Uit het Wervikse i!ii]siiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiimiia«miH6HiiiiHiisiiiiaiii!simiiiiiiiiisii Nr 65 HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 6 Febr. 1954. Blz. 8. ZUIDSCHOTE OEZINGE TELEFUNKEN RADIO bij Stevens Gebroeders. POELKAPELLE LANGEMARK KINDEREN ZONNEBEKE BESELARE BRIELEN VOORMEZELE CELUWE HOLLEBEKE Het is geen doelmatige bemesting voor graas- en hooiwei- den, zo zij geen FLINKE DOSIS POTAS bevat. Zij ontnemen aan de grondmeer dan 150 eenheden potas per jaar en per Hectare. Daarom geve men jaarlijks per Ha. 800 TOT 1.000 KG. SYLVINIET 17 of 300 TOT 400 KG. CHL00RP0TAS 40 ZANDVOORDE (leper) MESEN WIJTSCHATE PLOECSTEERT KOMEN LOKER KEMMEL ELVERDINCE VLAMERTINCE ZONDAG 7 FEBRUARI Zaal Riviera GROOT BAL WERVIK PERSONENWAGEN MET ZIEKENVERPLEEGSTER DOOR TREIN GEVAT TE ESEN Inwoonster uit Varsenare op slag gedood A. W. T. - RUBRIEK Rechtvaardigheid en medelijden Fcnsioengilde. Op Zondag 7 Februari, zitdag van 8.30 uur tot 10.30 uur in 't Gemeen tehuis. Wie wordt er verwacht? 1. Aile vri.1 verzekerden, geboren in Januari en Februari. 2. Alle verplicht verzekerden die nog -,-n Btortingskaart bezitten. Opgelet Is de laatste dag dat uw kaart nog »:ldig is. Breng het nummer van i.M.Z. mede van uw laatste of tegen- oordige werkgever. 3 Alle nieuwe leden, mannen als -ouwen, die willen storten als vrij -.zekerden. Proficiat Op 2 Februari behaalde de plaatse- ijk» V .BJ .E .-afdeling de 1" prijs, rote onderscheiding met diploma, op 7 afdelingen, Ir. het, zangtornooi dat -oorging in de H. Familie te leper, "arte-ijk gefeliciteerd... en doe zo - -O et i Boerinnen dag. Dinsdag 11. hebben de Boerinne- ;es gevierd. Vanaf 's morgens in de H. Mis, ia de schone plechtigheid der kaars- rljding en processie, was er reeds veel volk. De feestelijkheden van de St Joris». Te 10.30 uur nam de A. Ampe-Vierstraete, in 't Groot dag gingen door ten huize van Vrouw feestvergadering haar aanvang. Na een kort verslag en 't zingen van een lied, kwam de spreker, Meester Porreye, aan 't woord. Hij had het over het lied van de Vlaamse dich ter: Door mijn woning, speelt een zonnig licht... Gedurende omtrent een uur hingen de aanwezigen aan zijn mond. De B.J.B.-meisjes zorg den dan voor de luimige kant door reidansen, declamaties en kluchtige alleen- en tweespraken. Het werd zo 'n late middag en ledereen sohoof bij. om het smakelijk en goed warm eetmaal te verorberen. Het was waar lijk een feestmaal. De namiddag had dees jaar een bijzonder aangenaam verlop: we had den enige lustige vriendenuit Poperlnge die ons gedurende twee volle uren iets mooi kunstig kluch tig en aangenaam opdienden met hun moppen, zang. muziek en voor dragen. De tijd was waarlijk te rap om, doch het was zoals de Eerw. Proost in zijn slot- en dankwoord zegde: we moeten de smaak ln het pa teel laten. Kerkverwarming. Deze week zijn we naar een paar familiemissen geweest in onze kerk, en het was er goed warm. Wat ons opviel: heel de kerk is gelegd in cocosmatten. Daarmede is het nu warm aan het hoofd en aan de voe ten, juist waar wij gewoonlijk liet koudst -hebben. Onze Kerkheren heb ben goed werk verricht. Naar we horen, wilde Dr Dekemele de ver warming met warme lucht; Meester Ooulier had een voorliefde voor de matten: Maurits Vandenberghe voor de twee. en Val. Deconinck vond dit laatste ook it beste. Aldus is nu iedereen voldaan, en niet het minst de kerkbezoekers. Mr de Pastoor vertelde dat het Zondag laatst 4- 10 graden was in de kerk, terwijl het bulten vioos tot 14o onder zero. Dat Is heel wel. Maar... toch zijn er nog zuurkijkers die ménen dat -het toch nog te koud is. Heren van de Kerk raad: doet wel en ziet niet om! Klnema vertoning. Heden Zondag, 7 Februari, wordt de nieuwste film van Fernandel af gerold Mijnheer Hectorof «De Blanke Neger Tijdens de carnaval van Nizza, zond de jonge Graaf de St Amant zijn knecht om zijn ap partement te bereiden. Hector trekt de kleding van zijn meester aan en Suzanne, de bovenmeid, kleedt zloh, zonder zijn wete, met de prachtige pelsen, waarvoor zij moet zorgen, doch met de komst van de Graaf gaan de -oppen aan 't dansen. Ongepast, deze keer twee vertonin gen: te 16 u. en te 19 u., in de goed verwarmde zaal, Brugstraat. Davidsfonds. Zondag 21 Februari laatste winter vergadering en avondfeest, met ca baret, voor de leden, in de parochia le feestzaal. B. J. B. De Boerenzoons komen op de planken en geven een toneelavond op Zondag 28 Februari. Ze voeren op: «Storm over de Bergerhoeve», drama ln 3 bedrijven door Edm. Lauwaet, en «Op het Zesde», klucht spel door Jan Decat; B erk van de Akker. Algemene vergadering voor dé le den. bij de Wed. Jozef Noreel-Mey- ft-oot. op Zondag 14 Februari, te 17 uur, met voordracht, aanstelling van nieuwe Voorzitter (in plaats van dhr Jules Vanderjeugt, overle den) en tombola. Langemark 5 0 Boezings Langemai'k wint de toss en Sas Sport zet op met wind tegen, zodat l angemark direct voor onze kool zit. Het Is pas aan de 30' min. dat Lan gemark de stand opent en kan op drijven tot 3-0 aan de rust. Na de rust denkt ledereen dat Sas Sport thans het hoge woord zal voe ren, maar het is Langemark die met open spel zijn voorsprong kan aandik ken en de stand op 5-0 brengt. Lange mark won verdiend omdat ze de bete ren waren en zich beter konden aan passen aan de grote koude. Zondag a.s. krijgen we Waasten op bezoek. Nogmaals een harde noot om kraken. De reserven spelen aan huis tegen F. C. Poperinge. Burgerstand. Geboorte. Jeanne Vuylsteke, d. p. Lucien en Godelieve Dekeyzel, Bruggestraat Overlijdens. Versaevel Alois, 60 j.. ongehuwd, Wulverstraat. -Noyez Luc-Paul, 4 y2 m., z. v. Cyrie en Maes Elisabeth, Stadenstraat. Huwelijksafkondigingen. Verhulst Michel, beenhouwersgast en Lei'n Yvonne Maria, modiste, v. Passendale. Groot bal. Op Zondag 14 Februari te 15 uur, Groot Bal in de zaal bij Alfons Van 'tieghem, ten voordele van de Vinken- bond Pijnlijke vak Toen de echtgenote A. Vannoote, Woensdag voor acht dagen in haar keuken een waskoord aan 't opspan nen was, verloor zi1 door een verkeer de beweging het evenwicht, zodat zij zwaar ten gronde viel. De vrouw kloeg over hevige