Maurice Groenweghe AlfonsVan Coillie ui! Roeselare Stevens Gebroeders JUBILEUM Referendum over de kwestie Europa te Roeselare Als U naar CANADA of NEW YORK reis!, TE LEF UN KEN Sinds 50 jaar is de geschiedenis van de Radio verhonden aan de verblindende roem van vertelt ons zijn wedervaren IS UW VERTROUWEN WAARDI Na acht jaar «Banjo» ath4er het ijzeren gordijn uit Kuurne, een der twaalf teruggekeerden uit Russische gevangenschap REEKS vanaf Fr. 9.500 tot Fr. 46.950 Oud-Senator en Schepen der Stad volledig in eer hersteld Alle modellen uit deze reeks kunt U verkrijgen bij Vandien Peereboomplaafs 7, 1EPSR Peperstraat 5, POPiSIINOE Be Vla sm ar kt te Kortrijk T-' -v'. 1 RADIO PHONO «het WEKELIJKS nieuwsi. Zaterdag 21 Nor. 1953. Blz. 9. (VERVOLG EN SLOT) Maurice Groenweghe In de kledij wals hij uit Russische gevangen schap terugkeerde. IN HANDEN DEK BUSSEN Sturm werd ais Wehrmachte- jïicier door de Bussen opgezocht en krijgsgevangen genomen. De Russische officier die de leiding van deze operatie hadi, keek verwonderd op toen hij in de woning van Storm drie vreemdelingen aantrof, hij leek even hun papieren na en wil de een paar aantekeningen maken. Maar de man scheen weinig tijd te hebben en met een vriendelijke ïLimlaoh verzocht hij de drie bur gers hem te willen volgen naar zijn bureel Daar kon men rustiger pra ten. Het onthaal dat hen te beurt viel was verbluffend. Een goed maal werd hen voorgezet en zelfs voor de Zwitser, die maaglijder was, werd speciaal macaroni klaar ge maakt. Alleen van de ondervraging kwam niets In huls. De officier had geen tijd. De tijd verstreek en toen het avond werd begon men dait alles, ondanks de vriendelijke behande ling, tooh wat verdacht te vinden. Maurice Groenweghe stelde zelfs voor een middel te beramen er voorzichtig van ander te muizen. Maar dat bleek dan weer onmoge lijk want de bewaking was discreet maar secuur. "s Nachts werd het drietal ultge- Wilt u maar volgen en in de &u!to stappen? Dat was het einde van het schoon leven en het begin van een bange tocht als gevangene der Russen. Te Baden bij Wenen werden de drie gevangenen in een kelder op gesloten. Zij verbleven daar 3 we ken en verhuisden dan naar een hofstede. Strenge bewaking en ge vangenisregime tot zij plots naar een vliegveld gebracht werden. Het toestel staat klaar om u naar huis te brengen. Opgeluchte stemming bij het drietal tot werd medegedeeld dat er spijtig genoeg geen plaats meer was. TOT 8 JAAR LAGER, VEROORDEELD Dit was het laatste greintje hoop dat vernietigd werd. Enkele dagen later stapten zij in een trein met neergelaten gordijnen en keerden de vrijheid voor goed de rug toe. Een drie weken lange tocht per trein naar Odessa. Van comfort, vriendelijkheid en goede maaltij den was er al lang geen sprake meer. Van Odessa per trein naar Moskou. De Belg Labens en die Zwitser Osterwalder stierven on derweg. Maurice Groenweghe werd te Moskou naar een gevangenis ge bracht die ingericht was ln een ge bouw dat vroeger als kerk diende. Nog altijd wist hij niet wat men hem ten laste legde. Het was einde fund 1945 toen hij daar aankwam sn hij bleef er opgesloten tot einde Februari 1946, wanneer hem mede- gedjeeld werd dat hij tot 8 jaar La ger» veroordeeld was. Wat dit betekende werd hem dui delijk toen hij per trein naar het Noorden gevoerd werd, naar het kamp van Naspagos, een streek met aeer windstil maar koud klimaat. Reeds in September viel er sneeuw. ESI zou daar blijven tot October (947. Zijn medegevangenen waren Russen en Polen. Hij werkte er als Wto-mekanieker. NAAR KAZAKSTAN De Russen schenen te beseffen dat Groenweghe maar moeilijk met het barre klimaat over de baan kon en dat hij naar hun zin te veel in het hospitaal