Een stuk Erfdeel Vrachtwagen door goederentrein gegrepen te Wervik POSTBODE I Geheimzinnig driedubbel overlijden te bmbardsijde Verenigd Europa POPERINGE - IEPER - WERVIK 16 EUR OPA Maalder te Brielen door drijfriem meegesleurd en op slag gedood Moet men ja of neen naar een ROESELARE en VEBVIERS zullen daarover op 20 December hun mening zeggen BET WEKELIJKS NEUWS Naar verlenging Ér Amnestieperiode inzake Overdrachttaxe umm "Gmm„rnZOU(ffl L DAT BRENGT OP.'J ZATERDAG Bladzijden PRIJS NOVEMBER 3 Frank 1953 AFVAARDIGING VAN HET N.C.M.V. BIJ DE MINISTER VAN FINANCIEN BUITENLANDS OVERZICHT Autovoerder op slog gedood Voertuig 85 meter ver meegesleurd AAN ONZE POSTABONINENTEN Het jaar loopt ten einde en binnenkort komt de Aan de nieuwe Ahonné's Inschrijvingshulietljn Nopens de oorzaken hebben de deskundigen zich nog niet uitgesproken Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week D/tr /S MOGFIM Itl't 49' JAAR. Nr 48. POSTABONNEMENT 1954: België 136 fr. Andere landen 200 fr. HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Fostcheckr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Boeren, smeden en wagenmakers ken: St Elool, Ste Barbara, St Ni- tijn van ouds goede vrienden. Ze klaas, Kerstdag, Nieuwjaar, Der- hadden mekaar ook nodig. Kunt tiendag. Ziet ge hoe onze ouders ge U een landse parochie en de mensenkennerswaren? Die fees- dorpplaats indenken ten, die oude gebruiken zijn een ff? zonder smis en wa- kostbaar erfdeel waar we moeten Igenmakerij? Was het van houden. We mogen er wel iets ift J»> mogelijk daar voor- of anders aan veranderen, maar bij te... gaan zonder de geest moeten we bewaren. Die die gezonde harde geest; dat was in de eerste plaats IWyufi L klank te horen van de familiegeestHoe goed kon fj de voorhamer, of de men het hebben thuis in de lange doffere klank op de winter-avonden. Hoe gezellig kan wagenhoepels. Dat het zijn bij de kachel, kan het was en is nog het zijn bij de buize-stovemet haar «leven», het dag-gezucht op on- pot met rode kaken? Gezellig voor zen buiten; 't wordt min gehoord klein en groot. Bezigheid is er sedert de mensen niet meer gaan, nooit te kort. Dan kwamen die maar vluchten of vliegen. feestdagen de buurmanschap ver- Boeren, smeden en wagenmakers sterken, zullen St Elooi vieren, naar oude traditie. «Onze» boeren lieten St Maar ik... verdole in de donkere Isidoor links liggen, al was die weken. zelf boer, omdat St Elooi meer van ste Barbara! Neen, die behoort onzestreek is. Wat heeft die niet tot onze streek en toch is zij Bisschop-smid moeten hameren op een volksheilige, patrones van die harde keikoppen van onze mijnwerkers en van onze brand- over-oud-grootvaders! Sedert heeft weermannen. Moet ik U er op wij st Elooi de evolutie bekeken van zen hoe Ste Barbara preus kan zijn «zijn» volk in «onze» gewesten: over haar volk? Beeldt U eens van boeren, smeden en wagenma kers. 