Nog de kwestie van de Duitse haring in de haven te Oostende Vandalen vernielden voor de tweede maal de Grafzerk van Caesar Gezelie op het kerkhof te Moorsele Mgr De Smedt bezocht de Roeselaarse Vrije Vakschool N- 57 m Een oplossing die voldoening geeft Koloniale Loterij Kerkvorst prinselijk toegejuicht SCHUIF alle RHEUMATIEK SCIATIEK ...en weer bleven de daders onbekend Tentoonstelling Grote stieren- keuring te Haringe «HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 5 Dee. 195S. Blz. 12. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden BELGISCHE HUISVROUWEN DE SNEL-WATERVERWARMER VOOR DE KEUKEN GEKOZEN OMDAT Hij een goedkoop en gemakkelijk plaatsbaar toestel is. Het water dat hij afgeeft nooit in contact is met de verbrandingsgassen en dus gerust voor de keuken kan gebruikt worden. Hij een kostbare tijd doet uitwin nen met ogenblikkelijk kokend water af te leveren. Zijn constructie Is zo eenvoudig, dat de huisvrouw hem zelf kan demonteren om hem te reinigen. Hij weinig gas verbruikt voor de diensten die hij bewijst. Hij bij alle goede loodgieters van het land te koop is. WORDT VERVAARDIGD EN GEWAARBORGD DOOR EEN MODERNE FABRIEK DE N. V. CONTIMETER. 53. BIRMINGHAMSTRAAT. BRUSSEL waarvan de productie zich uitbreidt over de volledige reeks der badverwarmers-drukautomoten zowel voor butaangas als voor etadsgas. De herrie voor de rechtstreekse haring in de vissershaven van. Oostende schijnt nu voorbij te zijn, maar toch wordt er nog gewerkt aan beide kanten, zowel van de fir ma die de haring invoerde, als van de kant van het Verbond der Bel- ische Zeevissers, om voldoening te :rijgen. De zaak schijnt nog niet zo een voudig als men op het eerste ge zicht zou denken. Zoals men weet werd voor een paar maanden een contract afgesloten met Rusland, voor het leveren van een grote hoe veelheid haring. De firma in kwes tie beweert nu dat zij die Duitse haring invoerde omdat de aanvoer op de Oostendse markt niet vol doende was om het contract te kunnen naleven. Bij het eerste zicht scheen het dan ook dat de actie van het V.B.Z. geen aarde aan de dijk zou gebracht hebben. Toch zijn de reders en vis sers ten strijde getrokken. Ze heb ben ten alle tijde beweerd dat ze hoegenaamd niets hadden tegen in voer in transiet invoer die dus moest dienen om weer uitgevoerd te worden. Maar in dit geval was het niet nodig die haring in de vismijn te verkopen, waardoor de prijzen van de Belgische haring gevoelig zakten. Om een regeling te treffen is zelfs de Duitse consul te Oostende geweest. Er werden ook talrijke besprekingen gevoerd tussen de mi nisteries van Landbouw (die de visserij in hun bevoegdheid heb ben) en het ministerie van Econo mische zaken. Ondertussen was er sprake de Duitse schepen, die nog altijd aan komen, bij een eventueel verbod om in de haven te komen, In het ka naal te Bredene te lossen. De bur gemeester van Bredene vaardigde onmiddellijk een verbod uit. Vervolgens neemt Monseigneur in de prachtig opgezette ont vangstzaal het ontbijt met de He ren Leraren, waar woord en we derwoord gewisseld worden, tot dat een kleine guitige page. in rood fluwelen kostuum met witte: zijde bestlkt hem gracieus komt uitnodigen de academische zitting te willen presideren. Een dreunen de ovatie valt de Bisschop te beurt, als hij in purperen cappa. magna, voorafgegaan door de sympathieke