De 13e Jaarmarkt te Alveringem De Korrelmaïs Gevaren en voorzorgsmaat regelen bij het gebruik van organische meststoffen i Jhnaicne Drie flinke zuurstof= fabrikanten in het aquarium Begroting van Landbouw voor 1954 Doorlevende kruidachtige VETMESTEN VAN RUNDVEE MET DE VOEDERS DE POLDERS de MAZOUT eindelijk getemd fjiUut*e kun tien (jtkeaffe 60 Millioen hoger Het gewas dat zijn plaats op onze hoeven verovert door de SUCCES VOOR HET ROOD VLAAMS RAS KWEKERS... IVIELKWAARDE U. V. USINES VERMYLEN BAASRODE Afdeling «VITAMEX» (2) Stort JL3S fr. ICeurinigen en prijskampen voor hengsten van het zwaar trekrns «HET WËKELrtHg NIEUWS Zaterdag 21 Not. 1958. B12- 1S' Alle wegen lelden naar Ho me! ls een gevleugeld spreuk. Maar geredelijk zou men er mo gen aan toevoegen: Behalve telkenjare de tweede Donderdag van November! Want dan lelden alle wegen van Westvlaanderen naar het verre Alveringem, dat geographlsch gezien zowat het middelpunt ls van het sinds de eerste wereldoorlog zo pijnlijk vermaarde Veurne-Ambacht Dan immers heeft daar de Jaarmarkt plaats voor het Rood Stamboek vee en daar wil nie mand, die van bij of van ver Iets te maken heeft met landbouw en veekweek, ontbreken. Donderdag 12 November 1953. Voor de 13' maal begaven de ge trouwen zich naar het gastvrije plattelandsdorp. Langs de Fortem- steenweg, de voornaamste verbin dingsweg naar Diksmuide en het binnenland, stonden de ontelbare personen- en vrachtwagens uit alle hoeken van Westvlaanderen langs weerszijden de baan geparkeerd tot ongeveer één Km. buiten de kom van het dorp. Ook langs de belde verbindingswegen naar de grote baan Veurne-Ieper, nl. de Izenbergesteenweg en de Put straat, zag het zwart van auto's. Zodat waarlijk mag getuigd wor den dat de naam die Alveringem's Jaarmarkt in de provincie en het land geniet in genen dele overdre ven is. Rond het aanvangsuur was het een echt gewriemel van op stappende landbouwers en belang stellenden naar de stemmige, ver trouwde Dorpplaats toe. Ja, ver trouwd is ze, die Dorpplaats, met het manshoge witgekalkte kerk hofmuurtje en daarachter die dub bele rij lindebomen als rustige wachters bij de laatste rustplaat sen van de overleden dorpelingen, het viel ons echter op dat, In te genstelling met vorige jaren, de binnenste rij linden er in geslaagd waren, dank zij het zoete najaars weer, hun verlepte bladeren tot dan toe te bewaren... Het hoeft zeker niemand te ver wonderen dat de vergrijsde inrich ters de glimlach op de lippen had den. Te meer daar hun katalogus- sen In een minimum van tijd als het ware uitgevochten werden. Dit bewijst heel zeker dat de be zoekers met hun Brugs of Kort rijke of Roeselaars accent begrij pen en waarderen het onvolprezen pionierswerk dat het handlevol kwekers van «bij ons In 't West- land» hebben gepresteerd in de 35 jaren die achter de rug liggen. Zij zijn het toch die na de eerste wereldbrand in onze frontstreek practlsch met niets zijn begonnen; alleen hun rotsvast vertrouwen ln de zaak die ze wilden dienen hield hen recht. Want ze kenden onverschilligheid en tegenwerking en op de koop toe moesten ze zich vaak grote financiële offers getroosten. Maar thans oogsten ze zeker honderdvoudige vruch ten van hun ononderbroken ver- edelingswerk. Dank zij hen, kun nen de elite-dieren van het West vlaams Rood Ras wedijveren met de vertegenwoordigers van de an dere erkende runderrassen van het land, zowel ln provinciale prijskampen als op nationaal plan. KEURING EN MARKT Circa honderd van die goedige kolossen stonden nevens elkaar, niet begrijpende dat er om hen zoveel drukte en herrie kon ge maakt worden. Aan de hand van dg katalogussen werden ze be keurd door een niet bij benade ring te schatten getal nieuwsgieri gen, die voor 't merendeel kenners van het vak mogen genoemd wor den. Toen ook moesten ze, volgens hun ouderdom, de vorsende en on derzoekende blikken van de offi cieel aangestelde keurheren onder staan. Streng