De Verenigd Europa-stemming te Roeselare 8 MILLIOEN Stevens Gebroeders Plechtige inhuldiging te Schore van Z.E.H. Pollet als Pastoor Calcaro Magnes en La FMienne Lustrumviering van de Technische School voor Handelswetenschappen te Roeselare Zebrit hiA/erffeémh'f Brandstichter Ernest Eeckhout uit Koolskamp, staat terecht Piëteitsvolle herdenking van de Leieslag te Kortrijk Oat is het geheim van onze ster... families verkozen hebben HET NATIONAAL HULDE BETOON AAN PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE Inschrijvingen brachten meer dan 9 millioen frank op. De invoer In aanwezigheid van de Minister van Koloniën. TELE FUN KEN Hierna enkele modellen uit de R E E K S van *1 O buitengewone ontvangtoestellen t OVERLIJDEN DE SEIZOENARBEIDERS HULDICEN MCR DE SMEDT TE KOEKELARE Meubelfabriek uitgebrand te Ingeimunster Omgeving gevrijwaard Dat is nu eens ECHT iets voor de kleuters! UITGEVERIJ-DRUKKERIJ SANSEN Gasthuisstraat 19, Poperinge. Assisenhof van Westvlaanderen Alle modellen uit deze reeks kunt U verkrijgen bij Vanden Peereboomplaafs 7, iEPER leperstraat 5, POPERINGE GEZONDHEID DER PLANTEN ONTZUREN DER GRONDEN Grote stieren- keuring te Haringe Vervroegde trein Gent St Pieters - Brussel Z. Vertrek te 9.33 u. in plaats van 9.38 u. Gent 40% MAGNESIUM- CARB0NAAT 50 KALKCARBONAAT Stort 1M fr. Proclamaties en uitreiking van het diploma van boekhouder tijdens een feestzitting het stadhuis in B3PF XTKCVns*. RMSercaf SS Wtrr, »W. Bis. 13. (Vervolg van 1* Wad) De economische eenmaking, aldus spreker, kan slechts binnen het kader an een werkelijk nengemaakte ge meenschap tot stand komen. Wij moeten met de werkelijkheid reke ning houden, dat cr tegenwoordig grote mogendheden aijn die op economisch gebied din gen kunnen verwezenlijken die in een versnipperd Europa totaal on mogelijk zijn. Ook op militair gebied is het zo dat geen enkel land en West-Euro- Da nog in staat is op eigen houtje zijn verdrdiging ter hand te ne men. Denk aan 1940, aldus de Rector. Onze veiligheid kan alleen lot stand komen in een Internatio naal verband. Technische afspra ken alleen volstaan ter zake niet. Een eerste stap tot deze integra tie werd reeds gezet door het At lantische pact. Doch in het kader der supranationale wereldstrategie moet Europa een meer zelfstandi ge rol snelen. Momenteel draagt \merika 80 van de verdedigings- 'ast. Het is evenwel geboden dat Europa en Amerika twee even waardige partners worden. Laat het verdeelde Europa aan Amerika de leiding over, dan wordt Amerika willens nillens gedwongen tot een zeker imperialisme om beterswil, waarvoor het zelf afkeer heeft. Spreker besluit met er naar te verwijzen dat het van internatio nale betekenis zal zijn wanneer de bevolking te Roeselare en te Ver ders zal antwoorden: wij willen mee vooruit naar de eenmaking van Europa, wij willen niet in de oude slenter en het oude conser vatisme blijven hangen. De stem bus zal op 20 December niet een gelegenheid tot verdeling en scheu ring zijn, zoals dit gewoonlijk is, doch een gelegenheid tot vereni ging rond eenzelfde gedachte. DE «HOMO EUROPEUS» Men hoort vervolgens dhr Theo Bogaerts die herinnert aan de «homo neolitlcus». de man uit het neolitische tijdperk, waarvan de circa 5.000 jaar oude overblijfselen bij de boorden van de Mandel te Roeselare gevonden werden en die thans berusten in het Natuur-his- torisch museum te Brussel. Wel licht wordt deze Roeselarenaar eens herdoopt tot de homo Europeus de Europese mens. Spreker beantwoordde dan de vraag: waarom Roeselare en Ver- viers? Beide Steden, met respectievelijk 33.000 en 44.000 inwoners, vertonen veel gelijkenis met elkaar. Beide hebben een bloeiende textielindus trie en beide hebben een zeer rea listisch aangelegde bevolking die rekening houdt met belangrijke sociale en economische problemen