N O V Y 10' Sporta-bedevaart te kende een traditioneel Roeselare succes VOGELHOEKJE LOSSE SPORTKRONIEK GILBERT DESMEDT, BOKSEN Fransman Dufraisse, De dag der Clubkampioenschappen De nieuwe Reeksindeling der Lagere Voetbalploegen in Westvlaanderen De Pestvogel IT' VOETBALPROFETEN ONKLOPBARE PRIJZEN HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 8 Maart 1954. Blz. 11. de beroepsrenner met het nieuwe lingensnuitje dit seizoen paraat voor de internationale aanlooo |D E BESTE M DE MOOISTE FABRIEK MOVY Kil. Lantioy Zonen - l¥lenen$traat, KORTBIJ K wereldkampioen veldrijden Goede prestatie der Belgen Gilbert Desmedt bewees alreeds in forme te steken door mooi het clubkampioenschap van S. V. Deerlijk te winnen. Wij zien hem hier in de kaxnpioenentrui in gezelschap om. van Afgevaardigde-Generaal Vandekerckhove en Fern and Cloet, Voorzitter van gezegde wielerclub. Van bet gewis respectabele aantal beroepsrenners waarop men in het Roeselaarse mag prat gaan. kan het beslist niet worden ontkend dat het nog Jonge Smetje inzake populariteit heel wat oudere wlelergezellen de loef afsteekt en tijdens de periode dat de wielerwedstrijden aan de orde van de dag zijn. steeds een ruime belang stelling voor zijn persoontje weet op te eisen. De reden hiervan en al is Smetje uiteraard liefst no bescheiden moge lijk, ligt niet ver te zoeken. Desmedt, wiens sympathieke snuit zelfs met op de een of andere Baby-Caduin zou misstaan, is Immers het echte type van een vriendelijke en aanminnige knaap, wiens uiterlijk een en al Jo vialiteit en openhartigheid uitstraalt. Maar er ls ook nog meer. Vermits ongekunstelde vriendelijkheid ln het koerswezen niet volstaat om als ren ner zijn weg te maken, werkte Smet je zich In het korte tijdsbestek dat hij in de actieve wielerwereld vertoeft, door eigen middelen tot een reeds benijdenswaardige hoogte op. Het ls allerminst onze bedoeling, in dit bondig stukje de lange lijst van de door Desmedt verworven resulta- ten voor te dissen. Het kan eenvou dig volstaan, wanneer we onderstre pen dat de Groene Leeuw tot hier toe met de grootste onderscheiding alle verschillende categorieën, van nieuweling tot indé. wist te door lopen: alhoewel aan de andere kant het amper tweejarig werk» van de Jonge prof wel even mag worden ge memoreerd. Vier overwinningen (Sta- den, Vlchte, Duinkerke, Rulselede) als debuut in de hoogste nationale klas se, was Inderdaad een aanloop welke toentertijd in de landelijke wieler- mlddens een helle klank van lof ln het leven riep en er tevens toe bij droeg. om de faam van eervol tweede na Neyt in de Ronde van Bel- glé voor On&fhankelljken, nog sneller crescendo te doen wippen. Ook vorig seizoen het tweede profjaar dus viel er van Desmedt's globaal presteren niets af te dingen. Weliswaar kon slechts één overwin ning worden geboekt, doch de Jeug dige Rodenbacher marcheerde daar om niet minder flink als gedurende de een-en-twlntig maanden dat hij onder de sportieve hoede van Kolonel Zwaenpoel en Luitenant Joris én aan legerdrll én aan sport deed. Was zijn palmaréa op gebied van bloemtuilen niet co brillont, er mocht Immers niet wordemover 't hoofd gezien dat Smet je in de eerste plaats meer door kon- kurrenten werd geviseerd dan in '52 bv., gezien de snel rijzende faam steeds afgunst wekt ln het leven en anderzijds alle hl 1953 bijeengeped- delde ereplaatsen, naast die mooie bloemtuil, dan toch zonder de dik werf betaalde hulp van andere co- équipiers werden in de wacht ge sleept... De pittige Roeselaarnaar, wiens adelbrieven door een vierde prijs ln een in het Walenland betwiste tijd- race, waaraan alle Belgische specia listen deelnamen, daarenboven posi tief werden onderstreept, mag het voor de deur staande wegseizoen der halve met onbewimpeld vertrouwen tegemoet zien. Desmedt, die dit sei zoen steeds verkleefd de bekende groen-wltte kleuren van boss De- klmpe zal rond de lenden gorden, heeft op training de kaap der 120 ki lometer omzeild en hoopt tegen 7 Maart, datum waarop met Kuurne- Brussel-Kuurne de koersen ln de lan de definitief van wal steken, slag vaardig te wezen. Niettemin bracht Gilbert ln het midden, dat hij gewoonlijk niet veel potten breekt ln de allereerste wed strijden. Vader Desmedt legde de oorzaak hiervan op tafel en wijt het aan het abnormaal toenemen van het gewicht (dikwerf meer dan tien kilos) welke zijn telg er doorgaans niet tijdig kan afkrijgen. Toch zal de zoon uit De Appeler zich thans uitermate voor inspannen, die over tollige ballast kwijt te spelen, vooral omdat hij met de gedachte ln de ko ker rondloopt, zich in de klassieke koersen, waaraan een Groene Leeuw- équipe van de partij zal zijn, terdege te onderscheiden. Eenieder begrijpt onmiddellijk dat. wanneer de wilskrachtige Flandrlen iets als doelstelling voor ogen houdt, bij er