page en gevolgd door het voltallig lerarenkorps, de feeet- zaal betreedt. Enkele puike nummertjes vol gen elkaar op, tot een woordvoer der Monseigneur welsprekend de diepe vreugde en de onverwoeit- bare trouw zijner medestudenten verkondigt. Z. E. H. Vandooren, Bestuurder der school stelt ver volgens het geschenk voor dat de leerlingen hun Bisschop aanbie den: een kunstig gesculpteerde eiken schotel met het schild van Monseigneur omringd door de chronogram: epIsCopo pastori CLaMans aCCeDIt sCoLa teChnl- Ca MeDIa roLLarlensis. Als da geliefde Kerkvorst het podium betreedt om het geschenk van de kleurige page ln ontvangst te nemen, en met mlnzam^ aan dacht het mooie werk zijner vak- schooljongen» bekijkt, breekt een juichende vreugde los ln de «aal die lucht geeft aan de vervoering die allen heeft aangegrepen. Zicht baar ontroerd neemt Monseigneur het woord en spreekt zijn door voelde dank uit voor de'overvloe dige blijken van genegen aan hankelijkheid waarmee hij over laden werd. Dit zal hem een troost en een opbeuring zijn, zegt hij, in de zware uren die zijn ambt voor hem ook medebrengt. Vervolgens gaat Monseigneur over tot de inzegening van de ruime speelplaats die de vakschool verrijkt, en de wijding van de nieuwe vlag der Inrichting. Ter wijl deze laatste gehesen wordt voeren de jongste spruiten der school, in hun groen-wit uniform rhythmische oefeningen uit die de speelplaats omtoveren in een waar jongensparadijs. Eens deze plechtigheid afgelo pen reppen de jongens zich naar hun respectievelijke werkhuizen, waar ze dapper aan het werk to gen. Met de grootste belangstel ling en met een haast eerbiedige attentie voor elk dier eenvoudfge jongens, bezoekt Monseigneur dan onze Roeselaarse knapen aan het werk. De ruime leerwerkhallen en de tip-top uitrusting maken zijn bewondering gaande, en het is met een hartgrondige belofte van steun en aanmoediging dat onze volksminnende Bisschop van de Roeselaarse Vakschool na de middag afscheid nam. Monseigneur tijdens mijn spreek beurt. Rechts zien we de page met de gesculpteerde eiken schotel die Monseigneur als geschenk werd aangeboden. Zoal» we reeds ln onze vorige uitgave, maar dan ook zeer be knopt, konden mededelen, flapten ln de morgen van Donderdag 26 November jl., zes grote vlaggen traag maar kleurig, als vorste lijke lijfwachten, in de grijze mist voor de poort der Vakschool als symbolen van de hooggestem de verwachting binnen de muren van het grote complex. Van de kleinste kadodderkes tot de grootste haast volwassen mannen, stapten de zeshonderd studenten der school fijntjes uit- geborsteld en ruim on tijd de school binnen. Het was kwart voor acht als Monseigneur de poort binnenreed en zich onmiddellijk naar de ka pel begaf voor de Algemene Communiemis te 8 uur. Een ingehouden geestdrift zweeft door de overvolle kapel als Mon seigneur na het Evangelie het woord neemt en in rake trekken een beeld schetst van de droom die de Kerk koestert over haar zo geliefde vakschooljongens: bekwa me strijders op het apostolaats- veld in eigen streek en modern onderlegde krachten voor het Mis- sieveld. Eigenhandig reikt hij daarna de H. Communie uit aan het volledig lerarenkorps en aan alle leerlin gen; en wanneer Monseigneur zich nadien door de lange en dichte haag leerlingen naar de ontbijt zaal begeeft, barst het ingehouden enthousiasme