Ik kan maar verslag geven I E POPERINGE - IEPER - WERVIK President Coty hoeft te zijn niet bang Tractorbestuurder door trein gegrepen te Rumbeke en op slag gedood Drie Westvlaamse mijnwerkers nabij Thumaide om het leven gekomen Auf obusvoerder 22-Jarige slagersgast door verdrinking om het leven gekomen te Adinkerke personen ernstig gekwetst Dubbele verstikking te Langemark Twee ouderlingen dood bij omgevallen kachel aangetroffen Ledige autobus kwam in groep personen terecht die oponthoud hadden wegens aanrijding 50' JAAR. Nr 3. 12 BI*. Prijs 3,— Fr. ZATERDAG 16 JANUARI 1954 ONZE 3 UITGAVEN: UITGAVE -1 NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN Een kijkje achter de schermen I lit AANSTAANDE VERKIE ZINGEN WAARSCHIJN LIJK OP 11 APRIL 1954 ZONDACSPLICHT EN TELEVISIE HELICOPTERHAVEN TE OOSTENDE REMI BRUNEEL uit Ooigean ,N hier nu is het verslag. Niet van een gemeenteraad, noch van de Kamer; maar 't was toch een vergadering in Meesters beste kamer 'k Was verwacht om te nieuwjaren. 't Zou een gezellige avond zijn met een sigaar en met een nieuwjaar- wafel; een lukke heet dat in 't Westen! Maar 't was heel wat anders; spijts die sigaar en die lukke. de weet wel wat dat is een interview *t Als ze iemands kunsten afvragen! Dat gebeurt gewoonlijk, onder vier ogen, met grote katten of met sportmannen, 'k Ben 't een noch 't an der; 't gebeurde bovendien onder... veel ogen, maar het trok er toch op. Meester had nog vier kennissen erbij gevraagd en 'k ge voelde algauw dat zij inderdaad mijnkunsten gingen af vragen. Een Zalig Nieuwjaar, over en weer en... 't spel begon. Wat peist ge alzo, Pê, over de lezers van «Het Wekelijks Nieuws t Zou dat goe volk zijn; mensen van 't rechter bedde Was me dat nu ook een vraag, en ge krijgt die botsbollig in uw gezicht. Ik was op het punt de rollen om te keren en te vragen: Eiwel wat denkt gij er overMaar 't is altijd beter ze ven keren na te denken, 'k Ga niet beweren dat ik aan die zeven keren kwam; maar 'k zei wat ik meende: dat is t beste volk van onze strekeMeestertot die soldaten toe die in Duits- land ons blad verslinden! Is er met dat volk iets te doen t Voor 't goed, natuurlijk, plaagde Meester, 'k Werd gewaar dat ik in de volle zat. Meester en die vrienden beraamden iets en ik was het slachtoffer... de duts. Ja, wat nu geantwoordIk moest toch mijn volk verde digen. 'k Zei kort weg: Gij twijfelt daar toch ook niet aan Maar, meteen had ik het liggen! Meester loech nu kake- breed; de anderen ook. «We kenden uw antwoord op voor hand dat kreeg ik nu maar vandaag zijn wij begon- non en morgen moet gij mede met ons.., voortdoen. Ik luister! 'k Was nü toch zeker dat ik er... aan was! Keel eenvoudig is 't, zei Meester. We hebben hier vanavond een soort comité gesticht voor onze parochie. We zijn van uw gedacht, Pè, ons volk is coed, door-goed, koekedeeg zoudt gij zeggen, maar ze zijn te 'stille, ze tonen niet genoeg naar buiten dat ze t goed menen, 't Zit er diep in, maar 't komt er moeilijk en traag uit Dat is spijtig. Dat leidt naar onverschilligheid en benauwdheid. WaaT~ om zou ik mij iets aantreK- kenf... die ander daar dient er beter voor! Ze weten wel wie ik ben, waarom moet ik daarmee te kope lopen f Overtuiging zit van binnen, ge loopt daarmee op straat niet lijk met een... drapeau! Al zul ks antwoorden krijgt ge van die fraaie mensen, die liever stil voortdoen en liefst gerust gelaten worden. Er zijn uitzonde ringen, Pé, er zijn er, maar bij de kwaden gaat het anders. Die zwijgen niet... 