GHILI-SODANfTRAAT Verzekert uw haverbezaaiingen een goed vertrek Autosalon te Brussel Kalanchoë's mooie vet plantjes Radio BARCO Np 63 DE GEHEEL NIEUWE BEGINT I N ZEGETÖ Boekennieuws «HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 23 Jan. 1954. Blz. 13. O0»^ door te strooien vóór de uitzaai. (6563) Het nieuw model DEQJTZ-Diesel STEVENS GEBR. leper Poperinge Landbouw en Nijverheid in Canada Zijn televisie Is onovertrefbaar. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden EEN DOSIS VAN 200 KG. PER HECTARE GEEFT EEN KRACHTIGE, REGELMATIGE GROEI EN IS EEN WAARBORG TEGEN LEGEREN. CHILI-SODANITRAAT Is de meest economische stikstofmest. De voorzitter doet hen beide zwijgen en vraagt dan aan vrouw Quaegebeur of zij al dan niet geld ontvangen had, dat van de diefstal te Violaines voortkwam. Zij geeft toe dat zij geld kreeg en bekent ook dat zij de klederen van Vromant na de misdaad gewassen heeft. Er hing alleen wat slijk aan die kle deren, zegt zij, en vuil. Bloed héb ik er niet aan gezien. De vrouw van August Pollet wordt ook over de geldverdeling ondervraagd. Zij lacht zenuwachtig en geeft alles toe. Zij ontving geld en verklaart te weten vanwaar het geld kwam. Haar bekentenis is volledig en wordt door niemand tegengesproken. Even vlot bekent de vrouw van Abel Pol let en na haar Celina Pollet, vrouw Lecleire. Wel komen er bij die gelegenheid kleine veten van vroeger ter sprake, maar veel be lang heeft dat niet voor de misdaad van Violaines. Als getuigen worden dan enkele personen gehoord die aan het onderzoek deelnamen. Hun verklaringen roepen een beeld op vaar het afschuwelijk toneel dat zij er na de misdaad zagen. Het was te midden van een verschrik kelijk stormweder, aldus de meier van Vio laines, dhr Debourez, dat deze bandieten hun misdaad pleegden. Hetgeen ik in het huis der misdaad gezien heb is onbeschrij felijk. Bloed, overal bloed en daar midden in de lijken van drie der voorbeeldigste mensen der gemeente. Ik wens, heren ge zworenen, dat gij nooit in uw leven der gelijk toneel zoudt moeten aanschouwen. Nooit zag ik dergelijk bloedbad, nooit der gelijke slachting en nochtans heb ik de oor log van 1870 meegemaakt. En toen de ban dieten, na het plegen van hun misdaad, met hun buit de woning verlieten, sloten zij de deur van de trap alsof zij vreesden dat hun slachtoffers hen nog zouden ach tervolgen. En dan, tot triestige bekroning van deze euveldaad, lieten de bandieten het gebeuren dat een geacht onderwijzer der gemeente van deze misdaad beschuldigd werd. De man stierf enkele maanden later van verdriet Ik breng hier openlijk hulde aan de nagedachtenis van deze man, een slachtoffer te meer van deze bandieten die thans voor hun rechters staan. Wij vragen dat de President der Republiek geen ge bruik zou maken van zijn recht tot genade verlening nadat deze boosdoeners zullen veroordeeld zijn. Deze verklaring van de meier van Violai nes heeft als een striemende aanklacht weerklonken en het publiek in de gerechts zaal juicht deze woorden levendig toe. De voorzitter dreigt de zaal te zullen ontrui men en 't wordt weer stil. Het is pijnlijk stil in de zaal wanneer Madeleine, een der gehuwde dochters van de echtgenoten Lecocq, komt getuigen over hetgeen zij in de woning van haar ouders na de misdaad vaststelde. Het gaat vooral over de belangrijkheid van de gepleegde diefstal. Bij het getuigenverhoor van de Franse commissaris der Veiligheid, Vignolles, komt zelfs de naam van Lapar nog te pas. Vignolles deed een groot deel van het on derzoek betreffende de moordpartij van Vio laines. Hij is het die het