DE BONENKEVER Veilig gebruik van de Scheikundige Meststoffen DE AZALEA, it zorgenkindje LANDBOUWERS, DETERGENTS R.L. De mechanisatie van de Landbouw Verwezenlijkingen van de HolionaSe Maatschappij van de Kleine Landeigendom Qeen ranke boter meer, geen geronnen melk meer, Schade, levenswijze en bestrijding Het Inkomen van de Belgische Landbouw Nationale Legwedstrljd - Roeselare Stort 136 fr. ,;"'V 1'-1 '«HET WEKELIJKS NIEUWSi, «- Saterdag IJ Deö. 1SSS. Bh. tl De bonenhever (Bruchus Rufl- manus) Is zeker niet het Insect dat aan de landbouw het meeste schade kan berokkenen. Toch me nen wij dat de schade die hij aan richt, groot genoeg is om er enige aandacht aan te besteden. De be strijding ervan is ten andere wei nig kostelijk. Het November-nummer van Peul vruchten Studie Combinatie te Wagentngen (Nederland) publi ceert hierover een zeer Interessant verslag, waarvan wij graag voor onze geïnteresseerde lezers enige punten weergeven. DE KEVER De bonehkever Is grijsbruin ge kleurd en heeft een lengte van vijf mm. In de winter leeft hij onder de grond, in spleetjes van boom schors en houten palen enz. Slecht» een zeer gering percentage over wintert in de bonen, waarin zij groot geworden zijn; zij verlaten deze ten andere in het voorjaar. Wat doen de kevers in die perio de? Ze gaan op tocht en gaan le ven op allerlei bloemen waar zij zich voeden met stuifmeel en nec tar. Men treft ze o.m. zeer veel op koolzaad, meidoorn, e.a. Als de bo nen bloeien zoeken zij de bekende zwarte plekjes van de bloem op, waar zij zich te goed doen aan het suikerbevattend vocht dat aldaar wordt afgescheiden. Vlak voor het eieren-leggen con centreren zij zich op de bonen- planten, waar ze ook paren. De eerste eieren worden steeds gelegd op de Jonge peulen, zodra de ver- 'oogd bloemblaadjes afvallen. De duur van de legperlode wordt beïnvloed door het weer. Bij warm en zonnig weer worden alle eieren in twee dagen afgezet; bij kouder weer kan de periode langer duren. Na de leg gaan de kevers dood. De eieren zijn eerst kleine witte stip jes die later lichtgroen worden. De larven boren zioh van uit de eieren reohtstreeks de peul binnen; waar de doorboring geschiedde, vertoont de peul een zwart stipje dat niet meer verdwijnt. Ook op de zaden tekent zich eerst een paarsbruin stipje af, dat later donkerbruin tot zwart zal worden. De kever vreet zich in de boon een gang tot tegen de zaadhuid. Deze zal hij slechts doorboren als hij de boon verlaat. Vaak gebeurt het dat ook nog klei nere gaatjes op de boon voorko men, nl. van kleine sluipwespjes, die eveneens de boon hebben verla ten. DE SCHADE De schade die door het gewichts verlies veroorzaakt wordt, is over het algemeen zeer gering, zo ge ring zelfs dat het de bestrijdings- kasten niet waard is. Dit ls even wel slecht waar in zoverre de boon (paardenboon of duivenboon) en kel voor de veevoeding bestemd is. Is de vrucht echter voor zaaizaad bestemd, dan wordt dit reeds een geheel andere kwestie. Aangeboor de bonen zullen patuur lijk in de meeste gevallen met meer kiemen, met het gevolg dat er een deel van het zaaizaad verloren gaat en het gewas wel eens te dun kan opko men. Eveneens kan de schade zeer groot zijn bij duivenbonen. Het ls immers geweten dat de duivenllef- hebbers zeer grote vijanden zijn van duivenbonen welke gestoken zijn. Het feit dat sommige kevers dood in de boon zijn