Kalender der Liefhebberskoersen VI. STEVENS Mr. m iïssiÈ«l Hoe hel gesteld met de zuurheid van uw gronden? 11 HET WEKELIJKS NIEUWS Nr 64 en - *m. in West vlaanderen HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag SO Jan. 1954. Blz. 9. ■8 lg' Ife ■8*1 Meer dari 72 procent der Belgische gronden zijn te zuur. Een behandeling met een aangepaste dosis koolzure landbouwkalk zou de totale opbrengsten met meer dan 20 procent doen stijgen,gebruik daarom N. Y. Les carrières de Cuesmes Administratieve zetel, Warandeberg 2, Brussel Melotte Surge-Melotte WERELDNIEUWS IN T KORT IÜ AANVULLEND OUDER- DOMS- EN OVERLEVINGS PENSIOEN GEWIJZIGD Sturen MAART 7 Gent-Stadion Kuume 14 Lendelede SI Brugge (Criterium) Si Gent - leper S5 Torhout 28 Gent - Wevelgem APRIL 4 Vlchte Varaenare 11 Lauwe Leke Veldegem heeft 18 Ronde van W.-vl. (1* rit) Moen (Velodroom) St Denljs-Helkijn 19 Ronde van W.-vl. (2* rit) Ronde van W.-vl. (3* rit) S3 Ronde van W.-vl. (4' rit) 94 Ronde van W.-vl. (5* rit) 85 Ronde van W.-vl. (6* rit)) Deerlijk Beent 86 Veldegem Gistel MEI 1 Harelbefce Tlelt Esen St Eloole-Winkel 9 Moeskroen Nleuwkerke Bes el are 21 Geluwe (tegen 't uurwerk) 22 Geluwe Kampioenschap v. Westvl. 24 Zerkegem Oostende (Opex) 26 Rollegem Rollegem-Kapelle 27 Roeselare Moen St Elools-Vijve Lo 28 Ruddervoorde 29 Staden Zlllebeke Nieuwpoort St Elools-VIJve JULI 1 Stene Menen Dikkebu* 4 Poelkapelle 6 Desselgem 8 duide- lletiin (1) junt) Dunt.) junt.) 4 Bell eg «sn Ardoole Gent - Zwevegem Renlngelst 10 Eernegem 11 Aalbeêe 18 Raversljd» ertlng. Blssegem (Ronde v. Vlaand.) 15 Vlamerflnge 16 St Lodewflk er, Lln. 33 Meulebeke (Criterium) Oostende (Omloop Zeekust) Heule 97 St Kruis-Brugge Geltrveld 30 Mesen Meulebeke Houthulst Lelsele JUNI Moeskroen Oostende 8 Moen PerviJ» Lauwe (Omloop Vlasstreefc) 7 Adlnkerke Marke Waregern 8 Oostrozebeke Wevelgem 10 Tlelt Bredene 13 Zwevezele Anzegem Wervlk Den Haan 14 Koksijde Izegem 17 Oudenburg 19 Stene 20 Vlchte Veldegem Koksijde Ministerie van Landbouw kerke leper 8 Loker Wevelgem 11 St Elools Winkel Lauwe 12 Foperlnge Pittem 13 Beitem 15 Wevelgem 18 Oedelem Kort rijk leper Polllnkhove 90 leper Westkapelle 21 Blssegem (tijdrit) Koekelare leper Roeselare 22 Klemskerke 25 Heestert Tlelt Ettelgem Renlngelst 26 Tlelt 27 Llchtervelde Veume 28 Veurne 29 Boezinge 31 Ardoole AUGUSTUS 1 Lendelede Ardoole 9 Rumbeke leper 4 leper Deerlijk 5 leper 7 Kort rijk 8 Gent - Lauwe Beernem 18 Izegem Zlllebeke Poperlnge 10 Tlelt Bekegem 22 Poperlnge (voorm. tijdrit) Poperlnge (namiddag) Emelgem Kerkhove 23 Merkem-Hdekje 24 Helkljn 28 Moeskroen 29 Brussel - Marke Nleuwkerke 30 Loppem 31 Lendelede Roeselare SEPTEMBER 2 Jabbeke Bikschote 5 Gijverlnkhove Ste Katharlna Beveren-Leie 6 Beveren-Lele Zonnebeke Anzegem 7 Hulste 8 Koekelare Zandvoorde (Oostende) 9 Prov. Interclubkampioensoh. 11 Oedelem 12 Meulebeke Moen (Velodroom) Koksijde 13 Rollegem Oedelem 14 Dentergem Desselgem 16 Westkerke 18 Waardamme 19 Veldegem 20 Poelkapelle 21 Gullegem Eernegem 23 Nat. Interclubkampioensch. 26 Langemark Houthulst Meulebeke 27 Llchtervelde Langemark 28 Nieuwpoort Blssegem Tlelt 29 I.angemark 30 Aartrljke Tlelt OCTOBER 3 Tngoolgem 10 Deerlijk Hieronder geven uH1 ook nog het kalender van de veldritten, cluh- kampioenschappen en koersen vóór bromfietsen in de Provincie. CYCLO-CROSS JANUARI 31 Knokke-Zwevegem (Kamp. v. Westvlaanderen) FEBRUARI 14 Zlllebeke (Llefh. en Nieuw.) 