Ouderling onder auto te Kaaskerke MISS 78.500 Moordenaar der Dellingweide te St Truiden voor zijn rechters De moordzaak van Oostduinkerke voor het Assisenhof te Brugge ilia® 500 12 STANDARD Belgische dame Gruwelijke botsing te Zandvoorde (O.) Fr. Fr. uit trein Wenen-Oostende geworpen NOORÜZLL HAtimm 8ÜSJ£ mm' Fr. ^cbeH Grollils voor het Assisenhof van Liembyrg veroordeeld tot levenslang® dwangarbeid «HET WEKELIJKS NIEUWS», m Zaterdag 21 Nov. 1933. Blz. 8. OOS fdutNK£#K£ 3AÏ, NlEüWPOoRt De kranige 82-Jarige Pamphiel Huyghe, wonende Diksmuidestraa' te Kaaskerke, begaf zich Woens dagvoormiddag te voet naar Diks- ■inuide, om aan de Ontvanger der Directe Belastingen de verschul digde taksen te betalen. Wonend aan de rechterkant van de baan. had hi.i tot aan de overweg, een honderdtal meter langs deze kan van dc baan in het gras gegaan. Juist de overweg gepasseerd, wild hij de baan kruisen, om zich nar het voetpad te begeven. Op dl; ogenblik kwam echter een perso nenwagen van de Heer Maes, if Oostduinkerke, uit de richtin Veurne aangerecten. Denkelijk mo de bestuurder, om hem te vermij den, iets van zijn lijn afgewek? zijn. waardoor het slachtoffer op c' linkerkant van de baan gevat wer.: en ten gronde geslingerd. Met een hersenschudding en en kele verwondingen en kr.euöngei werd hij in. zesr bedenkelijke tot- stand opgenomen. Z. E. H. Pastoi? van Kaaskerke diende hem aan- stonds de H. Olie toe. Daar zijn toestand moeilijk tor liet om hem over te brengen na- een kliniek en daar hij anderzij alleen woonde, werd hij naar nabijgelegen hoeve van zijn schoon zuster, Mevr. Wed. Camiel Huyghe overgebracht. Men vreest voor zijn' leven. De bevolking van Kaaskerke, di« hem ten zeerste beminde om zijn vriendelijkheid en opgeruimdheid is ten zeerste onder de indru'-- Eenparig zijn zij in hun yerklarin- dat Pnmnhiel dit in zijn oude da niet heeft verdiend. Aan opgelopen verwondingen overleden. Toen Dinsdag 11. de sneltrein Wenen-Oostende door het kleine station van Kitzlnger, nabij Neu renberg, raasde aan een snelheid van 80 km. per uur, merkte de sta tionchef dat een vrouw naar bui ten hing aan de buitenkant van een deurvenster. Hij besloot on middellijk het volgende station t; verwittigen om de trein er te doen stoppen. Op de trein zelf werden door rei- zlgers noodkreten gehoord. D treinwachter werd verwittigd; deze zag een man staan op de treeplank van een wagon, meende met zelf moordpoging te doen te hebben en trok het noodrem. Van zohaast de trein vertraagde, sprong de man van de treeplank en verdween in het omringend bos. Toen werd, naar aanleiding van de hulpkreten en de vaststelling van de stationchef van Kitzinge; een onderzoek ingesteld en, wijl d' trein reeds 3 km. voorbij vermeld; plaats was geraakt, werd op 200m van het station een vrouw aange troffen, die blijkbaar uit de trei; was geworpen en zeer zwaar ge wond, o.m. met schedelbreuk, enz.. Het bleek een Belgische te zijd zekere Mevr. Sim. De Flitter, echt genote van een iisrevuedirecteur er moeder van de Olympische schaats kampioene Micheline Lannoy. Zon der tot bewustzijn te zijn terug gekeerd, ts de ongelukkige Woens dag overleden. Roof 'moet de drijfveer van moord zijn, daar tas en geldbeip van de dame waren verdwenen maar naderhand izi de omtrek wer den teruggevonden, maar zonder het geld dat erin stak. Mogelijk: zou de moordenaar nog dezelfd; dag gedineerd hebben met de da me en haar echtgenoot. De pol® zoekt naar de dader. KORT BUK. 17 November. - Tar we 470 4 475; spelt 300 4 310; rogge27 4 275; haver 295 A 300; wlntergeret vor brouwerij 285 4 290; zomergerst vcm: brouwerij 300 4 305; erwten andera da" groen geoogst 575 4 585; witte bone1 800 4 850; paardenbonen 345 4 350; hn suikerbleten 40 a 42,50; voederbiet? J9 4 21; cichorelbonen. oude oog' 500; ld. nieuwe oogst 375. Aard appelen: Ideale en bintje 130 4 13?' Voran, Industrie en Alpha 120 4 13' Rode Star 140 4 