Wij weten het maar al te goed! POPERINGE IEPER WERVIK Naguib terug President, maar Nasser blijft Eerste-Minister Onze verantwoordeli tegenover het Gezin \m Veel geluk, Professor fi Pé VLAMYNCK Paus Pius XII vierde zijn 78"° verjaardag Premier Van Houtte maakt te leper het bilan op van 4 jaar Regeringsbeleid BANK VAN ROESELARE 50e JAAR. Nr 10 16 BI*. Prijs 3,Fr. ONZE 3 UITGAVEN: UITGAVE -| NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN BUITENLANDS OVERZICHT SMAKELIJK EN MOOI EERSTE-MINISTER VAN HOUTTE ZOND EERSTE ELECTRISCHE TREIN VAN BRUSSEL NAAR CENT HET SPOOR OP Egyptenaren kregen heel wat te slikken Ondertussen 30 doden en bloedige onlusten te Khartoem bij de opening van het Soedanees parlement Socialistische leugens de kop ingedrukt Dubbelzinnigheid van oppositie - krakeel aan de kaak gesteld DE VASTENBRIEF VAN MGR DE SMEDT HoofdzetelNoordstraat 38, te Roeselare Kamiel Die kolonel Nasser moet nog veel bijleren In .het Kegelen van staatszaken, hé mannen 9 wwa trfltuc HIT WFt/kVS j K/-- m&ms- —frfj- ER wordt over Kongo geschreven, gesproken en... gepraat. Immers, in onze Kamer staat aan de dagorde een con ventie tussen ons land en de H. Stoel. Het is de eerste overeenkomst niet, vermoedelijk zelfs de laatste niet. Maar, 't is voldoende over de H. Stoel of over de Kerk te spreken om heel het socialistisch kamp in oorlogsstemming te brengen. De socialisten zijn immers tegen de godsdienst niet. Ze beweren en zeggen het op tijd en stond. Wie Kongo zegt, zegt... Missie en zendelingen. Of «wijn dat weten, wij Westvlamingen Hoeveel gezinnen immers zijn er in onze provincie die een familielid tellen in het zwarte land? In dat land dat meer dan 80 maal zo groot is als het moederland, België. Moederland Inderdaad, want indien een land als een moeder gezorgd heeft voor de zwarten dan is het wel België geweest, dan zijn het wel de... zendelingen geweest. Die hebben aan beschavingswerk gedaan, zodat reeds nagenoeg een derde van de bevolking gedoopt is. De missieposten zijn in Kongo ge weest wat de abdijen, duizend jaar geleden, in ons land waren echte centra van beschaving. Koning Leopold II was een grote, een wijze vorst en staatsman; al was hij geen... heilige. Wanneer hij in 1885 Sou- verein werd van de onafhankelijke Kongostaatwas zijn eerste werk te zorgen dat zendelingen naar de nieuwe Staat zouden afreizen. Hij wist te goed dat zonder die medewerkers het onbegonnen werk zou zijn van beschaving te spreken. De zendelingen gingen en vielen bij tientallen onder het moordend klimaat. Pater Vyncke, Pater Segers van Gistel, Mgr Roelens, Pater Vanacker, Pater Cambier, zijn mannen die nooit vergeten mogen worden. Lees nu nog de brieven van Pater Vyncke, dan weet ge maar al te goed wat Kongo was Nu krij gen wé genoeg te horen wat Kongo... is. Dan trokken de kara vanen weken lang door brousse, woud of moeras. Nu gaan de heren uit de Kamer, door de lucht, naar Leo en gunnen zich dan een... speelreis door het binnenland. Neen, de zendelingen hebben niet alles gedaan. Zij heb ben de banen niet aangelegd, noch de vliegpleinen. Zij hebben de kopermijnen noch de uraniumlagen ontdekt. Zij waren er immers voor de Kongolezen. Maar zij hebben scholen gesticht, zij hebben wezenhuizen en hospitalen en moederhuizen inge richt. Zij, de zusters vooral, gingen zieken opzoeken en verzor gen. Zij leefden zelf in armoede en ontbering. Beter is het geworden. Zeker Zij leerden de zivarten arbeiden, zij maakten van... menseneters stilaan... mensen. Zij wonnen het vertrouwen van de inlanders. In hoevele bloeiende gezinnen kent men de ontwikkeling van onze kolonie, eenvoudig door de brieven van broer, oom of neef, brieven die zorgvuldig worden bewaard als een stuk erfgoed. Ontwikkeling Na de primitieve scholen kwamen de vakscholen, de middelbare scholen, de seminaries. Tal van