uit in Uitbundige toejuichingen die bij steeds her nieuwde vlagen de minzame Kerk vorst overstelpen. De schepen die ondertussen aan kwamen werden zonder moeilijk heden in de handelshaven gelost. Donderdag kwam de Vissersha- vencommissie bijeen en na langdu rige besprekingen werd advies uit gebracht dat ontkennend was ten opzichte van de aanvraag die de Oostendse firma had gedaan. Die aanvraag strekte er toe de Duitse haring in de vismijn te mogen los sen. Door dit advies zal dus heel waarschijnlijk de voorlopige rege ling van kracht blijven. Haringin- voer, bestemd voor transiet, zal in de handelshaven dienen gelost, aangezien het hier in feite een han delstransactie betreft. Daarmede kwam men tot een op lossing die beide partijen zou moe ten bevredigen. Of de firma die de invoer en uitvoer van de haring re gelt echter tevreden zal zijn, be twijfelen we sterk. Hun magazij nen zijn dicht bij de vissershaven gelegen, en nu zijn ze verplicht de haring van de handelshaven per auto naar hun magazijnen te voe ren om die in te zouten en verder te versturen. Br doen zich daarbij ook wel komische gebeurtenissen voor. Zo loste een Duits schip zijn haringvracht in de Handelshaven. Deze haring werd dus naar de Re- derijkaai gevoerd en op het ogen blik dat men daar bezig was de ha ring te bewerken, kwam het Duitse schip aan deze kaai aanliggen, om ijs te laden. Waarlijk en leuk om wegje. Daarmee kunnen we echter de «haringoorlog» voor geëindigd be schouwen. na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. De winnaars van de 16° tranche 1953 getrokken op 14 November te Aarschot Tot op heden, 27 November 1953, werden grote loten van honderd duizend frank tot twee-en-een- half-millioen uitbetaald, hetzij ge heel of in tienden, aan winnaars komende uit: Antwerpen, Brussel, Edingen, Elsene, Erpe, Lier, Moes- kroen, Moorsel, Niedercorn (Groot Hertogdom), Tyuin en Ukkel. Beroepen gekend voor sommigen van hen: autobestuurder, bedien de, beheerder, bestuurder, bureel- jongen, fabrieksarbeider, gepen- sionneerden (man en vrouw), land bouwer, oorlogsweduwe en vlees handelaar. Buitendien werden loten van 25.000 tot 50.000 frank geïnd door andere winnaars, wonende te: Ans, Antwerpen, Beaufras, Bergen, Bois de Villers, Brussel, Elisabethstad, Elsene, Eupen, Gent, Herve, leper, Liernu, Merksem, Ransart, Smt- Andries-bij-Brugge, St Gillis, Sint- Job in 't Goor, Schaarbeek, Tienen, Wasmes, Wilrijk en Zwevegem. Beroepen: advokaat, arbeiders, autobestuurder, bediende, dokwer ker, haarkapper, handelaar, han delaarster, handelsvertegenwoordi ger, huishoudsters, koloniaal, mijn werker, professor aan een Athe neum, renbertierster, schilder, tele grafist, veekoopman en wisselagent. Loten werden eveneens gewon nen door de volgende potjes; 10 ar beiders, 12 jaquetspelers, 5 arbei ders, 10 spoorpostbedienden en 3 arbeiders. Verscheidene personen hebben hun loten doen innen door finan ciële instellingen. De Loterij bezit over deze winnaars geen enkele aanwijzing. Laatste betaaldag voor de loten van de 16" tranche 1953 op 14 Maart 1954. Opgelet; Trekking van de Spe ciale Tranche voor Kerstmis 1953 op Zaterdag 26 December. (5726) Een zicht in dc zaal tijdens de opvoering. In het miidce zien we Monseigneur met aan zijn rechterhand Z. E. H. Yamdeorne, Bestuurder der Vakschool en aan zijn linkerkant: Z. E. H. Fernwix, econoom. Vooraan links een deel van het lerarenkorps en faaraeft- ter de le erlingen. KATHOLIEKEN VAN ISRAEL MOGEN MET KERSTMIS NAAR JERUZALEM De regeringen van Israël en Jor danië hebben voor Kerstdag een beperkt grensverkeer toegestaan. Hierdoor kunnen de katholieken uit Israël evenals katholieke toeristen met Kerstdag gedurende 36 uren de grens naar Jordanië overschrijden om te Bethlehem en in de andere heilige plaatsen de godsdienstplech tigheden bij te wonen. Nagenoeg 3.000 bezoekers worden verwacht. Zoekt g'iets t'liuren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden n Kleine ZOEKERin ons bladl REUSACHTIGE BRAND TE POESAN (KOREA) 4.750 huizen vernield. Een hevige brand heeft te Poe- san, Zuid-Koreaanse havenstad, een deel van de stad vernield. Niet min dan 4.750 huizen zouden er afge brand zijn als lucifersdoosjes:; daar bij kwamen 5 bewoners om het le ven en zijn er 26.000 lieden dakloos geworden. Oorzaak ervan is een jonge vroutv die haar woning had veriaben wijl er nog een vuurtje brandde, dat bi.i haar afwezigheid vlammen meedeel de aan een mat en langs deze aan haar huis. Vandaar laaide het vuur dan verder aiover de ganse wijk. Een reeks van 8 diefstallen, respectievelijk gepleegd te Merville in Frankrijk, de overige in België, wérden eveneens te leper behan deld op 6 September 1906. Voor de diefstal te Merville, ten nadele van Maerten, kreeg Lapar 2 jaar gevaag. Voor deze te Poperinge, ten nadele van heit Klooster der H. Familie, kreeg hij 3 maart- den. Moerbeke, een diefstal bij Juffrouw Do- struynder, bracht één jaar op en Krombeke, een diefstal ten nadele van de echtgenoten Derycke, bracht een vrijspraak voor Lapaav Vrouw Derycke had nochtans ter zitting ver klaard dat zij Lapar enkele dagen vóór idle diefstal rond haar woning gezien had. L»ap«r loochende hardnekkig en werd vrijgesproken, Voor de tweemaal herhaalde poging ttolt diefstal en moord te Pollinkhove, op Tweede Kerstdag 1904 en 1905, trachtte Lapar niets te loochenen. Voor de eerste poging tot lïa- braak ui 1904 was de straf 3 maanden en. voor de feiten gepleegd in 1905 kreeg hij 5 Jaar. Lapar hoorde zich ten slotte in dezelfde zitting nog veroordelen tot 2 jaar en negen maanden voor één diefstal gepleeg te Lange- mark en twee diefstallen te leper. Op 20 September 1906 moest Lapar opnieia» te leper voor de rechter verschijnen. Hij kreeg er 3 jaar voor diefstal te Wntot, bij Corteel, en 3 jaar voor een diefstal 1» Hazebrouck, bij de Weduwe Leciercq. Dezelfde tarief van 3 jaar werd toegepast voor een diefstal gepleegd te Poperinge, fcllj Durant en te Oud-Berkijn bij Dedours. Nadat de rechtbank van leper Lapar ruim van straffen voorzien had, moest de dS«f eveneens naar Kortrijk, om er op 15 Jarwranl 1907 rekenschap te geven over de pogiang: tot diefstal te Rumbeke, bij de Weduwe Stra pper. Hij bekende zijn medeplichtigheid 'In deze zaak, doch hield halsstarrig de ousolua 11 van Vrouw Parret staande. Deze laatste -werd vrijgesproken en Lapar zelf kreeg 4 jaar ge vangenisstraf toegewezen. Van Kortrijk ging het weer terag naar leper, waai- Lapar op 28 Februari lüOT ter verantwoording geroepen werd, om er, saiM met Vanbecelaere, rekenschap te gevea met de diefstal gepleegd ten nadele van de <eclb> genoten Rouseau te Mesen. De twee beschuldigden werden ieder tot 10 maanden veroordeeld en