 J I Ets KIGGEN en Co N.V. |M fel ifgllpfP J Beverenstraat 13-15, gp$H£fe. JjJS \Wh!ï 1 ROESELARE. J(5449) iiiSMHi ZjmmmmtmsmmmMmsiievwmMmmewwMmMwwtwwtvi Probeer Planta direct I IJ suit blij zijn deze nieuwigheid thuis te hebben ingevoerd. A GED. (Vervolg van 1* blad) tevens het nut van een school voor kunstambachten en van een soort gelijk museum in Westvlaanderen, .iet het minst wegens de afzetmo gelijkheden welke het toerisme in deze gewesten heeft geschapen. Dhr Storme dankte de spreker, en suggereerde dat de hogere klas sen van het middelbaar onderwijs ts leper een geleid bezoek zouden jrengen aan de tentoonstelling. Na deze academische plechtig heid, op het slot waarvan dhr Storme de tentoonstelling voor geopend verklaarde, brachten de talrijke aanwezigen een bezoek aart de uitgestalde kunstvoor werpen) De expositie omvat feitelijk twee afdelingen, waaronder de bekroon de werken van de provinciale prijskamp, en talrijke toonkasten :iiet toegepaste kunst, verzorgd loor het Provihclaal Comité voor kunstambachten en Kunstnijver heden van Westvlaanderen. Onder ie deélhemers bevinden zich: de leeldhouwers Bert Bijnens, Ca- nlel Bleüsé, Michel Bollion, Ro- >:er Bonduel. Gustave Calu, Lucien De Gheus, G. Fischweiler, Karei en Rik Laloo, E. Legrand, Henri Noreille, Michel Poppe, Jean Roig, Octave Rotsaert, Taeckens, Koos Van der Kaalj, Frans Van der Smissen, Willy Vanhuyse, Paul van Rafelghem en Ferdinand Vonck; Michiel Anneesens, glas schilder; de Gebr. Bonheure, kunstsmeedwerk: Jef Boudens en Mevr. Dimphna Boudens - Uleyn, sierkunstenaars; Maurice Claeys, edelsmid: A. Deplere, kunstsmeed werk; Jules Gonthier, bootmaquet tes; het Huls A. E. Grossé, kunst- borduurwerk; de studlo'B J. Lint hout, mozaïek; Michel Martens, Neoceram - Nleuwpoort, kunstce- ramiek; Perignem, kunstceramlek; Johanna Schelpe, handweefkunst: Gerard Schelpe, ex-llbrls; Jozef iVeghsteen, kunstceramlek; en het Huls Vromman, Wyncom - kant, kantwerk. De tentoonstelling, welke Zon dag talrijke bezoekers trok, blijft vrij toegankelijk tot en met Zon dag 15 November. Een catalogus wordt te koop gesteld aan 5 fr. De Provinciale Cultuurdagen worden op Zondag a.s. te leper voortgezet met het Provinciaal Koorfestival In de Stadsschouw burg. OP ZONDAC 15 NOVEMBER Lijst van de deelnemende koren Het Provinciaal Koorfestival te leper op Zondag 15 November, gaat een grote belangstelling tegemoet. Vijftien zangkoren uit de provin cie, met samen meer dan 600 uit voerende leden, nemen eraan deel. Het festival In de stadsschouwburg vangt aan te 15 uur. Vooraf zal de :ury ln het stadhuis overgaan tot liet uitloten van het beurtoptreden. Onmiddellijk vóór de aanvang van het festival zal de jury tevens de liederen aanduiden welke door elk zangkoor moeten gezongen worden. De zangkoren hebben daartoe reeds een repertorium van drie liederen voorgelegd. De volgende zangkoren treden op. L Mannenkoren: - Pro Ecclesia, Kortrijk, - Sint Jozefskoor, Kortrijk, - Kring der XX, Blankenberge. - St Niklaasmannenkoor, leper, Z. - Gemengde knapen- en mannenkoren: - Sint Amandskoor, Kortrijk, - De Zangertjes van Sint Maartens, leper. 3. - Dameskoren: - Arti Vocall, Brugge. 