POPERINGE - IEPER - WERVIK 21 Speelt uw partitie en uw... rol voort WERELDGEBEURTENISSEN Kart het anders De Westvlaamse Cultuurslagen m,- m. op Jachtwachter Legein uit Oostduinkerke 16 50 Jaar geleden... JET WEKELIJKS NIEUWS Jongentje doet val in de kerk te Moorslede en sterft aan hersenbloeding Het Provinciaal Koorfestival te leper uitgegroeid tot een getuigenis van het Christelijk en Vlaams Vlaanderen JAARABONNEMENT 1954 DAT tS MOGFll/X Boca sit/ 'wmouwczoim L P«47 BRENGT OP. J Nieuwsblad voor Westviaanderen Verschijnt om de week Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG NOVEMBER 1953 Zorg voor uw profijt! Inschrijvingsbulletijn ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK R3ESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE HET WEKELIJKS NIEUWS «9° JAAR. M' 47. POSTABONNEMENT 1954: Andere landen Jli$ö ir. ?M fr HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever. J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Sedert veertien dagen is er iede- wel, nu van die «jazz» en andere re avond... repetitie, want Zondag orkestjes, waarover ik niet te spre- 22 November is het Ste Cecilia. ken ben, waar ge niets van hoort Zowel de jongste trommelaar als dan vreemde «schlagers» of... kat- de oudste muzikant, tegemijauw. hij speelt bombar- Maar ik heb het over onze don moet ge weten, muzieken en koren, zijn in de weer. In Ze stichten zoveel goed. Ik heb de laatste dagen zoveel eerbied voor die chefs die wordt er gekuist en hun muzikanten in handen hebben, gewreven, want al die hen leren muziek te begrijpen dat koper moet blin- en te gevoelen. Ik kan er zoveel ken als goud. Dan deugd aan beleven als zij deze kan Zondag onze Vlaamse muziek in ere houden, 't Is fanfare glorieus en nog niet lang geleden dat een triomfantelijk naar de Hoogmis gewoon dorpsmuziek door de stra- trekken; de trommels zullen roffe- ten trok en Tieneke van Heule len; flink op stap en statig in de en 't Loze Vissertje speelde. In rijen zullen onze muzikanten op- 't naar huis gaan klonk als stappen. Door de lange dorpstraat march» het Beiaardlied! Te Da- zal het koper schetteren; de nieu- dizele hoorden wij, met duizenden, we «pas redoublé» zal de straat de processiemarch «O. L. Vr. van en de dorpplaats vullen. Schoon is Vlaanderen Niet pakkend? Ik heb dat nieuwe stuk, dat weet ik uit zoveel eerbied voor onze kosters en die vele repetities. Veel volk zal er onderwijzers die onze zangko- staan langs de straat, volk dat ren leiden; geen last noch moeite meevoelt, volk dat onze fanfare ontzien om in onze kerken op de meer dan genegen is. Want een feestdagen feestgezang te doen dorp zonder fanfare of harmonie weerklinken, om op de gewone Zon- is een dorp zonder... klok. Gaat hagen aan de kerkelijke muziek dat wel zonder muziek als er een klank en kleur te geven. Ik denk processie is? Als het 11 Juli, 21 Ju- aan onze koren. Jammer dat ik li, 11 November is, als 't kermis is? Zondag niet te leper kon aanwezig Zou dat wel kunnen gaan? En dan zijn. Er was een machtvan op Ste Cecilia! Het muziek is een volk om te luisteren naar die ko- van de essentiële bestanddelen van ren! Ik kan het geloven, want niets een gemeente; is er al zo nodig als trekt ons volk meer aan, niets trekt 't gemeentehuis. En zeg me, is het °,ns volk meer mee dan het schone prestige van een gemeente soms lied, het schone lied. niet te danken aan zijn muziek? Opvoedend werk is dat. en wel Als er ergens concoursof festi- van de bovenste plank. Kijk maar val is. wordt er niet op gewezen dat eens hoe voornaam onze muzikan- dit of dat bekendmuziek