POPERINGE - IEPER - WERVIK 12 Het zit ons in het Bloed POSTBODE De rijkste man ter Wereld Dodelijk verkeersongeval te Staden 16 Mgr De Smedt zendt een herderlijk schrijven aan de 300.000 gezinne HET WEKELIJKS NIEUWS „verHET HUWELIJK Een dode, een zwaar en drie lichtgekwetsten DAT BRENGT OV... Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week PRIJS 3 Frank ZATERDAG DECEMBER 1953 Hef IViariaal Jaar BUITENLANDS OVERZICHT AAN ONZE POSTABONNENTEN Het jaar loopt ten einde, de is op ronde. s#r Alléén zij die wekelijks hun blad door de Postbode thuisbesteld krijgen, zullen door hem om de vernieu wing ervan gevraagd worden. Aon de nieuwe Ahonrcé's Inschrijvingsbuilefijn Petroleum maakt een klein landeke groot De SfheSk van SCoeweit verdient 160 Millioen dollar per jaar AfStAG Hij spuwt zijn fiondLels Marie uiiiyi DRUKLETTERS. evt doet dot In HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK R3ESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49' JAAR. N' 50. Bladzijden POSTABONNEMENT 1954: België 136 fr. Andere landen 200 fr. HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Ik kan geloven aat die Pastoor verschoot; verschoot om er bij om ver te vallen! Een geschiedenis die nagenoeg vijf tig jaar oud is en toch fonkelnieuw; een geschiedenis die gij dikwijls gehoord hebt, die gij dik wijls... gezien hebt ©n altijd even schoon, even aan doenlijk is de ge schiedenis van Lourdes! Die pastoor? Hoevelen van ons hebben Lourdes bezocht en gewan deld of gelopen door de Boulevard of Avenue Peyramale. Dat was de naam van die pastoor van Lourdes in 1858. Lourdes was in die dagen niet meer bevolkt dan een van on ze parochies uit Veurne-Ambacht; en van een onderpastoor horen we nergens. Die brave man was, in al zijn Franse vroomheid erg verveeld; en niet zonder reden. Heel de parochie an tot de naaste stad en tot in het bisdom toe sprak men over dat kind, Bernadette Soubirous, ge moest dat meisje kennen: de ouders doodarm, het meisje doodfraai, maar ziekelijk en, al was het nu 14 jaar oud, het kon lezen noch schrij ven. 't Kind was eerlijk en men wist dat het rechtzinnig was en nooit gelogen had. Dat meisje ging nu bijna dagelijks naar een rauwe naakte rots, bij de Gave-stroom en verklaarde dat het een wonderscho ne dame zag. Dat was de eerste maal gebeurd op 11 Februari 1858. Een week later had het kind papier en potlood meegenomen en ge vraagd aan die dame dat zij wel haar naam en misschien wel haar... adres had willen meedelen op dat stuk papier. Jammer genoeg... de dame glimlachte, maar verroerde niet. Een aartsdomme geschiedenis voor de pastoor, te meer daar de politie zich er mee bemoeide en een politie-oommissaris en de prefect van het departement. Vervelend zo'n historie, vooral voor de pas toor! Bernadette werd op de pas torie ontboden. Mr Peyramale kon niet verder dan de rechtzinnigheid bewonderen van dat arm schaap Bernadette. Ten slotte zei de pas toor: «Die dame heeft u gezegd dat zij wenst dat hier een kapel zou worden gebouwd? Goed... Maar dan moet zij ook zo vriendelijk zijn onste zeggen wie zij is Ber nadette zou het dus vragen. 't Antwoord kwam op 25 Maart... en wat verschoot die fraaie pas toor! Bernadette bracht dat antwoord over, overgelukkig, stralend. Kijk nu een ogenblik naar Mr Peyra male. Elwel, mijn kind, heeft die da me haar naam meegedeeld? Ja, Mr Pastoor, zij heeft gezegd: «Ik ben de Onbevlekte Ontvange nis». Die dame had nog wel het dialekt van de streek gesproken, een soort Baskisch meen ik, dat zoveel op Frans trekt als op Spaans. 't Was om u dood te verschieten. Sprak Peyramale ooit dat dialekt, op de predikstoel, in de lering? 