21 Dranouter (Idem) CLUBKOERSEN FEBRUARI 21 Menen 27 Roeselare Oostende-Stadlon 28 S. V. Deerlijk W. S. C. Torhout 28 VI. Wiel Vlamertlnge 28 De Zeemeeuw Oostende Menen Sportlef RIJWIELMOTORISTEN 28 Maart Wevelgem 19 April Torhout 30 Mei Avelgem 13 Juni Ingooigem 4 Juli Vlchte In het Staatsblad van 28 Ja nuari verschijnt het K. B. waar bij art. 8, par. 1, van het besluit van de Regent van 10 Mei 1948 wordt gewijzigd. Volgens deze nieuwe bepalingen wordt het Jaarlijks bedrag van 't aanvullend ouderdomspensioen volgens onderstaande tabel vast gesteld: •2,| O O A ft o P 2 DE CONFERENTIE DER CROTE VIER TE BERLIJN Vier merkwaardige spreekbeurten. Dulles aanvaardt Molotov's agenda. China: eerste programmapunt. 186» en vroeger 19.600 18.100 1870 19.700 18.200 1871 19.700 18.200 1872 19.800 18.800 1878 19.800 18.800 1871, 19.900 18.1,00 1875 19.900 18.1,00 1876 20.000 18.500 1877 20.100 13.600 1878 20.200 18.700 1879 20.200 18.700 1880 20.200 18.700 1881 20.300 18.800 1882 20.1,00 18.900 1883 20.1,00 13.900 1881, 20.500 11,000 1885 20.500 1 ',.0ü0 1886 20.600 14.100 1887 20.700 14.2OO 1888 20.800 I4.30O 1889 20.900 I4.40O 1890 21.000 14.500 1891 21.000 14.500 1892 21.100 I4.6OO 1893 21.200 14.700 1894 21.300 14 800 1895 21.400 14.900 1896 21.500 15.000 1897 21.600 15.100 Het bedrag van de aanvullende ouderdomspensioenen die aan de vrouwelijke bedienden verleend werden vóór de datum van inwer kingtreding van dit besluit, wordt ambtshalve verhoogd overeenkom stig artikel 3 van het besluit van de Regent van 10 Mei 1948, gewij zigd bij artikel 1 van dit besluit, zonder dat er voor ieder der ge rechtigden een nieuwe beslissing dient getroffen. GOED WERKTUIG GOED WERKMAN Koopt de heste dubbelmeter OPROEP TOT DE H.H. LANDBOUWERS ?h, Kie- ont Da- ingc. pestr&at, DenlSs >e, .uyne •peringe. asselstr., pope- >ger (21 Dumont ringe. - peg, Po- Pope- imeersch sten. m Pier- Smagghr nge. r- oeselare. Louis rico Ro- 'erdinge. regenstr. Dapucie- hur (2), wy Ma- De- gestraat, •me (1) ete Leo- egruyter Inge. - Poperin- tiedreef, 1), Bri 5S- BP KKE EINS van derdt i Pieren r.C.I. en 'r. prij- >n. Sport- in sa- evegem en met uibelfa- téspeleti '.B. an café .30 uur. ;gen op rij Dc- ook de Zondap yn voor en Re- ge naar ïans en ng. Geleide winterbezoeken aan voorlichtingsbed rijven Te EGGEWAARTSKAPELLE: op Maandag 1 Februari, te 2 uur na- mlddi rard en wintervoeding van Te VINKEMop Woensdag 8 Fe bruari, te 2 uur namiddag, op het bedrijf van Mr Maurits VANDAM- ME: bedrijfsinrichting en winter voeding van het vee. Alle belangstellenden worden vriendelijk uitgenodigd deze be zoekdagen te benuttigen. PENSIOENWET VOOR DE ZELFSTANDIGEN De bijzondere Kamercommissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp Inzake het ouder domspensioen van de zelfstandige arbeiders, heeft Dinsdagochtend dit ontwerp In tweede lezing goed gekeurd. Waarschijnlijk zal het nog deze week door de Kamer even eens in tweede lezing goedgekeurd worden. HEMINGWAY TOCH NIET DOOD Nadat de verschillende berichten over de dood van de beroemde schrijver Hemingway de wereld werden ingestuurd, blijkt het thans dat de auteur en zijn vrouw tot tweemaal toe het er heelhuids van af brachten bij een vliegtuigonge val. GROOTSE WARDEN OOM HERDENKING TE HOOGLEDE Het zo verdienstelijk als Ijverig Davidsfonds van Hooglede bereidt zich voor om op Beloken Pasen, zijnde 25 April, een plechtige her denking te vieren van de zo beroemde volksschrijver Warden Oom. Die herdenking zal geschie den met de medewerking van het gemeentebestuur en van het gouw- bestuur van het Davidsfonds. 3 S'W 3 gttk waarborgde veroakklnp. DE EEDAFLECCING VAN KONING LEOPOLD III Ruim zeshonderd personen zullen voorkomen op het doek dat dóór kunstschilder Leon Devos zal ver vaardigd worden, ais. aandenken aan de troonsbestijging van Konine Leopold HI. W^^IrTgcwairborgde verpakking. 