Haringoorlog te Oostende De Provinciale Cultuurdagen 1953 Fred Gerrno MAAGKWALEN 5) Silvo Romancier van ons Westland De Academische Plechtigheid in het Provinciaal Hof te Brugge Proclamatie der Prijskampen - Tentoonstelling «VITAM'EJE» HET ZINNEBEELD DER VRIJHEID Tegen Assisenhof van WesfvBaanderen Protestbetoging tegen Duitse invoer met sukses bekroond "SILVO werd speciaal ontworpen voor het mooiste zilverwerk P I G A eiwitrijke kern voor varkens USINES VERMYLEN BAASRODE Afdeling PE DRUIVELAAR MM 1954 Karelperlode getoond', speciaal ontworpen voor de opvoering op Za terdag 28 November 'te Oostende. De mod'^lopvoering viel ten zeer ste to de smaak van de toneellief hebbers en regisseurs, aangezien het Oostendse Conservatoriumto neel een hoog spelpeil heeft bereikt, en Ibesllst aan de spite staat van wat momenteel to Westvlaanderen op de planken wordt gepresteerd. Tussen de verschillende fragmen ten in werd door dhr Storme de uitslag van de toneelwedstrijd be kend gemaakt. De deelnemende srendgtogm werden als volgt ge rangschikt: 1. In t vroede en in 't sotte, Veldegem; 2. Spaederycke, Fervijze; 3. De Dageraad, Bredene; 4. Zeegbare Harten, Roeselare: 5. Niet uit eerzucht maar uit leer zucht, Stavele; 6. Hoger Op, Wer- vik; 7. St.-Antonlusgild. Oostende: 8. De Kleppers St.-Andries. De prijs voor de zuiverheid van uitspraak ging naar Bredene. De bijzondere prijs voor toneelleiding werd niet toegekend, aangezien geen enkele vereniging blijk gaf va.n op merkelijke verdiensten op dat ge bied. Met een slotwoord door de heer Storme eindigde deze geslaagde toneelnamid'dag. De aandacht van het publiek wordt erop gevestigd dat de ten toonstelling van beeldhouwkunst en toegepaste kunst, in het Pro vinciaal Hof, Markt, te Brugge, vrij toegankelijk blijft en tot en met Zondag 29 November a. s. De eetlust ontbreekt U, ge rijt krach teloos en zonder moed. Uw maag hindert U en weigert zelfs de smake lijkste gerechten. Pas op voor te sterk werkende laxeermiddelenl Gebruik uitsluitend een zuiver natuurlijk pro- dukti Franklin Thee, dat samenge steld is uit 9 planten. Zijn zacht» werking kan vergeleken worden met een dagelijks dieet van groente en fruit. Franklin Thee zal U Uw goede eetlust teruggeven. Een tas Franklin Thee is een tas gezondheid. DE MOORDPOGING TE ST MICHIELS Van Tieghem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Op Vrijdag en Zaterdag 20 en 21 November jl beeft het Assisenhof van Westvlaamderen de behande ling doorgevoerd van de moordpo ging gepleegd' te St Madhdels, door de 18-jarige Roger Van Tiegffoem, op zijn stiefmoeder Germatoe De Büeck. De feiten deden zich voor op 17 Januari 1953. Die dag bad Germai- ne De Blieok een briefje van 50 fr. gehaald uit de klederen van baar stiefzoon. Het gield zou door de be tichte genomen zijn geweest uit de mantelzak van zijn zuster. Om dit bankbriefje ontstond een hevige ruzie. Roger Van Tiegheim beweerde dat zijn stiefmoeder een stok is gaan balen. Na het eten zou de vrauiw zich to een zetel hebben ge zet om het dagblad te lezen en de jongeling heeft haar dan met een hamer op het hoofd bewerkt. De vrouw werd zwaar gewond. Tijdens bet onderhoor der getui gen werd door diezen gewezen op de harde behandeling welke de vrouw haar stiefkinderen deed on- dcr^cUiii Roger Van Tieghem werd door de jury sohuldig bevonden aan het toebrengen van vrijwillige slagen die verwondingen hebben veroor zaakt die onbekwaamheid tot wer ken bijbrachten; waarvoor hem de maximumstraf van twee jaar ge vangenis werd opgelegd door het Hof, plus een boete van 2.000 fr. BuLtX Kokend water naar belleven. Welke mooie droom, Mevrouw, maar opdat hij zou duren kies uw