't vat geeft daar altijd uit wat het m heeft. Dees jaar, Pé, moet ge onze mensen wakker schudden, helpen warm maken, de zaak is het weerd. We zullen dit jaar grote en schone feesten zien, grote bedevaarten, grote kerkelij ke plechtigheden, 't Is immers 't Maria-jaar. Daar zullen als vanzelf onze mensen deel aan nemen, 't Gaat gemakkelijk mee te doen met den hoop; en al die feesten worden geschikt en geregeld door «onze» priesters; en ons volk houdt nog van 'zijn priesters. Maar we moeten zelf uit onze schelp kruipen, Pê. Daar om hebben we hier nu een comité gesticht. Ziet ge, al de wijken van de parochie zijn hier vertegenwoordigd. Mr de Pastoor weet het en laat ons doen; hij weet dat we 't goed menen. Maar gij moet er bij zijn en ge moet bovendien er voor zorgen dat alle parochies in 't vuur komen. Dat is uw werk, Pê Ik kende die mannen van het comité; Meester had goed ge kozen. Er zat kruim in die kerels die allen nog bij Meester... gezeten hadden. We werken naar buiten en naar binnen, Pé! 't Is op onze parochie Ujk op alle Vlaamse parochies. Waar men gaat langs Vlaamse wegen, oude hoeve of tronk Weet ge hoeveel er te tellen zijn op onze parochie! Kent gij de geschiedenis ervan! Er zijn nieuwe, er zijn heel oude, scho ne en vervallene. Iedere wijk zorgt er voor dat die kapellekens in orde komentegon de Meimaand. Kan het zijn dat 1954 voor bijgaat zonder dat er een nieuwe bijkomt die aan onze.., kindskinderen moet bewijzen hoe wij van Moeder hielden in dat jubeljaar Met de Meimaand worden al die kapellen versierd en 't beeld van de Lieve Vrouw in bloemen en licht gezet; en iedere avond komen de buren daar saam de paternoster bidden en een Maria-lied zingen... nabij de veldkapel. Vergeet niet de meesters, de onderwijzeressen en de zusters er op te wijzen aat ze tijdig aan hun hinders die Lieve Vrouw-liederen moeten aanleren. Pasen komt laat dit jaar en 't zal nog vacantie zijn als de Meimaand begint. D&t is naar buiten en binnen, Pe! En nu naar binnen! Bij ons en bij U, Pê, is het oude ge woonte dat er de Zaterdagavond licht brandt bij t beeld van Ons Lief Vrouwke. Toe, Pê, een duwke en er volgen honderden van onze gezinnen, de Zaterdag! Koter uw volk eens op. «De Zondag uit plicht, de Vrijdag uit liefdeZo is het voor de Mis. Dit mar de Zaterdag er bij voor... Moeder. Moet ge er dan nog bij zeggen dat het uit... liefde is! Kom. voor... Moeder! De Paternoster in de familie, 's avonds'k Gelove dat de duivel zelf er zich mede heeft bemoeid om die aloude gewoon te in onze gezinnen kapot te slaan; want die kerel heeft he voorzien op de Lieve Vrouw, dat is van gister niet! Vergade ringen, feesten, voordrachten lopen in de weg! Waar een wil is, is een weg! 't Kan geschikt! Het jong volk vindt dat... Kom, heeft dat jong volk geen Moeder meer! Of moet het jong volk van Moeder niet meer houden! Ik kan dat nog min of meer verstaan in die gezinnen waar moeder ook maar wei nig van haar hinders houdt. Maar die moeders lezen aiidere bladenPé! Duw er op, Pé, duw er op! De traditie MOET be waard! We zaten lang bijeen nog dien avond. Wat daar verder geschikt en beredderd werd was meer van plaatselijke aard. Met iemand als «Meesterzal het hier wel in orde komen; en 'k wenste maar dat er op iedere parochie een Meester ware om zulk comité ineen te steken en te leiden. Ik kan het maar... zeggen, ik kan maar verslag geven, hoe geren ik het ook doe! HET WEKELIJKS NIEUWS P0PER1NGE - IEPER - WERVIK ROESELARE MENEN - KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT - DIKSMUIDE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Postabonnement voor 1954: België 136. Andere landen 200 fr. Haast elke natie heeft haar bij zondere veiligheidsdiensten, die voor de veiligheid van het staats hoofd instaan. In dit verband lijkt het ons thans meer dan ooit oppor tuun eens na te gaan welke metho des de Franse Sureté die thans de veiligheid van dhr Coty. de nieu we president der Franse Republiek moet waarborgen er op nahoudt. GEEN PUBLIEKE MACHTSONTPLOOIING In tegenstelling met hun Ameri kaanse collega's, die zich liefst in een waas van vaak overdreven en daardoor in 't oog springende ge heimzinnigheid hullen, gaan de le den van de Franse veiligheidsdien sten zo onopvallend mogelijk te werk, zonder er nochtans iets van hun oplettendheid bij in te schie ten. Nemen we bijvoorbeeld de Ame rikaanse G-men allen rijzige en robuuste kerels, die Eisenhower op zijn reizen vergezellen en meestal reeds door hun originele kleding en dito houding hun ware identiteit verraden. De leden van de Franse veilig heidsdienst daarentegen vatten hun taak op een sobere en meer be scheiden manier op, zonder dat hun PRESIDENT COTY na veel moeite gekozen, thans angstvallig bewaakt! fijn getrainde elementen, die bij hun uitstapjesbovendien een waar arsenaal bij zich dragen. Zo treft men in hun zakken: een gum miknuppel. bestemd voor lijf-aan- lijf gevechten; een revolver van het kaliber 7 mm. 35, verborgen onder de linkeroksel en een revoiver, kaliber 7 mm 65, in de broekzak, en in zo wat alle zakken de nodige munitie voor de beide wapens. Het doeltreffendste wapen blijkt wel de gummiknuppel te zijn, die om velerlei redenen wordt gepre fereerd. Ten eerste omdat hij geen lawaai maakt en ten tweede omdat een snelle slag op een hand, die met revolver of mes gewapend is, de aanrander ertoe noopt het wa pen te lossen. Aan de physieke conditie van de leden der veiligheidsdiensten wordt eveneens een bijzondere zorg be steed. In het paleis van de presi dent beschikken zij over een spe ciale zaal, waar ze onder leiding van bevoegde leermeesters tweemaal per week lessen in judoworstelen ont vangen. INSPECTEUR PIETRI DE SCHUTSENGEL In inspecteur Pietri, een man van kleine en sobere gestalte, zou activiteit daarom enigszins wordt hoge functionarissen, moeilijk de men nauwelijks een veiligheids- beperkt. lijfwachten van de president zou agent herkennen. Hij is het noch- De eerste zorg van de veiligheids- herkennen. tans die met de permanente bewa- dienst van het Elysée bestaat er in FFV wandftfnd arsfnaal ?*Dvallr f eerste magistratuur zich te mengen onder de menigte EEN WANDELEND ARSENAAL... der Republiek gelast is officiëlen en ministers die de Fran- De Franse veiligheidsdienst is sa- Zijn misschien ietwat zonder- se president bij zijn reizen verge- mengesteld uit een dertigtal com- linge opdracht bestaat er inder- zellen Zo kan men het Franse missarissen en inspecteurs die on- daad in, zo er gevaar dreigt, de pre- staatshoofd op een of andere plech- der leiding staan van een divisie- sident bij de benen te grijpen, hem tighedd aantreffen te midden van commissaris, en die de Franse pre- ten gronde te werpen, en hem met een groep eerbiedwaardige heren, siden/t zowel te Parijs als op zijn zijn eigen lichaam te dekken, onder wie men naast ministers en reizen vergezellen. Het zijn allen Een der sterkste wapens die in