Geen haw nekton^" woUen goaó SOLEIL geelt hel wollen goednieuu) leven,! H Stad en Parochie Lo heeft Z. E. H. L0UWAEGE als nieuwe herder verwelkomd EÏÏK Als U naar CANADA of NEW VORK reist,1 Wilt II dat ik Wie wordt wereldrecord houder accordeonspeien? 1 eer melk gee f M eer koter geef PROTECTORISEER Provinciaal Muziektornooi van Westvlaanderen Politierechtbank van Diksmuide hield uitspraak in beraad omtrent bevuiling van Handzamevaart en IJzer DIPLOMA-UITREIKING a Tussen twee Fosty - gevallen heen... HET WEKELIJKS NIEUWS «- Zaterdag 30 Jan. 1954. SB. T. Piet en Paul... Piet vindt het helemaal niet prettig., wollen goed, dat door het wassen ruw geworden is. Paul echter is tevreden en., hij heeft het lekker warm. Zijn moeder wast het wollen goed steeds met Soleil Uweet dat Soleii het ideaal is voor witgoed. Maar wist U ook dat Soleil voor uw wollen goed even voortreffelijk is Reeds duizenden en duizenden huisvrouwen gebruiken Soleil om hun wollen goed te wassen, omdat Soleil het wollen goed werkelijk beschermt en behoudt. Het geheim van mooi wollen goed Het "leven" van de wolvezels zelf, dat is het geheim Iedere keer dat U het wollen goed met Soleil wast, wordt dit leven als het ware vernieuwd. Soleil maakt millioenen zuurstofbelletjes vrij, die diep in de wol dringen. Deze magische zuurstofbelletjes verwijderen de moeilijkste vlek ken ook uit het dichtste breiwerk en maken de wol buiten gewoon soepel. Ja, werkelijk, Soleil verrijkt de wol met nieuw leven. Daarom behoudt het wollen goed, dat met Soleil gewassen wordt steeds de soepelheid van nieuw wol len goed. Met Soleil geen hard en gekrompen, of door het gebruik van ongeschikte wasmiddelen ruw en onaange naam zittend breiwerk meer I Soleil weerstaat aan de zwaarste laboratoriumproeven. Deze streng witte wol werd 10 maal gewassen met Soleil. Maar, hoe gewassen Bij elke wasbeurt werd deze streng niet minder dan 50 maal uitgeknepen; bovendien werd ze bij iedere spoeling nog eens 5 maal uitgewrongen. Dat maakt dus tesamen 10 keer wassen en 550 maal uitknijpen En, na dat alles Deze wol gewassen met Soleil, heeft zijn zachtheid en soepelheid volledig behouden. U zou geen beter resultaat kunnen bekomen. Aan zulke zware proeven zult U uw wollen goed wel niet onderwerpen.' Maar nu weet U hoe U steeds op Soleil kunt vertrouwen Soleil biedt U volledige zekerheid 1 Neem de proef en U zult ervan overtuigd zijn, dat Soleil altijd het beste resultaat geeft. Het nieuw model DEUYZ-IDïesel VERGELIJK HET RESULTAAT Qe 'Bron van het (Succes is in 11w hepeik, Cfrlaap stel voopal niet langep uil.OT STEVENS GEBR. Hef wintert in Europa vjr M De ouderwetse kolonnekachel in het intieme gerechtszaaltje van het Diksmuidse Vredegerecht, straalde een weldoende warmte uit wanneer Dinsdagmorgen 26 Januari dhr De Snick als politierechter de zitting opende. De opgeroepen zaken waren van een bonte verscheidenheid en de aanwezigen waren dito. De advo caten deden druk en daaraan her kende men ze, want zij waren niet in toga. Verder waren er hoogstu denten die er op geslepen stonden nog een paar naklanken van het duel Fosty-Uilenspiegel op te vis sen, automobilisten die tegen an dermans kar gereden hadden en de daarbij horende getuigen die het gezien hadden», maar vooral wa ren er een tiental handelaars en nijveraars uit de streek die en bloc op het matje geroepen waren «wegens verontreiniging van de Handzamevaart en de IJzer Vooral dit