NESTOR MARTIN tyve- andere Vta!s Bedrijvigheid der Bank van Roeselare Ja, de properstewant %e werd helemaal met Omo en alleen met Omo gedaan! Belangrijke vergadering der Cichoreidrogers te Kortrijk Nr 69 Premier Van Houtte maakt te leper het bilan op van vier jaar Regeringsbeleid De honderdjarige firma Omo wast beter en grondiger OMO GEEFT DE SCHOONSTE EN ZUIVERSTE WAS VAN Auto slapte te Mskemp op gladde baan Inwoner uit Oudekapelle gedood, zijn dochter gewond. GEESTELIJKE WEEKENDS VOOR VLAAMSE ONTWIKKELDEN 1854 butaaH r rdag 8 Maart 1934. Blz. 18. OP ALLE B UTAANTOESTELLEN DE MEEST VOLLEDIGE TOESTELLENREERS van 490 tot 10.450 Fr Provincie Westvlaanderen VOLKSAVONDEN TOT VERSPREIDING VAN HET ALGEMEEN BESCHAAFD NEDERLANDS Geen enkel product waste ooit zoals Omo. Kijk goed naar het Omo-sop wanneer U er uw linnen in dompelt onmiddellijk zuigt het zóveel vuil op, dat het haast zwart wordt. Beter nog Omo werkt op die vuildeeltjes als een magneet, houdt zevlottend in het sop en belet dat ze terug op uw linnen zouden neerslaan. Daarom Daarom ook is het volstrekt overbodig één of verschillende andere producten bij Omo te voegen. Gebruik Omo alleen voor uw hele was - van het weken tot het eigenlijke wassen - en U krijgt de schoonste was van uw leven! Omo is een fantastisch product dat speciaal is aangewezen om heel alleen uw ganse was te doen Een licht Omo-sopje - zelfs koud - en in een oogwenk is mijn wollengoed proper en soepel! Ik was het al 2 jaar met Omo en het blijft mooi nieuw. BIJ ONZE BELGISCHE GRENSARBEIDERS VAN HET A.C.V. Belangrijke studiedag te Menen op Zondag 7 Maart a.s. 7ST «N? HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 8 Maart 1934. Blz. 18. Aan alle standen werd gedacht. Wat betreft de arbeiders, beperk te de Eerste Minister zich tot het aanhalen van de verklaring van de secretaris van de metaalbewer kers van het A.B.V.V. van Charle roi, waarin hij woordelijk zegde: «Op geen enkel ogenblik van de geschiedenis, hebben de arbeiders zoveel voordelen bekomen als het thans het geval is.» Wat betreft de boeren, verklaar de dhr Van Houtte, dat vriend en vijand het eens zijn om te ver klaren dat dhr Héêer, de huidige minister van Landbouw, een der bekwaamste vakmensen is, die men in ons land op die post nog ge kend heeft. Zich speciaal tot de middenstand richtend verklaarde dhr Van Hout te, dat de regering een speciale in spanning hëèft gedaan om aan de verzuchtingen van deze stand een gunstig gevolg te kunnen geven. Onder ander werd de fiscale ge lijkheid ingesteld, de wet op de handelsovereenkomst goedgekeurd, de gezinsvergoedingen voor de niet-loontrekkenden verdubbeld, en alles wat mogelijk was gedaan om een regeling te treffen voor de ouderdomsvoorziening van de zelf standigen. Nadat door allerlei com binaties, maar voornamelijk door het toedoen van de schipperende socialisten, het definitief ontwerp werd verworpen, is de regering aangebleven omdat zij niet wilde heengaan zonder dat er in dit op zicht niets zpu gedaan geweest zijn. Het voorlopig ontwerp dat thans reeds goedgekeurd is in de Kamer en naar alle waarschijn lijkheid ook in de Senaat zal goed gekeurd worden, wordt nu mis bruikt door de socialisten. Hun grootste leugen, die zij in hun le ven nog hebben uitgekraamd, staat thans op een grote affiche te le zen. Na op alle mogelijke manie ren het tot stand komen van het nieuw ontwerp te hebben gesabo teerd, komen zij thans met de slo gan voor de dagDe socialisten hebben de pensioenslag gewon nen». SOCIALE VOORUITGANG EN TOCH STRUCTURELE WERKLOOSHEID Het ls een feit dat wij leven ln een