't Beeld van St Elooi zal in de bloemen staan in de kerk en in de vergaarzaal. Dien dag zullen de boeren luisteren naar het jaar verslag van de gilde, naar 't jaar even in, wat vroeger de brandweer was op onze gemeenten! Kom, on ze pompiers, zo zullen ze wel blijven heten, al moeten ze wer kelijk niet zo lijfelijk meer pom pen mogen Ste Barbara vie- verslag van de B.J.B. Zij weten ren; zij verdienen het; te meer wat voor hen de Gilde betekent; zij ondervinden het immers iedere dag. Zij weten dat ieder voor allen en allen voor iedergeen leugen is. Zij weten dat men daar te Leuven met de vele verschillen de belangen van land- en tuin bouw begaan en bekommerd is, dat er geen enkel kantje van het boerenbedrijf ontsnapt aan die zorg. Die St-Elooisdag is er nodig om die bedrijvigheid van een heel jaar te overzien, om dan 's broe derlijk dat allen voor ieder ook plaatselijk te tonen. Die dag wordt wel de oude tijd bovengehaald, de cude... miserietijd! Dien dag moet een oude boer, willen of niet-, be kennen dat het nu toch oneindig beter gaat. Als zij het niet beken nen willen dan zouden waarachtig de... stenen spreken, 'k Wil zeggen de asfaltwegen, de macadambanen, de electrische lampen en die on eindig vele nieuwere dingen die 't bedrijf een ander uitzicht heb ben gegeven. Onze smeden en wagenmakers! Die waren vroeger deam- omdat het op onze dorpen mannen zijn van goe wille,» die zich ten dienste stellen van de gemeen schap. Dienstbetoon is altijd lof- De Minister van Financiën heeft Woensdagnamiddag een delegatie ontvangen van het Nationaal Chris telijk Middenstandsverbond, samen gesteld uit Senator Santens en de Volksvertegenwoordigers Eeckeman. De Clerck en Hermans Fernand. De delegatie heeft de zeer bijzon dere aandacht van de Minister ge vestigd op de gevolg-en van de wet op de zegelbelasting en aangedron gen op een beduidende verlenging van de duur van de amnestiepe riode. De Minister heeft beloofd onmid dellijk het vraagstuk te onderzoe ken en spoedig een beslissing te nemen. Men meent te mogen verhopen dat het N.C.M.V.-aanbod zal aan genomen worden: t.t.z. dat de am nestie-periode van de overdracht taxe verlengd zal worden tot einde Juni 1954. Kon men dat verkrijgen dan zou men zeker kunnen getuigen van een nieuwe N.C.M.V.-overwin- ning die meteen duidelijk aantoont dat in werkelijkheid het N.C.M.V. een macht aan het worden is. HET HEMDEKE IS NADER DAN HET ROKJE Er gebeurt van alles in de we reld. En alles heeft zijn belang. Zo ontmoette ik daarjuist een vriend die voor een jaar naar Cambodge vertrekt om ginder het landbouwkrediet te gaan organise ren. Hij kent de landen van Indo- China goed en lean uren spreken over de ontwikkeling en het be lang van die vérverwijderde. stre ken, ook voor ons en voor de we reldvrede. En een ander kioam terug uit Venezuela en sprak over de toe stand in Midden-Amerika. Twee werelden op acht en veertig uren tijd. Twee schijnbaar minder be langrijke gebieden maar alle twee betrokken in de grote wereld- symphonie en stukken uit een legpuzsle waarin de Sovjets en do vrije landen een orde zoeken in te scheppen. En er is het proces Mossadegh met zijn achterhoekjes. Er is nog steeds Pan Moendjon. Er komt een nieuwe conferentie op de B ermuda-eüanden. Dat alles heeft belang heeft reusachtig veel belang. Maar toch moeten wij deze week even stilstaan bij de ak koorden van Bonn en Parijs, ttz. SIR ASHLEY CLARKE nieuwe ambassadeur van Groot- Brittannië in ItaÜë EUROPEES IN ELK GEVAL Hoe de stemming in de Kamer en later in de Senaat nu ook ver- lope, één zaak blijft reeds duide lijk: er zijn in ons land twee dui delijk afgetekende groepen, de enen die wel bereid zijn afstand to doen van een belangrijk stuk van de nationale souvereiniteit en de anderen die mordicus aan die voorbijgestreefde natio nale souvereiniteit willen vast houden. Voor die laatsten nu moet tot vervelens toe worden herhaald