blijven zit ten, kan bij de duiven die derge lijke bonen slikken, een ongesteld heid teweeg brengen met als ge volg daarvan een verlies van for me, van goede gezondheid, enz. Neen, de duivenpiet die zijn dier tjes naar behoren voeden wil, zal van aangevrete bonen afkerig zijn. Boven: da paardenboon door de bonenkever aangevreten. Onder: do rijpingsvraat van de bonenkever in een koolzaadbloem. dens dewelke alle kevers zich heb ben verzameld. Men doet best de Jonge peultjes na te gaan. Vind; men een tot twee eieren op hon derd peulen ongeveer, dan dient ei- gespoten te worden. Die tijd zal vooral samenvallen met het afval len van de bloemblaadjes van de onderste peulen. Men bedenke eveneens dat er geen eieren worden ?elegd onder een temperatuur van 8 graden Celsius. Het staat thans vast dat de ke vers uiterst gevoelig zijn voor D.D.T. en Parathion bevattende producten. D.D.T. wordt gespoten in een dosering van 2 kg technisch zuivere D.D.T. per Ha: dit wil zeg gen 4 liter van een vijftig procent- middel, 8 liter van een vijf en twintig procentmiddel of 10 liter van een twintig procentmiddel. Parathion wordt verspoten in een dosering van 400 gram per ha. Voor het welslagen van de bestrijding is het noodzakelijk dat het gewas, ook onderin, voldoende wordt be vochtigd. Het verdient dan ook aanbeveling om per Ha minstens 800 tot 1.000 liter vloeistof te ver spuiten. Meestal ls een spuiting voldoende. Moest men tien dagen later opnieuw verse eieren vinden, dan dient er opnieuw gespoten te worden. Boven: de sluipwesp. Onder: de bonenkever Daaruit volgt onmiddellijk dat, wie duivenbonen teelt met de be doeling deze als duiven voeder te verkopen, flink zal moeten oppas sen. Hij zal best onmiddellijk tegen de bonenkever optreden van zodra hij de eerste sporen ziet. Aangevre ten duivenbonen kunnen natuurlijk ook als veevoeder verwerkt worden, maar wie voor zijn teelt de maxi mumprijs wenst, zal er moeten voor zorgen dat hij zijn vrucht gaaf in de handel brengt. Nog een ander schadebeeld is het volgende. Bij bonen vindt men wel eens vele exemplaren met een ge barsten zaadhuid. Welnu, bi.i par tijen aangetast door de bonen ke ver, zal het percentage dergelijke bonen gewoonlijk veel hoger lig gen dan anders. Dergelijke zaden zijn ongeschikt voor zaaizaad. DE BESTRIJDING De bestrijding geschiedt niet te gen de larven, maar wel tegen de kevers zelf. Het zal er dus op aan komen de juiste periode uit te kie zen. Te vroeg gaat niet, daar er dan nog maar enkele kevers op het bonengewas voorkomen. Men kieze dus de concentratie-periode, tij- Tussen 1950-1952 gestegen. Uit de Verenigde Staten komen sinds geruime tijd eerder onrust wekkende berichten over de pers pectieven van de landbouw. Men heeft daar in ons land tot nu toe niet veel van gemerkt, maar het is goed dat men er de volle aan dacht aan besteedt. Intussen is de toestand van de Belgische landbouw, volgens de eerste berichten over de jongste oogst bevredigend. Er is een her leving in de varkensprijzen, die lange tijd zeer laag waren gebleven,. Het gaat echter minder goed in de rundveeprijzen. Men verwacht een zeer goede bietenoogst: een deel van de suiker zal dienen uitgevoerd te worden, tegen prijzen die circa 3 fr. her kilo lager liggen dan de binnenlandse prijs. Het verbruik van aardappelen verminderde m<t 100.000 ten tot 1,5 millioen ton en dit schijnt een