specteur Pietri in de uitoefening van zijn taak van groot nut zijn, is ontegensprekelijk zijn scherpzin nigheid. Voortdurend zal men hem aantreffen in de onmiddellijke na bijheid van de president en bekijkt hij iedereen die het staatshoofd na dert. Hij bewaakt de handen, de zakken, alsmede elke beweging, hoe onschuldig ook. Hij beschikt inder daad over een paar kijkers, waar aan weinig of niets ontsnapt. Uit dit alles kunnen we afleiden dat de voorbehoedende techniek der Franse Sureté ten heden dage dermate geperfectionneerd is, dat een eventueel beraamde aanslag de kans op slagen practisch on mogelijk is geworden. Dhr Coty. de nieuwe president der Franse Republiek, kan er dus van op aan dat wat zijn persoon lijke veiligheid althans betreft hij niets of iemand te vrezen heeft. Of hij op politiek plan even veilig staat, dat valt nog te bezien... Een 29-jarige landbouwer, Van- Vanhalst, die nog niet lang in de halst Roger, wonende Oekenestraat streek gevestigd is, vergiste zich 140 te Rumbeke, is Dinsdagnamid- van baan en sloeg een verkeerde dag het slachtoffer geworden van veldweg in. Pas toen hij een der- een verschrikkelijk ongeval dat hem tigtal meter voorbij de spoorbaan het leven kostte. was en zag dat hij aan de hofstede Roger Vanhalst had na de mid- van landbouwer Devriese, vader dag zijn tractor, waaraan een wa- van de garagist, was terecht geko- aen gekoppeld was, klaar gezet voor men. zag hij zijn vergissing in en het werk. Hij bemerkte echter dat draaide dan ook dadelijk Zijn trap-' er iets haperde aan het- voertuig en tor om terug naar de grote baant besloot eerst nog de garagist De- te rijden en vandaar naar de vol-'1 vriese te gaan raadplegen die sedert gende veldweg die naar de garage enkele tijd een garage opende aan leidde. de overzijde van de spoorbaan Roe- De landbouwer was zodanig be- selare-Kortrijk. links van de baan kommerd met zijn tractor, dat hij Rumbeke-Izegem. ROGER VANHALST hii bij schoonbroeder Brutsaert werszaak 9P de Houtemsesteenweg niet geweest was. uitbaat. Hij maakte tevens deel uit Overal werd in angstige span- van de muziekmaatschappij van ning navraag gedaan. Dit alles Adinkerke en was een gekende spe- bracht echter geen resultaat op en Ier van de cabaretgroep, teneinde raad werd dan rond de middag beroep gedaan op de plaat- Vooraleer dit artikel te sluiten selijke politie die op haar beurt willen we er nog op wijzen dat de de Rijkswacht van De Panne ver- afsluiting van het kanaal nabij Wittigde. deze voetbrug zeer laag en werke- Door deze werd aanstonds over- lijk gevaarlijk is. We hebben te- gegaan tot een onderhoor van per- vens nog kunnen vaststellen dat sonen die de vermiste de Zondag- er voor deze afsluiting nog talnj- avond hadden gezien, en daar uit ke hopen aarde liggen afkomstig dit verhoor bleek dat de verdwe- van de betencampagne. Het ver- r.ene wellicht in het kanaal kon wondert ons enigszins dat daar nog gesukkeld zijn. werd het parket niet meerdere ongelukken zijn ge- van Veurne verwittigd, dat aan- beurd. stonds ter plaatse verscheen en de r<" plaatselijke brandweer bevel gaf over te gaan tot dreggingswerken. Inmiddels had dit droevig nieuws zich in gans het dorpje Adinkerke verspreid en een talrijke menigte volgde dan ook het angstige en triestige werk der brandweer, dat niettegenstaande naarstig werken, geen resultaten opleverde. Toch werden, na overleg met het Parket, Dindsdagvoormiddag de Maandag voormiddag 11 Jan. j.l. dreggingswerken