laatste geval trok ons aan want die zaak houdt sedert een paar jaar de gemoederen in span ning. Het is precies wel geen we reldschokkend drama geworden en de beschuldigden hebben daar heel braaf staan glimlachen. Wel heeft de verdediging dingen gezegd die het onthouden waard zijn. EEN F0STY-HERINNER1NG Eerst eventjes nog een herinne ring aan de reparatietocht van Posty en consoorten en de daar mede gepaard gaande Uilenspie gel-geschiedenis. Tijdens de nacht die deze beto ging van 25 October 1953 vooraf ging werden drie schilders van het Uilenspiegelcomplot die op de baan naar Diksmuide door de Rijkswacht werden opgemerkt, «bijna» gesnapt. De chauffeur van de wagen, waarmede de schil ders zich verplaatsten, Jan Van Houteghem uit Gent, werd echter welgesnapt en ingerekend. De jongen vertikte het zijn vrien den te verklikken en zou dus zelf het gelag moeten betalen. Deze afrekening had thans ter zitting plaats. Jan Van Houte ghem wordt verdedigd door Mees ters De Clerck uit Gent en Van- denbussche uit Diksmuide. Twee advocaten dus voor deze snode misdaadzoals Meester Vanden- bussche zich uitdrukt. De enige getuige, Rijkswachter Gerard Bruloot, verhaalt met ge dempte stem de feiten waarna da twee verdedigers dadelijk het woord voeren. Nadat Meester De Clerck er op wees dat volgens het wetboek de medeplichtigheid inzake overtre dingen, want het is hier geen wanbedrijf of misdaad, niet kan bestraft worden, komt Meester Vandenbussche het potsierlijke van heel het geval nog eens on derlijnen en neemt pleiter de ge legenheid te baat om de grote dienstijver der Rijkswacht te on derstrepen wanneer het gaat om Vlaamse betogers te verbaliseren. Dit lokt protest uit van dhr Po litierechter doch Meester Vanden bussche houdt voet bij stek en stelt de vraag wanneer de dyna- miteurs van de IJzertoren eens met evenveel ijver zullen opge spoord worden. Terwijl de beschuldigde nog al tijd wacht of hij ook eens een woordje mocht inbrengen valt de uitspraak reeds in haar geijkte termen als slot: «Vijftien frank, vermenigvuldigd met twintig». De griffier roept reeds een vol gende zaak op en terwijl een nieu we rijkswachter reeds bezig is met de eedformule op te zeggen wordt in de omheining, voorbe houden aan pers en publiek ge fluisterd dat de student Van Hou teghem in beroep zal gaan. DE V1S-GESCHIEDENIS Na dit eerste geval viel de span ning spoedig op het nulpunt. Een- tonibe tirbulaties van de baan, geschiedenissen over beschadigde auto's, van de automobilist die op een marktdag te Diksmuide te dicht bij de bocht parkeerde en van de agent die volgens de ver dediger van de beschuldigde «ze ker geen meter in zijn ogen had om die afstand zo juist te schat ten Zo komt men weer tot een Fosty-geval en deze keer wordt de man die op de dag van de tegen betoging beweerde dat hij inzake decoraties eerder de kwaliteit dan de kwantiteit op prijs stelde, vrij gesproken. Ja, er zijn nog rech ters te Berlijn. Eindelijk wordt de hoofdschotel opgediend: de verontreiniging der Handzamevaart en van de IJzer, waarin deze uitmondt. Tien beschuldigden zijn opgeroe pen: Demeulenaere Ant., vlashan delaar te Werken; Darras Nor- bert, handelaar te Handzame; Vanbeerst Jerome, vlashandelaar, te Kortemark; Goddyn Gaston, vlashandel en roterij te Lichter- velde; Debaillie Victor, nieuwwas- serij te Lichtervelde; Stragier Leon, melkerijbestuurder te Gits; Decorte Odiel, te Gits; Debeil Louis, nijveraar te