't Is waar, 8 December 1854 had Paus Pius IX die Onbevlekte Ontvange nis» tot geloofspunt verklaard en de pastoor had aan zijn ruw berg volk die verklaring aangekondigd. Dat was nu ongeveer drie jaar ge leden. Te Lourdes werd er daar nooit meer over gesproken... de mensen werkten hard en lastig in die arme bergstreek. Daar stond nu dat kind en bracht die totaal onverwachte, die ontstellende boodschap mee. Dat was erger dan een donderslag! Zo eenvoudig, zo eerlijk had Berna dette die... hemelse boodschap overgebracht aan pastoor Peyra male, in dat verlaten nestje aan de voet van de Pyreneeën, Lourdes! Was 't niet om u dood te verschie ten? Kan iemand, die in zijn leven op bedevaart ging naar Lourdes, ooit een 8 December laten voorbij- ?aan zonder aan Lourdes te den- ten, aan die grot, aan dat Lieve- Vrouwebeeld en aan O. L. Vrouw zelf? Wat ge daar eenmaal beleefd hebt, kan niet uitgedaan, kan niet aan scherven geslagen. Het komt bij tijd en stond naar boven, het borrelt op als 't water uit die bron. 't Is zo waar wat onze Bisschop schrijft: Daar voelt ge Moeders aanwezigheid. Wie daar eenmaal was, draagt iets van die aanwezig heid mee, door heel het leven. Mag ik het zeggen, of moet ik het zeggen: zal O. L. Vrouwke het niet kwalijk nemen? ik ge loof dat onze Vlaamse mensen nog meest van alle volkeren van Moe der houden. Die devotie, die kin derlijke liefde zit ons in het bloed. Een voorrecht; een groot geluk voor ons klein landje! Een waar borg voor de toekomst! Neen dat zijn geen zeggendewoorden, goddank, dat is zeer nuchtere wer kelijkheid. 't Zal, dit jaar vooral, in dat Maria-jaar werkelijkheid blijken. Paus Pius XII wekt ons op; wij Vlamingen kunnen niet an ders dan aan die oproep beant woorden: 't zit ons in het bloed. Zo ievers ter wereld, dan zal bij ons dat Maria-jaar een devotie-jaar zijn. In de eerste plaats een jaar van innige kinderlijke devotie: in 't gezin, in onze kerken, in onze verenigingen. Vlaanderen... wemelt van de Ma- ria-kapellekes en beeldjes langs straat en weg, aan huizengevels en bomen! Kijk even naar Brugge, öe Mariastad. naar Kortrijk en Ize- gem. We hebben onze Maria-Bede- vaartplaatsenDadizele, Westroze beke. Izenberge, Kortrijk, Brugge, Meetkerke, Assebroek, O. L. Vrouw van Thuine te leper, O. L, Vrouw van St Jan te Poperinge, O. L. Vrouw ter Rust te Emelgem, de Ka pel Milaan te Zwevegem, O. L. Vrouw van Bijstand te Meulebeke en tal van andere. Maar dit jaar zal ieder huis een kleine kapel worden. Kunt ge u een huis indenken zonder Marla-beeld? 't Is mogelijk dat het hier en daar slechts... stond; en men vergat dat Moeder toch van... den huize en van 't gezin was! Morgen wordt het anders; de kleinen zullen er Moederke leren kennen, bij haar beeld leren bidden; en iedere avond 241 'i eezin knielen en aan Moeder last en zorg meedelen en hulp, verlichting, sterkte en troost vra gen. De rozenkrans zal worden bo vengehaald; de samenspraak tus sen Moeder en haar kinders ai, wordt weer aangeknoopt. Ieder huis een kleine kapel! 't Gaat zo goed waar Moeder waakt! ...Wij zullen in dit jaar Maria... vieren! Vraag 't aan de ouderen hoe Vlaanderen vierde in 1904!... 'fc Is om bijna te varen lijk pastoor Peyramale en toch!... Dees jaar wordt het nog grootser. Laat onze mensen maar hun gang gaan en zelf initiatief nemen, 't Wordt iets rondom deze straat- en wijk-kapel- lekes. Steun ons volk, onze ge wone mensen, zij vragen niet be ter dan te kunnen tonen hoe hun liefde tot Moeder hun in 't bloed zit. Vlaanderens Bedevaart naar Lourdes! 