eerst nauwkeurige aanduidingen bekwam omtrent de plichtig- heid van Lapar. Het scheelde geen haar of Vignolles had Lapar te Pradelles bij de kraag gevat. De gendarmen hadden de dief gevolgd tot aan het station van Belle, doch daar was Lapar hen ontglipt en met de trein vertrokken. De laatste getuige is de Heer Vanhoutte, politiecommissaris te Poperinge. Hij is het die Guyard heeft aangehouden en samen werkte met de Franse politie ter ophelde ring van de moord te Violaines. Zijn verklaring omtrent Violaines brengt weinig nieuws, maar deze zeer bekwame ge rechtsdienaar geeft als zijn mening te ken nen dat het stilzwijgen van Lapar veel in het duister gelaten heeft omtrent de bende Pollet. Er zijn, volgens de verklaring van dhr Vanhoutte, zeker nog medeplichtigen der bende die op vrije voeten lopen. Na deze bewogen zitting worden de ge vangenen weggebracht. Voor het eerst zijn knoopt, waarmede de bandieten de man poogden te wurgen. Het slachtoffer had te vens een schotwonde in het gelaat. Als overtuigingsstuk wordt de koord aan de juryleden rondgegeven. De koord is niet dik maar zeer sterk. Abel Pollet en Theophile Deroo, die beide voor deze moordpoging ter verantwoording staan, bekennen de ten hunnen laste ge legde feiten in grote trekken. Zij geven toe dat het wel met die koord is dat de feiten gepleegd werden. Wanneer het slachtoffer van de moordpoging, landbouwer Vercruys- se, die dank zij een kloek gestel alles over leefde en weer te boven kwam, als de voor naamste getuige verschijnt, gaan de poppen aan het dansen. Voor het eerst neemt Abel Pollet een duidelijk verdedigende houding aan en tracht hij de feiten voor minder erg te doen doorgaan dan zij zijn. Een tolk staat Vercruysse, die moeilijk met het Frans over de baan kan, bij om een voor een zijn verklaringen te vertalen. Vercruysse, een gezonde Vlaamse boer, is geen gemakkelijke en met krachtige stem verhaait hij de feiten. Wanneer hij echter naar Abel Pollet kijkt, die onverschillig in de bank der beschuldigden zit, kookt de boer van woede. Moordenaars, lafaards, roept hij uit, gij zult de kans niet meer hebben om te herbeginnen. Men zal u op het schavot wel een kopke kleiner maken. Zij hebben gepro beerd mij te wurgen en mij met een revol verschot af te maken, maar ik ben taaier dan die deugnieten wel dachten. Hij liegt, springt Abel Pollet recht, hij liegt, mijnheer de voorzitter. Ik heb aan Deroo bevel gegeven hem te wurgen, maar ik heb niet geschoten. Ik heb hem met mijn revolver bedreigd en dan hebben wij de weide verlaten omdat wij dachten dat de oude dood was. Ik ben rechtzinnig in het geen ik hier verklaar en de geneesheer, die hier komt verklaren dat hij een schotwon de gevonden heeft bij het slachtoffer, is een leugenaar. Pollet is woedend om de tegen hem uit gebrachte beschuldiging als zou hij gescho ten hebben. Indien ik geschoten had, zegt hij, dan zou het hoofd van Vercruysse verbrijzeld geweest zijn, tenminste zouden er tanden gebroken zijn. Omdat de geneesheer ver klaart dat er een brandwonde te zien was. door poeder veroorzaakt, komt men beweren dat ik geschoten heb. Het is belachelijk, roept Pollet uit. (Wordt vervolgd) 63.500 Kalanchoë's zijn alleraardigste retplantjes die nu volop in bloei itaan en die elke bloemwinkelier U wel kan leveren. Het plantje wordt niet zo groot en kan in elke zonnige vensterbank wel een plekje vinden, doch ook in een minder zonnig vertrek kan men er veel plezier van hebben. Ka lanchoë's behoren eigenlijk pas vroeg in het voorjaar te bloeien, doch de bloemist hééft er een kunstje op gevonden de plantjes vroeger