overbevolkt landeke, dat, zelfs in een tijd van hoogconjunctuur, geen werkverschaffing kan bieden 'aan alle inwoners. De globale cij fers van onze uitvoer blijven noch- thans zeer hoog. De regering heeft, om de structuele werkeloosheid te verminderen, een politiek op lange jermljin gevoerd. Weliswaar kan aldus handelend niet altijd direct naar onmiddellijk tastbare resul taten verwezen worden, maar het zou verkeerd zijn hierom zondet overleg noodmaatregelen te nemen, die men na enkele jaren toch zou moeten afschaffen. Na er op gewezen te hebben dat de mobiliteit van de werkkrachten in ons land een hoogtepunt heeft bereikt, verklaarde dhr van Hout te, dat de nieuwe investeringen leefbaar moeten zijn. In dat opzicht dienen de nieuwe petroleumraffinaderiten als voor beeld, omdat zij o.m. aanleiding geven om mettertijd nieuwe be drijven in het leven te roepen. Ook het systeem van de Openbare Wer ken werd grondig verbeterd. Wan neer de Staat werken laat uitvoe ren, tracht hij zoveel mogelijk werk te verschaffen in die lands gedeelten die het meest getroffen zijn door de structuele werkeloos heid. Zo was het onder meer het geval met de montage van 3.000 legerwagens. Na er nog op gewezen te hebben dat er geen gevaar bestaat dat Westvlaandereri economisch zou verzwakken, gezien de grote werk kracht en de vitaliteit van zijn bevolking, eindigde de Eerste Mi nister zijn betoog aldus: De homo gene C.V.P.-regering vraagt niet 'beter dan nog vier jaar verder te kunnen werken aan de bloei en de welvaart van het land, dat er alle baat bij heeft gevonden door een stabiele regering te worden be stuurd. Tot slot sprak dhr R. De Man een dankwoord uit aan het adres van de Eerste Minister, waarna de vergadering in de beste stemming uiteenging. Maandagmorgen had de landbou wer Gustaaf Cappon uit Oudekapel le bij Diksmuide, zich per auto naar Pittem begeven, om er zijn kinde ren terug naar de kostschool te brengen. Hij deed de terugtocht in gezelschap van zijn dochter Creso- na. Bij het binnenrijden van Kools kamp werd de autobestuurder in een bocht verrast door de gladde baan met het gevolg dat de wagen slipte en tegen de vrachtwagen der Ble- kerij Kortekeer terecht kwam. De personenwagen werd totaal vernield. Gustaaf Cappon werd zwaar ge kwetst uit het wrak van zijn wagen gehaald. De ongelukkige had een schedelbreuk opgelopen en was de borstkas ingedrukt. Zijn dochter werd eveneens ernstig gekwetst. Beide gekwetsten werden naar de H. Hartkliniek te Roeselare overge bracht waar Gustaaf Cappon, Dins dagmorgen overleed. Het slachtoffer, echtgenoot van Pante Maria, werd geboren te Ze- delpem op 9 Januari 1905. Wij vernemen dat de toestand van de 18- jarige Cresona Cappon, die een armbreuk en een gapende hoofdwonde opliep, thans bevredi gend is. Op blz. 8 van dit blad geven wij het eerste deel van het merkwaar dig jaarverslag der Bank van Roeselare, handelend over drie specifieke Westvlaamse Bedrijfs takken: hop, tabak en cichorei. In aansluiting laten wij hier het deel van het verslag volgen dat handelt over de Bedrijvigheid der Bank van Roeselare. De materiële uitbouw van onze vestigingen over de provincie werd in de loop van het verslag jaar stelselmatig voortgezet. Onze inspanningen op dat gebied leid den tot de opening, tijdens de laat ste maanden van 1953, van ver scheidene nieuwe kantoren in de localiteiten Gullegem, Moorsele, Bavikhove en Izegem. Begin van het huidige jaar kon deze lijst worden aangevuld met twee bijkomende vestigingen te Wervik en Geluveld, welke even eens in 1953 waren gepland en voorbereid. Onze commerciële