4. - Gemengde koren: Andlele, Kortrijk, - Gudrunkoor, Blssegem, - De Hemellawerken, Roeselare, - Peter Benoltkring, Izegem, - Richten. leper, - Sint Lutgardiskoor, Brugge - Société Chorale SB. Pierre et Paul, Waasten, - Veremanskoor, Brugge. Onmiddellijk na het festival zal te Jury de uitslag bekend maken, te proclamatie van de zangkoren tal gebeuren ln alphabetlsche orde Kr categorie. Naar gelang het aan- al behaalde punten zullen de zang- wen gerangschikt worden in eer ste, tweede of derde categorie. De zangkoren nemen ln de stads schouwburg de hun voorbehouden nlaatsen in. De aandacht van het publiek wordt erop gevestigd dat tet aantal beschikbare plaatsen svelke nog overblijven, uiterst be perkt is. In de mate van het moge lijke zal voorrang worden verleend tap de houders van een persoon- tjke uitnodiging. Nabij Philadelphia werden in. ïen met sneeuw bedolven geraakte "uto, de drie inzittenden verstikt '«vonden. Vermoedelijk had de teerder de motor laten draalen wat te dood van. de drie reizigers tot tevolg had. Het blijven 'toch altijd mijn kinderen, maar 't belet niet dat zij grote deugnieten zijn. Ik heb ze een laatste maal willen zien. Het Is wel de laatste keer, lk kom hen voor goed vaarwel zeggen. Voor de mannen had vader Pollet wat tabak meegebracht en voor de vrouwen wat suikergoed. Het onderhoud was zeer kort en er werd weinig gesproken. Toen de man terug huiswaarts ging, zeg de hij aan de bewaker: Mijn kleinkinderen zijn er het ergst aan toe, zij hebben geen ouders meer. De oude Pollet meende dat al de aan gehoudenen zouden ter dood veroordeeld worden. DE DERDE GRENSCONFRONTATIE In het begin van December werden de echtgenoten Ovarlet-Larcnde en vrouw Not.o ln voorlopige vrijheid gesteld. Ander- zijdto had Abel Pollet weer een medeplichtige aangeduid, die men tot nog toe gerust ge laten had, namelijk Paul Josien, schoon broeder van Note. Ondertussen besloot men tot een derde confrontatie aan de grens tussen de Franse en Belgische aangehoudenen. Van Franse zijde werden Abel Pollet, August Pollet, Achiel Deroo, Gustave Le- cleire, zijn vrouw, zijn twee dochters en Ju lienne Platteel, vrouw van Abel Pollet, per trein naar de grens gebracht. Abel Pollet maakte het onderweg nogal bont. In het station van Hazebrouck, bij bet overstappen der sporen, vroeg een rei ziger aan zijn gezel luidóp: Zijn dat nu de gebroeders Pollet? treden. Vooral werd haar ten laste gelegd dat zij de boter, door Pollet gestolen bij boer Maeke, van de rovershoofdman had af gekocht om ze dan verder aan de man te brengen en om daarna boer Maeke zelfs blauwe bloemkes op de mouw te spelden toen deze bij haar man kwam om de kaar ten te laten leggen. Marie Deram poogde wel alles in het schone te vertellen en te doen geloven dat zij ter goeder trouw handelde, doch dat hielp niets en zij moest mee naar Bethune om daar het gezelschap der bendeleden te vergroten. De politie liet ook niet na eens binnen te gaan in de herberg «A l'Air des Champs», die precies wel geen rovershol was in de echte zin van het woord, maar waar Abel Pollet zijn mannen toch flink tracteerde en van de herbergbezoekers, die graag een pint dronken op andermans kosten, vaak kostbare inlichtingen wist los te krijgen. De herbergier Camerlynck was niet thuis, Elodle Debril wel en toen een huiszoeking aan het licht bracht dat er toch verdachte waar verstopt zat, moest de vrouw mee naar het gevang. Camerlynck, die op dat ogenblik werkzaam was in de koolmijn te Noeux, werd tegen de avond opgepikt toen hij te Hazebrouck van de trein stapte. Terwijl het aantal der aangehoudenen aangroeide, gingen het onderzoek en de on dervragingen voort. Voor August Platteel begonnen de zaken er bepaald beter uit te zien. Eens dat de woede van August en Abel Pollet enigzins gekoeld was, waren zij lang zo stellig niet meer in hun beschuldigingen aan het adres van Platteel en bleek het dat hij slechts wat kleinigheden op zijn geweten had die hij trouwens bekende, maar die van weinig belang waren. Op 20 Februari 1907 mocht hij voorlopig naar huis gaan. Hetzelfde gold voor Elodie Debril en Camerlynck, tegen wie men nog over onvoldoende bewijzen be schikte