doch rechtvaardig, volgens de geldende normen, was hun uitspraak, die dan ook door niemand op enige kritiek onthaald werd. Wanneer dan eindelijk, rond 1 uur, de fine-fleurvan de elite-dieren voor de laatste maal ln de ring kwamen, eteeg een be wonderend gemompel op uit de in vijf-zes rijen dicht opeengepakte reikhalzende kijklustigen. En daar zagen we dan ook een niet alle daags voorvalletje dat zo ken schetsend ls en zo Juist de geaard heid van onze landbouwbevolking typeert. Nadat een prachtdier door de Jury in eerste categorie werd geklasseerd en met een over eenstemmend cijfer werd omhan gen, wrong een kooplustige zich door de samengedrumde kijkers sn stapte haastig naar de geluk kigs eigenaar toe. Gejaagd gesti culerend en met drukke gebaren Werd tussen die beiden de prijs hsdongen, waarbij langs weerszij den een paar maal in het oor werd gefluisterd. Toen keken de man- hen mekaar een ogenblik aan, Waarna op handslag de koop werd besloten. We hadden er natuurlijk het raden naar voor welke som dezs stier nr zoveel van eigenaar verwisseld was. Dat het echter voor meer dan een civiel prijsje *vas, staat als een paal boven Tater. Zo zal het ook wel geweest CEBRUIKT het enig product dat vol ledig de volle melk ver vangt voor de voeding van uw jonge dieren. 9 N. V. (5082) zijn met de te koop geboden vrou welijke dieren, alsmede met nog meerdere andere exemplaren van het mannelijk geslacht. Intussen begon het te motrege nen, maar niemand scheen het op te merken. De hoedanigheden van de in de ring verzamelde dieren werden voor de laatste maal nog eens aangewezen en besproken, vergeleken en gecommentarieerd. Allengskens verwijderden de kijk lustigen zich ln kleine groepjes ten einde de Inwendige mens te gaan versterken. De studenten van de Vrije Landbouwscholen van Nleuwpoort en Moeskroen en van de Rijkslandbouwschool van Diksmuide haastten zich om tijdig op de afgesproken plaats te zijn ten einde de terugreis te kunnen aanvangen. FEESTMAAL Ondertussen waren de genodig den allemaal verzameld voor de feestdis in de bovenzaal van De Tramstatie bij Camiel Dequeker. Tussen de gerechten ln werd door meerdere personaliteiten een tafelrede uitgesproken. Allereerst verwelkomde dhr Maurice Mahieu als voorzitter de genodigden en de juryleden. Dhr Burgemeester De- gheele, die zelf een geducht kwe ker is sloot zich hierbij aan na mens het gemeentebestuur van Alveringem. Dr De Jonckheere van Torhout, handelde over de hoeda nigheden der voorgestelde dieren, de gezondheid van de veestapel in 't algemeen en de onvermin derde bestrijding van de tuber culose. Bestendig Afgevaardigde Loncke van Roeselare, deelde als kweker zijn opgedane ervaringen mee. Tevens lichtte hij toe wat het Provinciaal Bestuur tot op heden reeds deed voor de verbetering van de veeteelt. Dhr Vanheghe, veeteeltconsulent van de Belgische Boerenbond te Gent, vergeleek de verschillende prijskampen voor runderen die hij reeds meemaakte en wees op enkele verbeteringen die eventueel kunnen aangebracht worden. Na dat een kweker zijn oordeel over de pas gehouden Jaarmarkt mee gedeeld had, besprak dhr Fran- choo, veeteeltconsulent van Roe selare (zoon van wijlen Meester Franchoo van Stavele), de verbe teringen bekomen ln de veekweek. Daarna Interpreteerde hij de vige rende reglementen Inzake het bij houden der dekboeken. Hoofdrijksveeteeltconsulent, dhr M. Sys, eveneens van Roeselare, hield de feestrede. Hij maakte de lof van de Westvlaamse nioniers in 't algemeen, en van de Veurne- Ambachtse kwekers ln 't bUzon- der die door hun onvermoeide werking datgene bekomen hebben wat geen enkel sterveling ooit had durven vermoeden. Met een overzicht van de bekomen resul taten, na een 25 jaar lange verbe tering en veredeling besloot spre ker zijn aandachtig beluisterde en fel toegejuichte rede. UITSLAGEN VAN DE STIERENKEURING EERSTE REEKS Stieren geboren na 1 Jan. 1953. 