activiteit, al hoewel practisch nog niet beïn vloed door de genoemde uitbrei ding van ons kantorennet, kende niettemin een gunstige vooruit gang. De aanwerving van crediteurre keningen, depositio's en kasbons ging tijdens het verslagjaar on verminderd verder. Deze actiemid delen waren per 31 December ge klommen tot Fr. 640.401.007,wat dus een aanwinst op vorig jaar betekent van Fr. 91.922.241,of circa 17 procent. Het aandeel van onze kasbons in dat globaal depositocijfer be draagt Fr. 170.360.000,—, d.i. Fr. 44180.000,meer dan per einde 1952. De stelselmatige uitzetting van deze omloop wijst er op dat onze kasbons als beleggingsfor mule in de smaak vallen van het Westvlaams publiek. Een bijzondere evolutie valt eveneens aan te stippen voor onze bankboekjes, waarop de gezamen lijke inlagen gerezen zijn met Fr 42.856.603,—. De twee voorgaande catego rieën van plaatsingen, aangevuld met de termijnrekeningen, geven een gezamelijk tegoed van Fr. 461.436.585,hetzij 68 procent van het totaal der ontvangen beleg gingen. De stabiliteit van onze actiemiddelen wordt hierdoor dui delijk in het licht gesteld. Aan de actiefzijde van de balans valt vooral de verhoging op van onze effectenportefeuille. Deze ru- X. De Ignatius-Vereniging voor Heren, gouw Westvlaanderen. richt op Zaterdag 13 en Zondag 14 Maart ln het Retraitehuls te Roeselare, een geestelijk week-e.nd Recol lectie in, tot dewelke alle Vlaam se Intellectuelen uitgenodigd war de», Aanvang Zaterdagavond 18.30 u.; eindeZondagnamiddag 15 u. PredikantE. P. Jozef Van Torre SI., Professor aan het Theologisch College der Paters Jezuïeten te Leu ven. Verblijfkosten 90 fr. Men gelieve ln te schrijven vóór 10 Maart op Secretariaat van de Ignatius-Ver- eniging voor Heren, Korte Ieper straat 21, Langemark. 2. De Ignatius-Vereniglng voor Dames, gouw Westvlaanderen, houdt haar eerste Recollectie ln 't Prin senhof te Brugge, op Zondag 21 Maart. Aanvang te 8 uur met een H. Mis. PredikantE. P. Joris God- defroy S.I-, geestelijk adviseur van de Ignatlus-Vereniging Westvlaan deren. Verblijfkosten 60 fr. Men gelieve in te schrijven vóór 18 Maart op het Secretariaat van de Ignatlus- Vereniging voor Dames, Korte Ie perstraat 21, Langemark. Alle intellectuele Dames en Juf frouwen worden uitgenodigd. Die wensen ln te schrijven kunnen, zo nodig, gebruik maken van het Re- traitefonds; de aanvraag kan vóór of tijdens het week-end geschieden. |Pl)IUllinnO|iMli|'»'e|»»'i|'MWwaw"M'!^uu'uitiii|||U||i||||||||||j| 9 rf briek steeg inderdaad met Fr. 59.051.825,nagenoeg uitsluitend te wijten aan een ruimere beleg ging in Belgische overheidsfond- sen op middelmatige termijn, in de hand gewerkt door een soepeler dekking:sregime. Ook de speciale thesauriecertificaten op korte ter mijn, vermeld onder de posten b) en c) van de wisseltas, namen met Fr. 10.000.000,toe, zodat onze to tale dekking in overheidspapier ruimschoots werd aangevuld voor de nieuw aangeworven deposito's. De kredieten aan de privésector namen eveneens uitbreiding doch in mindere mate. De voorschotten in rekening-courant stegen van Fr. 209.881.942,— op Fr. 226.677.085, de portefeuille handelswissels van Fr. 75.975.647,— op Fr. 86.393.499,—. De financiering op import- en ex portwissels liep daarentegen terug van Fr. 94.537.947,— tot Fr. 75.829.887,—. Onze kredietverrichtingen in sa menwerking met de parastatale instellingen, inzonderheid met de Nationale Kas voor Beroepskre diet en met het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet, kenden een gunstige vooruitgang. Ten slotte noteren wij op de ac tiefzijde nog een