vaste tendens te worden, inherent aan een hoge levensstandaard. Voor de oogst van 1952 bleken de leveringen van tarwe ongeveer 50.000 ton hoger te liggen dan de leveringen aan de maalderijen ii. 1951. De hoge prijs van 470 fr. per zak tarwe is natuurlijk een aan sporing om meer tarwe te zaaien, maar het brengt een grondige wij ziging in onze tarwepblitiek en r. de politiek van de prijs van hu' brood. Hoe groter het aandeel bin nenlandse tarwe wordt, hoe beter, maar op langere termijn zou de de prijs van 470 fr. niet kunnen behouden blijven, vermits hij stuk ken hoger ligt dan de prijs van dn onder het graanaccoord ingevoer de tarwe. De landbouwproductie van tic oogst 1952 wordt op 42,7 milliard fr. geraamd en men neeft niet de in druk dat 1953 minder gunstig sal zijn. In dit bedrag wordt de pro ductie van de tuinbouw op 6,7 mil hard fr. geschat. In een officiële studie van hot departement van Economische Ze ken wordt gezegd dat de uitgave'! van de landbouw in de loop va'' 1952 zijn gestegen tot 23.4 milliard frank. o.a. omdat, ondanks de be palingen der pachtwet, de pachtc" in stijgende lijn gaan. Ze bereikei thans gemiddeld de coëfficiënt 3. Sedert 1950 heeft de landbouw het bedrag der uitbetaalde lonen met meer dan 400 millioen fr. kun nen verminderen, wegens de verdf' doorgedreven mechanisatie de pachten stegen met 200 millioen de prijzen der ingevoerde en gefa briceerde veevoeders met circa 700 millioen en de meststoffen met cir ca 200 millioen. Maar het netto-inkomen van d' Belgische landbouw steeg niettemi' van 16,8 milliard in 1950 op 19- milliard fr. in 1952. Uitslagen na 56 dagen I. - KLASSEMENT (7 beste hennen). Machelen Schuiferskapelle Ertvelde Kor tem ark Zwevegem Westrozebeke Oostnieuw kerke Kortemark Poperlnge Lichtervelda Komen Anzegem Zarren Pulle Waver St-Eloots-WInkel Ruddervoorde Pulle Zillebeke Westrozebeke Wingene Sombreffe Beveren Oostmeuwkerke Bierghes Menen Ertvelde Clermont Halle GO Beauvechain Geluwe Eieren Gem. feu' A. - Lichte rassen. 1. W. L. De Rycko Oscar 2. Van de Vyvere Omer 3. Willems Edg. 4. Weghsteen Om. 5. Derveaux Mare. 6. Vandamme Om. 7. Bruneel Jules 8. Weghsteen Oct. 9. Vasseur A. 10. Joye Cyr. 11. Govaert Osw. 12. Hoornaert V. 13. Zw. L. Speecke André B. - Zware rassen. 1. R.I.R. A. Le Grelle 2. Lenaerts Paul 3. Ghekiere N. 4. L. de Boesinghe 5. A. Le Grelle 6. Baron de Vinck 7. Desmedt Jul. Persyn Herman 9. Thibaut G. 10. Dobbelaere Om. 11. Bruneel Paul 12. W. Wyan. de Blommaert P. 13. R.I.R. De Jonghe-Joye 14. N. Hamps De Ruyck A. 15. R.I.R. AldenhoiT Jos. 16. Van Kesteren j.1. i> De Geile ooo. Buiten Wedstrijd: Hy-Line Verhaeghe L. II. - DE BESTE LEGSTER8 NA 56 DAGEN 1. Lot 23 Nr 7 - R.I.R. A. Le Grelle, Pulle 52 el. R.I.R. A. Le Grelle, Pulle 51 ei. *1 CAüi Jl«/ 296 276 261 242 230 220 197 195 184 171 164 141 86 332 320 319 311 310 294 291 291 283 281 270 263 239 216 213 201 178 332 2. Lot 22 Nr 2 3. Lot 25 Nr 10 - R.I.R. L. de" Boêsinghe, Rud. 50 ei. f 4. Lot 26 Nr 1 - R.I.R. Bruneel P., Oostn. 