De Nieuwe Wet op de Oorlogschade De nieuwe Sint-Niklaaskerk van Oostduinkerke flink gevorderd Als U naar CANADA of NEW YORK reist, Hulde aan Z.E. H. Deken Sobry Mgr De Smedt, bezocht zijn seizoenarbeiders te Koekelare MAAGKWALEN Belangrijke verbeteringen aan het Vergoedingsstelse! voor de Geteisterden Bisschoppelijke brief in alle huizen van Westvlaanderen Over huwelijk en opvoeding der kinderen Een jaar na de 1ste steenlegging en wijding door Z. Exc. Mgr De Smedt Klaar voor het lste H. Misoffer op het a. s. Pinksterfeest IWan valf van trap en sterft kort na dien te Roeselare IGNATIUS-VERENIGING VAN WESTVLAANDEREN MOOIE FEESTELIJKHEDEN TE IZEGEM Een ideaal S/nt-fsJiklaasgeschenk lifdig. Wil "Rloli-Abn-anali DE DRUIVELAAR 1954 Door haar spaarzaam verbruik en haar aangenaam licht Is de TUNGSR/m Fluorescentiebuis een ideale lichtbron. TUNGSRAM "F„ ZONDER BERYLLIUM I De Fransmans brachten een treffende hulde aan hun Bisschop HET STROPERSDRAMA TE OOSTDUINKERKE Anseeuw in verbreking. Waarschuwing Tegen DE GROTE MEETING De Heer Behogne, minister van Openbare Werken en Wederopbouw, heeft Maandagavond een radiotoe spraak gehouden De Minister drukte er om te be- finnen op dat de nieuwe wet van 1 Juli 1953 een belangrijke verbe tering heeft gebracht in het ver goedingsstelsel der oorlogsschade. Deze wet, aldus de Hr Behogne, heeft een dubbele draagwijdte: de verhoging van de vergoeding en de oplossing van het financieel vraagstuk door het instellen van een gedeeltelijke betaling van de vergoedingen in obligatiën. De Mi nister brengt dan in herinnering dat in April 1951 ongeveer 2.800 dossiers per maand in Juli 1952 tot 5.000 dossiers per maand en een jaar later, onmiddellijk vóór het bekend maken van de laatste wet, deze van 31 Juli 1953, 8.500 dossiers per maand door de ad ministratie werden behandeld. De Hr Behogne herinnerd er ver der aan dat in 1948, al de oorlogs schadedossiers waren ingediend en men zich er rekenschap kon van geven dat de last ruim 50 milliard zou bedragen. Dank zij de jaarlijkse dodaties en de drie leningen van wederop bouw welke de zelfstandige kas had uitgeschreven, kon zij over de nodige middelen beschikken om het noofd te bieden aan de uit gaven van de eerste jaren. GEDEELTELIJKE BETALING IN OBLIGATIEN Maar deze beschikbare middelen werden des te sneller uitgeput, daar het rhythme van onderzoek der dossiers in 1953 practisch ver drievoudigd was ten overstaan van 1951. Voor de zelfstandige kas bestond het gevaar de financiering van de oorlogsschade niet meer te kunnen verzekeren, ten zij door de uitgifte van nieuwe leningen, hetgeen de financiële markt niet toeliet of een vermindering van ongeveer 50 tJi. op te leggen aan het rhyth me van onderzoek der dossiers. Deze laatste oplossing werd ver worpen, daar zij een onaanneme lijk nadeel aan de geteisterden, die nog niet vergoed waren, zou berokkenen. Ik heb dus, aldus de Hr Beho gne, samen met mijn collega van financiën, een andere oplossing en een definitieve oplossing nagestreefd voor dit netelig vraag stuk. In dit opzicht heeft het voor stel van mijn diensten op zeer ge lukkige wijze dit van de nationale confederatie van verenigingen van geteisterden ontmoet, die zich eveneens om dit vraagstuk hadden bekommerd en die met veel wer kelijkheidszin de oplossing bij trad, welke zich technisch opdrong de gedeeltelijke betaling der ver goeding in obligatiën. Eens het principe aanvaard, kon de wet van 31 Juli 1953 er komen en dat heeft een grote verbetering