ook alles zal voor veil hebben om het gekoesterde opzet te bereiken Het seizoen '54 moet voor de 22-Jarlge Desmedt de uitbouw wezen van een carrière, welke zich tot hiertoe onder de veelbelovendste aspecten ontvouw de. Het nijdige Roeselaarse wieler- kereltje heeft ln het verleden nog nimmer zijn talrijke enthousiaste aanhangers teleurgesteld, waarom zou men dan tevens veronderstellen, dat Gilbert niet zou paraat wezen voor de thans beslissende internationale aanloop? lAWAAMU'WWI WIVWWWVVWWVVIMW 125 cc. vanaf 11.400 Fr. 200 cc vanaf 13.300 Fr. Super luxemodel 200 cc mef slingerarm: 18.800 Fr. Niettegenstaande de uiterst voordelige prijzen, zijn de moto's NOVY zon der twijfei de beste in kwaliteit en de meest verzorgde in afwerking, ze zijn voorzien van de wereldberoemde motor ViLLIERS ENGLAND. VRAAGT KATALOOG KOMPTANT - KREDIET OVERAL AGENTEN i voorzien is het wereldkam- ptöOMchap veldrijden een triomf geworden voor de Franse vertegen woordiging. Voor ons, Belgen, bete kent Gallarate de bevestiging van het feit dat onze veldrijders in de laatste maanden er enorm op zijn vooruit gegaan. Dit op zijn eigen, is reeds een hele troost. Het was te verwachten dat de Fransen met een bliksemstart zou den trachten van meetaf aan de lei ding te komen. Dit gebeurde inder daad en het opzet slaagde maar al te wel. Jodet en Rondeaux lagen afgescheiden voorop eer de tegen aanval kon worden ingezet. Deze geschiedde dan nog in hoofdzaak door de Belgen die enkel aan de Zwitser Bieri en de Luxemb, Goe- dert enige hulp mochten verwach ten. De voor eigen volk opererende Italianen waren werkelijk nergens. De twee vluchters zouden nooit meer dan 25" voorsprong nemen, maar dit leek meer dan voldoende want de achtervolgers slaagden er maar niet in veld te winnen. Men zag reeds een nieuwe zege van Ron deaux tegemoet toen deze plots een val deed en verachterde. Jodet al leen voorop latend. Voor deze was 't meteen de veroordeling toen Du fraisse zich losmaakte uit het ach tergekomen groepje. Deze ging op en over zijn landgenoot om mooi te zegevieren. Meteen won een renner die men eerst niet verwachtte, wat niet zeggen wil dat hij 't niet ver diende. Na Rondeaux moet Dufrais se inderdaad als de beste worden geacht. Onderlijnen wij de schone pres tatie van onze landgenoten. Vier mian in de eerste tien betekent heel wat. Ook Van Kerrebroeck zou er bij geweest zijn, had een zware val hem half koers niet uitgescha keld. Firmin liep er zelfs een lichte hersenschudding bij op. DE UITSLAG: L André Dufraisse (Fr.) itl 55'06"; 2. Pierre Jodet (Fr.) op 44": 3. Hans Bieri (Zwitser) op 66 4. Georges Furnière (Belg) op 1'28"; 5. Jonny Goedert (Lux.) op 1*32"; 6. Antonio Barutia (Sp.) op 1'47"; 7. Roger De- clerck (Belg) op 2'07"; 8. Jose Mi- chelena (Sp.); 9. Frans Feremans (Belg); 10. Calixte Van Steenbrug- ge (Belg); 11. André Bruié (Fr.); 12. Gerard Duxand (Fr.); 13. Mario Rossi (It.); 14. Dante Benvenuti, (Sp.); 15. Giovanni Piccaso (It.); 16. Abert Meier (Zwit.); 17. Cosme Barutia (Sp.) 18. Roland Fantani, (Zw.); 19. Pitty Scheer (Lux.) 20. Edwin Bieffer (Zw.); 21. Jean Schmit (Lux.) LANDENKLASSEMENT 1. Frankrijk 14 p. 2. België 20 p. 3. Spanje 31 p. 4. Zwitserland 37 p. 5. Italië 42 p. 6. Luxemburg 45 p. 7. Duitsland 77 p. 8. Saarland 83 p. f I NIEUWSJES De Fransman Robert Cohen werd Europees kampioen der haan gewichten door de Brit John Kelly ts verslaan. De boksmeeting die Zondag te Diksmuide moest doorgaan, wordt verschoven daar de Lekenaar Doom, die er de hoofdkamp moest leveren, zich een duim brak. Hij zal 'n drie tal weken moeten stoppen. De Dlksmuidenaar Pol Sten. die wegens legerdienst een hele tijd inactief bleef heeft de oefeningen hernomen. Hij oefent te Luik bij de stal Kid Dussart en won er een wedstrijd door uitsluiting. ROMMEL SLOEG BAF TE MENEN De debutant Rat heeft tegen meer geroutineerde Rammel "n ver dienstelijke wedstrijd geleverd. De Kortrijkzaan ontdook zeer knap en wist eveneens een aandringende Rommel een paar maal op te van gen. Hij moest evenwel naar het vilt in de tweede round en de Me nenaar ging voort met punten te verzamelen. Het aanschijn van de twee laatste rounds wijzigde zich in die zin dat Raf het lnitatief van de kamp overnam. Rommel was even wel te ver uitgelopen om nog be dreigd te kunnen wordien. Nieuwelingen 3x2 CLAEYS (76 kg.) Kortrljk, wint op punten van Penninck (76 kg.) Menen. ANTON (63 kg.) wint door k. o. in de eerste ronde van De Puydt, (63 kg.) Menen. CASSAERT (60 kg.) Kortrijk, en ALBERTO (60 kg.) Menen, boksen onbeslist. Liefhebbers 3x3 LEFA (76 kg.) Kortrijk, wint door opgave van De Witte (80 kg.) Ede- lare. TEMSET (65 kg.) Kortrijk, wint op de punten van Wyban (66 kg.), Menen. PEEREN (64 kg.) Menen wint op de punten van De Clerck (64 kg.), Kortrijk. Hoofdkamp 6x3 ROMMEL (63 