HET WEKELIJKS NIEUWS J H n Kosteloze 1 1 s OMO BETER EN GRONDIGER WAST en zwm wn af/e Engeland door een aalvlug en knapschietend Hongarije met 3-6 ingemaakt DE ROEK VOOR DE PROPERSTE WAS N' 56 Matchen 29-11-53 s lil S|8 S A S1 Ijl 1st Geen tronen blijven staan... VOETBALUITSLAGEN Sporfnleuwsjes BOKSEN TE VEURNE AANGEKONDIGDE VOETBALWEDSTRIJDEN ia, de properste was... zelfs vóór U spoelt! Want Omo zuigt al het vuil uit uw linnen, grijpt het vasten houdt het stevig in het water. Daarom is- uw linnen proper, zodra U het uit het Ömo-sop te voor schijn haalt... Alleen het Omo-sop kan zoiets doen! Voor AL uw linnen, fris en nieuw leven! Zelfs niet het geringste smetje ontkomt aan Omo. Ook kalkneerslagen, door vroeger wassen telkens achter gelaten, verdwijnen totaaL Uw witgoed en uw bont- goed, 't wordt stralender dan ooit! En, daar het telkenmale grondig gewassen is, gaat uw linnen veel langer mee. Dit alles bewijst dat dan al wat U gebruiken kunt Niet langer geaarzeldq <gp\ Iteyrmgesi en prijskampen veer hengsten van kef zwaar frekras COMPONIST VAN LA MADELON OVERLEDEN BALL-COMPETITIE -TTET WEKELIJKS NIEUWS». Zaterdag 28 Nov. 1953. Biz. 11. Pronostiekprijskamp Het hieronderstaande bulletijn, invullen, uitknippen en insturen ^rnrttw HET WEKELIJKS NIEUWS Gasthuisstraat 19 - Poperinge S. K. Idèrse - Lyra Rac. Mechelen - Bérchem Rac. Gent - Th. Waterschei Bergen - C. S. Brugge Borgerhout - Assa Ronse F. C. Torhout - Wevelgém Knokke - S.V. Blankenberge Nieuwpoort - Hermes Oost. Voorw. Oostende - Koksijde Houthulst - F. C. Meulebeke Moorslede - W. S. Lauwe Moorsele S. V. - Dottenijs o o W "5 O ï- N o a g lil KS M UITLEG 1. De deelname is onbeperkt kosteloos en moet op uit ons blad, geknipte bulletijns ge- schieden. 2. Wie meest punten heeft (het puntenstelsel) wint. 3. Wie meer dan één bulletijn op zelfde naam instuurt, dient een volgnummer (in vak 1) te plaatsen Niet meer dan 10 ge- volgnummerde bulletijns op zelfde naam mogen worden in gestuurd. De samentelling der punten voor het eindklasse ment geschiedt bulletijn per bulletijn, volgens volgnummer. 4. Alle verworven punten (ook min dan de helft) wor den opgeteld en dienen voor de Algemene Rangschikking. 5. Elke betwistbare onduide lijkheid maakt het bulletijn ongeldig. 6. Dit bulletijn moet binnen zijn vóór 12 u. op de in hoofd- ding staande datum. Vak voorbehouden aan volgnummer bij 't in sturen van meerdere bulletijns op eenzelfde naam. (Max. 10). 1) 1 thuisploeg gew 2 hezoe' x t= draw tl punt) 2 bezoekers gew. (2 punt.) (3 punt.) AFZENDER ..straat. Nr. te Dubbef door inzender te bewaren V.P. 11 Wat hebben die tienduizenden Engelsen die het reusachtig Wem- •bley-stadion vulden, eigenaardig op hun neus gekeken, tóen de jeugdige Hongaarse voorlinie slag op slag door de stevige en gerou tineerde Engelse defense sneedt en aan het half uur reeds een 1—4 voorsprong had weten te bewerken. Meteen wisten zii reeds dat hun nationale ploeg voor het eerst sedert er voetbal wordt ge speeld op eigen bodem zou wor den verslagen. Inderdaad, geen tronen blijven staan. Reeds tegen het F.I.F.A.