I De Popjes van f f Z. E. H. Vandeweghe luisterlijk verwelkomd te Elverdinge Z. E. H. Doorns plechtig ii als nieuwe herder te Wesfnieuwkerke sb-asfflstó f Brutale aanranding te Beitem-Rumbeke De twee daders uit Roeselare aangehouden DIPLOMATIE Inbrekers geklist te De Panne Stort 136 fr. =SB HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 5 DêC. 1953. ma. o. Sinterklaas in de legenden Hoe raak hebben we als kind niet ge luisterd naar de vele, alomgekende ver halen die rond dit kinderfeest geweven werden en wi] hebben ons zelfs nu nog wellicht afgevraagd van waar dit alles vandaan kwam. Over het leven zelf van de heilige is ons maar weinig bekend. Wel geeft het Romeins brevier enkele bijzonderheden en weten we dat Niklaas geboren werd te Pataria in Lycie, vóór het jaar 300 en als bisschop van Myra in 342 over leed. Een schat van legenden komt even wel deze enkele gegevens ruimschoots aanvullen. VAN KIND TOT BISSCHOP Nicola as was een toverkind. Vooraleer hij kon spreken, vastte hij als de grote mensen. Op de Woens- en Vrijdagen at hij maar één keer, zonder dat hij de dagen kende en zonder dat men hem er op wees. Ook over zijn bisschopsbenoe ming vinden we een schone Aurea- legende vermeld. De bisschop van Myra was gestorven en de andere bisschoppen waren samen gekomen om een nieuwe herder aan te stellen. Onder hen bevond zich een bisschop die in hoog aanzien stond, 's Nachts hoorde hij een stem: «Ga morgenvroeg bij het krieken van de dag bij de kerkdeur staan en zalf hem tot bisschop die het eerst de tempel bin nentreedt en de naam Nicolaas draagt "s Morgens vertelde hij dit aan de andere bisschoppen en spoorde hen aan te bidden terwijl hij bij de ingang van de kerk zou waken. En Nicolaas als door God gezonden, verscheen en alhoe wel hij heftig protest aantekende, werd hij op de bisschopszetel geplaatst. DE VERMOORDE KNAPEN Op een zijner rondreizen in de pro vincie zou Sinterklaas drie vermoorde knapen weer tot het leven gebracht hebben. Deze jongens waren op thuisreis van school nachtverblijf gaan zoeken in een herberg. In de nacht werden de kinde ren door de waard en de waardin ge dood en in kuipen, die bestemd waren voor pekelvlees, verstopt. De volgende morgen verscheen St Niklaas ter plaatse en deed navraag naar de vermoorde knapen. De herbergier loochende ten stelligste iets van hen af te weten. Maar toen de heilige bisschop de jon gens levend uit de kuipen deed springen moesten zij evenwel tot hun schande hun wrede daad bekennen. DE HONGERSNOOD Toen er hongersnood in het land heerste vernam bisschop Nicolaas dat er schepen de haven waren binnenge varen, op weg naar Antlochië, geladen met meel. Op zijn verzoek om graan af te staan, durfden de zeelieden niet in gaan uit vrees het tekort te moeten ver antwoorden voor hun keizer. De bis schop beloofde hen daarop dat er niets zou ontbreken» als zij een deel van hun lading wilden lossen. De schippers lieten zich overhalen en ont scheepten 100 pond meel uit elk schip. En zie... als zij in hun havenstad aan kwamen ontbrak er niets en vol be wondering vertelden zij het wonder aan de dienaars van de keizer. De heilige verdeelde dit meel elk naar zijn behoeften zodat men genoeg had voor dagelijks gebruik gedurende twee jaar. Vijf jaar na zijn dood brak er op nieuw hongersnood uit en de gelovigen aanriepen St Niklaas om hulp. De red ding liet niet lang op zich wachten. De heilige verscheen aan schippers die