zwarte priesters staan nu midden hun volk, zwarte pastoors op hun negerparochies. Konden we niet, twee jaar geleden, de eerste Kongolese Bisschop begroeten, Mgr Bigurumwami? We zagen hem 'te Brugge, we zagen hem te Ardooie op de Mgr Roe lens-feesten. Kan iemand berekenen wat de zendelingen deden voor Kongo? Zij gingen er naartoe als het er... slecht was en bleven er. Anderen dachten eerst aan Kongo als het er... fatsoenlijk werd. Nu wordt door velen de kolonie aanzien als het land van toekomst, onze hokvaste mensen denken reeds aan uitwijking naar Kongo. Er kwamen scholen voor kinderen van blanken. Er kwamen zelfs officiële scholen, met leraars en professors, die net zo... anti-klerikaal kunnen zijn als Mis- siaen en Bracops; zodat het anti-kle- rikalisme ook in de laatste jaren behoorde tot de uitvoerarti kelen van het moederland. £R moest ook stilaan een wijziging komen in de verhou ding tussen de regering en de Kerk. In 1906 werd een konkordaat gesloten tussen Leopold II en Mgr Vico, Pauselijk Nuntius te Brussel.'In 1926 een overeenkomst In ons land zijn er zes bisschoppen. In Kongo zijn er thans 40. vikariaten of apostolische prefecturen... zegge 40, waaronder dus de eerste inlandse Bisschop, 't Werd dan ook dringend tijd dat de betrekkingen tussen land en Kerk eens worden herzien. Wij hebben gegeven voor Kongo, wij hebben kapel len, kerken, scholen, hospitalen helpen oprichten door onze steun aan de zendelingen, aan a onzen Paters, Broeders en Zusters. Wij... dat zijn alleszins de socialisten niet. 'k Meen dat zij nog de eerste omhaling voor een Maison du Peuplein Kongo moeten organiseren. Maar nu richten ze al hun batte rijen tegen die nieuwe overeenkomst. Huysmans, Van Acker en Co vinden dat het vanwege de missies niets anders is dan een... geldklopperij. Weet ge waarom Omdat de Staat de paters-onderwijzers betaalt. De be stuurders van een lagere school krijgen in de grote centra 33.000 Fr. per jaar, buiten die centra 24.000. Maar een... zwarte klerk van de Staat heeft meer dan het dubbel. In het middelbaar onderwijs zijn twee derden der leraars geestelijken. Van huisvesting is voor hen geen spraak. Voor dat geestelijk personeel betaalt de Staat 22 mïllioen 828.000 Fr. Een leke leraar kost 400.000 Fr. aan de Staat, woonst niet inbegrepen. Moest men die geestelijken in lager en middelbaar onderwijs vervangen door leken dan zou de Staat in plaats van 60 millioen, 628 mïllioen moeten uitkeren. En wat zou de Staat dan uitgeven voor de woningen dier leraars Maar ge zijt socialist of ge zijt het niet. Eerst zijt ge tegen Leopold II en tegen Kongo. Veel later zijt ge niet meer tegen Kongo. Veel later moeit ge u met Kongo. En laatst wilt ge... baas zijn in de kolonie... NU zijn die paters en die nonnen daar niet meer nodig. Doe zoals de Fransen vroeger in Indo-China stuur er anti-klerikale gouver neurs en na enkele jaren hebt ge 't geluk uw jongens in die kolonie het vuur in te jagen tegen de Indo-Chinezen die... com munist werden. Wij weten wat Kongo aan onze zendelingen te danken heeft ZATERDAG 6 MAART 1954 HET POPERINGE - IEPER WERVIK ROESELARE - MENEN - KORTRIJK VEURNE - NIEUWPOORT DIKSMUIDE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Postab. tot l-'55: België 114 fr. Andere landen: 4 tr. per week. ZWARE AARDSCHOKKEN DE ARABISCHE WARBOEL Terwijl men te Kairo nog bezig is de rijke collecties van de afge zette Koning Faroek te verkopen, is de kroon van zijn opvolger, ge neraal Naguib, reeds aan 't wanke len gegaan. Maar met een spoed die alleen in het Oosten en in Zuid-Amerika mogelijk is, werd hij al terug in de presidentszetel geplaatst. Opzij gezet omdat hij te dicta toriaal wilde te werk gaan, komt hij terug als president-figurant die belooft onmiddellijk een consti tuante bijeen te roepen en daarna verkiezingen uit te schrijven. Volgens