- - Maart November *ÜW HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 2 Jan. 1054. SlZ. 0. ar •fr Januari Februari April Mei Juli Augustus M September October December ,W5Ss-;s«. .WSSSiSM. ■r^ jaar 1953 is op zijn einde gesukkeld, de 365 dagen zijn het hoekje om. Al leeft de mens tegenwoordig veel sneller dan vroeger dan heeft vadertje tijd nog altijd zijn 365 dagen, ieder van 24 uren, nodig om een jaar te vullen, zolang men het ten minste bij de hui dige kalenderberekening houdt. Met er om de vier jaar een schrik keljaar tussen te passen is alles in kannen en kruiken. Ieder jaar willen wij van de 365 voorbije dagen een overzicht geven. Wij schuiven in deze jaaroverzichten de lantarenplaatjes voorbij, een kleurig beeld tekent zich af op het witte scherm van Oudejaarsavond. De rampen en ongevallen zijn in rouw gesluierd. Het beeld van hen, die op noodlottige wijze om het leven kwamen, schuift voorbij. De verwoesting, aangericht door een ontketende natuur, glijdt voorbij. Het noodlot heeft geen hart, geen gevoel. Wij kijken even naar het geheimzinnig schaakbord, waar de goed berekende zetten gedaan worden van het politiek leven. Zelfs na 365 dagen ziet de oningewijde nog niet klaar in dit duister spel. Sympathieker doet daarom de samenvatting aan die wij beti telden als Losse grepen uit het oude jaar Wij vinden er het leven meer langs zijn werkelijk uitzicht geschilderd, met zijn vaak scherpe kontrasten. Geen schilder heeft dergelijk kleurig palet bij de hand. Het zijn losse grepen in de echte zin van het woord die zich in geen enkel keurslijf laten prangen en die, door hun vaak uitbundige tegen stelling zelf, het trouwste en het meest waarachtige beeld geven van het voorbije jaar. Hiernevens links: Rumbeke bracht een waardige hulde aan Blinde Rodcnbach, dit in het kader va» de grootse jubelviering der Ver- eenigde Vrienden Hiernevens rechts: Onze zo gelief de Prinses Josephine-Charlotte trad in d" loop van het jaar in de echt met Prins Jan van Luxemburg. Geheel Be'gië leefde deze feeste lijkheden mede. LOSSE GREPEN UIT HET OUDE JAAR De Inhuldiging van het nieuw pompstation te Woumen: een welvaart voor de streek. 1 - Van het oude naar het nieuwe jaar maakte men kennis met een echte ouderwetse winter, die zich liet gelden in gevaar lijke sneeuwstormen over gans het land. 7 - Aardschok in de Brusselse om geving geregistreerd zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. 12 - Z. H. Paus Pius XII benoem de 24 nieuwe Kardinalen tij dens geheim Consistorie te Rome. Volgens agentschap Fides werden in 1952 in totaal 1.100 Missionarissen uit China ver bannen. Opening van het 36' autosalon te Brussel. De Westvlaamse letterkundige André Demedts met zijn ro man De ring is gesloten laureaat der Scriptores Ca- tholici 28-29 Misdadige handen vernielden de grafzerk van de priester dichter Caesar Gezelle te Moorsele. 8 - Overal ter wereld wordt edel- moedig gegeven om de slacht offers der overstromingsramp van 1 Februari ter hulp te snellen. 12 - Het Krijgsgerecht te Bordeaux bestraft met 2 doodvonnissen en 18 gevangenisstraffen de massamoord tijdens de oorlog door Duitsers te Oradour (Fr.) gepleegd. Na betogingen in Frankrijk worden de daarin betrokken en tot gevangenis straffen veroordeelde Elzassers in vrijheid gesteld. 14 - Opening van het Landbouw- salon te Brussel. 15 - Staden vierde het zeldzaam jubileum dat hetzelfde sche pencollege meer dan 20 jaar het bestuur der gemeente waarnam. 22 - Peegie naar het boek van Willem de Hazelt, door Willem Putman voor toneel bewerkt, voor het eerst te Roeselare op gevoerd en toegejuicht. - Bezoek van Mgr De Smedt aan feestvierende seizoenar beiders te Roeselare. 