gebracht, wat betreft het vergoe- aingsstelsel voor de mingegoede getroffenen. DUBBELE VERBETERING De door de wet aangebrachte Verbeteringen in het vergoedings stelsel betreffen uitsluitend de minvermogende getroffenen. Deze verbeteringen zijn tweeërlei: Om te beginnen een gevoelige vermindering van het abattement. Dit abattement, dat onderscheide- lljk 3.000, 10.000 en 20.000 fr. be draagt, naar gelang dé vermogens- Categorieën, werd vroeger toege past op het bedrag van de schade, uitgedrukt in waarde 1939, nl. voor de toepassing van de verho gingscoëfficiënten voor het vast stellen van de vergoeding. In de toekomst zal dit abatte ment worden afgetrokken van de actuele waarde van het bedrag van de vergoeding. En voorts een verhoging van 1 tot 1,5 van de verhogingscoëfficiënt, toepasselijk voor de voorraden. De hoge kostprijs van deze ver meerdering, die 4 milliard fr. zal bedragen, is maar kunnen aange nomen worden binnen het kader van de nieuwe techniek van de uitbetalingen van de vergoedingen, die het voorwerp uitmaken van het tweede deel van de wet. Deze voor ziet dat, voor de beslissingen welke zullen getroffen worden op grond van de nieuwe wet, het uitkeren van de vergoedingen zal verzekerd worden in speciën of in obligatiën. Wat betreft de vergoedingen wel ke betrekking hebben op schade geleden aan gronderven, gebouwen, schepen of boten en woonlokalen, zal net betalen van de vergoeding nodig voor de wederopbouw of het herstel van het gedeelte van de schade welke nog niet hersteld is uitsluitend in speciën worden uit betaald, zoals dit vroeger het ge val was. Alleen het gedeelte van de ver goeding dat betrekking heeft op de reeds herstelde schade, komt in aanmerking voor uitbating in obli gatiën. Wat betreft de vergoedingen die betrekking hebben op andere goe deren, nl. in het algemeen de roe rende goederen, zal de uitkering gebeuren gedeeltelijk ln speciën en gedeeltelijk in obligatiën volgens een procent, dat forfaitair op 50 tJi. werd vastgesteld. In beide gevallen voorziet de kredii de laatste lening welke door de Staat werd uitgegeven. De wet be paalt trouwens, dat deze rentevoet nooit minder kan bedragen dan de werkelijke interestvoet van de le ningen welke door de Staat wor den aangegaan. De delging van de obligatiën wordt verzekerd in 30 jaar door middel van uitloting, van het eerste jaar van hun uit gifte af. De obligatiën worden uitgegeven aan drager en kunnen dus wor den afgestaan of in pand gegeven. Zij kunnen op verzoek van de ge teisterden in inschrijvingen op naam worden veranderd. De Nationale Confederatie van Groeperingen van Geteisterden heeft van een van onze voornaam ste bankinstellingen verkregen dat deze obligatiën in pand kunnen gegeven worden door het bekomen van leningen, welke 70 t.h. van hun waarde kunnen bedragen, tegen een interestvoet van 6 t.h. Dit be tekent dat de getroffenen, die voor 100.000 fr. obligatiën neerlegt, een lening van 70.000 fr. zal kunnen aangaan, waarvoor de te betalen interest per jaar 4.200 fr. zal be dragen terwijl de obligatiën 5.000 frank interest per jaar opbrengen: de geteisterde zal dus nog een over schot aan interest van 800 fr. per jaar behouden. 