De moord op de Kortrijkse tax ichauffeur Leo Lambrecht |i SCHOON ZETELWERK ideaÊe l Geschenk VEILIG VERKEER Europa ondervroeg Roeselare en Verviers Het Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers te Kortrijk in 't Zilver Vader van Kroostrijk Gezin doet dodelijke val te Oekene r Gallethee VANDAELE Firma BOUEKAERT-VANROLLÊBHEM Nr 59 LEON VERHAEGHE Gelluwe Daders verschenen voor Assisenhof van Brabant Luisterrijk® viering te Kortrijk in aanwezigheid van 1. SExc. Mgr De Smedt en Ninister De Quae Vetkezen in g.ebeel de wereld. KERST- EN NIEUWJAARDAGEN meer eieren - minder voer dus: MEER OPBRENGST. P.V.B.A. Tel. Menen 318 (6001) (Vsrvoig Tan 1* sen staan nu eenmaal een beetje weigerig tegenover zaken die door de officiële instanties zeer sterk ondersteund worden. Niet dat wij twijfelen aan een grote Ja «-meer derheid, maar Roeselare is ons een verpletterend Ja «-antwoord ver schuldigd. Men heeft het de mensen zo ge makkelijk mogelijk gemaakt. Er zijn eventjes 10 lokalen, niemand hoeft dus ver te gaan. Hieraan dient toegevoegd dat de stemming niet verplichtend is. In sommige burelen was het op vallend, dat het 'merendeel van de kiezers die zich aanboden, reeds mensen van gevorderde leeftijd wa ren. Deze ouderen van dagen we ten ook best wat het is wanneer twee landen in het hart van Euro pa het met mekaar niet kunnen stellen. De oudsten onder hen maakten in hun leven reeds drie Moedigen. botsingen med». Ondertussen is het reeds elf uur geworden en wij richten onze schre den terug naar een van de stern- burelen. Kalm staan de mensen in de rij. Ja, U leest het goed in de ril Waar het in de vroege morgen uren de gaande en de kqmende man was, staan er nu wel vijftig mensen aan te schuiven. De op komst zou dus toch bevredigend kunnen worden. Wat in deze aan gelegenheid van kapitaal belang is, gelet op het niet-verplichtend karakter van het Europees Referen dum. Na de middag krijgt Roeselare weer zijn gebruikelijk Zondagsuit zicht. Iedereen zoekt weer zijn ge wone Zondagse ontspanning op. De duizenden brandende lampjes van de verlichting, vooral in de Ooststraat, geven 's avonds een feestelijk karakter aan het uitzicht van de stad. Ondertussen is de uit slag reeds bekend gemaakt. Roese lare heeft een verpletterend «Ja»- antwoord gegeven. Deze Vlaamse stad is dus voorstander van de Eu ropese eenheid, maar... 67,57 van de stemgerechtigden gaven hun mening te kennen. Dit bewijst hoe veel mensen er nog gevonden wor den die niet de minste interesse tonen voor belangrijke politieke a angelegenheden. De man in de straat geeft ons de indruk het Referendum reeds ge klasseerd te hebben In zijn onder bewustzijn. Roeselare leeft weer voort in zijn gewoon doen en la ten alsof het nimmer in het licht van de wereldschijnwerpers had gestaan. Bij het wandelen door een van de belangrijkste straten van de stad, bewonderen wij nog, als laat- Zo binnen als buiten de stemlokalen was het een geduldig aanschuiven van kiezers, die voor liet Europa- referendum waren opgeroepen- sta overblijfsel van de Europa gebeurtenissen te Roeselare, een smaakvol versierd uitstalraam. In groen-witte letters prijkt er de spreuk De Europese Snit maakt de Vrouw fiten er tussendoor «.Mooi, Jolie, Schön en Bella»... DE VOLLEDIGE UITSLAGEN De vraag die bij dit Europa-refe rendum diende beantwoord met «Ja» of «Neen» was de volgende: «Meent U dat de Europese vol keren bepaalde gemeenschappelij ke belangen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst U daartoe een Verenigd Europa on der een Europese Overheid en met een democratische vertegenwoordi ging te omschrijven in een Euro pese grondwet Te Roeselare was de uitslag Opgeroepen kiezers: 20.334. Opgekomen kiezers 13.743 of 67.57 Stemden «Ja» 11.464 