toestel, Weet U dat het merk BULEX zodanig befaamd Is dat zijn naam tegenwoordig synoniem Is van keykengelser,w Om uw droom niet tot een nachtmerrie te zien ontaarden, els een ware GAS SNEIWATERVERWARMER» Het Is een produet van CONT1METER, Blrmtnghamstraat, S3. BRUSSEL De voorbije week was In de visserijmiddens gekenmerkt door een nog nooit gekend protest vanwege de vissers en reders te gen de rechtstreekse aanvoer van Duitse haring. Het kwam tot een protestbetoging te Brus sel en ook het stadhuis van Oostende werd naderhand «be zet De vissers hebben ten slotte voldoening gekregen, en dat is maar best. VIER DUITSE SCHEPEN Het eerste Duitse schip kwam de haven binnen omdat het een kabel In de schroef had. Niemand vond natuurlijk graten in het lossen van de haring die het schip aan boord had. Maar spoedig bleek het dat er geen kabel in de schroef zat en de hele komedie was slechts be doeld als proefballon om de Belgi sche reactie te zien op de recht streekse landingen door Duitse schepen. Enkele dagen later was er reeds een tweede schip in het visserij dok. Hierop kwamen vissers en re ders in actie en onder leiding van het Verbond der Belgische Zeevis sers werd een campagne ingezet. Toen er nog een derde schip kwam binnengevaren, werd de reactie nog groter. De vislossers weigerden aan het werk te gaan en men was De groep manifesterende vissers vóór het Ministerie van Landbouw te Brussel. Het oordeel van.de zilversmid Uw zilverwerk heeft grote waarde. Daarom gebruik nooit 20 maar een of ander product, gebruik steeds een kwaliteitsproductSILVO. Uw zilverwerk krijgt daardoor weer zijn ware, natuurlijke glans. Silvo laat geen reuk of smaak achter. Jarenlange onder vinding heeft mij geleerd dat Silvo het zilverwerk niet aantast. Probeert U het eens de „SILVER POLISH" der zilversmeden V SILVER POLISH Vj genoodzaakt de vis met grote moei lijkheden in het handelsdok te lossen. Vorige week Woensdagavond liep een vierde boot de haven binnen. Ondertussen werd over Radio Oostende een bericht uitgeseind, dat alle vissers op zee samen riep in de thuishaven. Onmiddellijk na dat de schepen Donderdagmorgen waren samengekomen, werd een protestvergadering belegd. Hierop besloten de vissers een grote actie te beginnen die volgende punten omvatte: 1. - De concessionarissen die de bennen en loskranen verhuren, voor de keus stellen, ofwel de Duit se haring te helpen lossen, en het dan later zonder de Belgische vis sers te tellen; of te weigeren. 2. - De Oostendse firma, voor wie de Duitse haring geleverd wordt, zal geen ijs meer krijgen. Indien ze haar ijs elders haalt, zullen ook die firma's geboycot worden. We moeten evenwel opmerken dat de concessionaris die de ben nen verhuurt volgens zijn contract verplicht is, bennen te leveren aan elk schip die de haven van Oost ende aandoet. Dus werd de vis toch gelost.al hoewel er door de werkbeurs dras tische maatregelen dienden getrof fen te worden om de vislossers die zich solidair stelden met de vissers aan het werk te krijgen. Zo wer den verscheidene lassers voor 1? weken werklozensteun geschorst. NAAR BRUSSEL Dezelfde Donderdagmorgen, rond 9 uur, vertrokken vier grote auto cars naar Brussel, vol met vissers in hun gewone werkkledij. Een af vaardiging werd op het Ministerie van Landbouw ontvangen en kreeg er de belofte dat er geen nieuwe invoervergunningen zo.uden toege staan worden, en dat men zou trachten de bestaande vergunnin gen te schorsen. De vissers waren hiermee niet helemaal tevreden. Ze besloten dan maar terug te keren naar Oosten de en zich tot het stadsbestuur te wenden, dat zich tot dan toe nief aan -de zijde van de vissers hac gesteld. OP HET STADHUIS