De C.V.P. stemt de nieuwe wet op de Ouderdomspen sioenen de Werknemers Het voorbeeldig financieel beheer van onze Homogene C. V. P. - Regering B.W.B.Afdeling Westvlaanderen vergaderde te Roeselare -KRONIEK VflN HEI eeeaeiiimai wax mm w m ook wom HEBT U NOtfIG VOOtlHOCKJS de zeep! LOSSE SPORTKRONIEK de kapmeeuw rm Tot spijt van wie't benijdt IN ELK HUISHOUDEN GELDT SUNLIGHT DOET HET MEEST! CURSUS IN ETALAGE Lichting 1955 Koloniale Loterij Davldsfonds Westvlaanderen EEN HARDE OF ZACHTE WINTER Eerste prijs aan Fernand Rogiers Verleden week «temde de Senaat met amendering en de dag daarop de Kamer de nieuwe wet op de ouderdomspen sioenen der arbeiders, die een revolutie in deze sector teweeg brengt en een aanzienlijke verbetering betekent. De Socialisten knarsetandein van spijt, omdat deze, de meest vooruitstrevende wet op de ouderdomspensioenen UIT SLUITEND te danken is aan de homogene regering en haar C.VJ'.-meerderheid. De Socialisten immers trachtten de werk zaamheden te saboteren, ze bleven buiten de Commissie en legden ongeveer 100 amendementen neer. Ze hebben niet kun nen verhinderen dat de nieuwe pensioenwet er door is. WAT BRENCT DEZE PENSIOENWET s Een minimum van 26 000 fr. e Berekening van het pensioen op 1- do LOOPBAAN van de arbeider, het GEMIDDELDE VAN DE WEDDEN verdiend tijdens doe loopbaan, I. AUTOMATISCHE AANPASSING AAN DE LEVENS DUURTE, s Voor de GEHUWDE ARBEIDER: 60 van de gemiddelde wedde, indien de loopbaan 45 jaar heeft bedragf>i. Anders evenveel 45sten van dit bedrag, als hij Jaren heeft gepresteerd, s Voor de ALLEENSTAANDE ARBEIDER: 45 van de gemiddelde wedde, Indien de loopbaan 45 jaar heeft bedragen. Anders evenveel 45sten van dit bedrag, als hij Jaren heeft gepresteerd, s Voor de ARBEIDENDE VROUW: 45 van de gemiddelde wedde, indien de loopbaan 40 jaar heeft bedragen. Anders evenveel 40sten van dit bedrag, als zij Jaren heeft gepresteerd. s De pensioenleeftijd ls dus 65 Jaar voor de mannen, 60 Jaar voor de vrouwen, met mogelijkheid, 1 tot 5 jaar vroeger het pensioen te ge- nieten. In dat geval wordt 7 per jaar vervroeging in min dering gebracht. WEDUWENPENSIOEN: op basis van 30 van de gemid delds wedde van de overleden echtgenoot. Pensioenleeftijd: 60 jaar. s WEDUWENVERGOEDING voor weduwen die 45 Jaar oud zijn wanneer de echtgenoot overlijdt, of die in moeilijke so ciale omstandigheden verkeren. Bedrag: 25 van de ge middelde wedde van de echtgenoot. AANPASSINGSVERGOEDING, één enkele keer verstrekt, voor de andere weduwen. Bedrag: 25 van de gemiddelde wedde. Gunstige overgangsmaatregelen, o.m. afschaffing van het mlnlmnm aantal Jaren. De socialisten, In 1950, beloofden 24.000 fr. pensioen. DE C.V.P. HEEFT VEEL MEER WERKELIJK GEGEVEN! Dat kunnen de linksen niet verkroppen en ze beweren dat de wet onvolmaakt en onvoldoende is. Moest het hun wet zijn, ze zouden er maandenlang over bluf fen. Maar nu... zijn de druiven te groen! Toen de homogene regering s&n het bewind kwam, voorspelden de haar wanbeheer, na korte tijd zou weggevaagd worden. Zij speculeer den hierbij hoofdzakelijk op de in het vooruitzicht gestelde enorme militaire lasten, ons opgelegd door de internationale toestand en door de internationale toestand en door aangegaan door de Heer Spaak. Wij zijn thans in het vierde jaar van het homogeen christelijk be stuur getreden en, ondanks het feit dat de regering Jaarlijks een slor dige twintig milliard en meer moet vinden tot dekking van de militaire uitgaven, is er van de sombere voorspelling van de H.H. Spaak en Van Acker niets in huis gekomen. De bespreking van de begroting van 's Rijks Middelen voor het dienstjaar 1954 is, integendeel, de gelegenheid geweest om aan te to nen hoe merkwaardig het beleid van de C.V.P.-regering in finan cieel opzicht is geweest. Het is de nog jonge Volksvertegenwoordiger Discry geweest, die de balans van het regeringsbeleid opmaakte. GOEDE FINANCIËLE TECHNIEK Dhr Discry wees er op dat de regering een uitmuntende finan ciële techniek had. De socialistische woordvoerder, dhr Thielemans, bur gemeester van Leuven, had er zelf aan herinnerd dat de vier jongste begrotingen met een boni afgeslo ten werden, wat sedert lang niet meer het geval geweest was. De be groting is oprecht en steunt op reële gegevens. De oppositie heeft naar geen enkele kunstgreep kunnen verwijzen, waarbij de ware toestand van 's lands financies zou verdoe zeld geworden zijn. Ondanks de ho ge militaire lasten, zijn nochtans de burgerlijke uitgaven sedert 1950 met 16 gestegen. De begrotingen werden