of 83,4 Stemden Neen 1.320 of 9,61% Ongeldige stemmen 959 of 6,9 Te Verviers: Opgeroepen kiezers: 27.392. Opgekomen kiezers 17.341 of 63,10 Stemden Ja 12.878 of 74,2 Stemden «Neen» 3.770 of 21,08 Ongeldige stemmen 315 of 4 Blanco stemmen 378 HEVIGE BOTSING TE OUTRIJVE Verpleegster uit Wevelgem gewond. Verleden week Donderdagvoor middag heeft zich te Outrijve, op de baand naar Bossuit, een zware aanrijding voorgedaan. De verpleegster der Christelijke Mutualiteiten, Juffr. Martha Nols, wonende te Wevelgem, die in Out rijve enkele ziekenbezoeken afge legd had, reed met haar personen wagen naar de gemeente Bossuit. Juist buiten de kom van het dorp, kwam uit de richting van Bossuit de zware vrachtwagen der vervoer diensten Vuylsteke uit Menen. We gens de dikke mist, die alle zicht belemmerde, hadden beide bestuur ders elkander niet tijdig genoeg bemerkt. Ze trachtten nog de bot sing te voorkomen, doch dit was uitgesloten. De auto van Jufïr. Nols werd de gracht ingeslingerd. De vrachtwa gen bolde langs de andere kant in de sloot en kwam ten slotte in het land terecht. Onmiddellijk kwamen de inzit tenden van het laatste rijtuig, als ook ooggetuigen toegelopen, om Juffr. Nols, aie in haar totaal ver nielde auto buiten kennis zat, te bevrijden. Dokter Lobel, uit Avelgem, kwam spoedig ter plaatse en kon, na de eerste zorgen te hebben verstrekt, verzekeren dat de verpleegster en kel lichte kneuzingen en oppervlak kige hoofdwonden opgelopen had, wat, gezien deze spectaculaire bot sing, een wonder mag genoemd worden. «HET WEKELIJKS NIEUWS». Eaterdas 26 Dw. 1953. Blü.12 De beschuldigden Wuilpart en Vanden Eynde voor hun rechters. Leverziekte - Slijmen Gal - Draainissen - Jeukte Bloed te straf - Verstopping Riekende adem Opzwelling - Huidziekte Overspanning - Ontmoediging Hoofdpijnen - Maagziekte BESTE PURGEERMIDDEL ZONDER TREKKING. BONBONS CHOCOLA TES PURCAS in alle Apotheken. (5104) WWWVWWWaftMVMWVtf KAAPSTAD-LONDEN IN 13 UUR 16 MINUTEN De Canberra-straalbommenwer- per van de R.A.F. die Donderdag 17 December bet snelheidsrecord over de afstand Londen-Kaapstad verbeterde, keerde Zaterdag 19 De cember uit Kaapstad naar Londen terug in 13 u. 16 min. 25,2 sec. Het Assisenhof van Brabant be handelde dezer dagen de moord welke gepleegd werd op 19 Fe bruari jl. door de genaamde René Wuilpart en Boudewljn Vanden Eynde, op de Kortrijkse taxi chauffeur Leo Lambert. Belde betichten waren voordien kostgangers van het krcnkzlnni- gengesticht te Doornik. Wuilpart, een mijnwerker van 34 jaar, uit Courcelles, was er opgesloten ge worden na moord en diefstal. Vanden Eynde, mekanieker uit Etterbeek, 25 jaar oud, was geïn terneerd als volledig ontoereken baar, wegens diefstal. Wuilpart R. en Vanden Eynde wisten uit het gesticht te ont snappen op 17 Februari jl. Daags nadien pleegden zij reeds diefstal len te St Denijs bij Moeskroen. Zij vernachtten in bunkers en bij dag bedelden zij hun eten ln hoeven. Op 19 Februari belandden sdj te Kortrijk. Rond 14.30 uur vroe gen zij nabij het station van Kort rijk, aan de taxichauffeur Leo Lambert hen naar Brussel te voe ren, waar Vanden Eynde een zus ter had wonen. Te Brussel bezochten zij Inder daad deze zuster en kregen er wat eten en 20 fr. mee. Vooral eer verder te gaan ging Wuilpart een wijnfles kopen. Wuilpart ging achteraan in de auto zitten, Van den Eynde bleef hij de chauffeur. Na een rondrit door Brussel be landden zij te Dilbeek. Hier deden Zondag 20 Dec. werd het een grote dag voor het A.C.V.W. Niet alleen werd de driejaarlijkse feest- vergadering gehouden, doch boven dien werd het 25-jarig bestaan her dacht en meteen de nieuwe lokalen plechtig ingehuldigd. Deze heuglijke dag werd ingezet met een plechtige H. Mis, opgedra gen in de kapel