'eesbaar was baar nauwkeurig Bij de goede handelaar; in ■ijzerwaren DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN TE KOEKELARE Gaat de partij der gemeente belangen in beroep? De Permanente Deputatie van Westvlaanderen heeft de gemeen teraadsverkiezingen, die 13 Decem ber jl. té Koekelare zijn gehouden, geldig verklaard. In de kringen van de gemeente belangen .wordt vernomen dat deze partij tegen dit besluit bij de Raad van State beroep zal Instellen. 1-2 3-1 kei 4—1 4—1 0—2 1—0 0-3 2—2 55 14 33 61 18 32 52 33 27 52 22 20 42 26 25 42 32 21 47 49 20 30 33 10 42 54 1« 36 43 15 32 46 15 30 37 1? 26 43 11 37 51 11 32 75 11 30 71 nen 'gem rijk uwe roen tl ingeD 5ye. carbo DE KOOLZURE LANBOUWKALK BIJ UITSTEK THANS OOK IN VLAANDEREN VERKRIJGBAAR Inlichtingen worden graag verstrekt mits schriftelijke aanvraag De woorden van Abel Pollet schijnen in druk te maken doch de voorzitter doet hem heel nuchter opmerken: Tussen een loochening van u, Pollet, en tussen een verklaring onder ede van de geneesheer, kunnen wij maar moeilijk twij felen. Denk er van wat gij wilt, mijnheer de voorzitter, ik heb altijd rechtzinnig bekend wat ik misdaan heb. Wanneer ik zeg dat ik niet geschoten heb, dan is het zo. Had ik geweten, voegt hij er met een walgelijk cynisme aan toe, dat Vercruysse hier ging komen verklaren dat ik twee revolverscho ten op hem gelost heb, wel hij zou ze van mij gekregen hebben, ik beklaag mij dat ik hem niet heb afgemaakt. Hij moet hier niet komen liegen. Ik zou nog liever mijn kop worden afgekapt dan iets te bekennen dat ik niet misdaan heb. Pollet zet zich terug neer op zijn plaats en kijkt stuur voor zich uit. Hij schenkt zelfs geen aandacht meer aan boer Ver cruysse die voort gaat met te schelden op de bandieten die hem schier van het leven beroofden. De namiddagzitting wordt besteed aan het verhoor der gerechtelijke instanties die betrokken waren met het onderzoek van deze bandietenstreek. Het is meteen de ge legenheid de ondergeschikte beschuldigden aan de tand te voelen met betrekking tot de verheling van 't- gestolen goed. De her bergier Camerlynck en Celine Pollet, vrouw Lecleire, kwamen beide grotendeels in bezit van de gestolen goudstukken. Volgens haar gewoonte loochent Celine Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Pollet koppig iets met de zaak te maken te hebben. Camerlynck, die in den beginne aan de onderzoeksrechter rechtuit bekende, tracht nu de zaken anders voor te stellen. Pollet heeft mij wel dergelijk gouden geld gegeven om zijn schulden te betalen, maar ik wist niet waar het geld vandaan kwam. De herbergier houdt nog altijd aan zijn goede faam. Hij geeft trouwens de indruk geen-' van de grootste plichtigen te zijn. Hij zag in Abel Pollet en eonsoorten goede klan ten die zijn herberg deden floreren met hun groot verteer. Met een kort onderzoek over de drie laat ste diefstallen door de bende in België ge pleegd, eindigt het getuigenverhoor, doch de voorzitter wil nog een laatste punt in het licht stellen dat voor de behandeling van deze zaak van het grootste belang is. Hij wil namelijk van de betichten zelf vernemen of zij ja dan neen leden waren van een goed ingerichte bende. Uit het onderzoek is im mers gebleken dat de dieven aan elkaar hulp en bijstand boden in geval van nood en dat zij onderling zorg droegen voor de naastbestaanden van de dieven die in de gevangenis terecht kwamen. Abel Pollet, de rovershoofdman, Is hier over het eerst ondervraagd. Hij antwoordt fier dat zulks waar is. August Pollet, Vro- mant en de vrouwen der gebroeders Pollet doen dezelfde bekentenis. Angèle Platteel komt aan de beurt om over dit punt ondervraagd te