1' CATEGORIE. - Marcel De- gheele, Alveringem (2 dieren); André Romon, Alveringem; Geor ges Pauwelyn, Oostvleteren; Pros per Devloo, Oeren. Gezien even wel de jeugdige ouderdom dezer dieren worden zij, alhoewel ge keurd ln eerste categorie, naar tweed© categorie verschoven. 2* CATEGORIE. - Jerome Maes, Alveringem; Georges Feryn, Sena tor, Proven; Adrien Patfoort, Hou- tem; Germain Luchie, Alveringem; Julien Cambier, Steenkerke; Mi chel Butaye, Leisele; Maurice Nol- let, Reninge; Wed. Maurice De vloo, Veurne; Paul Debergh, Noordschote; Georges Hoorelbeke, Poll'nkhove; Maurice Mahieu, Al veringem. TWEEDE REEKS Stieren geboren tussen 1 Juli en 31 December 1952. 1» CATEGORIE. - Marcel Can- naert, Middelkerke: Marcel De- vaere, Oeselgem; Prosper Maen- Zle vervolg hiernevens In een vorige bijdrage hebben wij uitvoerig geschreven over het belang van de korrelmaïsteelt, het zaai- en groeiproces en het oogsten van dit gewas. Zoals aangekondigd willen wij in deze kortere bij drage een speciaal woordje wijden over de plantdichtheid en de te gebruiken variëteiten. DE VARIETEITSKEUZE Meer nog dan voor de andere graangewassen is de keuze van het ras van zeer groot belang. Maïs is immers een vrucht die vroeger in onze gewesten niet werd geteeld en dus uit den vreemde naar onze streken werd ingevoerd. Rassen die in andere landen goede resultaten gaven, zijn hier zeker nog geen certitudes want de klimaatsver andering en de bodemgesteldheden spelen hierin een grote rol. De landbouwer kijke dus goed uit de ogen en late zich niet bedotten. In zake keuze van het ras heb ben wij twee belangrijke groepen, nl. de gewone maïsrassen van vroeger, zoals de Duitse Chiem- gauer en Pkarkirchner en de Ne derlandse Baanbreker, Unicum en Vroege gele ronde C. B., en verder de uit Amerika ingevoerde hybri den, waaronder vooral de groepen Wisconsin en United. Ook de Ne derlandse gehybrideerde Goudster en C. I. V. zijn zeer gekend. Vooraleer verder te gaan past hier zeker een woordje uitleg over wat een hybride eigenlijk is. Men moet weten dat de maïs een kruis- bestuiver is, die ook zichzelf kan bestuiven. In deze voorwaarde is het niet moeilijk om door herhaal de zelfbestuiving een erfelijke zui vere inteeltlijn te bekomen. Krui sen wij nu twee goedgekozen in- teeltlijnen met elkaar dan krijgen wij de volgende generatie een zeer sterke groei. Welnu het is de zaad opbrengst van deze gekruiste in- teeltlijnen die als hybridezaad in de handel wordt gebracht. Het zaad van deze hybriden zal even wel het volgend jaar niet meer als zaaizaad mogen gebruikt worden, daar we alsdan een generatie zul len bekomen, die opnieuw zal uit splitsen. Zowel in ons land als in Neder land en Frankrijk werden met de verscheidene variëteiten teeltproe- ven gedaan. De uitslagen van de gewichtsopbrengst mogen niet als enige basis van keuze dienen, daar andere factoren eveneens hun rol spelen. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de strovastheid en aan de rijpingsmogelijkheden. De algemene uitslagen tonen aan dat de hybriden een hogere opbrengst geven dan de zelfbesto- ven rassen. Om practisch te zijn kunnen wij volgende variëteiten aanbevelen Wisconsin 240 is volkomen oogst- brengst is iets min dan andere va- grote handelswaarde, maar de op- hout, Lichtervelde; Maurice Ma hieu, Alveringem; Marcel Pau wels, Kaaskerke; Camiel Van Hyf- te, Wulpen; Lucien Dehaemers, Lo; Maurice Steenkiste, Alverin gem. 2' CATEGORIE. - Arthur Beu- selinck, Stuivekenskerke; Alfons Degraeve, Staden; Gaston Dehee- gher, Watou; Georges Hoorelbeke, Pollinkhove; Wed. Victor Lelieur en Kinders, Pollinkhove; Odiel Maes, Kaaskerke; Adrien Pat foort, Houtem; Maurice Steen- kiste, Alveringem; Henri Stevens, De Moeren; Florent Top, Leisèle; Jules Tyberghein, Mannekensvere; Maurice Veramme, Lo; Gaspar Vercaigne (2 dieren), Merkem; Cam. Vermote, Pollinkhove; Gus- taaf Wackenier, Alveringem; Jo zef Vandenberghe, Pollinkhove; Cyriel Pauweleyn, Stasegem. DERDE REEKS Stieren geboren tussen 1 Jan. 1952 en 30 Juni 1952. 