Aan het voorlopige stadhuis te Oostende werden de vissers ver welkomd door een sterke po litiemacht, rijkswachters met twee jeeps en burgerlijke politie, met een totaal van minstens 35 man. De vissers vroegen zich verwon derd af wat die politie er kwam doen. Bij hun protestbetoging in Brussel hadden ze geen enkele po litieman bespeurd en in hun eiger. stad werden ze beschouwd als ge vaarlijk. Allen werden in de gemeente raadszaal ontvangen, die bij deze gelegenheid te klein was. Burge meester Van Glabbeke kwam eerst aan het woord en hii trachtte zich spoedig van het zaakje af te ma ken, door te beweren dat hij ei weinig kon aan helpen en dat hij de zaak zou bespreken in het. sche pencollege die volgende dag ver gaderde. Maar de vissers hielden voet bij stek en wilden de zaal niet eerder verlaten, vooraleer voldoe ning gekregen te hebben. Zij verlangden vooral dat het stadsbestuur de toelating zou ver lenen aan de concessiehouder van bennen, om zijn materiaal te wei geren. Er kwamen erge discussies bij te pas, tót eensklaps bericht uit Brussel kwam, dat de vergun ning aan de Oostendse firma om Duitse haring in te voeren inge trokken was. Hierop trachtte de burgemeester de schijn te geven dat hij partij koos voor de vissers en hij alle verantwoordelijkheid op zich nam. De vissers betoonden hun tevre denheid met luide hoerakreten, waarop ze het stadhuis verlieten. HET PROCES TEGEN DE BELASTERAARS DER VLAAMSE GESNEUVELDEN Voor de rechtbank van eersite aanleg te Dendermonde, waar het proces aanhangig is dat door het IJzerbedevaart-comité en de fami- liën der Vlaamse gesneuvelden Re- naat De Rudder en Hubert Wil- lems werd ingespannen tegen de personen die deze gesneuvelden hadden belasterd in een weekblad, heeft het openbaar ministerie zijn advies gegeven. Het advies luidde dat de eisen van het ÏJaerbedevaart-oomité en van de famillën De Rudder en Wil- lems ontvankelijk en gegrond voor kwamen. De rechtbank aal haar vonnis ufepreïrón op 18 December aa. ffa Vijftien Jaar C HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 28 NOV. 1953. BIz. 9. MUNITIEFABRIEK VLIEGT DE LUCHT IN TE LISSABON dende kracht van hun gedachte leidde tot en bewuste deformatie. Hoe scherper de vorm, hoe meer het volume wordt afgetakeld. Naarma te zij echter de expressionnlstische bedoelingen lieten varen, heeft het klassiek modélé zijn betekenis te rug gewonnen. De tweede generatie van de expressionnisten, met beeld houwers als Lepla en Graer, be landde dan ock in de antoisme dat bekoorlijker beelden schJIep doch minder aangrijpend bleef. Als Jong ste richter noemde de heer Ducha- teau de zg. abstracte soulptuur, waarbij het natuurbeeld meer en meer vervangen wordt door het kunstbeeld, met al de gevaren van decoratieve verstarring welke hier uit kunnen voortspruiten. Spreker besloot zijn betoog met een advies dat geen enkele jongere blijk geeft van een formaat dat dit van de gro te Vlaamse expressionnisten even aart. Hij wii hun echter krediet schenken. In aansluiting hieraan weidde de heer Duchateau nog even uit over de provinciale prijskamp voor de beeldhouwkunst. Naar aan leiding van zeker perscommentaar beklemtoonde hij dat de jury, vol slagen onbekend met de persoon lijkheid van de deelnemers, geoor deeld had aan de hand van de wer ken die op dat ogenblik waren in gediend; dat echter op de tentoon stelling van beeldhouwkunst reeds ander en jonger werk van de be kroonden te zien was, waaruit de toeschouwers eventueel nieuwe con clusies mocht trekken. De Cholare der Roeselaaxse Kunstconcerten, o.l.v. de heer Jozef Hamoude, bracht hierna een mu zikaal intermezzo ten gehore. Zij voerde opeenvolgend uit: de koraal: Wenin ich einmal soil scheiden de koorstukken Meto Jesu, guite Nachten Wlr setzen uns mit Tranen», allen uit de Matheus - Passion van J. S, Bach, en een drie tal fragmenten uit het Credo van de Missa in Si-klein, van dezelfde toondichter. ProfVan der Meuren voerde ver volgens het woord over de toege paste kunst. Geheel het maat schappelijk leven, aldus spreker, is zich bewust van de aesthetisohe nood. De mensheid ervaart zulks vanaf de vroegste tijden. Uit het wonder van het eerste huishoude lijk gebruiksvoorwerp groeide al- lengerhand een sierstuk tot bevre diging van het zuiver schoonheids- bewustzijn. 2elfs zonder geleerd heid beshikt de mens óver een ge voelen van harmonie dat zich uit drukt in smaak en desnoods in wansmaak, doch dat niettemin het kunstscheppend vermogen van een volk helpt richten. De voorwerpen van de toegepaste kunst behoren daarom tot het bezit van alle tij- dien. Het is o. m. de verdienste van de St Lucassoholen dat zij, tijdens de jongste decennia, opnieuw to deze zin de aandacht hebben ge vestigd op de vakmanskunst en hierdoor tegemoet komen aan een eis van het sociaal leven. De re denaar drukte de hoop uit dat de provinciale cultuurdagen op hun beurt deze nood aan schoonheid mochten lenigen. De heer Storme, lid van de Be stendige Deputatie, dankte de bei de sprekers en ging over tot de pro clamatie van de prijskamp voor beeldhouwkunst ingericht door de Provincie Westvlaanderen. De uitslag luidt als volgt: 1. Prijs voor de grote sculptuur: De hoofdprijs werd niet in zijn geheel toegekend doch gesplitst in twee ongelijke delen, t. w.: Een prijs van 10.000 fr. aan de h. Roger Bonduel, Pittem en Een prijs van 7.500 fr. aan de h. Lucien Degheus, Popertoge. De volgende aanmoedigingspre mies werdén verleend-: Een premie van 3.000 fr. aan de h. Michel Bollion, Lombardzijde, Een premie van 2.500 fr. aan de h. Ferdinand Vonck, Blanken- berghe. Een premie van 2.000 fr. aan de h. Frans Van der Smissen. 2. Prijs voor klein beeldhouw werk, geschikt voor de huiskamer: De prijs van 5.000 fr. werd even redig verdeeld onder de heren Bert Bynens (De Panne), Gustaaf Calu (Harelfcteke), Jos. De Decker (Den- diermonde)Gustave Fischweiler (Schaarbeek) en Paul Van Rafel- gem (Brugge). De prijs voor medaillons, nopens het thema De waterramp 1953 werd niet toegekend. (De H. Storme gaf tevens lezing van de uitslag van het Provinciaal Koorfestival, dat op Zondag 15 Nov. 11. in de stadsschouwburg te leper werd gehouden. Deze uitslag werd reeds in de pers bekend gemaakt. De academische zitting in de Raadszaal besloot met. het tweede optreden van de Chorale der Roe- selaarse Kunstconcerten. Zij voer de uit: de koraal Wer dat dich so geschilagen van J. S. Bach, een koraal uit het oratorium Maria van Joseph Ryelandt, en het lied: Kalme en Gelukkige Vaartvan L. v. Beethoven. Tot slot van deze vonniddagzltttog richtte de h. Stor me een dankwoord aan allen die hun medewerking aan de Provin ciale Cultuurdagen verleenden. Hij deelde tevens mede dat de Vlaamse Televisie-uitzendingen een bijzon dere reportage zouden verzorgen in de rubriek Panorama, op Zaterdag 28 Noveber a. s., met momentopna men van deze laatste cultuurdag. Onrniddelijk na de zitting, bega ven de genodigden zich naar de be nedenzaal van het Provinciaal Hof, alwaar de heer Gouverneur der pro vincie overging tot de opening van do tentoonstelling ven beeldhouw kunst en toegepaste kunst. In zijn gelegenheidswoord richtte de heer Gouverneur zich tot alle medewer kers die hij hartelijk dank zegde; hij bracht ook hulde aan de leden van de Bestendige Deputatie van Henegouwen die deze manifestaie met hun attentievolle aanwezigheid