193.000 DOSSIERS De wet bepaalt verder dat de minister, die de wederopbouw in zijn bevoegdheid heeft, het geheel of een gedeelte van de obligatiën die aan de geteisterden werden verleend, a pari kan wederinko- pen onder zekere voorwaarden, die eerlang bij ministerieel besluit zul len worden vastgelegd. De Minister zei vervolgens, dat de administratie onmiddellijk voor de bekendmaking van de wet van 25 Mei 1951, dus einde April 1951, alleen wat de definitieve vergoe ding aangaat, ongeveer 193.000 dossiers onderzocht had, welke een waarde aan vergoedingen vertegen woordigden van ongeveer 5,8 mil liard en aan kredietmogelijkheden van 3,5 milliard. Einde Juli 1952 was het aantal onderzochte dossiers ongeveer 105 duizend, waarvan de waarde aan vergoedingen ongeveer 9.4 milliard beliep en deze aan kredietmoge lijkheden ongeveer 6.7 milliard. Einde Augustus van dit jaar wa ren ongeveer 193.000 dossier onder zocht, zonder te gewagen van de herzieningen en het toekennen van voorschotten, welke ongeveer 13.3 milliard aan vergoedingen ver- :en en 9 milliard aan ijkheden. Het huidige uitkeringstempo der vergoedingen wegens oorlogsschade bedraagt ongeveer 8.500 dossiers per maand, hetgeen dus overeen stemt met een jaarlijkse productie van ongeveer 100.000 dossiers. De uitkeringen aan vergoedin gen alleen overschrijden een ge middelde van 80 millioen per week. Gedurende de maand October al leen bedroegen de uitkeringen van de zelfstandige kas 481 millioen frank, zijnde ongeveer 20 millioen per werkdag. Dit resultaat, zo besloot de Heer Behogne, strekt ter ere van de huidige regering en van mijn ad ministratie, die de zaak van de eteisterden naar best vermogen ebben gediend. Ik kan u verzekeren dat ik zal trachten om dit rhythme te be houden en zo mogelijk nog op te voeren. Tijdens de feestelijke Dag der Seizoenarbeiders te Koekelare, heeft Mgr De Smedt Zondag" verklaard dat hij binnenkort een brief zal sturen naar al zijn diocesanen. Handelend over de opvoeding der kinderen verklaarde Monseigneur De Smedt: «Ik heb de indruk dat het juiste inzicht in de opvoeding der kinderen verloren gaat. Hoe graag zou ik al mijn diocesanen persoonlijk bezoeken om hun uit een te zetten hoe zij de kinderen moeten opvoeden. Dit is natunur- lijk onmogelijk, doch ik heb er toch iets op gevonden De Bisschop verklaarde dat hij een brief geschreven had, veertig bladzijden lang en dat deze bin nenkort gratis in ieder huisgezin zal thuisbesteld worden. Deze brief handelt over het huwelijk en de opvoeding der kinderen. U zult er in lezen, wat uw bisschop wil zo zei Mgr De Smedt, en u zult er tevens in waarnemen de harteklop van zijn vaderhart «SCHOONSTE BISDOM TER WERELD Tijdens dezelfde bijeenkomst ver telde Mgr De Smedt over zijn jongste bezoek ad limina bij de Paus te Rome. Dit bezoek heeft mij ten zeerste ontroerd, zo ver telde hij. Ik werd daar ontvangen met alle eer, die een prins betuigd wordt; langs een erewacht van Zwitserse wachten en zo... en dit maakte een grote indruk op mij, want ik ben nog altijd niet gewoon geworden van bisschop te zijn, en die eer verbaast mij. Tijdens de persoonlijke audiëntie bij de Paus verklaarde de Heilige Vader dat het bisdom Brugge het schoonste van ons land is, en ook van gans de wereld. Met grote aandrang vroe; Hij Mgr De Smedt er toch goe' zorg voor te dragen. En de Paus sprak zelfs een woord Nederlands. Hij zei: «En Flamand on dit Brugge n'est ce pas? Wanneer de 55-jarige Jozef Van- denheede, herbergier, wonende 21, Kaaistraat, te Roeselare, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zich naar beneden wilde begeven, deed hij, waarschijnlijk door de duisternis misleid, een verkeerde beweging, en viel van de trap. Hij liep hierbij erge kwetsuren op aan het hoofd en een geneesheer werd bijgeroepen. Zaterdagnamiddag is de man aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De driedaagse gesloten retraite voor ontwikkelde katholieke Vla mingen, in het Retraitehuis te Roeselare, zal de bekroning zijn van onze lustrumviering welke een paar maanden geleden doorging in aanwezigheid van Zijne Hoogeer waarde Excellentie Mgr E. J. De Smedt. Van Vrijdagavond 18 Dec. 1 uur, tot Maandagnam. 