worden. Zij Reeds verleden week Vri kwamen de Westerse Grote brie aan te Berlijn. Het eerste wat zij er vernamen was de tekst van een oproep van Kanselier Adenauer, die een beroep deed op de Grote Vier om eindelijk aan geheel Duitsland, vrijheid, eenheid en vre de te schenken Vooraf hadden de Westersen en kele '.'jorbereidende bijeenkomsten met het doel een gemeenschappelijk actieplan op te stellen en een een vormige gedragslijn vast te leggen. De dag na de aankomst van de HH. Dulles, Eden en Bidault, arri veerde ook dhr Molotov. Terwijl de Westersen in hun verklaringen aan de pers vooral de nadruk legden op algemene Duitse verkiezingen, sprak de Sovjet-minister van Buitenland se Zaken voornamelijk over de er kenning van communistisch China door de U.N.O. en het beleggen van een Vijflandenconferentie. Meteen waren de voornaamste troeven van beide partijen gekend en her ver loop van de eerste zittingen beves tigde zulks. Tilden» de eerste zitting voerden de HH. Bidault, Eden en Molotov het woord. De gematigde taal, vol tegemoetkoming ten overstaan van andere meningen, van de eerste twee sprekers stak schril af tegen de beledigende uitlatingen van dhr Molotov. Dez? laatste liet slechts een résumé horen van alle vroeger gedane verwijten aan het adres van de V. S. en bracht werkelijk geen enkel nieuw positief element naar voren. Hij deed beroep op de vriendschapsverdragen van de Sov jet-Unie met Engeland en Frank rijk en verweet aan de V. S. dat zij aansturen op de wederbewapening van Duitsland, zij het dan onder de mom van een Verdedigingsgemeen schap. Hij dreigde met de oprich ting van een Oostelijke Verdedi gingsgemeenschap, zo het Westers plan volledig zou uitgevoerd wor den. Natuurlijk liet hij ook het voorstel horen, om binnen zeer kor te tijd een conferentie van de Gro te Vijf (met com. China) te beleg gen. Tot slot stelde hij volgende agenda voor aan de vergadering: 1. - Maatregelen voor een ont spanning ln de internationale be trekkingen en de bijeenroeping van een conferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de U.S.S.R. en de Chinese Volksrepubliek. 2. - De Duitse kwestie en de mid delen om de Europese veiligheid te verzekeren. 3. - Het Oostenrijks staatsver drag. Dit alles gebeurde op de eerste zitting en gezien de tijd reeds ver gevorderd was en ook om de tekst van zijn rede eerst nog eens te kun nen overzien, besloot dhr Dulles slechts tijdens de Dinsdagzitting te spreken. Dit gebeurde dan ook en meteen beleefde men de eerste ver rassing van deze conferentie. Na dat dhr Dulles er dhr Molotov op gewezen had dat zijn vele verwij ten geen steek hielden, weerlegde hij de voornaamste beledigingen, die, daags te varen, aan het adres van de V. S. gericht werden. Na er de Russen op attent te hebben ge maakt dat niemand er bij gebaat was met de oude vijandschap tus sen Duitsland en Frankrijk op nieuw te doen oplaaien, sprak hij volgende kenschetsende zinnen uit: Er is geen andere oplossing dan de E.V.G. Het is stellig niet de U.S.S.R. die er een voorstelt. Het geen zij voorstelt is immers enkel een terugkeer naar het verouderd stelsel van Versailles, dat falikant la uitgevallen, of naar zogezegde andere vredesverdragen klem dragers van nieuwe oorlogen». Dhr Dulles wees er ook op dat aan een conferentie van Grote Mo gendheden, de bevoegdheid van de U.N.O. niet mocht toegekend wor den, want de V. S. gelooft nog steeds ln het beginsel, vervat in het U.N.O.