de meest gangbare be richten werd het revolutionnair co mité verplicht Naguib terug te roe pen omdat hij zodanig populair was. Ook in Soedan zou het er erg aan toe gegaan zijn omdat Naguib onttroond was. Maar gisteren ging de generaal naar Khartoem om het eerste Soedanees parlement te ope nen en hij mpest wegvluchten in het gebouw van de gouverneur-ge neraal. Volgens sommigen om aan de toejuichingen van de opgewon den menigte te ontsnappen Vol gens andere berichtgevers omdat men het op zijn leven gemunt had. In alle gevaï vielen er 'n stelletje doden en'werd de opening van het GENERAAL NAGUIB uit en in het zadel in recordffm. In Syrië, anderzijds, ook er - nieuwe "paleis- ofte generalenre lutie. Atassi die vroeger door Ch:- uuucn cu vyciu uuv-.chakly op kant werd geschoven, parlement"uitgesteld"tot"lOMaart wordt nu weer staatshoofd, terwijl Dat bakkershanden niet alleen smakelijk brood kannen bereiden, maar ook al eens een kunststukje voortbrengen, bewees André De- taillenaere uit de St-Amandsstraat te Roeselare, die uit brooddeeg deze windmolen vervaardigde. Het pronkstuk is 1 meter hoog. Bakker Detaillenaere heeft beslist kunstenaarsbloed in de aderen. Chichakly het land moet verlaten. In beide landen staan we dus voor een zekere vermindering van de invloed van het leger. In Egypte spreekt men van een constituante en verkiezingen. En daardoor zal men dus moeten be roep doen op de Wafd, de Muzel- manse broeders, enz. die men pre cies op zij heeft geschoven om hun corruptie en slechte methodes. In Syrië zijn de twee grote po litieke partijen weer aan de macht, terwijl het leger naar de kazerne is teruggekeerd. Op zichzelf gaan ons die zaken niet aan. Maar we leven in de one worldwaar elke gebeurte nis een internationale terugslag heeft. En inderdaad. In Syrië zijn de politici het eens tegen de dictatuur maar verdeeld over het brandend en gevaarlijk probleem van het panarabisme. En intussen kijken sommige naburen gretig toe en vragen zich af of het ogenblik niet gekomen ware om een machtig Irako-Syrisch Koninkrijk op te richten waarin ook Liban zou op geslokt worden. En zou dit alles unnen gebeuren zonder reacties van kleinen en groten Vergeten we niet dat we in de petroleum- streek zijn. En voor Egvpte Nu het blijkt dat de revolutionnairen het reeds niet meer eens zijn, zal Engeland wel niet meer zo toeschietelijk zijn om sommige toegevingen aan dit land te doen. En Amerika, dat Egypte reeds ingeschakeld zag in een gewestelijk accoord, ingescho ven in de N.X.T.O., zal wel enigs zins terugkrabbelen nu het blijkt dat het Naguib-regime niet zo ste vig staat als men had kunnen ver moeden. Daarbij slaakt men in Israël weer oorlogskreten omdat men denkt dat de huidige verwarring in de Ara bische wereld de gedr-oomde gele genheid is om de oude vete eens uit te vechten. Wij hopen dat het er wel niet zo erg aan zal toe gaan, maar het Nabije Oosten is een vuurberg die nog niet volledig uitgedoofd is en waar men zich steeds aan een uit barsting mag verwachten. ITALIË EN ENGELAND Niet alleen in het Nabiie Oosten beeft de grond, maar ook in het Westen. Terwijl de Russische gezant Bo- gomolov, na de bomaanslag op de trein waarmee hij uit Wenen kwam, te Rome aankwam, bevond hij zich voor een Italië waar Scelba het bewind in handen had geno men en waar communisten en Nenni - socialisten een algemene werkstaking hadden uitgeroepen. (Zie vervolg blz. 2) Ook vijftien jaar Pontificaat. Gunstige wending in de gezondheidstoestand gemeld. Dinsdag jl. was het vijftien jaar geleden dat Eugenio Pacelli tot Paus werd verkozen. Hij was op die dag juist 63 jaar oud geworden. Zeer vele gelukwensen kwamen toe op het Vaticaan, waar men voor de gelegenheid alle gebouwen be- vlagd had met de Pauselijke wit gele kleuren. Op 12 Maart ter gelegenheid van de herdenking van de kroning