27 - Hoogeerw. Hr Vicaris Capitu- laris J. Mahieu uit Poperinge tot Protonotarius Apostolicus en Hoogeerw. Hr Vicaris-Ge neraal Quaegebeur uit Nieuw- poort tot Huisprelaat van Z. H. de Paus benoemd. Z. H. Paus Pius XII op deze dag 77 jaar oud, vierde de 14' verjaardag zijner verkiezing tot Paus. Zilveren jubileum van St Jo zefs Vrije Beroepsschool te Kortrijk in aanwezigheid van Mgr De Smedt plechtig ge vierd. Inzegening der nieuwe Re- gentenschool te Torhout door Mgr De Smedt in tegenwoor digheid van Mgr Cento en van de Gouverneur der Provincie. E. H. Joris De Jaegher tot hoofdaalmoezenier der sei zoenarbeiders benoemd. 2 - De jaarlijkse Ieperse Handels foor in de Lakenhalle geo pend. 9 - Prinses Joséphine - Charlotte van België met Erf groothertog Jan van Luxemburg in het huwelijk getreden. 13 - Z. E. H. Kan. Van Besien tot Diocesaan Proost van het N.C. M.V. benoemd. 19 - Geslaagde A. W. T. - Gouwdag te Rumbeke als inzet van het eeuwfeest van de Vereenigde Vrienden 26 - Australische Ambassadeur in Frankrijk, Sir Keith, bracht bezoek aan Westvlaamse frontstreek. - Nieuw oorlogsgedenkteken, in vervanging van het door de Duitsers vernielde, onthuld te Steenstrate. 1 - Z. H. Paus Pius XII spreekt voor 4.000 Zuid-Italiaanse ar beiders over het arbeidspro bleem ter gelegenheid van de 1 Mei-feesten. - Mgr De Smedt opende Maria- 17 - 25 - 7 - 17 - maand te Dadizele in aanwe zigheid van duizenden bede vaarders. 4 - Mgr De Smedt droeg voor hét eerst als Bisschop van Brugge de kostbare Relikwie van het H. Bloed in de Brugse H. Bloedprocessie. 15 - Beruchte alcohol-smokkelaars- bende van La Gorgue, wegens diefstal en smokkel van 6.000 liter alcohol, streng gestraft voor de rechtbank te Haze- brouck. 16 - Herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland in aanwezigheid van Z. Em. Kardinaal Van Roey, Pauselijk Legaat. 22 - Lustrum-Bedevaart te Izen- berge in aanwezigheid van Mgr De Smedt. 24 - Koksijde kreeg wapenschild en vlag in aanwezigheid van Eerste Minister Van Houtte en Minister Moyersoen. 31 - Blijde intrede van Koning Koning Boudewijn te Brugge. - Gedenkteken onthuld te Gre- velingen aan de brug, waar in 1952, 35 Gentse toeristen om het leven kwamen. 7 - Gelijktijdig te Poperinge en te Kortrijk had de jeugdolym- piade plaats voor de K.S.A. en het Vrij Middelbaar Onder wijs. 13 - Op grootse wijze werd te leper en te Wulveringem het Merghelynck eeuwfeest ge vierd. - Toren, Beiaard en Vismijn te Nieuwpoort door Mgr De Smedt plechtig gewijd. 15 - Jubelprocessie van het Heilig Bloed te Voormezele. 19-20 Jaarlijks N.C.M.V. Congres te Brussel. 20 - Standbeeld van de blinde Alexander Rodenbach te Rum beke onthuld. - Rood Kruisafdeling Boezinge voor de tweede maal winnaar van de wisselbeker in het Provinciaal tornooi. 25 - Mgr Van Nuffel, leider van St-Romboutskoor, op 70-jarige leeftijd overleden. - Plechtige wijding der paro chiekerk van Kaaskerke door Mgr De Smedt. 28 - Gedenkplaat onthuld waar Stijn Streuvels werkte en leef de te Avelgem. - Grafkapel van Broeder Isidoor gewijd te Kortrijk. 6 - De inrichting Onze Kinde ren te Rumbeke ontving het bezoek van Mgr De Smedt. 11 - Nationale Landdag der Kroostrijke Gezinnen te Brug ge. Regeringssteun toegezegd. 12 - Lo, winnaar van Landelijk tornooi, gaf schitterend lan delijk feest. - Geestdriftige dag van het Vlaamse Lied te Brussel ging, na een eerste verbod toch door. 13 - Inwijding van Ste-Godelieve- Abdij en Putje te Gistel, door Mgr De Smedt. 19 - Standbeeld van St Idesbald te Koksijde onthuld. 20 - Gilbert Latihoor tijdens nach telijke vechtpartij vermoord te Avelgem. 21 - Prachtig Zomerfeest van het N.C.M.V., gewest Poperinge, te Kemmel. 2 - Te Nieuwpoort had het 18* Nationaal Huldebetoon aan Koning Albert plaats. - Drie Kortrijkse wereldreizigers met hun zeeyacht Omoo na meer dan 2 jaar afwezig heid, te Zeebrugge aangeko men. - Kristen Middenstand te Me nen vierde 50-jarig bestaan tijdens prachtig zomerfeest. 9 - K.S.A. Noordzeegouw vierde 25-jarig bestaan. Stichter en bezieler, Z. E. H. Kan. Dubois, geestdriftig gehuldigd. 