pijnen aan schouder en borst. Bij onderzoek door een geneesheer werden nochtans geen breuken vastgesteld. Ciné Koyal. Clné Royal vertoont deze week een film sprankelend van jeugd Be kroond voor het beste verhaal, de bes te regie, de beste vertolking Twee Harten... één Geheim (Les deux Gosses) (Das Doppelte Lotchen) Een film voor de vrouwen, de man nen, de jongeren en de ouderen Een film met een glimlach Vol optimis me Vertoningen Zaterdag te 19.30 u.; Zondag te 14, 17 en 19.30 u. De zaal Is doorlopend goed .verwarmd! Kinderen toegelaten. (c-6782) Toneelnieuws. Op Zondag 14 Februari, in de zaal De TapKlerkenstraat, treedt de St-Jansgilde opnieuw voor het voetlicht met het suksesvolle drama van Jan Fabricius bewerkt door J. Carpentier. Deuren open te 6.30 uur. Gordijn 7 uur. Burgersatnd Januari. Geboorten. Deryeke Christine, d. v. Cyrille en Decorte Emma. Sa- lomez Wilfried, z, v. Felix en Coudron Noëlla. Huwelijk. Boeket Michel, land bouwer v. Watou, met Knockaert Ma ria, landbouwster v. Zonnebeke. Overlijdens. Vandewkle Henri- cus, 85 j., wedn. Mille Emma. Vandevivere Flavie, 73 j., echtg. Lam- mers Jules. Durnez Richard, 76 j., z. v. Isidoor en Ghesquière Leonie. - Ceunlnck Jules, 55 j.. wedn, Catry Julia en Bouckaert Bertha. Beweging der bevolking in 1953. Aangekomen door verblijfsverandering 100 door geboorte 63 Totaal: 163 Vertrokken door verblijfsverandering 155 door overlijdens 27 Totaal 182 De bevolking verminderde van 19 personen. Bevolking op 31-12-53 Mannen 1.814 Vrouwen: 1.751 Totaal 3.565 De daling van het bevolkingscijfer vindt zijn oorzaak in het feit dat vele personen zich telkens elders gaan ves tigen, 't zij bij gebrek aan werk of huisvesting. Burgerstand jaar 1953. Geboorten 61, waarvan 40 van de gemeente en 21 vreemde: 23 kinders van de gemeente werden elders ge boren Overlijdens19 1 doodgeboren kind; 8 personen overleden buiten de gemeente. Huwelijken 44. Voetbal. Beseare 3 0 Zonnebeke De derby werd gewonnen door de thuisploeg. Van mooi voetbal was er geen sprake daar elk een helft op zich nam. De onzen verloren de toss zodat Beselare met windvoordeel mocht aan zetten. Den ganse eerste helft moest Zoimebeke op verdediging spelen. Be selare. dat schotvaardig was, kogelde voortdurend op doel en gelukte drie doelpunten. Zo werd de eerste helft afgefloten. De onzen gaven de moed niet op en trokken ten aanval, maar Beselare plaatste een muur, waardoor geen van onze jongens de weg der netten vond. De wedstrijd werd afgefloten zonder nog de stand gewijzigd te zien. Zon nebeke verdiende toch een eerreddend doelpunt. Zondag spelen wc aan huis tegen het bijna niet te kloppen Dadizele. Supporters, allen op post. Tombola van de plaatselijke voetbalclub. Winnende nummers 338 007 186 190 127 504 226 572 116 425 332 149 294 189 258 235 011 233 309 508 242 191 505 231 559 131 1?7 222 282 45 456 035 Kabaret- en Sportavond. Op Zondag 14 Februari in de Fa- tronagezaal, te 6 uur stipt, optreden van Solidors Show-orkest onder lei ding van Jan Deman, met daarbij als tweede programma de vaste tegen woordigheid van de welgekende Ca- miel Beerlandt, die enkele sportman nen zal Interviewen. Kaarten te verkrijgen bij Leon Chaerle, Porest- straat 10 E. Voorbehouden20 fr, Niet-voorbehouden15 fr. Burgerstand Januari. Geboorten. Claeys Greta, d. v. Gabriël-Karel en Durnez Andrea, Soete Germain, z. v. Gerard en Nol- lit Yvonne. Gryspeerdt Lucien. z, v. Robert en Vanhoorne Marie-Louise. Taillleu Xngrid, d. v. Romain en Wulleplt Maria. Boens Monique, v. Michiel en Verschaeve Margue rite.Vandenberghe Ria, d. v. Roger en Wallecam Rachel. Boudry Eric, z. v. Cyriel en Wemiers Rachel. Vandamme Johan, z. v. Cyrlel en De- meulenaere Rachel. Overlijdens. Fouckenol Marie- Louise, 87 j., wed. Lameire Ignaas. Zoetardt Maria, 57 j„ echtg. Duthoy Louis. De.ionghe Polydore, 63 J., echtg. Verbrugghe Rosalia. Tombola. De trekking van de tombola der plaatselijke voetbalclub Eendracist Be selare heeft plaats op Zondag 7 dezer in zaal «St-Elooi», te 18 uur. Bij de muziekmaatschappij. Ten voordele van de Muziekmaat schappij Slnte Cecilia zal op Zon dag 14 dezt'r in de zaal St-Elooi een Cabaret- en Muziekavond worden gegeven. Het gelegenheidscabaret sa mengesteld uit muziekliefhebbers en toneelspelers zal zeker bet succes van vorige jaren evenaren. Voetbal. Zondag Jl. behaalde Eendracht een prachtige overwinning tegen Zonne beke met 3-0. Voor het eerst sedert lang kon Beselare voltallig optreden. Zonnebeke kon niets anders dan zich moedig verdedigen, tegen de meerder heid van Eendracht. De overwinning was ten volle verdiend, en alle spe lers moeten ln blok vermeld worden. Hiermede bevestigt Eendracht nog maals aan huls onklopbaar te zijn. Jammer genoeg kunnen we hetzelfde niet zeggen op verplaatsing. Zondag a.s. zijn wij vrij en hebben we ln St-Elooihet jaarlijks bal en tombola met honderden prachtige prijzen. We verwachten veel volk Burgerstand Januari. Geboorte. Bourry Fllip, z. v. Maurice en Madeleine Bostyn. Overlijden. Wed. Henri Loyson, Emma Stragier. Nabeschouwingen toneelavond. Onze mannelijke toneelgroep onder de kundige leiding van schoolhoofd A. Beele, mag waarlijk bogen op een zeer flinke prestatie. De uitvoering van beide stukken kunnen we zeer geslaagd heten. Alle spelers hebben naar best vermogen hun rol vertolkt en werden hierom door Z. E. H. Pas toor gelukgewenst. Wist ge dat... de ontvangsten van beide toneel avonden ten goede komen aan de patronaatzaal. dus ten voordele van alle inwoners, zowel groot als klein vooral zal gezorgd worden voor een degelijke verwarming der zaal reeds een collectie nieuwe gordij nen aangeschaft werd het vrouwentoneel in de maand Maart zijn tienjarig bestaan her denkt ter gelegenheid van deze viering een aangename avond zal Inge richt worden Stcrrestoet. De omhaling ter gelegenheid van Driekoningen braoht 995 fr. op ten voordele van het missiewerk. Kerkelijk nieuws. Om iedereen ln de gelegenheid te stellen de vastensermoenen bij te wo nen zullen deze dit jaar gepredikt worden de Vrijdagavond te 19 uur. Recordpoging. Uit alle hoeken van het Vlaamse land meldt men ondernemingen om het wereldrecord