van de Paus, zal men een formele her denking op touw zetten. Het is het tweede achtereenvol gende jaar dat de Heilige Vader ziek is op deze merkwaardige da tum in zijn leven. Luidens de laatste mededelingen is er een voortdurende verbetering waar te nemen in de gezondheids toestand van de Paus. In het begin van de week kon de Heilige Vader reeds wat vloeibaar voedsel inne men. Thans heet het dat de zieke ook reeds wat vast voedsel kon in nemen. Nochtans waarschuwen gezag hebbende kringen, deze berichten geen al te optimistische interpre tatie te geven. Ter gelegenheid van het vertrek van de eerste electrische trein op de lijn 50, traject Brussel-Gent, werd in het Centraal Station te Brussel een korte plechtigheid gehouden, waarbij onder ander de Heer Van Houtte, Eerste-Minister en dhr Segers, Minister van Verkeerswezen, aanwezig waren. Na de eerste reis, bij de aankomst in het St-Pieters- station, werd ook aldaar een korte plechtigheid gehouden. Op de foto bemerkt men de Eerste-Minister, die lachend het lint doorknipt. Zoals wij verleden week reeds mededeelden, had Generaal Na guib ontslag genomen uit al zijn functies. Ten voorlopige titel was Generaal Nasser belast met het waarnemen van de post van Eerste Minister, terwijl de post van pre sident van de republiek vacant bleef. De revolutieraad had, naast de beschuldiging van een doelbewust streven naar de dictatuur, ook ver klaard dat Generaal Naguib al te zeer streefde naar een steeds gro ter wordende populariteit. De gebeurtenissen die zich hierop in snel tempo afspeelden, bewezen dat de revolutieraad in dat op zicht tenvolle gelijk had. Meerde- Allen hebben wij op Sexagesima en Quinquagesima, van op de kan sel de herderlijke brief horen voorlezen, geschreven door Mgr De Smedt, ter gelegenheid van de Vasten. Niettemin houden wij er toch aan dit herderlijk schrijven te pu bliceren, om onze lezers de gelegen heid te geven na de vluchtige le zing in de kerk, eens te bezinnen over de vele waarheden die in de ze vastenbrief opgetekend werden. Na in een korte inleiding, gewe zen te hebben op de liefdeplicht die bindend is voor alle christenen, vervolgt Monseigneur als volgt: In deze herderlijke Brief, bemin de Gelovigen, willen wij uw aan dacht vestigen op het feit dat de ze positieve liefdeplicht niet alleen de enkelingen, maar ook de families geldt. Het gezin is de natuurlijke maatschappij, waarin de meeste mensen hun opgang naar God moeten verwezenlijken; zonder ge zond gezinsleven staat de deugd en de eeuwige zaligheid van de meeste christenen aan ernstige gevaren bloot. Ieder van ons moet de Za ligmaker helpen om onze gezinnen te beschermen en te heiligen. In aansluiting met de gezinsac tie die wij dit jaar onder de be scherming van de Onbevlekte Moe der Maria voeren, zullen wij daar om handelen over twee uitzichten van onze plicht tegenover de ge zinnen: wij moeten samen met Je zus Christus het gezin verdedigen; wij moeten Hem helpen om de zonden van het gezin uit te boeten. MET CHRISTUS HET GEZIN VERDEDIGEN 1. - De taak van de Geestelijken. In onze gemeenschap zijn som mige leden met zeer belangrijke opdrachten belast. Ze zijn uitver koren om, in de naam van Jezus, de gezinnen te leiden en te onder steunen. De Paus, de Bisschoppen, de priesters vertegenwoordigen Hem. Ze zijn daartoe gezegend, ge heiligd en gewijd. Ze zullen op de allereerste plaats lichtende fakkels zijn. Ze moeten aantonen hoe de Het Westvlaams kapitaal in dienst van het Westvlaams bedrijfsleven door het kanaal van de De aangewezen Bank voor de Westvlamingen Succursales en Kantoren over gans de provincie Eerlang gevestigd te Poperinge, HAAR DIENSTEN WERKEN VLUG, VEILIG, VOORDELIG! (d-7269 ouders hun leven moeten opvatten en hun gedrag moeten regelen om, samen met hun kinderen, van de weg naar het Vaderhuis niet af te dwalen. De