145; aardappelen vOf' veevoeding 55 4 60. Lijnzaad 541 560; ruw vlas, ongedorst 200 4 35: vlas geroot op grond 400 4 475; vl; geroot ln putten 500 4 650. So met machine gedorst; tarwestro bundels 625 4 635; rogge-, haver- f!: gerstestro 600 4 610; geperst tarwest' 725 4 750; geperst rógge-, haver- f:' gerstestro 700 4 710; roggestro w.' vlegel gedorst 775 4 850; weldehool 1.3' 4 1.400; klaverhool 1.275 4 1.350; luzer- nehool 1.700 4 1.750; boter 92; elerf 3 4 3,30; gegiste kaas 60. Veemarkt 364 clleren te koop gesteld, waarond' 110 koelen tegen 15 4 22 en 30 4 4" 130 vaarzen 20 4 28 en 38 4 48: 14 s»; ren 17 4 22 en 35 4 42; 34 ossen 18 a en 33 4 42; 2 paarden 13 4 20 29 k»' veren 28 4 40 en 50 4 65; 23 '-': kens 25 4 30 en 37 4 42; 11 schapru 15 4 20 en 30 4 40 fr. DJKSMUIOE. Ossen het kg. 19 23: koelen 15 4 19; vaar?,en 19 8 stieren 10 4 22; varkens 24 4 26; kt veren 28 4 40: hennen 25 4 28: e(M'; den 22 4 24; Jonge duiven het kopp 28 4 32: oude duiven, het. stuk 8 4 1', konijnen het kg. 20 4 22; kiekens 4 32; tarwe de 100 kg. 470; rogge 360 liaver 335: zomergerst 340; wlnterger?' 320; paardenbonen 410; erwten '540' maïs 480: stro 45 4 70; hooi 125 4 1», voederbieten 18 4 20: aardappelen li 4 165; boter 88 4 92; eieren 2.90 fr. ANDERLECHT. Veemarkt. - 0" Dinsdag 17 November. 1868 vark®j werden te koop aangeboden, hetzij !l minder dan vorige week. Of/iciltle vaterlnff: Varkens er" kwaliteit 33 4 35; vleesvarkens 30,59 32; halfvette 28.50 4 30; vette en bin ten gewicht 27 4 28 fr. ANDERLECHT. Woensdaa II 5'"' Inlandse runderen: 3.385 stukf waarvan 723 ossen; 1.453 koelen; vaarzenl en 389 stieren, hetzij 305m*" dan vorige week. Markt: dalend. - Ossen en vaarzen: dlkbll 45 4 53; g<" govormde ossen en vaarzen 34 4 4- ossen: 55 t. h. 18 4 24 60 t. h. V' 33: vaarzen: 55 t. h. 18 4 24; 60 t. J; 26 4 33; koelen; 50 t. h. 13 4 15; t. h., 16 4 21; stieren: 55 t. b., 18 4 2 60 t. h„ 24 4 29; zware, 17 4 23; wol»1' dieren, 9 4 12. ROESEARE. 18 Nov. Huw l«J®' vlas 150 4 225, 225 4 325. 323 4 W lijnzaad 550; koolzaad 550; tarWe gerste-, haver- en roggestro 60 4 weldehool 100; tarwe 450; rogge 288 320; haver 325; wlntergerst en zomt, gerst 325; erwten 600; voederbieten aardappelen; Gelderse Muizen 130: ij soorten 110; cichorelbonen 500: a'L we groelte 370; hoeveboter 454 kg, yp eieren, volgens grootte, 2,50, 1,90 1.50; kiekens 30 4 31; oude hen". 23 4 24; oude duiven 13; Jonge ven 40; konijnen 20; vellen 24. LO. 19 Nov. Boter, 375 prl]s88h\hetkg^^^^^»^^^ In Nederland werd ulWJ, maakt dat in een fabriek pharmaceutische produkten, gev tigd te Amsterdam, een 2Ware v gissing werd begaan in 1"50: poules die vitamine C moeste» p vatten, geraakten gevuld senicum. Het toedienen van o ampoules veroorzaakte de dooa vier personen, wijl meerdere a ren bestendig lijdend zijn Jf De leveringen van de verg:n s,. ampoules konden sedert «e „jjr dekking van de verstomt! r worden achterhaald, zodat a niet gebruikte konden worden schadelijk gemaakt» De familieleden van het slachtoffer Legein voor de ingang van het Assisenhof te Brugge. (Vervolg van 1" blad) (Cliché <tHet Volk») De voorzitter, dhr A. Santenaire, raadsheer bij het Hof van Beroep met de bijzittende rechters, de hh. De IV ijs en Eeman, die zetelen in. de zaak van de moord op jachtopziener Legein. Cliché Het Volk Anseeuw die tot nog toe zeer on verschillig was, barst plots in tra nen te wanneer hij v-erd-er verhaalt hoe hij ontdaan bij het lijk stond en de bedenking maakte dat hij n vader van 10 kinderen gedood had. Ook ln de zaal lokt dit reactie uit. De aanwezige kinderen van Louis Legein wenen. Na enkele ogenblikken is de rust weer hersteld en Anseeuw vervolgt zijn verhaal hoe hij het inzicht had zich bij de politie aan te melden, naar huis ging en weer van mening veranderde, naar het huis van smid Deschilder ging en vandaar weer naar de plaats waar het lijk lag. Weer denkt hij zich te gaan