accordeonspelen neer te halen. Op ons dorp steekt de heer Meuleman, Kapellestraat, beter ge kend als de blinde van wal op Za terdag 6 Februari a.s. in de herberg De LelieOnze moedige dorpsge noot wensen wij veel succes in zijn poging. Voetbal. Brielen Sport 3 0 F. C. Woesten Zondag 11. hadden we de indruk, dat een of ander groepje deelnemers aan een carnavalstoet op ons terrein ver zeild geraakt was en er lustig een partijtje voetbal speelde, want zelfs de lange onderbroeken hebben er bur gerrecht verworven om sinjeur Winter te bekampen. De bezoekers startten onvolledig en gelukkig voor hen verkoos Sport tegen de stormachtige wind in af te trappen. Gedurende de eerste helft boden onze jongens zeer genietbaar samenspel, waarbij het leder met kort samenspel naar de kooi der gasten ge dreven werd, doch de afwerking faal de veelal. De Woestense formatie waagde tegen het einde enkele tegen aanvallen, die door onze doelwachter onschadelijk gemaakt werden. Rust 0-0. Met de wind tn de zeilen namen onze Jongens kordaat de teugels in handen, die ze tot aan het affluiten zouden strak houden. De bezoekende verdediging, met doelman Berrevoet in vedette, bood hardnekkig weerstand, doch ze kon niet beletten dat Sport 3 maal roos trof, waarvan de 2» op strafschop. Zeer flinke leiding van scheidsrechter heer Weedaeghe. Zondag a.s. moet Sport op verplaat sing bij de zeer flinke leidersploeg S. C. Le Bizet. Afreis te 13.30 uur. Plots overlijden. Juffrouw Isabelle Bartier, geboren te Voormezele op 31 Met 1902, was se dert een paar dagen niet meer op straat gezien geweest. Daar men daar over ongerust werd gingen de veld wachters en E. H. Pastoor langs ach ter in de hof, door 't venster ln de keuken zien. Alles was gesloten. Bij 't bezien van de keuken zagen ze haar ligg:n aan de ingang van de keuken. De politie werd verwittigd èn een dokter opgebeld. De deur werd langs achter geopend en de dokter bestatigde dat ze een natuurlijke dood gestorven was en misschien wel se dert enkele dagen. Burgerstand. Geboorte. Claudina Vanden- kerkhoven, d. v. Maurits en Rosa Taillleu. Huwelijk. Lammertyn Arthur. Moorslede, met Ghekkre Denise, Ge- luwe. Huwelijksafkondigingen. Van- neste Germain, Geluwe, met Mer- chie Jacqueline, Menen. André Vanbruaene, Wortegem, met Van damme Maria, Geluwe. S. K. Geluwe 1—0 Dadizele Sp. Een 500-tal toeschouwers waren, ondanks de nijpende koude, toch op gekomen om deze v-el besproken derby bij te wonen. Geluwe die in de eerste time te gen wind acteerde, verdedigde zich knap en was zelf het meest in de aanval. De gevaarlijke midvoor van de bezoekers, Pype, werd volkomen aan banden gelegd door onze stopper Rozé, flink bijgestaan door beide kanthalfs Vanysacker en Forez. Daar onze voorlinie tot 4 man herleid werd, konden ook deze niet veel kan sen benutten om op doel te schieten, zodat de rust met blanke stand in trad. Na de koffie veranderde het spel- beeld heel weinig. Met onze Sport- krlngers iets meer in de aanval na- derde stilaan het einde, dat iedereen met blanke stand verwachtte, toen plots op algemene locale aanval, de bal scherp voor doel werd gegeven en door linksbuiten Vervaecke met de borst binnengelopen. Enkele minuten nadien werd zelfde speler die heel alleen naar het bezoekende doel toe- stormde, omvergeworpenDe toege stane strafschop werd door Verbeke jammerlijk ln de handen van de doelwachter gegeven. Met Sportkring in de aanval wordt het einde gefloten van deze fel be twiste wedstrijd, verdiend door de thuisploeg gewonnen. Gans het elftal dient geloofd met de halfllnie echter in vedette. Zondag reizen onze Jongens naar Passendale, waar na kranig verweer, de thuisploeg niet zal kunnen belet ten dat de puntjes mee naar Geluwe verhulzen. Tombola. Tombola ten voordele van de Vriendenkring van het Postpersoneel: 1225 1669 0411 1220 0527 1217 1285 1229 0096 0725 0780 1542 0312 1025 0489 0459 0408 1386 0377 0771 1344 0132 0640 1353 1651 1920 0848 1097 1448 1433 1653 Prijzen af te halen bij Benoit Maer- tens. Menenstraat 23. Toneelnieuws. Op Zondag 7 en 14 Februari as,, te 18 u. stipt, komt de toneelclub Hoger Op uit Hollebeke terug op de planken en wel met 3 kluchten: Leentje uit het Hemelrijk s>, blij spel in 1 bedrijf; Bravo Fanny in 1 bedrijf en Sloeber, korporaal bij 't Europees Leger eveneens in een bedrijf. Tot slot een dolle klucht door André Deyrlnck en Marcel Cop- pleters. Een verrassing! Wat zal het zijn? Tijdens de pozen wordt er gezorgd voor deftige muziek door onze ac cordeonist Henri Deleu en voor lui mige liederen door onze bekende komiekzangers André Deyrlnck en Maurice Lenoor. Algemene Inkomprijs: 15 fr.; kin deren beneden de 14 jaar: 10 fr. (6780) Landbouwtentoonstelling. Op Zondag 21 Februari wordt uit Zillebeke een autobus ingericht naar Brussel. Wie uit de streek van Zand voorde meewil, kan zich dadelijk la ten Inschrijven bij Meester Philips. Heilige Zending. De vernieuwing van de Missie, ge leld door Eerwaarde Paters Redempto risten, heeft plaats van 7 tot 14 Febr, Burgerstand. Overlijden. Madeleine Dervaux, 63 J., echtg. Emile Duribreux. Toneel- en zangavond. Op Zondag 7 Februari te 17.30 u., ln de feestzaal der Broederschool, wordt door de toneelafdeling van het Sinte Cecilia^zangkoor, een toneel- en zangavond Ingericht met op het pro gramma: Een zwerver kwam ln 3 bedrijven, door J. Grosfeld. Als tus senspel, uitvoering van een reeks mooie melodieën. LeidingRoger Vandenberghe. Kaarten te verkrijgen bij dhr Marcel Houdendycke, Markt plaats. Tweede opvoering op Zondag 14 Februari, China-avond. Maandag 8 Februari te 19 u., in de zaal van cinema Sint Sebastlaan komt E. P. Baert, Missionaris in Chi na, spreken over het Rode China en het Christendom, en over zijn beleve nis bij de communisten. Toegang vrij. Kinderen niet toegelaten. Burgerstand. Huwelijksbelofte. Odent Henri en Jacob Maria, v. Charleroi. Kaartersclub. Uitslag der maandelijkse prijskamp der kaartersclub «De Dreve»: 1. Knockaert André en Dierynck Ge rard; 2. Verklndt Fernand en Decroix Paul; 3. Verkindt Albert en Maselis Roger. Voetbal. De voetbalmatch Dranouter-Wijte schate eindigde met een mooie over winning 