te laten bloeien. denkt natuurlijk: dat gebeurt door mid del van verwarming: de kassen maar wat harder stoken en de bloei wordt vervroegd. Zo is het echter niet gedaan. Er bestaan zogenaamde kortedagplanten en daartoe behoren ook deze aardige vetplantjes. Dat wil dus zeggen dat ze groeien in streken waar de dagen korter zijn dan in ons kli maat. Dus de groeitijd is daar korter; de plant gaat eerder rus ten of afrijpen en zal dan vroe ger bloemknoppen vormen. Nu heeft men het hier zo gedaan; de dag werd ook kunstmatig voor de Kalanchoë verkort. Tegen vijf uur in de namiddag werd in de maand Augustus gedurende drie weken het daglicht aanmerkelijk verkort door een rietmat over de bak heen te rollen, dus door de planten in het donker te zet ten. Tegen negen 's morgens werd de mat eerst opgerold en trad dan pas het volle daglicht toe. Op die manier bereikte men precies dezelfde resultaten als in het vaderland -win de Kalanchoë's, deze gingen sneller afrijpen en begonnen veel vroeger met het vormen van hun bloemknopjes, dus een vervroegde bloei zonder dat dit extra brandstoffen heeft gekost. Dit zelfde kunstje kan men dus ook thuis in de huiskamer met dit plantje wel uithalen, doch dan dient men zich ook strikt aan de uren te houden. Nu kan men het plantje volop kopen en U moet er wel rekening mee houden dat het een vetplantje is en dat ze dus niet zo heel veel water nodig heeft. Een hoge temperatuur is ook niet goed; een matig ver warmde kamer fein voor haar de beste plaats geacht worden. Geef ze maar volop licht, dat vindt ze wel prettig. Na de bloei kan men het plantje wel heel goed overhouden, doch dan dient men hen zo koel mo gelijk te houden; vorstvrij is ech ter wel noodzakelijk. Zo nodig moet dan in het vroege voorjaar wel verpot worden en daarvoor gebruikt men dan voedzame bloe- mlstenaarde. Na half Mei kan men het plantje dan wel met pot en al in de volle grond van de tuin ingraven en dan liefst een vrij zonnig plekje geven. In Augustus kan men dan met het inkorten van het daglicht be ginnen en zoals gezegd: dat houdt men dan ongeveer drie weken vol. Een Constellation is, na vier uren vlucht in de richting van Pa rijs, teruggekeerd naar zijn ver trekbasis New-York, omdat men geen huis kon houden met een van de passagiers die stomdronken was en slechts met de grootste moeite door de bemanning kon in be dwang gehouden worden. ANG U tun! zicti itians een kleine wagen aanschaffen die zich door zijn aHerti keurige afwerking, zijn onafhankelijke voorvering en zijn onverwoestbare motor met één slag aan het hoofd van zijn prijsklasse plaatst en het inzake stijl, comfort, baanligging en prestaties glansrijk tegen duurdere en grotere wagens opneemt Bij Uw bezoek aan het Salon mag U niet verzuimen een proefrit mei de nieuwe Anglia al la leggen. 1 eyt e 4 plaatsen e 6 pk. Voordelige betalingsvoorwaarden door het financieringspla n Bank-Ford. Te Bergen worden de konij nen door de myxomatose getrof fen. Er is een verbod uitgevaardigd om binnen een bepaald gebied le vende konijnen in of uit te bren gen. IETS NIEUWS VOOR DE LANDBOUWERS motor met luchtverkoeling. Dage lijks verbruik: 20 fr. per 10 uur werk. - Prijs: vanaf 73.000 frank. Vraagt inlichtingen bij OKKASIE-TRACTOREN te koop: 1 Case - 1 Massey-Harris 6 Ferguson. f6492) De uitvinder van de prono- stieken, de heer John Jervis Ber nard, is in Brookley (Engeland) overleden. Op VRIJDAG 29 JANUARI, te 19.30 uur, wordt gij uitgenodigd tot het bijwonen van een FILMAVOND, gratis aangeboden met medewerking van de CANA DESE AMBASSADE, in de zaal HOTEL BRITAN- NIQUE Grote Markt, te leper. Als documentaire filmen zullen gegeven worden: De Heer O. M. Mitchell, van de Canadese Ambassade, zal de rede in de Vlaamse taal voeren. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Heer A. Ver- straete. Grote Markt Albert I, 26, te leper. WIJ VERWACHTEN EEN TALRIJKE OPKOMST, (ac-6352) «DE HOPBOER», I* Jaargang, Nr 1. Deze week kregen wij het eerste nummer in handen van «De Hop- boerorgaan van het Verbond van de Hopplanters. Een eersteling wekt steeds een zekere interesse, Waarop latere uitgaven gewoonlijk niet meer kunnen bogen. Zeggen we onmiddellijk dat De Hopboer in een keurig verzorgd kleedje steekt en voor de betrokkenen heel wat interessants biedt en belooft. Senator Feryn schreef een keu rig voorwoord, terwijl dhr Simoens, Provinciaal Directeur, een oproep rich tot eenheid en samenwerking onder de hopplanters van het gan se land. Hij onderlijnt het belang van het blad voor al de geïnteres seerden, die een zekere leiding, voorlichting en berichtgeving van- doen hebben om het maximum uit hun teelt te halen. Verder schreef dhr Declerck, Rijkslandbouwkunidige, een zeer actuele bijdrage over de aanleg van nieuwe hopvelden en de te ver kiezen variëteiten. De hopplanters zullen deze bijdrage met veel in teresse gelezen hebben. Spectator heeft het zeer bepaald over de jongste moeilijkheden in zake verkoop en afzet der Pope- ringse hop en het in dit verband gevoerd overleg met de brouwerij - afgevaardigden. Vervolgens komt dhr Hinnekens met iets zeer prac- tisch voor de dagHoeveel loon wordt er afgetrokken voor. mijn be lasting. Tot slot volgen enkele interessante marktberichten van over de ganse wereld. Op dit heel merkwaardig tijd schrift. waarvan wij met spanning de volgende uitgaven tegemoet zien. kunnen de hopplanters van de plaatselijke boerengilden zich abon neren aan de priis van 60 fr. An deren kunnen dit doen aan de priis van 100 fr. De redactie is ge vestigd te Gent: Reeollettenlei 16. Postcheckrekening A. Pollet, num mer 5665.20. MOTO BOTST OP AUTO TE ZWEVECEM Motorijder loopt armbreuk op. De ernstig beschadigde auto met rechts de vernielde moto. Zaterdagnamiddag, omstreeks 15.30 uur, kwam de genaamde Vancau- wenberghe Michel, wonende Gau- welstraat, te Heestert, door de Ote- gemstraat gereden per moto, uit de richting Dorp. Ter hoogte der beenhouwerij Debode werd de baan echter gedeeltelijk vèrsperd door een rolladder van de electriciteits- maatschappij, die zich bezig houdt met de inrichting der illuminatie van voornoemde straat. De door gang was wel voldoende voor een moto, zelfs ruim voldoende voor een auto, maar op het ogenblik dat de motorijder aan een tame lijk hoge snelheid door de vernau wing wilde, kwam uit de richting Otegem een personenwagen, be stuurd door Mevr. Decraene M., uit St-Lodewijk-Deerlijk. Vancau- wenberghe, te laat het gevaar be merkende, reed dan ook in volle snelheid op de wagen. Waar de auto zeer zwaar bescha digd werd, werd het motorijtuig practise!) volledig vernield. Als bij wonder echter kwam dhr Vancauwenbergho er vanaf met een zware armbreuk en lichte kneu zingen over het ganse lichaam. Toch werd hij naar een Kortrijkse kliniek overgebracht. In de auto werd niemand gekwetst. Onder de wagens, op het 37» Autosalon door General Motors voorge steld, stipten wij deze drie modellen aan die best een idee geven van de personenwagens door de G.M. op de markt gebracht. Boven: de nieuwe Buick, die zijn benaming Roadmasteralle eer aan doet. Midden: de Chevrolet, die wij graag de klassieke personenwa gen van G.M. noemen, doch die ook weer voordelige wijzigingen