21 Dec. 4 uur, wordt de retraite geleid door E. P. J. Noe, S.J., professor aan het Phi- losophisch en Theologisch College van de Sociëteit van Jezus te Leu ven. De deelnemlngskosten, alles in begrepen, bedragen 250 fr.; eigen toiletgerief meebrengen, a.u.b. Inschrijven voor 16 December op het Secretariaat; Kte Ieperstraat, 21, Langemark. Alle katholieke Vlamingen wor den uitgenodigd. Boven: de maquette der nieuwe St-Nicolaaskerk te Oostduinkerke. Onder: nadat precies dag op dag een jaar gebouwd werd, is de toren van dit prachtig bouwwerk voleindigd, evenals het pand rond de kerk. Zoals men ziet vorderen ook de werken aan het schip der kerk met bekwame spoed. wet dat de agdc definitieve vi laagde Interest, welke voor de vergoeding gestaan door ae aangenomen kre- ;eten tegen ver- e voor de werden toe- aietinstellingen. ambtshalve en in de eerste plaats door deze obliga tiën zullen terugbetaald worden. Hieruit volgt dat practisch de grote meerderheid van de getrof fenen, die de herstelling van hun schade door middel van voorschot ten en herstelkredieten hebben verwezenlijkt, geen wijziging zul len gewaar worden, aangezien de obligatiën welke hun worden toe gewezen van ambtswege hun hy pothécaire schuld komen delgen, en niets werd veranderd wat be treft de toekenning in speciën van de aanvullende herstelkredie ten, welke door de kredietinstellin gen zullen worden toegekend. MODALITEIT VAN UITGIFTE DER OBLIGATIEN Wat de obligatiën betreft, zijn de modaliteiten van uitgifte zoda nig dat zij kunnen 'wedijveren met de beste staatswaarden. In derdaad, de interestvoet van de eerste schijf (1 Oct. 1953—30 Sep tember 1954) werd vastgesteld op 5 th.: hij is dus hoger dan die van neemt dan een der prachtige schepen van om volgende redenen 1.-Uw taal Uw keuken aan boord. 2.-Inscheping te Rotterdam.of Ie Havre. 3.-Voordelige prijs: minimum: 8.375.-Fr. 4.-Bekwame agenten staan te Uwen dienste. Voor nadere inlichtingen en tijdige plaatsbespreking wendt U in vertrouwen tot Kosmos-Toerisme, Grote Markt, leper. N. Duthoy, Rllselstraat 227, Menen. G. Lenoir, Üniversum-ReiSbureau, Bruggesteenweg 134, Roeselare. Z. E. H. DEKEN SOBRY Zondag is het Sint Niklaas. De kleine mannen zullen weer met hoopvolle verwachting uitzien naar hetgeen er in hun korfje zal zijn terecht gekomen. O, ze hebben zoveel vandoen een rijke verscheidenheid van speel- en snoepgoed. Maar Sint Niklaas weet wat zijn kinderen het meest vandoen hebben: iets dat nuttig is en tevens aangenaam. Daarom dat de ver standigste jongens van hun goede heilige het prachtboek WAAR MAAS EN SCHELDE VLOEIEN» van Boschvogel .gretig zullen in ontvangst nemen. Ze weten dat ook Pa en Ma er menig aangenaam uurtje zullen kunnen in bladeren. Een boek voor de jeugd, een boek ook voor de groten, nuttig en leerzaam. Na lezing weet men een hele boel: over toerisme nijverheid, handel, landbouw, folklore, aardrijkskunde en geschiedenis van ons land. Dit boek, ongeveer 350 blz. groot, op glanzend papier, met uitgebreide tekst en 250 foto's, ook met kaart en register, kost slechts 105 fr. (gebonden 130 fr.) Te verkrijgen