merkelijke stij ging in de rubriek der immobiliën met Fr. 4.739.700,te wijten aan zekere aankopen en verbouwingen die bij de verdere ontleding van de balans zullen toegelicht wor den. Op de winst- en verliesrekening valt eveneens een algemene stij ging waar te nemen. De vergoede intresten en provi sies namen toe in verhouding tot de aangroei van onze deposito's en bereikten voor het verslagjaar Fr. 12.398.747,tegenover Fr. 10 237.816,— per einde 1952. De uitbatingskosten rezen van Fr. 8.872.530,— tot Fr. 9.377.531,— wegens uitbreiding van vestigin gen en personeel. De belastingen vielen enigszins lager uit dan vo rig jaar niettegenstaande een ver hoogde post aan mobiliënbelas- ting. De fiscaal aanneembare af schrijvingen op onroerend, mate rieel en meubilair stegen tot Fr. 969 065,—. Door een verhoogde belegging ln overheidsfondsen op middelma tige termijn, namen de ontvang sten uit de effectenportefeuille toe van Fr. 6.403.639,— tot 8.615.777,— terwijl de ontvangen intresten en provisies eveneens matig konden opgevoerd worden. Als eindresultaat boekten wij voor het verslagjaar een netto winst van Fr. 6.084.373,tegen over Fr. 5.285.513,— per einde 1952. Met inbegrip van de overdracht uit vorig boekjaar, bereikt de te verdelen winst Fr. 6.322.338,—. DE OMO-WAS IS DE PROPERSTE OM HET EVEN WELK GAS U GEBRUIKT EIST NESTOR MARTIN Zoals aangekondigd richt de Pro vincie Westvlaanderen een reeks van vijf volksavonden ln tot ver spreiding en bevordering van het Algemeen Beschaafd Nederlands. De respectieve data werden thans definitief vastgesteld als volgt: op Woensdag 3 Maart a.s., te Kortrijk, in de Stadsschouwburg, te 20 u. - Spreker: Dr M. Van- haegendoren; op Maandag 8 Maart a.s., te Oostende, in de Koninklijke Schouwburg, te 20 u. - Spreker: Dra M. Coppieters. op Dinsdag 9 Maart as, te Roeselare, in de zaal van het Arsenaal, te 20 u. - Spreker: Drs M. Coppieters: op Donderdag 11 Maart as, te Brugge, in de Stadsschouwburg, te 20 u. - Spreker: Dr M. Vaji- dekerckhove; op Vrijdag 12 Maart as, te leper, in de Stadsschouwburg, te 20 u. - Spreker: Dr M. Van- dekerckhove. Op elk van deze avonden wordt een welsprekendheidstornooi gehou den voor leerlingen uit het hoger middelbaar onderwijs van de plaat selijke scholen. Bij de voorbereiding van de Volksavonden heeft de Provincie de waardevolle steun mogen genie ten van de betrokken gemeentebe sturen evenals van de plaatselijke culturele verenigingen en de be stuurder van de onderwijsinstellin gen. Deze medewerking wettigt de hoop dat de provinciale A.B.N.- actie veel bijval tegemoet gaat. Een Indiër heeft het in zijn hoofd gehaald aanspraak te maken op het wolvenkind dat enige tijd geleden werd gevonden. Dat hij echter zeer overtuigende bewijzen zal moeten voorleggen, eer de be voegde autoriteiten zijn eis zullen inwilligen, spreekt vanzelf. - Wy. EEN LEVER PRODUCT OM 37 - 01927 BFL In de feestzaal van het Midden standshuis werd andermaal een zeer belangrijke vergadering belegd voor drogers, planters en makelaars van cichoreien. Nadat de Voorzit ter het afsterven had aangekondigd van lid Maurits Vanhoutte uit Me nen, verleende hij het voorzitter schap aan Volksvertegenwoordiger A. Declerck, wiens onpartijdige lei ding nodig bleek, daar deze verga dering in hoofdzaak was belegd om misverstanden uit de weg te rui men. Door de Secretaris. Hr Van den Broeck, was namelijk tijdens de laatste vergadering de naam ge noemd van Volksvertegenwoordiger Vanhamme, die tevens Voorzitter is van de Syndikale Kamer der Ci- choreihandelaars en die volgens de Hr Van den Brqeck misbruik zou