aan melden, blijft enkele tijd staan na denken geleund op zijn fiets en be sluit dan het lijk te begraven. Bij het aanbouw zijnde Hof ter Duinen haalt hij een spade -en (begraaft het lijk in het zand, na het stoffelijk overschot in een jutezak gestoken te hebben. Over de beroving van het lijk, over de diefstal van een geldtas met 5000 7000 fr in en twee halve En gelse ponden, evenals over de ont vreemding van het zakhorloge en de toortstamp spreekt Anseeuw niet. De voorzitter herinnert hem er aan: En de portefeuille, Anseeuw? Die nam ik mee en wierp haar thuis in het vuur, zonder te kijken wat er in zat. Over horloge en toortslamp ver klaart Anseeuw niets te weten. HOEVEEL SCHOTEN? Na de ondervraging van de be klaagde werd onmiddellijk met het getuigenverhoor begonnen. Getuige Van Looy is officier bij de gerechtelijke politie -en deed als dusdanig het eerste onderzoek vijf jaar terug. Hij verhaalt de moeilijkheden van het onderzoek en deelt zijn be vindingen van toen mede. Vooral van belang is hetgeen de ze getuige verklaart over het wapen der misdaad en over hetgeen de eerste getuige verklaart over het aantal schoten dat tijdens bewus te nacht gelost werd. Jachtwachter Cloet Jozef ont dekte daags na de moord het jacht wapen van Legien waarmede het dodend schot gelost werd. Va-n dit wapen van Legein waarmede het door kruitdamp bevuild. Alleen de rechtertrekker was ontspannen. De linkertrekker was gespannen en de linkerloop blonk helder hetgeen er op wees dat daarmede geschoten werd. In het wapen staken- geen kardoezen meer. Wel werden, er in de zakken van Legein 3 geladen kardoezen en in het zand eveneens een gladen kardoes gevonden. Vol gens verklaringen van Vr. Legein zou haar -man die avond vijf ka-doezen hebben meegenomen. Wat het aantal schoten betreft heeft dhr Van Looy tijdens het eerste onderzoek van de getuigen gehoord dat er slechts een schot ge lost werd tijdens de avond van die moord, DE RICHTING VAN HET SCHOT. Een tweede zeer belangrijke ge tuige, die d-e eerste dag gehoord werd, is dhr Van Parijs, Raadsheer bij het beroepshof te Gent. Onder zijn leiding had het onderzoek plaats dat leidde tot de aanhouding van Anseeuiw, vier jaar na de fei ten. Het belang van zijn getuigenis ligt vooral in het confronteren der thesis van Anseeuw over de vecht partij en het dodend schot en de sporen die men op het lijk aantrof. Tussen beide is er grote tegen stelling. Anseeuw heeft nooit iets aan zijn uitleg veranderd en even goed als hij staande houdt dat er in totaal drie schoten gelost wer den; even hardnekkig beweert hij dat het wapen links van Legein was toen Legein op de grond lag tijdens de worsteling. Dit is in te genstrijd met gedane vaststellin gen op het lijk dat een schotwonde in het aangezicht vertoont langs de rechterkant, vertrekkende van juist boven' de snor en schuinweg 'opwaarts gaande tot in het linker gedeelte van de schedel. Deze aard der wonden wordt be vestigd door dhr Vanden Bulcke, wetsdokter. Eveneens uit de getui genis van dhr Huybereohts, expert in de balistiek, blijkt deze toedracht van zaken. Deze laatste getuige is eveneens van oordeel dat het do dend schot, voortgaande op de grootte der wonde en de aard van de teweeggebrachte rookrand, ge last werd op ongeveer 40 cm. Ook dit blijkt met de uitleg van Anse-euw niet overeen te stemmen. Om dit alles duidelijk te maken, wordt na de verklaringen door een gerechtelijk inspecteur en twee thans op rust zijnde rijkswachters, die over geen al te best memorie schijnen te beschikken omtrent het geen zij vijf jaar geleden vaststel den, cp verzoek van het Openbaar Ministerie aan het einde van de eerste zittingsdag, overgegaan tot een wedersam-enstelling in de zaal van de tragische worsteling. Anseeuw doet het nog eens voor zoals hij beweert dat het toen ge beurde, terwijl een Rijkswachter de rol van Legein speelt Ook dit zeer levend toneel scheen niemand