kg.) Menen, wint op punten van Raf (59 kg.), Kor trijk. CABO BLIJFT DE BELGISCHE KAMPIOEN In dezelfde meeting waarin Karei Sys de kleurling Unsel Adams af getekend op punten overwon, be hield de Bruggeling Cabo zijn na tionale titel tegenover de Brusselaar Van Houck. De match nul-uitspraak kon beide boksers bevredigen. Cabo nam de vijf eerste rounds voor zich en nam genoeg voorsprong om ach teraf het initiatief aan zijn tegen stander te mogen laten. Een paar beelden uit de tiende Sporta-bedevaart, Boven: Z. Exc. Mgr De Smedt spreekt zijn sportmannen toe. Men brmerkt o.m. ook Z. E. H. Deken Vervenne, Heer Arrondissementscommissaris Devos ra Z. E. H. Degeeter, Sporta-proost voor Westvlaanderen. Onder: de renners tijdens de toespraak. De Wèstvlaamse Sporta - bede vaart kende dit jaar zijn tweede lustrum. Net als de voorgaande jaren trokken de Westvlaamse athleten, jammer genoeg meestal renners, naar de Rodenbachstede om er hunbedevaart te doen. Ze gingen er om een wijle te bid den opdat hun komend seizoen vruchtbaar moge zijn naar ziel en lichaam en om er het woord te horen en de zegen te ontvangen van Mgr De Smedt, die er aan ge houden had ook dit jaar tegen woordig te zijn. Voorafgegaan door de clubvaan dels begaf Z. Exc. Mgr De Smedt zich van de Dekenij naar de Sint- Michielskerk, vergezeld van ver schillende bestuursleden van Spor ta Westvlaanderen, o.a. voorzitter Robert Braet, de B.W.B.-afgevaar- digden Vandekerckhove Georges, Cómpernolle Marcel, Dekeerschie- ter Hector, Verbrugge Henri, Olli- vier Dhondt, Georges Derudder, Verhoest Gerard, Desmet, Van- damme, Deleu, Sabbe, Dewulf enz. Verder konden wij de aanwezig heid noteren van arrondissements commissaris Devos, terwijl dhr Al bert Dekeukelaere, erevoorzitter van Wielerclub Ollivier, het ge meentebestuur vertegenwoordigde. De renners vormden met opge heven voorwiel de ere-haag. Tijdens de H. Mis, die opgedra gen werd door E. H. Dejaeghere en uitgelegd door de Sporta-proost E. H. Degeeter, werd een kort maar diep inslaand sermoen gehouden, door E. H. Verhelle, stichter van Hermes Oostende, terwijl Wij on der de aanwezigen E. H. Herreman, Sporta-pionier aantroffen. De H. Communie werd persoonlijk uitge- Wie zijn hetdie in overmoed Geen bal ooit zonden missen En, trapplend snel met iedren voet Zich nooit zonden vergissen Die iedre truc hebben doorzien, Zich nooit laten passeren, En zeker in geen jaar of tien Een doel lieten markeren, Die schieten als Coppé weleer In wonderlijke standen En heel bepaald geen enkle keer Op off-side zouden stranden. Dat zijn de stuurlui aan de wal, Bijna ontelbaar in getal Het heir van kenners langs de kant, En ook... de mensen van de krant, Van top tot teen profeten Die alles beter weten. reikt door Mgr De Smedt. Na dezs godsdienstige plechtig heid stelden de sporebeoefenaars zich met hun materiaal op voor de hoofdingang van de Sint-Michiels kerk. Wij noteerden alsdan de aanwezigheid van de beroepsren ners Blomme, Deelerck, Desmet Gilbert, Ollivier, Flander Janssens, kampioen van België Wies Van- Steenkiste, Cleenewerck, Noyelle, Schotte, Roger Desmet, Wiliy Des- seyn, Degraeveleyn, Rosseel, Geor ges en Gentiel Vermeersch, Brae- ckeveldt, Rafaël Jonckheere, Dae- ne-kyndt., Jul. Van Dycke, Pascal, Rik Denijs, Meersman, Geers, Ron- delëz, Oreel, Odiel Vandeoasteele, de Brabantse renner Victor Wartel; onaf hankelij ken Jos Parmentier, Marcel DHondt, Willy Jacob, Julien Monchy; talrijke liefhebbers en nieuwelingen; de veldloopkampioen R. Dew e er; de voetballers Gobin Marcel en Vansteenkiste Medard; oud-renners Hector en Leon Martin. Traditiegetrouw hield Mgr De Smedt er aan zijn sportmannen toe te spreken. Hij deed dit in een taal die wij van hem gewoon zijn: klaar, net en goed verstaanbaar. Hij bewees eens ts meer dat hij ook met de sportbeoefenaar mee leeft, dat hij deze ook onder zijn voorname diocesanen rekent. Zal ik in forme zijn, zegde Mgr De Smedt, is de vraag die U bezig houdt. Hewel. ik zal U een gouden raad geven in naam van degene die U geschapen heeft. Het hoog ste rendement zult gij bereiken zo gij de geboden van de Heer on derhoudt. Naast lichamelijke ge zondheid zult gij ook de geestelijke blijmoedigheid hebben. Daarom moet gij uw lichaam eerbiedigen en het in het doel stellen waarvoor het geschapen is. Ik wens U dan ook allen schone prestaties. Gods ter ere en U zelf ten vreugde Na deze toespraak gaf hij zijn zegen. Daaron volgde als vorige jaren de stoetsrewijze bedevaart naar de kapel van O. L. Vrouw der Armen, waar een korte plechtigheid plaats greep. Naderhand kwamen velen nog bijeen in het park Rodenbach, waar Afgevaardigde - Generaal dhr Vandekerckhove enkele richtlijnen over het komend seizoen verstrekte. Zaterdag en Zondag werden de mssste clubkampioenschappen be twist. Deze weraen doorgaans met hardnekkigheid verreden en ken den ten andere een buitengewone publieke bijval, ook al was het we der nu niet buitengewoon geschikt om langs de baan de renners te staan afwachten. Dré Noysüe de snelste bij Het Vliegend Wiel te Vlamertinge 15 Deelnemers. 