geestelijken moeten ook branden van zuivere liefde voor hun kudde. Uit gans hun op treden moeten de gezinnen onder vinden dat Jezus hen inderdaad niet heeft achtergelaten als wezen. Priesters moeten geestelijke vaders zijn. Om ons van onze taak te kwijten hebben wij u onlangs een uiteen zetting gegeven over het christe lijk gezinsleven. Uw Bisschop schreef u over dit onderwerp een brief en uw priesters predikten er over in de kerk. Wij hopen dat de Heer zich van onze zwakke woor den zal willen bedienen om u een verhevener opvatting te geven van uw ecntelijke roeping. Mocht ge leren elkaar te beminnen met een eerbiedige en zuivere liefde. Mogen de zwakken met nieuwe moed be ginnen. Ze wezen overtuigd dat hun Moeder de Heilige Kerk hen begrijpt en dat Gods Voorzienig heid hen zal steunen. 2. - Het gezin en zijn omgeving. Maar is het voldoende, beminde Gelovigen, dat de priesters de ge zinnen verdedigen? Voor een groot deel is de last van de katholieke gezinnen veroorzaakt door de om geving waarin zij moeten leven. Is het niet pijnlijk te moeten vaststel len dat de openbare mening op veel plaatsen het normaal gezins leven bekamüt? Na de priesterlijke en klooster lijke staat verdient niets zo zeer onze waardering als de geheiligde kring waaruit ieder mens ontspro ten is. In de familie heeft elkeen de schoonste dagen van zijn leven doorgebracht. Uit het gezin ont vangt het vaderland zijn burgers, de Kerk haar leden, God zijn aan genomen kinderen. Jezus-Christus heeft in het familieleven willen de len en doof zijn kruisdood verhief (Zie vervoig blz. 2) re hogere officieren namen het op voor de afgezette president, oij zo ver dat tijdens een nachtelijke zitting van de revolutieraad, waar men ter elfder ure ook Naguib had bijgehaald, aan het hele geval een nieuwe versie werd gegeven. Generaal Naguib werd terug pre sident maar Generaal Nasser blijft echter Eerste Minister. Dit alles tracht men aanvaard baar te maken voor de goede ge meente door te wijzen op het groot belang van de eenheid van alle Egyptenaren in de strijd tegen de «vijanden van het volk». (Voor die het nog niet wisten zijn dat de Engelsen.) SOEDAN IN BEROERING Nadat men verschillende malen tegenstrijdige berichten de wereld had ingestuurd over het al of niet bijwonen door generaal Naguib, van de opening van het eerste Soe danees parlement, is de Egyptische president er toch naar toe getrok ken. Het heeft hem echter ach teraf deerlijk berouwd. Eerst moest hij een omweg maken, om aan de opdringerige nieuwsgierigheid van 50.000 personen, die bij zijn aan komst op het vliegveld aanwezig waren, te ontsnappen. In het par lement zelf liep hij samen met tal van andere personaliteiten gedu rende ruime tijd groot gevaar, als slachtoffer te vallen van de volks woelingen, waarmede de geplande opening van het parlement gepaard ging. Opstandige stammen uit het on herbergzame Noorden, allen leden van de Oemma-partij die bij de verkiezingen het pleit verloren heeft, bestormden het parlements gebouw, gewapend met speren. Een eerste optreden van ae po litie met traangasbommen verer gerde nog de woede der opstande lingen. Ten slotte was de politie verplicht op de woeste horden te GENERAAL die ook Naguib NASSER na de terugkomst van Eerste-Minister blijft. schieten. Van weerskanten vielen er doden. Met de grootste moeite van de wereld slaagde de politie er in, na omsingeld te zijn geweest, terug de toestand meester te wor den. Ondertussen hadden de per sonaliteiten zich, zo goed mogelijk, in het paleis yan de gouverneur verschanst. Het slot van de geschiedenis was, dat de opening van het Soedanese parlement werd verdaagd, Naguib ijlings naar Egypte terugkeerde, en wat erger is, 30 slachtoffers te be treuren vallen, waaronder een vooraanstaand Engels officier. (Zie vervolg blz. 4) DE SPECIALISTEN NASSER mislukt