evenwel tot het uiterste, be snoeid. MERKWAARDIGE PRESTATIES De militaire boom heeft niet kunnen verhinderen, dat de rege ring op merkwaardige prestaties kan wijzen. Van 1943 tot 1949 werden slechts 2 en half milliard aan de huisves ting besteed; van 1950 tot 1953, dus sedert het homogeen bewind, in tegendeel 8 milliard 970 millioenl Wat de kredietverlening tot steun aan de nijverheid aangaat, werden er in 1952 250 millloen besteed. Van een andere kant, werd er aan de Nationale Maatschappij voor Kre diet aan de Nijverheid 750 millioen geleend tegen de voordelige interest van 3,5 voor investeringen. Hier van werden er 600 millioen ver bruikt. De regering heeft, bij wet, de staatswaarborg verleend voor de leningen die de uitbreiding, de we- deruitrusting en de oprichting van ambachtelijke bedrijven bevorderen. In 1952 werd anderhalf milliard aan de Kas voor Bedrijfskrediet en de Wezt- rkmms» B"7W£.-AfdehE« Zondag 1L haar jaarvergadering in het Park Bodenbach te Roeeelare. Meer dan 300 afgevaardigden van clubs waren opgekomen. Zo heel veel belang rijk» stond er zeker niet op het pro gramma, maar wat er diende ge- laan, geschiedde in goede stem ming «n sfeer. Zo vernamen wij enkele interes sante cijfers. Dhr Vandekerckhove maakte kond dat er momenteel 242 aangesloten clubs zijn die samen 81&S leden tellen. In 1953 werden er niet min dan 779 koersen in ge richt waarvan 62 voor beroepsren- nere, 13 voor onafhankelijken, 231 Toor liefhebbers, 449 voor nieuwe lingen, 3 veldrltten, 11 velodroom- meetings en 10 voor bromfietsen. In talia&l werden aan deze wedstrij den 4.256.000 fr. prijzen geschonken. Hoeveel vergunningen werden er ■uitgereikt in West-Vlaanderen S3 aan beroepsrenners; 19 aan onafhankelijken; 371 aan liefhebbers; 257 aan nieuwelingen; 6 aan bromfietsen; lil aan verzorgers. Buiten dit cijfermateriaal klon ken eveneens poe andere interes sante stemmen. Dhr Afgevaardigde - Generaal wees terecht op het groot gevaar dat voortspruit uit het ver gift dat door zoveel renners wordt ingenomen en deed een beroep op de aanwezigen om dit tegen te wer ken. Eveneens wees hij en zeer terecht op de verdiensten van de spcrtafgevaardiigden die baatloos zoveel voor de wielersport deden in het verlopen jaar. Bporta-Proost E.H. Degeeter nam nadat dhr eveneens het woord Van dekerckhove een oproep had gedaan om deel te nemen aan de Sporta- Bedevaart. Deze zal opnieuw te Roeselare doorgaan, omstreeks ein de Februari en dit in tegenwoordig heid van Mgr De Smedt, die langs de Sporta-Prooat om aan de B.W.B. leiders de dank van de bisschop overmaakte voor het goede dat ze gedaan hadden voor de jeugd. Voor het komend seizoen werden de provinciale kampioenschappen op volgende plaatsen en data toe gekend Nieuwelingen, Sportclub Kortrijk, op 15 Augustus; Liefheb bers, Velosport Geluwe, op 22 Ju ni; Onafhankelijken, De moedige jongens», Bossuit, op Zondag 11 Juli; Beroepsrenners, Sportvereni ging Vichte, op 21 September: Cy clocross, Zwevegem (Knokke), op 31 Januari; Inter Club nog niet vastgesteld; Provinciaal Kriterium, te Emelgem, op 20 Juni. Na de gewone verslagen werd nog een in memoriam gewijd aan ex- renner Rcbry C aston, onafhanke lijke L. Deblock en Walter Van Overberghe die in de loop van het jaar ter ziele gingen. Tot slot werd een oproep gedaan om zo veel mogelijk koersen voor onafhankelijken in te richten. Mo menteel zijn reeds een vijftiental aanvragen binnen, zodat mag ver ondersteld dat er heel wat meer zullen zijn dan verleden jaar. één milliard 125 millioen aan het Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet geleend. De regering heeft de financiering van nieuwe bedrijven en de uitbrei ding van bestaande bedrijven ver gemakkelijkt. Daarenboven zal ln de loop van deze zittijd de grond belasting verminderd worden, de delgingsperiode verkort, de last van leningen gespreid, en zullen er fiscale ontheffingen verleend wor den om de oprichting van nieuwe industrieën mogelijk te maken, tot bestrijding van de werkloosheid. DE BELASTINGEN WERDEN VERMINDERD De oppositie had het voorbeeld van bepaalde landen aangehaald waar ae belastingen verminderd werden, alhoewel het zeer moeilijk is de toestand van de onderschei denlijke landen te vergelijken. In België kan er op gewezen worden dat er in 1953 een ontvangst van 36 milliard 440 millioen aan directe belastingen voorzien werd en voor 1954 slechts 33 milliard 712 millioen, wat een vermindering inhoudt van 10.