Staden; De- wulf Ernest, melkerijbestuurder te Zarren; en Deprez Eugeen, vlasnijveraar te Kortemark. Getuigen zijn de twee boswach ters Vandepeperstraete Jer. uit Diksmuide en Claeys Pieter uit Oudenburg. Het verhoor der getuigen be perkt zich tot hun eedaflegging en tot de verklaring dat zij alles bevestigden wat in hun processen- verbaal staat. Zij namen bij de waterafvoer van de verschillende bedrijven stalen van het water. Hun onderzoek had plaats van 4 tot 9 Juni 1953. Dadelijk krijgt Meester Van denbussche het woord. Hij geeft een uiteenzetting van de feiten. De waterverontreiniging is een probleem dat zich in gans het land stelt en waarmede men van over heidswege geen weg weet om het een bevredigende oplossing te ge ven. Verleden jaar nog, toen de verontreiniging der Handzame vaart ter sprake kwam, heeft het Ministerie zelf de zaak zonder ge volg gelaten. Van de ene zijde stelt zich het vraagstuk van de vis in de IJzer. Naar schatting werd daar voor 3.000 fr. schade berokkend. Maar van de andere kant is er de nor male werking van voormelde be drijven die allen gelegen zijn in een streek die het ergst door werkloosheid getroffen is. Het zijn precies deze bedrijven die er voor zorgen dat de gesel der werkloos heid niet nog erger vormen aan neemt. Het is zeker nu de geschikte gelegenheid niet om deze nijve raars lastig te vallen. Wat meer is, uit het onderzoek bleek dat al deze bedrijven met de wettelijke schikkingen nopens het zuiveren van het afvoerwater in orde zijn. Zij zijn voorzien van de nodige bezinkputten en filters, voldeden aan de verplichtingen van commodo en incommodo en verkregen de nodige toestemming van het Provinciaal Bestuur. Dhr Vandenbussche wijst ook op het onderscheid dat gemaakt werd. Inderdaad, al de instellin gen die in deze verontreiniging betrokken zijn werden niet ge dagvaard, alhoewel anderen even plichtig zijn als dezen die thans zijn lastig gevallen. Zelfs het ge meentebestuur van Kortemark is daarin betrokken. Pleiter laat twijfel bestaan of de visvernietiging wel haar oor zaak vindt in deze zogenoemde verontreiniging, want uit het on derzoek bleek dat vlak bij de uit gang der bedrijven het water schadelijk is voor de vis, doch dat 50 m. verder hiervan niets meer te bemerken valt. Is het dus geen kwestie van baggeren van de Handzamevaart Wat de reiniging van het afval water betreft is er theoretisch ze ker iets beters te bereiken dan tot nog toe het geval is. Dit werd onlangs te Brugge bewezen bij het beproeven van een gans bij zondere zuiveringsinstallatie. Maar het ding kost maar 700.000 fr. en welk bedrijf kan zich tegenwoor dig de weelde van een dergelijke uitgave veroorloven? Ten slotte pleitende in rechte wijst dhr Vandenbussche naar een amendement bij art 8 van de wet van 1883, waarin het kwaad willig inzicht tot verontreiniging van de waterlopen vereist wordt eer deze verontreiniging straf baar is. Besluitend vraagt pleiter voor zijn kliënten de vrijspraak, zo in feite en in rechte. Na dit degelijk pleidooi, dat deze zaak klaar op punt zette, schijnt meteen alles gezegd over deze vis-geschiedenis en kondigt dhr De Snick aan dat uitspraak gedaan wordt op 23 Februari e.k. HET NAGERECHT Geen enkel feestmaal eindigt zonder nagerecht. Voor deze voor middag op de politierechtbank te Diksmuide werd als slot nog een Fosty-geschiedenis opgediend, de geschiedenis van twee jonge man nen die het op 23 October 1953 hadden