-team wankelde hij, maar een penalty in extremis kwam redding brengen. Niet voor lang want nu, pas enkele weken daarop kwam de Hongaarse ploeg, reeds Olytnplscb kampioen in 1952, Engeland eén pak rammel toe dienen dat nog lang in de herin nering zal bijblijven. Het was vooral in het eerste half uur dat Hongarije zijn mees terschap tentoonspreidde. Achter af werd het spel veel evenwichti ger, al waren de aanvallen der continentalen telkens heel wat ge vaarlijker. Het was niet zozeer de trapvastheid der verdediging die opgang maakte, dan wel het spel van de voorlijn en dan vooral van het middentrio. Binnenspelers Kocsis en Puskas deden hun reeds gevestigde faam alle eer aan, wijl midvoor Hidgekuti, in eerder ach- teruitgeschoven positie spelend, op onovertreffelljke wijze het trio aanvulde. Snelheid in uitvoering, demarrage, schijnbeweging, schot, balbehandeling, dit trio bezit al deze eigenschappen op bijna vol maakte wijze. Voeg daarbij twee aalvlugge en goed-centerende hoek- spelers en men heeft de knapste voorlijn ter wereld, de voorlijn waarvoor Ramsey, Eckersley en Johnston het hoofd moesten bui gen. Puskas opende de reeks doel punten reeds aan min. 1. Zelfde speler zag 3 min. daarop een doelpunt afgekeurd en aan de overzijde haalde Matthews een staaltje van vaardigheid en zelf beheersing uit toen hij alleen voor doelman Grositz opdook en kalm in de hoek plaatste. Het antwoord was echter even scherp als klaar. Midvoor Hidgekuti nam aan mi- muut 21 én 24 de zich wanhopig verdedigende Merrick in gebreke en 5 min. daarop knalde Puskas op vrijschop gegeven door Kocsis alweer raak. Slechts flegmatieke Engelsen kunnen zulks te boven komen. Aanvoerder Wright zond zijn man netjes ten aanval. Na een half uur Hongarije, zag men een kwartuur Engeland. Met dit ver schil echter dat hierbij maar één doelpunt werd gelukt, nl. door Mortensen uit voorzet van Mat thews. De 24 stand liet voor de En gelsen nog hét béste verhopen. Het verkeerde evenwel toen Hon garije alweer het offensief nam na de rust en Kocsis aan min. 52 reeds raak trof, nadat de bal eerst op de lat was terecht gekomen. Waar hét verwachte Engels of fensief uitbleef was het alweer Hongarije dat via Csibor de stand opdreef 26. En nog gaven de Tommies het niet op. Weer gingen zi1 in de aanval en een sprankeltie hoop herleefde als Ramsey een straf schop mocht nemen. Reeds voor hij die nam wist men dat het 3—6 zou zijn, en het werd inderdaad zo Ramsey mist immers geen strafschoppen. Toen bleven er nog 20 min. te spelen. Het werd echter hopeloos want doelpunten bleven uit en de Magyaren trok ken evenveel en meer ten aanval. Met ongewijzigde stand zou dan ook het einde komen. Hongarije heeft gewonnen, meer dan verdiend zelfs. In deze reuze wedstrijd, dié men wel de match van het jaar mag noemen, waren zij immers de besten. Ze waren vooral de rapst.en en het samen spel dat ze opdisten was meestal wat hechter dan dit van hun an tagonisten. Een ploeg was het zonder hiaten, Jong en vaardig. Daartegenover stond het stoere Engels team, dat merkelijk snel heid miste en bij wie de nieuwe lingen Robb, Sewell en Taylor geen groot figuur sloegen. Finney was er zichtbaar te kort in de voorlijn, waarin Matthews alweer de uitblinker was. Naast hem dient eveneens Billy Wright ver meld, wijl van de backs Eckersley zijn maat Ramsey de loef afstak. Engeland verloor en meteen is een legende uit. Het ziih niet de meesters die verzwakt zijn, maar de leerlingen die on hun beurt meesters zijn geworden. 