om hen vast te houden. Ook Achiel Deroo mocht in begin Maart terug naar huis toen hij zowel door het Frans als door het Belgisch gerecht buiten vervolging gesteld werd. Tegen het einde van Februari 1907 had de onderzoeksrechter van Bethune bevel tot aanhouding gegeven tegen Julienne Pollet, zuster van Abel en echtgenote Hermant, wonende te Merville. Vrouw Hermant had zich stoutweg getooid met gestolen Juwelen. Tijdens een huiszoe king werden nog verschillende verdachte voorwerpen ontdekt. Daar deze vrouw on derhevig was aan vallende ziekte, werd zij met veel omzichtigheid aangehouden. Haar man, die eerlijk zijn brood verdiende en tijdens de aanhouding van zijn vrouw op de fabriek werkzaam was, werd verwittigd. De ongelukkige kwam naar huls en toen men zegde waarover het ging, wilde hij zelf meegaan naar de gevangenis, alhoewel hij totaal onschuldig was. De man ging mee tot aan het station en zag wenend zijn vrouw tussen de gendarmen in de trein plaats nemen, Dezelfde dag ging men moeder Fauvart opzoeken waar de dieven, zoals hoger ge meld, dikwijls vergaderden. De 68-jarige vrouw was verontwaardigd toen men haar wilde aanhouden. Zij schold op, de gendar men en weigerde andere klederen aan te doen, zodat men verplicht was haar me; geweld in het rijtuig te duwen dat haai naar het station bracht. Zo geraakten stilaan al de dieven en hui' medeplichtigen op het droge. DE MOORD TE ST VENANT In grote trekken was inmiddels het bilau opgemaakt der bende Pollet. Al de misda den die in een bepaalde periode gepleegd waren, had men zeer zorgvuldig onderzocht om na te gaan of Abel Pollet en zijn mede plichtigen daar voor een of ander tussen zaten. Het was opvallend hoe, naarmate het onderzoek vorderde. Abel Pollet met steeds nieuwe bijzonderheden voor de dag kwam en het de onderzoekers gemakkelijk maakte Buiten de gevallen van valse beschuldigin gen, die hij zelf introk na enkele dagen was Abel Pollet zeer openhartig en had hij zelfs iets blufferigs over zich bij het ver halen van zijn misdaden. Slechts één grote misdaad bleef onopge helderd, de moord te St Venant, gepleegd in de nacht van 13 op 14 Januari 1906, waar bij vrouw Camelot op beestachtige wijze om het leven werd gebracht. Het was vrouw Quaeghefoemr die tijdent- het onderzoek de wagen aan het rollen bracht en hierover sprak aan de onder zoeksrechter te Bethune. (Wordt vervolgd) fIBROSITIS STIJVE NEK PIJN EN STIJFHEID IN DE SCHOUDER Ie pijn aan voorkant van DE SCHOUDER »ciajif lumbago a 11/ „tennis- ELLEBOOG" pijn AAN voorkant van oe dij myalgi5 van pols en voorarm Goed nieuws voor rheumatieklijders De dok ters beschikken thans over een nieuwe behan delingsmethode, die bijna onmiddellijk ver lichting brengt. Het geheim hiervan bestaat in het gebruik van een nieuwe massage-crème. Deze massage-crème wordt niet -alleen geappli- ceerd op de plaats waar U de meeste pijn voelt, maar ook op de plaatsen die door de fibrositis geneesheren myalgische of «rheuma-kernen» van oe rug] worden genoemd. Het is daar dat de kern van uw kwaal zit. Deze illustratie toont U waarom de oude methodes U slechts in geringe mate verlich ting hebben gebracht. Een Engelse specialist, die meer dan duizend gevallen van rheumatiek heeft behandeld - nl. fibrositis, lumbago, «ciatiek, enz. - verklaarde dat hij werkelijk uitzonderlijke resultaten be komen heeft. Met deze crème werden uitge breide onderzoekingen gedaan en ze wordt nog steeds gebruikt in de hospitalen en door de dokters in geheel Engeland. Hoe men verlichting bekomt: Deze crème, verkocht onder de naam Lloyd's Adrenaline Crème, wordt als massage-crème aangewend op de pijn lijke plaatsen en op de «rheuma-kernen» en