met. graan van Cyprus naar Constantinopel vaarden en kocht gans hun voorraad op. De duivel trachtte evenwel stokken in de wielen te steken en spoorde de zeelieden aan bedrog te plegen. Daarop liet de Sint een hevige storm ontkete nen die eerst tot bedaren kwam toen zij de aangegane verplichting nauw keurig wilden nakomen. DE BRUIDSCHAT In de buurt van Sint Niklaas woonde eens een tot armoede vervallen edel man, vader van drie beeldschone doch ters die op het punt stonden zich aan de ontucht prijs te geven om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. De goede Sint, die zulks toevallig te we ten kwam, besloot hun voornemen te verijdelen, 's Nachts wierp hij een zak met goudstukken door het venster en dit herhaalde hij driemaal om de man toe te laten zijn meisjes behoorlijk uit te huwelijken. De derde maal ontwaak te de edelman en sprong de indringer achterna. Alsdan herkende hij zijn weldoener en dankte hem ten zeerste om zijn milddadigheid. De heilige ver zocht hem deze liefdedaad niet kenbaar te maken. Hieraan schijnt de buurman zich weinig gestoord te hebben. BESCHERMER VAN ZEELIEDEN EN VERVOLGDEN Tijdens zijn leven verscheen de hei lige aan zeelieden die in nood verkeer den voor de kust van Myra. Hij nam zelf het roer in handen en bracht hen behouden aan wal. Dit zou gebeurd zijn in het jaar 341. Een andere versie beweert dat Nico laas zich aan boord bevond van een schip dat van Palestina naar Myra vaarde en dat er een geweldige storm opstak. De heilige begon te bidden en deed de woeste zee liggen. In het Vatikaan vinden we een schil derij van Fra Angelico die dit voorval uit zijn leven voorstelt. Tijdens de kerkvervolgingen redde hij drie mannen uit de kerker door de kracht van zijn gebed. Een weinig la ter werd hij na allerhande bedreigingen gevat en in de gevangenis geworpen. Daar onderwees hij de leer van Christus en bekeerde vele soldaten en zelfs over sten tot eindelijk keizer Constantinus hem weer vrij liet. Zekere keer werd een jongen door heidense benden gevangen genomen, meegevoerd en als dienstknaap aan het opperhoofd aangeboden. De jongen had een grote devotie voor de H. Nicolaas. Op Sinterklaasfeest, terwijl de knaap zijn heer diende, stak er plots een he vige rukwind op die gans het huis op zijn grondvesten deed beven. De knaap werd opgenomen en veilig aan de poort van zijn vaderhuis neergezet. Op een andere plaats werd een kindje dat door de duivel zelf vermoord werd, doof Sint Niklaas gered. En een knaap in een kuip gevallen kwam er door zijn tussenkomst gaaf en gezond uit. Ook over zijn dood doet een verhaal de ronde. Zekere dag, toen hij zijn ein de voelde naderen, zag hij een hele rij engelen afkomen. Die komen mij ha len», dacht hij en begon te zingen. En al zingend is hij gestorven. Dat treft nu toch eens goed dit jaar, het feest van Sinterklaas valt op een Zondag! De Heilige Kindervriend zal er zeker zelf mee in zijn nopjes zijn dat de kinderen dit jaar, op deze van oudsher bestaande geschenkendagzelf, eens ten volle kunnen genieten van hetgeen Sinterklaas in de schoentjes legde. De brieven voor de goede Sint hebben veel zweet gekost, zij werden geschreven en herschreven, terwijl moeder kostbare raad gaf hoe men zijn hartewensen best onder woorden brengt. Grote broer heeft met veel geduld de brieven voor de kleintjes neergepend en vergat zelfs niet klein broertje, pas enkele weken oud, bij Sinterklaas aan te bevelen. En dan