%. De belastingen zijn minder zwaar dan in 1947. WELSPREKENDE VOORBEELDEN Een massale belastingverminde ring werd toegestaan voor al de in- komsten van minder dan 500.000 fr. Vóór de toepassing van die vermin dering betaalde een vrijgezel, met een inkomen van 100.000 fr 21.000 fr. belastingen. Nu betaalt hij nog 14.650 fr., wat een vermin dering van 30 vertegenwoordigt. Een schatplichtige met twee per sonen ten laste, wigns inkomsten eveneens 100.000 fr. bedragen, be taalde 15.000 fr. in 1947 en 11.000 fr. m 1953, wanpeer hij zijn belastin gen vooruit betaalt. De belastingplichtigen met twee kinderen ten laste, die 100.000 fr. inkomsten hadden, betaalden on der de regering Spaak 18.533 fr. be lastingen en in 1953 nog slechts 11.720 fr. Van een andere kant, werden evenwel de belastingen vermeerderd voor de inkomsten die een half mil lioen frank overtroffen en werd de benzinetaks met 1 fr. per liter ver hoogd. HET LAND HEEFT VERTROUWEN Terecht mocht dhr Discry dam ook in de Kamer verklaren dat het land vertrouwen stelt in het finan- ciëel beleid van de homogene re gering. Ook de socialistische en li berale kiezers delen dit vertrouwen, al zijn zij tegen de regering ge kant om politieke redenen. Het be wijs is te vinden in het feit dat het volstaat een lening uit te schrijven, opdat het publiek, zonder onder scheid van politieke denkwijze, zijn geld inbrenge. Nu het einde van homogene zittijd nadert, laat de regering een stevige frank na. Het is haar mooiste blazoen. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats oj wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons blad Te Koop: bij Coiffeurs en Coiffeusen. Groot: Ets KIGGEN en Co N.V. Beverenstraat 13-15, ROESELARE (5449) miswimrfflma ELSEVTER AAN DE EER Velen van ons kennen het Livre Bleueen uitgave waarin al wat naam heeft, vermeld ls. Een derge lijk bezit, onder vorm van een bio grafisch lexicon, hadden we in Vlaanderen niet. In die leemte werd voorzien. El sevier schonk ons in een zeer han dige als typografisch feilloze uitga ve, een tegenhanger van het Livre Bleuonder de dynamische titel «Wie is dat in Vlaanderen?» Daarin kan de lezer zeer vele be kende tijdgenoten in Vlaams België op politiek, administratief, rechts kundig, godsdienstig, sociaal, mili tair, sportief, economisch, weten schappelijk en artistiek gebied, le ren kennen of... terug vinden. Van al die mensen werd een biografi sche nota (voor de letterkundigen tevens een bibliografische opgave) opgemaakt, een soort blitz-foto, die aan duidelijkheid of variatie niets te wensen overlaat. Veel van onze Westvlaamse figuren uit de politie ke, artistieke als geestelijke wereld, van wie wij al te weinig afweten, hebben er hun plaats, want wie de ze of gene personaliteit niet kent, kan gerust dit handboek raadple gen: uit een doolhof van gegevens geraakt hij dadelijk op de grote, brede baan. Maar er zijn ook tekor ten en ons beperkend tot West vlaanderen, kamt het ons voor dat Elsevier, althans voor onze provin cie, een niet erg actieve correspon dent heeft ingespannen, iemand die te weinig vertrouwd is met het Westvlaams leven als zodanig. Bij een minitieus doorbladeren van het boek staan we zeer verrast ons ba serend op de evenredige vertegen woordiging van andere gouwen, de naam te moeten missen van Prof. Ör. Kan. Maurits de Keyser, Groot- Vicaris en President van het Groot- Seminarie en vooral deze van Ka nunnik J. Brys, bij ons weten de enige priester in Vlaanderen, die de titel voert van doctor-magister in Kerkelijk Recht. Waarom werd de naam van politieker De Velter, de knappe volksvertegenwoordiger, vergeten? We begrijpen evenmin de afwezigheid van iemand ais een J. Camerlynek, in de Westvlaamse financiële wereld een autoriteit en die aan het hoofd staat van de machtigste financiële onderneming onzer gouw. Het ontgaat ons waar om kunstschilder Marcel Notebaert. Romeprijs, en letterkundige Fred Germonprez ontbreken, terwijl on ze Westvlaamse figuren in de mi litaire wereld erg povertjes bedacht werden. En daar de uitgeefster vol ledig wilde zijn, missen zij de sport- flguren van een Fl. van Halme, een Rob. Braet, een Louis Versyp, ter wijl we vruchteloos de namen zoe ken van wereldkampioenen Brik Schotte en Marcel Kint, evenmin als deze van een Jules van Hevel, een Sylveer Maes, wanneer andere, veel mindere goden op welk ge bied ook! van de partij zijn. An derzijds zijn dichters Gaston Burs- sens (Staatsprijs) en Jozef de Voght niet vermeld, evenmin als... Rik Van Steenbergen. In een tweede uitgave zal er heel wat aan te vullen, alvast te corri geren vallen. Maar