in ale boekhandels, ook in Boekhandel Sansen-Vanneste, Poperinge. Ter gelegenheid der kerkelijke oprichting van de Dekenij Izegem, .V j", en kerk nog te dicht op elkaar hadden op initiatief van het Stads- staan om het monumentale bouw- Gelijk uit welke richting men Oostduinkerke nadert, ziet men vlak bij de dorpskom de stompe torenkop rijzen van de nieuwe parochiekerk met erneven een reu zekraan. Het is thans precies één jaar geleden, op 6 December, dat Z. Exc. de Minister van Openbare Werken de le steen kwam neer leggen en dat Z. Exc. Mgr De Smedt de grondvesten wijdde. Sindsdien zijn heel wat duizen den stenen, zakken cement, tonnen zand en andere vermetst. Honder den tonnen staafijzer verdwenen in evenveel kuipen beton. Het was inderdaad geen alledaags plan dat bouwkundige Gilson ontwierp en aannemer Cottyn uit Heule deed onafgebroken beroep op zijn beste vaklui om de moeilijke en vaak ge waagde ontwerpen uit te werken. Op Sinterklaasfeest 1952 sprak Mgr de Bisschop tot de werklieden: Gij hebt een mooie taak te ver richten, maar ook een moeilijk en gevaarlijk werk. Daarom willen wij, samen met alle gelovigen van de parochie, de zegen van de Almach tige over U allen afsmeken. En we wensen U veel geluk in de onder neming! Zijn Excellentie sprak inderdaad grote waarheid! En wanneer we ons thans bevinden voor het resul taat van een jaar arbeid door een ploeg van 30 tot 40 man gespres- teerd, dan moeten we noodge dwongen even bezinnen op de in spanningen die van deze mannen geëist werden. Het werk weze modern, smaak vol, stijlloos... of koud, het is in elk geval groots en monumentaal! De 35 meter hoge toren rijst 42 meter boven de zeespiegel. Van op het balkon hebben we 'n over- schoon zicht over gans de West kust. zelfs over de 30 meter rijzen de Hoge Blekker van Koksijde. De toren, een massieve blok van 10 bij 10 meter, geschoord door 4 steun beren van 1,5 meter, bestaat uit 3 verdiepingen, waardoorheen een wenteltrap leidt naar het toren huisje dat nog 2.75 meter boven het .balkon uitsteekt. E>e derde torenkamer is de klok- kenzolder met, aan elke zijde, 3 rijen van vijf spitsbooggalmgaten. Vlak eronder zijn de reusachtige uurwijzerstukken ingemetst, die '3 meter doorsnee hebben. Boven de ingangspoort' in de to renvoet prijkt een reuzengrote Christus. Het is een terra-cota - kunstwerk in Jansenistische stijl. Onder deze torenpoort door ko men we op het middenplein. Hier heeft de grootsheid meer vat op de bezoeker. Toch kan men zich niet van de indruk ontdoen dat toren en kerk nog te dicht op elkaar bestuur, van de Kerkraad van St- Hiloniusparochie en van de ver schillende stedelijke organisaties voor Katholieke en Sociale Actie, Zondag ji. schitterende feestelijk heden en een passend huldbetoon plaats aan Z E. H. Deken Jozef Sobry. De plechtige Hoogmis in de de- kanale kerk. die opgedragen werd door Z. E. H. Deken Sobry, werd opgeluisterd door het St-Grégorius- zangkoor en de afgevaardigden van de katholieke verenigingen. Na de kerkelijke plechtigheid werd een optocht gehouden, waarin een 25-tal groeperingen opstapten. Aan vele huizen wapperde de vlag. De optocht werd voorafgegaan dooi de ruiters van de Boeren jeugd en de Koninklijke Harmonie van ue Congregatie. Op de Zegeplaats werd door de ruiters en de vaandrigs een haag gevormd voor de ingangsdeur- van het Stadhuis. Nadat Z. E. H. Deken Sobry, in gezelschap van de genodigde Gees telijkheid, een prachtige bloemtuil neergelegd had aan het Monument der Gesneuvelde