1. NOYELLE André (B.) 55 km. in 1 u. 40 min.; 2. Cleenewerck Arthur (B.); 3. De- boodt Michel (L.)4. Minne Mau- rits (B.)5. Rijckewaert Pierre (L.); 6. Lameire (kamp. nieuwelin gen) 7. Vermeulen (L.)8. Delae- re (N.); 9. Carpentier (N.); 10. Vankeinmel (N.); 11. Desmedt Gil bert (L.); 12. Bouttelegier (N.). Nieuwelingen niet meer bijge haald bij Menen Sportief 18 Deelnemers. 1. BASTIAEN- SEN (N..) 70 km. in 2 u. 10 min.; 2. Desmedt (N.); 3. Dorme André (N.)4. Baelen (L.) op 50 sec.; 5. Lucien Victor <B.) op 1 min.; 6. Decock Roger (B.)7. Vandevoorde Albert (O.); 8. Devogel Gerard (B.); 9. Brulez; 10. Verbeke Roger, op 5 min.; 11. Durnez; 12. Ver meersch; 13. Dorme Om.; 14 Cneut. Gilbert Desmedt sterkste prof bij S. V. Deerlijk Beroepsrenners en onafhankelij- ken: 21 vertrek. I. DESMEDT Gilbert, 75 km. in 2 u. 05 min.; 2. De Graevelijn Paul; 3. Wambeke Basiel; 4. Ollivier Valeer; 5. Mer- tens René; 6. Devos Boudewijn; 7. HET SELECTIEWERK VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK WESTVLAAMSE BASKET BALL-COMPETITIE HEREN PROVINCIAAL Izegem Ol. Roeselare 3833 Dynamo Herzeeuw 4041 leper B.B.C. Sparta 3235 Olbak Kortrijk J.S.P. leper 32—27 RESERVEN PROVINCIAAL Izegem Ol. Roeselare 2846 Dynamo Herzeeuw 3216 Olb&k Kortrijk J.S.P. leper 50—21 Er is ongetwijfeld nooit m>ser stof opgewaaid geworuen voor het aan duiden van de Ronde van Frank- njKp.oeg aan dit verreden jaar het geval is geweest. Daar was in de eerste plaats de zaak. Ockers, daar was aciiucraf het verwijderen van een paar renners, die vooraf reecis aangeauid waren geweest, men den- ke rnaax aan Rosseel en Neyt, en daar was ten slotte de zaak Cleene werck, die het slachtoffer werd van innerlijk gekonkelloes. Mogelijks heeft dat stof van ver leden jaar, de verantwoordelijken doen inzien dat het dit jaar anaeis noort te gaan. Volgens geruchten uit zeer goeae bron, zou er dan ook vastgesteld zijn geworden dat een eerste selectie reeds zou geschieden na het Ardenner-week-end 8-9 Mei, dat in feite het voorseizoen afsluit. De aangeduide renners zouden de zekerheid krijgen dat ze zullen mo gen aanzetten, zodat ze zich met zorg en op de wijze die ze het zelf wensen, kunnen gereed maken voor de grote ronde. De rest van de ploeg zou dan achteraf worden aan geduid. Wij kunnen het in elk geval een zeer wijze beslissing heten. Hopen wij maar dat er dan ook geen ge geven woorden meer zullen worden gebroken en dat de dokter weer niet worde opgeroepen om de vuile was ts doen. Een voorstelonmiddellijk na de aanduiding reeds een dok- tersonderzoek. Als er dan werkelijk met de kandidaten iets niet in de haak is, dan zal dit onmiddellijk kunnen worden bekend gemaakt. Jos, Lefeire; 8. Henri Denys; 9. M. Blomme; 10- Briek Schotte; 11, Wil ly Geers; 12. R. Devolder; 13. An. Deelerck; 14. Luc. Demunsteir (kam pioen onafhankelijk en)15. Florent Ronelé; 16. Marcei D'Hondt; 17. Gil bert Vercaemer; 18. Van Steenkis- te; 19. Vermeirsch Gentiel. Liefhebbers en nieuwelingen. 1. Marcel NOPPE (kampioen lief hebbers) 50 km. in 1 u. 28 min.: 2. Devos Eric (kampioen nieuwelin gen); 3. Willy Truye; 4. J. Verhelst; 5. J. Planquaert; 6. N. Verhoug- straete: 7. Jos. Maertens; 8. Wer ner Gillewaere; 9. Julien Schepens; 10. Jan Verhelst; 11. Val. Depypere: 12. Callewaert; 13. R. Vanden- broeck. Doom de sterkste bij De Bie te Gits 1. DOOM (Kortemark) de 45 km. in 1 u. 16; 2. Verhaeghe R., Lich- tervelde; 3. Bossuyt Carlos, Beve- ren, op 1 min. 10; 4. Meeuws Noël, Beveren; 5. Declercq Osw., Tor hout; 6. Vancompernolle Daniël, Gits; 7. Lamote Kamiel, Oostnieuw- kerke; 8. Meersschaert Luc., Gits, op 1 min. 40; 9. Paret Etienne, Gits, op 3 min. Volckaert bij Meulebeke S. V. 13 Deelnemers. 1. Jaak VOL CKAERT, Ardooie (L.), 60 km. in 1 u. 40; 2. Norbert Kerkhove; 3. Deceuninck; 4. Marcel Dejonck- heere; 5. Georges Maddens, op 1 min.; 6. Linclau; 7. Dhaene; 8. Maurice Meersman; 9. Louis Nete- zone. Werner Van Haecke kampioen van de Brugse Velosport 20 Deelnemers, beroepsrenners, Onafhankelijken en Liefhebbers. 1. Werner VAN HAECKE. 80 km. in 2 u. 20 min.; 2. Couvreur Hil., op 50 m.; 3. René Oreel, op 100 m.; 4. Dan. Lescrawaet; 5. Et. Roose boom; 6. Jul. Van Dycke; 7. Om. Huwel; 8. Leon D'Haenekindt; 9. Luc. D'Hooghe; 10. Gerard Wil- lems; 11. Karei Deklerck. Depoorter Kampioen bij De Zeemeeuw Oostende 31 Deelnemers. 1. DEPOOR TER Edgard, 75 km. in 2 u. 01 min.; 2. Vanhoutte Charles, op 1 lengte; 3. Vlaeminck; 4. Allary; 5. Huyghe; 6. Coene; 7. Dejonckhee- re, op 10 sec.; 8. Van Stechelman; 9. Floré; 10. Tempelaere; 11. Schallier; 12. Cogghe; 13. Lievens; 14. Coudeville; 15. Burneye; 16. De- schacht. Raf Jonckheere de beste bij W. S. R. Roeselare 12 Deelnemers. 