11° Provinciaal A. Voorwaarts Hermes 01 II' Provinciaal B. F. C. Wakken W. S. Lauwe 1—3 111° Provinciaal C. V. P. Gits Ruddervoorde 22 S. V. Rumbeke Dosko Beveren 30 111° Provinciaal D. Rac. Lauwe B. S. Stasegem 14 Hulste Sp. Rac. Waregem 05 Rlsquons-Tout F. C. Marke 31 Te Leke werd Zondag een in teressante boksmeeting gehouden. De hoofdkamp ging door tussen de locale klepper Doom en de Noord- Fransman Renard. Het was laatst genoemde die de zege toegewezen kreeg, al had Doom ook minstens een gelijk spel verdiend. Op 12 December wordt te Brussel een flinke boksmeeting in een gestoken. Niemand minder dan Percy Bassett, wereldkampioen der pluimgewichten, zal er optreden tegen onze landgenoot Janssens, terwijl Sneyers tegen de kampioen van het Brits Imperium, Roy An kara, zal uitgespeeld worden. Een ogenblik is er spraak ge weest dat Karei Sys de Kubaan Valdès, overwinnaar van Neuhaus, zou ontmoeten. Wegens te hoge eisen zijn de onderhandelingen echter afgesprongen. Fausto Coppi bracht begin de zer week een paar dagen in ons land door. Hij ging o.m. in de streek van zijn vriend Jef Schils jagen. Hoewel het nog niet officieel vast staat is het meer dan waar schijnlijk dat het nationaal weg- kampioenschap toekomend jaar te St Truiden zal worden verreden. Liefhebbers 3x2 min.: DEBUCHERE (Brugge) wint op punten van Van Dam (Veurne). PRESTO (Veurne) wint door op gave in de 2° ronde van Alfonso. PROXI (Brugge) en WAYAERT (Veurne) boksen onbeslist. BLONDELLE (Brugge) en VAN- DEVELDE (Oostende) boksen onbeslist. HAROLD (Brugge) wint door op gave in de 2° ronde van Miny (Veurne). VOOR ZONDAG 29 NOVEMBER 1° Klasse Beerschot A. C. F. O. Mechelen Union St Gillis S. C. Anderlecht Racing Mechelen Berchem Sport Standard C. Luik F. C. Antwerp S. K. Llerse Lyra S. C. Charleroi A. A. La Gantolse F. C. Luik F. C. Tilleur Daring C. Brussel O. C. Charleroi 11° Klasse S. K. St Niklaas F. C. Beringen White Star A. C. A. S. Oostende F. C. Boom Racing Club Brussel Kortrljk Sport Rac. Tienen St Trulden V. V. Union Doornik F. C. Tubantla Ukkel Sport F. C. Brugge C. S. Vervlers Racing Gent Thor Waterschei 111° Klasse A. F. C. Ronse S. V. WlUebroek A. V. Dendermónde S. K. Beveren Olse Merksem S. K. Rupel Union Namen F. C. Izegem V. G. Oostende Exc. St Niklaas A. E. C. Bergen C. S. Brugge Racing Doornik Vigor Hamme Eendracht Aalst S. K. Boussu-Bols Overgangsklasse D. S.K. Roeselare S.K. Geraardsbergen Stade Moeskroen Boechout V. V. A. V. Oudenaarde Waeslandla F. C. Eeklo S. K. Hoboken S. V. Waregem F. C. Roeselare F. C. Kapellen S. C. Menen Racing Lokeren Germinal Ekeren Racing Borgerhout Assa Ronse 1° Provinciaal. White Star leper Stade Kortrljk F. C. Torhout S. V. Wevelgem Kuurne Sport C. S. leper F. C. Knokke S. V. Blankenberge U. S. Herseeuw S. K. Steenbrugge F. C. Tlelt Scor Oostrozebeke Dar. Blankenberge Aalbeke Sport Zwevegem Sport Racing Harelbeke II* Provinciaal A. S. V. Nieuwpoort Hermes Oostende E. G. Gistel S. V. Jabbeke S. V. Bredene S. K. Den Haan F. C. SIJsele S. K. St Kruis S. V. Veurne Exc. Zedelgem F. O. Helst Racing De Panne Voorwaarts Oostende V. V. Koksijde Concordia Brugge S. V. Koekelare II* Provinciaal B. S. V. O. Ingelmunster LIchtervelde S. V. Pittem M. S. Ingelmunster W. S. Houthulst F. C. Meulebeke B. S. Avelgem S. V. Deerlijk F. C. Otegem S. K. Staden V. C. Ardoole S. K. Avelgem St Joris Sport W. S. Desselgem F. C. Wakken en S. K. Torhout bye. 11° Provinciaal C. S Elools-Winkel F. C. Komen F. C. Poperinge A.A. Moeskroen F. C. Lendelede Rac. Blssegem S. K. Vlamertinge S. V. Kortrljk Toek. Menen F. C. Lowlngen S. V. Moorsele Dottenijs Sport Eendr. Wervik Ol. Ledegem S. V. Moorslede W. S. Lauwe 111° Provinciaal A. V. V. Oostdulnkerke S.V. Dlksmulde W. S. Adlnkerke S. C. Lombardsljde W. S. Oudenburg Union Zandvoorde N. S. Leke