brengt bijna onmiddellijk verlichting, OM ONMIDDELLIJKE RESUL TATEN TE BEKOMEN... maak een handdoek vochtig mei warm water en masseer hiermede dr zieke plekken en de «myalgisch; kernen» gedurende een halve mi nuut. Appliceer daarna Lloyd's Adrenaline Crème zoals gewoonlijk De pijn moet bijna onmiddellijk volledig verdwijnen. Lloyd's Adrenaline Crème is verkrijg baar bij de apothekers pot 48,- Fr. - tube 31,50 Fr. Lees aandachtig de aan bevelingen ingesloten in de verpakking, dat zal U terzake voldoende voorlichten. ETS. GOTTESMANN HEIBER, MONTOYERSTRAAT 1 2, BRUSSEL. s, gen voort met elkaar van het ergste te be schuldigen. Voor een der aangehoudenen had de con frontatie nochtans goede gevolgen en wel voor Dekimpe, die reeds sedert acht maan den ln de gevangenis te Kortrijk was op gesloten. Tegen hem had men nog altijd geen voldoende bewijzen van medeplichtig heid en bijgevolg 'werd hij voorlopig in vrijheid gesteld. Enkele dagen na deze confrontatie werd vrouw Parret toch aangehouden op grond van zware vermoedens die op haar wogen. Tegen einde Februari werd zij terug in vrijheid gesteld. In Frankrijk gingen de aanhoudingen voort. Te Hazebrouck werd zekere Elie De- houck opgeleid. Hij was voor het gerecht geen onbekende en liep reeds een tiental veroordelingen op wegens diefstal. De man was bezig met kolen te lossen toen de ge rechtsdienaars hem kwamen opsporen. Elie Dehouck was door Abel Pollet van medeplichtigheid beschuldigd, maar Dehouck legde het zo uit dat Pollet hem alleen maar beschuldigde uit wraaklust, daar Dehouck destijds zou geweigerd hebben lid te worden van de bende. Een andere medeplichtige die aan de tand gevoeld werd, was de kaartenlegster Marie Deram, weduwe Piquet. Herhaalde malen was zij als verheelster voor de bende opge- «HET WEKELIJKS NIEUWSS Zaterdag 14 Nov. lSfiL Sïz. 9. OFFICIER STERVEND OP STRAAT AANGETROFFEN TE WESTENDE Was oud-Koreastrijder Rond llu. Zaterdagavond kwam Mej. Olga Boone in gezelschap van haar broeder Robert, soldaat in het mütair kamp te Lombardsijdie, met hun auto uit Oostende gereden. Langs de Koninklijke Baan, op het voorland van de Hostellerie de la Noble Roseop Westende-Bad en in hun lichten zagen ze een mili tair breed uitgestrekt liggen. Eerst dachten ze aan een bedronken sol daat, of mogelijks aan een ongeval, misschien zelfs een aanslag. Bij na der toezicht merkten ze dat het een Onderluitenant was van de Com mando - troepen en dat hij zoveel als overleden was. Onmiddellijk werd de politie opgebeld en E. H. Herman, onderpastoor, diende in extremis t H. Oliesel toe. Een uur na midder nacht reeds stapte hét parket van Veurne ter plaatse af en kwam Maandagnamiddag opnieuw naar t gemeentelijk dodenhuis alwaar het stoffelijk overschot was overge bracht. Dit haastig overlijden zou te wijten zijn aan een embolle in de longader. De overledene is de h. Jean Petry, onderluitenant bij de Compagnie van de Commando's, die alhier voor een drietal weken hun intrek hebben genomen ln Camping Hij is afkomstig van Vaux - sous - Chè- vremont nabij Luik, laat een kind na van nauwelijks enkele maanden oud en zijn echtgenote Bayet Renée is sociaal assistente. In de namiddag had hij alhier zijn eenheid vervoegd, daar hij te Namen was weerhouden om er zijn examen tot Luitenant en over te gaan ln de actieve kaders, af te leg gen. Zijn bevordering zou binnen 'n paar dagen volgen. Gedurende één jaar had onderluitenant Petry in Korea gestreden, alwaar hij zich herhaaldelijk had onderscheiden. Het stoffelijk overschot werd naar zijn gemeente overgebracht en de manschappen van zijn Compagnie droegen er hun plichtsgetrouwe en "jber ten grave. geliefde bevelhebb