aangedurfd een leeuwen vlagje boven te halen. Een van beide beschuldigden is echter ziek en afwezig zodat de politierechter besluit deze gewichtigezaak op 23 Februari verder te behan delen. De Fosty-betoging wordt een kostelijk geval! GEMO. 1 V' .v SAVONNERIES LEVER FRÊRES, BRUSSEL SE I 01926 BFL EEN LEVER PRODUCT ASSISENHOF VAN WESTVLAANDEREN Op 18 Februari komt de zaak voor van Lea Allaeys uit Vlamer- tinge, besohuldigd van kinder moord. Op 22 Februari moeten de gebroeders Vermaut uit Dudzele voor de jury passeren. Zij worden beschuldigd van moord op Camiel Bil. neemt dan een der prachtige schepen van om volgende redenen 1.-Uw taal - Uw keuken aan boord. 2.- Inscheping te Rotterdam of Ie Havre. 3.-Voordelige prijs: minimum: 8.375.—Fr. 4.—Bekwame agenten staan te Uwen dienste. Voor nadere inlichtingen en tijdige plaatsbespreking wendt U in vertrouwen tot Kosmos-Toerisme, Grote Markt, leper. N. Duthoy, Rijselstraat 227. Menen. G. Lenoir, Üniversum-Reisbureau, Bruggesteenweg 134, Roeselare. DE KWESTIE DER PRIESTER-ARBEIDERS De Franse bisschoppen, die pries ter-arbeiders onder hun gezag heb ben, verklaarden, in een gemeen schappelijk communiqué, dat, hoe wel zij ten zeerste begaan zijn met de herkerstening van de arbeiders wereld, zij zich toch voorstander verklaren van een andere vorm van priesterapostolaat in de arbei derskringen. Deze vorm van apos tolaat is nu eenmaal niet langer meer in overeenstemming te bren gen met de eisen die aan een priester gesteld worden op geester lijk gebied. Tenslotte vragen dè bisschoppen aan de gelovigen te bidden voor diegenen die reeds jaren lang die apostolaatsvorm be oefenen en voor wie het een zware beproeving zal zijn die taak te moeten laten varen. OOK DE WESTDUITSE BEVOLKING WORDT OUDER Volgens een berekening, die op last van de Minister van Sociale Zaken werd opgemaakt, zal Duits land, over twintig jaar, twee mil- lioen 65-jarigen en ouderen meer hebben dan nu. Zonder ook maar in de minste mate de Nazi-bevolkingspolitiek te willen copiëren, overweegt de Mi nister toch de toepassing van een paai' maatregelen tot bescherming van het gezinsleven. Aanpassing- van belastingen, lonen, aanmoedi ging van woningbouw en een her ziening van het huwelijksrecht vor men de voornaamste punten van dit programma. Waardigheid, fierheid en oprechtheid, zoals het past voor de parel van Veurne-Ambacht. Foto genomen na de overhandiging van de herderlijke staf. Wij bemerken in het midden Z. E. H. Louwaege, de nieuwe Pastoor van het landelijk stadje Lo. Hij is omringd door Z. E. H. Kan. Dochy, pastoor in de Kathedraal van Sint-Salvator te Brugge, die optrad als eerste getuige; Z. E. H. Louwaege, Principaal van het college te Ize- gem en kozijn van de nieuwe herder, de tweede getuige; de heer Jules Hindryckx, burgemeester; de heer Karei Notredame, hoofdonderwij zer en voorzitter der kerkfabriek; de heren schepenen Georges De- waele en Vuylsteke Jerome en burgerlijke en kerkelijke overheden van het stadje Lo. Ook Monseigneur de Bisschop deed [zijn beste. Een prima Herder werd gezonden. Gewikt, gewogen en zeer goed be- [vonden. Uit ter herten wensen wij Heil en welkom gul en blij, Wijze werking en bestier, U, onze niéuwe Pastoor hier. Geen gepaster Paster En past er Op Stad Lo's kadaster. Lang is 't geleden Dat Lo kon installeren, Maar op heden Kunnen w'een Herder eren, Welkom. Eerwaarde Herder weest gegroet. Doet maar alles kort en