V. C. Kelem G. S. Lefflnge S. K. Eernegem G. S. Middelkerke bye. Vervolg onderaan volgende kolom. ons §m vogelhoekje S. K. Lierse - Lyra Knokke - S.V. Blankenberge Rac. Mechelen - Berchem Nieuwpoort - Hermes Oost. Rac. Gent - Th. Waterschei Vóorw. Oostende - Koksijde Bergen - C. S. Brugge Houthulst - F. C. Meulebeke Borgerhout - Assa Ronse Moorslede - W. S. Lauwe |F. O. Torhout - Wevelgem Moorsele S. V. - Dottenijs Verleden week schreef ik dat er onder de vogels die gewoonweg kraaien genoemd worden, ook roe ken en kauwen voorkomen. Van daag gaan we eens samen die roe ken leren kennen. Roek is een vreemd woord dat noch op het vederenkleed noch op het roepen van die vogel betrek king heeft; waarschijnlijk is het afkomstig van het Engels Rook Het Franse woord Freuxkomt van het Latijn (frux) en kan best weergegeven worden door zaadkraai. We mogen zeggen dat de acht tienden van de zoge zegde kraaien die hier in de wintermaanden voorkomen, roeken zijn. Hoe kunnen wij nu weten wanneer dat het roeken zijn? Er is vooreerst alleen gevaar van ver warring' met de zwarte kraai. Bei de vogels immers hebben hetzelfde zwart-glanzende kleed. En toch is het voor een aandachtig toeschou wer niet zo moeilijk de roeken en de zwarte kraaien uit elkaar te houden. Bij de oude roeken ver toont de lange zwarte snavel aan de mondhoeken een grote witte vlek die op afstand duidelijk zicht baar is. Deze vlek bestaat niet uit witte pluimen, maar is niets anders dan de naakte huid aan de snavel wortel. Hierom wordt de roek wei- eens sehurftkraaien ook schimmelbekgenoemd door de jagers en boswachters. Deze vlek, die bij jonge roeken nog niet voor komt, heeft natuurlijk niets te maken met schurft of ziekte, maar ontstaat door het voortdurend in de grond boren met de snavel. Bij sommige exemplaren zijn die sna velveertjes weggesleten tot tegen het oog. Roeken zijn minder schadelijk dan kraaien, ze verdelgen veel on gedierte; toch moet ook gezegd worden dat zij ook belust zijn op allerlei zaden. Daarom staan de roeken bij de landbouwers op een zwart blaadje. Roeken pikken niet alleen, zoals de kieviten, de verlo ren en bovenliggende graantjes weg, ze durven ook, vooral wanneer het kiemende zaaigraan aan het zwellen gaat en zijn keestje naar buiten duwt, in hele benden de akker bezoeken en bewerken. Ik hoorde van een boer dat als ze HEBT U 0M0 NODIG Koop vandaag nog Omo voor uw eerstvolgende wasat\ rO (j ff\\) OMO qeeft és schoonste6 PRODUCT OM 33 - 01927 BFL SAVONN5RIES WFP De Commissie, belast met het on derzoek van de hengsten van het zwaar trekras, zal o.m. bijeenkomen op de volgende plaatsen, telkens te 10 uur. Maandag 30 November: KORT- RIJK, Houtmarkt. Woensdag 2 December: LEPER, Grote Markt. Donderdag 3 December: TTELT Rameplaats. Vrijdag 4 December: DIKSMUI- DE, Grote Markt. De inschrijving der hengsten moet gebeuren op het bureel van de Rijksveeteeltconsulent, M. Sys Stijn Duboisiaan, 25, Roeselare, en dit ten minste tien dagen vóór de vastgestelde datum van de keuring Op 19 November jl. is in Frank rijk de komiek «Bach», wiens wa re naa-m Charles Pasquier was, te Nogent-le-Rotrou (Eure et Loire) aan een hartci-isis bezweken. De af lijvige was 72 jaar oud. Bach was de componist van het wereldbe roemde oorlogslied La Madelon MOORDENAAR SPRUYT ZAL WORDEN UITGELEVERD De moordenaar Oswald Spruyt. uit G-rut, die er enkele dagen gele den zijn ouders vermoordde, maar in Frankrijk aangehouden werd, wordt dezer dagen