2' CATEGORIE. - Prosper De vloo, Oeren. BEMERK WEL Zoals telken jare op de Jaar markt te Alveringem worden de voorgestelde dieren in de onder- scheidelijke reeksen (volgens hun ouderdom) geklasseerd in 1", 2' of 3* categorie. Per categorie worden ze opgenomen volgens de familie namen van de eigenaars, die zo veel mogelijk alphabetisch gerang schikt staan in de catalogus. zeker, heeft een kleine korrel met rieteiten. Nodak 301 en Wisconsin 255 zijn gractisch ook volkomen oogstzeker, ebben een middelmatig grote kor rel en geven goede opbrengsten. De oogstperiode komt evenwel een 10- tal dagen later dan de Wisconsin 240. Goudster, (een kruising van twee bestoven rassen) heeft een grote opbrengst, een grote korrel en de oogstrijpheid is nog vroeger dan de Wisconsin 240. Ze rijpt echter iets onregelmatig en men moet oppassen voor het legeren. DE PLANTDICHTHEID De plantdichtheid zal verschil len naargelang de variëteit welke men zaait. Hybidemaïs heeft een veel weelderiger groei dan de ge wone rassen en dus zal men iets breder moeten planten. Zoals in onze vorige bijdrage gezegd, wordt Korrelmaïs in rijen geplant en wel in bosjes. Voor de gewone maïsrassen rekent men van 9 tot 10 planten per vierkante meter, wat overeen komt met een rij en- afstand van 60 cm en in deze rijen alle 50 cm bosje van 3 planten. Men heeft aldus 50 tot 60 kg. zaai zaad nodig per ha. Voor Hybridemaïs zullen 6 plan ten per vierkante meter volstaan, wat overeenkomt met een afstand van 60 op 60 cm met 2 planten per bosje ofwel 70 x70 of 3 planten per bosje. Dit vergt ongeveer 30 kgr. zaad. Vooraleer deze bijdrage te be ëindigen willen wij er op wijzen dat men er goed aan doet deze lichtheidsnormen wel te eerbiedi gen. Dichtheidsproeven hebben in derdaad uitgewezen dat men met dichter te zaaien en dus meer plan ten te hebben hoegenaamd geen betere opbrengsten zal bekomen. Langs de voorlichting om worden aan de land- en tuinbouwers re gelmatig' bemestingsadviezen ver schaft. Trouwens de landbouw- voorlichters streven er naar alle bemestingsmiddelen te zien aan wenden, die nuttig en noodzakelijk zijn om de opbrengsten tot een maximum op te voeren. Doelmatige, dus volledige bemes ting met stikstof, fosfoorzuur, po- tas, kalk e.a-, moet onbetwistbaar nog meer en meer toepassing vin den. Het aantal bodemontledingen stijgt langzaam maar zeker. Het blindweg bemesten heeft straks uitgediend, maar het veilig ge bruiken van deze meststoffen wordt te dikwijls verwaarloosd. Het omgaan met natuurlijke- en kunstmeststoffen is veelal gevaar lijk. De land- en tuinbouwers en de landbouwarbeiders dienen dus in de eerste plaats op de hoogte te worden gebracht van de natuur van de gebruikte meststoffen en moeten de gevaren kennen die verbonden zijn aan het lichtzinnig behandelen en gebruiken van be paalde meststoffen. Beschouwen wij nu enkele spe ciale gevallen. In elk afzonderlijk geval zullen wij de te nemen voor zorgsmaatregelen aanduiden. Trou wens het Ls dringend noodzakelijk in hst kader van het veiligneids- wezen in land- en tuinbouw de gevaren die sommige meststoffen rechtstreeks of onrechtstreeks op leveren, almede de te nemen voor zorgen, afdoende te behandelen. De aan de natuurlijke meststof fen (stalmest, gier, ale) verbonden gevaren, zijn door allen bekend. En toch doen er zich jaarlijks nog ongevallen voor, ja zijn er zelfs slachtoffers te betreuren. Onbedui dende opene kwetsuurtjes aan de huid, vooral aan de handen en die in aanraking komen met deze or ganische, natuurlijke meststoffen, die vanzelfsprekend broeiplaatsen van besmetting zijn, kunr°n plaat selijke of algemene ontstekingen veroorzaken. Het ergste kwaad is de tetanos of sti.ifkramp. De bacterie komt veelvuldig voor, vooral in pa arden- mest. Langs een nietige kwetsuur kunnen deze mikroben in het men selijk gestel indringen en er de zo gevreesde stijfkramp