zoals het boek thans is, beschouwen wij het dan toch als een rijke garve, die voor zeer velen een onontbeerlijk bezit zal zijn, terwijl wij alle eerbied hebben voor de som arbeid die een samenstellen ervan vertegenwoor digt (Elsevier 1953, 284 blz. Geb.: 250 frank). Doordacht en doorwerkt, op sn top ernstig, objectief, is de litterai re geschiedenis: «De Vlaamse Let terkunde van 1780 tot Heden van Dr R. F. Lissens. Het boek leest als een roman. De auteur is een geleerd man. hij kent zijn zaken a fond en formuleert dan pas zijn mening wanneer hij overtuigd is van de in vloed van het werk van een auteur op tijd en gemeenschap. Wie hoofd stuk II («Het Realisme» in proza, poëzie, toneel, essay, en kritiek) leest", voelt dadelijk aan dat Dr Lissens een literair historicus is die zich niet laat leiden door enig com promis en neerschrift wat is en niet wat anderen van hem zouden wen sen. Hij is een eerlijk essayist en die eigenschap alleen vergt van ons dat we hartgrondig wensen dat 't boek in handen komt van allen die enige belangstelling hebben voor ons litte rair patrimonium. Westvlaanderen vooral is hem dankbaar omdat hij in een glashelder stevig als beslist commentaar in Hoofdstuk IVDe Westvlaamse Bloei - Van Gezelle tot Rodepbach een synthese van ons rijk artistiek verleden weet op te dissen die we nergens anders dan bij Lisen aantreffen, terwijl tallo zen hem erkentelijk zullen zijn dat hij het aangedurfd heeft de nobele figuur van een Cyriel Verschaeve (blzn. 121-1241naar haar volle waarde te oordelen. Een restrictie: zijn formulering over een tóch ver dienstelijk Westvlaming, wiens oeuvre ons zeer ter harte gaat, met name André Demedts (blz. 189), Zie vervolg hiernevens SUNLIGHT Opdat "zijn" mooie hemden hun fleurige frisse kleuren behouden, was ze uiterst veilig met Sunlight Elke man houdt van pull-overs die schoon en warm blijven. Het beste middel daartoe was ze steeds met Sunlight, zo zuiver en zo zacht! Ook al verricht hijerg vuil werk, zijn werkkleren blijven tóch altijd proper, dank zij het goede Sunlight-sop. ons m ,.,en 't spreekt vanzelf, Mevrouw U zorgt ervoor dat hij fier kan zijn op zijn witte hemden, en maakt ze dus "natuurlijk wit" met Sunlight! m 4* femelen hebben Boe nb wtntargMt te behandelen i 4m kap. mww. Denk nu niet dat ge naar de kust moet gaan om die vogel te alen. Ik heb u beloofd alleen vogel» te behandelen die door eenieder kunnen gezien worden; welnu Ik houd mij daaraan. Meeuwen zijn heel Beker «woragelo; maar het gaat hier om een meeuw die wij gerust Boud en mogen land- meeuw noemen. De kapineeuwen Im mer» broeden ln het voorjaar en verblijven tijden» de zomer ergens op een moerassige plaats ln het binnenland, en een laaggele- rpolderwelde, b.v. som» ver van Bee verwijderd. Br kunnen daar honderd» en dulzende koppel» eamen nestelen; wij noemen dat een kolonie. Van af einde Augustus, begin Sep tember, gaan de vogels uiteen en beginnen hun zwerfvluoh- ■ben. Een deel gaat zich ves tigen aan de kust en wordt er aangetroffen tussen zilver meeuwen, mantel meeuwen, enz. Toch ls het niet moeilijk om de meeuw te onder schelden uit haar verwanten. ZIJ ls vooreerst de klein ste onder de meeu wensoort Iets groter dan een duif, doch met bredere vleugels. Willen wij goed toekijken dan zul len wij altijd brui nere en lichtere exemplaren aantreffen; 't zijn jonge en oudere vogels. Alle meeuwen zijn ln het eerste Jaar bijna geheel bruin- gevlekt; het tweede Jaar beperkt zich dat bruin tot de vleugels. Het ls maar vanaf het derde Jaar dat de meeuwen normaal gekleurd zijn en geslachtelijk rPn worden. De kleur bij de volwassen kapmeeuw ls wit aan de kop, de buikzijde en de staart; zilvergrijs op de rug en tón de vleugels die eindigen op zwarte slagpennen; snavel en poten zijn prachtig rood. De kapmeeuw heeft haar naam van het feit dat de kop, ln de lente en de zomer, donker cho colade-bruin gekleurd 1»; met de herfstrul verdwijnt die kapen blijft alleen een zwarte vlek langs weerskanten achter het oog bewaard. Naar gelang de winter vordert ▼er- meerderen die oorvlekken en wor den verbonden door een klein nek- bandje; zoiets noemen onze Holland se vogelliefhebbers heel typisch een koptelefoontje Vanaf einde Fe bruaribegin Mei ls de kop opnieuw gehuld ln een prachtige donkere kap, en trekken onze meeuwtjes weg naar de broedplaats. Ik zegde dat wij 's winters de kapmeeuwen vooral aantreffen aan de zeekust. BI] zacht weder trekken zij ook wel het binnenland ln, voor al langsheen onze rivieren en wa terwegen. Ga naar