Sinterklaas-morgen. Stralende kinderoogjes en juichende kinderstemmen. Sinterklaas heeft zijn geheimzinni ge nachtronde gedaan en zo talrijke kinderharten gelukkig gemaakt. De gelukkigsten zijn wellicht vader en moeder zelf, wiens schoonste geschenk op deze dag echter is: de vreugde van hun kinderen. Misschien moet vader wel een goed deel van zijn Zondag besteden aan treintje spelen of wellicht moet hij de geheimen van een bouwdoos helpen ontsluieren, ook dat behoort bij uw plichten van staat. Maar als ge 's avo:ids moegetobd zijt en met een zucht van verlichting uw jongste spruit trompet en trommel hebt zien wegbergen, lees dan rustig in uw zetel wat er in de folklore over de grote Kindervriend staat opgetekend. Sinterklaas Vele Sinterklaasliedjes leven nog voort onder ons volk en geven een zo typisch cachet aan dit bij uitstek kinderfeest. Hieronder geven we een bepaald lied je door dat, altijd op dezelfde zang wijze, wel varianten in de tekst kent. In het Brabantse zingt men: Moeder, 'k heb Sinterklaas gezien Onder de bomen, onder de bomen. Moeder, 'k heb Sinterklaas gezien Onder de bomen niet ver van hier. En wat heeft hij meegebracht? Suikerbollen, suikerbollen. En wat heeft hij meegebracht? Suikerbollen een hele vracht. PUOUiftN En wat bracht hij dan nog mee? Appelsienen, appelsienen. En wat bracht hij dan nog mee? Appelsienen van Condé! Wijl in Westvlaanderen de kleuters aanheffen: Moeder, 'k heb Sinterklaai gezien Bachten de bomen, bachten de bomen Moeder, 'k heb Sinterklaai gezien Bachten de bomen, niet verre van hier En hij had een zak op zijn rik Vol met koeken, vol met koeken En hij had een zak op zijn rik Vol met koeken, zo groot als ik. En hij deed zijn hoedje af Voor mijnhere, voor mijnhere En hij deed zijn hoedje af Voor mijnhere en voor madame. Ze stonden d'er heel braaf, de popjes, in de uitstalkast van de grote speel goedwinkel. Sinterklaas had ze daar gebracht, mede met nog veel ander speelgoed. Zijn feest naderde algauw, en de kinderen moesten toch kunnen kiezen voor zij hun brieven schreven met hun vele wensen en al hun grote verlangens... Het was daar heel goed voor de pop jes. De uitstalkast was ook zo heerlijk versierd. De zijwanden waren bekleed met hoogrood glanspapier, en het ach terplan van hemelschoon Maria-blauw, bespikkeld met de fonkeling van dui zenden sterretjes, vuurrode en stralend gouden: alles één weelde en één schittering. De popjes, met het praalgewemel van hun veelkleurig-bonte rokjes, stonden op een rij geordend tegen de achter wand. 't Waren echt Hollandse meisjes in hun jeugdig voorkomen, en ze leken wel erg fier op hun blond-gouden krul haar, dat heel voornaam met een wit zijden strik was getooid. En haar gelaat was zo levendig juist geschilderd, met hoog-rode lipjes en een gezonde oranje blos op de wangen. Precies 'n brokje leven in de weelderige schitter van de uitstalkast. Het was wel jammer dat daar zo heel prazaïsch een kaartje naast hing, waar de prijs stond op aangeduid. Een volle week stonden de popjes daar reeds, en d'r waren al veel kinde ren naar haar komen kijken, en... «Zie moeder, zo een met h'r groen rokje wou ik graag van Sinterklaas. Zul je er zo een. voor me vragen moeder? Deze woorden en ook de zeer begerige blik waarmede de kleine meisjes haar aan staarden, dat alles gaf aan de popjes een buitengewoon aangenaam gevoel, en 't was wel een beetje daarom dat ze hier zo graag te pralen stonden. Maar een keer zijn al de popjes zeer droevig geworden. 