te kunnen over tuigen...en ih-et blijft nog steeds een raadsel hoe Legein een schotwonde aan de rechterkant kon oplopen... met, een wapen dat links van hem lag. HOEVEEL KARDOEZEN HAD LEGEIN MEE? Een zeer belangrijke vraag in deze zaak is deze: hoeveel kardoe zen had Louis Legein op zak toen hij zich de avond van 7 October '48 op dienstronde begaf. Alleen de huisgenoten van het slachtoffer, die hem voor het laatst zagen, kunnen hierop een antwoord geven. Zo begint da,n de morgenzitting van de tweede dag, met het ver hoor van Seys Maria, de echtgeno te van het slachtoffer. Het wordt pijnlijk stil in de zaal wanneer de oude vrouw naar binnen treedt, zij moet onder steund worden om bij de getuigen- stoel te geraken. «Zonder haat en zonder vrees», zal zij moeten getuigen, zo luidt de eed die zij met zwakke stem uit spreekt. Jachtwachter Cloet werd op 8 Oc tober 's morgens verwittigd door Torreele dat Louis Legein vermist werd. Zij togen samen op zoek en ontdekten bij de villa van Generaal Luyssen de eerste voetsporen van d-e jachtwachter-, waardoor zij na enige tijd zoeken op de plaats kwamen waar het lijk onder het zand verborgen zat. Dit opzoekings- werk w-erd verricht samen met d-e politieagent Seraphin WiU-aert. Alhoewel de sporen van de vecht partij tamelijk zorgvuldig waren uitgewist, was er toch -bloed door- het zand naar de oppervlakte gedrongen, zoda-t men vrij ge makkelijk het lij-k van de jacht wachter terugvond. Het is ook jachtwachter Cloet die h-et jachtgeweer van Legein te rugvond, de avond van 8 October. Hij stelde vast dat slechts een loop voor het schieten gebruikt w-erd, d-at de rechtertrekker ontspannen en d-e linker opgespannen stond. ZIJ ZAGEN LEGEIN VOOR HET LAATST Zeer nauwkeurig is eveneens de getuigenis van Generaal Luyssen, die Le-gein de avond van de mis daad voorbij de villa Luyssen zag gaan. Een eindje verder zag ge tuige hoe Legein zich in h-et zand liet vallen en dan de handen aan d-e ogen bracht alsof hij een verre- En. zij getuigt eenvoudig, zonder kijker h-ante-erde. De echtgenote Kamiel Anseeuw op de bank der beschuldigden. bevestigt haat. met een stem gesmoord door het leed dat sedert vijf jaar cp de ongelukkige vrouw drukt. Hoeveel patronen nam uw mian mee? vraagt de voorzitter. Toen hij reeds buiten was, kwam hij nog even terug tot aan de deur en vroeg aan Georgette (d-e dochter)meisje, geef Pap-a nog eens drie patronen. Toen Georget te terug kwam met de patronen zegde Louis: nu heb ik er vijf, dat is genoeg. Had uw man, vraagt de voor zitter, de gewoonte zijn geweer in huis te laden? Neen, dat deed hij nooit, hij laadde pas zijn geweer wanneer hij de woning had verlaten en ont laadde dit wanneer hij terug thuis kwam. Of haar man nijdigwas op de pensjagers, weet de vrouw niet. Zij sprak hem daar nooit over. Georgette Legein, dochter van het slachtoffer, kc-mt dan verhal-en hoe zij d-e drie patronen a-an ha-ar vader overhandigde. Dit wordt nog bevestigd door Hubert Legein, de zoon, die er bij tegenwoordig was toen dit geschiedde. De verdediging wil echter weten hoe Louis Legein het aan boord legde cm met zijn linkerhand d-e patronen in zijn rechterzak te steken. Hubert toont dan hoe zijn vader het, geweer, dat hij in de rechterhand hield, over d-e schou ders hing en de patronen met de rechterhand wegborg. Hendrik Legein, een oudere zoon die op de dag der feiten cp ze-e was, weet natuurlijk over de kwestie van <je kardoezen niet veel te vertellen, doch kent hsel goed d-e gewoonten van, zijn vader en hij verhaalt hoe het slachtoffer zijn geldtas altijd veilig wegborg en met een sluit,speld de binnenzak waar het geld geborgen zat, dicht maakte. Hij weet ook met stellig heid te verklaren dat zijn ve dei- twee briefjes van 10 Engelse Shil ling bij zich had. Wij, kregen al m-erdere ge-tuigen in dit proces die zich maar weinig meer herinneren van de juiste toedracht van de feiten vijf jaar