toen beid® tin gen dit vonnis beroep aantekenden, werde» zij voor hetzelfde feit op 4 April, bi.i tont Hof van Beroep te Gent, veroordeeld tot iéder 2 jaar. Zij waren van de klaver iaat de biezen gelopen. (Wordt vervoM) De omgeworpen grafzerk na de smadelijke aanslag. In ZES WEKEN geneest THEE BUY SE OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Deze KRl IDENKliUR is verkrijgbaar in ALLE APOTHEKEN Bereider: Apotheker M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM (3012) WWVVWWWVMWWVWUWWMUWWWtWWWWWWt In Engeland werd het vlees opnieuw gerantsoeneerd. Bij Parijs stortte en Ameri kaans militair transportvliegtuig neer. De zes inzittenden werden gedood. Uit de Universiteit van Mia mi werd gemeld dat naar gedane proefnemingen het cobra-gift een doeltreffend middel zou zijn tegen kinderverlamming. ...MAKEN UW WAAK OVEKAL BEKEND HET LUCHTPOSTPAKKET... geeft U de gelegenheid uw Kerst en Nieuwjaarsgeschenken sneller en veiliger te verzenden. Het kan wor den afgegeven in de stations van de N.M.B.S. en in dc SABENA- kantoren, 145, Koninklijke straat, te Brusel en Breydelstraat 33. te Antwerpen. (5734) Lapar en v'fffluw Parret worden verder in hel; gedrang nabracht door een brief die hij destijds aan IKtoo schreef en waarin staat; Eugenie heeft een zaak voorbereid te Roeselare Er is door de bende Pollet geen diefstal gepleegd te i toesela re en men neemt aan dat liét hier wellicht gaat om de diefstal te Rum beke gepleegd» Doch Lapav rit met niets Verlegen en legt deze brief uit als een blauwersaangelegen- heid. De onderzoekers trachten hem op allerlei wijzen het vuur aan de schenen te leggen en uitleg te verkrijgen over de medehulp die Vrouw Parret san de bende Pollet verschafte. Het is al. te vergeefs. Lapar loochent zelfs al zijn vroegere verklaringen, tot men hem vraagt waarom hij dan van Abel Pollet steeds een deel in de- buit eiste voor Vrouw Parret. Ook daarop heeft Lapar een antwoord ge reed; Ik mocht dat doen, vermits ik heel goed W-istUdiït Abel! Pollet mij en de anderen be droog. door steeds het grootste deel van de buit voor-hem t« houden. Ik vroeg een deel om het zogezegd aan Vrouw Parret te geven, maar ik behmid dit voor mij. Dn confrontatie, de laatste die de Franse en Belgische «ilieven tegenover elkaar bracht, had voor resultaat dat men meer en meer in de onschuöd van Vrouw Parret begon te geloven. Desfö vrouw had in Lapar een de gelijk advocaat gevonden. De Belgische gendarmen trokken na deze plichtpleging^! aan de grens, met hun ge vangenen éonrng naar leper. De Frans® gerechtsdienaars hadden echter nog eerst een bezoek te brengen aan de wo ning van Deroo te Pradelles, om er, voort gaande op sommige verklaringen van Deroo. een huiszoeking te verrichten. De inwoners van Pradelles hadden lont ge roken en waren talrijk opgekomen, om Theo- phile Deroo nog eens van dichtbij te zien. Vroeger was hij op het stille dorp alleen maar als blauwer gekend en had niemand er aandacht aan geschonken. Nu Deroo zich een beruchte naam als bandiet bezorgd had, wilde men hem nog eens van dichtbij zien, met de geheime hoop natuurlijk dat men ook iets van de overige leden der bende zou te zien krijgen. Deroo was met deze belangstelling maar weinig gevleid, toen hij een vijandige me nigte rond de woning zag samendrummen. Hij wilde zich nog eens als meester aanstel len en riep