50 ei. w III. - STATISTIEKEN PER RAS NA 56 DAGEN Meelv. Lot Nr Eieren Gem. eiew. p„ hen p.hen p. hen W. Leghorn 10 2 35,5 50 gr. 4,940 kg. R.I.R. 10 22 40 58,6 cr. 5.180 kg. ZW. Legh. 10 13 9 47,7 gr. 3,005 kg. N. Hamps 10 14 22,2 56,9 gr. 4,270 kg. W. Wyandotte 10 30 27,7 50,9 gr. 3.975 kg. Kr. (Hy-Lipe) 8 29 43,1 54,7 gr. 4,960 kg. ,jten 81$ Eer wij het veilig gebruiken van ie kunstmeststoffen behandelen, uilen wij eventjes de kalk en het 'alken bedenken. Het ruw om- ;pringen met ongebluste kalk kan mstige verbrendmgsleteeLs ver - orzaken aan slijmvliezen en huid, :iaar vooral aan de ogen. De oog- rtsen en hun toevallige patiënten .unnen U best de pijn en do el- ende beschrijven door levende .alkpoeder of kalkspatten in de >gen veroorzaakt. Hier is de beste voorzorgsmaat- egel geen ongebluste kalk in mokkan of in poedervorm aan te :open en te gebruiken. Wil dat nu :egge.n dat er niet meer moet ge- :alkt worden? Integendeel. Trou wens meer dan de helft van onze ronden zijn onvoldoende kalk- loudend. Op onze zandgronden en ;ok op onze lichte zandleemgron- en is de koolzure kalk en ook de nagnesiakalk om vele redenen de nige aangewezen kalkvorm. Deze verbranden niet zo brutaal in onze iichte gronden de zo kostbare hu mus en laten ook de mens met rust. Land- en tuinbouwers. Gedenken wij vooral dat sommige kunst meststoffen vooral in poedervorm een schadelijke invloed kunnen uitoefenen op ons gestel. De huid, de slijmvliezen, het oog en ook de, ademhalingsorganen zijn de voor naamste kwetsbare lichaamsdelen. En elkeen kan best uitmaken, dat het geen te onderschatten of te verwaarlozen lichaamsdelen zijn. De meststoffermijverheid heeft zich dan ook om dit vraagstuk erg bekommerd. Vandaar de strekking om voortaan zoveel mogelijk mest stoffen onder korrelvorm, ofwel zo als voor de kalkcyanamide, geolied, op de markt te brengen. De poedervorm heeft evenwel nog niet gans uitgediend, want meststoffen, zoals bvb. niet ge oliede cyanamide, zijn tevens ge waardeerde onkruidbestrij ders. Een ander op te lossen vraagstuk in de stikstofnijverhead was het brandgevaar van de nitraten en van de ammonium- en ammoniak- nitraten. Deze laatsten kunnen zelfs ontploffen en dan ontstaan er nitraatgassen, die uiterst scha delijk zijn voor de gezondheid. Dergelijke ongevallen komen nu ingevolge aangepaste fabricatie- zorgen uitzonderlijk voor, Daar g e w o 011 ammoniumnitraat zeer vochtalorpend is, worden hout en andere stoffen, die er mede in aan raking zijn, gemakkelijk met dit product doordrenkt. Vatten die stoffen daarna vuur, dan branden ze zeer hevig. Dus opletten weze hier de boodschap. Volgende kunstmest in poeder vorm is gevaarlijk bij inademing: Thomasslakkenmeel en ook kalk cyanamide zijn gevaarlijk voor de gezondheid. Thomasslakkenmeel veroorzaakt meermaals zware longontsteking; kalkcyanamide ingeademd, tijdens of kort voor of na alcoholgebruik, maakt ziek. Het gevaar van Inademen is aanwezig 1. - Bij het laden of lossen in een besloten, ruimte; Azalea's kun je eigenlijk wel het zorgenkindje van de huisvrouw noe men, ze zijn op een vrij eenvoudige manier over te houden, doch als men aan de eisen niet voldoet, zal men er ook geen resultaten mee be reiken. Laten we maar even aannemen dat u er intussen in geslaagd bent de plant goed over te houden en dat ze nu vqI zit met dikke groene bloemknoppen. Dan ie de grote kunst die knoppen zo ver te bren gen dat zie uitgroeien tot volledige bloemen en dat mislukt maar al te vaak. Men zet zulke goed geknopte planten veel te vroeg in een nor maal verwarmde kamer en daar kunnen ze beslist niet tegen. Men moet, zich heus niet haasten; het komt allemaal wel in orde en al duurt het zo lang totdat de eerste bloemknoppen de bloemkleur