door de Franse politie aan het Belgisch gerecht overgeleverd. Ill" Provinciaal C. H, O. WlnT-ne St. Pl"tersveld Dosko Bsvoren V. C. Aarsele S. V. Do Ruiter Olympic Koolskamp F. C. Doomlcrrke G. L. Rulselede V. P. Glts Tlelt Sport Dar. Ruddervoorde, S. V. Rumbeke en V. V. Dentergem bye. UI" Provinciaal O. S. K. Beveren-Lele N. S. Heule Relckem Sport Rlsquons-Tout B. S. Stasegem Hulste Sport Rac. Lauwe St Baals-Vijve De andere clubs zijn vrij. 111° Provinciaal E. Brielen Sport S. C. Le Blzet Dadlzele Sport S. C. Zonneböke F. C. Woesten S. K. Elverdlnge A. J. Waasten Sassp. Boezin ge F. C. Langémark B. S. Poperinge De andere clubs zijn vrij. een reekske vast hebben, ze het vervolgen tot het einde van het veld». Van dan voort hebben ze zekerlijk hun naam zaadkraai niet meer gestolen. Best dat de mensen slimmer zijn dan de vogels; er bestaat nu in de handel een soort bruin poeder dat met hel zaaigraan vermengd wordt, waar door het gekleurd wordt en gevrij waard is. In sommige streken staan overal automatische veldkanonnet jes opgesteld om de vogels ver schrikt te doen opvliegen Het wachten van de kraaien, zoals de H. Godelieve het moest doen, heeft dus uitgediend. Aan dat kraaien wachten zullen toch een paar spreuken blijven herinneren: hij heeft noch kind noch kraaie waar voor hij moet zorgenen hij geeft meer om een leugen dan een kraai om een Zondag», waaruit blijkt dat de kraaien de Zondag meer vrij spel hadden dan op de weekdagen. Voor iemand die een beetje een vogeloog heeft zal het, ook zonder die snavelbasis-vlek, nog mogelijk zijn om een kraai uit de roeken te onderscheiden. De zwarte kraai is iets groter en is in heel haar doening achterdochtig. Bij de roe ken is het pluimkleed slordiger; de veren van het onderlijf hangen los en open naar beneden, wat vooral opvalt terwijl dat de vogel wagge lend vooruitloopt. Roeken zijn daa renboven gezelschapsvogels die in grote benden bijeen blijven. Onder een zijn ze vrolijk en doende, zon der achterdocht, want er is altijd één vogel die de wacht houdt en bij de minste onraad de andere verwittigt met een langgerekt kaah - kaaah! Roeken zijn van die trekvogels die zeer gevoelig zijn aan de weers veranderingen. Wanneer het zal beginnen te vriezen, mogen wij ons verwachten aan grote benden door trekkende roeken. Ze komen uit Oost-Europa en zakken af naar onze kuststreek omdat het weder er milder is dan in het binnenland. Duizenden en nog duizenden roe ken trekken zelfs de zee over om te overwinteren in Zuid-Engeland en in Ierland, waar de invloed van de Golfstream zich nog tneer laat voelen dan bij ons. Ik vraag me zelfs af of het kinderversje dat ik verleden week aanhaalde, niet voortkomt van onze kuststreek, waar de vissers toch telkenjare die trek kunnen nagaan. Dit trekken naar Engeland kan ook de verkla ring brengen voor ons Engelsklin- kende benaming «roek». Roeken zijn bij ons hoofdzakelijk wintergasten. Toch komen er in ons land verscheidene broedplaat sen, roekenkolonies voor. De nesten staan in de hoge bomen, soms drie vier in één en dezelfde boom. In zo een kolonie heerst er van 's morgens vroeg tot 's avonds een luidruchtige drukte. Het is een voortdurend aan en wegvliegen; bijhalen van nestmateriaal: me kaar bestelen en krakelen. Zulke kolonies komen natuurlijk maar voor in de bossen en grote parken en daar worden ze dan nog dik wijls vervolgd om hun luidruchtig heid. Want zo roofzuchtig als de kraaien zijn ze zeker niet. In de wintermaanden