er zal ten geworden zijn. Vroeger, jaren tegenwoordig zijn en dingen om de geleden, was dat soms wel anders, ereprijzen'5 maar nu? Flink en voornaam zijn We 'hebben er zulke, ook op klei- ze geworden, fier over hun maat- nere gemeenten. Kom. de «Ridder schappij; bewust dat zij... iemand Jans' Zonenvan Dadizele, om er geworden zijn, dat zij iets verte- maar een uit de hoop te kiezen, genwoordigen. Kijk maar naar on- Worden geen van onzemuzieken z£' horenHoe zij zich kunnen gevraagd om op te treden voor de voorstellen... presenteren zeggen «Radio-omroepers»? Hadden we onze mensen, niet voor enkele maanden dat enig Van hen gaat opvoeding uit on- feest ter gelegenheid van het ju- der ons v°lh. Hoe zou het anders, bilé van 't muziek der Jongelingen- Ook 2°ede voorbeelden werken aan- Congregatie van Izegem? Onze mu- stekelijk. Waar een kunst-concert, zieken zijn en blijven dweersdoor w°rdt gegeven, waar onze koren «populair». Ons volk houdt danig optreden, hoe zouden de toeschou- van zijn muziek en de muzikan- wers, de aanwezigen, anders zijn ten houden ten minste zoveel van dan voornaam. Wat hebben wij hun patrones met haar harmo- inderdaad aan voornaamheid reeds nieuse naam Ste Cecilia. gewonnen. t t Muziek en Koor hebben een zo heerlijke rol te vervullen op onze Er was ook repetitie, avond aan Vlaamse gemeenten en dorpen, avond, in de kerk. Viert Ste Cecilia zeg ik hen. Of hebt^ gij geen Ste-Ceciliakoor? viert en. met Ste Cecilia's voor- Er. nu is de koster met een van spraak, speelt en zingt uw partitie do onderwijzers in zijn element. ely uw schone rol voort, voor ons Kon het anders of ze zouden bij «0ed Vlaams volk. ons de Mis uitvoeren van Remi pg VLAMYNCK. Ghesquiere? Die was immers kos ter onderwijzer. De fanfare zal haar laatste ma ten spelen aan de kerkdeur en dan: dan zal onze koster al de registers van het orgel open trek ken en machtig zal door de beuken een triomfaal koraal van Bach dreunen, 't Zal een Hoogmis zijn, zo schoon als op Kerstdag en Pa sen. Waar men toch komen kan op een kleine parochie! ...Een flinke fanfare,... een flink kerk koor. Ja, 't ts waar zingenzit onze mensen in 't bloed. Maar daarmee hebt ge nog geen fanfare en geen koor. Er zijn daarmee nog twee dingen bemoeid. Of hebt gij het nooit zelf ondervonden? Er moeten mensen worden gevonden, die hun kennis ten dienste willen stellen van an deren. Edelmoedig genoeg moeten ze zijn om hun tijd, hun moeite, hun.., geduld en soms wel eens hun beurs ter beschikking te stellen. Dan moet ge nog uw spelers en zangers vinden; en die moet ge zoeken bij mensen van goede wil, die eveneens hun tijd en moeite kunnen geven, tucht verdragen en... liefhebber willen worden. Zijn ze echter echte liefhebber gewor den, dan? Dan loopt alles gesmeerd en dan kennen we muzikanten en kerkzangers die hun... gouden ju bileum vierden! Ste Cecilia? Een hoogstaand volksfeest, in en buiten de kerk! Ik vier dat feest mee, want onze fanfare en ons kerkkoor, en al le muzieken en koren van onze goede gemeenten staan danig in mijn... gratie. Er zijn, ik weet het FEEST VAN DE DYNASTIE GEVIERD OVER HET GEHELE LAND Over het ganse land werd Zon dag' jl. het Feest van de Dynastie gevierd. Te Brussel woonden de Prinsen Albert en Alexander het plechtig Te Deum bij in de Ste-Goedele- kerk. Aan het koninklijk Paleis had een plechtige aflossing van de wacht plaats, wat veel volk had aangelokt. In alle andere steden werd even eens een plechtig Te Deum gezon gen. BEMELUX-CQNFERENTIE TE BRUSSEL Op Maandag jl. werd te Brussel een ministeriële Benelux-conferen- tie gehouden. Op deze conferentie zouden belangrijke resultaten zijn bereikt, nl. inzake omzetbelasting', het sluiten van gemeenschappelijke handelsakkoorden met drie landen daarvoor speciaal aangeduid nl. een in de O.E.E.S.