1. JONCK HEERE Raf (B.) 42 km. in 1 u. 14 min.; 2. Deblauwe Willy, op 3 1.; 3. Parmentier Jos (O.); 4. Defour Rob. (B.); 5. Degryse Gaby <L.). 6. Geirnaert Rog. (N.)7. Degryse Wifried; 8. Moerman Henri, op 1 min.; 9. Rosez Jacques (L.)10 Demeulenaere André (B.); 11. Ver- straete Aug. (N.)12. Vandecastee- le L. (L). Julien Pascal clubkampioen van Ostend Stadion 10. Vertrekkers. 1. PASCAL Julien (B.), 72 km. in 1 u. 53; 2. André Blomme (B.) op 10 cm.; 3. Delannoy Daniël (L.)4. Jan Pau wels (B.)5. O. Vande Casteele (B.), op 10 sec.; 6. D. Crabbeels (N.);, op 6 min.; 7. V. Schmidt (N.), op 6 min. 5 sec.; 8. M. Le- fevre (N.). Verleden Jaar waren wij van de eersten die een lans hebben gebro ken teneinde een nieuwe reeksin deling der lagere klassen beko men. Inmiddels is dit voorstel wer kelijkheid geworden en zullen wij in de toekomst met een hervormde indeling komen te staan. Natuur lijk dat de overgang niet zo ge makkelijk van de hand gaat, maar daarom is het huidig lopend sei zoen ook een overgangsjaar dat moet toelaten toekomend jaar met een vaste Indeling te starten. Hoe zal men nu te werk gaan? HET OVERGANGSSEIZOEN 1953-1954 Einde dit seizoen zullen volgen de maatregelen kracht van wet genieten: De Eerste Provinciale afdeling zal bestaan uit 16 ploegen. De eerst-gerangschikte klimt op naar Bevordering, wijl de laatste en voorlaatste dalen naar de nieuwe klasse, die tussen de huidige 1" en 2' Provinciale klasse zal ingescha keld worden. Het wegvallen van deze drie ploegen wordt vergoed door het opklimmen van de kam pioenen van de drie huidige 2ï Provinciale klassen. De nieuwe reeks (2" Provinciale genoemd) zal eveneens uit zestien ploegen bestaan en gevormd wor den uit de twee afdalers waarvan hoger sprake en de 2", 3', 4", 5* van de drie huidige 2' Provinciale reeksen. Dat maakt 2 4- 12 14. De twee overige zullen na test match aangeduid worden onder de zesde geklasseerde van iedere peeks Er zullen drie gewestelijke af delingen zijn bestaande uit 14 ploe gen. Ze zullen gevormd worden door: 1. - De overblijvende zesde ge klasseerde (die in de testmatchen uitviel). 2. - De 7', 8", 9", 10', 11*. 12e, 13", 14" en 15" gerankschlkten van de huidige 2" Provinciale reeksen. (Dit maakt 27 ploegen). 3. - De 1" en 2" van de huidige vijf 3' Provinciale reeksen (tien ploegen). 4. - Vier plaatsen nog aan te duiden door een testronde tussen de 16" geklasseerde van de hui dige 2" Provinciale reeksen en de vijf ploegen die in 3' Provinciaal op de derde plaats eindigen. Als we samentellen komen wij aan het nodig aantal: 1 27 10 4 42 ploegen. Ten slotte hebben wij dan nog 8* Provinciale afdeling, bestaande uit 4 reeksen van 14 ploegen, ge vormd uit de overige ploegen van 3" Provinciaal en de uitvallers uit de testmatch, bedoeld onder nr 4 hierboven. De definitieve regeling: Eens het overgangsseizoen voor bij gaan wij dan naar de defini tieve indeling, bestaande uit; 1* Provinciaal (16 ploegen) 2" Provinciaal (16 ploegen) 2' Gewestelijk (3 x 14 ploegen) 3" Provinciaal (4 x 14 ploegen) Klimmen en dalen wordt als volgt voorzien: van 1" Prov. stijgt de kam pioen naar Bevordering, wijl de laatste geklasseerde naar 2" Prov. zakt; van 2" Prov. klimmen de 1" en 2" naar 1* Prov., terwijl de 15" en 16" zakken naar de Gewes telijke reeksen; van de 2" Gewestelijke stijgen de 1* van de drie reeksen naar 2" Prov., wijl de laatsten zak ken naar 3* Prov.; van 3" Prov. zullen de 4 eersten opklimmen naar Gewestelijk. Men moet daarbuiten echter nog rekening houden met het feit dat er een of meer Westvlaamse ploe gen uit Bevordering kunnen zak ken. Dan dienen er natuurlijk evenveel clubs meer af te dalen uit elke afdeling (niet elke reeks). Wij hopen met deze bijdrage klare wijn te hebben geschonken over een onderwerp waarover er tegenwoordig maar al te dikwijls wordt gepraat. Wij hopen tevens dat de nieuwe Indeling er het hare mag toe bij dragen om het spelpeil van ons Westvlaams voetbal in lagere af delingen te bevorderen. Inmiddels wensen wij de leiden de kringen geluk om het durvend initiatief. ons m We mochten wel denken- vóór Nieuwjaar dat het geen winter zou worden. Sedert een paar weken ls opnieuw het oude spreekwoord waar heid geworden: Tussen St Antonius en St Amand doet de winter wat hij kan. Dit winterweer is niet al leen lastig geweest voor de mensen, maar nog meer voor de vogels, 'k Ben blij dat ik met mijn artikeltje over voedertafels juist op tijd kwam. Zulke gTÓte koude heeft nochtans ook haar keerkant. Het gebeurt dat wij juist dan sommige vogels te zien krijgen die anders bij ons niet ver schijnen. Vandaag wil ik het heb ben over zulk een vogel: de pest vogel. Verschiet