't Was de avond juist voor het Sin terklaasfeest. D'er waren geen kinderen nu. Ze waren immers allen vroeg naar hun bedje gemoeten; moeder zegde dat de Sint het zo wilde of dat hij anders met zijn speelgoed en zijn lekkers zou wegblijven. Uit het pikdonkere steegje aan de overkant der straat kwam er een kleine knaap die op zijn blokken naar de speelgoedwinkel toeslenterde. De felle kou neep hard op zijn schriele leden. Hij liep als een ouwe man ineenge krompen, en zijn handen hield hij vei lig in zijn broekzakken geborgen. De popjes hadden een poosje pret om zijn plezante tronie en ook om de versleten pinnemuts die hij diep over zijn oren had getrokken. Dat leek wel een erfdeel van grote zus. Maar de verschoten-groe- ne kleur paste allerminst met zijn ver warde bleek-roste krulhaar dat overal aan de randen kwam uitsteken. De knaap moest goed uit zijn ogen zien om de drukke straat over te steken. De popjes zagen hem even opkijken naar de groen-rode reklaamlichten die voor de speelgoedwinkel schreeuwend in de hoge lucht hingen. De fonklende kleur van de vele gekleurd-elektrische lampjes was heel mooi; maar of hij ook wel wist wat die grote letters beduid den?... De knaap stond stil voor de speelgoed winkel, en nu zagen de popjes dat hij een zeer arm ventje was. En d'er was lijk een beetje verdriet in zijn ogen. Ook lachten de popjes nu niet meer, maar ze voelden diep medelijden in hun kleine poppenhart... Ze vonden het nor maal dat de knaap niet eens naar haar opkeek. Zij waren daar toch maar alleen voor de meisjes, en d'r was ander speelgoed genoeg dat meer speciaal de jongens aantrok. Het midden van de uitstalkast was een standplaats voor autos, en er stonder er overvloedig veel. Allerlaatste modellen, allemaal. De popjes merkten heel duidelijk hoe de glinsterende schitterglans de knaap be koorde, en hoe zijn tranen-koude ogen daarvoor aan 't stralen gingen. Hij keek er nochtans maar een heel korte tijd naar. Zo buitengewoon was dat wel niet, d'r waren nog jongens die voor mecha nisme geen zier bewondering voelden: doch deze knaap had daar toch een heel speciale reden voor. Maar de popjes wisten dat natuurlijk niet... Heel an ders was het met de hoop kaatsballen die veelkleurig ln een hoek opeengesta peld lagen. De blinkende glansverf maakte er droomschone juweeltjes van; en al die vele toverachtig-bonte versie ringen die er op aangebracht waren! Maar dit was wonder: hoe de knaap daar zo lang en met zoveel lust naar kijken bleef. Die ballen waren toch ook in de eerste plaats voor de meisjes. Ja wel, maar de popjes wisten alweer niet dat het bij de knaap alleen de begeerte gold om even zijn klomp op zo'n rood- en-geel gestreepten bal te mogen plaat sen om de kracht te meten die nog in zijn verkleumde benen stak, om te zien hoever hij die weelde wel krijgen zou. Toen keek de knaap weer naar de autos. En nu zagen de popjes dat er tranen in zijn ogen opkwamen. Zou hij dan misschien toch van zo'n auto hou den? Maar dit verstonden ze niet; hoe hij daar nu om schreien moest; hij kon er toch een vragen aan de Sint. De goede popjes, zij wisten niet dat het precies zo'n auto was die zijn moeder had doodgereden, en hoe dat voor de knaap zo'n zeer droeve herinnering was, die hem door dit zicht nu plots weer heel klaar voor de geest kwam staan. Er kwam toen een heer voorbij ge gaan en hij zag de knaap die schreiend voor het uitstalraam