Julie Govaere, de kranige eeuwe- linge waarop Lichter velde zo fier was, stierf Donderdag in de ouder dom van 101 jaar. Ginder ver op het Veld werd het nieuwtje snel verspreid en ook in de bom der ge meente ging het weldra van mond tot monid: onze 100-jarige is over leden. Julie woonde bij haar dochter op de Oude Bruggeweg, grens Lichter- velde. Zij was door oud en jong zo hartelijk gevierd in Juli 1952 en genoot nog steeds een goede ge zondheid. In de laatste dagen was zij een beetje ongesteld, maar nie mand dacht dat zij zo vlug zou ontslapen. Lichtervelde treurt om het verlies van zijn eeuwelinge. Knaapje cte©ci- gerecSen te Zulte Vrouw en twee kinderen uit Harelbeke gekwetst. Langs de baan Gent - Kortrijk te Zulte, juist aan de meisjes school, gebeurde een dodeM.lk on geval. De 6-jarige Luc, zoontje van Remi Verhalle, werd toen het de steenweg wilde oversteken om de schoolkoer te bereiken, door een auto omvergereden en met zware wonden in de naburige woning van Dr Vanoverstraeten binnenge dragen. Het stierf kort nadien. De autovoerder, uit Harelbeke, Wias zijn wagen niet meer meester en zwenkte van de baan af, waar hij een vrouw en twee kinderen omverreed en ten slotte wéér de straat overstak om tegen een huis te pletter te rijden. De echtgenote van Roger Goer- landit werd met erge wonden aan hoofd en benen naar de kliniek in Waregem gevoerd; haar kind Jen ny is eveneens gekwetst. De 12-ja- rige Nicole Desmet diende naar de kliniek in Deinze overgebracht met een beenbreuk en ook de autoge leider bleek geneeskundige zorgen nodig te ihebben. FABRIEK TOTAAL UITGEBRAND TE EMELGEM In de nacht van Dinsdag 10 op Woensdag 11 November, rond 2.30 uur, werd Emelgem in opschudding gebracht. Brand was uitgebroken in de Talon- en Houtfabriek der Fir ma Spriet en Co, gelegen in de Kerkstraat. Geburen die een grote klaarte bemerkt hadden in deze fa briek, vonden dit zeer onaardig en dhr André Cornelisen werd daar over ingelicht. Terstand snelde hij ter plaats en stelde er vast dat het vuur reeds een zeer grote uitbrei ding had genomen. Het hout en afval was een goede prooi en de verwittigde brandweer uit Izegem stond bij haar aankomst voor een hopeloze tak, daar gans de fabriek reeds in lichte laaie stond. Toch konden zij nog de mazoutkamer en het er rond gelegen hout vrijwa ren. De schade wordt op ruim een millioen geschat, daar de acht beu ken alsook al de erinstaande ma chines totaal uitgebrand zijn. De oorzaak is onbekend. Even fris, even lekker, even licht als het beste natuurproduct. Planta is een buitengewoon, ja revolutionnair product Samengesteld uit allerzuiverste plantaar dige vetstoffen die met bijzondere vakkennis zijn verwerkt, is Planta even fijn van smaak als het beste natuurproduct. Planta overtreft alles teat V tot nogtoe gekend hebt. Doe eens een pakje Planta open en ruik. Dade lijk zijl U voor haar frisse, appetijtelijke geur gewonnen. Proef ze... haar jrisse en lekkere smaak is die waar V zozeer van houdt, die welke U boven alle andere verkiest. Op de boterham, niets beters dan Planta 1 Planta smelt onmiddellijk ln de mond en laat daarbij die echt aangename smaak na, die U in de beste natuurproducten zozeer waardeert. Daar Planta in ideale omstandigheden verpakt wordt met het oog op een perfecte bewaring wordt ze U steeds vers geleverd. Ze is zó fijn, zó zuiver, dat ze tot het laatste gram toe de frisse smaak bewaart die uw boterhammen zo lekker maakt. Ook in de keuken betekent Planta een ware omwenteling. Planta smelt, schuimt en bruint zonder ooit te spatten. En wat een verlokkelijke geur, een geur die U dadelijk doet watertan den 1 Biefstuk, gebraad, gebak ken eieren, kip... alles