van O. L. Vrouw van Groeninge, tijdens dewelke een prachtige kanselrede werd gehou den door Z. E. H. Kan. Jozef Ver- sele. Diocesaan Proost van het A.C.V.W., die op merkwaardige wijze de verhoudingen schetste tus sen werkgever en werknemer. Deze mis werd bijgewoond door het Be stuur alsmede door talrijke perso naliteiten. Hierna ging in de zaal Groeninge, een prachtige feestver- gadering door. Op het podium had den plaatsgenomen benevens Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, H.H.Léon Bekaert, alge meen Voorzitter A.C.V.W., Stever- lynck Baldewijn, Onder-Voorzitter kring Kortrijk. Z.E.H. Versele, Jos. Vandekerckhove. Lid v.h. Bestuiur, Seynaeve, Md v.h. Tsstuur. In de zaal hadden plaatsgenomen Mi nister Dequae, Z.E.H. Deken. Bur gemeester Coussens. Bestendig Af gevaardigde L. Gillon, Senatoren Baert en Muiier, E.P. Brouwers, Proost A.C.V.W. Oost-VI.. E.P. Housthuyzen. Proost der Neder landse christelijke werkgevers, Hr Louis Depoortere, Voorzitter Tex- tielpatroonsverbond Korti-ijk en Ka mer van Koophandel. H.H. Renard en De Staerke, van hei Landelijk secretariaat der Federatie van Kath. Werkgevers, Volksvertegen woordigers A. Declerok en Degrijse, Hr Ernest Goethals. Ere-arrondis- sementsoomnrissaris en. Voorzitter Beheerraad N.V. Patria, en verder talrijke nijveraars uit gans het gewest. Na het welkomwoord uitgespro ken door dhr Baldewijn Stever- lynsk, gaf dhr Jos. Vandekerck hove overzicht der 25 iaren activi teit, bracht bijzonderste feiten uit 't verleden ln herinnering en schet ste verder de ontwikkeling van de beweging. Vervolgens werd de feest rede uitgesproken door dhr Leon Bekaert. Voorzitter van het Ver bond en Burgemeester van Zweve- gem, waarin hij o.m. de taak en mogelijkheden van het A.C.V.W. belichtte, alsmede duidelijk de stel- lingname der Verenigingen vertolk te ten overstaan van de meest act-uele sociale, economische pro blemen. De taak der christelijke patroons moet gebaseerd zi.in op de geest der obristene naasten liefde. Laten wij dan ook meer en meer onze krachten samenbunde len en verenigd ln onze dierbare en schone organisatie, de plaats welke het katholieke patronaat in onze samenleving inneemt, in ere houdenwij hebben in de loop van deze 25 jaar op economisch en so ciaal gebied, een rijke ervaring op gedaan. Spreker besloot zijn merk waardige toespraak, die langdurig werd toegejuichtMoge ze in de toekomende jaren haar vruchten afwerpen, voor ons land. ons volk, en voor geheel onze katholieke ge meenschap. Het slotwoord werd uitgespro ken door Mgr De Smedt. De prelaat in een diepinslaande uiteenzetting, bracht openbare hulde aan Z.E.H. Van Overbeke, Oud-proost en stich ter der organisatie van A.C.V.W., alsmede aan de huidige Proost E.H. Kan. Versele. Mgr deed beroep op de patroons, opdat allen hun beste krachten zouden samenbundelen ter bestrijding van het zo pijnlijk vraagstuk der werkloosheid. Ook deze magistrale rede werd lang toegejuicht. Daarna had de rituele wijding plaats door Mgr De Smedt van de nieuwe lokalen in de Begijnhof straat. zij Lambert «toppen naait een woning. Maar vooraleer de wagen aan dat huis kwam had Wuilpart zijn fles bovengehaald en sloeg de voerder ermede op het hoofd. De ongelukkige dienden zij nog vuist slagen toe, snoerden hem zijn sjerp rond de hals, beroofden hem van 700 Belg. en 800 Fr. fran ken, en wierpen de man uit de auto. Met de wagen reden de moordenaars verder maar bleven weldra in een gracht steken. 