dat hun stelling geen zin heeft omdat wij eenvoudig weg niet meer bekwaam zijn binnen onze enge kaders voor onze eigen toekomst te zorgen. Wij staan hier met evenveel millioenen als er in de Verenigde Staten of in de Sovjet-Unie leven, en toch zijn wij niet eens bekwaam onze eco nomie gezond te maken of ons bestaan te beveiligen. Maar laten wij de doden hun doden begraven, en ons bezig houden met diegenen die willen leven en daarom Europa willen maken. En dan komen wij voor de vol gende problemen: zullen wij een Europees Leger tot stand bren- Bij die zaak zitten we inder daad niet bij de toeschouwers en gen zonder onmiddellijk daarnaast bij de kwestie van het Europees zijn we ook geen gewone figuran- en daarboven een Europese poli- Leger en van de vorming van ten, maar acteurs in de volle zin tieke macht tot stand te brengen, Europa waarover thans sedert vam het woord. of moeten die twee, zo mogelijk, veertien dagen in het parlement Het hemdeke is nader dam het samengaan. gesproken wordt. rokske. Logisch gesproken zou de Euro- weerdig en 't mag wel eens gezegd r r r r r r r r r pese Politieke Gemeenschap eerst of geschreven worden. 'k Mag de Kinderwereld niet vergeten, die is immers in volle gisting want St Niklaas nadert. Was dat misschien geen uitvin ding, of was het misschien een ontdekking de hele kinderwereld in beroering te brengen met de tussenkomst van St Maarten of St Niklaas? Hoelang reeds zijn de kleinen aan 't dromen, aan 't fan taseren op of over die goede Sint. Hoeveel weken heeft moeder ze braaf gehouden, alleen maar met de belofte of met de... bedreiging? En hoeveel dagen en weken in de donkere weken zullen de kleinen bedrijvig zijn met het speelgoed dat de Heilige bracht. Mensenkennerswaren onze ouders. Kon St Niklaas beter zijn reis schikken dan 's winters? Kon hij gemakkelijker door de lucht rijden dan als 't duister was; meer bachtslien van het dorp; die ston- ongezien zijn geschenken neer la den in aanzien. Nu nog en 't blijft zo, maar die ambachtslien moesten zich aanpassen en deden het. We geraken gemekaniseerd, gemotori seerd. Kijk nu maar 's naar hoeve en huis, hoe diep die ook mogen verscholen liggen. Nu hebben we nieuwe St-Elooi-gasten gekregen: mekaniekers. electriekers en gara gisten. Het beeld van onze landse ten vallen dan wanneer de kleinen vroeg naar bed gingen om lang van hem te dromen? Mensenken ners die wisten dat een kinder hand gauw gevuld is. De Kinder wereld vraagt kindergeschenken. Dat wistSt Niklaas. In de laat ste jaren meenden velen meer ver stand te hebben dan die Heilige met zijn ervaring van eeuwen. De gemeenten is er door gewijzigd en Heilige werd verplicht aan kinders veranderd. Het beeld, het uitzicht, dingen te geven die pasten voor maar de geest moet dezelfde blij- groteren of bij andere mensen de ven, de geest van onderlinge gene- ogen moesten verbazen, 'k Geloof gehheid, van verstandhouding, en dat St Niklaas het toch halen zal: St Elool zorge mee er voor dat die hij vult de winter van de kinders goede geest nog dieper groeie en met zijn geschenken, breder uitstrale. Zij die van ouds vrienden waren, moeten het blij ven en voor nieuwe moet er plaats zijn. Zo zet men bij ons de donkere weken in. Dat is de reactie van ons volk op koude en duisternis. Och, die winteravonden hebben hun eigen atmosfeer, van huiselij ke vrede van warmte, maar de We gaan de donkere weken in, die