-handvest en volgens hetwelk voor iedere natie het recht op souvereiniteit bestaat. Tot slot verklaarde de Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken -"at hij de agenda van dhr Molotov aan vaardde. wat echter niet betekende dat hij instemde met het principe van een Vilflandenconferentie. In zijn antwoord sloeg dhr Molo tov een heel wat gematigder toon aan. De merkwaardigste passus uit deze rede la wel deze waar hil het over het aecoord van Potsdam had en zegde dat bepaalde clausule» wel wat verouderd zijn. Dit Is op deze conferentie het eerste nieuw posi tief element van Russische zijde. Hil verklaarde verder dat hil. ge zien de agenda door de Wpstersen aanvaard was. de volgende d"c het voorstel zou doen van een Vilflan denconferentie te houden 00 5 Mei. Tijden» de Woenadagzittlng ver wierp Staatssecretaris Dulle» het Russisch voorstel betreffende het houden van een Vijflanden-confe- rentie. Hij vroeg de voorrang te verlenen aan problemen die voor een onmiddellijke oplossing vat baar zijn. In zijn antwoord verlegde het hoofd van de Russische afvaardi ging, dhr Molotov, plots het. pro bleem van het politieke naar het economische plan. Alles samen werd het een zitting, waar veel rond de kwestie werd gepraat, maar die weinig aarde aan de dijk bracht. WAAROM AARZELEN? D« ontromers «n d* melkmachines xljn gewaarborgd door d vermaarde Melottefabrie ken en door de Hoofdver tegenwoordlgers leper - Poperlnge INDOCHINA Wederzijdse offensieven. Terwijl door de Franse Unie-troe pen een krachtig offensief, dat maanden zal duren, ter land en uit de lucht tegen de belangrijk ste bases van de Vietminh ln Zuld- Vietnam, werd ingezet hebben de Vietminh, de Franse posten, langs de grote weg die Laos dwarsdoor snijdt, op hun beurt aangevallen. Het is hen er om te doen zoveel mogelijk schade toe te brengen aan de Franse verbindingswegen. Lulden» een bericht van het DE KOREAANSE KWESTIE Krijgsgevangenenkwestie voor goed van de baan. Nieuw voorstel van de Sino-Koreanen aan dhr Dean, Nadat de Indische bewakings troepen de gedemilitariseerde zone verlaten hadden zijn de 330 Zuid- Koreaanse, de 21 Amerikaanse en de enige Engelsman nog enkele da gen in het kan?" gebleven, waar van de poorten htans wijd open stonden. Ten s tte heeft Radio Peking, in antwoord op hun ver zoek, omgeroepen dat de commu nisten de resterende gevangenen zal terugnemen. Meteen is de ne teligste kwestie van heel het be standsprobleem in Korea definitief vtm de baan. Ir» de vrije landen zijn nochtans stemmen- opgegaan die spreken ten voordele van een tussenkomst van de geallieerden, bij de communisten ten overstaan van de gevangenen die, Iuidens be trouwbare berichten, nog steeds door deze achtergehouden worden. DE MAROKKAANSE KWESTIE Ondertussen hebben de duizen den Noord-Koreanen hun vrijheid teruggekregen en werden de Chine zen die reeds te Formosa aankwa men uitbundig begroet. Zaterdag jl. bevestigde gerenaal L. Maxwell Taylor, bevelhebber van het 8' Le ger. het nieuws dat de 45' en de 40° divisie uit Korea zou teruggetrok ken worden. Luidens een bericht van Radio Pekin, hebben de communisten voorgesteld de voorbereidingsbe sprekingen te Pan Moéndjon, tér voorbereiding van de politieke con ferentie, op 1 Februari te hervat ten. Dit voorstel, steeds volzens Ra dio Peking, werd schriftelijk over gemaakt aan het hoofd van de U.N.O.-afvaardiging, dhr Arthur Dean. Studentenbetogingen. Ook Engeland krijgt een veeg uit de pan. (6646) staat dadelijk recht gelijk de anderen het deden en beaamt met een hoofdknikken hun gezegden. Zij doet een beweging om zich terug neer te zetten, maar daar schijnt zij plots te twijfelen. Met schuwe blikken kijkt zij rond zich alsof zij op het gelaat van de andere beschuldigden wil lezen wat zij er zullen van zeggen als zij nu nog meer gaat verklaren. De voorzitter heeft haar aarzeling be merkt en zegt: Angèle Platteel sta recht, vertel maar verder wat gij daarover weet. Kijk niet naar de anderen die daar zitten. Zij kunnen u niets meer „doen. Met haast fluisterende stem brengt Angè le Platteel er dg.