die ook van Europese betekenis zijn. Bij deze keuze werd ook rekening gehouden met het feit dat in beide steden sedert jaren een plaatselijk comité der Europese Beweging be staat, dat op een doeltreffende wijze voor de inrichting van het referendum kan zorg dragen. VOORBEREIDING VAN HET REFERENDUM De voorbereidende campagne tot het referendum begint op 1 De cember en tijdens zal op openbare vergaderingen, in radiotoespraken cn bij middel van plakbrieven, de betekenis der Europese eenmaking verduidelijkt worden. Eminente «prekers, gekozen uit verschillende politieke partijen, zullen het woord voeren. Uit dit programma «tippen wij om. aan: 1 December te 20 u.: een mee ting in het Arsenaal. Minister So gers «preekt er, evenals Oud-mi nister Iiebaert en Rector Brug mans. 4 December: filmvoorstelling In het Arsenaai. 13 December: concert door de stadsharmonie te 18 u. De burge meesters van Bosward (Nederland, waar reeds een referendum plaats had) en van Venders zullen er aanwezig zijn, 18 December: meeting waar op dhr Harmei, Minister van Openbaar Onderwijs, In het Neder lands een toespraak houdt. Op een nog te bepalen datum komt vermoedelijk ook dhr Robert Schuman, de geestelijke vader der Europese Beweging, naar Roesela re. TaWjke verenigingen zegden reeds htm medewerking toe. Ook de Raeselaarse handelaars en nij- veraars blijven niet ten achter. Een etalagewedstrijd is in het vooruitzicht gesteld en zelfs wordt een pronostiekwedstrijd ingericht, waarvan de eerste prijs een tele visietoestel is. Toezegging werd verkregen dat radio en televisie grote ruchtbaar heid aan het referendum zullen geven. DE STEMMING ZELF Namens het inrichtend comité gaf dhr Denys ten slotte nog en kele inlichtingen van technische aard over het referendum. Alle regelmatig ingeschrevenen op de kiezerslijsten, zullen indivi dueel een oproepingsbrief ontvan gen waarbij zij .verzocht worden zich op 20 December aan te bieden in een der 11 daartoe ingerichte kiesburelen7 burelen bevinden zich in het centrum der stad, 4 op de buitenwijken. Deze burelen zijn toegankelijk van 8 tot 13 uur. Ieder stemgerechtigde is vrij zijn stem uit te brengen in een bureel naar beliefte. De stemming, evenals de stem opneming, gaan gepaard met al de mogelijke waarborgen van objec tiviteit verzegelde stembussen, stembureau's voorgezeten door ge zaghebbende personaliteiten en ge controleerde telling der stembulle- tijns. De politieke partijen zullen uitgenodigd worden afgevaardigden aan te duiden om de stemming te controleren. IS HET ALLES SUIKER EN ZEEM? Dat het Verenigd Europa nog niet in kannen en kruiken is, be wijst de inrichting van dit refe rendum zelf. De 66.000 inwoners van Delft in Nederland, die op 17 December 1952 voor dergelijk refe rendum werden opgeroepen, kwa men voor 74,77 naar de stembus en 93.68 der stemmers ant woordden ja In Friesland, te Bolsward met 8.000 inwoners, waren deze verhou dingen 88,26 en 96,5 Sedertdien verliep een jaar waar in veel gebeurde dat het publiek reeds meer vertrouwd maakte met de Europese gedachte. Met span ning ziet men dus het referendum van 20 December te gemoet. Het debat wordt dus tot het groot publiek uitgebreid. Van de vragen die de mensen van bij ons zjch omtrent het V. E. stellen, hoorden wij reeds een echo aan het einde der vergadering, wanneer aan dhr Brugmans ge vraagd werd wat er in een V. E. met de cultuur der kleine volkeren en met de godsdienstige cultuur zal geschieden. In zijn antwoord verwiist Rector Brugmans naar het voorbeeld van Zwitserland waar de verschillende cultuurgemeenschappen broederlijk samen leven. Gelukkig voor de Europese gedachte verwees de Rec tor niet naar de Vlaams-Waalse verhoudingen in ons land. Ook zag dhr Brugmans geen be zwaar in de afzijdige houding der Scandinavische landen en van En