geleden. Zo schijnt de herbergier ster Legein Eugenie zich niet meer te herinneren dat een verbruiker in haar herberg, de dag van de be grafenis van het slachtoffer, zegde: De moordenaar was ook mee op het kerkhofDeze werden uitge sproken in aanwezigheid van An seeuw die daar niet op reageerde. GETUIGEN VAN 'T EERSTE UUR Belangrijker zijn de getuigenis sen van jachtwachter J. Cloedt. van de gewezen huisbewaarder Torreele en anderen die de eersten waren om met de zaak Legein be trokken te word-en. deze van dhr Luyss-en getuigenis. Even precies is de getuigenis van Gerry Walter, die op het ogen blik va-n de feiten per moto van Koksijd-e naar Nieuwpo-ort reed. Even voorbij het Hof ter Duin-en zag hij een man over de ba-an lo pen van rechts naar links, om in de duinen langs de zeekant te ver dwijnen. Op hetzelfde ogenblik zag hij een oude man met een snor, met een vissers-pet op h-et hoofd en een geweer in de hand, langs de rechterkant van de baan uit de duinen komen. De man schudde h-et hoofd alsof hij te kennen gaf d-a-t hij de man, die zopas de baan overvluchtte, toch niet kon inhalen. Getuige keek nog om ten einde het verder verloop van deze ach tervolging te zien, doch een bocht maakte het verder onmogelijk nog iets te vervolgen. Volgens Gerry Walter moet dit omtrent 18.45 uur geweest zijn. Het was slechts even later dat twee meisjes, Coutteau Bertha en Alice, per tandem voorbij kwamen. In de duinen links, op ongeveer 10 meter v-an d<e baan, zagen zij jachtwachter Legein die zich buk te en e-en zakje opraapte, waar na-ar hun mening een konijntje in stak. Dit ontlokte z-elfs aan Cout teau Alice de opmerking: Ziede wel, d-e gardechasscn mosten geen keuns kweken om er eentje te kunnen eten. men getuigen hoe zij er toe kwa men Anseeuw als de dader te ont maskeren. De verstandhouding in het ge zin Anseeuw was ze-er slecht om wille v-an zijn verhoudingen met vrouw De-schilder, Angèle Wacke- ni-er. Anseeuw wordt daarbij afge schilderd alls een zeer opvliegend man en als iemand die zijn gezin, door achterhouding van geld, ver waarloosde. Toen op een avond de vrouw van Anseeuw aan haa-r man vroeg of h-et waar was dat hij Legein ver moord had, heeft Anseeuw gesnikt en bekend d-at hij dat gedaan had. Dit kwam aan de B.O.B. ter hore, die andermaal Anseeuw ondervroeg waarop deze bekende. Dit alles geschiedde nadat An seeuw in een vechtpartij met de smid Deschild-er gewond werd en te Oostende diende verpleegd. DE LAATSTE GETUIGEN Tijdens de voormiddagzitting van d-e derde dag zien wij d-e laatste getuigen aan de beurt komen. Voor al d-e echtgenote van beschuldigde, H-allaert Leona en W-aokenier An gèle schijnen aan geheugenverlies te lijden en herinneren zich niet veel meer van hetgeen zij noch tans een jaar geled-en formeel ver klaarden. Doch eerst komt Dr Van Hecke, wetsgeneesheer te Gent, nog een verklaring afleggen over het on derzoek der lidte-kens op de rug van Anseeuw. Getuige is stellig om te verklaren dat de twee littekens voortkomen van loodkorrels, doch in het onderlijfje waren vijf gaat jes zodat er daarmede ook alweer iets niet in orde schijnt te zijn. Vervolgens komt dhr Florizocne, gewezen burgemeester, aan het woord en die zich van alles wat er toen gebeurde, niets meer precies herinnert en herhaaldelijk zijn toe vlucht neemt tot een dat weet ik niet meer precies». Hallaert Leona, echtgenote An seeuw, van wie men nochtans zeer belangrijke verkl-aringen verwacht te, is ze-er teruggetrokken. Een nieuw element is toch dat zij nu verkl-aart uit de rug v-an haar man met een stopnaald vijf loód-korrels verwijderd te hebben, na het gebeuren met Legein. Vier of vijf waren er naar haar verkla ring. Volgens haar verklaring v-an nti, schoot Legein het eerst. Voor de rest schijnt zij zich niets meer te hiernnersn, zelfs niet van de toortslamp, waarvan zij nochtans vroeger verklaarde deze op d-e zol dertrap gezien te hebben de d-ag