niet voor die schrikwek kende naam. Waarom pestvogel? Ik zegde daar zoeven dat deze vogel maar sommige uitzonderlijke win ters naar onze streken overkomt. Dit moet vroegerook zo geweest zijn. Wellicht is het eens gebeurd dat na zo een invasie van die vogels de gevreesde pest is uitgebroken. Dat was genoeg, in de oude tijd, om te geloven dat die vogels de overbren gers waren van die ziekte en om die vogels eenvoudig pestvogelste noemen. Sedertdien staan reeds veel invasie jaren van pestvogels bekend zonder dat het verschijnen der vo gels gtpaard ging met het uitbreken van de pest. Heeft de pestvogel een lelijke naam, toch is het geen lelijke vo gel. Integendeel, het is een pracht- vogel. Iets kleiner dan een spreeuw heeft hij als hoofdkleur grijs-bruin (licht kastanjebruin) en draagt een hoge kuif. De vleugels zijn donker, met witte vlekken in de grote slag pennen. Als hoofdkenmerk (naast de gekuifde kop) hebben zij nog twee verrassende kleuren in hun vederpak: lakrood, aan de kleine staafjes waarop de vleugelpennen eindigen; kanariegeel, aan de zoom van de zijde-achtige donkere staart. Deze typische kenmerken hebben de vogel in het engels de naam Wax- wing (lakvleugel) en in het duits Seidenschwanz (zijdestaart) bezorgd. In elk geval zijn die benamingen veel beter dan ons Pestvogel Pestvogels zijn, wanneer ze hij ons voorkomen, zwervers op zoek naar voedsel. Het Ja precies omdat ze in het hoge Noorden, waar hun levens- en broedgebied ligt to moe rassige bossen, tekort hebben aan voedsel dat ze naar het Zuiden ko men. Vooral op bessen zijn ze ver lekkerd. Het ls dus op beedragende heesters dat wij ze het eerst zullen aantreffen. Gewoonlijk kamen zij voor ln kleinere groepjes van zes tot tien; soms zijn ook wel honderdén bijeen, zodat de boom of haag waar ze op neerstrijken er letterlijk zwart van ziet. Gelukkig dat ze niet schuw zijn; ze laten zich heel ge makkelijk van dichtbij benaderen en bewonderen. Zij schijnen maar niet te vermoeden dat de mens hen zou kunnen kwaad doen. Over het algemeen zijn pestvogels nogal stille klanten. Het gebeurt ook wel dat ze een klare, welluidende lokkreet laten horen; een hoge, fijne, langgerekte triller die dienen moet om mekaar niet te verliezen. Dit voortdurend roepen heeft de vogel ln het frans de naam bezorgd van babbelaar Of er dit Jaar zullen pestvogels te zien zijn, durf ik niet verzekeren. Het ls toch eerder waarschijnlijk dan onmogelijk. De grootste invasie die ik gekend heb was die van 1942-43; er waren groepen van hon derden vogels die trokken van haag naar struik, dagen naeen. Natuur lijk moet er wat geluk mede ge moeid zijn om die zwervende vogels op te merken want zij blijven soms maar een tien minuten op dezelf de plaats. Ik hoop dat ge door deze korte bijdrage toch dit zult geleerd heb ben: een pestvogel te erkennen wan neer ge er een mocht aantreffen. A. D. Deze week kregen wij het bulletijn 1953 toegestuurd, uitgegeven door de vereniging De Belgische Vogelreser vaten Het bevat verscheidene ar tikels, deels in het Frans, deels in het Vlaams, de lijst der erkende Vo gelreservaten, de lijst der bescher mende en steunende leden en enkele mooie platen. WIE VAN DE DRIE? In tegenstelling met verleden jaar tóen men weken vooraf kon zeggen dat Club Duik kampioen zou worden, blijft de voetbalcom petitie in Eerste Klasse dit jaar meer dan ooit open. Eerst Gan- toise en nu zo pas Anderlecht tweemaal naeen werden in een zegereeks naar de titel zo fel ge stuit dat men nog geen greintje zekerheid heeft. Club Meohelen dat een hele periode zonder De- cleyn heeft moeten spelen, maar sedert zijn heroptreden, nieuwe successen heeft weten te boeken staat als een derde hond gereed om met het been weg te lópen. Alles bij elkaar heeft Ander lecht nog steeds de meeste kan sen, want Gantoise heeft nog een vrij lastig programma af te has pelen wijl Club Mechelen toch nog twee punten achterstand heeft op te halen. Wie het ook zij, de kam pioen zal het zeker niet onder de markt krijgen. VAN KLIMMERS GESPROKEN Niemand zal durven getuigen lat Spanje onder de grote wieler- lahdën moet worden gerekend. Weliswaar had het land van Fran co op tijd éen renner die ver bo ven de middenmaat uitgroeide, denken wij maar aan Canardo en Montero, maar het bleef bij zeld zame eenheden, die dan nog maar meestal in eigen land gensters sloegen. Waar ze echter eveneens tot hun recht kwamen, dat was in de Ronde van Frankrijk en dit dan nog door het feit dat ze meestal over ongekende klimmers- gdven wisten te beschikken. De oudere sportmannen zullen zich nog gemakkelijk de exploten van Ezqucrta, Vincente Trueba ón de zes broer Firmin, de vlooi herinneren. Hun klimmerskunde stak ver boven de middelmaat uit en ze waren in hun tijd, zonder hen bij da groteronderermers te kunnen noemen, zeker