door laten, bent u nog vroeg genoeg om haar warm te zetten. Voorlopig moet de Azalea dus nog rustig blijven staan waar ze nu staat en dat is to een lichte, vorst- vrije, doch onverwarmde kamer. Ze moet normaal begoten worden en wanneer men om de veertien da gen een weinig opgeloste Pokon geeft, kan dat. wonderen doen. Laten we aannemen dat u zich aan mijn advies houdt en dan toch kunnen de bloemen verloren gaan; dit omdat men vergeet de diefjes te verwijderen. Wat de diefjes ziin? De kleine groene nieuwe scheutjes 2. - Bij het breken of mengen; 3. - Bij het strooien; 4. - Bij het uitkloppen en her stellen van zakken, waarin Tho masslakkenmeel of cyanamide is geweest. Alzo tegen inademing van Tho masslakkenmeel of van kalkcyana mide drage men een doelmatig stofmasker of respirator, ofwel een doek voor neus en mond. Het uit strooien geschiedt zoveel mogelijk machinaal en in elk geval moet de ultstrooier er steeds voor zorgen bovenwinds te blijven. Mengen van Thomasslakkenmeel of kalkcyanamide met vochtige potaszouten of desnoods vochtig zand vermindert eveneens het stof- bezwaar. Kunstmest in poedervorm kan ook ontstekingen veroorzaken: ont steking van het oog, door Thomas slakkenmeel, superfosfaat, kalk. Tegen oogontsteking drage men een doelmatige stofbril. Ontsteking van de huid: (zweren) door kalk cyanamide; bij vochtige handen, bij zweten; ook kalknitraat. Beide gaan door gewone kleding heen. Men moet zorgen dat het nergens tussen de kleren komt, daar in dat geval de huid licht stuk schuurt, vooral op plaatsen waar zweet af gescheiden wordt (bvb. de voeten). Zoals van zelf spreekt, kunnen de ze meststoffen alleen bij droog weder worden uitgestrooid, zoute, plakt het stof aan de huid. Het rollen van de onmisbare clgaret, ïwt wrijven met de bestoven hand aan de mond of aan het bezweet gelaat is eveneens uit den boze en U zult wel begrepen hebben waar om? En toch zijn er nog onge lovige Thomassen, die eerst moeten voelen vooraleer te kunnen ge loven. Mengen van kalkcyanamide, kalknitraat men enig water (5 1. op 100 kg. kalknitraat) vermindert het stofbezwaar. Degene met open wonden aan gezicht, armen, han den, benen of voeten, moeten niet uitstrooien. Tegen huidontsteking wake men door: 1. - Het dragen van een voor stof ondoordringbare kleding (geolied of van leer), minstens toch een dicht voorschoot en been kappen; 2. - Indien gewenst, het opstro pen van de mouwen tot tegen de ellebogen; 3. - Het invetten van armen en gezicht met vaseline; 4. - Dragen van goed schoeisel (ondoorlaatbgar voor vocht of stof). 5. - Na het omgaan met dergelijk kunstmest zich goed wassen op al le plaatsen waar het lichaam er mede in aanraking is geweest. Nu wij dus volop vertrouwd zijn met de gevaren, maar tevens ook met de te nemen voorzorgsmaat regelen, weze dus voortaan onze verstandige veiligheidsleuze eens en voor altijd het machtige woord voorkomen Voldoende aandacht voor de op gesomde noodzakelijke veiligheids maatregelen zal ongetwijfeld veel nutteloze verwikkelingen en ellen de uitsparen. G. COULIER. die zióh straks naast de bloem knopjes gaan. ontwikkelen. Die trekken al het voedsel dat voor de bloemknoppen bestemd is tot zich en als men dat maar stil zijn gang laat gaan, zullen die straks bruin kleuren en verdorren. Er moet dus bijtijds worden ingegrepen en die kléine scheutjes dient men met een schip