geland. Hij is van oordeel dat deze landen vanzelf zullen volgen wan neer de wagen eens aan het bollen is. Op koloniaal gebied meent dhr Brugmans dat in het V. E. een ge meenschappelijke koloniale politiek moet gevoerd worden met eerbiedi ging van de door leder land ver worven rechten. Wat Spanje be treft, aldus dhr Brugmans, kan hier van geen Integratie sprake zijn zolang dit land de fundamen tele vrijheden niet garandeert die voorzien zijn ln de conventie der rechten van de mens. Deze enkele flitsen bewijzen dat er zeker nog twistpunten bestaan en dat het alles nog geen suiker en zeem is wat rond het Verenigd Europa draait. Met te meer belangstelling zien wij daarom de mening tegemoet die zakelijke mensen er omtrent deze kwestie op nahouden. Roese lare en Verviers staan Zondag 20 December ln het brandpunt der wereldopinie. De uitslag van de inschrijvingen welke werden geopend voor een blijk van nationale hulde aan H. K. H. Prinses Joséphine-Charlotte zijn thans hekend. Ziehier de samengevatte «taten van het aantal handtekeningen en van de stortingen per provincie, zoals zij medegedeeld werden door het Nationaal Comité. Aantal Bedrag der Provincie» handteken, stortingen Antwe Antwerpen Brabant Limburg Luik Namen Henegouwen Oostvlaanderen Westvlaanderen Kolonie Buitenland Belgische strijd krachten in Duitsland 82.715 64.939 68.738 61.893 25.669 17.065 77.940 77.431 50.194 4.136 2.137 1.152.676 1.463.053 365.119 1.036.767 408.211 272.219 907.798 492.282 2.043.150 370.604 87.066 Algem. totaal 574.323 9.140.808 De door het Instituut voor de Statistiek medegedeelde invoercij- fers voor de maand October, zijn de volgende: 3.692.978 ton, voor een waarde van 10.590.396.000 fr. De jaarlijkse bedevaart naar het Leiemonument 1940 vond dit jaar niet plaats, ten gevolge van om standigheden van organisatorische aard. Het plaatselijk comité «Leie- Lys» wilde echter het jaar niet laten voorbijgaan zonder een pas sende hulde te brengen aan de soldaten van 1940, die aan de boor den van de Leie sneuvelden. Al hoewel de hulde een lokaal Karak ter droeg, was zij niettemin tref fend in haar eenvoud. Het stads bestuur liet een grote kroon neer leggen aan de voet van het Ge denkteken. Zoals bekend zal toekomend jaar ln Mei de eerste steen worden ge legd van een groots monument in aanwezigheid van de hoogste waar digheidsbekleders van het land. De Ardeense steen die men op onze foto ziet, zal dan ingebracht wor den in het groot monument. Onder de personaliteiten be merkten wij de Minister.van Ko loniën dhr A. Dequae; Volksverte genwoordiger A. Declerck; de ste delijke overheden, en de afgevaar digden van de Vaderlandse maat schappijen, die ook een krans neerlegden. Er werden ook bloemen neergelegd door twee afgevaardig den van het nationaal comité uit Brussel en Luik. Zulks gebeurde onder het spelen van het Nationaal Lied en van het blazen van de Last Post Na deze indrukwekkende plech tigheid werd een H. Mis gelezen in de St-Michielskerk ter zielelafe- nis van deze die vielen aan de Leie. RA? 1 op vember in het Klooster, E. Moeder Marie-Germaine, in de wereld Mei. Alice Butaye. Zij was vroeger ook Overste te Zwevegem en Diksmui- de. De begrafenis had plaats op Zaterdag 21 November te 9 uur. Eerw. Moeder Marie-Germaine was de zuster van Z. E. H. Butaye, Deken te Oostende. Zondag, 29 November, zullen te Koekelare de seizoenarbeiders Mgr De Smedt, bisschop van Brugge, huldigen. Te 14 u.: Aankomst van Mgr De Smedt. Te 14.30 u.: Intrede van Mon seigneur ln de feestzaal Ons HuisDorpsstraat. - Toespraak over de belangen der seizoenarbei ders door dhr Jef Van Langen- hove. Hulde aan de seizoenarbeiders: Lied: Brief van een Fransman. Een seizoenarbeider aan het woord. De seizoenarbeidersfamilies bren gen hulde. Aanbieding der geschenken aan Mgr De Smedt. De