van de grote speel goedwinkel stond. Het was een mildda- dlge-medelijdende man, en hij vroeg wat de knaap wel begeerde, waar hij zo om weende... Nu meenden de popjes dat zij de ver langens van de knaap kennen zouden en de reden van zijn verdriet. Doch niet-begrijpend keek hij met grote vraagogen de heer aan, en... «m'n moe der zegde hij. Wanneer het al heel laat was, en als al de lichten in de speelgoedwinkel en op de straat waren uitgedraaid, toen moesten de popjes nog maar altijd aan de arme knaap denken en aan het won der woord dat hij tot die heer gespro ken had. fl Foto iWKwnem tiHens het in ogenschouw nemen van de stoet. Wij bemerken er Z-E.H. Vandenweghe, de nieuwe Herder van Elverdinge, omringd door Z.E.1L Geldof, Deken van Poperinge, die de Kerkelijke aanstelling deed; Z.E.H. Vanneste, pastoor te Boezinge, die optrad als eerste getuige en Z.E.H. Valcke, pastoor op de «"Madonna te Lange- n!ark. de tweede getuige. Verder bemerken wij de Weled. Heer Graaf de Lawfcwspin van Elverdinge; de Weled. Mevrouw de Gravin de Lau- bespin; dhr Burgemeester Jerome Dochy en de heren schepenen De- ceunynck en Desomer. Mei vriendelijk herfstzonnetje aan de hemel en" veel zon in de harten van de Elverdingenaren, werd Z.E.H. Pastoor Vandenweghe, oud-pastoor van Bikschote, op Zo-ndag 29 November jl. plechtig als nieuwe herder van de parochie Elverdinge aangesteld. Door een prachtis-e poort, opgesteld aan de grensscheiding: Poperinge - Elver dinge, betrad! dc nieuwe herder ons n-ondgeibicd. Hier werd hij door dhr Burgemeester Dochy en zijn gevolg hartelijk verwelkomd. Kort na 14 uur kwamen de geestelijke Overheden in de kom van de ipsroehie aan: Z. E. H. Van denweghe, omringd door Z. E. H. Deken Geldotf uit Poperinge en zijn twee getuigende ZZ. EE. HH. Pastoors van Boezinge en Lange- nnark Madonna). ■De plechtigheden werden ingezet met het overhandigen van de prachtig opgesmukte herderstaf, de symbolische «Makke», door Roland De Cat. Ontroerend klonk het vers je dat deze jongen bierbij voor de sielsgeliufekig'e en glimlachende HYrclcr voordroeg: WÏJ zijn zo fier, Dat TJ alhier De Herdersstaf wordt aangeboon. O wijs ons al De ware stal, Waar *t eeuwig vredig is en schoon. Maria, houd' hier goed de wacht, En Boirge hij uw priestermacht, Dat al, die rond uw makke staan, Ook piiiehtsaretrouw ten hemel gaan. Hierna begaf Z.E.H. Vandenwe- ghe zich met de geestelijke en burgerlijke overheden, waarbij zich ook de Weled. Heer Graaf en de Weled. Mevrouw de Gravin de Lau- bespln haden aangesloten, naar de ere-tribune, opgesteld aan de mel- kerij, om de feeststoet in ogen schouw te nemen. Deze stoet was, naar het zeggen van alle ooggetui gen, enig te noemen. Alle verwach tingen werden werkelijk overtrof fen en ieder aanwezige zal zich nog lang dit geheel, vol licht en kleur, vol smaak en kunst, herinneren. De innemende en goedkeurende groet van de gevierde op de ere-tribune, deed in één slag bij alle deelne mers, de vele dagen lastige en ver moeiende voorbereiding vergeten. Pier met hun werk en gelukkig omdat zij hun geliefde Herder zo stralend zagen, trokken de groepen door de feestelijk versierde straten, tussen twee dichte hagen kijklusti- gen... een zee van volk. Ontelbare Bikschotenaren hadden er aan ge houden, door hun aanwezigheid, Z.E.H. Pastoor hun dank te betui gen voor de vele jaren heerlijk zie- lewerk, op hun parochie verricht. En treffend was de getuigenis van het