schaartje te verwijderen. Als de plant echter eenmaal in bloei staat zal men die groene diefjes moeten laten doorgroeien, want ten slotte zijn zij het die voor de bloemknoppen van het volgend jaar moeten zorgen. Na de bloei mag die plant niet meer in die normaal ver warmde kamer blijven, dan gaat ze terug naar de koele omgeving; het is voldoende als ze vorstvrij en licht staat. Geeft dan regelmatig water en maak dan wekelijks voor haar een lichte Pokonoplossing klaar, dat zal haar veel goed doen. Veel sproeien is voor een Azalea steeds gewenst en vooral als ze In een warme kamer staat, doch als de plant to bloei staat mag men niet meer sproeien, de bloemen zouden dan straks vlekken krijgen. Na half Mei kan men de plant in de volle grond van de tuin uitpo- ten, doch maak dan een veenachtig grondmengsel klaar en geef veel water. Haal haar dan begin Octo ber binnen; laat men haar langer buiten staan zal ze het straks te koud krijgen. op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en IJ ontvangt ons blad tot einde 1954. Een moderne hoeve in opbouw: voorgevel. BIJGEVOEGDE STIERENKEURING TE BOEZINGE De bijgevoegde stiérenkeuring van Boezinge. welke moest plaats hebt)gn op 19 Nov. jl., maar om re den van mond- en klauwzeer moest uitgesteld worden, gaat thans door op WOENSDAG 16 DECEMBER, te 10 uur. De kwekers die wensen stieren tc vertonen op deze keuring, dienen deze zo spoedig mogelijk te laten inschrijveu op het Secretariaat van het Provinciaal Verbond, Paters- pleto, 20, te Roeselare, ofwel bij de secretaris van het Veekwecksyndi- kaat, de Heer Albert Decoodt, Brug- gesteenweg, te St Jan. Zoekt g'iets t'hurcn 0/ te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine «ZOEKER in ons blad/ want ik gebruik de voor het reinigen van mijn materiaal. OOK VOOR DE AFWAS EN DE WAS. Wordt geleverd in poedervorm. Depót bij de Firma O. VEREECKE-DE BRABANDERE Kauwekynstraat 1, tel, 401, I E P E R Een moderne hoeve in opbouw: achtergevel. (3189) De mechanisatie is zoals men weet zeer belangrijk, omdat zij het mogelijk maakt de steeds groeiende bevolking van ons land ja, van de hele wereld te voeden. De wereldbevolking steeg van 1900 tot 1950 van 1.600 millioen tot 2.400 millioen zielen, dit is een jaarlijkse aanwas van twee steden als Leeuwarden en Maastricht bij elkaar Niet alleen komen er steeds meer mensen, maar bovendien kan men (gelukkig) steeds hogere eisen stellen aan de weistand. Men den- ke (maar eens aan de maaltijd, waarmee boer en arbeider zich 50 jaar geleden tevreden moesten stellen en wat er nu op tafel staat! Méér mensen, beter voedsel en daartegenover niet meer maar eer minder grond en gebrek aan land arbeiders. Het zijn allemaal feiten, die een zo hoog mogelijke arbeids productiviteit nodij* maken. Zo kan men in de geschiedenis zien, dat het toenemen van onze Nederland se en van de wereldbevolking ge paard ging met grote omwentelin gen, zowel op industrieel als op agrarisch terrein. In de U.S.A. heeft men berekend, dat ééfi bqer to 1900 per ja^x een hoeveelheid kon voortbrengen voor het onderhoud van 7 mensen. In 1950 kon één boer al 15 mensen onderhouden. Verwacht wordt dat bij voortgaande verbeteringen in landbouw en veeteelt waaronder mechanisatie wel een der belang rijkste is in 1975 één boer 21 mensen onderhoudt, dit is dus drie keer zoveel als aan het begin van deze eeuw. Van de