'k Weet nog zo goed dat ik verleden jaar reeds op die bede vaart wees voor 1954. Vlaanderens bedevaart? Wie eenmaal met die bedevaart naar Lourdes reisde, kent de geest er van. We gaan niet als... toeristen naar... Moeder! Zou een kind het ooit in zijn kop kunnen krijgen als... toerist naar zijn moe der op bezoek te gaan?... Onmoge lijk! In de vrome atmosfeer van Vlaanderens bedevaart zullen dui zenden oude en nieuwe Lourdes- vriendenduizenden Vlamingen naar Moedergaan, om van haar... alles te vragen, van haar die... alles geven kan. Bij dat sme ken en vragen doen we iets anders: dat wat «Zij» vroeg: een gebed voor de bekering van de verdwaal de kinderen van Moeder. Bij dat smeken en vragen gullen we onze liefde en kinderlijke aanhankelijk heid betuigen. Want, dat zit in ons bloed! PÉ VLAMYNCK. Vorige Dinsdag, 8 December, ving het Mariaal Jaar aan, dat ingesteld werd door Z- H. de j Paus. In gans de christenheid t zal dit jaar in het teken staan van de devotie tot Onze Lieve Vrouw. Onze lezers hebben reeds vroeger kennis gekregen van de encycliek Fulgens Coronain verband met het Mariajaar. Ook de onderschei denlijke Doorluchtige Hoog waardigheden, de Bisschoppen van België, wijdden er een herderlijk schrijven aan. De devotie tot de Hemelse Moeder, moet voorzeker niet aangeprezen worden bij de Belgische katholieken. Deze devotie berust, sedert vele eeuwen, van geslacht tot ge slacht, in de harten van al onze mensen. Is inzonderheid het Vlaamse land niet het land van de talloze grote en kleine kapellekens toegewijd aan de H. Moeder Gods? Zegt het lied niet dat men in Vlaanderen op elke boom en stronk Maria ontmoet? De gelovigen zuilen dan ook tijdens het Mariaal Jaar bij zonder O. L. Vrouw vereren. Zij zullen dit doen door dik wijls te communiceren, voor namelijk in de kerken toe gewijd aan Maria, door Haar hemelse bijstand af te smeken voor de vrede, voor het herstel van de Kerk in de landen waar deze vervolging lijdt, en voor de inzichten van de H. Vader. Zij zullen dit doen door veelvuldig in de huiselijke kring het Rozenhoedje te bid- den en door deel te nemen aan de bedevaarten naar de Mariale heiligdommen. Zij zullen er ten slotte voor zor gen de geestelijke gunsten te verdienen door Paus Pius XII tijdens het Mariaal Jaar toe gekend. Oe Bermuda Conferentie TOT CAPITA, TOT SENSUS Of, in 't Vlaams gezegd: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Inderdaad, het is weer eens het geval. Er zit ten daar drie groten bijeen, maar ze zijn met zeer verschillende ge dachten naar de fameuze eilan den gekomen. Amerika met een zekere tegen zin. Deze conferentie was immers belegd na de eersteafwijzende nota van Moskouen men zou er bespreken wat er het Westen nu to doen stond, nu het duidelijk was dat de Sovjets tot geen ernstige bespreking en oplossing wilden komen. Maar de tweede Sovjetnota heeft dat doel wegge vaagd. En de Verenigde Staten vrezen maar één ding: dat er met al dat palaberen en verga deren met de Bussen ten Slotte niets zal terechtkomen van de eigen plannen ter verdediging van het Westen. Het enige interessante, in de ogen van de States, kon er dan nog in bestaan Frankrijk er toe over te halen de Europese Ver dedigingsgemeenschap te bekrach tigen. Lacy ook dat is utopie geworden sedert de ploeg Laniel- Bidault na een debat van drie dagen duidelijk bewezen heeft dat Frankrijk wel voor een vaag Europa gewonnen is, maar niet voor een Europees leger. Bij Frankrijk zwommen dan ook twee kwesties aan de opper vlakte: conferentie met de Rus sen en Europees leger. Het eerste verlangen zij hartstochte lijk, en het tweede verafschuwen ze thans hartsgrondig. Van een conferentie met de Russen verwacht Frankrijk zeer DHR JOSEPH LANIEL Frans Eerste Minister, vertegen woordigt zijn land op de Bermuden, Een akkoord tussen de Sovjets en de Westmachten sluit voor de Duitsers immers meer dan één gevaar in. Het kan hen weer uitsluiten uit de West - Europese gemeen schap langswaar ze bezig waren hun totale gelijkberechtiging te verwezenlijken. Het kan een con firmatie worden van de akkoor den van Potsdam en dus de Oder- Neisse-linie in koelen bloede vast leggen. Het kan betekenen een hereniging van Duitsland zonder voorafgaande democratische ver kiezingen in Oost-Duitsland en gepaard met een zodanige druk king dat er moeilijk zou aan te weerstaan zijn. Het is dan ook goed aanneem baar dat Adenauer met geen al te groot vertrouwen een moge lijke conferentie