gemaakt hebben van zijn mandaat om schade te berokkenen aan de planters, makelaars en drogers. De Heer Van den Broeck, na lezing van voorgaande uiteenzetting te hebben gedaan, sprak de hoop uit dat de Heer Vanhamme zou bewij zen dat hier een misverstand in kwestie is. Wat mij betreft, aldus spreker, heb ik de uitlatingen te goeder trouw gedaan en ik moet bekennen dat de Hr Vanhamme bij onze cichoreimensen niet goed ge zien is. Spreker besloot met de wens uit te drukken een interpro fessioneel accoord te bereiken om de cichorei-industrie uit het slop te helpen. Nadat Volksvertegenwoor diger Declerck iedereen had aange maand de Heer Vanhamme in alle kalmte te aanhoren, wat dan ook geschiedde, enkele uitroepingen en protestuitingen daargelaten, nam dhr Vanhamme het woord. Hij loo chende ten stelligste zijn publiek mandaat te hebben misbruikt. Alle initiatieven gaan uit van het Mi nisterie van Landbouw en Econo mische Zaken. Aan Volksvertegen woordigers wordt slechts om advies gevraagd. Spreker loochende ook private belangen te dienen en ver klaarde dat slechts het nationaal belang een volksvertegenwoordiger mag bezielen. Hij verklaarde zich akkoord om een interprofessionele Unie te vormen alsook een ver koopcentrale. Spreker verklaarde verder dat hij niet beter vroeg dan dat alle men sen die leven met cichoreiteelt, goed aan hun kost zouden komen. Verder gaf hij enkele wenken ter persoonlijke opvatting, o.m. de noodzakelijkheid der presentatie der Belgische cichorei, te verbete ren. Onze uitvoermogelijkheden zijn aanzienlijk gezonken. Vele lan den kopen achter het IJzeren Gor dijn, het verbruik nam af in eigen land en verscheidene surrogaten zijn op alle markten verspreid. Wij moeten echter stand houden en onï ze markt verruimen. Spreker zou fraag een doelmatige nationale re- laam zien maken voor het ver bruik van de cichorei. In één woord, besloot spreker, ben ik volledig ak koord opdat practische resultaten niet langer zouden uitblijven die redding brengen in de huidige ma laise. Spreker werd door een aan zienlijk gedeelte van de zaal toe gejuicht. Wij deden de indruk op dat met gezond verstand en toena dering van standpunten van de vier partijen veel zal kunnen bereikt worden. Ten slotte kwam nog dhr Verkindere aan het woord. De vulkaan Nyamuagyra (B. Kongo), die thans in volle werking is, bedreigt met zijn snelvliedende lava-stromen, waardevolle planta ges. Deze plantages zijn gesitueerd langs de weg Goma-Ruts-Juïu in het Noorden van de Kongo-provin- cie Kivu. De hangende vraagstukken zijr nog zeer talrijk in onze Frans-Bel gische grensarbeiderskwestie. Reeds meerdere besprekingen werden aan gevat, doch de volledige oplossing der problemen ondervinden tal van moeilijkheden. Men heeft o.a. het vraagstuk dei rekrutering en afdanking, verdei de vervoer- en tolproblemen. het uitblijven van een gunstig akkoord betreffende de toepassingsmodali- teiten der Sociale Zekerheid, het probleem der productiviteitsverho ging en der rendementsionen. enz. allen ernstige vraagstukken welke nog grondig verder dienen ingestu deerd en hervormd. Ter verwezenlijking van een eco nomisch, fiscaal en sociaal pro gramma werd in Juni van het af gelopen jaar een beginsel-akkoord afgesloten tussen de Franse syndi kale organisaties van Arbeiders en Patroons. Hieromtrent zal een belangrijk! studiedag worden ingericht door het A.C.V. te 9.30 u. stipt in de Gilde van Ambachten, Grote Markt, te Menen en dit op Zondag 7 Maart Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Maandagmorgen te 6 uur komen de heren van het gerecht bij de gevangenis