-zone, een achter het ijzeren gordijn en een in Zuid- Amerika. De Raad der presidenten zal een oplossing moeten voorstellen betref fende enkele bijzonder getroffen sectoren, o.m. betreffende de invoer in België van goedkope kaardwollen weefsels, emaillerie, sommige meu belstoffen, e.a. Op de conferentie heerste meer optimisme dan bij de voorgaande bijeenkomsten der Benelux-mi nisters. ONTSPANNING INZAKE TRIEST Tito verklaart dat Vrijgebied Triest rechtmatig moet wor den verdeeld. In een grote rede voor 200.000 geplaatst worden. Er kan geen mensen gehouden te Belgrado, sprake van zijn de A-zone aan Ita- heeft Maarschalk Tito andermaal lië te schenken, gehandeld over de kwestie Triëst. Inzake de betrekkingen met Ita- Om Triëst, verklaarde hij om., lië verklaarde de Maarschalk opti- zullen wij geen oorlog voeren en mist te zijn. het gebied niet met geweld verove- Einde vorige week, dus nog voor ren. Wel eiste hij dat het vrijge- Maarschalk Tito de voormelde re- bied rechtmatig zou worden ver- öevoering' hield, werd voorgehou- deeld en dat al hetgeen Sloveens den dat Yougo-Slavië zou voorstel is in de A-zone aan Yougo-Slavië len een referendum te houden te zou worden teruggeschonken. Triëst, om de bevolking van de ha- Een concreet voorstel zegde hij venstad zelf te laten beslissen of- niet te zullen doen Wel is Yougo- wel over aanhechting met Italië, Slavië bereid aan de door de geal- ofwel over internationalisatie. Er lieerden aanvaarde conferentie deel is ook .spraak geweest van een bij - te nemen maar dat zonder dat de eenkomst van deskundigen om beslissing van 8 Oktober jl. worde voorstellen tot regeling van de toegepast voordien, daar zijn land Tilëst-kwestie uit te werken, niet voor een voldongen feit wil IN KOREA Lichte vorderingen bij onderhandelingen te Pan Moendjon. Voorlichting van gevangenen hernomen. De besprekingen te Pan Moen- samenstelling van de vredesconfe- djon, in de schoot van de opgerich- rentie: over Korea gelijktijdig kun- te sub-commissie, hebben na meer- nen worden besproken in de twee dere bijeenkomsten, geleid tot een subcommissies. Dit is wat bereikt overeenstemming over de agenda werd na drie weken onderhandelen, van de voorbereidende conferentie. Op de voor-conferentie stelde de Aldus werd door de onderbande- Amerikaanse afgevaardigde Heer laars besloten dat tijd, plaats en Dean Maandag jl. voor de Korea- Dhr MOSSADEGH Oud-ïraans Premier, weert zich voor zijn rechters als een duivel in een doosje. 11 NOVEMBER-PLECHTIGHEID AAN DE KRYPTE TE DIKSMUIDE Woensdag jl., ie 7.30 uur, ging Qarlos Duran als naar gewoonte naar de H. Mis. Na het offer viel Z. E. H. Vankemmel, oud-pastoor, thans op rust te Moorslede, in be zwijming. Carlos, die vooraan in de kerk de dienst bijwoonde, schrok hiervan en viel bezwijmd op het achterhoofd op de grond, Onmiddellijk werd de achtjarige knaap door de onderwijzer naar ziin nabije woonplaats overge bracht. Na het eerste onderzoek bleek de val niet zo erg te zijn. De klei ne beterde snel en begon reeds goed te spelen met zijn broertjes, 's Anderendaags- in de avond bij vaders thuiskomst, werd de jon gen weer onpasselijk en kloeg nu Hierboven een beeld van deze plechtigheid: Z. E. H. D'Hondt, Pastoor j van hevige pijnen in het hoofd. Traditiegetrouw ging op 11 November de jaarlijkse intieme doden herdenking door in de Krypte van het IJzermonument