veroorzaken. Laat er ons dus op letten voor aleer met de organische meststof fen om te springen, dat alle ver wondingen vooraf behandeld of ontsmet worden, bv. met iodium- tinctuur, mercurochroom, merfen- tinctuur en dergelijke; hetzelfde voor de opgelopen verwondingen tijdens dergelijke mestbehandeüng. En na het stopzetten van de werk zaamheden zonder tijdverlies de huid, die in aanraking kwam gron dig reinigen en desgevallend ver wondingen afdoende ontsmetten. Tevens bij de minst verdachte ver zwering of verwikkeling geen ogen blik aarzelen om tijding beroep te doen op een dokter. Ook in de aalputten bezwijken er nog regelmatig onvoorzichtigen. Hier bedoelen wij niet diegenen, die door uitgekankerde welfsels stuiken of langs een onvoldoende of niet afgesloten schepgat, in dit vruchtbaar, maar ook verraderlijk sap terecht komen. Neen, hier be doelen wij de slachtoffers, die na het uitpompen van de gier op roe keloze manier in de put willen ne derdalen met de bedoeling het be zinksel uit te scheppen en de aal- put te reinigen, vooraleer de nodi ge voorzorgen te treffen. Welke zijn nu deze voorzorgen, en waarom deze veiligheidsvoor zorgen? Welnu, de goed afgesloten aalputten mogen nooit gereinigd worden, vooraleer ze grondig ver lucht zijn. Levensgevaarlijke gas sen, zoals methaan, kooloxyde, koolzuurgas, ja zelfs ammoniak, moeten eerst uitgedreven worden. Een brandende kaars dooft in der gelijke putten onmiddellijk uit. Zulks wijst op een werkelijk ver stikkingsgevaar, maar zelfs b.v. de bijtende ammoniakgassen alleen reeds kunnen de ogen zodanig aan tasten, dat het gezichtsvermogen er ernstig onder lijdt. Bij de bouw van nieuwe aalput ten raden wij o.a. altijd een vol doende helling naar het schepgat of keel aan; gemiddeld 4 om per meter. Alzo blijft er doorgaans minder bezinksel op de bodem plak ken en moeten de gierkelders dus zo dikwijls niet gereinigd worden. Omwille van een degelijke ver luchting dringen wij tevens aan, opdat er twee openingen zouden voorzien worden: het schepgat en daartegenover een tweede onening, af te sluiten met een potdicht slui tend deksteen. Vooraleer te reinigen kan er lanvs deze twee oneningen duchtig verlucht worden. Het niet uitdoven der kaars zal dan ook wel aanwii- zen. dat alle gevaar, alle verstik kingsgevaar, geweken is. Het veilig gebruiken van de kunstmeststoffen zal eveneens aan gesneden worden. G. COULIER op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons: blad tot einde 1954. Mazooka DE ORIGINELE MESTSTOFSTROOIER Dubb«t gebrufic I voor patrd en voor trectoa Raam li» bv ren construe tic waardoor buitengewoon stabiliteit Aansluiting aan Iedere tractor met 3 punt» bydrauhscn Kehoesteli goede Kand»gKei<J Vraag voüecfige Ihficfiffngeft a04 tftïö gewesfclil^C «rtEflci* of aafl GESTICHT IN 1898 t Enkele Agentschappen zijn nog vrij. Gewestelijk agent voor Poperinge en Omstreken: Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstr. 65, tel. 233, POPERINGE. Verdelers voor leper en Omliggende Wed. J. COVEMAECKER-DEGRIJSE, 23, Veurne- steenweg, tel. 73, ELVERDINGE. In een aquarium zijn vele zaken nodig. Het hoornblad is echter onont beerlijk, althans indien men er aan houdt het water ruim van zuurstof te voorzien. Daarbij komt nog, dat tussen de getande bladslippen van deze wa terplant, een hele boel vuil blijft kleven, zodat hij die de plant van lijd tot tijd uit de bak haalt, om ze even af te spoelen, niet gauw troebel w-ater zal kweken. Dit zijh niet de enige voordelen welke het, plantje te bieden heeft: voor de plantsnetende dieren, op de slak na, levert het hoornblad een welkom hapje, en voor alle vissen betekent het een schuilplaats zon der weerga. Laat ons dan nog buiten be schouwing laten: d; hoge kwalitei ten als decoratief element, daar de plant zelfs 's Winters groen blijft. Het hoornblad is gemakkelijk op te vangen in sloten, grachten, vij vers en stille hoekjes van de rivie ren. Dit