Bikschootse vrouwtje, dat in tranen uitbarstte, toen het aan de omstaande Elverdingenaren ver klaarde, dat Bikschote nooit ofte nooit nog zo'n goeie vent als pas ter zou krijgen! Het lezen der opschriften was door niemand bij te houden. Hier volgen er enkele onder de vele: JAARSCHRIFTEN Bij de Eerw. Zusters Apost.: oVerste, Leerkrachten, aLsook LeerLIngen, Wensen De nleuWe herDer VanDenWeghe VeeL helL! Bij Piet Migchelsen: We Wensen U VeeL helL In VreUgDe bIJ UW sChare De schepper Vragen WIJ Voor U Dat hij U Lang beWare Bij Mr Debruyne (Jongensschool) hier Lere U Wat reCht Is hier WIJze U Wat pLICht Is hier Were U Wat VaLs Is hier minne U Wat JeUgD Is Bij Van Exem Jules: VrIJe bLIJe feestgetij JUb'Len, Vieren, JUIChen WIJ nleUWe herDzr, Wees WeLkoM [hier taL Van VeLe Jaren WIJs bestier Bij Jozef Huyghe: WIJ UW sChapen, WIL Die Wel- IDen, aLLen In gLorle Later LelDen. Bij Meester Verslype: Dierbare herDer, UW WoorD hier rlChte! «WIJs-zIJn» VerLIChte! helLIg-zIJn stIChte! Bij het standbeeld der gesneu velden werd door Jozef Bouckaert een bloemtuil aan Z.E.H. Vanden- weghe aangeboden samen met het volgende versje: Eerwaarde Herder, die wij vandaag, De eerste keer ontmoeten, O, laat ons in Uw kindertaal, Met bloemen U begroeten! Wij zijn vandaag zo welgezind, En branden van verlangen, Om U, als Priester Gods bij ons En Herder hier t'ontvangen. Ook aan het beeld van het H. Hart, op de hoek van het Gemeen tehuis werd Z.E.H. Pastoor met bloemen getooid. Deze maai was het Monique Marico die de eer had. Zij zegde: Die schone ruiker fijn, Verbeeldt de liefde rein, Die wij met welbehagen, Met vreugde U opdragen. Dit verbeeldt maar in het klein; De liefde van ons hartje rein! Zeereerwaarde Heer, We willen meer en meer: Zoals de bloempjes bloeien, In deugd en wijsheid groeien En hier onder Uw beleid, In deugd groeien t'allen tijd. De bloemtuilen werden door Z.E.H. Vandenweghe aan het stand beeld der gesneuvelden en aan het beeld van het H. Hart neergelegd. Het hoogtepunt van de plechtig heden naderde en het volk wacht te niet om naar de kerkingang te schuiven. De kerksleutels werden dor Mo nique Hoorelbeke op deze treffende wijze aangeboden; Ontvang dees sleutels als 't symbool Der macht U door God gegeven, Want ja. Uw woord, O Herder zoet, Is voor een ziel of dood of leven. Eens Jezus sprak: «Bind en ont- Ibind, 't Wordt door mijn Vader bekrach- ftigdl O mocht Uw sleutel, Heer Pastoor, Voor ons oop'nen d'hemels slot, En geleiden eens ons zielke, Voor de gouden troon van God. Met de canonische aanstelling door Z.E.H. Deken Geldof, naderde stilaan het einde van deze onver getelijke namiddag. Een talrijke menigte volgde Ingetogen het plech tig gebeuren en luisterde met aan dacht naar het woord van Z.E.H. Deken, die de nieuwe Herder voor stelde en sprak over het drievou dige ambt van diegene die komt in de naam des Heren! Na de kerkelijke plechtigheden, werd aan de genodigden de gebrui kelijke lunch aangeboden. Een vuurwerk van heilwensen viel hier bij nog Z.E.H. Pastoor ten deel. Bij dit alles zat Hij stil glimlachend... en gelukkig, de gelukkigste dag van zijn leven, zoals Hij zelf verklaar de. Ter dezer gelegenheid werd de Gevierde ook door de Heer Burge meester van Bikschote, het Natio naal ereteken uit erkentelijkheid voor bewezen diensten bij het Rood Kruis tijdens d>e oorlog 1940-"45, op de borst gespeld. Gans Elver dinge verenigt zich om zijn nieuwe Herder met deze onderscheiding