's Anderendaags werd het lijk van Lambert gevonden. Er werd vastgesteld dat de ongelukkige nog een 5-tal uren na de aanslag had geleefd maar was bezweken aan bloedstorting ln de longen, veroorzaakt door de koude. Zelfde dag nog konden de bel de daders aangehouden worden. Voor het Assisenhof heeft Wuil part gepoogd alle schuld te laden op Vanden Eynde, die ontoereken baar is. Vanden Eynde zijnerzijds wierp alle schuld op zijn mede plichtige. Het Openbaar Ministerie achtte de voorbedachtheid bewezen. Vonnis wordt thans verwacht. Na een laatste pleidooi der ver dediging en de replieken werd Dins dag deze sinistere moordzaak ver der afgehaneld. De jury antwoor- de bevestigend op de haar gestelde vragen, inbegrepen de voorbedacht heid. Daar echter het Openbaar Ministerie een verzachtende om standigheid zag tn hoogste straf ge vorderd. ZIJ werden beide tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. Ooststraat. - Tel. 145 ROESELARE Oud gekend 1889 Ds vulpotloden JIF on do vulpennen WATERMAN paren aan de sierlijkheid der lijnen en aan de afwerking van het fabrikaat het aanzien van ean weieldvermaard merk 1) WATERMAN DUO 7 pan mat 2 ichrljfwijzan van I 8 kor. goud doublé-gouden dop met hefboom1.230 Fri met cartouche (lekt niet in vliagtulgan) 1.230 frt 2) WATERMAN MET ZUIGER 14 korooti gouden pen Lang model340 Ere Kort model340 Erf 3) WATERMAN Ei AIR do kogel-ttylo met Intrekbare punt Standaard model143 Erf Model met tafier-punt Chromium Doublé-goud 4) JIE PANTA LUX met 4 gekleurde vtlfte* Chromium Zilver Doublé-goud...» Talrijk* andere modellen ton 45 to M00 Ff. {ratsriaf gtedj Algemeen agent voer Belgle en Luxemb&rf (a/leen In het groot) i N.V. Jlf-Bruuof. 335 Frt 440 Eri 380 Erf 7OO Erf 1.200 Erf Waterman Spijts de beste zorgen verwisselde het onschuldig slachtoffer Donder dag 17 December te 11 uur het tij delijke met het eeuwige. Het slachtoffer laat een weduwe en vijf zoontjes na, waarvan het oud ste 10 jaar is. Honoré Dubois ge noot op het dorp aller achting. Aan de zwaar beproefde familie, bieden de talrijke lezers van «Het Wekelijks Nieuws» hun christelij ke deelneming aan. VERHANDELINGEN OVER WESTVLAANDEREN EERSTE PRIJS AAN FERNAND ROGIERS De plechtige bekendmaking van de uitslag van de provinciale wed strijd voor hpt schrijven van ver- handelingen, die bijdragen tot de kennis en bij voorkeur tot het be vorderen van het bedrijfsleven in Westvlaanderen, gehouden in 1963, had Vrijdag 18 December te 11.80 u. plaats in de Laocoönaaal van het Prov. Hof te Brugge. De ontvangst werd voorgezeten door de Gouverneur Ridder van Outryve d'Ydewalle. Vóór de wedstrijd werden zeven monografieën ingediend; vijf had den betrekking op het havenpro bleem. Volgende schrijvers werden be kroond: a) Toekomstmogelijkheden van de Westvlaamse haven: een eerste prijs van 25.000 fr. aan dhr Fer- nand Rogiers uit Brussel; een tweede prijs (ex-aequo) aan dhh. Raymond Frickel uit Berchem en Edmond Lambert uit Assebroek. b) Een survey over een West vlaamse streek: een aanmoedi gingspremie van 3.000 fr. aan dhr Constant Platteau uit leper. De personaliteiten gekiekt voor de nieuwe gebouwen Men herkent van links naar rechts Heer Seynaeve, Z. E. H. Deken Verhelst, Z. E. II. Van Overbeke, Minister Dequae, Mgr De Smedt, Heer Leon Bekaert: op de tweede rij: Z. E. H. Versele, Heer Baldewijn Steverlynck, Heer .Tos. A andekerekhove, Burgemeester Coussens en leden van het Be stuur. Inzet links: het podium tijdens de uiteenzetting van Heer Vandekerckhove. Inzet rechts: Mgr De Smedt, tijdens de rituele wijding van de nieuwe lokalen. Het slachtoffer Honoré Dubois Woensdag 16 December fietste de 41-jarige Honoré Dubois in ge zelschap van zijn zoontje Hendrik, in de vroege morgen naar de dorpskerk om er de Gulden Mis bij te wonen. Onderweg deed hij door een onfoekene oorzaak een zware val en bleef roerloos liggen. Voorbijgangers boden onmiddellijk hulp. Het zoontje kwam er met lichte kneuzingen vanaf, doch ge zien zijn ernstige toestand, werd vader Dubois naar de kliniek te