verbleef. Einde Octo ber 1947 werd hij opnieuw op trans port gesteld en overgebracht naar de Republiek Kazakstan in Azta- :h Rus* auto van Spask naar Karaganda gevoerd. Eén da.g verblijf onder be waking, weer van klederen verwis selen en dan een treinreis van 4 dagen en 2 nachten naar Moskou. Het leven scheen totaal veran derd. Eén dag werd te Moskou ver bleven en zelfs werd de stad per auto bezocht. Vooral bij de Metro, naar het schijnt de meest luxueuse ondergrondse die er bestaat, viel het op dat Moskou grote verande ringen ondergaan had. Evenzo was het drukke autoverkeer een opval lend teken van welstand tenminste bij een zekere klasse der bevolking. Maar een man, die pas uit een strafkamp ontslagen was, dadelijk naar huis zenden, scheen voor de Russen ongewenst en daarom volg de een verblijf van vier maanden te Tcherbakov. Nog was de aange wezen verblijfplaats een Lager maar het eten was er heel goed en 's nachts mocht men op een ma tras slapen. Daar ontmoette Mau rice Groenweghe de landgenoten in wiens gezelschap hij later naar Brussel zou afreizen, alsmede Ne derlandse krijgsgevangenen. Hij voelde zich reeds min of meer een vrij man. De gezondheid her stelde en hij mocht weer het haar dragen zoals hij wilde. Regelmatig werden de gevange nen nogmaals ondervraagd of zij niet liever in Rusland bleven ofwel zich misschien elders in het buiten land zouden vestigen... Niemand beet in dit lokaas. Zo werd het Maandag 26 October, 's Morgens moesten de gevangenen een laatste maal voorbij de contro le. Het was streng verboden ook maar de minste herinnering aan het Sovjet-paradijs mee te nemen tenzij de klederen die zij droegen. Het lijf Onderzoek was bijzonder streng. De klederen die men droeg moesten opengehangen worden en werden met sterke lampen langs de achterzijde belicht. Het minste briefje dat er in verborgen zat moest aan het licht komen. Vervolgens werden de gevangenen onder strenge geleide naar de trein voor Berlijn gebracht. Gemakkelij ke wagens, vrij uitzicht op de om geving en alleen maar de twee po litiemannen in burger als bewakers. Te Berlijn wachtte de Belgische Zaakgelastigde om zich verder het lot van zijn landgenoten aan te trekken. Per autocar ging de reis naar het kamp van Soest en van daar naar de grens om uiteindelijk Zaterdag 31 October Brussel te be reiken. Zoals wij reeds schreven, moch ten na onderzoek vier der bevrijde gevangenen Zondag naar hun fa milie terug. Maurice Groenweghe kwam Zondagnamiddag te Kuurne aan bij zijn broer Arsëne. Men kan zich de vreugde der fa milieleden voorstellen die een dood gewaande na zoveel jaren terug zagen. Voor deze 59-jarige man is een nieuw leven begonnen, het leven van een vrij man. Hij heeft ons met rustige stem zijn belevenissen verteld. In zijn geheugen staan de beelden gegrift van hetgeen hij zag achter het IJzeren Gordijn. Hetgeen hij daar zag lijkt thans op een gruwelijke nachtmerrie. Nog even trekt hij de korte overjas aan en zet hij de ru we pet op het hoofd waarmee hij naar huis kwam. Zo poseert hij voor onze fotograaf om dan met een zucht van verlichting die herinne ringen weer weg te bergen, Het is voorbij. gaoda. Karaganda, op 50° N. Br. gele gen, heelt een typlach Aziatisch landklimaat: 'a Winters zeer koud en 'g Zomer» aeer warm. In het kamp Spask verbleven 12.000 ge vangenen waarvan 10.000 mannen en 2.000 vrouwen. Allen waren er te werk gesteld in. de steengroeven. Acht Jaar lang heeft Maurice Groenweghe er stenen gedragen en deze netjes op hopen In quiadraat gelegd. Voor burgerlijke gevangenen, vreemdelingen die als gevaarlijke spionnen beschouwd werden was het regime er zeer streng. ZIJ kon- tel met, weiken niets verdienen «n waren aangewezen op een ka rig