mechanisatie is de trac tor de voornaamste machine. Dit ligt voor de hand, want voor heel wat mechanische bewerkingen geldt op het land de tractor als krachtbron. Hij vervangt niet al leen het paard (voor de trek kracht), maar doet nog méér: kan immers gebruikt worden in combi natie mét allerlei oogst- en dors machines, melk-machines, enz. Daarom, des te meer tractoren op landbouwgronden gebruikt wor den, des te meer staat vast, dat men het ver in de mechanisatie heeft gebracht en hoge opbreng sten kan behalen. Engeland staat aan de spits met 44 tractoren per duizend hectaren landbouwgrond, daarop volgt Zwit serland met 39 en de U.S.A. met 20 tractoren- De N. M. van de Klein Land eigendom mag voor zich de eer opeisen het eerst de reeds in Noord-Nederland in voege zijnde methode van open stallen, in ons land te hebben toegepast. In De cember 1951 werd door deze in stelling een blok van 481 ha. grond aangekocht deel uitmakend van het vroeger koninklijk domein te Retie, alsmede 56 ha. te Heren- tout, belden in de Kempen. Thans twee jaar later zijn op die gron den reeds 20 boerderijen opgericht. OPEN STALLEN Deze boerderijen betekenen een ware omwenteling onder dubbel oogpunt, nl. deze van de bouw techniek' en het voor het eerst in België invoeren van de vrije stalling. Waar tot op heden het vee in de stallingen zijn vaste plaats heeft en aan de ketting ligt, ge schiedt dit niet meer bij de me thode van de vrije stalling. Het vee loopt vrij in en uit naar de aanpalende weide en kiest aldus Het grondplan van de moderne hoeve. In bijgaand artikel wordt de gewenste uitleg gegeven. dat men het dubbel gewicht stro bezigt in de vrije stallingen, ver geleken bij de gesloten stal. Daar bij ons echter meestal landbouw- en veeteelt op evenwichtige wijze Een oude schuur werd tot open stal verbouwd. naar wens zijn tijdverdrijf uit. Uit de opgedane ondervinding weet men thans dat er aan deze me thode reeds heel wat voordelen verbonden zijn. Daar heeft men eerst en vooral het wegvallen van de dagelijkse karwei van het uit mesten. Open stallen worden er slechts een tot tweemaal in het jaar uitgemest Daarbij komt de betere gezondheidstoestand der dieren, bekomt men mest van zeer hoge kwaliteit en bekomt men eveneens een veel grotere melk- zuiverheid. Proefnemingen wezen uit dat waar men vroeger inzake melkzuiverheid volgende cijfers bekwam: beoefent, heeft iedere hoeve door gaans stro genoeg om aan dit euvel te verhelpen. Op hoeven waar bijna in hoofdzaak aan wei- debouw zou worden gedaan, zoals o. m. in Nederland, zou dit echter wel enig bezwaar tegen de open stal kunnen worden. MODERNE BOERDERIJBOUW Voor het eerst in België werd bij dé opbouw van de hoeven te Retie en Herentout gebruik ge maakt van de zogenaamde snel- bouwblokken wat toelaat de bouwkosten met ongeveer 25 te verminderen. Ook de gebruikte methode van de open stal spaart heel wat kosten uit. Daarbij werd voor de hoevebouw een heel nieuw principe gebruikt, waardoor de ganse hoeve onder één dak komt te staan. Bijgaande beelden zullen een duidelijk gedacht toelaten van de moderne hoeven welke men thans in de Kempen kan zien op rijzen. Wie zich de tijd wil gun nen het hierbij verschijnende grondplan even aandachtig na te gaan, zal met ons moeten beken nen dat alles zeer doelmatig en welbedacht werd ontworpen. De -woonvertrekken beneden bestaan uit een ruime