opluisterden. Onder de personali teiten welke aan deze plechtige bij eenkomst deelnamen, bevonden zich o. m. de heren leden van de Bestendige Deputatie van West vlaanderen, en de heer provinciaal griffier, André, Lefrancq en Pain- blanc, leden van de Bestendige De putatie van Henegouwen, Kesteloot, voorzitter van de rechtbank van eer ste Aanleg te Brugge, Senator De- vrienrlt, burgemeester van Blan- kenbenghe. Van Coillie. burgemees ter van Diksmuide, De Meester, schepen en vertegenwoordiger van de stad Brugge, Botte, arrondisse mentscommissaris, Baron J. Rye landt, Mter Faure, provinciaal voor zitter van het Davidsfonds, Dr Jan Vereammen e. v. a. Een talrij pu bliek verdrong zich voor de toon- kasten waarin tal van kunstvoor werpen waren uitgestald, of bewon derde bet beeldhouwwerk dat dooi de Westvlaamse Kunstenaars werd ingestuurd. In het kader der provinciale cul tuurdagen had Zondagnamiddag in het provinciaal hof te Brugge de proclamatie plaats van de toneel wedstrijd, ingericht voor vereni gingen van tweede afdeling. Deze proclamatie ging gepaard met een modelicpvoering door het Conserva- toriumtoneel van Oostende, onder regie van Rikke Schmitz, en werd bijgewoond door de Gouverneur, de leden der Bestendige Deputatie, de bestuursleden van de provinciale toneelverenigingen en een grote schaar liefhebbers. Na oen openingswoord door depu tatielid Storme, gaf dhr Schmitz enkele toelichtingen in verband met de modelopvoering. waarna frag menten werden opgevoerd uit Het Huwelijk, van Gogol: Oorlogsman nen, van Shaw: De Grote Gast, van Zweig en Barbara Blomberg, van Zuckmeyer. Van dit laatste werden de prachtige costumes uit Keizer FRED GERMONPREZ, Kijk naar zijn foto: snijdig, pa raat, een vat vol dapperheid en durf. Zo is de Fred, die we laatst ont moetten, de man, die het zijne heeft meegemaakt, die er innerlijk en uiterlijk van langs gekregen heeft... Maar het lijden heeft hem niet neergehaald, het lijden was hem een harde doch heilzame boetseer der, die ons het beeld van Fred Gerrnonprez heeft geschonken zo als hij thans is: een hart met warme klop, een ziel die droomt en bouwt beide. Het leven is een schoon gevecht. Alleen de groten halen het! Tot dezen behoort Fred Gerrnonprez, wiens werk met wortel en stam vastzit in de kloeke grond van ons Westland, kloek en breed, zoals de wilgen over het weidse land. Dit werk! En ik denk dan op de eerste plaats aan Volk van de Westhoek, de Jonge, grote belofte aan de pakkende roman Ise- land, Iselanden aan de grote historische roman «De Moerdui- vels Vijftien Jaar geleden zette hij zijn eerste stappen ln de literaire wereld. We hebben hem op zijn woord gepakt: Ja, ik wil Je wel een en ander daarover vertellen. In 1938 kwam toch Je eerste roman Kinderen van de Zee Fred? Wat was er zoal voordien gebeurd? Vertel eens wat over Je eigen groei, man! Ik ben schrijver geworden, of liever ik was het, want ik ge loof niet dat men schrijver wordt, men is dit. Het kan een vloek zijn of een genade, doch het zit de mens in het bloed net gelijk het varen bij een zeeman. Reeds ln de humaniora schreef men liever een verhandeling dan het oplossen van een vraagstuk van driehoeksmeet kunde. Voor zoiets wordt men door de leraar in wiskunde be straft, doch de leraar die ons Antigone en Koning Oedipos leer de genieten, en ons de grootheid en de poëzie der Griekse en La tijnse classici veropenbaarde, zeg de ons, bij het afscheid in de rhe torics maar voort te schrijven. Een mens denkt sociale en po litieke wetenschappen te volgen aan de universiteit en dan over valt hem plots een ziekte, zo on verwacht als de eerste verliefdheid bij een bakvis. In de Kempische bossen