te Diksmuide. te Kaaskerke, zingt de gebeden, bijgestaan door twee F,E. PP. Minder - bx-oeders. Men bemerkt verder o.m. Prof. Fransen, Voorzitter van het Bedevaartcomité en Mevr. Rombouts. De tweede dag der Westvlaam- Het dient nochtans gezegd, dat deden zich opmerken met een se Cultuurdagen zal wellicht een de atmosfeer er ene was van een enigszins goede interpretatie van der meest geestdriftige zijn, die ware sportieve prijskamp, zo be- Hoort 't is de windvan R. deze dagen zullen gekend hebben, geesterend kas zij. Ghesquiere. En wat meer is, wij hebben er het Het is wellicht onbegonnen werk Nadat het Sint - Lut.gardiskoor zingende, het vrome, het échte elk uitgevoerd werk om de buurt (Brugge) onder leiding van Ar- Vlaanderen gehoord. Wij hebben te commentariëren, doch in elk seen Becuwe, eveneens dit lied, er het hart van Vlaanderen ge- geval verdienen omzeggens alle maar in een ietwat minder schit- De geneesheer werd onmiddellijk bijgeroepen, en de erge toestand ziende, werd Carlos dringend naar de kliniek te Roeselare overge bracht. Alles werd nog gedaan om de knaap te redden, door een schedelboring toe te passen, doch het geval bleek hopeloos en te 10 uur gaf de kleine de geest De droefheid der ouders is na tuurlijk onbeschrijfelijk. Dinsdag had dan de Plechtige Begrafenis plaats in de St-Martinuskerk te Moorslede. Het Wekelijks Nieuws biedt de beproefde ouders zijn christe lijke deelneming aan. voeld. Waarlijk, niet enkel op muzi kaal gebied is dit Koorfestival een blijven. Daarom vonden wij dit festival zo sympathiek. is de prijs van het van HET WEKELIJKS NIEUWS». Yul onderstaande Inschrijvingsbulletijn in en stuur het met zegel van 0,20 fr. (omslag niet toeplakken) naar Drukkerij Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. Wij zorgen dan dat alles in orde komt. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor het ganse jaar 1954 Uitgave (1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (li Poperinge-Ieper-Wervik of Rocselare-Kortrijk-Izegem-Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. De beste en veiligste methode is 136 fr. te storten op post- «kerkrekening 4763.6(1 van Drukkerij Sansen te Poperinge. Zo «Ut U er zeker van dat alles in orde komt en dat U «HET WEKELIJKS NIEUWS» EEN VOL JAAR AAN HUIS BESTELD KRIJGT! koren geciteerd te worden. terende verwezenlijking, had laten Het waren niemand minder dan horen, was het de beurt aan de de Zangertjes van St MaartenSociété Chorale S. S. Pierre et m^TvalYer^geworden^doïh'Te'vens uit IePer' °nder ,eidin* van E' H' Paulvan Waasten, met als diri- Sn bewlis dit Vlaanderenzich- J' De Prest> die de eerste reeks ^ent M. Serroen. en het enige zelf is gebleven en dit wenst te °P.e,nden ei5 ook dit festival in- Franstalige mededingende koor. zetten. Het was nochtans het, zeer ge- Vervolgens trad het «Sint Ni- sloten als sterke koor Veremans- klaas-Mannenkooreveneens van koor van Brugge net of men Het was dhr J. Storme, besten- leper op met als dirigent André een heerlijke apotheose wou waar dig afgevaardigde en wellicht pro- Moerman, die met zijn stevig en- borgen dat. onder de kundige motor dezer cultuurdagen, die dit semble een bepaald geslaagde uit- leiding van Hilmer Verdin zorgde eerste Westvlaamse Koorfestival voering gaf van het oud-Vlaamse voor een meer dan waardig slot, opende en een nokvolle schouw- volkslied Jan de Mulderin de met een meesterlijke Serenade burg, waaronder zovele vooi-aan- bewerking van A. Van Beveren. van de Landsknechtvan R. de staanden als kunstenaars, welkom Pro Ecclesia uit Kortrijk, Lassus