is het al tijd een mooi zicht, hoog in de lucht, een dertig, veertigtal roeken te zien trekken van of naar de ge- meeosahanneUlke slaarro'aats; nu °n dan maken ze zich bekend door het blij en opgewekte «kaah- kaaah! Dus een roepen zonder r- kiank; kroaa is de roep van de kraai, die juist daarnaar haar klanknabootsende naam he°ft ge- Vrpo°oxi> A. D. V/KgTVI AAMCC RACKET, HEREN n« provinOiAal Ol. Roeselare V.B. Brugge 4044 Herseeuw J.S.P. leper 38—28 Hermes Izegem B.B.C. 3924 Dynamo Olbak Kortrljk 2323 Sparta La Brugeolse 3930 leper B.B.C. V.G. Oostende 1260 RESERVEN II" PROVINCIAAL Hersseuw J.S.P. leper 3422 Hermes Izegem B.B.C. 39—17 Dynamo Olbak Kortrljk 2131 Sparta La Brugeolse 1616 III» AFDELING B Beka A Kortrljk Sp. 3725 Olb. Roeselare Wikings 6422 Dottenijs Moeskroen A 4747 tlWERM.HET WEKËU jns,NUo,ws:^ - Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden De belangstelling vanwege het publiek voor de aangehouden bandieten scheen veel te hebben toegenomen en velen waren spe ciaal naar het station van Hazebrouck ge komen om Abel Pollet en zijn medeplichti gen eens van dichtbij te zien. Te Hazebrouck moest gewacht worden op aansluiting voor Godewaersvelde. Om de aangehoudenen aan de nieuwsgierigheid van het publiek te onttrekken, brachten de gen darmen hen over naar de wachtzaal die streng bewaakt werd en gedurende al deze tijd aan het pubhek ontzegd werd. De leden van het parket bleven op het perron wachten tot zij de reis verder kon den voortzetten. Na een half uur wachten deed de stations overste teken aan de heren van het gerecht dat de trein gereed stond om te vertrekken. Streng bewaakt door de gendarmen, kwa men de aangehoudenen naar buiten. Op het ogenblik dat de gevangenen uit de wachtzaal stapten om zich naar de trein voor Godewaersvelde te begeven, haalde Abel Pollet een briefomslag te voorschijn en overhandigde deze aan de Heer Coupillaud, onderzoeksrechter te Hazebrouck. In deze omslag vond de onderzoeksrechter een brief van Abel Pollet en tevens drie af schriften van dezelfde brief die hij zelf be stemd had om aan de aanwezige dagblad schrijvers overhandigd te worden. Nadat de gerechtelijke instanties het schrijven van Pollet doorlezen hadden, gin gen zij op het verzoek van de bendeleider in en overhandigden zij zijn schrijven aan de leden van de pers. Deze brief is zeer kenschetsend voor de grootsprakerige Abel Pollet. Er blijkt dui delijk uit dat hij goed beseft wat hij mis dreef en dat hij zich als DE rovershoofd man beschouwt. Hier volgt de vertaling van dit schrijven. Bethune, 12 April 1907. De beruchte Abel, lioofdman van de even beruchte bende, die in de Franse en in de vreemde drukpers het voorwerp is van ganse kolommen, komt u in een eigenhandige, be knopte beschrijving, een deel van zijn treurig bestaan als dief aanbieden. Nog zeer jong, voelde ik reeds een drift voor het stelen, een onoverwinbare kracht dreef mij aan tot het bestelen mijner schoolkameraden en tot het beoefenen van min of meer barbaar se spelen. Op elfjarige ouderdom begon ik reeds met de dievenstiel, en ondanks verschillende veroordelingen, ging ik toch voort in mijn strooptochten, breidde mijn werkzaamheden steeds verder uit en vermeerderde in evenre digheid mijne soldaten. Mijn leper is rond de 60 man sterk, waaron der mannen en vrouwen. Zij gehoorzamen met wonderbare onderdanigheid. Sterk door mijn behendigheid en vlugheid in de kunst van inbreken, nam ik altijd het moeilijkste en