Boven: een overzicht van de bestuurstafel tijdens het welkomwoord van dhr R. De Man, oud-minister. Verder zittend v.l.n.r.: de HH. Ostyn, arrondissement-secretaris van de C.V.P.; Storme, Bestendig Afgevaardigde; Feryn, Senator; Van Houtte, Eerste-Minister; Lefere en Stubbe, Volksvertegenwoordigers en Dehem, Burgemeester van leper. Onderaan links: bij zijn aankomst te leper wordt Eerste- Minister Van Houtte verwelkomd door dhr A. Dehem, Burgemeester van leper. In de achtergrond bemerkt men Senator Feryn. On deraan rechts: de Eerste-Minister aan het woord. Naast hem Volks vertegenwoordiger F. Lefere. Wanneer na het afrollen van de C.V.P.-fUm het doek terug ge opend werd, en de personalitei ten een voor een op de scène kwamen, om aan de bestuurstafel plaafs te nemen, volgden aller b'ikken de imponerende verschij ning van dhr Van Houtte, onze huidige Eerste Minister. Het moet wel zijn dat de kennisma king mee viel, want zodra de be kende hogesr hcolorofessor zich naar het publiek keerde en met een symnathieke glimlach elk een goeicn dag zegde, brak onmiddel lijk een spontaan applaus los. Meteen was de nieuwsgierige spanning gebroken en heerste in de zaal de gepaste atmosfeer van wederzijds vertrouwen. Het moet ons van het hart dat wij Zondagmorgen in de Ieperse stadsschouwburg op geen enkel ogenMik de indruk hadden op een kiesmeeting aanwezig te zijn. De taal die er gevoerd werd, ge tuigde van een prijzenswaardige gematigdheid, iets waaraan de a eademische geschooldheid van de spreker zeker niet vreemd was. en wat nog wel het meest opviel, was dat het meest van al verwezen werd naar het verleden en slechts sporadisch over de toekomst gehandeld werd. Dit is on een ki««meeting zekerlijk een uitzonderlijk verschijnsel waar de heren sprekers zich gewoonlijk afsloven in het afschilderen van een rooskleurige toekomst en het afleggen van plechtige be loften, waarvan men bij voorbaat weet dat zij moeilijk kans krij gen ingelost te worden. Er waren reeds heel wat belang stellenden in de zaal toen men begon de C.V.P.-film af te rollen, die de voornaamste verwezenlij kingen van de C.V.P. aanschouwe lijk voorstelde. Wanneer het licht in de zaal terug werd aangestoken, mochten wij vaststellen dat de rui me zaal zeer goed bezet was. Aan de bestuurstafel hadden, naast de Eerste Minister, de Heren R. De Man, gewezen minister, F. Lefere en J. Stubbe. volksvertegen woordigers, Feryn, senator, Storme, bestendig afgevaardigde, Dehem, burgemeester van leper, en dhr Ostyn, arrondissementssecret. der C.V.P., plaats genomen. Verder be merkten wij in de zaal tal van burgemeesters, schepenen en ge meenteraadsleden uit het arron dissement. Het was dhr R. De Man, gewe zen minister, die in een kort ope ningswoord de Eerste Minister ver welkomde en terzelfdertijd de aan dacht van dhr Van Houtte vestig de op het nijpend probleem van de structuele werkloosheid in onze gewesten. Hierop kwam de Eerste Minister zelf aan het woord. In een glashelder betoog, zake lijk redenèrend, zonder beroep te moeten doen op gezochte effecten of gevoelsmotieven, schetste de be kwame staatsman de voornaamste resultaten van vier jaar regerings beleid. vedette te hebben gezet, betoogde spreker dat de oppositie de rege ring slechts het verwijt maakte dat zij te goed voor de buiten landse veiligheid had gezorgd. Hij vervolgde ongeveer als volgt: dhr Spaak beloofde in 1943, op het ogenblik dat de vrije wereld zich bewust werd van het Russisch ge vaar, op verschillende internatio nale bijeenkomsten dat ons land voldoende divisies zou klaar-, hou den, maar wanneer daartoe de no dige manschappen onder de wa pens moesten gehouden worden, scheen dhr Spaak zijn vroegere woorden te hebben vergeten. De socialisten beweren de diensttijd te zullen verminderen, welnu er is maar een mogelijkheid daartoe: het goedkeuren