rantsoen. De krijgsgevangenen laaraitegen genoten van. een gunstregime, zij verdienden van 150 tot 250 roebels per maand en konden af en toe langs het Rood Kruis een bericht doorzenden naar hun familie. Gedurende 8 jaar kon Maurice Groenweghe geen enkel te ken van leven aan de buitenwereld geven. HBi kende er alleen de men sen van zijn barak, met gevangenen >'an andere barakken mocht niet gesproken worden. Slechts één per soon herinnerde hem aan zijn land, he gewezen Tsaristische officier Sïrkoff, die in zijn woning, 653 Wa- terioosteenweg te Brussel, door de Duitsers werd aangehouden en van daar in Russische handen viel. Zijn echtgenote en 2 zonen bleven al leen achter. In 1950 ontmoette hij "r een zekere Bleemaerts, van Wil lebroek. NAAR DE VRIJHEID Eentonig verliepen de jaren in gevangenschap. Alleen bij de dood van Stalin drong iets van de bui tenwereld tot hen door. In het ge lid voor de barakken volgden de gevangenen de begrafenisplechtig heden via luidsprekers. Toch scheen er nadien Iets te Veranderen. Het regime in de straf kampen werd draaglijker en de rantsoenen verhoogden lichtelijk. Velen zagen er een voorteken in Jat wellicht iedere hcop op vrij heid nog niet moest opgegeven. Even plots en onverwacht als de '■aaihoudlng, wegvoering en ver oordeling en even geheimzinnig als het toen gebeurde, werd ook de Jjsg naar vrijheid voor Maurice Groenweghe ooen gesteld. Op bi Juni 1953 werd hem mede- Gij mocgt binnen een week tetrekkm. Maar reeds 's anderendaags te «air ward hij gewekt, moest verse flfrntvelfVen yn werd —w. DE WET OP DE VESTIGING VAN DE GROTE MAGAZIJNEN Inzake de nieuwe wet op de be perking van dé grote magazijnen, werd thans door de commissie van de Kamer definitief aanvaard, dat in de gemeenten met minder dan 50.000 inwoners in geen geval grote magazijnen mogen worden opge richt. In de gemeenten met meer dan 80.000 inwoners is de vestiging van filiates van grote magazijnen vrij. DEBAT IN DE KAMER OVER DE EUROPESE DEFENSIE In de Kamer werd op Donderdag der vorige week het debat ingezet over de Europese Defensie. Bij de inzet ervan werd door de HH. Mi nisters Van Zeeland en De Greef een uitgebreide uiteenzetting gege ven van de redenen welke aanlei ding hebben gegeven tot de voor stellen inzake de Europese Verdedi gingsgemeenschap, de betekenis en draagwijdte ervan, alsmede over de militaire integratie. In verband met deze militaire in tegratie en de mogelijkheid welke hierdoor is ontstaan dat Duitse en Belgische divisies zouden worden samengevoegd om Legerkorpsen te vormen en de mogelijkheid dat hierdoor Duitse soldaten op Belgi sche bodem zouden moeten worden gelegerd, verklaarde de H. Minister van Landsverdediging o.m. wat volgt: Indien, te dezer gelegenheid, België hiermede niet akkoord gaat, zou het geschil vóór de Raad ge bracht worden, die zou beslissen, deze maal niet met eenheid van stemmen, maar met meerderheid van twee derden, en deze beslissing zou België verplichten. Hier ook wens ik mij klaar en duidelijk uit te drukken. Ik misken geenszins het psychologisch aspect van het vooruitzicht bij ons fracties van het Duits contingent gestatio neerd te zien. Maar nogmaals, laat mij toe te herinneren dat wij de gevolgen moeten aanvaarden van hetgeen wij willen. Indien wij ons willen beschermen tegen het gevaar van een heropleving van het agres sief Duits militarisme, dat zich ont wikkelt in de schoot van een Duits nationaal leger, moeten wij de voor zorgsmaatregelen aanvaarden, te weten de verspreiding van het Duitsch contingent, niet alleen over de verschillende eenheden, door het spel van de integratie, maar ook door de verspreiding op het terrein. En indien de geallieerden slechts fracties van geallieerde