aan. Twee priesters, de onderpastoors Marquant en Gaillot, vergezelden hen om aan de ver oordeelden de laatste geestelijke bijstand te verlenen. Dagbladschrijvers staan aan de poort der gevangenis te wachten en willen, op vertoon van hun officiële papieren, in de gevangenis worden toegelaten. Hun aantal is naar het oordeel van de procureur te groot en aan vier onder hen wordt toelating verleend mee naar binnen te gaan, op voorwaarde dat zij dan aan hun confraters relaas zullen uitbrengen over hetgeen zij binnen zagen. Abel Pollet is de eerste die verwittigd wordt. De rovershoofdman is echter reeds te 3 uur in de morgen wakker geworden van het paardengetrappel buiten op straat en wanneer de Procureur der Republiek hem zegt dat het ogenblik gekomen is om zijn schuld tegenover de samenleving uit te boe ten, zegt Abel dat hij reeds lang begrepen heeft wat er gaande is. 't Is goed, dat zal de uitboeting zijn mijnèr misdaden. Ik zal moedig zijn. Gewillig liet hij zich door de beul de hemdkraag uitsnijden. Hij vroeg daarna pen en papier en schreef: Ik vraag vergiffenis aan mijn vrouw en mijn kinderen. Ik bedank de bewakers voor de goedheid die zij voor mij gehad hebben Doch op het ogenblik dat hij zijn naam begint'neer te schrijven begeven zijn krach ten. Hij is enkele ogenblikken als in bezwij ming doch hij herwint zijn krachten wan neer de priester zijn cel binnentreedt. E. H. Marquant maant Abel aan zich met God te verzoenen en zich op de dood voor te bereiden. Woest richt de rover zich op en slingert de priester onbeschaamd toe: Indien er een God is zal ik hem straks wel zien! Abel vroeg vervolgens de onderprefect te mogen spreken en smeekte hem zijn vrouw in vrijheid te stellen. Ook vroeg hij zijn broeder August een laatste maal te mogen omhelzen. Deze gunst wordt hem geweigerd. Theophile Deroo wordt gewekt door zijn bewaker Monier die flink moet schudden om hem wakker te krijgen. Deroo kijkt verbaasd op naar de heren van het gerecht die voor hem staan. De griffier leest hem voor dat zijn verzoek tot genade verworpen werd. Deroo schijnt niet té begrijpen en de griffier verduidelijkt hem: Maak u gereed om te sterven. Deroo verbleekt plotseling en valt in be zwijming. Men brengt hem terug bij en geeft hem een glas rhum te drinken. De bewakers moeten hem recht helpen. Deroo vraagt om een priester. Iedereen trekt zich terug wanneer E. H. Gaillot de cel binnen treedt. Vromant hoort het bericht der nakende terechtstelling met kalmte. Onverschillig vraagt hij om een druppel en een sigaar. Na een paar trekken valt de sigaar hem uit de mond. Vromant kijkt verwezen voor zich uit en beeft over al zijn ledematen. E. H. Gaillot treedt op dat ogenblik zijn cel binnen. Vromant knielt neer en spreekt rouwmoedig zijn biecht. August Pollet is de laatste aan de beurt om ontwekt te worden. Hij begint onmiddel lijk te vloeken en te tieren van zodra hij verneemt dat hij zal onthoofd worden. Ik heb dat niet verdiend, roept hij woedend uit, ik ben te zwaar gestraft. August weigert de bijstand van een priester. Hij aanvaard de sigaretten die men aan biedt en het glas rhum. Wanneer de beul zijn cel binnentreedt om hem de hemds kraag uit te snijden, laat hij gewillig doen. In de gang van de gevangenis heeft men ondertussen een draagbaar altaar gezet. E. H. Marquant, bijgestaan door E. H. Gail lot en door de koster van St Vaast, leest er een H. Mis ter intentie van Deroo en Vromant die van uit hun cel ingetogen de blikken op de priester gericht houden. Zij ontvan gen beide de H. Communie. Abel en August Pollet zitten ondertussen in