wordt veel lekkerder met Planta. Voedzaam, gezond, rijk aan vitaminen, steeds vast in samenstelling in alle seizoenen, verenigt Planta al de kwaliteiten die U van het beste natuurproduct verwacht en dit tegen een steeds schappelijke prijs. PL 2 - 01926 BFL FRANSE HOOFDDADERS EN BELGISCHE MEDEPLICHTI GEN VOOR DE BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK TE KORTRIJK Hoge gevangenisstraffen en geldboeten. Maandag 9 Nov. jl. viel de uit sprak in de beruchte zaak van La Gorgue. Onze lezers zullen zich het sensationeel geval herinneren, waarbij gedurende verscheidene ja ren alkohol werd onttrokken bij middel van een pipe-line van uit een garage, uit een distileerfabriek te La Gorgue. De garage, die uit gebaat was door zekere Welcomme, was in feite een pompstation dat onderaards werkte. Deze geheime onttrekking had nog jaren kunnen duren ware het niet dat de kerels de laatste jaren er al te duchtig op los gingen, en het niveau van het reusachtig reservoir de laatste we ken al te laag was gezakt. 98 Hecto liter zuivere alkohol werden aldus ontvreemd. De Belgische smokkelaars die de koopwaar in ons land aan de man brachten, verschenen enkele weken geleden voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Kortrijk en de uit spraak werd na lange pleidooien verdaagd tot Maandag. Ziehier de uitspraak in deze op hefmakende zaak: Uit hoofd van sluikinvoer lopen Loyez Charles, La Gorgue, en De- rudder Albert, Leers, elk 1 jaar ge vangenis op, terwijl Delemme Mar tial, Moeskroen, een gevangenisstraf oploopt van 4 maand; gedrieën die nen zij solldairlijk de boetet te be talen van 2.575.00 fr. plus 257.500 fr. rechten. Uit hoofd van poging tot sluik invoer, worden vogende straffen uitgesproken: 1 jaar gevangenis voor Vandamme Abel, Wambre- chies, Welcomme Edouard, La Gor gue, Vanneste Raoul, Hallewijn, Dillies Louis, Blankenberge, Coop- man Arthur, Hallewijn, Van Niet Maxime, Halewijn en Plets Alfons, Rijsel. 8 Maanden gevang voor Fontaine Juliette, Menen, Christiaens Jero me, Izegem, Vaneeckhoutte Simone, Halewijn; 6 maanden gevang voor Vandeheren Gérard, Emelgem en Vaninsberghe Odiel, Staden; vier maanden gevang voor Roelens Mi chel, Izegem, Devos Aline, Wingene en Eeckhout Simone, Wingene. Zij dienen solidairlijk de boete te be talen van 8.556.370 fr. en voor rech ten 856.637 fr. Christiaens Petrus uit Izegem wordt vrijgesproken, terwijl voor Roose Cyriel uit Ardooie de Vorde ring wordt uitgedoofd. Voor onwettig vervoer wordt Ju liette Fontaine uit Menen nog ver oordeeld tot 4 maand gevang en 5620 fr., terwijl voor onwettig ver voer in tolomtrek, Christiaens Je rome uit Izegem, insgelijks nog vier maand gevang oploopt en 1.000 fr. Het vonnis voorziet de verbeurd verklaring van de 4 auto's die dien den voor de smokkeltochten, alsook de aangeslagen alkohol. ONTDEKKING VAN GEHEIME STOKERIJ TE DESSELGEM Bij Remi D'Hossche, gehucht Dries te Desselgem, werd een ge heime stokerij in volle werking ont dekt, alsook 300 liter alkohol in gisting, door de opsporingsdiensten der douanen en accijnzen onder leiding van dhr Francois, contro leur. BEZOEDELING DER LEIEWATERS IN DE FRANS-BELGISCHE GRENSSTREEK Onhebbelijke geur te Komen. Protest in 14 N.