en een innig Hoe leit dit heette. Hij belichtte even dit fes- onder leiding van Gaston Ghelu- Kindeken in de gelukkige bewer- tival, dat geen tornooi noch prijs- we, vertolkte o. m. met diepte en king van de dirigent, kamp is, doch slechts een schif- sobere interpretatie het a capella- (zle vervolg blz 2) tingsproef, om dan volgende ja- koor «Tn Pace» van R. de Lassus. ren over te kunnen gaan tot het De Kring der XXvan Blan- ir.richten van tornooien. kenberge, met als leider M. De Corte, voerde eveneens een paar religieuze liederen uit, w. o. het motet. O Sacrum Convivium van Peter Benoit. Het St-Jozefskoor (Kortriik) ge dirigeerd door Stefaan Hiltrop, wist, zich te onderscheiden met Memorare van Ij. De Vocht en Ave Maria van Fl. Peeters. Daarna stelde E. H. Romain Vandeplassehe zijn indrukwek kend knapenkoor «Sint Amands- koor uit Kortrijk voor en bracht 0. m. een vierstemmige koraal Waakt opvan J. S. Bach, ten gehore. Het was het gedist.ingueerd da meskoor het enige in dit festi val van Brugge Arti Vocali met als dirigente een zeer bewuste Mej. Jeanne Van Allemeersch. dat: met Memorare van L. De Vocht en O Gloriosa Virginumvan Jos. Van Amelsvoort, deze eerste reeks besloot. Na een korte pauze hoorden wij «O Jesu Christ! van .T. van Ber- chem en het Nederlands polypho- nisch 16* eeuws lied «Decs Heys- kens Fier met stijl voortgebracht door het gemengd koor Peter Benoit Kring» van Izegem, onder leiding van Herman Roelstraete. Het Gudrunkoor van Bissegem, geleid door Paul Bourgeois, zette de reeks verder, gevolgd door Andleievan Kortriik, dat een compositie van zijn dirigent Joël 1.epeer «Gij badt op enen berg alleenop tekst van G. Gazelle, beslist goed naar voren bracht. Het was dan het zeer homogene, koor «Richten» uit leper, onder de bevoegde leiding van Guido Van Overbeke, dat heel verdiend een daverend applaus in ontvangst mocht nemen met een bekoorlijke creatie van Ons is eheboren in de bewerking van Hans Reinke 'schuilnaam voor de begaafde O. Kerkhof) en met een waarachtig «■Kleinood» van A. Meülemans. Eens te meer bewees Richten in de onberispelijke uitvoering beider a capellakoren een zeer sterk koor te vormen. Ook de Hemellawerkenvan ju£9£S$IsJJ'3.. £CleitL dour J ul. Kindt.. Be kleine Carlos Duran. conferentie te houden op 15 De cember e.k. in een der volgende steden: San Francisco, Honoloeloe of Genève. Hij wees er echter op dat de geallieerden bereid waren een tegenvoorstel van de Commu nisten te overwegen. Op de bijeenkomst van Dinsdag jl. evenwel werd geëist dat de Ko- rea-conferentie te Pan Moendjon zelf zou worden gehouden en dat Rusland, India, Indonesië, Pakis tan en Birma aan de besprekingen zouden mogen deelnemen. De Heer Dean diende een tegenvoorstel in, o.m. dat de belligerante mogendhe den alleen het vredesverdrag over Korea zouden mogen uitwerken maar dat er neutrale landen na dien zouden worden toegelaten bij een uitgebreider bespreking over dè Aziatische problemen in hun ge heel. Nog dat de U.S.A. andermaal het vraagstuk der deelname van neutrale landen zal bestuderen. Van Pan Moendjon wilde hij evenwel niet weten als zetel van de confe rentie. Inzake de hersenwassing werd na elf dagen stopzetting de voor lichting van de gevangenen door communistische agenten herno men. Er werd reeds protest aange tekend tegen de wijze waarop deze hersenwassing gebeurt, daar ge vangenen reeds gedurende niet minder dan 5 uren onder vvhoor werden genomen. Toch zijn »r wei nig bevonden die zich bereid ver klaren naar het communistisch gebied terug te keren. Van geal lieerde zijde werd inmiddeis