na de feiten, een blauw-groen-e toortsla-mp, zoals Legein er een medehad. Was uw man bruta-al, vraagt de voorzitter. Hij was de braafste man van d-e parochie, is thans haar ant woord. Deschilder Michel, smid en ge wezen maat van Anseeuw, weet nog d-at Camiel de avond van de feiten bij hem thuis is geweest rond 19.30 u., en vertrokken is te 10.30 uur. Daags nadien kwam hij terug, waarbij getuige d-e gelegen heid te baat nam hem te spreken over de moord. Hij zegde o.m. dat het een schande was iemand dood te schieten voor een konijntje, waarop Anseeuw zegde: hij moet het maar weten, want hij durft wel een hond doodschieten. Wackenler Angèle, die vroeger verklaarde dat Anse-eu-w haar en kele dagen na de misdaad is komen vragen nooit te verklaren d-at hij bij haar thuis is geweest de avond der feiten, zegt dit nooit te hebben verklaard. Zij blijkt aan hetzelfde gsh'ugenverlies te lijden als Hal laert, want ze weet niets meer af van de feiten die ongunstig klin ken voor Anseeuw. f31 fut HST i JL LUK KOK-oPOE N104Qr OOSTOlUMKSRKS pon'f» J -= wmSêRïfWAficr S'fWPddST Hierboven een kaartje dat een trouw beeM gtcH iter streek waar de moord gebeurde: 1. is het huisje waar Legein woonde; 3. toont de p its waar uit een kuil het lijk v :n Legein werd bovengehaald; 3. de p - s waar het j-'h'eewecr van I.-gein gevonden werd in 't Hanne- cart-bosje, langs de Polderstraat: 4. plaats waar het Gasthof «Hof ter Duinengelegen is (op 400 m van de plaats waar het lük ge vonden werd). lMtfs de Koninklijke baan. Het woonhuis van Kamiel Anseeuw in de Weldadigheidsstraat tc Oostduinkerke, waar 4 jaar lang het geheim van het stropersdrama zorgvuldig bewaard bleef. SLECHTS EEN SCHOT Nadat tijdens de n-amid-dagzitting Sansen André, de getuigenis van Cloet kwam bevestigen, nopens het vinden van het jachtwapen en Ro bert Stevelinck verklaart hoe hij de schup, waarmede d-e dod-enkuil gegrav-en werd, terugvo-n-d, komen twee getuigen uitdrukkelijk verkla ren dat zij d-e avond van d-e feiten slechts een enkel schot hoorden. Rubcrecht Isidoc-r hoorde om streeks 18.30 uur een schot komen de uit de richting van Nieuwpoort. Pylys-er Oscar, die ais schepen naar een vergadering moest, hoorde eveneens een schot. Deze getuigen legden deze ver klaringen trouwens af in het begin van het onderzoek en zij zijn zeer formeel in hun beweringen. TOCH TWEE SCHOTEN? De vorige getuigen worden tegen gesproken do-c-r Corteel August, een man die bekent vroeger zelf pens jager te zijn geweest. Hij werd zelfs gedurende enkele tijd zelf verdacht van de misdaad. Op een vraag van de voorzitter, houdt deze getuige staands dat hij twee schoten hoorde. Eerst een schot dat zeer luid klonk en ver volgens een 10-tal minuten latei- een twe-e-de schot dat echter eerder gedempt klonk, een zeer moeilijk te horen schot, beweert Corteel. ANSEEUW IN 'N LASTIG PARKET Anseeuw wordt tijdens het ver der verloop van de nam-iddagzitting in een lastig parket gebracht wan neer de soeuaxlers van B.OJ1. ko- Ten slotte k-cmen twee gewezen jachtwachters, Bailleud uit Houtem en Dsd-eyster uit Lomb-ardsijd-e, over het verleden van Ansè&uw verklaringen afleggen, waaruit zou blijken dat zij hem herhaaldelijk op onwettige jachtavonturen be trapten. ANSEEUW NOGMAALS ONDERVRAAGD De voorzitter, die deze ingewik kelde zaak op werkelijk vooi beeldi ge wijze leiat, houdt er aan zoveel mogelijk elementen te verzamelen om klaarte in deze zaak te brengen en ondervraagt nogmaals de be schuldigde, nadat de laatste getui ge voorbijtrok. Men verneemt aldus dat Anseeuw sedert 23 jaar gehuwd is en 8 kin deren heeft, dat het wilds-tropen voor hem geen nieuwigheid was. Wat de feiten betreft, houdt hij zich echter aan zijn vroegere ver klaringen. Anseeuw is zeer beleefd, d-och wanneer hem verklaringen van ge tuigen worden herinnerd die on gunstig zijn voor hem of die in tegenstrijd zijn met hetgeen hij zelf verklaart, zoals