dreigend: Hier'mag niemand een voet naderbij zetten Hij had echter de tijd niet om het resul taat van zijn woorden af te wachten, want de gendarmen duwden hem vooruit naar de voordeur. - De oude Deroo keek bedeesd naar de gen darmen, die met zijn zoon binnentraden. Zwijgend ging Deroo, gevolgd door de on derzoekers, naar de achterkeuken. Hij duw de een oude kast wat opzij en toonde een losliggende steen in de muur. Een agent der veiligheid nam de steen weg en zonder moeite ontdekte men in een vrij gekomen muurholte een blikken doosje. Toen men het doosje opende, vond men er een bedrag van 520 fr, Dat was niet alles. Deroo deed aan de gerechtsdienaars teken dat zij hem langs de wankele houten trap naar boven zouden volgen. In een muffe zolderkamer trok Deroo een oud ledikant van de muur weg. Daarachter lag in een hoek een hoopje vuil linnen. Deroo liet er do hand in glijden en gaf ongevraagd aan de onderzoeksrechter een opgerold pakje linnen. Daar zit goudwerk in, zegde hij. Het onderzoek van het bundeltje wees uit dat Deroo waarheid sprak. Een paar gouden ringen, een gouden halsketting, een kostbare borstspel kwamen er uit te voorschijn. Alleen het zakuurwerk dat er in verborgen zat, was niet van goud, doch wel van zilver. Van waar komt dat, Deroo? vroeg de onderzoeksrechter. Dat kan ik niet zo juist zeggen, die twee ringen komen, geloof ik, van Violames... Is dat alles, Deroo, wat hier in huis verborgen zit? Ja, mijnheer de onderzoeksrechter. Wij gaan dan maar terug. Indien gij het verkiest, Deroo, moogt gij beneden een paar woorden met uw vader spreken. Toen het gezelschap terug in de keuken kwam, zat de oude Deroo nog steeds zwijgend aan tafel. De man keek strak voor zich uit, hij scheen niet eens te bemerken dat de onverwachte bezoekers, die zo plots de rust van zijn huis gestoord hadden, terug naar beneden waren gekomen. Terug in de keuken hadden de gendar men, op een teken van de onderzoeksrechter, de boeien van hun gevangene losgelaten. Deroo begreep dat men hem enige vrijheid gunde om met zijn vader te spreken. Bedremmeld naderde hij Vader ik heb u onteerd, vergeef mij! 'k Heb u dat reeds sedert lang vergeven, jongen... Meer kon de gebroken man er niet uitbren gen. Snikkend liet hij het hoofd voorover zakken en weende bitter... Ook Theophile Deroo scheen pas nu al het misdadige van zijn leven te beseffen. Hi.i snikte gelijk een kind. Niemand der gerechtsdienaars sprak een woord. Met aarzelende stem verbrak de onder zoeksrechter de stilte. Kom, wij moeten weer verder. Deroo stak gedwee zijn polsen uit naar de gendarmen en stapte met hen mee in de wagen, die buiten stond te wachten. Hij scheen niet eens te horen hoe de menigte vijandige kreten uitte aan zijn adres en riep: Ter dood, de moordenaar! Bij avonddeemstering kwamen de gevan genen te Hazebrouck aan, van waar zij ver der doorreisden naar Bethune. De laatste grensconfrontatie was gedaan en meteen liep het onderzoek naar de misdaden der bende Pollet ten einde. DE BENDE POLLET VOOR HAAR RECHTERS Lapar ter verantwoording geroepen. Terwijl in Frankrijk het onderzoek verliep zoals hoger beschreven, was het gerecht in België reeds begonnen met de rekening van Lapar op te maken. Voor ieder misdx-ijf af zonderlijk werd hij ter verantwoording ge roepen. Lapar had lange tijd tegengesparteld en het was slechts wanneer