4-6. Gemaakte doelenDe- wachter twee: Deleu. Sanctorum, Bou ten en Verkindt Albert elk één. Zon dag a.s. match Wijtschate-Loker. Cabaret. De christelijke mutualiteiten nodi gen ons uit tot een grootse cabaret- avond ten voordele der tuberculozen, op Zondag 7 Februari, te 18 uur, ver zorgd door de alomgekcnde Brugse succesgroep «Kajoksa». Drie uren meerstemmige zang, luimig spel, drie uren schaterlachen. Kaarten 20 en 15 fr. Dezelfde dag te 7 u. H. Mis voor de zieken van onze gemeente. Voor iedere H. Mis collecte ten voordele van de antl-terlngsactie. Plots overleden. Mevr. Vlctorlne Depretere, 69 Jaar, w:rd dood aangetroffen in haar wo ning, De dood zou toe te schrijven zijn 'een een hartader breuk. Fletser tegen auto. Omstreeks 17.30 uur deed zich een aanrijding voor tussen de fletser E. K. cn de autobus der lijn Ploegsteert leper. De fletser liep hierbij schaafwonden op. Wedstrijd dui venten toonstelling. De jaarlijkse duivententoonstelling ingericht cloor «Het Verbond», gaf volgende uitslagen: Oude duivers: 1. André Vlenne; 2. Noël Vandecastele; 3. Moreau. Jonge duivers: 1. en 2. Vlenne André: 3. Vanhacker. Oude duivlnnen: 1. Noël Van decastele; 2. Vanhove; 3. Gaston ea sier. Jonge duivlnnen: 1. André Vlen ne; 2. Gaston Casier; 3. Vanlerberghe Biljartkampioenschap. De einduitslag van het biljarte kampioenschap, Ingericht in de Wer kerskring, was: Eerste afdeling 1. Vandenbussche; 2. Hoornaert; 3. Debucquoy; 4. Bru- leln; 5. Platteaux; 6. Mahieu; 7. Smag- ghe; 8. Loridan; 9. Brion; 10. Bille, Tweede afdeling: 1. Ca'stelin; 2. Sieuw: 3. Sieuw G.; 4. Dr Dominrent; 5. Morel; 6. Vanzuyt; 7. Brulein; 8. Pastoor Van Coillie; 9. Plovier; 10. Notredame Kerknieuws. Zondag 7 Februari. 7.30: Gez. Mis voor Juul Goethals, gevraagd door de dragers. Maandag S Februari. 7.30: Gez. Mis ter ere van de H. Apollonia. Dinsdag 9 Februari. - Feest van de H. Apollonia, hier bijzonder vereerd tegen de tandpijn. 7.30: Gez. zes- wekenmis voor isidoor Desomer. Woensdag 10 Februari. 7.30: Gez. Mis ter ere van H. Jozef, 4" Woensdag van voorbereiding tot zijn feest. Donderdag 11 Februari. Feest van O. L. Vrouw verschijning te Lour- des. 7.30: Gez. Mis ter ere van O. L. Vrouw. Zondag 14 Februari. 7: Gel. Mis voor Odiel Deschilder, vanwege de H. Hartebond met algemene Communie. Maandag 8 dezer te 20 uur, verga dering voor de ijveraars van de H. Hartebond. Burgerstand. Geboorte. Rik Storme, z. v. An dré en Maria Masscheleln. Huwelijk. Marius Knockaert en Simonne Cllnckemaillle Overlijdens. Juul Goethals, echtg. Jeanne Vlenne. - Odiel Deschilder. z. v. wijlen Benoit en Catharlna Bu ret. Bibliotheek. In de openbare boekerij, ln de meis jesschool zijn weerom enige nieuwe boeken bijlilAdriaan Brouwer door Felix Timmermans, Yves door Ruth Schaumann, «De Kathedraal bouwer en Zomrevaart door Lode Can tens. Burgerstand. Geboorte. -Deleye Eddy, z. v. Al- bert en Leire Simonne. Huwelijk. Leuridan Christiaan, V. leper, en Nuttens Rosa. Huwelijksafkondigingen. Six Le on, autogelekler v. Kemmel en Segaert Simonne, bobijnster, v. Heestert. Barbez Marcel, landbouw, v. Kemmel en Kimpe Jeanne, landbouwhelpster v. Hollebeke. Beweging der bevolking ln 1953. Aanwinst Geboorten 15 m. en 8 vr. Aangekomenen: 31 m. en 41 vr. Totaal 95. Verlies Sterfgevallen: 7 m. en 8 vr. Uitgeweken 26 m. en 30 vr. Totaal71. Bevolking op 31-12-1953 699 m. en 681 vr.: 1.380 inwoners. Brand. Verleden week brak brand uit ln de afhankelijkheden bij landbouwer H. D. De pompiers togen ter plaats en overmeesterden bet vuur. Na een paar uur was alle gevaar geweken. Motorsport. De datum van de internationale motocross is dit Jaar Zondag 14 Maart. Alles laat voorzien dat het succes en de omvang van de Kemmel- bergcross dit jaar nog geweldiger zal zijn. Nu het gemeentebestuur hand in hand samenwerkt met de inrich ters zal het voor de bezoekers ook veel gemakkelijker zijn en zullen er geen kilometerlange rijen stationnerende auto's te zien zijn. De omloop is veel verlengd en omvat een paar nieuwe zeer zware hindernissen, o.a. het zeer steil gedeelte zuidwaarts de naald Echter Is er nog geen ideale start plaats gevonden. De Vereniging voor Toerisme De Westvlaamse Berg streek» van haar kant zal ook propa ganda maken voor deze sportgebeurte nis. De cross zal ook een waardie ver loop hebben daar de Belgische Motor- rijdersbond niet meer wil dat de in cidenten van de Zwarteberg zich zou den herhalen en zal bevoegde afge vaardigden naar Kemmel sturen. Dit werd óns medegedeeld door de secre taris van de A.M.C. leper. BH Het Werk van de Akker Op Zondag 7 Februari a.s. gaat er 's namiddags een algemene vergade ring door bij Roger Simosn, ter her berg 't Oud Gemeentehuisvoor alle leden van het plaatselijk Werk van de Akker». Op de dagorde: 1. Voordracht. 2. Inning van het in schrijvingsgeld, ten bedrag® van 10 fr. Vermelden" wil nog dat voor dit ge ringe bedrag door de leden kan geno ten worden van 4 tot 5 voordrachten Der jaar. Daarenboven hebben zij in Iedere vergadering waarin zij tegen woordig zijn ook kans een tombola- prijs te winnen. Iedere kleine grond bezitter zou moeten aansluiten. Voet balboekje. S.K. Elverdinge 43 W.S. Passendale Niettegenstaande het barre winter weer pakken onze mannen seffens uit met een homogeen spel. De goede ka- dans zit er weer in. Op penalty opent Deryeke de stand (1-0). Een enkele minuten later kan Cardoen reeds een mooi tweede doelpunt aantekenen (2-0). Een goed volgende Maricau kan er zelfs 3-0 van maken. Nog voor de rust echter aanbreekt weten de be zoekers hun achterstand tot 3-1 te milderen. Na de rust wordt de stand gevaar lijk wanneer de bezoekers op penalty de scoor op 3-2 weten te brengen. Ma ricau gelukt er echter ln onze voor sprong wat aan et dikken (4-2). Ver schillende keiharde schoten van De ryeke vliegen ongelukkig naast de muit. Voor het einde weet Passendale nog een derde doelpunt aan te teke nen. Goede wedstrijd en oververdlende overwinning onzer jongens. Zondag a.s. op eigen veld, krijgen wij de derby tegen F. C. Woesten. Jongens, wij hebben nog puntjes van- doen Pensioen. Op Zondag 7 Februari a.s. wordt van 9.30 uur tot 11 uur de maande lijkse