bvb. deze van Deschilder. dan wordt beschuldigde woedend en scheldt hij zijn tegen sprekers voor leugenaars uit. DE BURGERLIJKE PARTIJ AAN HET WOORD Na deze laatste ondervraging wordt het woord verleend aan Meester Maurits Defcra uit Veurne, namens de burgerlijke partij, de familie Legein. Na een overzicht van het wild- ijk onder het zand om de laatste sparen uit te stropersleven van de beschuldigde, behandelt spreker de feiten en geeft een wedersamenstelling zoals hij deze put uit het dossier. Pleiter brengt aldus de stelling naar voren volgens dewelke An- seeuiw jachtwachter Legein aanviel nadat hij gezien had hoe d-e jacht wachter een konijntje, door An seeuw pas gevangen met de fret en in een zakje geborgen, van onder een struikje opraapte. Anseeuw, aldus pleiter, nam tijdens een worsteling het geweer af van Le gein, sloeg d-e jachtwachter neer met de kolf van het wapen en gaf de ongelukkige vervolgens het ge nadeschot. Na de moord beroofde Anseeuw het lijk, graafde een put en ver borg het lij" vervolgens wissen. Mter Debra vervolgt zijn pleidooi met een striemende aftakeling van de thesis van Anseeuw. Aan de hand van het dossier en de verkla ringen van de getuigen, weerlegt hij punt voor punt alles wat An seeuw verklaarde. Aldus de kwestie van het zakje met het konijn. Anseeuw, verklaart pleiter, had het zakje met het ko nijn niet meer bij toen hij op Le gein botste, want twee getuigen zijn formeel om te verklaren hoe zij het door de jachtwachter zagen oprapen. Zo gaat het voort als een strie mende afstraffing voer beschuldig de, die stil zit te luisteren. Besluitend vraagt pleiter gerech tigheid en hartverscheurend wordt er geweend in de zaal wanneer Mter Debra herinnert aan de kreet om gerechtigheid bij de familie leden van het slachtoffer de dag van de begrafenis van de ongeluk kige Legein en besluit met deze uitroep tot de jury: «Deze mensen betrouwen op uw verdict». Hierboven het nederig vissershuisje waar Louis Legein woonde. Voor de deur bemerken we een der toen pas weergekeerde zonen uit Duitsland. Donderdagmorgen is de laatste dag voor de behandeling van de zaak Legein aangebroken. Onze redacteur ter plaatse volgt verder deze debatten tot het einde. Voaf zover er mogelijkheid is zul len wij onder de LAATSTE BE RICHTEN het verder verloop van de debatten weergeven. MOTORRIJDER TE PLETTER TEGEN VRACHTWAGEN PR/JS TAUNUS TAUNUS 12 M oh>c/u*J2+ CONSUL ZEPHYR Voordelige betalingsvoorwaarden door het financieringsplan Bank-Ford. Voor verdere inlichtingen wendt U tot de officiële Ford-Verdelers: DIKSMUIDE: Van Parijs Gebr., Esensteenweg, 70. EMELGEM-IZEGEM: Gar. Gebr. Van De Walle, Baronstraat. IEPER: Gar. Devos Dewanckel, Maarschalk Frenchlaan, 33. ROESELARE: Gar. Wed. L. Deketclaere, Brugse Stnw., 117-121. Rijfuig in brand geschoten en verpulverd Larcs de Gistelsesteenweg te Zandvoorde heeft zich Dinsdagmor gen omstreeks 7.30 uur een ver schrikkelijke boising voorgedaan, die het leven gekost heeft aan een motorrijder. Uit de richting Oostende reed de vrachtwagen van de aannemersfir ma De Groote en Catrysse, welke geladen was met arbeiders, die naar hun werk toe reden. Even voor de Nieuwe Brug van Ouden burg, gebeurde het ongeluk. Uit de tegenovergestelde richting- kwam de 51-jarige motorrijder Ali- door Van Poucke uit Gistel, met zijn zware moto. Uit een onver klaarbare oorzaak reed de motor rijder met groot geweld vlak op de vrachtwagen. Het slachtoffer werd gruwelijk verminkt van zijn zwaar beschadigd rijtuig geslingerd, dat onmiddellijk in brand schoot en Helemaal verpulverde. De man was vooral aan het hoofd verschrikke lijk verminkt en werd onmiddellijk naar de H. Hartkliniek te Oostende overgebracht, waar hij spoedig daarop reeds overleed. In de nacht van 26 op 27 Octo ber 1952 werd de 23-jarige Josée Vander Smissen in de Dellingweide te St-Truiden met 62 messteken vermoord door de genaamde Grof- fils Robert, thans 