Soldaten, werd de stoet in ogenschouw genomen dooi de gehuldigde Deken met zijn fa milieleden, de stedelijke geestelijk heid en het Stadsbestuur. We be merkten insgelijks dhr Senator Sobry uit Diksniuide. Daarop had de officiële ontvangst plaats op het Stadhuis, waar de Hr Emiel Alle- waert, Burgemeester-Senator, de feestrede uitsprak. Wij sluiten ons ook van harte aan bij deze innige, welgemeende openbare hulde en drukken de hoopvolste wensen uit voor een langdurig en vruchtbaar bestuur. Nabij Dayrya Khant. Pakis tan, is en autobus die volgepropt zat met mensen, door een ponton brug over de Indus gestuikt; dertig inzittenden verdronken. werk zijn volle kunstwaarde te la ten uitstralen. Noordelijk en Zuidelijk verbin den 35 meter lange processie gangen de toren met het eigenlijk kerkgebouw. De 15 opeenvolgende spitsboogjes aan weerszijden geven weliswaar een mooie lijn aan dit flankgebouw. Doch als wandelgang zijn ze wellicht wat te eng opgevat daar za^slechts aan twee personen tegelijk' vrije ruimte geven Het halfmatte gitstenen dak lijnt zich scherp af tegen de omliggende geel blonde duinen. Wanneer we door de Torenpoort ën aiover het Middenplein heen stappen, treden we onder 3 spits boogpoorten de eigenlijke kerk bin nen. Tot op heden kan men zich moeilijk nog een juist idee vormen van de aanblik die het inwendige zal bieden. Men ziet alleen met welke reus achtige moeilijkheden de onderne mer te kampen had. Scherpe spits gevels rijzen de lucht in, soms drie dicht opeenvolgend. Zware spits boog vlakken overkoepelen de zij beuken. Hier stelde het werk bui tengewoon zware eisen aan de werklui. Doch het resultaat is ver bluffend. In de achtergrond overspant zich het doksaal als een zware brug gans de breedte van de kerkingang. Ten Westen zal het hoofdaltaar rijzen met ervoor, een midden- beukvlakte van 15 bij 18 meter. Voor de zijaltaren bieden de beu ken ongeveer 10 meter bij 10 meter zitvlakte. In totaal echter slechts 1/8 van de totale oppervlakte, het zij ongeveer 470 m.2 op de 3.500. m 9 De afwerking van het eigenlijke kerkgebouw blijft dus de zwaarste eisen en de moeilijkste problemen stellen. De automatische lift en de zware voerkraan kunnen niet al leen alle moeilijkheden uit de weg ruimen. Het is de werkman zelf die de ziel eti de meester blijft van elke uitvoering. Zullen de Oostduinkerkenaars op m«t f*ft mees* uoUedèg* reek* «laamfecfttcA Allerfijnst* moppen WUxê Zorsioptjanq en -ondergang Maongestatte* »D8 DRUIVELAAR. UORDT UITGEGEVEN DOOR Dl DRUKKERD STROBBE IZEGEM EN IS VERKRIJGBAAR IN n_U OAPIERHANOa het aanstaande Sinksenfeest hun Zondagsplicht kunnen volbrengen in de nieuwe parochiekerk? De bouwmeester hoopt het. Doch andere deskundigen verbergen de vrees niet dat nog menige verras sing het werk kan bemoeilijken. Daarbij komt nog de kwestie van de staatstoelage. De totale ruw bouw beslaat 22.000.000, waarvan slechts 3.000.000 de gemeente ten laste komt. Doch geen enkel crediet is tot op heden voorzien voor de electriciteit, de klokken en de verwarming, even min voor het orgel en de meubile ring. Blijft ten slotte nog het aan leggen van omgevende parkeer plaatsen, de toegang en de aan koop van dezelfde gronden. Hopen we dat het godsdienstig leven van onze gemeente en van de vele seizoengasten ten bate, alle moeilijkheden, zowel van financië le als van technische zijde, ten slotte overwonnen worden. Het huidig actieve en vooruit ziende gemeentebestuur maakte de ze hoop stellig gewettigd. Iau mi mim—mmmm