der vier te ge- moet ziet en dat hij al doet wat hij kan om, het driemanschap op do Bermuda zodanig te beïnvloe den dat zij vooraf over zodanige punten akkoord komen, dat al de gevaren die Duitsland zou kun nen vrezen, geweerd zijn. De invloed en het gewicht van dit Duits advies mag ons trou- veel: ofwel een oplossing voor wens niet ontsnappen. Wij kun- het Duits probleem, ofwel een zo- I nen ons inderdaad de luxe niet Leg uw abonnementsgeld voor 1954 gereed, want hij komt slechts éénmaal Het is bekend dat onze jeugdige Bisschop, Z. E. Mgr De Smedt. /ich op zeer korte tijd een grote populariteit in ons bisdom verze kerd heeft. Dit is te danken aan de merkwaardige apostolische ijver en de beminnelijke omgang van Monseigneur. Ondanks de zware last van de administratie van een zeer volkrijk diocees, laat hij geen enkeie gelegenheid voorbijgaan om zich te mengen te midden van zijn diocesanen, om hun vreugden te delen en hun smarten te leni gen. Hij bezoekt de sanatoria, vraagt de zieken hun lijden aan Chris tus op te dragen, spreekt de werklozen toe, brengt de goede bood schap aan de seizoenarbeiders, vergezelt de K.S.A. naar Lourdes... Thans heeft Mgr De Smedt een nieuw initiatief genomen. Was hij dc eerste Bisschop om een persconferentie te organiseren, hij is tevens de eerste kerkvoogd om een herderlijke brief te verspreiden, niet door voorlezing in de kerken en kapellen van het bisdom, maar door hem te laten afdrukken op 300.000 exemplaren onder de vorm van een prachtbrochure en deze te laten bestellen van huis tot huis. Deze herderlijke brief is gewijd aan het huwelijk. Wie de eerste zin leest, leest de ganse brief in écn adem uit. Het ganse gezins- en huwelijksleven wordt er in behandeld en de meest kiese problemen worden niet ontgaan. Wij kunnen de lezing ervan niet genoeg aan bevelen aan de echtelingen van beider kunne, aan de verloofden, aan de meisjes en jongens die de jaren van kennismaking bereikt hebben. lijksleven besproken. De Bisschop van Brugge wijdt een zeer lange en belangrijke uiteenzetting aan de Echtelijke Trouw die in de huidige tijd een zeer ernstig pro bleem is geworden. Wat God ge bonden heeft, mag de mens niet scheidenDe kinderen zien ook in dit geval steeds naar de ouder lijke voorbeelden want naast het woord van moeder komt de gelo vige daad van vaderUit hun verhoudingen tot God zullen de gehuwden hun ware eenheid put ten. Deze merkwaardige brochure besluit met een oproep om in alle gezinnen het Mariaal Jaar waar achtig te beleven. Ze zal, naarmate ze van de pers komt, over het Bisdom verspreid worden. danige toestand dat de Fransen verplicht worden zich meer aan een te sluiten (indien dit moge lijk is?) En voor het Europees leger wensen zij een nieuwe formule die geen internationalisatie van de legers zou betekenen. Engeland van zijn kant staat deels aan de kant van Frankrijk, deels aan de kant van Amerika. 'üohn Buil wil inderdaad ook 'n conferentie met de Russen, maar wil tevens het Europees leger zo vlug mogelijk zien tot stand komen. Dat is nu allemaal zo erg niet. Wet- is integendeel normaal dat men verschilt van opvattingen. Hoofdzaak is dat men tot een gemeenschappelijke oplossing ge raakt. En daar schijnt men wel naar op weg te zijn, aangezien reeds aangekondigd iverd dat reeds een akkoord bereikt was omtrent het antwoord dat aan de Russen zou gegeven worden in verband met de conferentie der vier. Over de andere punten zal men het ongetwijfeld ook eens gera ken. is het niet in eens. dan zal het in twee keren zijn. In elk ge val villen wij de gebeurtenissen niet voo"uitlopen en liefst maar elrst afwachten wat er uit de Bermuda - conferentie zal voort vloeien. DE VIERDE MAN Op de Bermuda-eilanden is de vierde man niet aanwezig alhoe wel men er voeling mee houdt en zijn opinie vraagt. Die vierde man is kanselier Adenauer. Het is een zeer moeilijke en kiese