contingen ten bij hen zouden aanvaarden, zou het niet nodig zijn te spreken over Europese Defensie Gemeenschap of over de controle van de Duitse her bewapening. Op het huidig ogenblik", verzeker ik U dat nog geen enkele beslissing werd overwogen voor het statione ren, bij ons, van vreemde contin genten, maar het is een mogelijk heid, zo niet een waarschijnlijk heid, waarop wij moeten voorbe reid zijn.» Het debat werd voortgezet ter zit ting van Dinsdag Jl. Tijdens deze zitting verklaarde de Hr Deveze, namens de leden van zijn groep die voorstanders zijn van de E.D.G., dat zij die zullen goedkeuren daar er geen andere uitweg bestaat, zo men wil verhinderen dat de Ame rikanen ons aan ons lot zouden overlaten. De medewerking van Duitsland verklaarde hij noodzake lijk te zijn. REEDS 20.000 TELEVISIETOE STELLEN VERKOCHT IN HET LAND? Naar verluidt zou het inzetten van de televisleuitjzendingen van uit Brussel de verkoop van televi sietoestellen ten zeerste hebben op gedreven. Zo spreekt men van 20.000 toestellen, die reeds zouden zijn aangekocht. RUSSEN KWAMEN HARING INLADEN TE OOSTENDE In de loop der vorige week is te Oostende de Russische boot Gat- chinabinnengevaren, pm er een lading van 500 ton haring in te laden. Na de Gatchinadat het eerste Russisch schip is dat Oost ende binnenvaart sedert de bevrij ding zullen nog andere Russische schepen toekomen om Oostendse haring naar Rusland te voeren, waar er grote vraag voor blijkt te bestaan. Het totaal contingent loopt over 5.000 ton. DUITSE HOP VOOR BELGIE Door een overeenkomst met Bel gië en Frankrijk wordt bepaald, dat Duitsland 550 ton hop zal uit voeren naar België en 380 ton naar Frankrijk. Het Duitse Ministerie van Landbouw deelde mede, dat reeds invoervergunningen voor Bel gië verstrekt werden voor 200 ton. De andere vergunningen zullen in de maand December verleend wor den. R. M. Z. ONTVING NAGENOEG 21 MILLIARD IN 1952 De Rijksdienst voor Maatschap pelijke Zekerheid heeft zopas zijn jaarverslag gepubliceerd over de iu 1952 gedane innings- en verdelings- verrichtingen. Voor het beoogde dienstjaar be droegen de bij de RM.Z. aangege ven bijdragen voor maatschappelij zekerheid 20.802,8 millioen, wat een verhoging met 1,6 milliard ten aan zien van 1951 betekent. Zo men bij de verrichtingen van de R.M.Z. die van het Nationaal Pensioenfonds voor Mijnwerkers voegt, bereikt het algemeen totaal der voor 1952 aangegeven bijdragen 23.959,3 millioen, tegen 21.903,1 mil lioen voor 1951. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal der bijdragende arbeids krachten 1.824.000 arbeiders (van wie 161.900 mijnwerkers) die, over 132.400 ondernemingen verdeeld, on der landbouw, handel en nijverheid ressorteren doch eveneens het tij delijk personeel van de overheids diensten en het personeel der open bare instellingen over het algemeen omvatten. Het globaal volume der aan die arbeiders uitgekeerde volle (d.w.z. niet tot de loongrensbeperkte) bezoldigingen is hoger dan in 1951. Voor de gezamenlijke verzekerings- plichtigen bereikt het 100,6 milliard, waarvan 67,7 milliard voor de werk lieden en 32,9 milliard voor de be dienden. Het totaal voor het voor gaande dienstjaar bedroeg 97,8 milliard. De begrensde bezoldigingen be reikten 81,7 milliard voor 1952 tegen 77,2 milliard aangegeven in 1951. VLEESHANDEL VOLLEDIG PRIJSGEGEVEN In het Staatsblad verscheen een ministerieel besluit, waarbij de re glementering van de winstmarges bij de kleinhandel in rund- en var kensvlees, alsmede het verplicht aanplakken van de vleesprijzen op geheven worden. Het Ministerie zal nog slechts re gelmatig normale prijzen medede len. IJZERMONUMENT EN PAXPOORT GESLOTEN Zoals telken jare wordt tijdens de