doormaakte en vooral een zeer modern radiateurscherm en nieuw* voorbumper meekreeg. Tenslotte de nieuwe Opel Kapitan die nog steeds de ideale verbruikswagen is, doch niettemin zijn aandeel kreeg in een modernisering der algemene lijnen. Merk ook hier de gebo gen oorruit zonder mlddenstijL (Vervolg van blad) BUICK De vier reeksen (Roadmaster, Super, Century en Special) heb ben een groter vermogen inzake PK. gekregen. Terwijl de wagens lager geworden zijn, slaagde men er in nog ruimer carrosserieën te construeren met als voornaamste kenmerkhet panoramisch wind scherm. CHEVROLET Zowel de modellen Special, de Luxe en Belair kregen een nieuwe voorbumper en een nieuw radia teurscherm, waardoor de voorste ven breder en langer is geworden. Het vermogen van de zes-cylinder- kopkleppenmotoren werd verhoogd tot 112 PK. voor de modellen met synchronische gangwisseling en 122 PK. voor de modellen met Powerglide automatische transmis- PONTIAC Hier noteren wij insgelijks een nieuw radiateurscherm. Ook een nieuw modelde 28 met 3,15 m. wielbasis en 5,43 m. totale lengte. OLDSMOBILE Zoals bij de Buick, loopt hier, bij de nieuwe modellen, de voorruit langs beide kanten om. Een verla ging van de carrosserie met 8 cm. werd in de nieuwe constructie uit gevoerd. CADILAC De carrosserie van deze wagens schijnt nog langer geworden te zijn. Naast verschillende diep-in- grijpende veranderingen, valt voor al de, op de zijkant omlopende voorruit op. De motor is de ge kende V-8 kopkleppen van 210 PK. Duitse merken. VOLKSWAGEN De nieuwe Volkswagen is voor zien van een sterkere motor, nu 30 PK., en zal bij aflevering aan de klant reeds ingereden zijn. Het interessantste nieuwsje nopens deze nieuwe constructie zal wel zijn dat de afstand tussen de voorzetels en de achterzetels vergroot werd. De JAAROVERZICHT VAN CARITAS CATHOLICA In een zopas gepubliceerd jaar overzicht heeft Caritas Catholica enkele belangwekkende cijfers be kend gemaakt. In 1953 werden 2.300 kinderen geplaatst, meestal afkomstig uit Oostenrijk, Duitsland of Berlijn. Aan 5.460 vluchtelingen werd ma teriële en morele hulp verleend en 287 vonden gedurende 6 weken een onderdak in het Herbergings- centrum in Elsene. Naar aanleiding van de over stromingsrampen in Nederland en Engeland en de aardbevingen in Griekenland werden grootscheep se hulpacties op touw gezet. de beste de goedkoopste 19 modellen Vraagt kosteloze Barco-kataloog bij uw plaatselijke elektrieker voorvering bevat nu 8 in plaats vat? 8 bladveren. LLOYD Het Borgwardconcern in Bremen bouwt nu een kleine personenwa gen de Lloyd L.P. 400, met een practise!) geheel nieuwe carrosse rie, verbeterd intérieur en gemak kelijke zetels. ANDERE DUITSE MERKEN De Borgward, Goliath, D.K.W. en Daimler-Benz-constructeurs bren gen geen noemenswaardige nieu wigheden op de markt. Engelse merken. FORD Hier wordt de goedkoopste wa gen van het ogenblik aan het pu bliek getoond. De Ford Popular verdient ten volle zijn naam, want deze wagen kost slechts 46.000 fr. Kenmerken: een bescheiden com fort en bedrijfszuinig. Verder bemerken wij de Anglia en de Prefect, gebouwd volgens de principes van de Consul en de Zéphir. STANDARD Als concurrentie-wagen tegen de Volkswagen, de Renault en de ho- gervermelde Engelse wagens wordt de nieuwe Standard 8 beschouwt, die werkelijk zeer mooi en degelijk aandoet, als kleine goedkope auto. ANDERE ENGELSE MERKEN De Rover met drie versies, de Austin met zijn nieuwe Seven tweedeur zonder de Austin-Hea- ley 100 te vergeten die een snel heid van 229 km. u. kan halen. Verder de Nuffield Groep die benevéns haar