be paald dat in ieder geval de 22 Ja nuari 1954 de gevangenen in vrij heid dienen te worden gesteld. (Zie vervolg blz. 7.) De openbare mening is weer eens diep geschokt geworden wan neer het nieuws de ronde deed dat een jongen van negentien jaar zijn vader en moeder op een beest achtige wijze afslachtte, 's Ande rendaags werd het nog erger; men vernam hoe Oswald Spruyt heel zijn gruwelijk misdrijf tot in de fijnste puntjes uiteengezet had zonder een teken van diep berouw of van afschuw. Negentien jaar en bedorven tot in de grond van het hart. Om zijn vader on moeder te kunnen ver moorden mag men inderdaad ab soluut niets edels meer in zich dragen, niets menselijks. De bladen hebben een klein tip je opgelicht van de voorhistorie van de jonge mooi'denaar, veel was het niet maar we kunnen ons de rest wel indenken uit hetgeen we zien in veel gezinnen rondom ons. En wanneer de zaak eens zal behandeld worden zal er zeker nog veel meer aan het licht komen waaruit we logisch zullen kunnen besluiten: kon het andei-s? De ouders kwamen niet overeen; er waren zeer dikwijls hoogoplo pende ruzies. Er hing een onover brugbare kloof tussen hen. Oswald was de bedorveling van moeder, ging waar hij wilde, met wie hij wilde en kwam thuis volgens be liefte. Hij handelde in alles volgens goesting, kreeg wat hij vroeg, werd in alles en altijd ingevolgd. Moeten we nog meer zeggen? Kunt ge er dan nog in verschieten dat er absoluut niets meer recht blijft in het leven van een jongen en dat er grote euveldaden gebeuren. Ge moest de rechters eens horen spreken over de jeugdmisdadig heid. Ze neemt, toe op schrikwek kende wijze, niet alleen in Enge land, Frankrijk en sommige lan den waar dat een echte ramp aan 't worden is en een zeer vaag te ken voor de toekomst van het volk maar... ook bij ons. Diefstal, af- truggelarij, overvallen, aanrandin gen en moord zijn aan de orde van de dag. Men komt tot de ontzet tende vaststelling dat bij die jeug dige misdadigers het innerlijk le ven totaal verwoest, is. Het gewe ten is omzeggens dood en het hart zint alleen op genot dat het zich i ten koste van alles wil aanschaf fen. De oorzaak? Ze ligt vervat in een van onze kerngezonde Vlaam- j se spreekwoorden: de appel valt niet ver van de boom. De boom van Oswald Spruyt en van al die jongeren die ooit. als boef gebrand merkt worden, dit zijn over 't al gemeen de ouders, het gezin. Vooral onze gezinnen zijn ziek. Daar heerst een epidemie, over de wereld die aantoont dat de kanker in het hart van onze mensen zit. Het ideaal van de meesten is ge worden: leven om te genieten, ook als ze getrouwd zijn. Dat brengt mee dat ieder kind aanzien wordt als een lastpost en dus zoveel mo gelijk geweerd. En de kinderen die er zijn, worden voor't grootste deel aan zichzelf overgelaten. Va der en moeder kunnen geen mise rie verdragen noch een inspan ning doen. Ze moeten uitgaan, leute hebben en zwemmen in de weelde. Elk kijkt langs zijn kant, en... de jongens doen er weldra nog een schepke bij. Waar de ouders geen de minste moeite meer doen om de vroomheid, de sober heid, de eerlijkheid, rechtvaardig heid, spaarzaamheid, zuiverheid, huwelijkstrouw en nog veie ande re deugden, die een mens groot en sterk maken in hun eigen leven hoog te houden en in het. karakter van de kinderen over te planten daar schieten bij die jongeren wel dra andere wilde scheuten op met... noodlottige gevolgen. Waar vader en moedor hun kinderen niet meer aanzien als een gave en een gunst, een weelde en rijkdom, maar als een blok aan het been. dan staan we er klaar op en mo gen ons van