winterperiode, van 11 November en tot Pasen van het volgend Jaar, het IJzermonument gesloten, zodat het Paxpoort-museum en de krypte, niet meer toegankelijk zijn voor het publiek. Mits speciale vooraf- gaandelijke aanvraag aan het Be devaartsecretariaat te Kaaskerke. kan in bijzondere gevallen een be zoek worden toegestaan. HET VERKEER VAN DE MAILBOTEN DOVER-OOSTENDE Gedurende de maand October 1953 beliep het verkeer van de mail boten in de richting Dover-Oosten- de 10.591 passagiers, 530 auto's en 561 ton goederen. In tegenoverge stelde richting: 12.143 passagiers, 662 auto's en 367 ton goederen. In verhouding tot de maand October 1952 is het passagiersverkeer met 12,36 gestegen. Hierna enkels modellen uit de van 1 O buitengewond ontvangtoestellen t Fr. 3.450 653 GW Fr. 5.950 (Idagia. WU en 7 WEELDERIGE MEUBELEN Cottc&dino WU Fr. 7.850 CUc&eatma WU Fr. 10.500 Fr. 22.950 Gods molen, maalt langzaam miaar fijn Waar die spreuk vandaan komt weten we niet, evenmin hoe oud ze is. Misschien een parabel van de Heer die nooit geschreven werd, omdat zij papier noch pen behoef de! Zij staat gegrift in het bewust zijn van elk rechtvaardig mens die denken durft en zien. Troostvolle gedachte die ons hart voor wraak gevoel vrijwaart en onrecht dat ons zelf wordt aangedaan op een glimlach leert onthalen, ook al doet dit soms pijn! Deze overweging kwam bij ons op toen wij in het Staatsblad van 13 dezer kennis namen van een Koninklijk Besluit in datum van 16 Ootober jl., waarbij een besluit van de Prins Regent, dd. 23-7-1946 wordt herroepen, die de afzetting van de Heer V... A... als schepen te Roeselare betekende. Wij kunnen ons de vraag stellen: waarom men zich voor de publi catie van dit maar al te lang uit gesteld eerherstellend, besluit tot 2 beginletters beperkte? Bij de ont zetting van schepen was men des tijds zo kieskeurig niet voor de motivering waren tientallen regels in het staatsblad vandoen. Wijlen dhr Alfons Van Coillie in eer hersteld! Wie zou er zich niet over verheugen. Hij leeft voort in de harten van zijn vele vrienden en in het erkentelijk aandenken van zovelen die hem dank ver schuldigd zijn. De sterke persoonlijkheid van de in eer herstelde leeft voort bij de Christelijke Middenstand. Zijn Kerk- en Schoolgebouwen Mij ven getuigen van zijn bouw- meesterstalenit. Duizend woningen opgetrokken door de Bouwmaat schappij De Mandelen het Roeselaars Werkmanshuiste Roeselare en in Midden-West- vlaanderen zijn evenveel levende bewijzen van de onvermoeibare toewijding, van de offervaardigheid van die man zonder praal of ver toon Foos Van Coillie leeft voort als de verdienstelijke verdediger van de Kroostrijke Gezinnen waar hij pionierswerk verrichtte als baan breker van de familievergoedingen in België. Zijn vroegtijdjig afsterven laat nog steeds een leemte in de Com pensatiekas van de Christelijke Patroons te Brugge, en het Beheer van deze Vereniging was hem er kentelijk door het inrichten van een Vakantiehuis Alfons Van Coillie te Den Haan. Hij leeft voort bij allen die eigen taal en volk liefhebben! Had hij immers niet alles over voor zijn bloedeigen Vlaams Volk! t ALFONS VAN COILLIE In de Westvlaamse financiële middens, en niet het minst bij de Bank van Roeselare, waarvan hij de verdienstvolle Stichter en Voor zitter was, blijft zijn naam in ere. Hij was een ideale collega met een klaar doorzicht en ware recht schapenheid. Was dan dit laattijdig eerher stel alhoewel met vreugde be groet noodzakelijk? Die edele figuur was, en blijft voor ons een voorbeeld van toewijding, arbeid, offer en lijden. Zijn goedheid was ongekunsteld en zijn dienstbetoon voor zijn evenmens belangloos. Kalm en gelaten heeft hij alles verdragen, zelfs de verdachtmaking