Izegem overgebracht, waar men een zware schedelbreuk vaststelde. Het H. Oliesel werd toegediend. In aansluiting bij de week voor veilig wegverkeer komt het Nationaal Comité tegen het Alkoholfsme opnieuw een actie bij middel van grote borden te ontketenen. Zo krijgt men op alle drukke verkeers punten te Brussel onder vorm van een gebiedend «DRINK.., STUUR... STERF...» een voor velen rake werkelijkheid voor ogen. IN SNEEUW DE ARDENNEN Het milde weder dat wil tot half December hebben gekend, schijnt wel voorbij te zijn. De temperatuur is kouder gewor den, we kenden ln onze gewesten wat regenvlagen, wijl het ln de Ardennen reeds ls begonnen te sneeuwen of ijzel viel. Te Jeruzalem heeft het ook ge sneeuwd, wijl er in de streek van New-York vorst met 10 graden on der nul intrad. Sneeuw viel ook ln Denemarken en Noorwegen. Te Berlijn waren de wegen beijzeld. In Beieren en het Zwarte Woud viel ook de eerste Zie vervolg hiernevens BRITSE AUTO'S ZULLEN WORDEN GEMONTEERD TE OOSTENDE Naar verluidt zal een Britse auto fabriek aan een groot Brugs M taalbedrijf de montage toevertroi ven van al haar auto's besten voor het Europees vasteland. Zoekt g'iets t'huren of te kogen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats oj teal Wacht niet langer, plaats nog ftrf' 'n Kleine ZOEKERin ons blot sneeuw, wat de hoteliers ln de ha1" den deed wrijven, omdat de win tersport er mogelijk worden zal Londen, daarentegen, bleef gf huid ln mlsrt. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Het aantal betichten is betrekkelijk klein wanneer men nagaat welke omvang het on derzoek nam. Er zijn immers heel wat per sonen die min of meer met de bende Pollet betrokken werden, doch die bij gebrek aan voldoende bewijzen vrijuit mochten gaan. Wat de behandelde zaken betreft, werden al de gevallen, waarover in de loop van het verhaal gehandeld werd. onder de loupe genomen. Alleen de moord te St Ven an t ge pleegd, werd onaangeroerd gelaten. Er wa ren geen genoegzame bewijzen voorhanden om deze zaak op de lijst der misdaden te schrijven die door de bende Pollet gepleegd werden. Hun zondenregister was ten andere reeds zwaar genoeg. Terwijl een stille, eentonige motregen uit een grijze hemel viel, trappelden de nieuws gierigen samen rond het gevang van St, Omaars, ln de morgen van 15 Juril 1903. De behandeling voor het Assisenhof van St Omaars der misdaden ten laste van Abel Pollet en consoorten, zou beginnen. Een stérke wacht van een veertigtal gen darmen neemt de ordedienst waar bij de ui- gang van het gevang en in de aanpalende straten. Een klein pleintje voor de, ingang is afgezet, niemand mag er zich bevinden en de nieuwsgierigen worden tot op eerbiedige afstand achteruit gedrumd. Klokslag 8 uur draait de ingangsdeur pie pend- open. De ruimte daarachter is donker en het wordt heel stil, want iedereen weet dat Abel Pollet zal naar buiten treden. Buiten staan twee rijtuigen klaar. Het zijn nietde gewone gevangeniswaigens, want er is slechts één wagen van dat soort beschik baar. Voor de gelegenheid heeft men twee gesloten pakwagens gehuurd, het lijken wel oude postkoetsen te zijn. Voor de koetsiers is het een ongewone karwei. Plots komt er beweging in de deuropening. Twee gendarmen stappen naar buiten, ge volgd uoor Abel Pollet, die tussen twee gen darmen loopt. Dan volgt August Pollet en zo de een na de andere, telkens twee gen darmen met in hun midden een der ban dieten die allen stevig geboeid zijn. Het publiek, dat gewoon was Pollet en zijn bendeleden met opgeheven hoofd te zien stappen tijdens de verschillende gelegenhe den dat zij om het een of het ander in pu bliek verschenen, krijgt thans precies heel andere mensen te zien. Pollet laat het hoofd hangen, de anderen eveneens. Zij