toestand, zowel van de ene als van de andere kant. West-Duitsland vreest, in feite een vierlandenconferentie. permitteren West-Duitsland tegen ons in het harnas te jagen. Daar zijn 80 millioen mensen met een opnieuw geweldig oprijzende eco nomie die voor ons kunnen wer ken of voor dc tegenstander. Een arbeidspotentieel en een militair pantser dat veel zekerder is dan dat van Frankrijk. Al is de vierde man dan ook niet in levende lijve op de Ber muda aanwezig, hij speelt er toch een rol die niet te onderschatten is en die trouwens noodzakelijk is indien de Westmachten niet het gevaar willen lopen dat een nieuw vredesverdrag een nieuw diktat worde genoemd en een nieuwe aanleiding wordt tot binnenland se troebelen eerst en internatio nale daarna. EN DAARNA Men mag nu dus vrijwel aan nemen dat er een nieuive confe rentie zal plaats hebben tussen de Westmachten en de Sovjets. Tenware deze laatste natuurlijk nog eens halve draai links zou den maken. (Zie vervolg biz. 2) DE PRIJS VOOR HET JAAR 1954 IS VASTGESTELD OP 136 FRANK Wil hem tevens melden welke uitgave U wenst, ofwel: Het Wekelijks Nieuws Koeselare-Kortrijk-Izegem-Menen, Het Wekelijks Nieuws Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide, Het Wekelijks Nieuws Poperinge-Ieper-Wervik. Wie nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit thans wel wenst, dient heel eenvoudig onderstaand inschrijvingsbul- letijn in te vullen en het onder open omslag (met zegel 0,20 fr., op te sturen naar onze drukkerij. Gasthuisstraat 19, Poperinge. Enkele dagen daarop krijgt hij dan het bezoek van de brief drager die het bedrag van 136 Fr. komt ontvangen. Wij zorgen er dan verder voor dat U regelmatig om da week de door U begeerde uitgave ontvangt. Ons blad is natuurlijk ook wekelijks te verkrijgen bij al onze lokale verkopers op de onderscheidene gemeenten. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor het ganse jaar 1954 Uitgave(1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (1) Poperinge-Ieper-Wervik of Roeselare-Kortrijk-Izegem-Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. WIE NU INSCHRIJFT EN BETAALT VOOR 1954, ONTVANGT KOSTELOOS ONS BLAD VOOR DE REST VAN DIT JAAR. In het eerste deel van zijn brief behandelt Mgr De Smedt «De Heerlijkheid van het Gezinsle- licht voor de Jonge Gezinnen wordt een bijzonder woord gewijd aan In de dienst des Heren Zo- ven Onder de rubriek Schone wel de priesters in de familie als Dageraadzegt de bisschop o.m, dat de mens uit de eenzaamheid weg wil om anderen te ontmoe ten en dat het niet enkel een menselijke liefde is die de man en de vrouw naar elkaar brengt door de liefde van Jezus-Chris- tus zelfDe inzegening van het huwelijk is de wijding van man en vrouw tot medewerkers van God, gestuwd doch de liefde van Christus zelf, Onder hoofding Gods kinde ren wordt de drang naar het vaderschap en het moeder schap besproken. De Eerste Vor ming belicht het groeien kinderen. Het is de kunst kunsten uit uw kind een schoon mens te lat.en groeienOnder de rubriek Beslissende Jaren bespreekt Mgr De Smedt o.m. het H. Vormsel dat uit het mensen kind een volwassen Godskind maaktDan komt voor de kin deren de belangrijke tijd want bij allen bestaat in vage vormen een drang naar het geven van zichzelf aan een grootse onder neming». De ouders mogen niet vergeten dat niets zo dodend is voor het ideaal van de jeugd als spot en misprijzenVervolgens wordt het thema behandeld Sa- de roeping der kloosterbroeders en -zusters zijn 'n zegen des Heren. ECHTELIJKE TROUW In het Tweede deel behandelt Mgr de Bisschop van Brugge D.e Plichten van de GehuwdenDe Kerk is niet te streng, zegt de bis schop. lk weet dat degenen die hun huwelijksplichten normaal vervullen, in zekere middens voortdurend worden bespot. Ik ken uw stoffelijke moeilijkheden, uw last. Ik ben immers uw Her der, uw geestelijke VaderDe bisschop spreekt