Bisschop van Brugge spreekt tot de seizoenarbei ders. Als geschenk wordt de Kerkvorst het alaam der seizoenarbeiders aangeboden, nl. een hak, vork en mes, alsmede een tot sieraad ver werkt geheel van deze werktuigen. In de nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks 12 uur, brak plotseling brand uit in de meubel fabriek van Vandekerckhove Geor ges, Bruggestraat te Ingeimunster. In een minimum van tijd stond gans de werkplaats in lichte laaie, daar het vuur een gretige prooi vond in het droge hout. Wanneer de hulpdienst verscheen, kon hij slechts de aanpalende woningen vrijwaren. Gans de werkplaats met inbegrip der machines en een grote voorraad hout gingen in de vlam men op. De oorzaak is waarschijn lijk te wijten aan kortsluiting. Een detektievenverhaal in tekenvorm, keurig uitgege ven in twee kleuren, in boekvorm. DAAR ZULLEN UW KINDEREN GENOEGLIJKE UREN AAN BELEVEN! ...EN DAT ALLES AAN DE SPOTGOEDKOPE PRIJS VAN 20 FR. kBLOSKE ZWIK» kunt U bekomen in de Steek een briefje van 20 fr., met een zegel van 1 fr. voor ver- zendigskosten, in een gesloten omslag en stuur die naar ons op. WIJ STUREN U ONMIDDELLIJK DE BESTELLING. Op de tribune: de nieuwe Herder ln gezelschap van zijn getuigen en Z. E. H. D'Hoore, Deken van Gistel (links). Op de tweede rij: Familieleden van Z. E. H. Pollet. Het gedenkteken na de bloemenhulde. Inzet: de overheden tijdens de minuut ingetogenheid; men h rkent van links naar rechts: de Hïï. Lagae, schenen; Minister Dequae; Schepen Baeckelandt; P. Scherpereel, voorzitter van het Comité Loie-Lys te Kortrijk; de af- tevaardigden van Brussel en Luik. Vnr>r*H«»~ --- -'„jderlandse Verenigingen, en*. OP DINSDAG 8 DECEMBER 1953 TE 10 UUR heeft te Haringe, zoals telken jare, de aloude en vermaarde stie renkeuring plaats. Deze demon stratie met prijskamp is voorbe houden voor het Westvlaams Rood Ras en voor dieren ingeschreven in het geboorteregister. Landbouwers, veekwekers, koop lieden, laat niet na deze voormid dag vrij te houden en te Haringe tegenwoordig te zijn: zodöende kunt U deze demonstratie bewon deren en zult U in de gelegenheid zijn de tekoopgestelde dieren in lijn te beoordelen. De aangiften der stieren dienen zohaast mogelijk gedaan te worden bij 1. Remi VANDENBERGHE, te Watou; 2. M. WYBO, Patersplein 20, Roeselare. (4728) Zondag heerste er te Schore een goede feeststemming bij de inha ling van Z. E. H. Pollet. De ver siering was zeer verzorgd en aan ieder huis prijkte een mooie spreuk. Te 13.30 uur werd de nieuwe her der bij de grens der gemeente op Spermalie verwelkomd door Bur gemeester Prudent Serruys en zijn Schepenen en Raadsleden, alsmede door de leden der kerkfabriek en c.o.o. Na de begroetingsrede door de Burgemeester, werd de weg ver volgd naar het Dorpsplein, waar de nieuwe pastoor, omringd door Z. E. H. D'Hoore, deken te Gistel, en de getuigen, ZZ. EE. HH. Van Rijckegem, pastoor te Ledegem, en Pollet, pastoor de Noordschote en broeder van de nieuwe herder, sa men met de familieleden van de nieuwe priester, plaats namen op de eretribune. Onder de aanwezigen waren o.m. Z. E. H. Louwagie, leraar aan het college te Nieuwpoort, en de pas toors van Leffinge, Slijpe, Stuive- kenskerke en Leke, alsmede Sena tor Sobry. Daarna namen de genodigden de prachtige stoet in ogenschouw. Deze werd geopend door een ruiter te paard, gevolgd door de muziek uit Keiem. Alle groepen, zowel de boerenwagens van de Spermalie, als het bruidspaar, de metselaars wagen, de kaartersclub. de vissers wagen, de duivenliefhebbers, de fietsende knapen en de drie clowns waren piekfijn. Namens de oud- strijders las dhr Leon Mathijs een huldeblijk voor, waarop de meisjes der boerinnenjeugd van St Joris, Mannekensvere en Schore, met be geleiding, dansen uitvoerden. Na de groep der Grote Gezinnen besloot de muziek