Brugge, naar Gent en zelfs naar Brussel en ge zult er feymeeuwca aantreffen op kanalen m vaarten, Ze vliegen er doelloos rond en speuren na of er niets te vinden valt. Daar drijft een stukje brood op het water; met twee, drie tegelijk eobleten zij er op los; er wordt getwist en gescholden een hard fcrlèk - kèk - kök - kök weer klinkt. Hierom precies wordt de kap meeuw evengoed komeeuw genoemd. Of het ook hierom 1» dat dat deze ln het latlju, ln het Frans en la het Duits laohmeeuyheet, valt sterk te betwijfelen. In elk geval ls zij de spraakzaamste en de luid ruchtigste onder de meeuwen, doch lachenkunnen wij er moeilijk ln vinden. Wanneer meeuwen rus ten aan het strand of op de kaaimuur, houden zij al tijd de kop in de wind. Zelfa bij het S 56 - 0930 BFL EEN LEVER PRODUCT 5AVONNERIES LEVER FR.ÉRÏS - BRUSSEL Een enige gelegenheid doet zich voor om U op de hoogte te stellen van alles wat verband houdt met het verzorgen van uw etalage. Dhr Pezie, Directeur van de De- va-Vakschool voor decoratie, etala ge- en reclamekunst, zal in de ver der vermelde steden van de Pro vincie Westvlaanderen, een cur sus geven van een lij-tal lessen. Alle middenstanders hebben er al le belang bij om aan hun etalage de meeste aantrekking te bezorgen. Deze cursus zal aanvangen in de maand Januari en gaat telkens op dezelfde avond door: Maandag: Tielt, 17.30 - 19.30 u. Waregem, 20 - 22 u. Dinsdag: Diksmuhde, 15 - 17 u. Kortrijk, 19.30 - 21.30 u. Woensdag: Brugge, 17.30 - 19.30 u. Oostende, 20 - 22 u. Inlichtingen worden gegeven en inschrijvingen opgenomen op on derstaande adressen Kamer voor Ambachten en Ne ringen, 47, Nieuwe Gentweg, te Brugge. Middenstandssecretariaat Brugge, Garenmarkri 17 - Tel. 335.45. Diksmuide: Bortierlaan, 1 - Tel. 401. Kortrijk: Lange Steenstraat. 10. - Tel. 250.64. Oostende: Rogierlaan, 65. - Tel. 725.90. Tielt: Markt, 10. - Tel. 605. Waregem: Markt, 3. - Tel. 615.70. hadden we minder hard en hoffelij ker gewenst. Anderzijds: niets dan goeds van een studieboek dat een der welk land ons benijden mag (Elsevier, 1953, 242 blz. Geb.: 155 frank). Louis Sourie. Zittijden der raden. De gewone zittijd der militiera den voor de verrichtingen in ver band met de lichting 1955 vangt aan op 15 Februari 1954; hij wordt op 15 Juli 1954 gesloten. De gewone zittijd van de hoge militieraad voor de verrichtingen in verband met de lichting 1955 vangt aan op 15 Maart 1954; hij wordt op 31 October 1954 gesloten. Voor de verrichtingen in ver band met, de lichting 1955 hebben de herkeuringsraden drie zittij den, vastgesteld als volgt: 1. - Van 15 Februari tot 15 Juli 1954 voor de aanvragen om vrij stelling of voorlopige afkeuring op lichamelijke grond; 2 - Van 15 Februari tot 31 De cember 1954 voor de keuring in de kolonie of ten zetel van een di plomatieke of consulaire post on dergaan; 3. - Van 1 December 1954 tot 15 October 1955 voor de keuring van de dienstplichtigen, die door de hoofdgeneesheer van de ge zondheidsdienst van het recrute- rings- en selectiecentrum voor de finitief ongeschikt gehouden wor den. De zittijd voor de keuring in de kolonie of ten zetel van de di plomatieke en consulaire posten, als onderdeel van de verrichtingen in verband met de lichting 1955, vangt aan op 1 Januari 1954; hij wordt op 30 September 1954 ge sloten. starten moeten zij tegen de wind lnvliegan. Doch. het ls allerminst, omdat zij slechte vlieger* rijn. In tegendeel, meeuwen rijn de best» luchtkunstenaars onder da vogels. Wij kunnen evenveel vreugd» bele ven aan het nagaan van a» meeu- wenvlucht als aan het beluisteren van de lijsterzang. Kapmeeuwen hoewel zeevogels, komen «ven ge makkelijk voor op de nok vaa een dak als duiven. Het doet zelf» vreemd aan als wij voor h«t eer*t die vermeende witte duiven opeen» zien neerstrijken op het water. Ik schrijf goed ophet water, want er 1» geen enkel «wem' op de waterspiegel kokmeeuw het 1» kurk. Kakimeeuwtje» voor aan het water. evengoed aantreffen op d» stort plaat» of vuilnishoop al» ln d» wel de waar zij samen met de spreeu wen en de kraaien of roeken, wor men en elakken zoeken. Wordt «e ln de nabijheid ergens geploegd, dan volgen zij twistend de ploeg om de blootgeworpen wormen en larven op te pikken. Hierbij spreiden rij me nig staaltje van vllegvaardlgheld ten toon; het loont werkelijk de moeite en de tijd om hun vlucht-acroba- tleën gaede te slaan. A D. dl» «te een precise drijvend De winnaar» vaa de 17* tranche 1953 getrokken op 5 December te Edingen Tot op heden, 18 December 