altijd at tracties in het rondespel. Men"meende dat het Spaans ronderenners - potentieel uitgepu t was, tot daar verleden jaar plóts een renner uit de onbekendheid opdook. Hij deed dit op de wijze waarop zijn voorgangers het had den gedaan: langs de steile klim mende ruggen van de Tourmalet, de Aubisque en de Alpenreuzen. Die renner droeg eên naam zon der klank: Jezus Lerono. Spanje had weer zijn klimmer bij Gods genade. Zondag laatst had men in hét Zuiden van Frankrijk de beklim ming van de Agelberg, een klas sieke koers, waarop de klimmers zich speciaal toeleggen. De uitslag bracht een verrassing met zich: de onbekende Spanjaard Bahamontes won er op overtuigende wijze. Hij won met zestien seconden voor sprong op zijn naaste tegenstre ver en liet er een indruk, die hem met de slag bij de grootmeesters op gebied van klimkunde klas seert. Hopen uiij dat deze Baha montes dit jaar naast Lerono in de grote ronde moge zitten. BUITENSPELREGEL AFSCHAFFEN, JA DAN NEEN? Er bestaat tegenwoordig een strekking over de gehele voetbal wereld om de buitenspelregel af te schaffen. Geen beperking meer van plaats op hot voetbalterrein. Wie zich op politiek gebied be weegt zou het een liberaal voor stel kunnen noemen. Die er voor is zegt dat het spel er heel wat zou bij winnen. De buitenspel stand is inderdaad een systeem dat kan gebruikt worden om de tegenstrever op een weinig spor tieve wijze te stremmen; het is te vens de eerste en veelvuldigste ge legenheid tot kibbelpartijen, kri tiek, discussie, uitsluiting of troe belen op het veld. Die er tegen is zegt dat de in telligentie in het voetbalspel zou verdwijnen, de pas in de breedte zou verdwijnen en plaats maken voor de pas in de diepte, iets wat uiteraard aan de schoonheid van het spelbeèld zou schaden. In in ternationale kringen is men de mening toegedaan dat er voorlopig niets moet veranderen. De voet balsport geniet de volksgunst, zég gen zij, laat ons niets veranderen tot op het ogenblik dat er nieuw bloed dient te worden ingepompt. Inmiddels heeft men reeds in verscheidene landen vriendenmat chen tussen grote ploegen inge richt, tijdens dewelke de buiten spelregel niet werd toegepast. Naar verluidt schaadde dit niets aan het spelbeeld, tenzij dat de verdedi gers. puur uit gewoonte, een paar maal voor buitenspelstand appe leerden, waardoor de tegenpartij de gelegenheid kreeg doelpunten aan te tekenen. WERK OP DE PLANK Het is een hele tijd geleden dat wij nog een internationale voetbal- ontmoeting op het programma staan hadden. Thans staan wij op de drempel van een nieuw sei zoen dat van onze voetballers op internationaal gebied heel wat in- spanning zal vragen. Vooreerst hebben wij op H Maart het treffen tegen Portugal, dat een geschikte gelegenheid moet zijn om de waarde van onze interna tionalen te polsen. Op 3 April krij gen wij dan Holland B - België B, dat als vervolg van de waarde- peilinp of als experiment kan die nen. Het daaropvolgend treffen te gen Yougo-Slavië moet ons reeds een vast elftal geven, dat tegen Frankrijk op zijn werkelijke waar de moet worden getoetst. Al die ontmoetingen, hoe belangrijk ze ook mogen zijn, moeten evenwel alleen maar dienen om ons toe te laten een elftal gereed te hebben, dat met succes onze kansen moet kunnen verdedigen in Zwitserland voor de wereldbeker. Gemakkelijk zal hei er zeker niet gaan, als men weet dat Engeland (17 Juni) en Italië (20 Junionze tegenstre vers zullen zijn. RAY IMPANIS STAYER De bakker uit Berg is Zaterdag avond in het Brussels Sportpaleis tot tweemaal toe overwinnaar ge bleven op Dolf Verschueren, en de Fransen Besson en Bethery. Meteen weten wij dat Impanis als hij het wil een groot stayer kan worden. Er is geen sprake van hem nu reeds op gelijke hoogte te stellen varn Dolf Verschueren bv. want wij mogen niet vergeten dat het Zondag een landenwedstrijd betrof waarin beiden eer als ma ten dan als tegenstrevers tegen over elkaar stonden. Ray bewees toch als stayer heel wat in zijn mars te hebben: hij colleert buitengewoon goed voor een debutant, heeft de zit van een doorwinterd stayer, de marreert snel en kan een inspan ning buitengewoon lang volhou den. Met zulke eigenschappen moet men het achter de brommers Ver brengen, dat staat vast. Momen teel echter mist hij onvermijde lijk nog de stielkennis die vooral in de stayerij van zo groot belang is. Nu dat komt wel al doen. Inmiddels vragen wij ons af wat er van zijn seizoen 1951, op de weg zal in huis komen. Men zegt dat Impanis dit jaar zijn beste seizoen wil maken en dat hij zich nu eens volledig zal inspannen om werke lijk het hoogste te bereiken. Impa nis de wekeheeft plaats ge maakt voor Impanis de wils krachtige Wij vragen ons even wel af, of dat lukken als stayer, niet zijn invloed zal hebben op Impanis, de wegrenner. KAREL SYS, «DE