is niet verwonderlijk; als men weet dat het kruid geen wortels heeft en bijgevolg in het water drijft. Liefst verblijft het zo diep mo gelijk onder water. Laat dit een aanduiding zijn om het hoornblad met de onderste uit einden in de zandlaag van ons aquarium te planten. Juli betekent voor het hoornblad het stuifmeel zich hier en daar op üerlijke. mannelijke en vrouwelijke bloemen in de bovenste bladkran- sen. De bloemkroon vertoont 10 tot 12 blaadjes, en de mannelijke bloemen bevatten 10 25 zittende meel draden; de vrouwelijke een stam per met blijvende priemvormige stijl. Natuurlijk moet de bestuiving on der water gebeuren. Er wordt wel eens beweerd dat in België de landbouw een beetje stiefmoederlijk wordt behandeld. Dat is inderdaad bijna altijd zo ge weest, maar thans moet men ge tuigen dat de huidige Homogene C. V. P.- regering een andere rich ting heeft ingeslagen. Er wordt meer en meer aandacht aan de landbouw in ons land ge schonken. Een waardevolle baro meter hiervoor zijn de jaarlijkse cijfers van de Begroting van het Ministerie van Landbouw. Zo za gen wij dat in de laatste jaren, spijts het zwaar budjet van de landsverdediging, steeds hogere cij fers werd'en toegestaan. Ook begro- tingcijfers voor 1954 zijn merkelijk verhoogd geworden. Oiize landbou wers mogen de huidige regering om deze koersverandering zeker ten zeerste dankbaar zijn. UITGEBREIDER STAATSTUSSENKOMST OP VERSCHILLENDE GEBIEDEN De begroting van Landbouw voor 1954, waarvan de tekst deze week door de diensten van Senaat is rondgedeeld bedraagt 698 millioen, 919 duizend fr„ tegenover 638 mil lioen 143 duizend fr. in 1953. hetzij dus een vermeerdering met 60 mil lioen ten opzichte van het vorige jaar. 9 van de 60 millioen zijn voor zien voor meeruitgaven voor alge meen bestuur, die 293 millioen fr. zulten bedragen, 3 millioen voor uitgaven voor werken die aldus van 20 cp 23 millioen worden gebracht, terwijl 37 millioen meer aan toe lagen zullen worden besteed waar van het bedrag aldus tot 296 mil lioen stijgt. Spijt deze verhoging van toela gen worden in bepaalde sectoren nochtans aanzienlijke besnoeiingen doorgevoerd. Dit is o.m. het geval met de zuivelsector, wear h't be drag der preiaiëu ow de productie en het verbruik van Belgische zui velproducten te begunstigen met 10 millioen fr. vermindert en van 90 op 80 millioen wordt terrugge- bracht. In deze bekrimping kan men een nieuwe bevestiging zien van het feit dat het peil van onze huidige melkproductie als bevredi gend wordt beschouwd. De toelagen voor propaganderlng van het melk- verbrudk worden nochtans met 4 millioen verhoogd. Het krediet van 5 millioen ter be vordering van de rendabiliteit van de tabaksteelt werd niet her nieuwd; daarentegen is echter een vermeerdering' voorzien met 1.2 millioen van de toelagen voor na schools onderwijs en een vermeer dering met 6,l5o millioen van de toelagen voor openbare werken, waarvan het totale bedrag op 24,6 millioen is gebracht. Deze verho ging komt vooral voort van de ver meerdering der toelagen voor voor ziening van drinkbaar water, die van 450.000 fr. ineens op 2 millioen worden gebracht en van deze voor de verbetering van vee- en var kensstallen, welke met 4.350 mil lioen worden verhoogd en op 125 millioen worden gebracht. Te vermelden zijn voorts verho gingen met 1 millioen van de staatstussenkemst in aankoop van landbouwmachienes en materieel, met 4.98 millioen van de toelagen voor de verbetering van de rund vee- en paardenrassen (verbonden, syndicaten, centra voor K.I.), doch vooral een verhoging met 31.150 van de kredieten ter bestrijding van de nuidveetuberc.ulo.se en an dere veeziekten, waarvan het totaal op 111 millioen wordt gebracht. Tenslotte verdient ook nog ver meld een nieuw krediet ten belope van 11 millioen frank dat aange vraagd werd voor het opmaken van de attesc-m en tüb°"pn Wa_ terlop^u P" 1" Icpr.'