van Ledegem, waarvan Z. E. H. Pollet proost was, de stoet. Na de stoet deed de pestoor een rondgang door de gemeente, waar hij overal op geestdriftige wijze toegejuicht werd. De feestelijkheden eindigden ln de late avond met een prachtig vuurwerk, terwijl de kerk op sproo&esjtCbfese wljza verlicht wa*. De reizigers gelleven er nota van te nemen dat de trein M 2156 (Kortrijk v. 9.00 u. Gent Sint Pieters a. 9.32 u., v. 9.38 u. Brus sel (Zuid) a. 10.15 u.) uit Gent St Pieters te 9.33 u. vertrekt om te Brussel (Zuid) aan te komen te 10.09 uur, waar aansluiting bestaat met trein 1539 (Brussel-Zuid van 10.14 uur naar Antwerpen). De laatste zaak op de rol van de vierde zittijd van het Assisenhof van Westvlaanderen en die Maan dag werd opgeroepen, is deze ten laste van Ernest Eeckhout, 49 jaar, wonende Drogenbroodstraat, te Koolskamp, beschuldigd van brand stichting en geweldpleging. De feiten, althans wat de brandstich ting toetreft, dateren van Kerst nacht 1951. De zedenfeiten deden zich voor in de Jaren 1945 tot 1951. Nadat de jury was uitgeloot en de beschuldigde had geantwoord op de vragen betreffen® zijn identi teit, verleende de voorzitter, dhr Santenaire, raadsheer bij het Hof van Beroep te Gent, het woord aan het openbaar ministerie, dhr Verheggen, substituut procureur des konings, die het hof verzocht, de zaak met gesloten deuren te be handelen. Mr Sabbié, die samen met Mr David de beschuldigde ver dedigt, stelde voor, dat enkel de de batten, die betrekking hebben tot dv zedenfeiten met gesloten deuren Zouden plaats hebben en de rest met open deuren. Na te hebben be raadslaagd, velde het Hof een ar rest, waar-bij de zaak van het be gin af tot het stellen van de vra gen aan de jury in besloten zitting zal behandeld worden. Hierop kreeg de rijkswacht bevel de zaal te ont ruimen. DE FEITEN Eeckhout betrok met zijn doch ter Georgette, die de dag der fei ten 18 jaar oud was, een woning die wettelijk het eigendom was van zijn broer, doch in feite nog steeds aan hem zou hebben toebehoord. Zijn vrouw had het -echtelijk dak verlaten toen het meisje 12 jaar oud was, om zich in Charleroi te gaan vestigen. Sinds de feiten is zij overleden. Einde 1951 werd Eeckhout door de rijkswacht opgespoord wegens geweldpleging ten overstaan van zijn dochter gedurende een periode die zich uitstrekte tussen de jaren 1945 en 1951. Het meisje had aan haar voogd, die een vrederechter was, de feiten kenbaar gemaakt, ma-ar Eeckboudt was die dagen thuis niet te vinden. Op Kerst avond 1951 dook hij plots weer op. Omstreeks 9 uur 's avonds viel hij onverwacht binnen in de woning van zijn gebuur Devos. Hij -bleek onder de invloed van de drank te zijn en raaskalde van brandstich ting en van zelfmoord. Hij wou zijn won-ing in brand steken en men zc.u achteraf zijn verkoold lijk in het puin terugvinden. Hij voegde er zelfs aan toe dat het zou spoken die nacht. Bevreesd om wat gebeuren zou, zagen die buren hem kort nadien naar zijn woning, die een 10-tal meters, verder afzonderlijk staat vertrekken. Enkele minuten later zagen zij uit een venster rook op stijgen. Alvorens de brandweer te waarschuwen, aanzagen zi.i het als hun plicht, Eecfchiout van zijn zelf moordplannen te doen afzien en hem te overhalen, de woning te verlaten. Zi.i geraakten in de bran dende woning binnen, doch werden door Eeckhout verzocht, het huis te verlaten, zoniet zou hij op hen schieten. Verschrikt namen de mensen de vlucht en gingen de hulp van de brandweer inroepen. Het huis stond reeds in lichtelaaie toen de brandweer arriveerde. Met man en macht werd gewerkt om het vuur te doven, waarin men na en kele tijd slaagde. Ondertussen had men getracht Eeckhout ergens te vinden, ma-ar de vlammen en de dichte rook hadden de opzoekingen bemoeilijkt. Toen men nadien in het uitgebrande huis