goed. JAARSCHRIFTEN WIJ Wensen UeDeLe, hier WeL- koM, harteLIJk proficiat, geLUk- klg LeVen In Lo. WeLCoM, Leef Lang LUstlg bLIJ In Cesar's steDe. IETS NIEUWS VOOR DE LANDBOUWERS De Transvaalse boer Piet Pom- bard heeft, na een vuurgevecht met de politie, de wijk genomen. Hij heeft maar eventjes zeven inlanders om het Jeven gebracht. PfOTfCTOfi DAN EN R VOEDERS 222-BlRMINGHAMSTRAAT •BRUGSE MOLENS VAN DEINZE TE DEINZE Landbouwsalon te Brussel-Heysel 14 tot 21 Februari 1954. - Paleis 2. - Stand 31. (6660) Het was een zekere opluchting voor de inwoners van Lo, dat op deze Zondagmorgen, hoewel het weder bijtend koud was, toch de bleke voorjaarszon van de partij zou zijn. Reeds van in de morgenuren wa ren de huizen bevlagd. Naast de vaderlandse driekleur wapperde de Vlaamse Leeuw aan de gevels. Over al werd er getimmerd om het wel komwoord in gedicht of jaarspreuk boven de ingangsdeur te hangen. Er lag een stille feeststemming over de stede en de bijde gezichten van oud en jong verrieden het verlangen naar dat ogenblik waarop de nieu we Herder voor het eerst in Lo zou verscnijnen. Hoog op de toren wapperde de vlag, diep in de harten van alie Lo- naars klopte het hartelijk welkom. DE AANKOMST Vanaf 13.30 uur schoven de ver schillende groepen aan en werd de stoet gevormd. Het werd een bonte wemeling van vlaggen, figuranten en versierde auto's. Het duurde dan ook niet lang of de nieuwe Herder werd op de grens der gemeente, rond 14 uur, verwel komd door E. H. Onderpastoor, de Heer Burgemeester en de Voorzitter- van de Kerkfabriek. In auto ging het dan verder tot aan het huis van de Heer Gitsels, waar de kerkelijke gewaden werden aangetrokken. Dan verscheen Zeer Eerw. Heer Louaege, omringd van Z. Eerw. Heer Kan. Vanden Abeele, die de plechtige aanstelling zou doen; Z. E. H. Kan. Dochy en Z. E. H. Etienne Louaege, Princi paal aan het College te Izegem, de getuigen; de voltallige Kerkraad; de Burgemeester, Schepenen en Ge meenteraadsleden. In pittige bewoording werd het weikomswoord eerst door de Heer Notredame, namens de Kerkraad, uitgesproken; daarna door de Heer Burgemeester Hindryckx namens het stadsbestuur. Door de jonge heer Jan Camer- linck, in herdertje verkleed, werd de sierlijke herdersstaf aangeboden. De stoet werd van op de tribune gevolgd door Z. E. H. Pastoor en de Overheden. Alle bestaande gilden hadden er aan gehouden hun nieuwe Herder te verwelkomen en de lustige noot werd vooral gespeeld door de Schut- tersmaatschappij Willem Teil De schooljeugd trok zingend voor bij, gevolgd door de Patroonheilige Gerardus en de H. Petrus, patroon van de stad. De maquette van de kerk stond stijlvol versierd op een auto, ge volgd door de Brandweer en Kroost rijke Gezinnen. Het tweede gedeelte van de stoet werd geopend door de Stedelijke Muziekmaaschappij.De Edelweisjes volgden flink dansend op de lustige tonen van de muziek. Dan volgde een brok geschiede nis van Lo. Willem van Lo met edellieden te paard, omringd door soldaten. Daarna kwam Abt Zaman met de Monniken. Vóór de tribune werd door Wil lem van Lo een symbolische Keur voorgelezen, welke de rechten van de Monniken bepaalde, en aan de Abt overhandigd. Deze laatste over handigde deze Keur aan Z. E. H. Pastoor, te zamen met een ge schenk in naam der studenten van Lo. Een grote groep afgevaardigden uit Brugge had er ook aan gehou den mede op te stappen in de stoet. Daarop volgde Z. E. H. Pastoor met zijn gevolg. De stoet