gewone zitting ten gemeente huize gehouden. Burgerstand. Geboorten. Pattyn Bernadette, d. v. Hendrik en Verdonck Agnes. Lemenu Marc z. v. Roger en Huyghe Laura. Overlijdens. Deryeke Serapht- nus. z. b., 91 j.. wed. v. Lehouck Ro- mana. Vandevyver Emma. z. b„ 76 J., wed v. Vanhoecke Joannes, echtg. Deman Maurice. Bortler Clementia, z. b., 80 j., echtg. v. Clee- newerek Henri. Biljart prijskamp. De engelse haan, welke te verspe len was op de V-biljart, bij Wed. Gaston Barroo, werd gewonnen door Roger Desegher met- 920 als hoogste serie. Ons dorp floreert! Naar uit welingelichte bron ver nomen werd zouden Prosten van de Patriaen Cyriel Chaerle, lei der van het Olympia-orkest, eerst daags een poging doen om het we reldrecord accordeonspelen neer te halen. Een oud-renner verklaarde even eens een record te willen vestigen ln het rijden op rollen. Of hij het 80 uren zal volhouden zijn een paar andere mouwen. Wij geloven eer dat Neten van de Katte, met zijn zesdaagse in het ma- nlllen, meer succes zou hebben. OLYMPIA-ENSEMBLE Ten voordele van de N.S.B. (c-6868) Algemene Vergadering. Zondag as. houdt de Christen Mu tualiteit haar jaarlijkse algemene vergadering ln het lokaal met kos teloze tombola, waaraan alle aan wezige leden kunnen deelnemen. Bondsfeest. Zondag 7 Februari, te 4 uur, gaat het bondsfeest door der Kroostrijke Gezinnen, ln de Familiezaal, met volgend programma - Spreekbeurt door de nieuwe Proost. E. H. A. Deleye; - Vrolijk spel en lied; - Inlichtingen door Hr Voorzitter J. L snhert; Kosteloze tombola. De bond groeit en bloeit. Het le denaantal heeft reeds de 200 over- geschreden. Ter dezer gelegenheid wordt het 200» Hd, tijdens het feestje, met een speciale prijs be- daoht. Ingang: voor de leden kosteloos; nlet-leden 5 frank. Sportkring. S. K. V. 2t Lauwe. Verleden Zondag hebben onze jon gens voor de verrassing der reeks gezorgd, vooral als wij ln aanmer king nemen dat wij het zonder Van- dromme, Hoflack, Messiaen en De- commer, welke nog geschorst ls, moesten opnemen tegen het sterkere Lauwe. Zondagmiddag wist men nog niet wie als elfde speler zou funge ren op de middenvoorplaats. De be slissing een kans te geven aan de jongere F. Barbry dient zekerlijk go: ksurd te worden; deze speler deed verre van slecht en schijnt een paar goede kijkers ln de kop te hebben. Al kunnen wij geen oor deel vellen na één wedstrijd, toch zouden wij hem gaarne nog eens te rug zien op dezelfde plaats. Voor de gelegenheid werden de leperlin- gen nogmaals opgesteld, doch alleen Hollebeke schonk voldoening. De- wulf was uitermate traag, terwijl Deman door zijn treuzelen en pin gelen met de bal niet veel nuttigs aanbrengt. Het schijnt dat F. Al- laeys en nog een paar jongere ele menten het proberen waard zijn. Tegen een vrij stetke wind werd gestart en de bezoekers kwamen met man en macht vooruit, zodat wij op onze helft teruggedrongen wer den. Hun voorltjn was echter zeer slordig ln het afwerken en liep tel kenmale in de offside-val. Gelukkig was er R. Parrein om toen aan een kansrijk doeltje te helpen; bij een achteruit centeren bereikte de bin- nenllnks toet leder en gaf Coppens geen kans. Het resterende halfuur van de eerste speeltoelft zou onze verdediging stond houden zelfs zon der dat onze doelwachter ernstig op de proef gesteld werd. De meeste schoten vlogen naast en boven en met een 01 stand werd gedraaid. Nu waren het echter de rood-wit- ten die hun tegenstrevers verplicht ten in achterultgeschoven stelling te acteren. Verschillende hoekschoppen werden afgedwongen en op één de zer (15" min.), gegeven door M. Hof, bemachtigde hack Notredame de bal om met een voleyschot de gelijk maker te netten. We verwachtten ons aan een reactie der bezoekers, doch ze schenen met een puntende- ling vrede te nemen. W. Allaeys verstond het echter zo niet en aan de 33" minuut kogelde hij met een schuin schot, vlak nevens de paal, het winningsdoel binnen. Het laatste offensief der Leieman nen, waarbij zelfs de verdediging Zie vervolg volgende kolom BURGERSTAND Geboorten. Veroone Myrlam, d. v. Michel en Dewelle Denise. Tyd- g.at Jeanne-Marie, d. v. Frans en Ghesqulere Germalne. Overlijdens. Vercaemer Leon, 62 j., echtg. v. Baert Elise. Porte- man Gustave, 76 J., echtg. v. Nolf Julia. Depoorter Edouard. 81 J. Robaeys Reml, 53 J., echtg. De- forche Emma. Ramon Charles, 72 j., echtg. v. Pelgrim Marle. Morisse Agnês, 53 J., echtg. v. Del- vaux Joachim. Delobel Berllnda, 1 m., d. v. Roger en Coussement Germalne. Debacker Gustave, 67 j echtg. v. Verkinder Marthe. Huwelijk. Decroix Ellas, haar- kapper v. Geluwe, en Dubois Yolan- de, fabriekwerkster v. Wervlk. Huwelijksafkondigingen. Devel- ter Eugène, vlaswerker, en Ghesqule re Denise. fabriekw., beiden V. Wer- vik. Hoedt Eddy, wever, en Nolf Irèhe, spinster, beiden v. Wervik. DIENST DER APOTHEKERS Zondagsdienst op 7 Febr. 1954 en wachtdienst van 7 tot 14 Febr. 1954: dhr Demaziere Leon, Nleuwstraat. GEMEENTERAAD Openbare zitting op 2 Februari. DAGORDE 1. Ontslag Ingediend door de heer Theophlel Verhaeghe, als gemeen teraadslid. 2. Onderzoek geloofsbrieven van zijn plaatsvervanger. 3. Aanstelling en eedaflegging van de opvolger van de heer Theophlel Verhaeghe. 4. Proces-verbaal, vorige zitting goedkeuring. 5. Grondvergunnlngen op het kerk hof. 6. Stedelijke Tekenschool - Begroting 1954 - vaststelling. 7. C.O.O. Begroting 1954 - vaststelling. 8. Stadsbegrotlng 1954 - vaststelling. 9. Aanbesteding plaatsen foor - las- tenkohler - goedkeuring. 10. Wegeniswprken - aanleg Steenak- kerplaats. 11. Stedelijke Brandweer - modernise ring materieel - aanvraag toelagen. 12. C.O.O. voorontwerp modernisatie - ouderllngengestlcht. Met gesloten deuren. 13. Verhoging - wedde Burgemeester. 14. Verhoging - wedde Schepenen. 15. Zltpenningen - raadsleden - ver hoging. 16. Stedelijke Tekenschool - Begroting 1954 - wedden. 18. Stadsbegrotlng 1954 - wedden. 19. In beschlkbaarheidstelltng Ud per soneel - schorsing beslissing ge meenteraad door Bestendige Depu tatie - akte neming. 20. In beschikbaarheldstelling Ud per soneel - schorsing beslissing ge meenteraad door Bestendige De putatie - verhaal bij de Koning. 