30 jaar oud. Het slachtoffer was meid bij Linter mans, pleegvader van Groffils. Deze laatste was verloofd aan een zekere Yvonne Vanelderen, al staat het vast dat ook Josée hem niet on verschillig was. De moord was met zulk een wreed geweld gepleegd ge worden, dat een vlaag van veront waardiging over het ganse land ging en er een zucht van verlich ting opging toen Groffils, op wie onmiddellijk vermoedens waren ge vallen, zijn misdaad bekende. Hij kon ook niet anders, want hoe zorgvuldig hij ook tewerk was ge gaan, de wapens van de misdaad, een gebroken aardappelmesje en een broodmes werden teruggevon den, net als de halfverbrande hand tas van het slachtoffer. De avond van de misdaad had Groffils een bezoek gebracht aan zijn verloofde, die hij tijdig verla ten had wegens een afspraak met Vander Smissen in de Dellingweide, dicht bij het huis van zijn pleeg vader. Na een liefdesscene stak Groffils met een aardappelmesje d arme Josée plots neer toen zij met de rug naar hem toe stond. Het meisje verweerde zich heftig en toen het mesje brak zette Groffils met een broodmes zijn senister werk voort. Niet min dan 62 mes steken werden er op haar gevon den, waarvan een steek in de nek de dood veroorzaakte. De oproeping voor het Assisenhof verwekte heel wat belangstelling. Groot was echter de ontgoocheling toen werd medegedeeld dat de zaak met gesloten deuren zou worden behandeld. Sensatie was er genoeg, want onmiddellijk pakte Groffils naar zijn verdedigingswapens, nl. GOUDEN BRUILOFT TE BESELARE Op 8 November vierden de echtelingen Cyriel Bruggeman - Marie- Louise Castelein hun gouden bruiloftsfeest. Deze heuglijke dag werd in familiekring gevierd. Op de foto: de jubilarissen met hun vier gehuwde zonen en vier eehuwde dochters en hun 15 kleinkinderen. een nieuwe versie waarbij hij be weert door Vander Smissen te zijn aangevallen geworden en in staat van zelfverdediging te hebben ge handeld. Waar een ogenblik de thesis in gang kreeg dat Groffils zijn mis daad niet alleen zou volbracht heb ben, waardoor zijn verloofde enig zins in het gedrang kwam, bleef deze stelling niet lang weerhouden toen deze op de getuigenstoel had verschenen. Bij het zien van zijn verloofde barste Groffils in snik ken uit. De verdediging trachtte de ver antwoordelijkheid van de dader te minimaliseren: Groffils had uit zelfverdediging gehandeld, na door Vander Smissen te zijn aangevallen geworden. Met dit verweermiddel werd meteen de thesis van de voor bedachtheid weggenomen. De jury was evenwel een andere mening toegedaan. Op de vragen: Is Grof fils schuldig van moord? en met voorbedachtheid? werd er immers bevestigend geantwoord. Het von nis luidde dan ook: levenslange dwangarbeid. De menigte juichte de uitspraak hartstochtelijk toe en waar er nog al opgewondenheid bestond, werd Groffils langs een achterpoortje naar het gevang teruggebracht. Men vreesde immers dat de verontwaar diging van het publiek ten opzich te van de wrede moordenaar wel pens tot handtastelijkheden had kunnen overslaan. DODELIJK VERKEERSON GELUK TE TORHOUT Oude man overreden. Woensdagvoormiddag bolde de 74- jarige Theoflel Vansteenkiste, Vos- hok, met zijn bromfiets naar de stad. Aan het kruispunt der Wer- kenstraat stak hij de Vredelaan over en werd in het midden gevat door de auto van Gilbert De Witte uit Ruiselede. Laatstgenoemde die plots de bromfietser vóór zich zag, stelde nog alles in het werk om de ongelukkige te vermijden maar te vergeefs, de oude man werd met ge weld gegrepen. Dokter Amery deed het slachtoffer, dat in deerniswek kende toestand verkeerde, dringend naar de St-Rembertuskliniek over brengen, waar men allerhande ver wondingen en een zware schedel breuk vaststelde. De ongelukkige is kort na zijn aankomst aan de ge volgen der opgelopen verwondingen bezweken; een priester bediende het uiachtoffer in extremis.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 8