hij werkelijk geen uitweg meer zag, dat hij zijn misdaden be kende. Na veel omwegen, kwam hij pas tot bekentenissen en heel dikwijls gebeurde het dan nog dat hij spijt kreeg over gedane be- kentenissen en deze weer introk. Tegen geen enkele van zijn medeplichtigen legde hij bezwarende getuigenissen af, wel tegen Abel Pollet, want Lapar koesterde nog altijd wrok tegen de bendeleider die, volgens hem, gans de bende verraden had. Lapar was des te meer teleurgesteld, omdat hij er altijd angstvallig zorg voor gedragen had, dat men bij hem nooit gestolen goed aantrof. Huiszoekingen bij Lapar waren al tijd vruchteloos geweest, men vond er noch wapens, noch geld, noch goudwerk.. Het is zeker, dat Lapar talrijke geheimen der bende, vooral wat haar bedrijvigheid in Westvlaanderen betreft, steeds voor zich ge houden heeft en dat vele medeplichtigen, wier namen alleen door Lapar bekend waren, voor altijd aan de greep van het gerecht ontsnap ten. Brutaal zegde hij het zelf op het laatste van het onderzoek Het zaad der dieven mag niet worden uitgeroeid. Lapar verscheen voor de rechtbank als iemand die zich verongelijkt voelt. De moord van Violaines werd het eerst opgeroepen ter rechtbank van leper, op 10 Augustus 1906. Lapar was niet rechtstreeks bij deze drie voudige moord betrokken, maar had, volgens Pollet, wel gedeeld in de buit. De echtgenote van Broucquet was ook door Pollet beschul digd van verheling en van uitwisseling van geld dat van deze roofmoord voortkwam. Zij werd tot 3 maanden veroordeeld. Lapar werd wegens gebrek aan bewijzen buiten de zaak gesteld. Lapar verscheen voor de rechtbank als iemand die zich verongelijkt voelt. BODEM- EN VEGETATIE- KAART VAN BELGIE TE BRUGGE Open van 4 tot' 20 December Op Vrijdag 4 December 1953, te 16 uur, werd ln het Provinciaal Hof, Grote Markt te Brugge, een ten toonstelling De Bodemkaart en de Vegetatiekaart van België» ge opend. De teixtoonstelling, die on der de hoge bescherming van Z. Exc. de Gouverneur van Westvlaande ren staat, zal tot op 20 December 1953 geopend blijven. In 1947 werd, onder de auspiciën vaix het Iinstituut tot Aanmoedi ging van het Wetenschappelijk On derzoek in Nijverheid en Land bouw (I.W.O.N.L. - I.R.S.I.A.) be gonnen met de systematischs kar tering van het land. De algemene leiding van de werkzaamheden be rust bij het Comité voor het op nemen van de Bodemkaart en de Vegetatiekaart van Belgiëonder voorzitterschap van Prof. Dr V. Van Straelen. Van de provincie West vlaanderen werd reeds een grote oppervlakte gekarteerd; de Polder streek, een groot gedeelte van de Zandstreek en vair de Zandleem- streek werden reeds op kaart ge bracht. De werkmethode en ver schillende resultaten, alsook tal rijke bodemkaarten worden ten toongesteld. Over deze tentoonstelling bren gen wij volgende week verslag. SPECIAAL AANBOD voor de Lezers van Het Wekelijks Nieuws Een vereniging van Franse pro ducenten, als publiciteit en tot uitputting van beperkte voor raad, biedt aan: alkohol, likeu ren, champagne, aperitifs en wij nen van Franse oorsprong en van eerste kwaliteit aan prijzen 25 en 30 minder dan hun com merciële waarde. (De producten worden Ingeklaard door haar agent bij de douanen). Om zo veel mogelijke kenners te bevre digen moet het aandeel van iede re lezer beperkt blijven tot 12 flessen, naargelang de bijzondere smaak van. de