zes donkere weken. Maar ge ziet hoe onze mensen, hoe onze gezinnen er raad op wisten in en buiten de familie die donkere we ken tot gezellige wekente ma ken. Dat leerden we thuis; dat stuk erfdeel mogen we niet laten eentonigheid er van werd gebro- verloren gaan. PÉ VLAMYNCK. De foto hierboven, voorzien van een paar aantekeningen, geeft een klaar beeld van dit verschrikkelijk ongeval. Links de electrische mo tor die voor het in gang zetten van de mazoutmotor gebezigd werd. Wij trokken een stippellijn die de baan aanduidt door de riem ge volgd, van de electrische motor naar het jachtwiel. (1) Het plankje waarmede de drijfriem werd afgestoten; (2) de losgemaakte drijf riem liggend op de poulie van het jachtwiel. De drie kruisjes onder aan rechts: de plaats langs waar het slachtoffer tussen de stenen onderbouw verdween. Op het steunmuurtje van de as ziet men nog de kiak liggen van de verongelukte maalder. Dinsdagmorgen deed zich in de maalderij Vanhoudt, Vewrnesteen- weg 73, te Brielen bij leper, een verschrikkelijk arbeidsongeval voor waarbij de uitbater van het bedrijf om het leven kwam. De maalder Frans Vanhoudt, ge- beren te Bekkevoort (Brabant) op Zaterdagmorgen te 6,08 u., deed zich aan de overweg der Spelden- straat te Wervik een tragische aanrijding voor waarbij een dode te betreuren viel. Dit was ook Zaterdagmorgen het derentrein precies op dat ogenblik feval toen de goederentrein 99455, uit de duisternis opdagen, omende uit de richting Menen en De vrachtwagen werd ter hoog- die rechtstreeks doorrijdt naar Ko- te van de stuurkabien gegrepen en Voormelde overweg die in nor- men> zonder te Wervik halt te onder donderend geraas over de male omstandigheden met slagbo- maken. moest voorbij komen. sporen meegesleurd, men gesloten wordt bij een door- De machinist liet de trein op de De machinist sloot onmiddellijk tocht der treinen, was sedert Dins- normale toegelaten snelheid rij- de stoom af en sloeg de remmen dag 17 November onklaar geraakt den daar alle signalen voor hem dicht. De goederentrein reed ech- toen een vrachtwagen der firma veilig stonden. ter nog 85 meter verder en kwam Lecompte uit Ploegsteert er ten ge- op dat ogenblik naderde een Pas dan tot stilstand, volge van de mist dwars doorheen zWare 8 ton-vrachtwagen der ver- Machinist en stoker boden dade reed terwijl de slagbomen waren voerfirma Nuytten Robert, Wervik- lijk hulp doch ontdekten vlak bij neergelaten. Toen was zelfs het steenweg te Komen de overweg. de lokomotief slechts het verhak- toe'uit'de'^rorf^Lerukt zoda^het De chauffeur, de 32-jarige Clais kelde lijk van., de ongelukkige ren heïsteHinezougworden dfe veel Jos- echtgenoot van Lenoir Marie- chauffeur die vrijwel op slag ge- thd verïde Gelïïdd?wis dit el?- Thérèse en wonende Vlamingstr. 1, dood werd Het lijk werd vermoe- ste oneevai' zonder Dersoonlhke on- te Wervik, heeft vermoedelijk de delijk uit het wrak van de. gans fehikke? vomhii ?e?aan signalen niet begrepen die hem ge- vermelde vrachtwagen geslingerd ïwee barree^wachfe^ 'namen se- seven werden bij middel van rode op het ogenblik dat de trein stop- toL? w^rg\VandditndrbuTkekl?i: Sachters toe dat de v'acht- E H, Onderpastoor Ghyselen keempunt en waarschuwden Vde wagen vertraagde om dan plots ^dslabc^XrPYA extremis het H weggebruikers bij middel van rode weer vooruit de sporen over te £estachtofto seinvlaggen, bij dag en met rode