-I de Zie vervolg hiernevens. VEDERKRUIDFLANT Zij zorgen voor de levendige noot rond de woning, terwijl ze materiaal leveren voor het ver vaardigen van ruikers. 1. - Het zijn die planten welke meerdere jaren op hun zelfde plaats blijven voortgroeien. Hun bovenaards gedeelte sterft, door gaans 's winters af. Uitzonde ring hierop maken bv.: Spaans Gras (Armeria) en Begijntjes (Ara bis alpina). De meeste zijn volkomen winter hard; enige echter moeten ge dekt worden, willen ze de win termaanden goed doorleven. Een uitstekend beschuttingsmiddel is het aanbrengen van koolas rond hun voet. 2. - Struikscheiding of -scheu ring is de meest gebruikte manier van vermenigvuldiging. Vaste plantenworden geplant in Octo ber-November, indien het vroeg- bloeiende, niet - winterharde, in Maart-April. 3. - Terwijl vele doorlevende planten om de drie-vier jaar moe ten verjongd worden, winnen an dere soorten er bij met meerdere jaren +e blijven staan. Tot deze laatste behoren: PioenenBóeren- plaatselijke besturen met het oog op de ruiming van de waterlopen. Dit is de enige post die enigzins herinnert aan het grootse plan van minister Heger tot de vruchtbaar- making van duizenden ha braak- gronden. Het budget van 698 mil lioen zal eohter nog worden aange vuld door de buitengewone uitga ven, ten belope van 112 millioen fr. Laten wij 'hopen dat een ruim ge deelte hiervan zal worden besteed „tan ..d- uityc-mg dit uiterst belangwekkend. programma. roos: Paconia officinalis; ze wor den het best in Augustus ver plant), Ridderspoor (Delphinium) en andere, 4. - Men gebruikt meest de door levende planten op bloem- of ge mengde banden en langs het tuin pad; van sommige maakt men sierlijke Derken, andere nog doen dienst als boordplanten aan wegen of worden ais alleenstaande in het grasveld geplant, bv. Pampasgras niet lange witte bloempluimen (Gynerium argenteum). 5. - Enkele dankbare te toten VASTE PLANTEN: a) Als VOORJAARBLOEIERS: Voorjaars - zonnebloem (Dororoni- cum), Begijntjes (Arabis alpina), Tuinakelei (Aquilegia); b) Als ZOMERBLOEIERS: Rid dersporen (Delphinium), Lupinen (Lupinus), Papavers (Klaproos), Pioenen (Paeonia officinalis) c) Als HERFSTBLOEIERS: Asters en de Herfstchrysanten (Chrysanthemum) d) Ais BOORDPLANTEN: Be gijntjes (Arabis), Pluimanjelier (Grasanjelier, Dianthus pluma- rius), Goudmandje (Schildzaad: Alyssum saxatile), Tuinsleutel- bloem (Primula); 6. - Er dient rekening gehouden met de eisen die de verschillende vaste planten stellen. Zo zijn er die een zonnige standplaats no dig hebben, wijl andere een belom merde plaats vragen; weer andere gedijen slechts op droge grond, terwijl een laatste soort slechts tot volle wasdom komt in voch tige grond. Als goede SCHADUWPLANTEN 'staan o, rn. hekend: Vo'i-frondva- rens 7' (Pr' 'u- \Ja). Welriekende viooltjes (Viola odorata), Schildersverdriet (Saxi- fraga umbrosa), Voorjaarszonne bloemen (Doronicum), Lieve-Vr.- Bedstro of Meikruid (Asperula odorata), Vingerhoedskruid (Digi talis purpurea), en Lelietjes der dalen (Meiklokjes, Cónvallaria ma- jalis). Enkele vaste planten voor DRO GE GRONDEN zijn o. m. Druif jeshyacint of Onze Lieve Vrouw Boodschapbloem (Muscari), Gips- kruid (Gvpsophila), Lavendel (La- venduia: is mott.enwerend), Lupi nen (Lupinus), Heidekruid (Erica). C. POLLET. De Commissie, belast met het on derzoek van de hengsten van het zwaar trekras, zal o.m. bijeenkomen op de volgende plaatsen, telkens te 10 uur. Vrijdag 27 November: GISTEL Grote Markt. Maandag 30 November: KORT- RIJK, Houtmarkt. Woensdag 2 December: IEPER, Grote Markt. Donderdag 3 December: TIELT Rameplaats. Vrijdag 4 December: DIKSMUI DE, Grote Markt. De inschrijving der hengsten moet gebeuren op het bureel van de Rijksveeteeltconsulent, M. Sys. Stijn Duboislaan, 25. Roeselare, en dit ten minste tien dagen vóór de vastgestelde datum van de keuring HET HOORNBLAD (Ccrrattophyllum) In vorm van kleine blaasjes gaat het stuifmeel zie hiher en daar op een stempel vasthechten. Zo