ü uit: Ik kon mij van hen niet ontmaken, Mijnheer de Voorzitter. Ik kon niet. zij wilden mijn... Ah! Indien gij wist, mijn- he£r de Voorzitter... Zeg maar op. Zeg de waarheid. Indien ik vroeger gesproken had, dan zouden zij mij de keel h'bben overge sneden. Het was muisstil in de zaal toen Angèle Platteel deze woorden uitsprak. Maar plots schiint het of al de b:schu!digden zijn wakker geschoten. August Pollet soringt recht en begint de vrouw, die eindelijk eens durfde sprekn, de hevigste verwijten toe te sturen. De voorzitter doet August Pollet terug neerzitten en deze geeft grommend gevolg aan dit bevel. Spreek voort, Angèle Platteel, gij moet hier niets verzwijgen. Deze woorden schijnen haar weer moed te geven en zij h:rvat: Wel ik zal het zegzen. Zij wilden mij de keel oversnijden gelijk zij al eens ge poogd hebben mij te... Doch haar woorden worden versmoord in de wilde uitroepen van de andere be klaagden. Elk roept en tiert. Van de een heid in de bende Pollet, waarover de voor zitter het daar straks had, schijnt er hoe genaamd niets meer te bespeuren. Het lijkt zelfs of de bende zich in twee, woedend tegenover elkaar staande kampen, verdeeld heeft. De vrouwen zijn het eens met Angèle Platteel en moedigen haar aan dat zij verder zou spreken. De mannen daarentegen zijn woedend en slingeren de vrouw de ge meenste scheldwoorden naar het hoofd. 't Klinkt verward door de bank der be schuldigden. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen schijnt het nu pas tot de wereld door te dringen dat het huidig statuut van Marokko aanleiding kan geven tot heel wat ernstige moeilijkheden. Precies gelijk Duitsland is het land verdeeld ln verschillende zo nes, waartussen echter weinig of geen verkeer is. Zoals wij reeds me dedeelden was de aanleiding tot al die herrie het benoemen van een sultan door de Fransen zonder raadpleging van de afgevaardigde® van Spaans Marokko. Die sultan nu Js, theoretisch althans, meester over heel Marokko. Wederzijdse protestnota's en een drukke diplomatieke bedrijvigheid konden niet verhinderen dat ver schillende betogingen in Spanje door de politie moesten uiteenge dreven worden. Het aankondigen van het bezoek van Koningin Elisabeth II aan Gi braltar, dat de Spanjaarden nog steeds als hun rechtmatig bezit beschouwrn, was olie op het vuur en ook de Engelse ambassade in Madrid moest het ontgelden. Een scherpe Amerikaanse reactie tegen Spanje en een Franse interventie konden niet beletten dat de Spaan se hoge commissaris opnieuw ver klaarde dat Frankrijk ongelijk heeft in de Marokkaanse kwestie. Terwijl de nieuwe Sultan waar- Sjeeriefijnse rijk, werd de ex-Sul- schuwde voor een breuk in het tan van zijn eerste ballingsoord op bet eiland Corsica overgebracht naar Madagascar. De Fransen wa ren in de mening dat Corsica te gemakkelijk vanuit Marokko kon bereikt worden. De vrees van een ontvoering schijnt trou.wrns niet denkbeeldig te zijn. Ondertussen meldt men steeds opnieuw studen tenbetogingen in de Spaanse ste den. Als gevolg hiervan heeft de Britse staatsminister, Svhvyn TJovd, verklaard dat de toestand ernstig zou worden, moest Spanje betovingen organiseren tijdens het bezoek van Koningin Eiisab:th II aan G'braltar. Zoekt g tets t'7 uren of te kopen Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watf Wacht niet langer plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER* in ons blari Franse opperbevel zouden