Saan- seinlampen, bij duisternis. Ongelukkigerwijze kwam de goe- (2ie vervolg blz. 12) 7-12-1910, echtgenoot van Desra- maux Irma en vader van vijf kin deren, wilde rond 8.30 uur de zwa re 50 H.P. mazoutmotor der maal derij in gang zetten om de gewone dagtaak te beginnen. Zijn neef Cy- rieï Allemeersch uit Boezinge had bij de knik post gevat waarmede de motor moest in beweging ge bracht worden, de echtgenote Van houdt stond achter de motor om, wanneer deze in gang was. de kleppen neer te laten, terwijl de maalder zelf bij de electrische mo tor stond die als hulp diende om het grote jachtwiel van de mazout motor in beweging te brengen, zo als hij dat gewoon was te doen. Eens dat de grote motor draaide wilde de maalder bij middel van een plank de riem. die de electri sche motor met het jachtwiel ver bond, doen aflopen naar links, daar vanaf dat ogenblik de hulp van de electrische motor overbodig was. Dit manoeuver mislukte en de riem liep langs de rechterzijde van het jachtwiel af. Vermoedelijk wilde de maalder nog op een of andere wijze ingrij pen doch dit werd hem noodlottig, daar hij door de grote drijfriem werd meegesleurd in de richting van de mazoutmotor. Alles geschiedde zo snel dat de ooggetuigen van het ongeluk zich nauwelijks hadden kunnen voor steilen wat er precies gebeurde. Cyriel Allemeersch poogde de snel draaiende motor stil te leggen doch slaagde daar niet in. De jongen liep dan om hulp roepend de straat op en kwam enkele seconden later terug, vergezeld van de gebuur Ju- lien Lejeune, die de motor tot stil stand bracht. Onder het jachtwiel en ineenge drongen tussen de stenen, onder bouw van de motor vond men het onkennelijk verminkte lijk van maalder Verhoudt. Z. E. H. Pastoor Van Maele dien de het slachtoffer in extremis het H. Oliesel toe. De Veldwachter van Brielen en de Rijkswacht van leper waren spoedig ter plaatse vcor het onderzoek. Het stoffelijk overschot van de verongelukte werd naar het doden- huisje overgebracht. Deze droevige gebeurtenis ver wekte begrijpelijkerwijze veel be roering te Brielen. Ruim een jaar geleden, op 1 October 1952, werd deze maalderij, toen uitge baat door dhr Declerck, door een zware brand geteisterd, waardoor het woonhuis totaal uitbrandde. Pas vier maanden geleden had de heer Vanhoudt met zijn gezin deze doening betrokken. Voorheen had hij te Boezinge gewoond. «Het Wekelijks Nieuws» biedt aan de naastbestaanden de betui ging van zijn kristelijk rouwbeklag. moeten komen omdat we dan pas het gezagorgaan zullen hebben dat een bepaalde politiek kan uit stippelen waarvan het Europees Leger één van de instrumenten moet zijn. Het is alleen omdat de tijd dringt dat men omgekeerd is te werk gegaan en dat men in zekere zin de wagen vóór de pao.rden heeft willen spannen. De vraag is nu: zal het er komen? Dat een militaire uitrusting van West-Europa broodnodig is. daar over is iedereen akkoord. Maar de enen de nationalisten zeg gen: doe dat met de N.A.T.O. (At lantisch Pact) ttz. combinatie van de verschillende nationale legers. De anderen zeggen neen: niet al- (Zie vervolg blz. 2) Leg UW abonnementsgeld voor 1954 gereed, want hij komt slechts éénmaal aar DE PRIJS VOOR HET JAAR 1954 IS VASTGESTELD OP 136 FRANK Alléén zij die wekelijks hun blad door de Postbode thuisbesteld krijgen, zullen door hem om de vernieu wing ervan gevraagd worden. Wil hem tevens melden welke uitgave U