doortrok alle straten van Lo en als een minzame Herder wuifde Z. E. H. Pastoor zijn nieu we onderdanen toe. Zo ging het dan verder dooi de be vlagde straten tot aan de kerk. Daar overhandigde de jonge Juf fer Liva Dewaele de symbolische sleutel. Een grote menigte volgde de nieuwe Herder in de kerk. De plechtige aanstelling, gecom mentarieerd van op de predikstoel door Eerw. Heer Ouderpastoor, werd zeer aandachtig gevolgd. De plechtigheid werd besloten met een Te Deum en het De Pro- fundis werd gebeden voor de ziele- rust van Z. E. H. Vandromme, ge wezen Pastoor. Een lunch besloot dit heugelijke feest. Mocht dit feest een blijvende herinnering zijn aan dat ene wel kom dat de nieuwe Herder toege stuurd werd. Mochten de veie wen sen in vervulling gaan. Mocht Z. E. H. Louaege in de goede stede Lo een vruchtbaar apostolaat be leven en zo de eendracht onder al len bewaren. Dit is de innige wens uit het diepst van ons hart. Grasduinend in de overvloed van opschriften die aan de huisgevels prijkten, namen wij er enkele, even als twee jaarschriften, die hier vol gen; 't Is hier de beste prochie van motor met luchtverkoeling. Dage lijks verbruik: 20 fr. per 10 uur werk. - Prijs: vanaf 73.000 frank. Vraagt inlichtingen bij leper Poperinge OKKASIE-TRACTOItEN te koop: 1 Case - 1 Massey-Harris 6 Ferguson. (6492) III Alle liefhebbers van volkse mu ziekkunst weten dat 'in het Provin ciaal Muziektornooi van Westvlaan deren in 1953 de gekende harmonie «De Eendracht», van Wevelgem, de eerste plaats veroverde. De plechtige diploma-uitreiking van het Provinciaal Muziektornooi had dan ook plaats te Wevelgem, op Zondag 24 Januari 1954, ais bekro ning van deze muziekwedstrijd. Een talrijke menigte muzieklief hebbers verdrongen zich in de ste delijke feestzaal reeds geruime tijd vóór het aanvangsuur. Het stedelijk magistraat met de Burgemeester aan het hoofd, de Heer J. Storme, Lid van de Bestendige Deputatie, de voltallige Jury van het Tornooi, en verders delegaties van al de deel nemende maatschappijen werden in de zaal opgemerkt. De Heer Burgemeester opende de vergadering en dankte de Provin ciale Muziekcommissie, die Wevel gem de eer aandeed deze plechtig heid daar te houden en dankte ook al de aanwezigen voor hun belang stellende tegenwoordigheid. De Heer Jos. Storme, Bestendig Afgevaar digde en Voorzitter van de Provin ciale Muziekcommissie, sprak in naam van de Heer Gouverneur; hij zette het doel uiteen van de Pro vinciale Muziektornooien, namelijk de volkse muziekkunst aanmoedi gen en het artistiek peil der lief hebbersmaatschappijen hoger op voeren. Hij wenste al de deelnemers zonder onderscheid hartelijk geluk en verzekerde dat het Tor nooi 1953 in Westvlaanderen waar lijk op een zeer hoog muzikaal kunstpeil stond. Dit, pleit heel en al in het voordeel der deelnemende korpsen. Hij wees ook op de nood zakelijkheid zich steeds op harte lijke en sportieve wijze neer te leg gen bij de beslissingen van de Jury, die met aile onpartijdigheid en kunstzin oordeelt. Drie maatschappijen, de drie ge- klasseerden in Ere-Afdeling, waren opgeroepen om door een model-uit voering deze plechtigheid wat luis ter bij te zetten. Het waren: de Harmonie De Eendrachtvan Sneeuwstormen over Engeland In Engeland werden verschillen de dorpen afgezonderd door de hevige sneeuwstormen die er ge woed hebben. In meer dan de helft van het land moest i\et spoorweg verkeer stilgelegd worden, ofwel liep