nieuwe Magnette, de MG TF sportwagen en de Riley Pathfinder tentoonstelt. En ten slote de serie dure wa gens waaronder vooral de Aston Martin DB 2-4, de Bentley en de Rolls Royce met automatische transmissie opvallen. Franse merken. DYNA PANHARD 1954 Een specifiek Franse productie is de Dyna Panhard 1954. Helemaal in duraluminium, met een twee- cylinder luchtgekoelde motor die de voorwielen aandrijft, biedt deze wagen plaats voor vijf personen en heeft een topsnelheid van 140 km. per uur. RENAULT Hier mogen wij vermelden dat de nieuwe 4 PK., door een schik king van de binnenruimte, veel beter zitmogelijkheid biedt, voor de personen die op de achterzetels plaats nemen. De andere merken brengen geen noemenswaardige veranderingen. Andere deelnemende landen. Van Italiaanse zijde wordt door Fiat een model 1400 met Dieselmo tor geexposeerd. Verder de gekende speoalisten van de race-wagens Alfa-Romeo en Ferrari. Ook de Zweedse merken Volvo en Saab zijn vertegenwoordigd. SLOTSOM De grote verscheidenheid en de deelname van al wat naam en faam heeft in de automobiel-wereld staat er andermaal voor in dat het Brussels Autosalon een groot suc ces tegemoet gaat. Valt nu te be zien of de handelaars er een schoon zakencijfer zullen kunnen maken, wat wij hen inmiddels van harte toewensen. Omdat August Pollet en Vromant dreigden mij te zullen vermoorden, indien ik het anders durfde zeggen, antwoordt Louisa Matoret. Enkele leden der bende, vervolgt zij, zegden dat mijn tong te lang hing. Zij hebben dat zelfs naar Abel ge schreven, toen hij te Duinkerke zijn 28 da gen deed. Abel is dan naar Hazebrouck ge komen en heeft mij geslagen, 't Is dan dat er spraak was van mij te vermoorden, maar Abel heeft dat belet. Hebt gij iets gekregen dat van de dief stal te Violaines voortkwam? Ja, mijnheer de voorzitter. Wist gij van waar het geld en het goud werk kwam. dat zij u gaven? Neen, maar ik kon het toch vermoe den. Heeft men u iets verteld over de moord? Ja. August en Vromant hebben dat ge daan. Zij hebben mij alles verteld. Het is Abel die dat verteld heeft, komt August tussenbeide. Het is niet waar, antwoordt Louisa, Abel heeft mij daar nooit iets van gezegd. Hoeveel hebt gij ontvangen, vraagt de voorzitter. Ik heb tien frank gekregen en ik heb een briefje van 1.000 fr. gekregen om het te Poperinge te doen wisselen. Het is dan de beurt aan vrouw Quaege beur om ondervraagd te worden. Door wie hebt gij vernomen wat er te Violaines gebeurde? vraagt de voorzitter. Door Louisa Matoret. Zij liegt! roept Louisa Matoret, 't is Vromant die het haar gezegd heeft. De vrouwen beginnen te krakelen. de gordijntjes van <je wagens, waarmede de bendeleden vervoerd worden, neergelaten. De menigte wordt op afstand gehouden door een sterke wacht, want men vreest in cidenten. Te vluchte rijden de wagens naai de gevangenis. ■k Wanneer de zevende zitdag aanvangt is het precies of het publiek alle belangstel ling voor het proces der bende Pollet ver loren heeft. De buitenmensen zijn wegge bleven en in de omgeving van het gerechts hof is het volslagen kalm. Het publiek heeft dan ook geen moeite om een zitplaats te vinden wanneer de zitting te 9 uur begint. Er staat niettemin een belangrijke zaak op de dagorde, namelijk de moordpoging gepleegd te Belle op 8 April 1906 en waar van landbouwer Vercruysse het slachtoffer was. Vercruysse werd door de bandieten voor dood achtergelaten in de weide nabij zijn woning. Rond zijn hals was een koord ge- ...deed. Abel la dan naar Hazebroock gekomen en heeft mij geslagen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 13