naar de resten zocht van wat eens Eeckhout was geweest, kwam men tot de vast stelling, dat de man. vermoedelijk de vlucht had genomen. Dit bleek inderdaad zo te zijn, want een paar dagen later werd Eeckhout gevat. Door de rijkswacht onderhoord, loochende hij het inzicht te heb ben gehad het huis in brand te steken. Ook toen men hem herin nerde -aan zijn uitlatingen tenttuii- ze van zijn gebuur Devos en aan de bedreigingen die hi.i had geuit, toen men hem uit het brandende huis wilde redden, bleef hij hals starrig loochenen met voorbedachte rade en vrijwillig het v-uur aan zijn woning te hebben gestoken. Hij gaf evenwel toe, dat hij onvrijwil lig de brand had veroorzaakt. Al vorens zich te bed te begeven zou hij met een brandende kaars het huis hebben rondgelopen en hij veronderstelde, dat hij door een onvoorzichtigheid ongemerkt brand had gesticht bij het bergen van zijn klederen in d-e kleerkast. Ver volgens zou hi.i zich te bed hebben gelegd. Hoe hij tenslotte uit het brandende hiuis is geraakt, kon hi.i zich niet meer herinneren. Wat de zedenfeiten betreft loo chende hij alle schuld, tegen het getuigenis van zijn dochter. Naar verluidt, nam hij ter zit ting tijdens zijn ondervraging door d-e voorzitter van het Hof dezelfde houding aan. Het overige van de ochtendzitting werd in beslag ge nomen door het verslag dat door onderzoeksrechter Desplenter over de zedenfeiten werd uitgebracht. op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1954. Och arme, ze kende Zebrit niet Maar nu... VERWIJDERT ZONDER MOEITE ALLE VLEKKEN. REIN, SNEL. ZUINIG Eis overal en altijd ZEBRIT. Met Zebrit blinkt uw fornuisplaat als een spiegel I «co mrf-fi» o v c t t* De jaarlijkse prijsuitdeling en de uitreiking van de diploma's van boekhouder aan de leerlingen van de Technische School voor Handels wetenschappen te Roeselare, die Zondag 22 November jl., te 11 uur, tijdens een feestzitting in de boven zaal van het stadhuis doorging, stond dit jaar in het teken van de eerste lustrumviering van de school, die in 1948 werd opgericht. Talrijke overheidspersonen, de leden van het beschermingseomité, het leraarskorps en veel leerlingen en oud-leerlingen van de school, woonden deze vergadering bij. We bemerkten Z. E. H. Kan. De ken Vervenne; Schepen Desmet; Z. E. H. Kan. Duforret, superior van het Klein Seminarie; Stads secretaris Desmet; de Gemeente raadsleden Buyse, J. Demeester en Verbrugge; de Heer P. Meersseman, bestuurder der Vrije Middelbare School; de H.H. J. Laga, M. ear lier, Dumon, enz... Openingstoespraak. Het was met fierheid dat. de ijverige secretaris van de school, de Heer D. Dumon, in zijn openings toespraak de heugelijke gebeurtenis van dit eerste lustrum belichtte. De Technische School voor Handels wetenschappen gaat zijn zesde schooljaar in. De school bloeit. Reeds 317 leerlingen werden ln de school ingeschreven, waarvan 102 voor het schooljaar 1953-1954. Getuige van die bloei is even eens het groot aantal diploma's van boekhouden dat reeds werd uitge reikt, terwijl tijdens het laatste schooljaar leerlingen komende uit 35 verschillende ge.net nten, de les sen hebben gevolgd. Spreker dankt vervolgens de bur gerlijke en geestelijke overheid van de stad en de beheerraad van de Bank van Roeselare voor hun steun en belangstelling. Hij drukt even eens zijn dank uit tegenover de personen en de instellingen van de stad, die, dank zij hun financiëe hulp, het mogelijk hebben gemaakt, aan de bekroonde leerlingen een prijs te schenken. Aldus zal aan ieder leerling, die met onderschei ding geslaagd is, het mooie boek van D. Carnegie Zo maak ik vrienden en leef ik gelukkig kun nen geschonken worden. Hij richt tot slot nog een spe ciaal dankwoord tot het leraars korps en ook tot het stadsbestuur, dat zich bereid verklaarde het ere metaal der stad te