21. Aangenomen jongensschool, Mag- dalenastraat, benoeming voorlopig onderwijzer, ln vervanging leer kracht onder de wapens geroepen. Donderdag omstreeks 16 u. deed zich aan de onbewaakte overweg op de wijk Amphoek te Esen, een zwaar verkeersongeval voor, dat het leven kostte aan een 24-jarige verpleegster. Op terugweg van een ziekenbezoek werd een personen wagen, waarin twee verpleegsters van de bond Moyson, afdeling Brugge, plaats hadden genomen, ter hoogte van de Amphoek, waar de zichtbaarheid zeer beperkt is, gevat door de trein der lijn Gent- Adinkerke. De schok was geweldig. Het voertuig werd circa 15 meter meegesleurd. Door het geweld der aanrijding werd Mevr. Rotsaert, 24 jaar. wonende Blekerijstraat te Assebroek, uit het voertuig geslin gerd en kwam er met oppervlak kige kneuzingen af. Slechter was het evenwel met de geleidster Su zanne Vandaele, 24 jaar, echtgeno te Goeman, wonende te Varsena re, die op slag gedood werd. De rijkswacht van Diksmuide stelde een eerste onderzoek in, waarna het Parket van Veurne kwam. De personenwagen werd totaal ver nield. Het treinverkeer liep door dit ongeval, dat de rustige gemeen te Esen in opschudding bracht, ver traging op. ELECTRICITEITSDIENST Week van 6 tot 13 Febr. 1954: zich wenden bij Koopman Pierre, Gasstr. 3, Wervik. - Tel. 53 Komen, GOLFBILJART Uitslag van de golfibfljartprljskamp ln de herberg «De Barrière», bij C. Dewulf, op Zondag 11. betwist. Er waren 125 inleggers. 1-3. Allaert Roland; 2-5-8. Dewulf Rik; 4-6. Delva Jozef; 7. Dennetièrès. Op 21 Februari 1954 eJc. grote golfbiljartprijskamp bij C. Bouchaert, 'Duivenstraat 35, Wervik. DUIVENSPORT Alle Beden van De Toekomst worden verzocht onmiddellijk hun afstandboekje ln te brengen ten lo kale, Duivenstraat 35. GROTE MIDDENSTANDSDAG Op Zondag 14 Februari 1954 gaat te Wervik een grote Middenstands dag door. Deze wordt Ingezet te 9 u. met de plechtige Mis ln de grote kerk, voor de overleden leden van de Middenstandsbond. Te 10.30 u. volgt een grote feestzitting ln «'t Ka pittel» met feestrede door Hr De- gadt. Te 13 uur banket. Te 1930 u. prachtig privaat bal, orkest Dehote lander. BILJARTPRIJSKAMP Op Zondag 14 Febr. 1954. ln de herberg van het Volksbelang, Dui venstraat 82 grote blljartprijskamp SPEELKALENDER Zondag 7 en Maandag 8 Fe bruari, resp. te 17 en te 20 uur in de Stadsschouwburg, opvoering van De Mens wikt...drama in drie bedrijven, van A. J. Cronin, door de Ieperse Kunstkring van Richten een handje ging toesteken, zou de stand niet meer wijzigen en toen de scheidsrechter, welke dient gefelici teerd om zijn leiding, het einde floot, vergaten wij voor een ogen blik het gure weder. De reserven haalden het van Boe- zinge met een 90 score. Zondag a.s. doen wij de verplaat sing naar S. V. Kortrijk, die ln ons gezelschap is ln het klassement. Vertrek te 13 uur. met 2.500 fr. prijzen. Men speellt 2 tegen 2, om de beurt. Partijen van 30 punten. SPORTAVOND Op Zaterdag 20 Febr. '54, te 19 u- in de feestzaal «Het Volksbelang», grote Sportavond voor alle sportlief hebbers. Meer uitleg volgende week. INLICHTINGSVERGADERING BETREFFENDE DE NIEUWE PENSIOENWET De Bond der Gepenslonneerden ven het Chr. Werkersverbond heeft het initiatief genomen een Inltchtlngs- vergadering in te richten op Zater dag 6 Febr. eik., te 14.30 uur. voor alle die belang stellen ln de nieu we pensioenwet. Deze vergadering' zal doorgaan ln de feestzaal Het Volksbelang Iedereen zal in de gelegenheid ge steld worden beroep te doen op de bond voor mogelijke hulp aangaan» de pensioenzaken. TONEEL Op Zondag 14 Februari 1954, te 17 uur, hl de feestzaal Het Volks belang». prachtige opvoering door de Ka]otsters, van het spel «Gevan gene 117 Een meeslepend spel dat door ledereen zal gesmaakt worden. Do Kajotsters ter stede hebben het op eigen houtje aangedurfd dit to neelspel aan te pakken. Steunt de Jonge werkmeisjes dor kaarten aan te sohaffen voor deze feestavond. Plaatsbesprekl""*? bij alle Kajotsters en bij Reml Delva. Duivenstraat 80. GEVONDEN VOORWERPEN Deksel van autowlel, berust ln het politiebureel; - Kap van blauwe re genmantel, berust Ommegangstr. 45; - Vuuraanslager. berust politiebureel; - Een bril, gevonden, op 28-1-54, be rust Toekomststraat 4-6; - Groene sjerp, gevonden op 28-1-54, berust politiebureel. VERLOREN VOORWERPEN Twee biljetten van i00 fr. en twee van 20 fr.; - Autotaks; - Bos vijs sleutels op ring; - Groen dekzeil. VOETBAL E. Wervik 20 A.A. Moeskroen. Het aanhoudend vriesweertje hield veel belangstellenden bij moeder ka chel, zodat de Wervikse kassier het dan ook niet lastig had. Het treffen tussen de twee kop- ploegen is uitgegroeid tot een prach tige partij die aangenaam was om volgen. Eendracht heeft op meester lijke wijze de beide puntjes thuis gehouden en A. A. Moeskroen van de leiding verdrongen. Die leiders plaats zullen ze dan ook hardnekkig verdedigen, want Eendracht wil ab soluut weer hoger op. Wie het Y/er- viks elftal Zondag laatst in actie zag, zal moeten bekennen dat ze er fel zijn op vooruit gegaan en het weer waard zijn om in I" Prov. uit te komen, hetgeen we hen van harte wensen. Eendracht won de opgooi en koos windvoordeel. Een zo vlugge start van Eendracht had men slechts zel den gezien. Ze waren er op uit met dit felle windvoordeel om de bezoe kers 'n ruime achterstand te bezor gen vóór de rust. Ze zijn er slechts in gelukt éénmaal te doelen om streeks het halfuur. Dit was liet werk van voorspeler Mahieu, die van zeer ver met een hard schot ieder een verraste. Na de rust dacht iedereen dat het aan Moeskroen zou zijn om op de Wervikse helft te spelen en naar doel te kanjeren,. Het ging heel an ders want het was wel Eendracht die ook die .tweede helft voor zijn rekening nam. Wat moest de bezoe kende verdediging op de tanden bij ten en telkens om versterking roe pen. Aan dit vinnig spel van Een dracht kon Moeskroen maar niets doen en moest 'n tiental minuten vóór het einde een tweede doelpunt toestaan. Het was midvoor Dewulf welke dit punt lukte. Verdiende overwinning van Een dracht. Goede leiding. Zondag e.k. reist Eendracht naar Ledegem. Gemakkelijk zullen de Eendrachters het niet mogen opne men, want Ledegem is precies geen kat om zonder handschoenen aan te pakken. Toch menen we dat Wer vik er de volle buit zal halen. In de reeks G - Hl" Bijzondere was Eendracht te gast bij Houthulst en moest er zich met één puntje tevreden stellen. Uitslag 00. De scholleren haalden het zon der slag of stoot. F. C. Poperinge was bang van de koude en bleef maar liever thuis, forfait gevend. ME N §E tWERK HET „WEKELIJKS, NIEUWS. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Kom, kom, kalmeert de voorzitter de re moed eren. Dat zijn allemaal praatjes. Laat ons vandaag blijven bij de diefstallen en moorden die gij allemaal ln werkelijkheid bedreven hebt. Het zal al genoeg zijn. De andere bendeleden worden beurtelings nog eens ondervraagd door de voorzitter nopens de samenhang van de bende Pollet en hoe verder de voorzitter van de eigen lijke familie Pollet en van de hoofdbe- schuldigden weggaat, schijnt het wel of nie mand was eigenlijk lid van de bende. Zelfs Ovarlet, Note, de herbergiers Camerlynck en vrouw Lagache beweren slechts heel toe vallig met de bendeleden in aanraking ge weest te zijn. Camerlynck zegt zelfs dat het aan hem niet toekwam aan zijn klanten te vragen vanwaar het geld, dat zij in zijn herberg verteerden, vandaan kwam. De overige tijd van deze zitting wordt in beslag genomen door dhr Mouron, Procu reur der Republiek, die een voor een de feitên herneemt die ten laste gelegd worden van de beschuldigden. t De mannen zitten nadenkend met het hoofd in de handen. Bij de vrouwen ont staat af en toe een huilpartij, want zij voelen dat het thans ernst wordt. De Heer Mouron stelt de bende Pollet voor als een zeer georganiseerd geheel: een hoofdman, die over verschillende luitenan ten beschikte en leden van lagere rang, die als lnlichters of als opkopers dienst deden. Het zwaartepunt van zijn betoog legt de Procureur der Republiek evenwel in het vervolg van zijn uiteenzetting, waarmede de 8" zitting van 'dit proces, deze van de 24 Ju ni, wordt ingezet. Het gaat vooral over de driedubbele moord te Violaines. De Procureur brengt eerst een ontroerende hulde aan Juffrouw Lecoca, die moedig haar ongelukkige ouders tot het uiterste verde digde en tegen haar laffe aam-anders vocht tot het laatste ogenblik. Bij deze woorden schijnt een grote ont roering zich van Abel Pollet meester te makent De roverhoofdman zit- met het hoofd tussen beide handen en weent. Het Openbaar Ministerie tracht dan de verantwoordelijkheid van ieder der be schuldigden vast te leggen en hier is het August die de hardste klappen te verduren krijgt. August Pollet wordt inderdaad belast met gans de verantwoordelijkheid van deze drie dubbele moord. Hij is het die de nodige inlichtingen verschafte en zijn medeplich tigen aanzette tot diefstal. Hij was daar als werkman in dienst geweest, hij kende het huis en wist dat er geld en goud was. De dieven hadden nochtans vooraf reeds het Inzicht van te moorden, want, in tegenstelling met de andere diefstallen, had den zij geen enkele poging gedaan om zich onkennelijk te maken. Zij hadden geen maskers bij en hadden zich het gezicht niet zwart gemaakt. Dit wijst, volgens de Pro cureur, op voorbedachtheid en verzwaart dus de schuld der beklaagden. Aldus gaat de Heer Mouron verder met iedere bijzonderheid van de misdaad van Violaines te ontleden. Tijdens de namiddagzitting trekt de Pro cureur uit dit alles de besluiten en komt hij tot de toe te passen straf. Onder de betichten, aldus de Procu reur der Republiek, zijn er vier waarvoor gij niet het minste medelijden zult hebben. Gij zult niet aarzelen hen tot de doodstraf te verwijzen, door op de gestelde vragen ja te antwoorden, zonder verzachtende omstan digheden in acht te nemen. Deze vier be tichten zijn vooreerst zij die deelnamen aan het moordtoneel te Violaines: Abel Pollet, August Pollet en Canut Vromant. Op de vierde plaats komt Theophile Deroo. Hij is niet beter dan de anderen. Hij is schuldig aan 18 diefstallen met verzwarende om standigheden, aan drie moordpogingen en aap één moord, deze te Kr.ombeke gepleegd. Omwille van deze laatste misdaad eis ik ook voor hem de doodstraf. Gij zult, vervolgt de Procureur, zich richtend tot de Juryleden, geen rekening houden met het voorstel dat bij de Kamers werd ingediend en volgens hetwelk er spraak ls de doodstraf af te schaffen. Hierover hoeft gij u niet te bekommeren. Uw taak is het alleen te beslissen of deze mannen, ja dan neen, de doodstraf verdienen. Uw antwoord zal ja zijn. De andere betichten komen vervolgens aan de beurt. Voor hen wordt een straf geëist naar de mate van hun medeplichtig heid. Voor Marcel Deroo, die aan de moord te Krombeke heeft meegeholpen, vraagt d? Procureur levenslange dwangarbeid. Al de beschuldigden zijn zeer onder de indruk gekomen van deze woorden. Zij weenden toen de gepleegde misdrijven an dermaal werden beschreven, doch wanneer de Procureur met krachtige stem de dood straf eist tegen de vier hoofdbeschuldigden, zitten allen angstig te luisteren. Alleen Abel Pollet, die eerst 'olijk gaf van een grote ontroering, heeft het hoofd opgericht wan neer hij hoort hoe de Frocureur tegen hem de doodstraf vordert. De voorzitter wil het proces zijn normaal verloop geven en verleent daarom het woord aan Meester Bellanger, stafhouder der balie en verdediger van Abel Pollet en zijn vrouw. De blikken der aanwezigen richten zich op deze advocaat, die evenwel nog eerst een verzoek richt tot de voorzitter: Mijn kliënt, Abel Pollet, zou graag zelf eerst enkele woorden tot de jury richten, alvorens ik begin te pleiten. Het is de gewoonte, antwoordt de voor zitter, dat de beschuldigde pas aan het woord komt, onmiddellijk vóór de beraad slaging der jury. Inderdaad, mijnheer de voorzitter, doch van het hetgeen Abel Pollet wil zeggen, zal grotelijks afhangen hetgeen ikzelf in mijn pleidooi wil naar voor- brengen. Dë voorzitter gaat met de zienswijze van de advocaat akkoord en doet teken aan Abel Pollet dat hij kan beginnen. Abel Pollet staat recht. Hij heeft zijn uitdagende houding laten varen. Zijn han den beven. Onder het publiek ontstaat er beweging. Een licht geroezemoes walt waar te némen in de