hervat, te meer, werd het rustige grensdorpje Adin- dat een automobilist afkomstig uit niet bemerkte dat uit de richting Rumbeke de rnotortrein, die Roese- lare te 14.39 u. verliet, met grote snelheid naderde. Alhoewel de ma chinist een hopeloze poging deed om de vaart van de trein te vermin deren. had een verschrikkelijke aanrijding plaats. De trein beukte met volle geweld tegen de tractor ter hoogte van het rechter achter wiel. De aangehaakte wagen werd letterlijk van de tractor gesneden. De aanblik van het toneel dei- aanrijding was verschrikkelijk. Ro ger Vanhalst lag levenloos een eind verder langs de spoorwegberm. De man was totaal verminkt en de dood moet ogenblikkelijk geweest zijn. Tractor en wagen waren to taal vernield en brokstukken lagen langs weerszijden de spoorlijn ver spreid. Zo geweldig was de aanrij ding geweest dat het grote rech ter achterwiel van de tractor over de telefoonleiding heen was geslin gerd en ruim 150 meter verder in het veld terecht kwam. De Politie van Rumbeke en de Rijkswacht van Roeselare waren spoedig ter plaatse evenals het Par ket uit Kortrijk om de nodige vaststellingen te doen. Met de wa gen der Rumbeekse brandweer werd het stoffelijk overschot van de ongelukkige landbouwer naar het dodenhuis te Rumbeke overge bracht. Omzichtig werd de echtgenote van het slachtoffer, Nelly Questroy, van het droevig gebeuren op de hoogte gebracht. Het gezin heeft geen kinderen. Landbouwer Roger Vanhalst is afkomstig uit Gullegem waar hij geboren werd op 16-2-24. Hij. was te Rumbeke bekend als een oppassend man en zeer vooruitstrevend land bouwer. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan Mevr. Vanhalst zijn kristelijk rouwbeklag bij dit smartelijk over lijden. Alles wordt In het werk ge steld opdat de verkiezingen zouden kunnen doorgaan op Palmzondag II April a-s. Slechts een beletsel zou dit kunnen verhinderen, nl. het afwerken van het program ma van de Senaat, die begin Februari de bespreking zal aanvangen over de E. V. G. Moest de hoge vergadering niet tijdig klaar komen, dan zouden de verkiezingen moe ten gehouden worden op de reglementaire vervaldag, d. i. op 16 Mei. Het slachtoffer Ramond Ameye. kerke in rep en roer gezet toen va- Veurne. komen verklaren was dat der Jef Ameye, wonende Dorpplaats, hij Zondagavond, toen hij terug- de plaatselijke politie waarschuwde kwam der Franse grens, rond de dat zijn zoon Raymond, 22 jaar voetgangersbrug, een jonge man oud, die Zondagavond het ouderlijk gekleed met een regenjas in zijn huis had verlaten, ommet vrien- kopiichten ontwaard had, die met den enkele drankhuizen te bezoe- de hand voor de ogen een weinig ken, nog niet thuis gekomen was. verblind achteruit ging. De afwezigheid van de zoon Ray- Inmiddels werd ook uitgemaakt mond werd eerst Maandagmorgen dat de vermiste nog rond midder- vastgesteld, toen moeder Ameye, nacht het café De Voetballist zoals dit gewoonlijk gebeurde, naar staande aan de Moeresteenweg, zijn kamer ging om hem te wek- waar een prijskaarting gehouden ken. Hij moest naar zijn werk bij werd, verlaten had. zijn schoonbroeder, waar hij been- Na deze gegevens, kon omtrent houwersgast was. da verdrinking van Ameye geen Verwonderd en ongerust staar- twijfel meer ontstaan en zo werd de moeder Ameye naar het onbe- angstig in een nerveuse stemming slapen bed van haar zoon, doch het dreggingswerk hervat, ander- hopende dat hij bij zijn schoon- maal onder toezicht van een grote broeder was gebleven, werd