de Viet- minh-verliezen tijdens de laatste vier jaren als volgt zijn: 93.357 doden: 113.987 krijgsgevangenen. Verder werden meer dan 50.000 stukken buitgemaakt. E. V. G. Vergelijking met het Oosten. Franse spitsvondigheid. Vier Franse senatoren zijn met een nieuw voorstel voor de dag ge komen, onder de benaming van «Europese Verdedigingsunie». Met een zou het hele voorbereidende werk vernietigd worden/Valt te be zien of de Fransen hun wijsneus achtige spitsvondigheid werkelijk zo ver zullen drijven. Ondertussen wordt vernomen dat het Oostduits leger reeds 7 divi sies, bestaande uit 110.000 man schappen, omvat. Naast volledige lichte infanterie beschikken deze strijdkrachten ook reeds over Rus- sisohe tanks. PAKISTAN Amerikaanse militaire hulp langs een omweg. Gezien de fussenkomst van de Indische premier Nehroe, het op richten van Amerikaanse bases in Pakistan voorlopig op de lange baan was geschoven, heeft Paki stan thans met Turkije, een mili tair akkoord gesloten. Dit akkoord zal in de praktijk gerealiseerd wor den met Amerikaanse wapens. ITALIË NAAR EEN NIEUWE REGERINGSCRISIS Alhoewel tot op heden nog niet gestemd werd over het al of niet aanvaarden van het kabinet Fan- fani, meent men nu reeds met ze kerheid te kunnen voorspellen, dat de zo pas gevormde regering het nodige aantal stemmen om het vertrouwen te bekomen, niet zal kunnen halen. UJA Elsenhower legt zijn be groting voor. President Elsenho wer heeft, bij het neerleggen van de Jaarlijkse begroting ln het congree, een grote rede uitgesproken, waarin hij het congree voorstelde om de credleten voor de atoomenergie, de luchtmacht en de wederzijdse Ame rikaanse hulp in 1984 tot ©en niéuw record op te voeren. VEILIGHEIDSRAAD. 87» Véto van de Sovjets. Rusland heeft in de Veiligheidsraad voor de 57' maal van het vetorecht gebruik gemaakt. Deze keer waa het om de aanvaar ding te voorkomen van een Weste lijk plan voor bemiddeling ln hét laraêlltisch-SjTlech gesohil over het water van de JordaanVoor de eer ste keer drong de nieuwe secretaris generaal Hammerskjold er op aan dat een spoedige beslissing, tót re geling van het geschil, zou genomen worden. ENGELAND. Bonw van een wonderdulkboot? Volgen» een En gelse krant weet te melden, zou de Britse admiraliteit, ln het geheim, aan een nieuwe duikbootconstructie bezig zijn. Aan dit nieuw type zouden buitengewone verbeteringen worden aangebracht. Wat met Premier Churchill? In de Engelse hoofdstad blijven de geruchten de ronde doen dat Chur chill er ernstig zou aan denken zich terug te trekken. In Londen zou men dit als een ramp beschouwen waait men aanziet er Churchill nog Steeds als de enige diplomaat, die er ih slagen kan de spanning tussen Oost en West te doen verminderen. DUITSLAND. Geen goederenrull ln Berlijn tussen Oost en West, Walter Schrelber, burgemeester van Weert-Berlljn, heeft aan zijn Ooste lijke oonfrater een aanzienlijke hoe veelheid goederen te ruilen, gezien alle handelsverrlchtlngen tussen O.- en W.-Duitsland via de Interzonale dienst moet gebeuren. SPANJE. Spaans-Portugese be sprekingen. Te Madrid zijn staf- beeprekingen aan gang over de ge meenschappelijke verdediging van het Iberisch schiereiland. Alhoewel de Amerikanen niet op deze bespre kingen aanwezig zijn, wordt hun vertegenwoordiger in Madrid toch regelmatig op de hoogte gehoudeh van de resultaten. LUXEMBURG. Vergadering van raadgevend comité van E.G.K.S. Nadat het raadgevend comité van de E.G.K.S. vastgesteld had dat de ra mingen van het verbruik vah kolen en staal, volgens het verslag Tinber gen, te optimistisch opgevat waren, werd de mogelijkheid onderzocht om de kolenprljzen te doen