hun cel siga retten te roken. Zij houden zich stil, maar kijken onverschillig naar hetgeen aan het altaar, dat zij ook van uit hun cel kunnen zien, gebeurt. Na de Mis, die 20 minuten duurde, heb ben Vromant en Deroo nog een onderhoud met de priesters. Zij beloven moedig te zul len sterven. Terwijl de H. Mis gelezen werd, bracht een postbode twee brieven bij de directeur der gevangenis. Zij zijn gericht aan Abel Pollet, doch worden niet aan de bestemme ling gegeven. Een der brieven luidt als volgt: Heb moed vriend, 't is morgen dat men u zal doden, maar gij zult gewro ken worden; van de bende schieten er nog over. Een makker. Geen der vier terdoodveroordeelden is geboeid. Zij worden echter van dichtbij be waakt. Na de Mis doet de Procureur teken aan Deibier, die met zijn helpers aan het uit einde van de gang staat te wachten, teken dat hij met zijn werk mag beginnen. De vier veroordeelden worden door de be wakers stevig geboeid, zodat zij geen tegen stand kunnen bieden. Deibier zelf ziet na of alles in orde is. Van Deroo en Vromant wordt het haar langs achter afgesneden. Deibier is thans heer en meester. Met ge dempte stem geeft hij een paar bevelen en gaat dan zelf buiten een laatste maal het schavot nazien. Buiten staat een ongeduldige menigte die zwijgend Deibier gadeslaat. Er valt wat fijne motregen. Op een toren slaat het 7 uur. Deibier verdwijnt terug langs een zijdeur in de gevangenis, waar hij zich naar het bureel van de gevangenisdirecteur begeeft om de nodige bewijsstukken in te vullen. Voor ieder der veroordeelden ondertekent Deibier een formulier dat luidt: «Ten jare negentien honderd negen, den elfsten Januari om zeven ure vijf tier; minuten voormiddag, ik ondergetekende scherprechter, beken dat de genaamde mij overhandigd is geweest om de doodstraf te ondergaan, tegen hem uitgesproken door het Eedgerecht van Pas-de-Calais, op 26 Juni 1908. (getekend) Deibier. Het is 7 u. en 20 minuten. Knarsend draai en zware sleutels in het slot. De grote poort draait open en de overheden stappen naar buiten. Zwijgend scharen zij zich rond het schavot. Bijna onmiddellijk volgt Theophile Deroo. Een bewaker ondersteunt hem. Achterwaarts stappend gaat E. H. Gaillot hem voor en toont hem het kruisbeeld. Deroo is bleek en kijkt starling voor zich uit. Bij het scha vot omhelst de priester hem en trekt zich dan terug. Deroo wankelt doch twee beuls knechten hebben hem reeds vast gegrepen en hem op de wipplank neergeworpen. Een derde beulsknecht trekt het hoofd van de veroordeelde door de bril die rond de hals wordt toegesloten. Op dat ogenblik laat de beul de springveer los. Het mes bliksemt neer. Het hoofd van Deroo valt in de mand. De beulsknechten grijpen het krampachtig samentrekkend lichaam vast en werpen het in een grote mand naast het schavot. De wipplank wordt terug opgesteld. Dei bier veegt het bebloede mes af met een spons en trekt het terug in de hoogte. Reeds vier minuten nadat Deroo werd buiten geleid, komt Vromant aan de beurt. Hij ook stapt als een bewusteloze naar het schavot. E. H. Marquant vergezelt hem. Een plotse siddering vaart door Vromant wanneer hij het schavot bemerkt. De beuls knechten hebben moeite hem in bedwang te houden, maar zij kennen hun werk en doen het vlug. Het hoofd van Vromant ligt enkele ogenblikken later naast dat van De roo in de mand. Vanaf de eerste terechtstelling reeds heeft de menigte Deibier toegejuicht wanneer het mes der guillotine neerplofte, doch wanneer August Pollet uit de poort stapt, rolt het als een golf over het plein: Ter dood! Ter dood! August stapt met het hoofd