nog groep nieuwsgierigen, niet aanstonds aan het slechtste nET ITJK BOVENGEHAALD gedacht. Doch naarmate cie uren verliepen, nam ook de onrast toe, Kwart na elf uur leidden deze bijzonder toen men vernam dat angstige werken tot een resultaat; een weinig verwijderd van de voet gangersbrug werd. het lijk van de ze levenslustige jongeling opge haald waardoor een triestig ver moeden bewaarheid werd. Raymond Ameye was de zoon van Jozef Ameye en Emma Beu- ckelare, een huisgezin dat uit zeven kinderen bestond, waarvan zes dochters die reeds getrouwd zijn en Raymond alleen nog thuis was. Laat er ons nog aan toevoegen dat Raymond een blije open kere! was, altijd vrolijk en van iedereen graag gezien. Hij was werkzaam als slagersgast bij zijn schoonbroe der a. Brutsaert. die een beenhou- Hoge Kerkelijke Autoritei ten hebben verklaard, dat hoewel het prijzenswaardig is de H. Mis via de televisie te volgen, dit geenszins betekent dat men hiermede voldoet aan de verplichting, van 's Zondags en op kerkelijke feestdagen de H. Mis bij te wonen. "«1—-■ Indien de stad Oostende tijdig een geschikt terrein zou vinden, zou in het jaar 1957 een Helicop ter-station ingericht worden. Te gen deze tijd zal de Sabena over verschillende tweemotorige helicop ters beschikken. Een exclusieve foto van de plaats der ramp waar men op de grond nog de twee met zeildoek bedekte lij ken bemerkt. Links de autocar die de mijnwerkers naar hun werk voerde. Rechts de car die de tweede noodlottige aanrijding veroorzaakte. Het is voor drie Westvlaamse mijnwerkers een tragische Wevers- maandag geworden. Zoals de vele anderen, die in eigen gouw geen werkgelegenheid meer vinden, had den zij in de kille morgen de auto EEN DUBBELE AANRIJDING Het begon met een eerder ba- Raai verkeersongeval. Een autocar bus afgewacht en deden zij de der plrma De Ceuninck uit Roe_ dagelijkse reis naar de mijn. naar selare vervoerde Westvlaamse mijn- het werk dat hen vroeger onbe- werkers naar de mijn St Elisabeth Zij dachten onderweg aan de tijd verder naar wjffionië. toen zij met de andere textielwer- Tussen Doornik en Bergen, op kers de Weversdag, Verloren Maan- grondgebied der gemeente Thu- dag vierden, maar dat de dood maide, kreeg de voerder van de hen juist deze dag zou neerslaan autocar, dhr Victor De Ceuninck kon niemand vermoeden. uit Moorslede, rond 5.30 uur een vrachtwagen in het zicht die voor op reed. Te laat bemerkte de chauffeur dat de vrachtwagen plots links afzwenkte om naar het dorp te rijden, zodat zich een vrij ern stige botsing voordeed. Alles be perkte zich gelukkig tot stoffelijke schade die echter toch zeer ernstig was. De Rijkswacht van Basècles werd verwittigd en kwam na drie kwar tier ter plaatse voor het onderzoek. Terwijl de rijkswachters de no dige opmetingen deden en de ver klaringen der getuigen opteken den was iedereen uit de autocar gestapt en werd het ongeval druk besproken. Plots kwam uit de richting Bei- gen een autocar der firma Desade leer uit Kortrijk opdagen die even eens mijnwerkers vervoerd had en op terugweg was naar huis. DANIEL DEVRIESE uit Koolskamp. HENRI DEVRIESE uit Ingelmunster. Een dubbel geval van koolgasver- Tevergeefs bslde en klopte de stikking, waaraan zelfs de hypothe- man om binnen gelaten te worden se van moord werd vastgeknoopt, en ging dan te rade bij dhr Van heeft Zaterdagnamiddag, 9 dezer, Limburg, gebuur der Juffrouwen te Langemark de gemoederen in Muyssen. Daar beiden 't geval zeer spanning