Ontelbare bezoeken heeft Mgr De Smedt reeds in zijn diocees afgelegd, maar sedert lang stond bij hem een bezoek gepland waar naar hij bijzonder verlangde: een bezoek aan de seizoenarbeiders, aan de Fransmans Beter gelegenheid deed er zich niet voor dan nu, want voor en kele dagen kwamen ze terug van hun lastige en lange bietencam pagne op de Franse velden. Nu ze weer thuis waren, kwam Mgr hen in eigen midden opzoeken. Waar kon dit beter geschieden dan te Koekelare, waar niet min dan 800 van de 3.000 nog over blijvende seizoenarbeiders wonen? Het was in dit gezellige dorpje dat de seizoenarbeiders uit het naburige ommeland samen liepen. Het initiatief werd genomen door het Christelijk Syndicaat dat zich dag aan dag inspant voor de noeste werkers. Niet min dan 800 trimards verwelkomden Monseigneur aan de parochiekerk waar de kleine Anita Plysson hem bloemen aan bood. Vrouwen en kinderen vorm den de haag tot aan de feestzaal waar de grote vergadering gehou den werd. Onder de aanwezigen bevonden zich daar E. H. De Jaegher, alge meen Proost van de seizoenarbei ders, door de Bisschop onlangs benoemd; Kan. Logghe; E. H. De Meester, Pastoor van Koekelare; E. H. Catrysse, algemeen Proost van het A.C.V. - Arrondissement; E. H. Touterlinde, Pastoor van Koekelare-Mokker en de Heer De Cloedt, Provinciaal Raadslid. Dhr Vanlangenhove, gewestelijk Secretaris van het A.C.V. schetste als eerste spreker het onvermoei baar werk van Pastoor Denijs, de eerste en enige die in vroegere Monseigneur De Smedt, de minzame kindervriend, heeft voor de klein tjes» op moeders arm een glimlach en een kruisje. Wij vernemen dat Camiel An seeuw, die op 19 November door het Assisenhof van Westvlaande ren tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld werd wegens moord op jachtwachter Louis Legein in de duinen tot Oostduinkerke, zich te gen het vonnis in verbreking voor zien heeft. Een binnenzicht van de nieuwe magazijnen der MEUBELINDUSTRIE MONCAREY, Iepersteenweg te Poperinge, die hun voltooiing naderen. Het Beheer der V.Z.W.D. ONZE KINDERENRodenbachstraat te Rumbeke, verzoekt ons de volgende mededeling in te lassen: In Westvlaanderen worden er door bepaalde personen geldinza melingen gedaan voor ons Liefde werk. De persoon of personen ln kwes tie hebben niet de minste opdracht daartoe gekregen. Eb- wordt eenvou dig misbruik gemaakt van onze naam. Wij protesteren met klem tegen dit misbruik. De liefdadige bevolking laat zich niet beetnemen. Wil men bijdragen tot ons werk dan kan men storten op postreke ning 486.293 van de V.Z.W.D. «ONZE KINDEREN», Rodenbach straat, Rumbeke. De eetlust ontbreekt U, ge zijt krach teloos en zonder moed, Uw maag hindert U en weigert zelfs de smake lijkste gerechten. Pas op voor te sterk werkende laxeermiddelenl Gebruik uitsluitend een zuiver natuurlijk pro- dukt: Franklin Thee, dat samenge steld is uit 9 planten. Zijn zachte werking kan vergeleken worden met een dagelijks dieet van groente en fruit. Franklin Thee zal U Uw goede eetlust teruggeven. Een tas Franklin Thee is een tas gezondheid. Vraag per postkaart een gratis proef aan Apotheek Antoine, Koninklijke straat iJj, Brussel, afd. 51. om de leurders, die waardeloze hor- 'oges verkopen, aan de kaak' te stellen, is nutteloos!... Iedereen moet toch weten, dat bij de aan koop van een horloge alleen door de gevestigde vakman-uurwerk maker de nodigs waarborg wordt geboden. fMS&l Gentlel Vercruysse biedt aan Z. E> Mgr De Smedt de werktuigen van de seizoenarbeiders