1953, werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half millioen uitbetaald, hetzij geheel of in tienden, aan winnaars komende uit; Antwerpen, Beverlo, Brussel (3), Deurne, Fontaine-L'Evêque, Frankrijk, Gent (2), Kortenberg, Luik, Luxemburg (Gt Hertogdom), Manages, Schoten, St-Denijs-Boe- kel en Verviers (2). Beroepen gekend voor sommigen van hen: arbeiders (3), bedienden (2), brievenbesteller, garagehouder, gerant van een café, handelaars (4), kleermaker, koopman, paswer ker en weduwe. Buitendien werden loten van 25.000 tot 50.000 frank geïnd door andere winnaars wonende te: Ant werpen, Athus, Borgerhout, Brus sel (2), Gent, Jemappes, Mechelen, Ninove, Oudégem, Turnhout, Ver viers en Waver. Beroepen: bedienden (2), blinde, diamantbewerker, electriciën, ge- pensionneerde van het leger, huis houdster, ingenieur, koopman in ta bak, rentenierster, schilder en wë- genarbeïders. Lqten werden eveneens gewonnen door de volgende potjes: 5 arbei ders, 2 artisten, 2 gebroeders arbei ders en 14 arbeiders. Verscheidene personen hebben hun loten doen innen door finan ciële instellingen. De Loterij bezit natuurlijk geen enkele bijzonder heid betreffende deze winnaars. Laatste betaaldag der loten van de 17° tranche 1953 op 5 April 1954. Opgelet: De Trekking van de eerste tranche 1954 zal doorgaan op 16 Januari te Eigenbrakel. (6114) VERLOF VOOR STAATSPERSONEEL OP TWEEDE KERSTDAG De Christelijke Centrale der Openbare Diensten had bij de re gering aangedrongen opdat al de staatsambtenaren verlof zouden krijgen op 26 December, tweede Kerstdag. Dit werd toegestaan, maar de diensten moeten verzekerd worden, met beperkt personeel. Zij die wer ken op 26 December, hebben noch tans recht op een dag compensatie verlof. 1954, zijnda Beloken Pasen, m gaat door to HOOGDEDH, alwaar War den Oom, schrijver en boer, gehul digd zal worden naar aanleiding van de 20' verjaring van zijn over lijden. Hij werd inderdaad begra ven te Hooglede op 11 Juli 1934. Alle Davfdsfondsers houden Zon dag 25 April gaarne vrij voor deze grootse Warden Vermeulen-huldc. Om het even, hoest en griep be loeren Daarom hebt steeds ln huis: - Eén fles Slimax-siroopvoor kinderen, 28 Fr. - Eén fles Pulmavixvqqr vol wassenen, 40 Fr. IN ALLE APOTHEKEN of rechtstreeks Lab. UNIPHAR, Qostvieteren. p.v.b.a. (6002) •WWWWWWWWWWWtfWI VERHANDELINGEN OVER WESTVLAANDEREN Uitslag bekendgemaakt De plechtige bekendmaking van de uitslag van de provinciale wed strijd voor het schrijven van ver handelingen, die bijdragen tot d» kennis en bij voorkeur tot het be vorderen van het bedrijfsleven in Westvlaanderen, gehouden in 1953, had Vrijdag 18 December te 11.30 u. plaats in de Laocoönzaal van het Provinciaal Hof te Brugge. De ontvangst werd voorgezeten door Gouverneur Ridder van Outry- ve d'Ydewalle. Vóór de wedstrijd werden zeven monografieën ingediend; vijf had den betrekking op het havenpro bleem. Volgende schrijvers werden be kroond: a) Toekomstmogelijkheden van de Westvlaamse haven: een eerste prijs van 25.000 fr. aan de H. Fernand Rogiers uit Brussel; een tweede prijs (ex-aequo) aan de H. Raymond Frickel uit Berchem en Edmond Lambert uit Assebroek; b) een survey over een Westvlaam se streek: een aanmoedigingspremie van 3.000 fr. aan de H. Constant Platteau uit leper. ZE8DAGEN-BEDENKINGEN Momenteel hebben wij reeds negen zeedagen achter de rug en Oef Het er zo stilletjes naar uit dat het zwaartepunt bij de win naars mooi zal verlegd worden. Vroegere seizoenen waren het de gekende zesdagen-ltoppels die de l>kr.k zwaaiden: Schulte - Peters; Bruneel - Acou; Ockers - Van steenbergen; Carrara - Goussot, maar sedert verleden jaar zijn enkele nieuwe vedetten komen op duiken: Koblet, Von Buren, Bu- c her, Roth (vier Zwitsers, de Luxemburger Gillen en de Ita liaan Terruzzi hebben noch min noch meer het meesterschap over genomen en de anderen van de plank gehaald. Onderstaand lijstje spreekt helemaal voor zichzelf. Br kan nu wc\ met reden wor den opgeroepen dat de huidige vaandrigs het meest aan de start lijn zijn gekomen, maar aan hun huidige waarde valt er niet zo heel veel af te dingen. Waren Bobiet - Von Buren te Brussel 'Het de baas over Schulte - Peters en Ockers - Van Steenbergen En Hoesten Bruneel - Acou zich Ic Kopenhagen niet met een derde Plaats tevreden stellen wijl Gil len Terruzi met de zege gingen lopen f Neen, tui] moeten de wer kelijkheid onder ogen zien en er ons bij neerleggen. Wij betwijfe len het zelfs erg of dr komende Westerse 11,5 uren zo heel veel tan dit klassement zullen veran deren. In elk