-Franse gemeenten. Sinds enkele tijd stelt men in de Frans - Belgische giensstreek op nieuw een erge bezoedeling vast van de Leiewaters. Bij de trustvor ming tijdens de laatste dagen steeg bijzonder ter hoogte van de sluizen te Komen, een walgelijke geur uit het water op, dat aldaar steeds in beweging wordt gehouden en dat een grote hoeveelheid bijtend zuur bevat. Beklagenswaardig zijn al - daar die tolbedienden, die de ganse dag door in de verpestende geur hun werk verrichten. Ook in Noord-Frankrijk gaat protest op. De burgemeesters van SCHEPEN GEZONKEN 7 zeelieden omgekomen. Na een aanvaring met een Ame rikaans schip is het Zweeds schip Kjoerkoein de Noordzee ge zonken. Zeven der opvarenden zijn verdronken of vermist, maar 18 anderen konden worden opgepikt door een Duitse loodsboot. Op een 50-tal mijlen van Texel is ook een Nederlands schip gezon ken, maar de opvarenden konden worden' gered. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons bladl veertien Noord-Franse gemeenten kwamen bijeen te Armentières en maakten een protestmotie op te gen zekere fabrieken in de streek der Noord-Franse Leievallei ge legen. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden. Abel, die dit hoorde, draaide stout het hoofd om; Wat gaat u dat aan? antwoordde hij bars. De rovershoofdman dreef de onbeschoft heid zo ver dat hij een der gendarmen in het gezicht spuwde. De gendarm bekeek hem met een strenge blik waarin te lezen stond dat hij het de rover wel eens zou be taald zetten. Te Godewaersvelde stapten eerst de vier mannen uit de trein. Geboeid en onder ster ke geleide van gendarmen gingen zij naar de plaats der confrontatie. Op enkele af stand volgden de vrouwen, eveneens onder goede bewaking. Aan de grens stonden de Belgische gevan genen te wachten, Lapar, Alfons Verbeke, Dekimpe en Vanbecelaere. Op het ogenblik dat de magistraten aan de tafels hadden plaats genomen, werd nog een vrouw door de Belgische gendarmen bij het gezelschap gebracht: vrouw Parret, de herbergierster waarvan, volgens Pollet staande hield, de bende kostbare inlichtin gen ontving. Vrouw Parret, die voor deze kwestie met de overige bendeleden moest geconfronteerd worden, viel of scheen tenminste in bezwij ming te vallen toen zij tegenover Abel Pollet gesteld werd. Het was dus onmogelijk haar te ondervragen, zodat zij voorlopig buiten de zaak gelaten werd. Van groter belang was de ondervraging nopens de misdaad te Locon, waar men nog altijd niet over voldoende klaarte beschikte om de verantwoordelijkheid van ieder ben delid te bepalen. Lapar en Abel Pollet gln- Gcboeld en onder sterke geleide van gendarmen gingen zij naar de plaats der confrontatie. Een bomaanslag werd gepleegd op de sneltrein Marokko-Alglers. Twee bommen ontploften ln de spoorwagens van de trein, de dood veroorzakend van 6 mensen. Tevens waren er een 10-tal gewonden, waar van 8 zeer zwaar getroffen. Een Nederlands echtpaar, Mr en Mevr. Deuss, uit Zeist, giilg te voet naar Rome. De Hr Deuss ls reeds 70 Jaar oud, wat niet belette dat hij veilig te Rome belandde na een tocht van 97 dagen. De terug reis maakten Hr en Mevr. Deuss per vliegtuig. Te Leeuwarden, Nederland, is een Siamese tweeling geboren. De kleintjes zijn aan elkaar vergroeid imet de buik. In Amerika blijkt men er te zijn ln geslaagd om, met een foto apparaat dat 200.000 tot 300.000 maal vergroten kan, het virus van de kinderverlamming te fotografe ren. Het virus ls te zien ln de vorm van een uiterst klein rond bolletje, waarvan er niet minder dan 1 mll- liöen nodig zijn om een ruimte van 25 millimeter te vullen. De 4-Jarige Arlette Mordant, dochtertje van de speler van Olym pic, Georges Mordant, ls ln een ketel met kokend water gevallen welke op de vloer van de woning was geplaatst. Het kind liep zware brandwonden op en ls ln het zie kenhuis overleden. Waar zit de kern wart sjw Rtiesjmatieic T Alle Tootal dassen dragen de Tootal waarborg voor volledige voldoening. Ze zijn wasbaar en kreukvrij, Verschillende prijzen 35 Fr. - 42 Fr. - 59 Fr. TOOTAL, VAN MAERLANTSTRAAT 16, BRUSSEL 4

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9