griuk te wensen. En zo heeft Elverdinge op groot se wijze zijn nieuwe Zieleleider verwelkomd! Mocht Hij nog vele jaren gelukkig en gezond in het mooie Elverdinge bij zijn dier bare parochianen doorbrengen. Donderdagavond werd de ge meente Rumbeke, meer bepaald de parochie Beitem, in opschudding gebracht. Het 15-jarig meisje Gode- lieve Debusschere, die als naar ge woonte te 18 u. de kostschool der Grauwe Zusters te Roeselare had verlaten, reed per fiets door de Kor- tewagenstraat te Beitem. Op korte afstand van haar woning, zij woont r.l. in de Veldstraat te Ledegem, werd zij plots overvallen door twee jonge deugnieten, die haar per fiets reeds een deel van de weg hadden gevolgd. Het meisje werd brutaal geslagen, een prop in de mond ge- öüwd en verder in de gracht ge sleurd. Op dit ogenblik kwam een bestel wagen voorbij waarin Dejonghe en zijn chauffeur Olivier zaten. Bei den bemerkten de fietsen terzijde der straat en zagen spoedig wat er gaande was. Zij waren zo kordaat dat het meisje niet alleen werd verlost, Te Parijs was een moeder gaan winkelen, haar kindjes van 10 maanden, 3 en 4 jaar alleen la tend. Een electrisch strijkijzer was evenwel aangebleven wat brand veroorzaakte en de dood tot gevolg had van twee der kleintjes, wijl het derde erg ongesteld werd. Te St Kruis is een 5-jarig kindje in een mouterijput geval len waarin onderaan een schroef doordraait om het graan in bewe ging te houden. Het kleintje werd met de benen door de schroef ge grepen en in enkele ogenblikken door het draaiend© gevaarte ver morzeld Nabij Waddinxveen, Zuid- Holland, is een auto in een rivier terechtgekomen; de zes Inzittenden kwamen om het leven. Prof. Hoyle van de Universi teit van Miami, heeft berekend dat binnen 10 milliard laar de Oceanen van de aarde zullen koken, ver dampen en uitdrogen, tengevolge steeds verhogende warmte van de zon. Op dat ogenblik zal reeds alle leven op aarde zijn uitgestorven. Rond het 50 milliardste jaar zal, steeds naar Prof. Hoyle, de zon ook uitgedoofd zijn en stil en donker in het heelal blijven ronddolen, net zoals da imaan het nu doet. maar tevens een der boeven kon ge snapt, nl. de 18-jarige Gouwy, wo nende De Ruiter te Roeselare. Hij werd door de politie te Rumbeke opgesloten. De oudste, zekere Van- dendriessche, 21 jaar, kon 's ande rendaags in zijn woning in de Groenstraat te Roeselare door de Rijkswacht worden aangehouden. Rriden zijn opgesloten te Kortrijk. Het slachtoffer had slechts enkele oppervlakkige verwondingen opge lopen. Het zal te Rumbeke en vooral te Roeselare een opluchting zijn. waar de daders van meerdere dergelijke aanrandingen ijverig door de po litie werden opgespoord. De wijze waarop iets wordt aan geboden, bepaalt hoe het geschenk wordt aanvaard. Zend uw Kerst- en Nieuwjaarsgeschenken aan ver wanten en vrienden in het buiten land, per luchtpostpakket Uw vrijgevigheid en uw attentie zullen des te meer op prijs worden gesteld. Deze raad geeft U de SABENA. (5734) Z. E. II. Dooms, de nieuwe herder der gemeente Nicuwkerkc bij Mf. die verleden Zondag met veel luister werd Ingehuldigd. Hij is omd™ door Z. E. II. Verhaeghe. Deken van leper, die de kerkelijke sans"' ling verrichtte, Z. E. II. Kan. Mcstdagh, secretaris van liet Bisdom. ke optrad als eerste getuige en Z. E. H. Rooryck, pastoor te Waards®' me de tweede getuige. De gemeente Westnieuwkerke bij per. Aan de grens der leper was verleden Zondag 29 Nov. werd de