gehouden. bevreemdend vonden en begonnen De twee alleenwonende Gezusters te vermoeden dat er mogelijks iets Helena en Maria Muyssen, respec- erg gebeurd was, werd besloten bij tieveïijk geboren te Langemark op middel van een ladder langs ach- 4-9-1883 en 20-9-1886 en woonachtig ter over een scheimuur te klimmen. Klerkenstraat 47, werden in hun Toen beide mannen op de koer woning dood aangetroffen. Zo rus- der woning nummer 47 kwamen tig en teruggetrokken was het be- zagen zij dat de rolluiken heergela- staan der twee oudjes geweest dat ten waren met uitzondering van er talrijke mensen warcn die zich het rolluik der op het gelijkvloers zelfs met moeite hun naam herin- gelegen slaapkamer, nerden. Slechts hun dood, in zeer Verschrikt weken de mannen duistere omstandigheden gehuld, achteruit wanneer zij doorheen het zou hen onverwacht op het voor- venster der1 slaapkamer getuigen plan brengen van alle gesprekken, waren van een akelig toneel. Naast het bed zagen zij Helena Muyssen DE AKELIGE ONTDEKKING jn nachtgewaad ten gronde liggen. De zeer teruggetrokken levende Ongeveer twee meter verder lag Juffrouwen Muyssen hadden met Maria Muyssen op de. vloer uitge- redderde en haar zieke zuster ver opliepen snelden de gekwetsten i er hulp. Helaas, voor Daniël Devriese uit Koolskamp en Remi Bruneel uit Alhoewel0 waarschuwingssignalen 2°?§em kon geen hulp meer bat(m- op de baan waren aangebracht en Heide waren op slag gedood Vijf de standlichten van de in de bot- andere personen werden .gekwetst sing betrokken wagen nog brand- £r- moesten naar het ziekenhuis den kwam de opdagende autobus Xan ,LeuJe w°r.din overgebracht; met geweld in aanrijding met de Q®. chauffeur Victor De Ceuninck vrachtwagen en kwam tevens mid- tut Moorslede, Henri Devriese uit den in de groep personen terecht Ingelmunster, Canuel Van Hulle die zich op de baan bevonden. Er deed zich een onbeschrijfe lijke paniek voor. Mensen huilden van pijn. Zii die als bij wonder geen let- Boven langs de sporen verspreid ziet men overal stukken liggen van de vernielde traetor en kar. Op d" plaats, waar pijl 1 naar ver wijst. lag het gro e wiel van de tractor in het veld. l'ijl 2 wijst de plaats aan waar het stoffelijk overschot van het sla htoffer lag. On der; feet lijk naar de wage# der brandweer gebracht. uit Ingelmunster en de twee Rijks wachters Soudant en Michaux. Henri Devriese overleed kort na zijnaankorpst, in het ziekenhuis. Victor De» Ceuninck liep een zware schedelbreuk op en verkeerde in bedenkelijke toestand. HET ONDERZOEK ij Onverwijld werd het parket vao Doornik verwittigd dat oneer lei- l ding van onderzoeksrechter Amy ter .plaatse kwam Omtrent deze twee op elkaar volgende aanrijdin gen werden heel wat tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Zo verkla ren de meereizende mijnwerkers over het eerste ongeval dat ce uit wijkende vrachtwagen geen signa len gaf met de richtingswijzer, ter wijl de chauffeur van deze wagen, Cosyns, staande houdt dat hij zijn richtingswijzer had doen werken. Wat het tweede ongeval betreft, waar drie mensen er het leven bij inschoten verklaarde autobusbe stuurder Walter Naessens, die aan het stuur zat van de Kortrijkse car, geen lichtsignalen bemerkt te heb ben, dit in tegenstrijd met verkla ringen van getuigen waarin wordt staande gehouden dat de rijks wachters met een rood licht waar schuwend heen en weer zwaaiden toen de autobus naderde. NOOD EN VERDRIET Toen wij de door deze ramp ge troffen gezinnen bezochten, zijn wij getuige geweest van ontzettend veel nood en verdriet. Daniël Devriese, geboren te Ar- dooie op 1-2-25. wonende Korte- wêïnig" personen"betrekkingen op strekt, het hoofd' vlak naast een zorgde, bij het huishoudelijk werk noot van EhsfbethkpS?