in al de betrokken Sta ten van de E.V.G. Dan wordt in alle landen van de E.V.G. dezelfde diensttijd aangenomen, waarschijn lijk 18 maanden. Zolang dit ver drag niet goedgekeurd is komt er van wijziging dienaangaande niets in huis. Ook is het verkeerd de zaak voor te stellen alsof er een wet zou bestaan die de militaire diensttijd bepaalt op 21 maand. De diensttijd wordt voor elke lich ting bepaald naargelang de nood wendigheden van het oogenblik. BINNENLANDSE RUST GEVOLG VAN GEZONDE MONETAIRE TOESTAND Hier kwam de spreker op een terrein dat hem zeer vertrouwd is, hij was immers zelf gedurende een zekere tijd Minister van Finan ciën. Nooit stond de Belgische frank zo vast als dit nu het geval is, zo vervolgde de Eerste Minister, en hij bewees dit aan de hand van het volgende. De staatslening, uitgeschreven door dhr Janssen, kent een enorm succes, onze goudreserve is met negen milliard toegenomen, er werden in de laatste vier jaren slechts elf millioen frank nieuwe bankbiljetten uitgegeven, ten over staan van zestien milliard in de jaren 1946-50. Niettegenstaande de grote inspanning, die het land "moest brengen voor zijn bewape ning, is de monetaire toestand zo gezond, dat het publiek vertrou wen heeft in de nationale munt. Ook het buitenland deelt dit ver trouwen. Minister Janssen ver klaarde een dezer dagenAls alle mensen, die mij hun geld toe vertrouwen, voor mij zullen stem men, dan zal ik zekerlijk met een enorm aantal voorkeurstemmen gekozen worden.Reeds drie jaar naeen is dhr Allard (soc.), bij de bespreking van de rijksmidde lenbegroting, op het spreekgestoel te gekomen om de regering alle mogelijke onheilen te voorspellen op monetair gebied. Dit jaar is hij echter voorzichtigheidshalve weg gebleven. Hij zóu immers maar een mal figuur hebben geslagen. BELASTINGSVERMINDERING Hier waarschuwde de Heer Van Houtte om de regering zekere za ken ten laste te leggen die in feite nog behoren tot het domein van de vorige bewindvoerders. De belastingen die men in 1951 en 1952 heeft betaald sloegen voor het merendeel op de dienstjaren 1948-49 en 1950. Wij hebben in derdaad, wanneer wij aan het be wind kwamen, zo vervolgde de Eerste Minister, schoon schip moe ten maken met de vele achterstal lige inningen. Gelukkig is hierin thans verandering gekomen. De voornaamste verminderingen die werden toegepast waren het gevolg van volgende drie maatre gelen door de regering genomen: Fiscale gelijkheid; Verdriedubbeling vrijgesteld inkomen Gevoelige vermindering we gens gèzinslast. (Zie vervolg blz. 13) zo klinkt de schuilnaam van een onzer vaardigste Vlaamse auteurs van het ogenblik. Aster Berkhof schreef zijn eerste werk toen hij nog student was aan de Universiteit te Leuven. Sinds dien zijn er reeds meerdere werken van hem op de boekenmarkt geko men. Hij beschikt over een onuit puttelijke fantasie, en zijn humor ffijft steeds van het beste soort. Met zijn werk Na BUITENLANDS BELEID de aanwezigen er innerd te hebben dat p: C.V.P. alleen aan her- __jrecies op het ogenblik dat de aan de macht kwam, de oorlog in Korea uitbrak, en tevens de histo rische woorden van dhr Spaak Nous avons peurterug eens in veroverde Aster Berkhof niet alleen een ereplaats onder de romanciers, maar ook een ongeëvenaarde reputatie als humorist. Hii verstaat als niet een de kunst om een tranenloze liefderoman te schrijven, die steeds spannend blijft om volgen en immer getuigt van een frisse en goede smaak. Van hem verscheen vroeger in ons blad als feuilleton Je bent een dikkop»; een roman waarover onze lezers vaak hun tevredenheid uitdrukten. Vanaf deze week beginnen wij met «Veel geluk Professor». Wij zijn ervan overtuigdidat dit zeer levendige en rake werk al onze lezers elke week een frisse ontspanning zal bezorgen. MÊÊÊÊÊgHnmgmz -ajö

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1