wenst, ofwel: Het Wekelijks Nieuws Roeselare-Kortrijk-Izegem-Menen, «Het Wekelijks Nieuws» Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide, Het Wekelijks Nieuws Poperinge-Ieper-Wervik. Wie nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit thans wel wenst, dient heel eenvoudig onderstaand inschrijvingsbul- letijn in te vullen en het onder open omslag (met zegel 0,20 fr.) op te sturen naar onze drukkerij, Gasthuisstraat 19, Poperinge. Enkele dagen daarop krijgt hij dan het bezoek van de brief drager die het bedrag van 136 Fr. komt ontvangen. Wij zorgen er dan verder voor dat U regelmatig om de week de door U begeerde uitgave ontvangt. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor het ganse jaar 1954 Uitgave(1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (1) Poperinge-Ieper-Wervik of Roeselare-Kortrijk-Izegem-Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. Ons blad is natuurlijk ook wekelijks te verkrijgen bij al onze lokale verkopers op de onderscheidene gemeenten. De stille Bassevillestra&t, op de de voorbije week, was er geen ge- grensscheiding van Westendë en Lombardsijde, aan de voet van de hoge duinen, langs waar dagelijks de vrolijke stapliederen weerklin ken van de knaapjes en de meisjes opgenomen in het kuuroord van de Christelijke Mutualiteiten Ons Rustoorden die tweemaal daags naar zee trekken, werd in hevige opschudding gebracht door de ont dekking van drie lijken in het huis nr 56. Op Vrijdag en Zaterdag van Het Parket van Veurne ter plaatse bij het huisje waar de drievoudige verstikking zich voordeed. Te Roeselare en te Verviers, dhr Brugmans, Rector van het niet beantwoord had aan de uitno- de uitersten raken elkaar, zegt Europa-College te Brugge; dhr Bo- diging. Vervolgens hoorde men dhr men krijgt men op 20 December gaerts Theo. Secretaris - Generaal Burgemeester De Nolf die zijn te- e.k. een extra gelegenheid om ter van de Belgische Raad der Euro- vredenheid uitdrukte over het feit stembus te gaan. Beide steden pese Beweging; dhr J. Laga, Voor- dat Roeselare voor dit referendum staan als zeer representatief aan- zitter van het Europees Comité te was verkozen. Meteen stipte de geschreven om een algemeen beeld Roeselare. en dhr Denys vanwege Burgemeester aan dat Roeselare te geven van 's lands opinie (zie het Inrichtend Comité. Waven wel precies geen stad is met groot maar ten tijde van de Konings- eveneens aanwezig: dhr Arrondis- nijverheid doch dat de stad een kwestie: 84,70 ja-stemmen te sementscoinmissans Devosdhr belangrijke rol speelt als verde- Rocse.la.re en 60% te Venders) en Demeester, Schepen der stad en lingscentrum en hij herinnerde genieten dus de eer om zich tijdens Ondervoorzitter van het plaatelijk aan 1940 toen duidelijk bleek dat comité der E. B.; dhr Desmet, de stad over een zeer grote reserve Stadssecretaris, en dhr Bouckaert, beschikt. Duizenden vonden er im- Secretaris van het plaatselijk co mité. Dhr Jos. Laga verwelkomde de aanwezige journalisten, doch moest meteen betreuren dat een zeer groot deel der Westvlaamse pers zang meer van de optrekkende kinderen, doch traagzaam, schoor voetend schreed deze jeugd het duinenhuisje voorbij. EEN NET HUISJE De woning, op een 20 - tal meter van de straat afgelegen, is een ge bouw zonder verdieping in beton nen platen en licht groen gekalkt en kraaknet. Ze bestond uit een keuken, slaapkamer en eetplaats met alkoof. Eens