moeten we een gebroken gezondheid herstellen. Men wordt er wat stiller door en leert voor het eerst wat eenzaamheid bete kent en het heimwee naar een verloren geluk. Men kijkt minder om zich heen; doch begint to blik ken in zijn eigen gemoed. Uit die periode, 1936, dateren onze eerste verhalen waarvan en kele verschenen in «Nieuw Vlaan deren en «De Nieuwe Gidsin Nederland, waarvan Mevr. Wed. Kloos toen redactiesecretaresse was. We mochten met haar een drukke briefwisseling voeren en leerden er heel wat bij. Twee jaar later kwam dan het eerste werk t Kinderen van de Zeedat ge nadig werd onthaald door de cri tici; in 1939 Wij Leven Ben je tevreden over Je werk, Fred? We schrijven uit innerlijke noodzaak, het is ons telkenmale een bevrijding en misschien ook wel een ontgoocheling omdat het boek nooit dat is geworden wat we wel hadden gehoopt maar dat ervaart wel ieder schrijver en ook ieder mens, die het leven an ders droomt dan het voor hem uiteindelijk wordt. We mogen zeggen dat gij tot de zeer kleine bent behoort, die we schrijvers van de zee mogen noemen. We zitten halsoverkop in zee als we uw eerste werk lezen, ook uw ontroerende Iseland, Ise land»! Je bent een kind van de zee, Fred! Wie over zee wil schrijven, moet waarlijk midden dit deco rum van witte duin en de onein digheid van de branding hebben geleefd. Denkt niet dat wij geva ren hebben al staken we nu en dan wel eens in de prettige jeugd jaren in zee, aan boord van een jol, maar we hebben naast de zee, vooral de mens leren liefhebben, de zeeman zelf. Als kleine jongen zagen we onze zeebonken zo vaak ln de vroege ochtend, de lege «benne» op de schouders en met de oliejekker en de zuidwester aan naar de haven toestappen. We konden met open mond naar hun verhalen luisteren en soms trokken wij ln het duin naar Oost- duinkerke, waar de kleine witge kalkte huisjes staan, bewoond 1 door de laatste Vlaamse IJsland- vaarders. We hoorden hen vertel len over hun zware strijd om de bete broeds ginder in het barre Iseland... De zee blijft in onze ro mans steeds het decorum en de mens van de streek zelf, de visser, de smokkelaar, de IJslandvaarder worden de hoofdpersonnages. We hebben ook nog een klein verhaal geschreven over Jan Bart, de beroemde Duinkerkse kaper uit de 17' eeuw, die het aandurf de de Franse koning in het Ne derlands aan te spreken. Beste lezer, ln dat mij zo dierbare!! boek «Iseland, Ise land heeft Fred Gerrnonprez de twee tragedies van de zeekant, van zee en land, de IJslandvaart en het gevaarlijke smokkelen in tens met het verhaal verweven. Om de twee figuren, even sterk geborsteld, de smokkelaar Kilo en pastoor Zoete, wentelt het leven van dit zeevolk met zijn goed en kwaad. Groot, echt, ontroerend! Een boek dat elk van u moet lezen. Het succes van Fred Gerrnon prez ls dubbel en dik verdiend. Ik geloof dat je met dit werk een ereplaats hebt bezet onder de schrijvers van de streekroman. En dan ben je daar voor een jaar plots met uw Moerduivels voor de dag gekomen. Verwondert je dat? Nee! Is het weer niet de mens van bij ons die opnieuw het heroïsche gevecht met het water aangaat. Die Moeren hebben je fel aangegrepen, Fred. Anders zou je er niet zo heerlijk en zo echt heb ben over geschreven. Ik heb een diepe bewonde ring voor Coeberger, die in de streek van Veurne-Duinkerke de Kleine en Grote Moeren wist droog te trekken rond de jaren 1618-1627. Met ondernemer Decuyper en de Moerduivels, die eigenlijk begena digde rabauwen en fielten waren, werd een der grootste onderne mingen tot een goed einde ge bracht. Het gaat meer om het ge vecht van de mens tegen de zee, de strijd om het veroveren van het land met alles wat