het grote vertraging op. Over al werken sneeuwploegen aan het vrijmaken van de wegen. Lage temperaturen in het Zuiden Uit Italië meldt men dat het 5 graden onder nul vroor in de Eeuwige Stad, terwijl het er ook sneeuwde. Rond Napels deed de koudegolf de temperatuur dalen j tot 18 graden onder nul. Ondertussen wordt nog gemeld dat de thermometer in sommige delen van Italië tot 26-29 graden onder het vriespunt gedaald is. In Noord-Griekenland beleeft men de koudste winter sinds 1893. Troe pen zwervende wolven werden op gemerkt aan de buitenranden van dorpen en steden. Ook uit Turkije meldt men zeer j lage temperaturen, o.a. den te Ankara. Wevelgem, De Stadsharmonie van Roeselare en de Fanfare Rid der Jan's Zonen van Dadizele, drie Koninklijke Maatschappijen. De Stadsharmonie van Roeselare, ten gevolge van een afwezigheid van haar dirigent, die elders moest op treden, kon aan deze vererende uit nodiging echter geen gevolg geven. De Fanfare van Dadizele diri gent Heer Jul. Herman speelde dan de Ouverture Séculaire van Paul Gilson, die zij als keuzestuk op het Tornooi uitgevoerd had, en daarna hoorden we van de Wevel- gemse Harmonie dirigent Heer Fr. Vanaoker de twee moeilijke werken: «Toccata en Fuga» van Jan Seb. Bach en Symfonische Variatiesvan Paul Gilson. Het waren drie uitvoeringen die zeer verdienstelijk en hoogst muzikaal waren, waardig van maatschap pijen uit de Ere-Afdeling. Daarna kwam de Heer Verman- der, Jurylid-Verslaggever en Kunst adviseur bij het Belgisch Muziek- verbond, aan het woord om een kritisch verslag uit te brengen over het ganse Muziektornooi. Uit dit omvangrijk document stippen we alleen aan dat de Jury onomwon den verklaart.' «nooit een zo hoog staande wedstrijd te hebben bijge woond, dat al de deelnemende maatschappijen méér dan 70 der punten behaalden en dat verschil lende onder hen op gelijk welke in ternationale wedstrijd een goed fi guur zouden maken en zich kunnen nieten met de beste buitenlandse muziekkorpsen. Dit gezaghebbend oordeel strekt waarlijk tot ere van de deelnemen de maatschappijen, die alzo doel matig aangemoedigd worden om voort te ijveren voor de muzikale opleiding van het Vlaamse volk. Dc slogan De Fanfare, de Har monie, centra van volksopleiding wordt aldus méér en méér bewaar heid. Een geestdriftige Brabanqonrue, uitgevoerd door de Harmonie van Wevelgem besloot dan deze schone plechtigheid. Het tornooi van het jaar 1954 staat thans In het vooruitzicht en verwacht de maatschappijen van Derde Afdeling. Het opgelegd stuk is: «Belgische Rhapsodies van Fir- min Wautier. Hieronder geven wij nogmaals de volledige uitslag: Gaan naar Ere-Afdeling: 1. Wevelgem Koninklijke Har monie De Eendracht 97 p 2. Roeselare Koninklijke Stads harmonie 96 p 3. Dadizele Koninklijke Fanfa re Ridder Jan's Zonen 90 p Gaan naar uitmuntendheid 4. Izegem Koninklijke Harmo nie der Congregatie Poperinge Koninklijke Har monie Ste Cecilia beide 87 p. 6. Menen Koninklijke Katho lieke Harmonie 85 p. 7. Aalbeke Harmonie De Een dracht» 83 p 8. Dadizele Harmonie Met Vlijt en Eendracht81 p Blijven in de eerste afdelin gen en bekomen de eervolle vermelding 9. Bellegem Koninklijke Har monie St-Leonardzonen 10. Bissegem Koninklijke Fan fare «Leiegalm». 11. Harelbeke Koninklijke Fan fare «Eendraoht en Vrijheid». 