besteller. Vraagt de lijst van onze pro ducten aan de algemene afge vaardigde: dhr MARCH AND, 17, Paul Jansonlaan, BRUSSEL, en vermeldt uw blad. U kunt ook in de vooi-mlddag opbellen: Nr 21.46.66. (5519) OP DINSDAG 8 DECEMBER 1953 TE 10 UUR heeft te Haringe, zoals telken jare, de aloude en vermaarde stie renkeuring plaats. Deze demon stratie met prijskamp is voorbe houden voor het Westvlaams Rood Ras en voor dieren ingeschreven in het geboorteregister. Landbouwers, veekwekers, koop lieden, laat niet na deze voormid dag vrij te houden en te Haringe tegenwoordig te zijn: zodoende kunt U deze demonstratie bewon deren en zult U in de gelegenheid zijn de tekoopgestelde dieren in lijn te beoordelen. De aangiften der stieren dienen zohaast mogelijk gedaan te worden bij: 1. Remi VANDENBERGHE, te Watou; 2. M. WYBO, Patersplem 20, Roeselare. Voor de tweede maal is een laffe aanslag gepleegd op de huidezerk die liet graf versierde van de pries ter-dichter Cesar Gezelie te Moor sele. Het gebeurde in de nacht van 25 op 26 November. De vandalen moeten eerst ge poogd hebben het arduinen kunst stuk aan stukken te slaan, tioch zij mislukten in dit opzet. Nadat 'zij "ér toch ernstige be schadigingen aan' toebrachten, heb ben zij, met behulp Van een hef boom, de zerk pniver geworpen. Dit is voor de tweede maal in tien maanden tijds dat fanatiekers op deze tèrgende wijze uiting geven aan hun haat tegenover het Ka tholiek Vlaanderen, Het is een uiting van VlaamShaterij, juist ge lijk de dynaniitefing van de iJzer- toren. Het gaat hier wellicht niet om haat 'tegenover de priester dichter Cesar Gëzelle, maar het is wel een uiting Van' blinde woede tegen de leüzë A.V.V.-V.V.K., die op de grafzerk prijkte. Cesar Gezelie was, evenals zijn oom Guido Gezelie, een overtuigd Vlaming. Hij 'was priester en dichr ter, wellicht minder' bekend dan zijn oom, doch niettemin zeer ver dienstelijk op letterkundig gebied. Hij overleed te Moorsele in 1939, waar hij begraven werd. Op initiatief van het Davidsfonds werd op 20 September 1952, ter ge legenheid van de herfstgouwclag, een grafmonument onthuld. Deze grafzerk werd een eerste maal ver nield in de nacht van 28 op 29 Ja nuari, toen vandalen het kruis aan stukken sloegen. Het onderzoek naar de daders, dat toen ingesteld werd, leverde geen resultaten op. Met medewerking van het Gouw- verbond en gesteund door Provin cie- en Gemeentetoelagen, werd een nieuw monument opgericht, dat na de Lode de Boningehulde te We- velgem, tijdens de herfstgouwdag van 4 October 1953, onthuld werd. Ook deze nieuwe grafzerk heeft het thans moeten ontgelden. Een onderzoek werd ingesteld naar de daders... maar to.t nog toe geen spoor van hen. Wij vernemen dat het parket van Kortrijk dit on derzoek leidt. Laat ons hopen dat de fanatie kers ditmaal gevonden worden en ook deze laffe aanslag niet moet geschreven worden op de lijst dei- onopgehelderde misdaden. Misdaden tegen Vlaanderen schij nen inderdaad onoplosbaar. 7,a gebeurde liet een eerste maal, ln de nacht van 28 op 29 Januari 1953, toen dc grafsehenders de arduinen grafsteen van de priester-dichter Cesar Gezelie verbrijzelden. Met deze foto kondigden wij verleden week in een gedeelte van onze vorige uitgave de nieuwe vandalen- daad aan die thans op hetzelfde graf gepleegd werd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12