deze strijd aan triomf en tragedie biedt. Buiten deze roman, die men wel eens als streekroman betitelt al moet erkend worden zoals An ton Coolen dit nog vóór enkele tijd verklaarde, dat een streekro man daarom niet minder literair mag aangezien worden schre ven we ook nog in 1939 een ro man Wij Levendat vooral in Noord-Nederland zeer goed ont haald werd en waarvan een Duit se vertaling verscheen. Laat ik voor de weetgierige lezer bijvoegen dat De Moerdui vels zeker een stuk Brouwer en Breughel, doch met een zo tragi sche en diepmenselijke inslag, dat we er allemaal iets van onze eige ne onvolkomenheid in terugvin den, thans als het beste werk van Fred Gerrnonprez staat aange schreven. Demedts getuigde: «Tussen Ise land en De Moerduivels ls de stij ging minder scherp, doch ze is er, zodat we mogen besluiten dat Gerrnonprez' jongste werk steeds zijn beste roman is...» De zeer critische Urbain Van de Voorde zei: «Een boelende, vlot geschreven romanen Vande Moortele besluit: Een degelijke aanwinst voor onze literatuur en een verdienstelijke historische ro man. Ik geloof dat leder van ons die een beetje een bibliotheek heeft, dan beide boeken: «Iseland, Ise land! en «De Moerduivels» moet op de plank hebben staan. We zijn het aan ons zelf en aan onze eigen roemrijke Westland ver schuldigd. En wat brengt de dag van morgen, Fred? Ja, dat verwacht ik, zo'n vraag. Komaan, zolang een schrij ver niet dood is, zal hij plannen maken. Momenteel werken we aan een nieuwe roman Mensen in de SchaduwDe hoofdpersonages zijn longzieken. Het moet een op timistisch boek worden, dat geloof en hoop weet te wekken bij deze beproefden. Ook over Jan Bart zouden wij een boek willen schrijven met de kapersgeschiedenis van onze men sen. Hoe het nog allemaal worden moet, weten wij zelf niet. Wij maken nooit een plan van een boek, omdat een werk groeit en we vaak zelf verwonderd zijn hoe onze helden hebben geëvolueerd en heel wat andere dingen ge daan, die niet voor hen voorzien waren. Misschien verwerken we ook wel Iseland, Iseland tot een to neelstuk in samenwerking met Jos. Janssen. Een Duitse vertaling van De Moerduivels is in voor bereiding. Voor de rest werken we voort in de hoop eens dat boek te schrijven, waarover we zelf zouden kunnen verklaren: Nu ls het waarlijk geworden wat wij hebben gedroomd... maar of dit ook komt, weten we niet. Toch is er het verlangen en de hoop die in iedere auteur leven zoals in ieder mens verlangen en hoop, bewogen op de ebbe en vloed van het leven, dat wij zelf niet in onze handen houden. Het maakt ons gelukkig een schrijver van bij ons zo te horen spreken. Symphonie van blijde be loften. Wat kunnen we anders dan er de ondertoon van onze hoop en bewondering te laten ln mee- gonzen. Je haalt pas toekomend jaar je vierde kruisje, en we hopen en ge loven dat onze wens waarheid worde! We hopen het, Fred Ger rnonprez, voor U, en ook voor ons! F. R. BOSCHVOGEL. VLUGGE EN VOORDELIGE GROEI VERZEKERD N. V. (5083) DE MOORD IN DE TREIN WENEN-OOSTENDE Als moordenaar van Mevr. De Ridder, die in de nacht van 16 op 17 November jl. uit de expresstrein Wenen - Oostende werd geworpen en de dood opliep, werd in Duits land zekere Stefan Matosik aan gehouden. Matusik is een Kroaat die uit een vluchtelingenkamp was ont snapt. Op zijn trenchcoat werden bloedvlekken ontdekt zodat hij van de moord beschuldigd werd. TCMp. tijdig m "Bfa-k-odinatiak W$sg cprwAx» Zontopqanq M «ondergane „t»I DWtVELAA*. WORDT WTQfQfVSM DOOR Of DRUKKERIJ STROBBE IZEQEM IC H&KKUa&U* at 11X1 PAPIStWBDO. Een reeks van academische plech tigheden in het Provinciaal Hof te Brugge, besloot Zondag 11. de jaar lijkse cultuurdagen van de