er binnen zou men niet kunnen denken in een beton nen huis te zijn binnengetreden. Het was er een «bijoutje» zouden onze mensen zeggen. Alles is kraak net en gerieflijk ingericht. Dit is de belichaming van een karakter trek van de vrouw, die een toon beeld was van netheid en stiptheid. De stallekens waren al zo net als de woning zelf. Naast de gekalkte betonnen waterput welke vóór het huisje ligt, stond een grote waskuip, waarin de was te weken stond. Gas leiding was er niet geplaatst. DE BEWONERS Aldaar woonden sinds een 3-tal jaren Julien Vaneyghen, geboren te Gent op 12 September 1897, ta felknecht op de maalboten te Oost ende met zijn echtgenote Esperanee Braem, eveneens geboren te Gent op 29 Juni 1901. Had er eveneens zijn intrek ingenomen Leon Mer- lier, ook geboren Gentenaar, bij genaamd Parein schoonbroeder van de echtgenoten en gepension- neerde van de spoorwegen. Tot 25 October jl. had Julien nog dienst gedaan tussen Oostende en Dover. Nu ging hij stempelen, doch er heerste in dit gezin een betrekkelij ke welstand. Eenmaal per maand verliet Leon de gemeente en begaf zich naar Gent cm er het bedrag van zijn pensioen in het station te innen. Steeds was deze in de weer en had zelfs grotendeels de woning opgetrokken. De bewoners leefden eerder op zich zelf en hadden met de geburen weinig betrekkingen, doch werden door ieder geacht en gewaardeerd. DE BAKKER VREEST IETS ERGS Zoals de foto toont bleef er van de vrachtwagen na dc botsing niet veel meer over. De stuurhut werd totaal vernield. Op de voorstond ziet men het lijk van de ongelukkige chauffeur met een zak bedekt, langs de sporen liggen, links van het lijk de kpapzak van de verongelukte. liet referendum van 20 December met ja of neen te antwoor den op dc vraag: Meent U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschap pelijke belangen voortaan geza menlijk dienen te behartigen en wenst U daartoe een verenigd Europa onder een Europese over heid en met een demokratische vertegenwoordiging te omschrij ven in een Europese grondwet? Om het publiek over deze be langrijke gebeurtenis in te lichten, werd Dinsdagvoormiddag, ten stad- huize te Roeselare, een persconfe rentie belegd, waarop de West vlaamse weekbladpers was uitgeno digd. Dezelfde dag, in de namiddag, was een dergelijke persconferentie voorzien te Brussel voor de binnen - en buitenlandse persvertegenwoor digers der dagbladen. WAAROM EEN VERENIGD EUROPA In de mooie schepenzaal van het stadhuis te Roeselare. kwamen te 10.30 uur enkele Westvlaamse pers mannen samen om een uiteenzet ting te horen van het Comité der Europese Beweging. Voerden er het woerd; dhr De Nolf. Biuxemesster; mers een onderkomen en voeding- In een zeer klaar en verantwoord betoog, hoorde men dan Rector Brugmans het waarom der Euro pese eenmaking' onderzoeken. (Zie vervolg blz. 13) Coulier van Lombardsijde en de Rijkswacht van Middelkerke waren spoedig ter plaatse. De Burgemeester en de Rijks wacht sloegen een ruit in en wipten de eetplaats binnen. De keukendeur durfden ze niet openen daar twee Engelse boxersbonden, gans verhongerd, trouw de wake hielden bij hun overleden meesters. IN AFWACHTING VAN HET PARKET Rond 3.30 uur was Rijkswacht kapitein Verbeke uit Veume afge komen. De beide honden bleven elke verdere toegang beletten. Terwijl de henden een razend huilconcert hielden werd de slotenmaker Os car Verhelst uit Westende - Bad gelast met het openbreken van de énige deur der woning. Kapitein Verbeke nam het op zich de beide honden neer te schieten en langs een kiertje in de deuropening wer den ze, met een tussenpoos van een half uur, geveld. In afwachting dat het parket ter plaatse kwam, ge lastten zich burgemeester Coulier en de Rijkswacht met het voederen van de hennen, konijnen en de schapen, die daar sinds meer dan drie volle dagen niets meer te eten hadden gekregen. AFGRIJSELIJK TONEEL: DRIE DODEN Even na vier uur meldde zich het parket van Veurne aan. Dit bestond uit de hh. Dewilde. onderzoeksrech ter en Colpaert, substituut. De bel de echtgenoten lagen in nachtge waad en gedekt te bed, de vrouw met een zakdoek in de hand. Uit de mond van de vrouw was overvloe dig bloed en water gevloeid. In de alkoof in de eetplaats daarnaast lag de 60-jarige Leon Merlier. Op dezes rechterdij was een rode vlek te bespeuren, de grootte van de hand. Nergens brandde er een elec- trisch licht. Rond 6 uur 's avonds deed de fotografische dienst van Brugge verscheidene opnamen. Ter wijl de heren van het gerecht bin nen met het onderzoek bezig waren, gingen de praatjes hun gang onder de talrijke nieuwsgierigen, die van op de straat spannend ieder gedoe nagingen. Bakker Jeroom Hollevoet kenden LANGDURIGE LIJKSCHOUWING wij tijdens zijn ronde aanspreken die ons verklaarde dat hij de De Vooraitterstafel tijdens de persconferentie. "Van links naar rechts de HBL Theo Bogaerls, Brugmans, Laga, Do Nolf. Demeester en G. JJouckaerL Maandag rond de middag aan Es- perance, zoals naar gewoonte, het brood had overhandigd, waarbij ze verklaarde haar zoon Roger, 29 jaar oud, gedomicilieerd te Brussel, on gehuwd en bediende in een katoen spinnerij te Gent, nooit zo opge monterd en vol jolijt te hebben ge zien. Met zijn verloofde had hij het weekeind doorgebracht en de Maandagmorgen had hij Westende mét de eerste tram verlaten. Dinsdagmiddag' bracht Hollevoet opnieuw brood, doch de deur geslo- tend vindend, legde hij het brood in een kotje aan de woning ge bouwd. Woensdag en Donderdag ging hij er terug heen, het brood van Dinsdag lag er nog. Overtuigd als hij was dat de drie bewoners op reis waren, wat zeldzaam ge beurde, ging hij terug heen. Maar op Vrijdagmiddag kwam hij er op nieuw met zijn brood, doch ditmaal kreeg hij argwaan meer dan ooit en hij riep de naaste ge,buren Ga- briellè Leys en Jeanne Tytgat, die op amper 50 m. van daar wonen. Deze werden niet gelast met de ver zorging van de dieren en wisten dan ook niets anders te verklaren dan dat ze sedert Maandagmiddag niemand meer in de woning had den gezien. Iets ergs vermoedend trokken ze alle drie heen. Ze von den het blauwe gordijntje van de keuken dicht, gluurden door het raam van de eetplaats en in een achteraan gelegen alkoof merkten ze een gekleed persoon op het bed liggen, één been en één arm eruit hangend. Thans bestond er een ze kerheid dat er zich iets ongewoons had voorgedaan. Er werd niet ge draald en Roger Landuyt, veld wachter te Westende werd verwit tigd. ook de Burgemeester Valenföi De stoffelijke overschotten wer den in drie kisten geborgen en naar het klooster van Lombardsijde over gebracht, alwaar zich rond de in gang een grote menigte verdrong, (Zie vervolg blz. 12). Bakker 3. Hollevoet die de akelige eatdeikUis deed. HET WEKELIJKS NIEUWS VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1