weten maar al te goed dat het nu wellicht om hun leven gaat. Het wordt voor hen bittere ernst. De twee ruime koetsen zijn vrij vlug ge vuld en een gedeelte der gevangenen moet wachten tot een rijtuig van het gerechtshof za.l terugkeren. Even later worden ook de overblijvenden afgehaald en weldra is het gezelschap voltallig in het Justitiepaleis. Rond het gerechtshof is de bewaking nog strenger. Naast gendarmen is er zelfs een afdeling van het leger om de ordedienst te verzekeren. Nadat de gevangenen veilig in da zaal geraakt zijn, wordt ook het publiek toegelaten, dat in een oogwenk de voorbe houden ruimte vult. Bevel was gegeven slechts een honderdtal personen binnen te laten, meer plaats ls er niet. Wanneer die honderd uitverkorenen in de zaal zijn, ziet het er buiten nog even grauw uit van het volk. De menigte moet er zich wel bij neer leggen en gaat stilaan uiteen. Nochtans zijn er enkelen die hardnekkig bij de deur blij ven staan, in de hoop dat er misschien wel iemand zal zijn die de zaal verlaat. In de zaal heeft men immers heel bij zondere schikkingen moeten treffen. De ge wone bank der beschuldigden volstaat niet om plaats te bieden aan de bende Pollet. Daarom werd er midden in de gerechtszaal een soort leeuwenkool opgetimmerd, waar de 27 beschuldigden hun plaats vinden. Het lijkt werkelijk op een getraliede leeuwen kool, waarrond een indrukwekkend aantal gewapende gendarmen de wacht optrekken. Men heeft eveneens speciale maatregelen- moeten treffen om aan de journalisten een plaatsje te geven. Uit België zijn er even veel persmannen aanwezig als uit Frankrijk. Plechtig doet te 9 uur het Hof zijn in trede. Raadsheer Lefranqois van het Hof van Beroep te Dowaai zit het Hof voor, met als bijzitters Quantin, de voorzitter dei- Rechtbank en de rechter Trinquet. Daal de zaak verschillende dagen in beslag zal nemen, zetelt Meester Proy als bijgevoegd bijzitter. Als Procureur der Republiek treedt op Meester Mouron: Meester Mirande is Substituut en grefïier is Louvet. Daar de bende Pollet zich zowel ln België als in Frankrijk aan de ergste misdaden plichtig maakte, wordt deze zaak van op voor behouden plaatsen ook gevolgd door twee Belgische magistraten: Baron van Zuylen van Nyevelt, Raadsheer, en Ridder van Ele- wyck, Substituut van de Algemene Procu reur. Na hun aanstelling nemen de gezworenen in de hun voorbehouden loge plaats. De zitting begint met de ondervraging van de beschuldigden over hun eenzelvig heid. Abel Pollet staat recht en dan valt het iedereen op dat de rovershoofdman een ge daanteverandering ondergaan heeft die in zijn voordeel strekt. Tot voorheen droeg Abel Pollet een kort geknipte baard. Hij is thans glad geschoren. Alleen zijn zwarte snor heeft hij laten staan en draagt hij thans met twee ln de hoogte wijzende pun ten. Hij staat recht in de box als 'een fikse jonge kerel. Zijn kleding is verzorgd. Abel Pollet antwoordt eenvoudig op de hem ge stelde vragen, zonder enig geweld of aan stellerigheid. Gelijk hij daar staat zou men in hem de gevreesde moordenaar en dief zeker niet zoeken. August Pollet heeft een heel wat minder gunstig voorkomen. Zijn puiperachtige, zware oogschelen geven hem een geheim zinnige uitdrukking. Hij antwoordt met nauwelijks hoorbare stem en geeft blijk heel wat minder wilskracht en stoutmoedig heid te bezitten dan zijn broer. Hij komt voor als een zeer onbeduidend man. De vrouwen aarzelen om te antwoorden, de meesten zitten te snikken. De atmosfeer van de gerechtszaal maakt blijkbaar grote indruk op hen. Zij zijn trouwens op een zeer ongewone wijze bij het werk der bende Pollet betrokken geraakt. Op mogelijks Louisa Matoret na, die een gemakkelijk le ventje leidde, zijn al deze vrouwen gewoon geweest aan een hard