ont staat de vrucht: een éénhokkige noot, voorzien van een haakje en amper EEN zaadje omsluitend. Bij ons komen 2 soorten hoorn blad voor: a) Het ongedoornde (ceratophyllum submersum) 5 tot 8 drievoudige, gaffeldelige, borstelvormiige, weinig stekelig getande en geslipte bladeren. Bij die vruchten vindt men geen stekels aan de voet. Deze soort is doorgaans licht groen getint, bereikt een hoogte van 30 tot 60 cm. en bloeit van Juni tot Juli. b) Het gedoomde (cerathyllum demersum) het vertoont een- tot tweevou dige gaffeldelige bladeren, met twee tot vier lijnvormige, stijve, dicht stekelig getande bladslip pen. Hier is de kleur donkergroen; de plant kan 90 cm. hoogte be reiken, en de vrucht draagt twee gekrulde stekels aan de voet. Bloeitijd: van Juli tot Sept. HET VEDERKRUID OF DUIZENDBLAD Om alle verwarring tussen het hoornblad en het vederkruid te ver mijden, hebben we eerstgenoemde hierboven zeer uitvoerig beschreven. Er is inderdaad verwarring mo gelijk op het eerste zicht. Een beste middel om alle twijfel op te ruimen, is dit; Haal beide planten uit het wa ter, en let er op hoe het vederkruid helemaal in elkaar zakt, terwijl het hoornblad zich rechton houdt. Bo vendien heeft het vederkruid wor tels. deren ln vorm van hertenhoorns; het vederkruid in vorm van een pluim. Deze laatste staan in kransen, evenals de bloemen van de bloei- aar, die rechtop het water uitsteekt. AI met al kunnen we deze water planten slechts warm aanbevelen, bij hen die van hun waterpaleis een gezond verblijf willen maken voor hun vissen. Eigen genot kan er grotendeels baat bij vinden. Ook de bladeren geven een aan duiding: het hoornblad draagt bla- DE WATERPESTPLANT Een van de meest dankbare aqua- ruim-planten is de Waterpest Nochtans zou men die dankbaar heid weinig vermoeden, aangezien ze schuil gaat onder een weinig aanlokkelijke naam. De zaak zit zo: Van uit Canada, haar heimatland, werd ze door de schepen tot in onze waters meege sleurd. Ze moet zich hier flink thuis gevoeld hebben, want... op sommige plaatsen ontwikkelde ze zich zo sterk, dat de scheepvaart er door werd belemmerd. Dat wordt een echte pest voor 't water,zegden de schippers tot mekaar, en ongewild hielden ze het kruid boven de doopvont. Pest of geen pest... voor de aqua riumliefhebber is deze machtige zuurstofvormer een welkom van eerste gehalte; ze bezit daarenboven ook de eigenschap het water te rei nigen en het kristalhelder te houden. Hoe ze dat doet, hebben de vor sers nog niet kunnen uitwijzen. Te oordelen naar haar vlugge verspreiding, zou men geneigd zijn haar een enorme zaadvorming toe te schrijven. Niets ls minder waar, want wij hebben alleen vrouwelijke planten, die met een lila-bloempje bloeien. De voortplanting gebeurt bijge volg ongeslachtelijk, d.w.z.: door scheuten. Een klein stengeldeeltje in het water geworpen, wordt een nieuwe plant. Voortdurend zendt het kleine luchtbelletjes naar omhoog, terwijl het groeiend een vertakte stengel vormt, met naar beneden groeien de hechtwortels, Wie op «Wa terpestbelust is, trekke er op af naar een vlie tend water. De lange, schier on vertakte ranken, plooien zich ge willig mee met de stroming van het water. Gewapend met een stok, waarin een gekromde na gel steekt, is de «Waterpest» heel gemakkelijk af te rukken. Dat moet ook zo; hoe is haar snelle ver spreiding ln de natuur anders te verklaren? Zelfs 's winters behoudt ze haar groene kleur, en te allen tijde kan men ruim genot beleven aan deze waterplant, voor- al wanneer ze aan het bloeien gaat. Dan groeien, uit de oksels van elke drie bij elkaar staande blaadjes, aan lange sten gels, de bloempjes naar de opper vlakte toe. Waarlijk, ln het aquarium slaat de Waterpest flink figuur. C. Pollet. IS SNELLE CEWICHTSAANWINST MET DE FIJN STE VLEESKWALITEITENDE MEEST VOORDELIGE VETMESTING, ZONDER MISLUKKING. DIKSMUIDE, GROTE Di§K - Td. 103.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 13