OUDE» Karei Sys moet nu zo wat dicht de kaap van de 1,0 benaderen, zo dat wij hem als bokser zonder te genspraak <Ie oude kunnen be titelen. Het zijn uitzonderingen die als vuistschermer de 35 te boven gaan en meestal zijn ze dan reeds op de terugweg van hun loopbaan. Van Karei Sys kan met dit zelfs niet eens gewagen. Wel zijn z'n slagen niet meer zo teisterend als vroeger, de kracht is er een beetje afgestompt, maar als technieker, als beoefenaar van de boks- KUNST, is hij nog steeds een on geëvenaarde meester. Zondag stond hij in het stadium te Brussel tegenover de kleurling Unsel-Adams, een zwaargewicht uit Trinitad, waarvan veel goeds ver teld werd en die vijftien jaar jon ger is dan onze landgenoot. Waar algemeen verwacht werd dat Koe rel het vrij lastig zou hebben en misschien aan ademtekort zou lij den, was het vrijwel op een gans andere wijze dat het gevecht ver liep. Karei begon, gewoonte ge trouw, zeer kalm en lokte zijn mannetje aan. Eens deze zich bloot gaf, had hij ook zijn eigen vonnis getekend. Sys pakte uit met het volledig gamma van zijn kunde, keurig ontwijkend, met be wonderenswaardige schijnbewegin gen, door zijn steeds wisselende dekking zijn tegenstrever van de wijs brengen. De kleurling ge raakte er helemaal door van do wijs, wist zich ten laatste niet hoe te dekken en haalde de meeste gekke pirouetten uit om toch aan de greep van de Vlaming te ont komen. Het publiek gierde het bij momenten letterlijk uit van de pret, zo erg was het. Karei Sys won natuurlijk met een hele straat en bewees meteen nog steeds on der de allerbeste zwaargewichten van Europa te behoren. Neen, Sys «de Oude», heeft nog niet afgedaan. KOERSEN OP TIJD GEDAAN Teneinde alle misbruiken tegen te gaan heeft de B.W.B. de wij ze 'maatregel getroffen dat de wedstrijden op een bepaald uur moeten gedaan zijn. Dit wil zeg gen dat tot 31 Oogst alle wed strijden te 18 u. moeteij, beëin digd zijn, van 1 tot 15 September te 17.30 en van 15 September tot het einde van het seizoen te 17 u. Wij noemen het 'n wijze maat regel. Inderdaad woonden wij verleden jaar niet zelf een koers bij die pas te 18.1,0 u. een einde namt Dan waren er nog jongens die met de fiets naar huis moes ten, veertig kilometer ver en het duurde juistgeteld een Uur en een kwart eer zij hun prijs in handen kregen. Dat wil maar zeggen dat die jongens eerst te 21.30 u. thuis kwamen. Wij noemen het nogeen wijze maatregel, omdat sommige in richters meteen in de onmoge lijkheid zullen gesteld worden de renners heel wat meer kilometers te doen aflappen dan werd aan gekondigd. Ook dit is maar al te vaak het geval. En tenslotte zul len al de mensen die er om den brode of uit plicht moeten tegen woordig zijn, eveneens flink te vreden zijn dat ze op tijd naar huis mogen. We vernoemen maar de ordebewakers, de B.W.B.-afge- vaardigden en waarom niet de persreporters en fotografen. PARIJS AZURENKUST Van 10 tot li Maart krijgen we dus de eerste internationale rit tenkoers van het jaar. Deze wed strijd vergt onmiddellijk de alge hele aandacht, vermits dit jaar de bezetting niet alleen internatio naal, maar bovendien werkelijk schitterend te noemen is. In dit verband moeten wij slechts onze landgenoten Ockers, Van Steen bergen, De Rijcke en de Bertin- ploeg vermelden, naast de buiten landers Coppi, Hossen/order, .CMn gan, Deledda, e.a. Ja, het wordt werkelijk de waardige opening van een koersseizoen dat zich ais bijzonder interessant aanmeldt. Parijs - Azurenkust, of althans de inrichters er van hebben een bijzondere inspanning gedaan om de wedstrijd ook financieel zeer aantrekkelijk te maken. Zo is er o.m. naast de gewone klassering volgens tijd, eveneens een klasse ring met de punten voorzien waaraan een prijs is verbonden van niet min dan 1,00.000 fr., Fran se natuurlijk. Deze zeer bijzonde re prijs is er natuurlijk op be doeld de spurters in het harnas te jagen. Best mogelijk, maar als Rik er zin in heeft en meekan, zal de overwinnaar beslist Van Steen bergen heten. SOLINGEN GEKNIPT VOOR COPPI? De belezen sportman weet al reeds dat de wereldkampioen schappen op de weg dit jaar in Duitsland worden verreden en wel in de streek van ijzer en staal, te Solingen. Naar verluidt zou die omloop van Solingen precies niet de eer ste de beste zijn, tamelijk berg-op, berg-af en naar verklaring van de Duitse renners die er reeds reden kan daar slechts een echte we reldkampioen er... wereldkampioen worden. Een Cop pi of een Koblet bijvoorbeeld schijnen voor een dergelijke omloop als geknipt: beiden klimmen goed en dalen al niet minder. Valt nu te bezien of die om loop werkelijk zo zwaar is als men wel zegt. Van een wereld kampioenschap zegt men algauw dat hij bergachtig is, zelfs als er pmur een lichte klim in voorkomt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 11