leven. Zij moesten thuis werken en slaven, want van de op brengst der diefstallen zagen zij doorgaans heel weinig. De mannen hielden het grootste deel van de buit voor hun slemppartijen, maar nu de rekening moet vereffend dei- bende Pollet, worden ook de vrouwen ter verantwoording geroepen. De vereenzelviging der beschuldigden is een pleegvorm die weinig tijd in beslag neemt en spoedig kan de griffier beginnen met het voorlezen der lange beschuldigings akte. Nauwelijks is de griffier hiermede be gonnen, of plots valt August Pollet in be zwijming. Een geneesheer brengt hem spoe dig weer bij en de griffier kan verder lezen. Het is een harde karwei voor de griffier, die gans de voormiddag voortgaat met het voorlezen der beschuldigingsakte. Ook gans de namiddagzitting wordt er door in beslag genomen tot de zitting te 6.30 uur de grif fier met een zucht van verlichting deze voorlezing eindigt. De tweede zittingsdag, 17 Juni, werd met dezelfde plichtplegingen ais de vorige inge zet. De bewaking der gevangenen is nog strenger dan de vorige dag, want toen men de eerste dag de aangehoudenen terug naar het gevang bracht, hoorde men op straat tussen de menigte vijandige kreten uiten aan het adres van Abel Pollet en zijn spits broeders. De zuring begint met de verdere onder vraging van de beschuldigden. De hoofdman der bende komt het eerst aan de beurt. Uw naam is Abel Pollet? Gij doet om zo te zeggen noch ambacht noch stiel? Gij zi.it blauwer en gij leeft van stelen? Gij zijt gehuwd en hebt drie kinders, die tegen woordig aan de Openbare Weldadigheid zijn ABEL POLLET AUGUST POLLET de twee hoofd beschuldigden. toevertrouwd? Gij zijt meermalen, gestraft geweest? Op al deze vragen, snel achter elkaar ge steld, antwoordt Abel Pollet met een hoofd knikken. Wanneer de voorzitter hem ondervraagt over zijn misdadig leven, schijnt Pollet ech ter plots wakker te schieten. Schaamteloos verhaalt hij hoe hij zijn eerste diefstal be dreef op de dag van zijn eerste Communie. Met radde tong verhaalt hij enkele feiten uit zijn misdadig leven, maar dit belet niet dat hij goed weet wat hij zegt en wat hij toe geeft. Wanneer de voorzitter handelt over een diefstal die reeds lang geleden gepleegd werd, werpt Abel Pollet ertussen: Daarvoor kan men mij niet meer ver volgen noch straffen. Het feit ls verjaard. Bij dat alles vergeet de voorzitter noch tans niet te vermelden dat Abel Pollet zich op voorbeeldige wijze gedragen heeft bij het leger. Buiten Ieders verwachting is de ondervra ging van Abel Pollet betrekkelijk kalm ver lopen. Dan komt zijn broer August aan de beurt. Hem worden zo ongeveer dezelfde inleiden de vragen gesteld met als bemerking aan hpt slot daarvan dat hij reeds driemaal gestraft werd. Hierop antwoordt August: Ik doe opmerken dat ik nog nooit iemand geslagen heb met een stuk alaam en dat ik nog nooit geweer of revolver ln handen heb gehad. De ondervraging gaat dan voort over *ljn deelname aan verschillende misdrijven. Plots, te midden van deze ondervraging, keert August Pollet zich woedend naar rijn vrouw. Hij steekt de hand uit in haar rich ting en zegt: Mijn vrouw heeft mij altijd slecht be handeld. Zij wist alle slach van kwaad «n heeft met haar eerste man gedaan gelijk met mij. Indien het gerecht over mij slechte inlichtingen heeft, dan is het door haar toe doen. August Pollet schijnt na deze verklaring zijn stoutmoedigheid te hebben teruggévon- den. Hij bekampt vinnig alles wat hem tra laste gelegd wordt en hij weert zich hard nekkig. Ten einde raad moet de voorzitter hom het zwijgen opleggen met er August naar te verwijzen dat hij later tijdens de debatten nog gelegenheid genoeg zal krijgen om zich te verdedigen. (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12