gevaarlijkste voor mij. Mijn droevig beroep werd alleen voor korte tijd onderbroken tijdens mijn soldatendienst. Mijn gedrag was dan voorbee' "ig; ik was een gehoorzame en onderdanige soldaat, bemind door mijn oversten en wapenmakkers. Toen ik van het leger afscheid -nam, kreeg ik een getuigschrift van goed gedrag. In het burgerleven was ik even bemind en geacht. Al die mij gekend hebben, zijn het eens om te zeggen dat ik een ervaren en bekwaam werk man was, inaar met een te mild hart begiftigd en ongelukkiglijk van losbandig karakter. Beste vrienden, loopt nooit ts veel achter vrouwvolk, want een losbandig leven zonder palen doet een onweerstaanbare zucht naar geld ontstaan en alzo moet gij vallen, zonder het te kunnen beletten, als moordenaar, ja misda diger en moordenaar! Ik ben Ive.t geworden door het geweld der omstandigheden. Ik luid nochtens een diept afkeer van bloed; maar ieder dief, die natuur lijk wil vermijden van herkend te worden, moet vroeg of laat, in een ogenblik van vrees, zinsverbijstering en wreedheid, de moordenaar worden van deze die zijn goed verdedigt. Het bloed stroomde voor de eerste maal te Krombeke, in België, en voor de laatste maa' te Vio'.aines. Ik vraag vergiffenis aan deze wier leven ik ontnomen heb, want mijn faam is ten einde. Nu ben ik de heldhaftige dief niet meer, maar wel de woest.aard die het leven van zijn me demens ontneemt. Dit zijn vruchteloze klachten, maar zij zijn nochtans rechtzinnig. Mijne vrienden, thans heb ik reeds boven de 400 diejten bekend. Het is onnodig te zeggen dat ik daarvan een groot gedeelte in mijn zak stak en nochtans, 'k en heb er nooit geen groot voordeel uitge trokken, want ik verkwistte dit geld met won derbare haast. Dit bewijst dat onrechtvaardig goed nooit kan baten. Volgt dus het voorbeeld niet van de vermaar de Abel, laat de dievenstiel varen om eerlijk werk te verrichten en vooral, luistert nooit naai vrbuwen met lichte zeden die uw hoofd doen draaien en u altijd brengen tot misdaad. Ondanks de slimmigheid, die ik door een lange ondervinding wist aan boord te leggen, om mij aan de beste speurders van het gerecht te onttrekken, ben ik eindelijk ontdekt en ge vangen geweest door M. Boudry, onderzoeks rechter te Bethune, en door de twee bijzon dere commissarissen M. Vigno'les en M. Forret. gekozen uit de geheime politie en aan wie ik mijn gelukwensen aanbied. Haalde Abel Pollet een briefomslag te voorschijn en overhandigde deze aan de Heer Coupillaud, onderzoeksrechter te Hazebrouck. Ik bied ook mijn gelukwensen ruin M. Van- Koutte, politiecommissaris van Poperinge, door de handigheid die hij aan de dag gelegd heeft om zijn Franse ambtgenoten bij te staan. Hij is erin geslaagd een verborgen revolver te Ar- mentiers te ontdekken, acht maanden na mijn aanhouding. Besluit: de kruik gaat zolang te water tot zij breekt. Eindelijk werp ik een droevige blik op de toestand mijner drie ongelukkige hinders op wiens hoofd de schuld van hun vader nog zal wegen, zelfs achter zijn graf. Ik vraag vergif fenis aan mijn arme vrouw, voor het lijden dat ik haar heb aangedaan, en ook aan mijn oude vader, wiens loopbaan zo eerlijk was. Opgesteld in mijn cel nummer 44 van het celgevang te Bethune (Nauw van Kales) op 12 April 1907, de 350' dag van mijn gevang zitting. Briegeschreven door de vermaarde Abel, geboren te Oud-Berkijn (Noord) op 9 Oc tober 1873 en in het gevang sedert 4 Mei 1906, op 33-jarige leeftijd. POLLET ABEL. Een grote