nieuwe pastoor verwelk j®1, 1953 in grote feeststemming ter ge- door de ^burgerlijke en kerketF legenheid van de plechtige aanstel ling van haar nieuwe Herder, na melijk, Z. E. H. Doorns, voorheen pastoor te Hertsberge bij Brugge. Te 14 uur ging een rij auto 's van Westnieuwkerke de nieuwe pastoor tegemoet tot aan de Dekenij te Ie- In de nacht van Zondag op Maandag werden op de grote baan naar St-Idesbald, door de gendar mes op ronde, twee jonge mannen opgemerkt. Hun papieren werden nagezien, en daar de personen enigzins verdacht voorkwamen, wer den ze naar de gendarmerie mee genomen. Na onderhoor en telefonische in lichtingen, werd vastgesteld dat het twee Algerianen waren, sedert en kele tijd ingeschreven in het vreem delingenregister te Duinkerke. Nog tijdens dit onderhoor werd 's morgens een klacht ingediend bij de Rijkswacht over een diefstal met inbraak gepleegd in de alleenstaan de villa «Les Linots», Kunstenaars laan, 6. Na vruchteloze pogingen langs de verschillende vensters, werd aldaar ten slotte een venster opengemaakt door het breken van een klein ruitje. Een plaats was doorzocht geworden en verscheide ne kleine voorwerpen van enige waarde gestolen. Een kort maar grondig onderzoek werd ingesteld ter plaatse. De twee Algerianen werden opnieuw ouder- hoord, en de twee dieven werden verraden door het terugvinden van een Hollands muntstukje tussen hun zakgeld. De in de nacht gesto len voorwerpen werden nu vlug te ruggevonden, verborgen in hun kleren, wellicht wegens een moge lijk onderzoek door Rijkswachters of Douanen; en nog voor tien uur 's morgens waren de eigenaars op nieuw in bezit van de verdwenen zaken. Weinig inbraken of diefstallen krijgen zulk een snelle oplossing, en hierbij past dan ook een hartelijk woordje van dank en hulde aan de gewetensvolle Rijkswacht van De Panne, die binnen en ook nog ver buiten onze gemeente een uitge strekt en soms gevaarlijk grensge bied onder haar toezicht heeft. In dit verband worden nu ook de onlangs gepleegde diefstallen te Adinkerke en Koksijde vergeleken, daar onze streek een geschikt werk veld schijnt te zijn voor vreemde lingen, die door een «wandelingske» over de grens de kans hebben een mooie buit te veroveren, om dan opnieuw te verdwijnen, onbereik baar vow verder onderzoek,.. overheid. Daar overhandigde de jo&J ge heer Jules Olllvier, zoontje f® dhr Jean Ollivler, lid der ter»' briek, die Herderlijke Staf aan J nieuwe pastoor. Namens de WJ* raad hield de heer Notaris Deceo, voorzitter, een korte waarin hij de nieuwe Herder NL te lijk verwelkomde op zijn niwt, gemeente. Daarop werd de nw®. stoet met prachtige prwlWjFr. en gekostumeerde groepen to ow sohouw genomen. Na het vooto trekken van de stoet ging Z- Dooms met de overheden ting nemen. Overal werd de niet»;, Herder bij zijn doortocht op «r, langdurig applaus onthaald. DeS, tocht nam een einde op de plaats, waar de nieuwe Pastoor de overheden gingen plaats negT, op de kiosk. Daar hield de 3ff. ^5,. gemeester Arseen Boulet een i welkomstgroet, waarna Z. E Doorns hartelijk dankte, It f ging men vervolgens naar oe.'Srf Daar overhandigde de jonge F' Godelieve Robrecht de kerb»,-.; aan de nieuwe Pastoor. had dooi- Z. E. H. Vprhaegbe. van leper, de kerkelijke plaats. Tot besluit vani de» liike aanstelling volgde dan j plechtig H. Lof en een drew* «Te Deum». Poperinge, en l) ontvaW blad tot eind» 105*

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 8