in naam van der God. Zou God mij niet straffen der indien ik in deze Brief, die tot 300.000 gezinnen gericht wordt, aan uw geweten plichten voor schreef die niet van Hem ko men? Mgr De Smedt belicht dan Gods opvattingen over het hu welijk. Er zijn zovele dwazen die niet begrijpen dat hun hart ge maakt is om te geven. Zij menen het geluk te vinden met steeds en overal het genot, na te streven In Dienende Liefdewordt op klare wijze de liefdeplicht der echtgenoten uiteengezet. Onder een Teken van Tegenspraak zegt de Bisschop o.m. dat de mentaliteit van onze huidige sa men in het. ApostolaatIeder menleving zo ontredderd is dat het kent het bitter spreekwoord: de kleinen treden op het kleed, de groten op het hartDoorgaans echter zijn de grote kinderen de kroon op het hoofd van hun ouders. Vooral is dit zo, waar ouders en kinderen elkaar ont moeten in het nastreven van een apostolisch ideaal. Dergelijke ge zinnen zijn een zegen voor de kerk. Daar heerst, vreugde en werklust, eenheid en goede ver standhouding. Na het. voorbeeld der goede ouders te hebben be- kind gevreesd wordt, dat de vader van een normaal gezin beschouwd wordt als een beul en de moeder als een slachtoffer». Na de «Kin derzegen te hebben onderstreept, verklaart Mgr De Smedt eveneens dat, de Kerk aanvaardt dat er ernstige redenen kunnen bestaan die een nieuwe geboorte tijdelijk of definitief onwenselijk maken In Zelfbeheersing en Offerzin worden de wederzijdse zware plichten der echtgenoten in moei lijke ogenblikken van hot huwe- FEEËR1EKE VERLICHTING TE BRUSSEL Net als de voorgaande jaren, wedijveren de straten in Brussel onder een om de schoonste verlichting. Er zijn werkelijk pareltjes bij. Op de foto, de zeer geslaagde verlichting op de Boulevard Anspach. Enkele maanden geleden hield de tweestrijd van de Iraanse Pre mier Mossadegh tegen de Anglo- Iranian Company de wereld in spanning. De strijd ging niet al leen over een petroleumconcessie, maar behelsde onder meer een invloeden-sfeer, waarbij Engeland werd buitengesloten en de deur voor communistisch Rusland werd open gezet. Mossadegh heeft een kapitale blunder begaan met te menen dat de rest van de wereld wij zou den liever zeggen het Westen niet zonder de Iraanse petroleum zou voort kunnen. Hij heeft ge meend dat Engeland uiteindelijk zou wijken voor al zijn eisen en daarbij nog tevreden zou zijn aan hem petroleum te mogen kopen. Niets is minder waar gebleken. Spijts de Iraanse productie van 32 millioen ton in 1950 tot op 1 millioen ton in 1952 is terugge lopen, i de wereldproductie van 97 millioen ton in 1951 tot 106 mil lioen ton in 1952 verhoogd. Deze bijdrage heeft niet tot doel de gevolgen van deze misrekening voor het Iraanse volk na te gaan, evenmin als wij de bedoeling heb ben te onderzoeken hoever Iran zijn deuren voor de Russische in vloed heeft opengesteld. Wel wil len wij hier een licht werpen op het landeke en op de heerser er van, die een der grote oorzaken zijn geweest, van het feit dat Iran de strijd tegen het Westen verlo- SKEIK ABDULLAH HET VOLKSREFERENDUM OMTRENT VERENIGD EUROPA TE ROESELARE Zoals de lezer reeds zal weten, wordt er op 20 December te Roeselare ter stembus gegaan. Samen met Verviers, werd de Itodenbachstede uitverkoren om de publieke opinie te peilen omtrent het vraagstuk: «Verenigd Europa». Zelfs de militairen interesseren zich voor deze kwestie en bekijken aandachtig de kleurige affiches die de Roese- larenaren tot de voorbergende filmavonden en volksvergaderingen Jokken- De dichte mist, welke verleden Zondagavond de streek en daarbij ook het verkeer onveilig maakte, eiste opnieuw zijn slachtoffers. Op de wijk Stadenrekegelegen op de betonbaan Houthulst - Staden, botste een auto met volle geweld tegen een hoger liggende berm met het resultaat als boven reeds ver meld. Zondagavond omstreeks 20.45 u. kwam een lichte camionette uit de