Provin cie Westvlaanderen, Te 9 u. droeg Z. E. H. Doimon oud-legeralmoezenier, in de Basi liek van het H. Bloed een H. Mis op ter intentie van de artisten. Het mannenkoor van Cantores o. 1. v. de heer Aimé De Haerne luisterde de plechtigheid op. E. H. Dr Albert Smieets hield een kanselrede waarin hij die rijke bronnen belichtte welke de Kerk ter beschikking van de kunstenaar stelt. Onder de grote belangstelling nam d-e plechtige zitting in de Raadszaal van het Provinciaal Hof te 10 u. een aanvang. De heer Rid der Pierre van Outryve d' Ydewalle, gouverneur der provincie, sprak de openingsrede uit. Hij noemde de provinciale cultuurdagen een teken van beschaving en een sein tot volksopleiding en verheffing, niet volgens een beperkte provincialis tische maat doch ingesteld op de menselijke cultuur in de breedste zin. De smaak van het publiek moet verbeterd worden. Veel kunstbedrij ven staan bloot aan dezelfde harde strij. De overheid wil bijdragen op dat dit tweevoudig cultureel vraag stuk gunstig zou opgelost worden. Vervolgens behandelde de heer Marcel Duchateau de Vlaamse Beeldhouwkunst van 1900 tot 1950. Op leerrijke en methodische wijze besprak de redenaar de ontwikke ling van deze kunstvorm. Na erop gewezen te hebben dat de beeld houwkunst in Vlaanderen, sinds 1900, niet meer de ondergeschikte rol uit vroegere eeuwen vervult, schetst hij opeenvolgend die meest belangrijke strekkingen dezer hal ve eeuw. Georges Minne, de grote voorlo per van St Maiajrtens-Laibhcm. had leerlingen noch navolgers, hoog stens een paar epigonen. Nochtans beheerste zijn persoonlijkheid het werk van zijn tijdgenoten uit het symbolisme, een richting welke bet beeld maakt tot een zinnebeeld en tot een prototype. Sinds 1915 ging de plastiek geleidelijk op to het ex- presstonmisme. Spreker citeerde het woord van J. W. Goethe: Vóór zij schoon was, was de Kunst beel dend». Onder de Vlaamse expres sionnisten treden vooral de beeld houwers Puvrez, Jespers, Wynants en Cantré op de voorgrond. De beel- Sinds 1886 prijkt het Amerikaans Vrijheidsstandbeeld aan de ingang van de haven van New-York. De reizigers uit Europa worden daar mede verwittigd dat ze binnen weinige ogenblikken de vrije Ameri kaanse grond zullen betreden. Hierboven het monumentaal beeld uit een ongewone hoek gezien. De foto werd Inderdaad van uit een helicopter genomen. BRITS KONINGSPAAR OP REIS VOOR EEN DUUR VAN 6 MAANDEN Het Britse Vorstenpaar is Maan dagavond jl. per vliegtuig uit Lon den vertrokken, op kroningsreis Deze reis zal zes maanden duren en. loopt over 65.000 km, doorheen het Britse Gemenebest. Zullen o.m. aangedaan worden, de Bermuden-eilanden waar zij reeds geestdriftig werden onthaald Jamaica, de Fid.il - eilanden, Australië, Nieuw-Zeeland, Ceylon, de Kokos-eilanden. Oeganda, Libye, Malta en Gibraltar. In die zes maanden zal de Koningin slechts vi.jf dagen rust kunnen genieten. Tijdens de reis zal Koningin Eli sabeth van Engeland zes Parle menten openen, 50 bals bijwonen, talrijke maaltijden en plechtighe den met haar aanwezigheid ver eren en 135 recepties geven. Zoelct g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad! Dc nieuwe magazijnen van de Meubelindustrie Moncarey, Iepersteenweg te Popering-e, Taillen van een overdekte buitcngalerij voorzien zijn, waarvan men hier de opbouw ziet. 14 doden en 150 gewonden. Een munitiefabriek, gelegen in het centrum van Lissabon is Dins dag jl., bij een reeks ontploffingen, in de lucht gevlogen. In de fabriek en omgeving werd een verschrikke lijke verwoesting aangebracht. Dinsdagavond jl. telde men reeds 14 doden en circa 150 gewonden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9