menigte, die wel op 500 geschat werd, verwachtte de dieven aan de grens. De Fransen waren te Godewaersvelde van de trein gestapt en moesten het overige van de weg te voet afleggen. Op de grensschei ding was een tent opgeslagen. Nauwelijks waren Pollet en consoorten in de tent of verschillende reporters, die van uit Bethune de reis hadden meegemaakt, kregen toelating om foto's te nemen van de beruchte bandieten. Abel Pollet verzette zich daartegen maar toen een der reporters hem een frank toewierp was Pollet akkoord om voor de fotografen te poseren. Ondertussen waren ook Lapar en vrouw Parret aangekomen. Deze laatste verscheen vrij en had stipt de dagvaardiging beant woord. Zij beweerde wel ziekelijk te zijn en liet zich met pijnlijke gebaren op een stoel zakken, waar zij roerloos bleef zitten tot men haar ondervroeg. De diefstal, te Roesbrugge gepleegd ten nadele van vrouw Wemaere, komt het eerst aan de beurt. Er werd daar door Pollet, naar hij thans verklaart, 4.000 fr. gestolen. Pollet beweert dat vrouw Parret aan hem, Deroo en Guyard de nodige inlichtingen verstrekte. Pollet is als naar gewoonte zeer nauwkeurig in zijn gegevens. Hij verhaalt hoe zij op 20 April 1906 ten huize van Lapar ta Poperinge vergaderden. Lapar had zich verwijderd met een korf aan de arm, zoge zegd om aardappelen te gaan kopen. Korte tijd later was hij terug gekomen. Hij zegde bij vrouw Parret even te zijn binnen geweest en dat hij van haar een briefje meegekre gen had bestemd voor Abel Pollet. Op dat briefje stond een naam geschreven: «Mela- nie Wemaerten Het moest Melanie Wemaerezijn, vervolgt Pollet. Waarom zij Wemaerten schreef weet ik niet. Wij zijn in ieder geval die nacht naar Melanie Wemaere te Roes brugge geweest om er te stelen. Aan vrouw Parret heb ik toen 100 frank, een paar oor ringen en een gouden ring gegeven uit er kentenis voor de inlichtingen die zij ons gaf. Vrouw Parret heeft Pollet gedurende zijn verhaal met van haat fonkelende ogen star bekeken. Bij de laatste woorden van de ro vershoofdman is zij woedend rechtgespron- gen. Gendarmen moeten tussen beide ko men. Leugenaar, deugniet, roept de vrouw woedend. De gendarmen doen haar neerzitten en verzoeken haar kalm te blijven. Het is de beurt aan Deroo om over het zelfde onderhoord te worden. Hij bevestigt de woorden van Abel Pollet en voegt er bij dat vrouw Parret belast was met de ver koop van gestolen rentebrieven. Wat er daarvan in huis gekomen is weet hij niet. Over hetzelfde feit ondervraagd tracht Lapar vrouw Parret uit de moeilijkheid te helpen. Hij zegt dat het geschreven briefje niet voortkwam van vrouw Parret, maar Deroo onderbreekt hem: Wij waren er niet bij toen zij u dat briefje gaf maar gij hebt ons in ieder geval toen gezegd dat het van haar kwam. Deroo verklaart verder dat de inlichtingen voor de diefstal te Rumbeke eveneens van vrouw Parret afkomstig waren. Zo gaat het verder van de ene diefstal op de andere. Het bezoek van de dieven bij landbouwer Cappelaere te Poperinge komt aan de beurt. Pollet verklaart dat vrouw Parret hem een blauwe kiel leende om hem er als een paardenkoopman te doen uitzien. Bij een vorige ondervraging had vrouw Parret geloochend daar iets mee te maken te hebben. Thans geeft zij toe wel een blau we kiel aan Abel Pollet geleend te hebben, maar naar zij verklaart wist zij van niet beter dan dat deze kiel moest dienen om te gaan blauwen. (Wordt vervolrd'

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 11