woonkamer (1), een mooie kamer (2), een keuken (3) en een «voute (5). Men lette er op hoe de plaats waar wordt ge molken (6), paalt aan de keuken en aan de afromerij (8) of hóe men het ook noemen wil. De open stallen (11 en 12) geven uit op de twee voorbehouden weiden (21 en 22), terwijl de stapelplaatsen voor het voeder (10) bij de hand zijn. Met kleine last kan alles in de trog (9) worden gebracht, ter wijl het kuilvoeder (24) buiten wordt opgediend in de voorziene eetbakken (23). Bij dit alles werd vooral de be sparing van handenarbeid over wogen. Men vergete echter niet dat het hierbij beschreven grond plan dit is van een hoeve waar ongeveer voor 50 van de opper vlakte aan veeteelt wordt gedaan. Dit zal ten andere het geval zijn te Retie en Herentoijt. Er zijn echter maar weinig moeilijkheden ingeval men een dergelijke boer derij zou willen aanpassen aan hoeven waar meer de nadruk wordt gelegd op het verbouwen van graan en het vetmesten van zwijnen en runderen. In dit geval zou het volstaan meer ruimte te voorzien voor de schuur en zou den er best enige hokken kunnen bijkomen. BESLUIT Wij kunnen besluiten met te ge tuigen dat de Nationale Maat schappij voor de Klein Landeigen dom baanbrekend werk aan het verrichten is. Het lijdt geen twij fel dat er heel wat navolgers zul len gevonden worden, te meer dat men met heel weinig kosten een oude schuur in een open stal kan omvormen. Wij kunnen ten andere reeds melden dat de N.M.K.L.E. even eens in Westvlaanderen, nl. op het Vrijgeweid te Zwevezele en Ruddervoorde bezig is drie boer derijen naar Kempisch model op te richten. Nu de boerenverenigin- gen ook al eens op reis gaan, zou het zeker geen verkeerd iets zijn, eens de steven naar Retie of He rentout te wenden. Hoe zegt men het ook weer: het nuttige aan het aangename paren? Het volstaat zich hiertoe in ver binding te stellen met dhr Van Kerckhoven J., Secretaris-zaak voerder van de gewestelijke maat schappij van K.L.E. te Westmeer beek, Burgemeester van de ge meente Tongerlo, Voorteinde 206A. J. D. 3 maal categorie I 18 maal categorie II 2 maal categorie III Men voor de open stallen vol gende resultaten boekt: 17 maal categorie I 7 maal categorie II 0 maal categorie III De dieren worden immers ge molken in looalen waar ze nooit verblijven. Een der weinige nadelen, zo men het nadeel kan noemen, is het feit Wanneer hij deze bijdrage leest zal menig landbouwer wellicht on gelovig de schouders ophalen. Open stallingen voor het vee? Melkkoeien die zowel in de winter als ln de zomer vrij binnen en bulten lop6n? Dat druist zo waar regelrecht ln met de steeds gel dende prlncip»-. dat het melkvee ln de winter net best in >en zo regelmatig mo;elijke temperatuur verblijft En toch is het zo dat er bewezen werd dat het principe van de open stallen enorme voor delen biedt. Aan onze bijdrage over de open stallen willen wij een tweede vast knopen, nl. dit van het moderne boerderijgebouw, Juist omdat bei de elementen te samen werden verwezenlijkt door de Nationale Maatschappij van de Klein Land eigendom hier in ons land. De verdiensten van deze Instelling moeten zeker niet meer opgesomd worden. In alle gewesten kan men Inderdaad de resultaten van deze zeer verdienstelijke maatschappij gade slaan. De kleine landgebrui- ker mag zeker hiervoor heel dank baar wezen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12