van zijn vrienden. Hij stak toren hoog uit boven vele politiekers en vaderlanders die alleen met de lippen het land dienen. De zwakke menselijke gerechtigheid van de naoorlogse periode heeft hem wil len treffen en een politieke afre kening willen bezorgen. Hij heeft alles grootmoedig vergeven, want onze vriend Alfons Van Coillie was een groot mail! Een groot Burger uit Roeselare stierf op 8 Augustus 1949... en werd, dank zij de tussenkomst van een paar trouwe vrienden, in eer hersteld op 16-10-1953. Deze eer herstellende en posthume huilde aan vriend Pons Van Coillie sluiten wij met de wens diat de Stad Roeselare een openbare hulde zou brengen aan één harer meest ver dienstelijke zonen. Langs een Alfons Van Cpillie- laan moet het dankbare Roeselare eens kunnen wandelen! Naar we vernemen, zal in de maand December e.k., en wel op Zondag 20 Dec., te Roeselare en tè V'erviers, een. referendum doorgaan over de kwestie Europa, waarop de bevolking zich zal uit te spreken hebben voor of tegen de Europese eenheid. De twee genoemde steden werden voor deze testnroef uitgekozen, om- SPECIAAL AANBOD voor de Lezers van Het Wekelijks Nieuws Een vereniging van Franse pro ducenten, als publiciteit en tot uitputting van beperkte voor raad, biedt aan: alkohol, likeu ren, champagne, aperitifs en wij nen van Franse oorsprong en van eerste kwaliteit aan prijzen 25 en 30 minder dan hun com merciële waarde. (De producten I worden ingeklaard door haar agent bij de douanen). Om zo veel mogelijke kenners te bevre digen moet het aandeel van iede re lezer beperkt blijven tot 12 flessen, naargelang de bijzondere smaak van de bestelier. Vraagt de lijst van onze pro ducten aan de algemene afge vaardigde: dhr MARCHAND, 17, Paul jansonlaan, BRUSSEL, en vermeldt uw blad. U kunt ook in de voormiddag opbellen- Nr 21.46.66. (5519) Op de stenen onderbouw is, naar de modernste opvattingen, een geprefabriceerde houten boven bouw aangebracht bij de opbouw der nieuwe magazijnen der MEUBELINDUSTRIE MONCAREY, IEPERSTEENWEG TE POPERINGE. dat men deze representief acht voor de openbare mening in België, ten opzichte van de Europese gedachte. In beide steden is een comité der Europese beweging actief werk zaam en te Roeselare heeft het plaatselijk comité der Europese be weging reeds verschillende initia tieven genomen om de Europese gedachte te propageren. We ver noemen slechts de «Europese Week», die onlangs te Roeselare werd gehouden en een groot suc ces heeft gekend. Deze opiniepeiling, die verleden Jaar in de Nederlandse gemeenten Delft en Bolsward niet groot suc ces is doorgegaan, wordt voorafge gaan door verschillende vergade ringen, waarop gezaghebbende bin nenlandse en buitenlandse promo tors van de Europese integratie het woord zullen voeren, ten einde de kiezers voor hun opvattingen te winnen en een voor Europa gun stige stemming uit te lokken. In dit verband worden de namen geciteerd van Professor Brugmans, rector aan het Europa-Collége te Brugge: P. W. Segers, minister van Verkeerswezen; Liebaert, voorzitter der Liberale Partij: Oud-Minister Hoste: H.H. De Gasperi, Von Bren- tano en Schuman. De bevolking zal verder ingelicht worden bij middel van vlugschrif ten, waarin hen zal gewezen wor den op de belangrijkheid van deze Europese verkiezing. Een filmavond en muziekconcer- ten zullen deze gebeurtenis luister bijzetten, terwijl Televisie Rijsel en de internationale pers ook hun medewerking zullen verlenen. Maandag ging in de raadzaal van het Stadhuis te Roeselare een eer ste voorlichtingsvergadering door voor de afgevaardigden van de ver schillende maatschappijen en ver enigingen. Op deze vergadering wees de Heer Burgemeester De Nolf op de internationale betekenis