langs om meer aan feitjes verwachten die de publieke opinie schokken. We zijn ziek in onze gezinnen. Als ge het niet gelooft kijk dan even naar de volgende Cijfers. In 1951 was het geboortecijfer voor het gehele land 16,19 per dui zend inwoners. We moeten niet veel trapkes meer zakken om de allerlaagste te staan. Enkele van onze Westvlaamse steden? Kort rijk: 18,83 per duizend: Brugge: 19,40; Oostende: 19,73; Roeselare: 19,69; leper: 16,90. Westviaanderen had in 1951 een lager geboortecijfer "dan Parijs! Ook ons volk is ziek naar hart en ziel. In gezinnen die het doel waar voor ze ingesteld ziin verloochenen kraakt alles in zijn voegen. De huwelijksontrouw wordt ook bij ons snel iets tamelijk normaals. In verscheidene straten van som mige onzer steden zijn de regel matige gezinnen reeds in de min derheid. Wat komt er in zulke middens van opvoeding terecht? En vindt de jeugd, die aldus aan zichzelf overgelaten wordt, naast het verkeerde voorbeeld van vader en moeder dat prente slaat, voor geheel het leven, buitenhuis de vol le gelegenheid niet om zich op te werken tot een geslacht van vrou wenlopers, dieven en moorde naars? De bewijzen zijn er tegen woordig in overvloed. Voor een ge zond-denkend en levend mens is de moderne wereld reeds zo ge vaarlijk, laat staan, voor iemand zonder ruggegraat! (Zie vervolg blz. 2) Assisenhof van Brugge Anseeuw tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld voor vrijwillige doodslag Na vijf jaar geheimzinnigheid, is het doek weggeschoven over liet wildstropersdrama, dat zich op 7 October 1948 's avonds afspeelde in de duinen van Oostduinkerke. Jachtwaker Louis Legein, vader van 10 kinderen, verdween op bewuste avond in geheimzinnige omstandig heden tijdens zijn dienstronde. 's Anderdaags zou men zijn lijk terugvinden, bedolven op 80 cm. diepte onder het zand. Een vreselijke schotwonde, die het hoofd totaal vermorzelde; de verdwijning van een geldtas met een aanzienlijk bedrag en de pogin gen die waren aangewend om ieder spoor der misdaad te doen ver dwijnen, dat alles maakte van dit drama een afschuwelijk gebeuren. Vier jaar lang bleef alles onopgehelderd. Koppig hielden de dui nen hun geheim verborgen. Pas tegen het einde van November 1952 werd het vaak ondankbaar speurderswerk der gerechtelijke instanties beloond. De 45-jarige Kamiel Anseeuw, wonende in de Weldadigheids straat 10. tc Oostduinkerke, werd aangehouden als vermoedelijke dader van de gruwelijke doodslag. Een ongeval, het noodlottig gevolg van een nachtelijk treffen, beweert Anseeuw. De beschuldigingsakte echter zegt het anders: «vrij willige doodslag, gevolgd van diefstal. Onder deze beschuldiging verscheen Kamiel Anseeuw Maandag jl. voor het Assisenhof van Westviaanderen te Brugge. Mannen en vrouwen, op wier wezen zo moeilijk de emoties te lezen waren, vulden de plaats voorbehouden aan het publiek. Zij staren zwijgend naar de hel verlichte ruimte, waar raadsheer San- tenaire, bijgestaan door de rechters Eeman en De Nijs, de debatten leidt, en waar dhr Substituut Vandermcersch zetelt ais de openbare aanklager. Met ontzag kijkt iedereen naar de twaalf gezworenen, eenvoudige burgers, die straks met hun jaof neenover het lot van An seeuw zuilen beslissen. Kamiel Anseeuw wordt op verzoek van de voorzitter binnenge leid; de debatten over het geheim der duinen beginnen. Kamiel Anseeuw Op 17 December 1S03 slaagden de Gebr, Orville en Wilbur Wright er in, tijdens een proefvlucht, 40 meter ver te vliegen met hun vliegtuig waaraan ze maanden hadden gewerkt. Een tweede vlucht droeg 280 meter ver. Deze afstand