zakken, waardoor de staalprijzen vanzelf zou den volgen. van de landarbeid ls, bij de meeste (fa ondernemingen, lichte arbeid. Is het geen verspilling, hem met zware tractor uit te voeren? De Pony-tractor en zijn aanvullend gereedschap zijn de ideale machines voor een zuinige motorisa- tle der kleine en middelmatige bedrijven. De Pony is de onmisbare hulptrac tor voor grote ondernemingen. Èiei&öIIir LANDBOUWSALON - BRUSSEL - HEYSEL Paleis 5 - Stand 21 Paleis 6 - Stand 15 Agribel - 7, rue Brialmont - Brussel. Tel. 17.15.66 - 18.19.64 - 17.08.49 (66691 't Ts geen waar. 't Is wel waar Bewijs dat, 't zijn allemaal leugens wat zij vertelt. Angèle schiint plots al haar stoutheid en durf te hebben teruggevonden. 't Is waar. h'tgeen ik zeg, vervolgt zij, nadat de voorzitter er eindelijk in slaagde de mannen te hebben doen zwijgen, want op zekere avond wilde men mij van kant maken. Ik was meegevraagd voor een dief stal, dooh ik weigerde. Zij waren bang dat ik de bende ging verraden. Theophile De- roo heeft toen gepoogj mij te wurgen. Dat is gebeurd in de herberg van Camerlynck, en, hadde Elodie Van Damme .toen niet tussen gekomen, dar} ware ik vermoord ge weest. Het is. waar. werpt Louisa Matoret er zich met haar scherpe stem tussen. Camerlynck loochent verontwaardigd dat zoiets in zijn huis zou gebeurd zijn. Ah, s-hijnheiligaard, roept Angèle Platteel verontwaardigd uit, gij beweert dat er in uw huis mets gebeurd is. Ik zal dan maar alles vertellen. Absl had mij tijdens een bijeenkomst in de herberg gevraagd een tas koffie t= drinken. Van zo ik de tas had J°eg gedronken, voe'de ik mij duizelig wor den. Zij hadden zeker iets in d» koffie ge daan om mij ziek te maken. Toen ik mij on een stoel neerzette, daar ik vreesde te vallen, 5» Deroo mij naar de keel ge sprongen. Gelukkig dat FJodie Van Damme toen tussen gekomen is. Zij heeft mij toen het lcv?n gered. Zij liegt, zij liegt, roept Deroo uit. In dien zii dronken was, dan was het omdat zij samen met ons toen zoveel druppels gedronken hesft. Canut Vromant soringt dan op zijn beurt recht. Hij wijst in de richting van Deroo en maant hem aan te zwijgen. 't Is genoeg. Deroo. zwijg maar. Angèle zegt de waarheid, gij hebt geprobeerd haar te wurgen. Het komt weer tot een hevig krakeel en zelfs Abel Pollet mengt zich tussen de twist, alhoewel hij weinig weet te antwoorden op hetgeen Angèle Platteel beweert. 't Is misschien Elodie Van Damme zelf, zegt Abel grijnslachend, die iets ln uw koffie gedaan heeft. Doch August Pollet kan de ruzie niet langer aanzien. Gij zijt een slecht vrouwmens, roept hij naar Angèle Platteel. Zij heeft gelijk, huilt vrouw Lecleire op haar beurt. Gij moet hier zwijgen Ceiina, roept August Pollet naar vrouw Lecleire, want gij zijt een dievegge. Deze uitroep is voor al de dieven een welkome gelegenheid om de ruzie over een andere boeg te werp:n. Abel poogt wel om vrouw Lecleire tegen de aantijgingen van zijn broer te verdedigen, maar August is te woedend om zich het woord door om het even wie te laten afnemen. 't Is wel een dievegge gaat August verder. Korte tijd voor wij werden aange houden waren wij zinnens bij Dokter Ta- coen te gaan stelen. Zij verstrekte daarvoor de inlichtingen. Zijn dergelijke mensen die inlichtingen geven aan dieven, soms zelf geen dieven? Deroo wil er nog een schepke bijdoen: Zij is zeker een dievegge. Zelfs steld' zij voor de dokter te vermoorden. (Wordt vervolgd) v-s ftf. ij* v» t* t - f De mannen ziften nadenkend met het hoofd In de handen. BIJ de vrouwen ontstaat af en toe een huilpartij, want zij voelen dat het thans ernst wordt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 9