richting Houthulst gereden. Hierin zaten een vijftal hanenliefhebbers, die in Frankrijk enkele wedstrij den hadden bijgewoond. Gekomen aan de gevaarlijke bocht op Sta denreke moet de geleider niet tijdig de bocht bemerkt hebben en reed in volle snelheid' tegen een hoger liggende berm aan en ter zelfder tijd tegen een betonpaal aanbotsend. De bewoners der na bije woningen, door de slag opge schrikt, spoedden zich aanstonds ter plaatse alwaar er zich een vre selijk schouwspel voor hun ogen ontrolde. Bloed vloeide uit de auto en aanstonds werd hulp geboden. Dokter DemeulenaCre verscheen spoedig ter plaatse, alsook E. H. Dewulf, onderpastoor te Houthulst, die enkelen onder hen in extremis het H. Oliesel toediende. Ook de garagist Coppenolle Georges uit Houthulst werd verwittigd om de zwaar beschadigde auto van tegen de paal weg te trekken daar dhr Waeyaert Honoré tussen paal en auto vastgekneld zat en nog leefde. De slachtoffers ontvingen ter plaat se de eerste geneeskundige zorgen en werden daarna door een ambu lance naar een kliniek te Roesela re overgebracht. De slachtoffers zijn: Waeyaert Honoré, 48 jaar, wonende Korte- markstraat te Koekelare-Belhutte en vader van 8 kinderen, waarvan de oudste dochter onlangs gehuwd is en waarvan er nog vier school gaande zijn; hij overleed 's mor gens te vijf uur, zonder tot het be wustzijn terug gekeerd te zijn. Hij was slechts een paar weken terug uit de bietencampagne in Frank rijk. De heer Sinnaeve uit Ichte- gem werd eveneens bewusteloos weggevoerd en zwaar gewond. De drie anderen, die minder erg ge kwetst waren zijn: autogelei'der Jeroom Verhaege, beenhouwer te Handzame, Emiel Denolf, wonende te Handzame-Edewalle en Emiel Desimpel, wonende Slijpstraat te Houthulst. Zij liepen oppervlakkige verwondingen op, doch moesten eveneens voor verdere verzorging naar het hospitaal overgebracht worden. Naar we verder vernemen zijn de vier laatstgenoemden bui ten gevaar. De rijkswacht van Westrozebeke verscheen ter plaat se, terwijl de zwaar gehavende auto naar een garage te Houthulst gesleept werd, de aanblik op de vernietigde auto is nog immer ijzig, daar de bloedsporen nog overal te bespeuren vallen. Het ongeluk ver wekte in de streek het gesprek van de dag. «Het Wekelijks Nieuws» biedt zijn christelijke deelneming aan, aan de familie van Waeyaert Ho noré, die bij dit ongeval om het leven kwam. Zo zag de zwaar gehavende aulo er uil na de tragische botsing. Zoals de foto toont werd de auto totaal ingedrukt en lijkt het wel een jvowler dal er nog iemand levend uit kwam. ren heeft, nl. KOEWEIT en Sheik ABDULLAH AL SALIM AL SA- BAH. KOEWEIT: KLEIN EN ONBEKEND Engeland heeft met diplomatie en wapens steeds getracht zijn invloed in het Midden-Oosten te doen gelden. Egypte, Palestina, Iran, Aden en de Arabische Sta ten hebben allen zeer langen tijd onder protectoraat of althans on der zeer sterke Engelse invloed gestaan. Eén na één zijn deze lan den echter zelfstandig geworden »n hebben zij het Westers juk af geworpen. Alleen Aden is nog he lemaal Engels gebleven. Toch heb ben de Engelsen nog in het Mid den-Oosten een landeke dat nog helemaal onder hun invloed staat en dat bovendien in de laatste jaren van onschatbare waarde is gebleken: Koeweit. Het is nog maar sinds enkele jaren dat Koeweit zijn plaatsje in de schoolatlassen heeft verkregen. Het ligt helemaal boven in de Golf van Perzië en heeft benevens de zee ook nog Irak en Saoed-Arabië als grenzen. Groot is het zeker niet, slechts 4997 km2, dus slechts een weinig groter dan België. Op de landkaart van het reusachtige Azië, is het slechts een tipje. Koeweit zag zijn ontstaan in de 18' eeuw, maar bleef hoofdzake lijk nog onder de Turkse invloeds sfeer. Langzamerhand echter kwa men de Engelsen er in de gunst, bij zoverre dat het in 1899 zeifs een Engels protectoraat werd. Koeweit aanvaardde de Engelse bescherming