12. Passendaie Fanfare Sinte Cecilia -15 gra- j 13. Wervik Harmonie. Koninklijke Grote Een record is gemaakt om te worden neergehaald en dat is al leszins waar wat het accordeon- spelen betreft, te oordelen naar de snelle opeenvolging der nieuwe re cordhouders. De Gentenaar Remi Van den Bossche had nog maar pas het re cord van 77 u. 33 min. verbeterd en tot 80 u. 16 min. gebracht of te Eist (Oostvlaanderen) bracht de 25-jari2e Hector De Keyzer het tot 85 'u. 02 minuten. Daartussen liggen verschillende andere tijden die zweven tussen de 70 en de 80 uren. Of De Keyzer lang op zijn lau weren zal mogen rusten, blijft een vraag, want overal worden nieuwe recordpogingen aangekondigd. Vermelden wij nog dat de Pope- ringse accordeonist. Victor Van brabant. die Zaterdagmorgen 23 Januari te 9 u. van wal stak het moedig heeft uitgehouden tot 72 u. 15 min. doch dan. op doktersadvies, zijn noging moest opgeven. Vermelden wij er eveneens bij dat hij deze 72 uren helemaal op eigen krachten sneelde en dus geen opwekkende middelen toegediend werd. Met zijn tijd van 72 u. 15 m. is hij recordhouder van Westvlaan deren. Anderzijds, zoa's wij reeds gemeld hebben, begint Oscar Denys Vrij dag 29 dezer te Abele aan een po ging om het record op zijn naam te schriiven. Ook leper wil niet ten achter blijven in de povingen om het we reldrecord accordeonspeien te ver beteren en zo werden ons twee po gingen aangekondigd. De eerste gaat door in het Gasthof «Ypria- na». Frenchlaan, b'i de gekende voetballer Albert, Kegels. In de feestzaal doet. Roger Claeys. Kalf- veart,, een gooi naar de titel nn Vrijdag 29 Januari, te 15 uur. Dr V«ndevelde verklaarde hem fit, en tot een ernstige poging in staat. Deurwaarder R, Roegiers samen met drie getuigen oefent de con trole uit terwijl de gekende muzi kant Bruno Verstraete als verzor ger optreedt. Op Zaterdag 13 Februari te 9 u., bij de gekende accordeonspeler Eugeen Tollenaere, herberg De SlachterBoomgaardstr. 3, waagt de jeugdige virtuoos Daniël Ga- deyne, uit Geluwe, z'n Kans. Deze jongen is amper 22 jaar en zeker wel de jongste uit de rij der deel nemers. Deze poging staat onder toezicht van deurwaarder A. Van Cappel terwijl Dr Roegiers voor de geneeskundige zorgen instaat. Wij wensen beide muzikanten veel suc ces en dat één van hen het record op zijn naam moge schrijven. Voor al deze durvers wordt het natuurlijk van langs om moeilijker gemaakt. Ondertussen is het nog altijd gewaagd van te beweren dat DE recordhouder eindelijk gevon den is. Zaterdagmorgen te 1 uur. dus in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, begint de Kortrijkse accordeonvir tuoos Henri Masure een aanval op het wereldrecord. Deze recordpo ging gaat door in de zaal van het Vlaams Huis, Groeningestraat 19. Kortrijk, die gedurende de poging dag en nacht zal toegankelijk blij ven voor het publiek, en waar men Henri zonder onderbreking en zon der één enkele minuut rusten zal zien accordeonspeien. Henri Masure is zekerlijk in het Kortrijkse en ook ver daarbuiten geen onbekende meer. We mogen hem gerust als Kortrijks eerste ac- cordeonvirtuoos betitelen. Geduren de twintig jaar lang was hij de graag gehoorde vedette van Radio Kortrijk en Brussel. Deze aanval op het wereldrecord zal onder gedurige controle staan van de Hr Deurwaarder Due. WIJ ZIJN EEN VOLK VAN... ACCORDEONSPELERS! STILLE0é „...-reu rrvif? I BINNEN EN BUITEN PAOOO 3oHCA t't gewestflk 1 Zo zag onze tekenaar een der vele wereldrecordpogingen die thans in het Vlaamse land gehouden worden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 7