geval te Gent. Ant- Werpen en Parijs zal er gekampt Worden. Hieronder geven wij dan de huidige toestand: De Zesdaagsen 1953-1954 BARCELONA 4» fvbiet s t. Roth - Bucher 3. Taragona - Esmatges. ST ETIENNE: 1. Gillen - Terruzzi 8. Zie ge - Intra 3: Chapotte - Surbatis. FRANKFORT: 1. Koblet - Von Buren 2. Gillen - Terruzzi 3. Roth - Bucher. DORTMUND: 1. Gillen - Terruzzi 2. Koblet - Von Buren 3. Schulte - Peters. BERLIJN: 1. Roth - Bucher 2. Ziega - Intra 3. Plattner - Kubler. MUNSTER: 1. Roth - Bucher 2. Holfhoefer - Prciskcit 3. Zoll - Knocke. MUNOHEN: 1. Roth - Bucher 2. Gillen - Terruzzi 3. Holthoefer - Preiskcit. BRUSSEL: 1. Koblet - Von Buren 2. Schulte - Peters 3. Ockers - Van Steenbergen. KOPENHAGEN: 1. Gillen Terruzzi 2. Nielsen - Klamer 3. B.runeel - Acou. Jaarklassement met toekenning van 3-2-1 punten 1. TERRUZZI 3-3-2-8-2-3 16 p. 2. Gillen 3-2-3-2-3 13 p. 3. Rath. 2-1-3-3-3 12 p. Bucher 2-1-3-3-3 12 p. 5- Koblet 3-2-3 8 p. Von Buren 3-2-3 8 p. 7. Preiskeit 2-2 1, p. 8. Schulte 1-2 3 p. rtlm 1-8 t= t p. ANTWERPEN CONTRA PARIJS: Antwerpen en Parijstwee van de mooiste zeedagen van het jaar vallen dit jaar samen. Beide in richters zijn tot geen akkoord ge komen en ieder blijft op zijn standpunt. Dan maar hard tegen onzacht en de jacht op renners werd open verklaard. De eerste klopjacht blijkt evenwel fijn in het voordeel van Antwerpen wit te lopen, vermits deze reeds vaste contracten afsloot met volgende zes ploegen: Schulte - Peters Van Est, - Wagtmans Gitten - Terruzzi Koblet - Von Buren Bruncel - Plattner Patterson - Storm Voeg daarbij dat Ockers - Van Steenbergen eveneens de voor keur schijnen te geven aan Ant werpen en daarvoor zelfs liefst het ronde somnietje van 35.000 fr. willen laten vallen, en op Roth - Bucher, Acou en Poblet na, zijn alle zesdagen-vedettcn reeds zeke re vertrekteers op het Kiel. Ten ware dat men ook nog Godeau - Senfftleben bij de koninginneploe- gen zou rangschikken. Parijs van Antwerpen geslagen.' Een pil die men in de lichtstad nog zo gauw niet zal vergeten. DE BEZINNING Na do ontgoochelende nederlaag tegen Hongarije is men aan gene zijde van het Kanaal tot bezin ning gekomen. Met een haast ontstellende Engelse nuchterheid hevjt mfn At) mArflwu wwvw:A. en er onmiddellijk de nodige con clusies uit getrokken. Over h' t algemeen is men op één punt ak koord: men moet gaan verjongen. Vermits het nu ook daar niet aan eminente jongeren ontbreekt, heeft men maar onmiddellijk besloten een B-ploeg aan het werk te stel len, die geen spelers ouder dan 23 jaar zou bevatten en nog maar éénmagl in de nationale ploeg zijn opgetreden. Met dit elftal trekt men de grenzen uit. Op 2 Januari wordt er tegen Italië gematcht en in Maart komt Zwitserland aan de beurt. Nog een paar andere ont moetingen zijn reeds ontworpen, terwijl eveneens besloten werd deel te nemen aan het interna tionaal junjorstornooi dat van 10 tot 19 April in West-Duitsland doorgaat. Ja, zeker de bezinning is geko men en meteen is Engeland uit zijn .ivoren torentje losgekomen. Het is maar goed ook. want aan het Britse voetbal hebben wij steeds heel wat gehad. De strijd voor het heroveren van de supre matie zal even spannend zijn om volgen, als deze was voor het be houd er van. FIORENZO MAGNI WON DE EERSTE ROUND Wij schreven enkele weken ge leden reeds een en ander over het feit dat Mugni, die voor het komend jaar geen rijwielmerk vond, beslist had met een ploeg uit te kómen onder de naam van een handelsfirma, die niets met 4* jnklÊommA ts ..ËMéttAJastk Algemeen was men van oor deel dat een dergelijk iets door de Italiaanse Wielerbond zou zijn verworpen geworden, maar thans komt het bericht dat de hoogste Italiaanse wielerinstanties hun ze gen hebben gegeven. Magni zal dus toekomend jaar uitkomen met een ploeg, waarin o. m. Rosscllo, Baroni, Isotti, Prdroni en Balem- beni figureren. Als ploeg kan het er nogal door. De kaalhoofdige Fiorenzo heeft, dus de eerste round gewonnen. Maar wie wint er de tweedef Er blijft immers een moeilijkheid open, nl. het feit dat in de weg- rittcn waarvan de inrichting op uitnodiging door de rijwielmcrken geschiedt (men denke aan Milaan- San Remo en de Ronde van ItOr- lië), de start aan dergelijke ploe gen kan geweigerd worden door de inrichters. Nu is het best mo gelijk dat de inrichters, op aan stoken van de rijwielfabrikanten inderdaad hun veto uitspreken en zo zou het wel gebeuren, dat Magni <t Cie in verscheidene Ita liaanse wegritten van formaat niet van de partij zullen zijn, niet zul len mogen zijn