tegen de aanvallen van Arabische en Turkse zijde, terwijl Engeland verkreeg dat Koeweit geen enkele concessie aan andere landen zou doen. Hierme de werd het Duitse plan verijdeld, de Bagdadlijn tot aan de Perzi sche Golf door te trekken. In 1914 is het een onafhankelijk vorsten dom geworden, onder leiding van een emir. Engeland bleef er ech ter vasten voet houden. PETROLEUM: HET BORRELENDE GOUD Koeweit is gelegen in de Arabi sche woestijngebieden. De boven grond is er bijna overal droog en dor. Slechts hier en daar graast een mager schaap of een klein Arabisch paardje. Handel in wol, parels en paarden kan niet vol staan om de schaarse bevolking een voldoende levensstandaard te bezorgen. Men leidt er een ellen dig en schraal bestaan. Toen gebeurde in 1938 het grote wonder. Blanken kwamen er aan met instrumenten en machines. Men zag ze allerlei gekke bereke ningen maken en toen in hetzelf de jaar de petroleum reeds uit de grond spoot, beseften de magere, door de zon uitgedroogde, inwo ners van Koeweit nog niet dat hun bestaan voortaan op een an dere leest zou worden geschoeid. En toch was het zo. Het petro- leumveld van Burgan, een 40 km. gelegen ten zuiden van de stad Koeweit, bleek zo rijk te zijn, dat men weldra besefte dat men hier voor een der kostbaarste bezittin gen van de wereld was komen te staan. De woestijn kreeg een schok. In enkele maanden rezen hele dorpen en steden uit de grond, de ezelskaravanen moesten plaats maken voor lange slierten auto's, onooglijke paadjes werden door brede wegen vervangen. De ontwikkeling zou evenwel door de oorlog geremd worden en het is eerst vanaf 1947 dat de petroleum in een ononderbroken stroom zou b'. ve., vloeien. Een klein woordje uitleg over de belangrijkheid van de petro- leumvelden in het Midden-Oosten, komt hier wel op zijn plaats. De gemiddelde opbrengst van een put in de Verenigde Staten is 16 barrils (1 barril 120 liter? per dag. In het Midden-Oosten bereikt men een gemiddelde dag opbrengst van 4.000 barrils. Som mige putten hebben zelfs een de biet van 16.000 barrils per dag. Het belang van het petroleumveld van Burgan zal onmiddellijk blij ken, als men weet dat. in 1949 de productie reeds tot 240.000 barrils per dag was opgelopen. Het stopzetten van het. produ ceren van petroleum in Iran ten gevolge de genoemde moeilijkhe den tussen de Anglo-Iranian en Mossadegh, was een nieuwe zweep slag voor de verdere opbloei der petroleumnijverheid in Koeweit. Meer dan ooit deed Engeland be roep op zijn beschermeling Nieuwe putton werden geboord, nieuwe raffinaderijen rezen uit de grond, tankschepen uit alle werelddelen kwamen vóór de ka de van Koeweit aanleggen, de petroleum van Koeweit verving deze van de Anglo-Iranian. Hier kunnen wij er nog aan toe voe gen dat met Engels kapitaal in een rekordtempo in volle hoge zee een ladingskaai was aangelegd geworden, waar acht tankschepen ineens, en in rekordtempo, volle lading konden opdoen. Aldus kon de in 1951 reeds bereikte op brengst van 650.000 barrils per dag dagelijks verscheept worden. Deze zich op korten tijd zo ge weldig ontwikkelende nijverheid had al spoedig een tekort aan ge schikte arbeidskrachten. Gewone werklieden vond men genoeg on der de inlandse bevolking, voor wie een loon van 2 dollar per dag een onverhoopte rijkdom bleek. Daar waar ze vroeger te strijden hadden tegen de hongersnood, kwamen de dollars hen als een rijk manna in de schoot gevallen. Men had evenwel een dringend tekort aan specialisten. De Kuwait Oil Company, de maatschappij die de uitbatingsconcessie verkregen had bleef evenwel niet bij de pak ken zitten. Er werden opleidings diensten gesticht en weldra be schikte de maatschappij over zclf- gevormde mekaniekers, soudeer- ders, timmerlieden en autogelei ders, allemaal weinig eisende in- laptjers, (Zie vervolg biz. 2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1