werd afgelegd in 59 seconden. Het feit dat dit type voldoening gaf, lag aan (le basis van een omwenteling op vliegtuiggebied in die tijd. Vijftig jp.ar geleden, nog geen mensen leeftijd en thans worden reeds fantastische snelheden bereikt. Het breken van de geluidsmuur is zelfs een alledaags feit geworden. Wij leven inderdaad zeer rap. Boven: het vliegtuig van de Gebroeders Wright. Onder: de F G G-Cougar, een der moderne Amerikaanse machines, die bijna l.OÓO km. in het uur haalt. MOORD EN DIEFSTAL. De zeer duidelijke en zakelijke besehuldigingsakte. waarvan de voorlezing door griffier Vinck te 10. 50 u. na'de aanstelling der jury, be gon, bracht als een film het gebeu ren van vijf jaar geleden en het moeilijk onderzoek terug in herin nering. Deze voorlezing, eerder een onontbeerlijke gerechtelijke pleeg vorm, maakte weinig indruk en voorzitter Santenaire oordeelde het dan ook geraadzaam aan het einde ervan de concrete punten samen te vatten: moord en diefstal. De voor zitter stipte tevens het belang aan der debatten die feitelijk het on derzoek der zaak uitmaken. Om met de eigenlijke debatten van wal te steken kreeg men dan ook al dadelijk de ondervraging van de beschuldigde en DE THESIS VAN ANSEEUW. Met vaste woorden antwoordt An seeuw op de vragen van de voorzit ter. Hij zit net gekleed in de bank der beschuldigden en zijn uiterlijk geeft hem zeker niet het voorko men van een boef. Hij is correct en beleefd. In het begin heeft hij wat planken koorts, hapert zrifs over zijn naam tot de voorzitter er vrede mee neemt dat hij Anseeuw Kamiel heet en geen verder belang stelt in zijn andere bijgevoegde voornamen. Wanneer Anseeuw echter verzocht wordt te verhalen wat er die avond van 7 October 1948 precies gebeur de, verhaalt hij zonder aarzeling zijn stropevstocht met de fret. Een eerste konijntje had hij reeds buit gemaakt, tc-en hij de jachtwachter Legein ontmoette. Anseeuw sloeg op de vlucht doch Legein sommeer de hem te blijven staan en joeg An seeuw, die ondertussen over de Ko- .BlamjkS. feAaö feeea ta de duinen was gevlucht, twee ladingen schroot achterna waardoor de wildstroper aan de schouder en aan de linker pols, zo verklaart hij, gekwetst werd. Anseeuw struikelde vervol gens in het mulle zand en wanneer hij zich oprichtte hoerde hij weer de dreigende stem van Legein die riep: «Stop, of ik schiet!» Legein stond voor de stroper die reoht- kroop. de handen in de hoogte en met de zak, waarin het wilde ko nijn geborgen zat, onder de linker arm geklemd. Op bevel van Legein het Anseeuw zijn buit vallen en deed twee stappen achterwaarts doch Legein. die hem het jachtge weer op de buik gericht hield, deed meteen twee stappen vooruit. En dan gebeurde, steeds volgens Anseeuw, het noodlottig gevecht dat slechts enkele seconden kan ge duurd hebben. Legein bukte zich om de zak met het konijntje op te rapen en deed dit met de rechter hand die tot dan toe de kolf van zijn wapen omknelde. Terwijl Le gein zich bukte greep Anseeuw de jachtwachter bij de nek zodat Le gein neerviel. Anseeuw lag boven op Legein, tussen beide lag het jachtgeweer, links van Legein, verklaart de be schuldigde. Anseeuw bemerkte hoe Legein de hand opschoof en poogde bij de trekker te geraken van het op Anseeuw gerichte wapen. Dit ziende greep de wildstroper naar de dreigende geweerloop en keerde de ze met een bruuske beweging an zich af. «'t Is op dat ogenblik.» zegt Anseeuw, dat het schot af ging waardoor Legein op slag ge dood werd (Zie vervolg ölz. 8) ÖSt_ëigsMSÖSï JLouysJjggeln.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1