van dit referendum voor de stad Roeselare. Ook de Heer Jok. Laga. voorzit ter van de plaatselijke afdeling der Europese Beweging, hield een korte toespraak, waarna de Heer Theo Bogaerts, secretaris-generaal van de Belgische Raad der Europese Beweging, een uiteenzetting gaf over de te voeren propaganda, ten einde de bevolking te winnen voor de Europese gedachte en het refe rendum te doen slagen. Op 20 December c.k. zal Roese lare in het brandpunt staan van de internationale belangstelling. VARKENSKOOPMAN VER DWENEN TE OUDENBURG Enkele weken geleden verdween te Oudenburg een aannemer, die moeilijkheden had met de fiskus; intussen is gebleken dat deze te Pa rijs veilig is toegekomen. Uit dezelfde gemeente wordt nu nog een nieuwe verdwijning gemeld, nl. deze van de varkenskoopman C. Vervisch, 63 jaar oud die niet meer gezien werd na een avondbezoek aan een herberg. Zijn fiets werd terug gevonden m aar de .man Isjspooiitosg verdwenen. Wanhoopsdaad van £4-Jarige Jongeling fe Beveren-Roes. Werd door trein het hoofd afgereden. 't, Was in de avond van Dinsdag j. 1. 17 November dat nabij de over weg aan de Afgezonderde straat 't lijk van een door de trein aangere den persoon werd gevonden, om streeks negen uur. Het station te Roeselare werd va.n het voorval op de hoogte ge bracht en even later werd de poli tie te Beveren verwittigd. Dhr Paul Decoene, veldwachter vond. het lijk, waarvan het hoofd letterlijk werd afgesneden. Ook de gendarmen van Roeselare kwamen ter plaatse. Het slachtoffer was de genaamde Van Ryckeghem, een 14 jarige uit Lich ter velde, leerling aan de vakschool te Roeselare. Een brief, welke hij op zak droeg en die zijn moeder weduwe op de hoogte moest bren gen van zijn gedrag op school, heeft de politie waarschijnlijk doen be sluiten, dat de jongen onder de in vloed hiervan zijn zelfmoord heeft verricht. De jongen zou te Beveren uit de trein gestapt zijn en op de plaats bet voorbijrijden van een volgende brein hebben afgewacht om zijn daad te volbrengen. Het lijk werd in de late avond naar het dodenhuis,je op het Be- verense kerkhof overgebracht. Te Doornik is een 4-jarig meisje gevallen in een kuip, gevuld met kokend water en liep zeer ernstige brandwonden op. Te Napels hebben daklozen stormenderhand 150 appartemen ten van nauwelijks voltooide goed kope woningen ingenomen en er zich gevestigd. HARMONIE SINTE CECILIA IN FEEST TE ARDOOIE 27 Eretekens uitgereikt Volgende bestuurs- en spelende leden werden vereremerkt voor 25 jaren en meer activiteit. Bestuursle den de HH. Devos Octaaf, Baert Norbert, Vincke Raymond, Debus- schere Karei, Goethals Jozef, Ver- helst Daniël en Gillens Jules. Als spelende leden de HH. Vanrobays Gerard, Verpoort Aehiel, Bourgeois Gerard, Duvevier Frans, Bourgeois Louis, Declerck Vrosper, Bourgeois Robert, Provoost Odxel, Vanderbe- ken Marcel, Vanderbeken Jeroom, Declerck Henri, Demuynck Georges, Demuynck Jozef, Valcke Roger, Platteeuw Leon, Dejaeghere Arthur. Vandenhede Georges. Beernaert Jeroom, Beernaert Gilbert en Vin- ckier André. Aan allen hartelijk proficiat. van leden en 20 spelende leden van de bloeiende muziekmaatschappij Ste Ceciliavereremerkt. In de voor middag werden de feestvierenden op het Gemeentehuis ontvangen. Heer Marcel Sercu, Burgemeester, spelde de eretekens op de borst van de 27 vereremerkten, wijl hij daar na de feestrede hield. Verder kwa men ook Heer Norbert Baert, Voor zitter, en Heer Jules Gillens, muzi kale leider, aan het woord, die de huidige blóei van deze maatschap pij nader belichtte. In De Arend werd een feest maal opgedist, wijl in het lokaal De Eendrachtde avond met een frfoiliefeest besloten werd. Twee beelden uit deze plechtigheid. Boven: dhr Burgemeester