16 - Plechtige Hoogmis in de pui- nen van de Abdij ter Dui nen door Mgr De Smedt op gedragen, herdacht de 800* verjaring van het overlijden van de H. Barnardus. 23 - Tienduizenden Bedevaarders woonden de 26* Ijzerbedevaart bij. Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt draagt de kostbare relikwie in de ver maarde H. Bloedprocessie te Brugge. 6 - Het pompstation, voor droog legging der broekagiën, te Woumen ingehuldigd. 13 - Nieuw klooster voor slotzusters Passionistinnen gewijd te Kortrijk. 20 - Agnes Vandewiele uit Menen van uit een hinderlaag neer geschoten door woestaard die het op het leven van haar I man gemunt had. I 24 - Poperingse Floraliën, geopend 1 door dhr Gouverneur van I Westvlaanderen, lokte duizen- den bezoekers. 27 - Nieuwe toren en zijbeuken der kerk van Kruiseeke door Mgr De Smedt plechtig ge wijd. 28 - Mgr De Smedt wijdde nieuwe scholen in te Leisele. 2 - Eerste naoorlogse hoptentoon stelling te Poperinge geopend door dhr Gouverneur van Westvlaanderen. 3 - In een belangrijke toespraak tot rechtsgeleerden laakt Z. H. de Paus iedere vorm van tota litaire rechtspleging. 7 - Plechtige wijding door Mgr De Smedt van onderwijsin richting te Roeselare voor verachterde kinderen. 12 - Bezoek der Pers aan de bijna voltooide grondvesten van de nieuwe IJzertoren. 18 - Westvlaamse Ignatiusvereni- ging herdacht te Roeselare haar 5-jarig bestaan. 25 - Zogezegde reparatiebedevaart van het IJzerfront te Diks- muide te midden van totale onverschilligheid der bevol king en meer dan indrukwek kende ontplooiing van Rijks wachtbescherming. 31 - Twaalf landgenoten uit Rus sische gevangenschap ontsla gen te Brussel aangekomen. - Druk bezochte V.E.B.O.-stu- diedag en tentoonstelling te Brugge. 1 - Brussel opent officieel zijn Televisie-uitzendingen. 2 - Grote Opvoedersdag van het C.O.V.-Westvlaanderen braclht 3.000 leerkrachten samen in de Kursaal te Oostende. 8 - Twee nieuwe dekenijen opge richt in Bisdom Brugge. Z. E. H. Sobry wordt Deken te Ize- gem. 9 - Afschuwelijke oudermoord te Gent. De 19-jarige Oswald Spruyt brengt vader en moe der op beestachtige wijze om het leven. 15 - De Westvlaamse cultuurdagen I groeiden uit tot prachtige ge tuigenis van Christelijk en Vlaams bewustzijn. - Drie verdienstelijke onderwij zers van St-Stanislascollege te Poperinge tijdens prachtig ouderfeest vereremerkt. 17 - De oude Gaston Dominici be kent na beschuldiging door zijn zonen, de drievoudige moord op de Drummond's te Lurs op 5 Oogst 1952. 19 - Kamiel Anseeuw uit Oostduin- kerke, wegens moord op jacht wachter Legein tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. 25 - Voor de tweede maal dit Jaar werd een aanslag gepleegd op de grafzerk van Caesar Gezelle te Moorsele. 6 - Officieel bezoek van Mgr De Smedt aan Poperinge. 20 - Europa-referendum gaf 83,4 ja-stemmen te Roeselare en 74,2 te Verviers. - Het Algemeen Christelijk Ver- I bond van Werkgevers te Kort rijk vierde met luister zijn zilveren jubileum. 22 - Mgr Forni, de nieuwe Aposto lische Nuntius in België, te Brussel aangekomen, in ver vanging van Mgr Cent'o, thans te Lissabon benoemd. I 4 - Het wonder der wenende Ma- donna te Syracuse door het Concilie der Siciliaanse Bis- 1 schoppen erkend. 1 In de nacht van 28 op 29 Februari werd het grafmonument van Priester-Dichter Cesar Gezelle zwaar geschonden. Ook de vernieuwde grafzerk zou enkele maanden nadien opnieuw worden onteerd. 1953 betekende de acnvatting van de heropbouw van de Uzertoren. De Hr Gouverneur van Westvlaanderen kwam in hoogsteigen persoon de eerste na-oorlogse hoptentoonstelling te Poperinge openen. De EE. PP. Minderbroeders, te Diksmuide, vierden hun 500-jarig bestaan. Te Steenstrate werd het vernield monument door een nieuw gedenkteken vervangen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 9