é taat"vrouw Langemark. Eén was er toch die omgevallen kolomskachel. gehaperd heeft aan de kachel waar- noot van Uhsabeth Potle. iaat vrouw iedere dag regelmatig aanbelde, de tiitt mvmreznFK c*oor deze omviel. Het koolgas, dat 13-jarige Robrecht Vandeputte, het u overvloedig ontsnapte, moet op dat zoontje van landbouwer Georges Natuurlijk werd de politie zonder ogenblik Maria Muyssen bedwelmd Vandeputte, Schreiboomstraat 4 uitstel van deze ontdekking op de hebben, zodat zij bewusteloos naast beter bekend als de wijk Hoge hoogte gebracht alsmede priester de kachel neerviel. Helena Muys- Roker te Langemark." en geneesheer. sen, die van uit haar bed getuige Iedere dag bestelde Robrecht een De politie verschafte zich toegang was van het gebeuren, heeft ver kannetje melk thuis bij de twee tot de woning. De bijgeroepen ge- moedelijk hulp willen bieden, doch Juffrouwen. Ook Vrijdagmorgen neesheer stelde de dood van beide viel eveneens bewusteloos neer toen belde de jongen aan. Het had hem Juffrouwen Muyssen vast. zij uit het bed stapte, verwonderd dat de luiken nog neer- Het is begrijpelijk dat spoedig de Naar uit zekere vaststellingen gelaten waren en nog meer ver- vreemdste geruchten de ronde de- blijkt, moet het ongeval zich Don- baasde het hem dat er niemand den te Langemark. De slachtoffers derdag bij valavond hebben voor kwam opendoen, 't Was de eerste waren bekend als goed bemiddeld gedaan. Dit blijkt uit het feit dat al maal dat zulks gebeurde. Onver- en men opperde de veronderstelling de luiken reeds neergelaten waren, richterzake trok de jongen terug dat men hier mogelijks voor een uitgenomen dit van de slaapkamer, naar huis 6n vertelde er zijn weder- zorgvuldig geënsceneerde niisdaad in de brievenbus vond men het varen. Zonder te vermoeden dat er stond.nummer van Het Wekelijks mogelijks iets erg gebeurd was leg- OP ^e lijken werd evenwel geen Nieuwsvan 9-1-54, dat er Zater- de men deze afwezigheid uit door spoor van geweld aangetroffen en dagmorgen was ingestoken evenals een nieuwjaarsbezoek bij familiele- verder in de woning was alles on- een brief die er Vrijdagmorgen be den in een omliggende gemeente. aangeroerd gelaten. steld was, zoals bleek uit gedane Zaterdagmorgen vond Robrecht Uit de eerste vaststellingen heeft navraag bil de postdiensten de luiken weer toe en kwam er men zich enigszins het verloop van Nadat uit al de vaststellingen evenmin iemand opendoen, doch dit tragisch gebeuren kunnen voor- bleek dat het hier om een ongeval wanneer landbouwer Vandeputte stellen. Evenmin ontdekte men enig gaat, werden Zaterdagavond de lij- weer hetzelfde verhaal hoorde van spoor van inbraak. Helena Muyssen ijen der beide slachtoffers naar het ■njn jonden bernn hij het geval was sedert enkele tijd ziek en te Oudmannenhuis overgebracht, waar, toch bevreemdend te vinden en be- bed. Men neemt aan dat Maria op Jast van het parket, Maandag- sloot hij kort na het middaguur op Mljyssen- die het huishouden be- morgen tot de lijkschouwing werd Inlichtingen te g&an. Z1e vervolg hiernevens sf. overgegaan. VICTOR DE CEUNINCK de zwaar gekwetste autobus- Itïoorslede. bestuurder (Zie vervolg blz. 2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1