drinkt de erewijn met dhr Baert, voorzitter der maatschappij. Onder: de vereremerkten. Op de markt van het gezwingeld vlas is de levendigheid wat terug geslonken. De handel was niette min bedrijvig en de omzet is flink boegenomen. Over een groter aan tal kwaliteiten verspreiden zich de bestelorders; sterke draadvlassen worden in onvoldoende hoeveelhe den aangeboden opdat van koper zijde een evenredige keus zou zijn. Voor de gemene vlassen zijn er merkelijk grotere hoeveelheden voor handen, en nu nog temeer daar de zwlngelarij op volle toeren draait. Van koperszijde mag men bogen op een gelijkmatige lust om het beschikbare op te nemen. De buitenlandse belangstelling richt zich ln het bijzonder tot de mid densoorten, met voor sommige kwaliteiten een lichte prijsverbete ring. De velden blijven de richtlijn van de markt niet volgen, en kun nen met moeite de huidige prijs behouden. Gemene velden worden tot 20 fr. betaald, voor gewone tot 25 fr., en voor de goede tot 32 fr. neemt dan een der prachtige schepen van om volgende redenen 1Uw taal - Uw keuken aan boord. 2 Inscheping te Rotterdam of Ie Havre. 3.-Voordelige prijs: minimum: 8.375,—Fr. 4.-Bekwame agenten staan te Uwen dienste. Voor nadere inlichtingen en tijdige plaatsbespreking wendt U in vertrouwen tot Kosmos-Tocrisme, Grote Markt. leper. N. Duthoy, Riiselstraat 227. Menen. G. Lenoir, Universum-Relsbureau, Bruggesteenweg 134, Roeselare. Grote hoeveelheden breekvlas worden geproduceerd en genieten een hoge omzet. Ze worden opgeno men in de prijzen v. 18 tot 23 fr., de kleine witte vlassen min vóór handen, ontvangen tot 27 fr. Lage middensoorten gaan vlot van de hand en strekken zich uit tot de prijzen van 26 tot 35 fr. Gewone middensoorten gaan tussen 35 en 42 fr. en goede vlassen van 42 tot 52 fr. Goed verzorgde en beste vlassen, waar de belangstelling is boegenomen, ontvangen tot boven de 60 frank. Op de kloddenmarkt ziet men de productie haar hoogtepunt berei ken en niettegenstaande deze flin ke verbetering blijft de prijs vast gestemd. Wat in afwerking komt, vindt zijn koper en bij uitzonde ring gebeurt de verkoop vooraleer de afwerking ingezet wordt. Wat aanleiding geeft tot leveringen waarvan de kwaliteiten en de zuiverheid beneden gewoon peil blijven. Voor alle soorten zijn de prijzen vast gestemd met een lich te neiging tot verhoging. Ruwe -klodden ontvangen van 3 tot 5 fr., machinaal afgewerkte klodden van 6,50 tot 8,50 fr., ge- damvrote klodden voor gemene tot 8 fr., voor gewone van 8 tot 13 fr. en voor beste tot 14 fr. Witte klodden op de Vlaamse molen ge zwingeld van 9 tót 15 fr. Bruine naturen ontvangen van 16 tot 18,50 fr. Witte naturen van 19 tot 21 fr. Kleine snuiten van 21 tot 23 fr. Beste snuiten van 23 tot 24,50 fr. Zwingeldechet bezocht met een stijgingstendenz en een uitgespro ken waar deve rhogingVoor de goe de loten betaalt men volgens kwaliteit en zuiverheid van 1,50 fr. tot 2.50 fr.; in gebroken toestand, 2,50 fr. Op dc lijnzaadmarkt. De han del in slaglijnzaad is zwak gestemd door de min goede oliemarkt. Slaglijnzaad van normale kwaliteit wordt bij afname in de vlassetij 5,40 fr. betaald. Op de markt der zaaizaden is de aandacht gericht naar variëteit Wiera, de belang stelling voor Concurrent is matig. Ruw kaf aangekocht bij de vlasser geeft 9,35 fr. per kg. De strovlasmarkt. De markt is eentonig. De groelte 1953 ken merkt zich door laag rendement en zwak vezelbesohiot, vooral de par tijen die onder beschadiging van het regeniweder geleden hebben. De kopers zijn voorzichtig en be dingen de prijzen van het minder waardig strovlas. Intussen is de strovlasmarkt kalm op basis van oniv.ecaiuteda jmiiaen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9