aan. tijden iets deed om het labeur- werk van de trimard wat aange namer of toch tenminste wat draaglijker te maken. Het was een mooi werk, dat werk van het pasterke der «Fransmans» en het is het A.C.W. dat naderhand deze taak overnam. Spreker gaf een overzicht van wat er reeds werd bereikt op sociaal gebied; kondig de aan dat wellicht toekomend jaar een plaatsingsbureel komt, te Diksniuide en dankte Mgr om de morele steun die hij aan de sei zoenarbeiders bracht. Een seizoenarbeider, dhr Jong- bloet August, droeg dan zijn brief uit Frankrijk voor, waar in hij gemoedelijk vertelde over het werk, het zwaar labeur van de Fransmans Hij dankte Mgr omdat hij eens gekomen was tot pij hen en dat hij hen een Proost had gegeven. Als gemeende hul deblijk willen wij thans U onze werktuigen overhandigen, waar mede wij in het zweet ons aan- schijns ons brood moeten verdie nen. zo besloot die eenvoudige man zijn ontroerend verhaal. Daarna begaf zich een kleine stoet naar de Bisschop met de ge schenken van de seizoenarbeiders. Eerst Jozef Dewilde en Marie- Jeanne Alossery, twee kinderen van een jaar of vijf met witte bloemen. En dan de jeugd: een jongen en een meisje van rond de twintig. Jeannette De Keyzer en Gustaaf Viaene, eveneens met bloemen en dan nog twee vrouwe lijke seizoenarbeidsters, Leonie Willeman en Marie Vanhooren, die ook bloemen aanboden. Ein delijk dan twee seizoenarbeiders zelf: Gentiel Vercruysse die op een kussen de authentieke werk tuigen van de «Fransmans» droeg: hak, mes en vork, en dan een der recordhouders van de Frans mans Victor Portier, die reeds meer dan veertig campagnes mee maakte en die op een kussen een zilveren repliek droeg van deze werktuigen, een kostbaar geschenk dat door de seizoenarbeiders zelf aangekocht en aan de Bisschop geschonken werd. Zichtbaar aangedaan door deze roerende hulde, beklom Mgr op zijn beurt het spreekgestoelte. Mgr De Smedt herinnerde aan zijn reis die hij naar Rome ge maakt heeft en zijn bezoek dat hij aan Z. H. de Paus heeft ge bracht. Met opzet ben ik per auto langs Frankrijk terugge keerd om de streek te leren ken nen waar U jaarlijks heengaat om in het onderhoud van uw gezin te kunnen voorzien. Ik heb er met ontroering aan uw arbeid ge dacht vertelde hij. Ik ben zo graag in uw midden. Gij, vaders, zult dat begrijpen. Wat doet gij als een van uw kinderen meer last heeft dan de andere, als bet zwakker is en minder gezond? Ge denkt er voortdurend aan, ge wilt er altijd bij zijn. Onder meer dan één millioen gelovigen in h'et bisdom Brugge, zijt gij, sa men met de w«r":lozen, mijn grote zorgenkinderen, omdat uw lot zo hard is en uw familieleven soms zo diep beproefd ordt. «Naar U gaan Bteeds mijn ge dachten. Uw toestand wil ik mens waardiger zien. Daarom ben ik hier zei Mgr De Smedt. Ik kom U moed inspreken. Gij en de werk lozen hebt het lastiger dan wie ook. Maar als gij werkt en schoon leeft, zal God U zeker zegenen. Mgr besloot zijn toespraak met een hartelijk: «Ik zal U niet ver geten» en gaf de Pauselijke Ze gen. Fel toegejuicht verliet hij, na een dankwoord van de Hr Lóo- tens, het gebed en de Vlaamse Leeuw, de feestzaal. Te Salzburg, Oostenrijk, heers', er gebrek aan water en de inwo ners mogen er hun waterkranen slechts openen van 6 tot 9 uur'in de morgen. Het waterpeil van de Donau is ook zo laag komen te lig gen, dat het scheepvaartverkeer .er to DÉPWl werd» Zaterdag Dec. 1953. HET WEKELIJKS NIEUWSBlz. 9.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9