schenken aan de laureaat van het derde leerjaar. Feestrede door de Heer J. Laga. De feestrede wordt vervolgens uitgesproken door de Heer J. Laga, lid van het Beschermcomité dei- school en Voorzitter van het VI. Economisch Verbond, afdeling Roe selare. Spreker drukt eerst en vooral zijn gevoelens uit van oprechte waar dering en warme gelukwensen ten opzichte van de school, die reeds 5 jaar bestaat en wijst er op dat' waar er in een bedrijf vaak tegen stellingen bestaan tussen de be drijfsleider en de boekhouder, deze laatste eveneens een open oog moet hebben voor de zaak in 't algemeen en het bedrijf in zijn geheel moet trachten te zien. Vervolgens gaf de Heer Laga in een uiterst merkwaardige uiteen zetting enkele beschouwingen ten beste over de toestand van de eco nomie in Westvlaanderpn. Spreker wees ar in ziin inleiding op dat ons land aangewezen is op de buitenlandse handel. We moeten kopen in het buitenland en om te betalen moet men exporteren. Aldus zijn de exporteurs onze geldwinners. Na de huidige algemene economi sche toestand te hebben geschetst, onderstreept spreker dat Westvlaan deren momenteel bedreigd is met. stagnatie en economische achter uitgang. De werkloosheid in West vlaanderen wijst eveneens op ver mindering van de economische be drijvigheid. Ook voor de toekomst schijnt de economische bedrijvig heid niet rooskleurig te zijn. Ver dere achteruitgang brengt vermin dering van inkomen mee. met als gevolg minder omzetting in ver- bruiksgoederen. De oplossing ligt op het tech nisch en moreel plan. Om de hoge levensstandaard te kunnen behou den, dient de industriële productie opgevoerd en de nodige investerin gen gedaan. Eveneens dient een wijziging gebracht in de geest van de spaarders, die hun gelden moe ten durven beleggen m onderne mingen. Er is thans een verminde ring op de aandelenmarkt en tekort aan risicodragend kapitaal. Dit ge brek aan durf om wat geldrisico te lopen, dient betreurd te worden. Het is te hopen, aldus spreker, dat de regering beter moge inzien dat het probeem der investeringen, die de losprijs zijn voor onze volks welvaart. alleen oplosbaar is door aanmoediging van de flnanciëring door het privaat initatief. Diploma-uitreiking. Na deze merkwaardige toespraak ging de Heer Dumon over tot d» proclamatie. (Voor de volledige uit slagen van de verschillende studie jaren, verwijzen we de lezer naar ons blad van 19 September 11.) Ieder student die slaagde met on derscheiding, mocht een waarde volle prijs in ontvangst nemen. Volgende leerlingen van het der de jaar ontvingen het diploma van boekhouder Met grootste onderscheiding (90%): Cappelle Lucien, Beveren. Met grote onderscheiding (80%); Pype Gilbert, Roeselare; Dejaeger Julien, Roeselare; Wér- brouck Lucien, Roeselare: Vanien- abeele Paul, Beveren; Cottyn Jozef, Roeselare. Onderscheiding '10 Boete Oswald, Roeselare; Muylle Maurits. Roeselare; Geldhof Walter, Roese lare: Sambaer Jozef, Roeselare; De- puydt Georges, Ledegem; Vande- pitte Michel, Oostnieuwkerke; San- ty Rafaël, Lichtervelde; Vanstee- landt Palmer, Beveren; Geldhof Norbert, Roeselare. Met voldoening (55 Schelde- man Mare, Ledegem; Declerck Fr., Beveren; Declercq Michiel, Roese lare; Verduyn Mare, Moorslede: Dumortier Robert, Roeselare; Es- peel Pieter, Rumbeke. Het bronzen eremetaal van de stad Roeselare werd geschonken aan de laureaat Heer Lucien Cap pelle, uit Beveren. In zijn dankwoord drukte de Heer L. Cappelle zijn erkentelijkheid uit het leraarskorps en wijst op de ste vige vriendschapsbanden ontstaan tegenover de Heer D. Dumon en tussen! 'de jongens van het derde jaar, wier doel het was to leren om hun maatschappelijke stand te ver hogen. Met het slotwoord van de Heer Dumon werd deze feestzitting na dien besloten.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 13