liever. Een aardig bokspartijtje inder daad. Hopen wij voor Magni dat een k. o. moge uitblijven. De drie dubbele Ronde van Vlaanderen winnaar verdient dit zeker niet. EEN VOORBEELD Het is een feit dat de zuivere liefhebberij bij onze sportmannen meer en meer aan het kwijnen gaat. Nemen wij b. v. eens onze km*UiièU»iA> Aim? te maken heeft met bestuur of selectie van een voetbalelftal zal wel tientallen gevalletjes kunnen opdiepen van feiten waaruit be wezen wordt dat de liefhebberij bij onze spelers, uit grote en klei nere ploegen, bijlange niet meer dezelfde is als een paar tientallen jaren geleden. Wij moeten hierop niet verder ingaan want iedere Bondag ziet men dergelijke staal tjes, zelfs in de kleinere dorpen, waar enkele rechtgeaarde sport mannen zich de moeite geven om mits veel slameur een ploegje in het leven te houden. Kijken wij liever naar het ge val Nieuwejaars. Menig voetbal liefhebber zal zich nog die Lyra- speler herinneren, die sinds 191)6 van onze velden verdween. Een weerbarstige meniscus en een niet- geslaagde operatie waren hiervan de oorzaak. John was toen 25 jaar oud, eminent en technisch rijk begaafd voetballer, maar verloren voor de sport. Zo dacht men, maar men rekende zonder de voetbal-liefhebberij van de Vlaai- kesman. Enkele maanden geleden vernam hij hoe de Berehemspe- ler Degroote van zijn meniscus was afgeraakt en onmiddellijk liet hij zich door zelfde dokter verzorgen. Het gevolg is dat John verleden Zondag zijn hnroptreden deed bij de reserven, dit na 7 jaar afwe zigheid en op een ouderdom van meer dan 32 jaar. Waarlijk een heerlijk voorbeeld voor vele jon geren die heel wat talenten in zich dragen, maar door koppig heid, hovaardij of gemakzucht dit meestal met een bagatelletje als oorzaak. DE HEROPSTANDING? Het is een feit dat onze wieier- crossers sedert verleden jaar heel wat nieuw leven in deze specia liteit hebben gebracht. Niet al leen zijn er heel wat nieuwe ge zichten aan de cross-hemel ver sohenen, maar daarbij zijn enkele zeer goede crossers komen opduir ken. Furnière, Declercq en Van Kerrebrouck zwaaien wel de plak, maar daarbij zijn er als Vanden Daele, Van Steenbrugge, Van- houtte, Nept en Dekeyzer die ge reed staan om eerstdaags een eerst.g planrol te vervullen. Dit onderling wedijveren helpt onze veldritsport omhoog. Wat gedacht van de jongste prestatie van onze crossers Decroix en Vanden Daele die Zondag naar Zwitserland waren getogen om er de zonen van Willem Teil in eigen vesting te bekampenI Ze brach ten het er werkelijk soMtterend af en de zege zou aan Vanden Daele zeker niet ontsnapt zijn, had hij tijdens de laatste ronde geen naafbreuk geleden. Ook De croix, die hier toch maar een crosser van tweede klas meer is, zou heel wat dichter zijn geëin digd dan op de 15' plaats, had hij geen zware tuimelperte gezet. Tegen tegenstrevers als Meier, Fantini, Goedert, e. a. is dit alles zins een allerbeste prestatie en daarop voortgaande zou men ge neigd zijn te besluiten dat de standing van onze erossers inder daad er heel wat op vooruit is ge gaan bij de vorige seizoenen. Wij zien dan ooltt met verlangen uit naar de komende internatio nale contacten, want wij mogen zeker niet uit het oog verliezen Frankrijk momentéel de kroon- drager is. OVERWINNING VAN HONGARIJE OP ENGELAND Grootste sportgebeurtenis van het jaar. De twee grote sportgebeurtenis- sen van het jaar 1953 waren de sensationele overwinning van Hon garije op Engeland met 6S en de verovering van de Everest door de expeditie van kolonel Hunt. Zulks blijkt ten minste uit het jaarlijks referendum uit geschreven door z United Press die zich daartoe tot 26 der beste Europese sportjournalisten heeft gericht, Hier volgt dan de stand der eerste tien: 1. Overwinning van Hongarije op Engeland in voetbal met 6—-3 (221 p.) 2. Verovering de Everest door de expeditie van Sir John Hunt (126 p.) 3. Wereldrecord speerwerpen door Held 80,41 m.) (93 p.) 4. Wereldrecord der ip.000 meter door Zatopek (82 p.) 5. De zegevierende verdediging van de wereldtitel der zwaar gewichten door Rocky Mar- ciano, tegen Roland La Star- za (73 p.) 9. Overwinning van J. M. Fangio in de Pcmamerikaanse (73 p.) 7. Match nul (en morele over winning behaald door het elf tal van Rest van de Wereld tegen Engeland te Wembley op ii Öotober (1,7 p.) 8. wereldrecord sohijfwerpendoor Gordien O» p.) 9. Overwinning van Fausto Cop- pl ln de wereldkampioenschap pen wlelriiden (1,3 p.) Mj. Het loopseizqpi van titfiQfc»

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 11