zaal, doch de voorzitter beveelt stilte. Ook onder de medebeschuldigden van Abel Pollet is er beweging gekomen. Iedereen schijnt er zich aan te verwachten dat de roverhoofdman een of andere bijzondere onthulling te doen heeft. Alle blikken zijn op Abel Pollet gevestigd. Met stille stem, waarin een smekende toon ligt, begint hij te spreken. Heren gezworenen, zegt hij, ik vraag u voor mij zelf geen genade. Ik weet wat ik misdaan heb, ik weet dat ik een moorde naar ben en ik weet ook welk lot mij te wachten staat. Gij zult mij ter dood ver oordelen, de straf die ik voor mijn misdaden verdiend heb. Maar ik smeek u om genade, heren van de jury, voor mijn vrouw. Zij was van goed gedrag eer zij mij leerde kennen, maar zij hield van mij en deed alles wat ik haar bevolen heb te doen. Reeds de eerste dag van ons huwelijk heb ik haar meegenomen om te gaan stelen. Ik heb haar niets anders dan slechte voorbeelden ge geven. Het bewijs hiervan zult gij vinden in haar gedrag ten tijde dat ik in de ge vangenis van Loos was opgesloten. Toen was er op haar gedrag niets aan te merken. Ik heb nooit regelmatig werk ver richt en toch moest zij zichzelf en haar kinderen kleden en voeden. Zij was dus wel verplicht het gestolen geld te aanvaarden dat ik haar aanbood. Zij kon niet anders. Ik beken dat ik haar dikwijls slagen ge geven heb. Zij was bang voor mij en durfde mij niet aanklagen. Heb medelijden met haar, heren van de jury. Ik alleen ben schuldig, zij niet. Misschien heb ik aan de samenleving een dienst bewezen, door openlijk mijn misdaden kenbaar te maken. Voor mij zelf vraag ik niets, doch ik vraag u, laat haar vrij uit gaan. Ik vraag dit om harentwille en voor mijn kinderen. Na deze woorden laat Abel zich terug op zijn bank neervallen. Weemoedig laat hij zijn hoofd tussen de handen zakken. Zijn vrouw weent hartstochtelijk. Deze woorden van Abel Pollet schijnen de gepaste Inleiding te zijn, waarop zijn advocaat gewacht heeft, want Meester Bel langer staat onmiddellijk recht en zet da delijk zijn pleidooi in. Wanneer ik het op mij nam Abel Pollet hier voor dit assisenhof te komen verdedi gen. dan koesterde ik de hoop in het dossier toch iets te ontdekken dat mij zou kunnen dienen ter verontschuldiging van Abel Pol let. Ik heb, helaas, niets gevonden en nu de debatten bijna afgesloten zijn, voel ik mij verslagen en machteloos. Dat gevoel is mij des te pijnlijker, nu ik, anderzijds, uit hetgeen ik thans weet, klaar besef dat deze ongelukkige een nuttig lid der samen leving had kunnen zijn, indien hij de rijke gaven, waarover hij beschikt, naar behoren had weten te gebruiken. »Ik wil hier de schuld van deze man niet verminderen, maar toch wil ik er op wijzen hoe het onverbiddelijk noodlot deze man naar de afgrond sleepte. Op de dag van zijn eerste communie werd Abel Pollet op een diefstal betrapt. Hiervoor werd hij voor de duur van drie maanden naar de verbete- ringsschool gestuurd. Wij weten allen wat die verbetering wil zeggen. Een kind dat daar de voet zet, is doorgaans verloren. Voor de maatschappij zijn deze verbete- ringsscholen zeer nuttig, omdat men er het kwaad tijdelijk opsluit. Noodlottig zijn deze scholen voor hen die er naartoe moeten. Het is daar dat Abel Pollet de gedachte kreeg zich straffeloos van andermans goed meester te maken. Wanneer hij later in de gevangenis van Loos zou zitten, besloot hij zich voortaan van iedere gevaarlijke getuige te ontdoen. Zo weet de advocaat stilaan een sluier te werpen op de misdaden van Abel Pollet. Hij spreekt wel over de verontwaardiging bij de bevolking omtrent deze misdaden en hij wijst eveneens naar het leedwezen dat de roverhoofdman thans heeft over zijn mis daden. Ongemerkt verlaat meester Bellanger al dus het moeilijke onderwerp, de verdediging van Abel Pollet, om zich dan bezig te hou den met de verdediging van Julienne Plat- teel. Terwijl Abel Pollet in tranen uitbarst, vraagt de advocaat genade voor de vrouw die slaafs in alles de wil van haar man moest volgen. Zij was verplicht van hem gestolen geld te aanvaarden, om ten minste haar kinderen te kunnen kleden en voeden. Na dit pleidooi komt Meester Lefebvre du Prey voor de verdediging van August Pol let en diens vrouw, Eugenie Morent. De advocaat valt dadelijk het Openbaar Ministerie aan, dat de doodstraf eiste tegen August Pollet. Dit proces, zegt de advocaat, is slechts een middel om de faam van het parket te doen gelden, dat in deze zaak een gelegen heid gevonden heeft, een reeks tot nog toe onopgehelderde misdaden van tafel te stoten. Hij tracht dan uit het verleden van August Pollet bewijzen te halen, dat deze man nog zo slecht niet is en hij beweert, dat de betichtingen aan zijn adres sterk overdreven werden. Het ergste wat men August Pollet heeft kunnen ten laste leggen, is zijn houding tijdens de moord te Violaines. Hieromtrent, aldus de advocaat, zegt de beschuldigings- akte duidelijk: «August, hield de oude man vast, Vromant kwam bij en sloeg. Hierop zegde August: «De oude heeft nu genoeg.» Niets anders kan hem ten laste gelegd wor den en August Pollet bekent deze feiten. Moogt gij iemand, roept de advocaat uit, ter dood veroordelen die niemand ver moord heeft? Met luide stem roept Meester Lefevre du Prey vervolgens uit: «Mag de maatschap pij, die zelf zoveel slechte voorbeelden ge geven heeft, iemand het leven benemen Er ontstaat rumoer in de zaal, maar de advocaat vervolgt: Hoe, zegt hij, gij maatschappij, die het goed der kloosters gestolen hebt, die de kerk van haar goederen beroefd hebt, die de eeuwige stichtingen (de fundatiën) ge roofd hebt en aldus de doden zelf geplun derd hebt, durft gij hier recht spreken? Onder voorwendsel van geldgebrek, hebt gij bewezen dat eerlijkheid vergankelijk is. Meer en meer komt er rumoer uit de zaal. De voorzitter onderbreekt de advocaat: Meester, u moogt hier geen politieke redevoering houden. Dat is geen politiek, mijnheer de voor- zitter, maar wel geschiedenis die nog zo heel oud niet is en ongelukkig genoeg is het een grote waarheid die ik hier zeg. Doch betreurenswaardige voorbeelden zijn van hoog gekomen. (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 6