recht tussen zijn bewakers. Het geroep der menigte schijnt hem echter op te hitsen en uitda gend roept hij uit: «Bende crap... doch zijn uitroep versterft wanneer hij het met bloed bespatte schavot voor zich ziet. Laat mij los, roept hij. Maar ae beulsknechten duwen hem voor waarts en werpen hem neer op het bebloe de hout. Voor de derde maal giert het mes neer. De gevangenispoort draait een laatste maal open. Abel Pollet treedt geboeid naar bulten. Voor hem is de bewaking nog stren ger dan voor de drie anderen. Bij het verschijnen van de rovershoofd man begint het volk te roepen: Hij is daar, hij is daar! Ter dood! Ter dood! Het volk huilt als bezeten: Leve Deibier! De menigte is zodanig opgewonden dat de gendarmen moeite hebben om de orde te handhaven. Abel Pollet kijkt uitdagend naai' het volk w/v/j/zy De hoofden der vier terechtgesteld en. Boven: links Abel Pollet. rechts August Pollet. Onder: links Theophile Deroo, rechts Ca- nut Vromant. De rustige uitdrukking van Deroo en Vromant is op vallend. en brult met schorre stem: «A bas les ca- lotins! Vive la sociale! Hij stelt zich te weer tegen de beulsknechten. De rover raast en roept als een bezetene, maar zijn te genstand is vruchteloos. Zelfs als zijn hoofd reeds vastgeklemd zit in de bril van de guil lotine snakt het lichaam van de veroor deelde nog krampachtig. Vive la...klinkt nog een gesmoorde kreet maar op dat ogenblik trekt Deibier een laatste maal aan de springveer en blik semt het mes neer. Gerechtigheid is geschied over de bende Pollet. Vier boosdoeners betaalden hun schuld aan de maatschappij. Met dit akelig bloedtoneel werd de even bloedige geschiedenis der bende Pollet be sloten. Opgezweept door het luguber ver toon, wilde de menigte, die op afstand ge tuige was der terechtstelling, naderbij ko men, maar de gendarmen hielden iedereen op afstand. Terwijl Deibier het schavot be gon te reinigen werden de manden, waarin de hoofden en de lijken der veroordeelden lagen, in de fourgon gezet waarin het scha vot was toegekomen. Omringd door een sterke wacht van gendarmen, vertrok de fourgon in de richting van het kerkhof, waar vier eenvoudige lijkkisten naast -gereed gedolven graven stonden. De voerman was met zijn gespan echter nauwelijks buiten de menigte, of hij werd door een gendarm te paard achterhaald, die aan de man op dracht gaf met zijn vracht naar het hospi taal te rijden. Professoren van de Geneeskundige Facul teit te Rijsel namen daar de lijken van de terechtgestelden in ontvangst en deden nog dezelfde dag alles naar Rijsel overbrengen Op de ontleedtafel zou het stoffelijk over schot van vier bandieten aan de mensheid nog enige dienst bewijzen. Een broer van Theophile Deroo, werk zaam in een winkel te Rijsel, vernam des avonds dat de lijken naar Rijsel waren overgebracht. Hij had zich toegang weten te verschaffen tot de ontleedkamer en ont dekte er het lijk van zijn broer. De studen ten, over hun menselijk studiemateriaal ge bogen, schrikten op toen zij de jongen hartstochtelijk hoorden jammeren. Zij leid den hem uit de zaal weg. En de anderen? Achter zware gevangenis muren hebben zij hun straffen uitgezeten. Later zijn zij terug in de samenleving ge komen, beladen met de vloek dat zij eens behoorden tot de bende Pollet, de schrik van de Westhoek en Noord-Frankrijk. De gruw, door de bende Polleo in de ge moederen der bewoners van deze streek ge zaaid, is jaren lang bij gebleven en de ouderen van dagen denken nu nog met angst terug aan de tijd toen Pollet de gesel v/as van ons gewest.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 13