1 terug Truck Chevrolet 1954 jf De Koksijdse Tentoonstelling in het teken van het Badstadjubileum 1904-1954 12 pakjes Brabantia voor U, indien de Brabantia man aan uw deur klopt l WEKELIJKS NIEUW KMI3SW008DRAADS1L Nr 19 Brabantia THANS César Mottrie, Maloulaan 28-30 IEPER Tel. 20149 .R„18laré, HET P HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 8 Maart 1954. Bis. I Zelfs zo hu nw streek reeds be zocht, zal de BRA- BANTÏA-Man er nogmaals komen. Uw kans blijft dus onverminderd. i 'jmm M: H lp Onze vertegenwoordigers zijn ge last U een vraag te stellen. Indien U gunstig antwoordt, ontvangt U een bon voor 12 kosteloze pakjes BRABANTIA, af te nemen bij Uw gewone leverancier, tegen één pak om de veertien dagen. Maar U moet Rem tonen dat U Brabantia in huis hebt. Bereid U voor. De «Braban tia man» kan elk ogenblik aan uw deur kloppen. Zo O het niet al reeds gedaan hebt, koop uw heerlijke BRABANTIA Mr. 'lm OFFICIËLE VERDELER WERELDNIEUWS IN 'T KORT MAAR. U SS BETER sjaor 5CHONE MEUBE15 Firma Be^cka«rt y^nrolleghewi mmm WESTRAC N. V. 10 n 11 13 WtUt EEN VOGEL ui djt HAND dxin TIEN IN DE HAAG... Droogte of niet... Alles goed gewogen... De Volledige Meststoffen BATTAILLE met "Ferticilinè", deze poedervormige meststoffen die poedervormig blijven, gemakkelijk uitgestrooid worden, op de grond blijven vastzitten, in de dauw van één nacht oplossen zonder dat hiervoor regen nodig is, bij alle weer en tijd, bemesten steeds gelijkmatig. Homogeen en volkomen uitgebalanceerd in basis bestanddelen en aanvullende stoffen, leveren de Volledige Meststoffen BATTAILLE alti]d de beste resultaten op Toen wij het in een vorige bij drage hadden over het gouden ju bileum dat Koksijde dit jaax als badstad viert, kondigden wij aan uat het hoogtepunt van deze vie ring zal liggen in een tentoonstel ling waardoor Koksijde dit jaar 'meer dan ooit de aandacht op zich zal vestigen. Deze tentoonstelling gaat pre cies door gedurende de twee top- maanden van het seizoen, Juli en Augustus. In het programma lezen wij dat de opening geschiedt op 3 juli en dat het sluitingsfeest plaats heeft op 30 Augustus. Het terrein der tentoonstelling 's bijzonder goed gekozen. Een par tij van 35 Ha, gelegen in de drie hoek Koksijde-Dorp, -Bad, en St- Ideshald, lag precies op dergelijke bestemming te wachten en meteen is het dringende urbanisatiepro bleem opgelost, want Burgemeester Van Buggenhout heeft niet alleen een tijdelijke tentoonstelling op het oog gehad maar hij heeft daar m-teen een paar zaken aan ver bonden die voor bestemming heb ben het uitzicht van Koksijde wer kelijk grondig te veranderen. Wij noemen hier vooral de tun nel, die de tentoonstelling met het strand moet verbinden en die aan de badgasten tenminste één veilige nlaats zal aanbieden waar zij de drukke Koninklijke baan kunnen dwarsen zonder gevaar te lopen in het drukke ba.anverkeer verstren geld te geraken. Aan deze tunnel zullen verschillende in- en uitgan gen zijn. De vondst is zeer nieuw voor een strand maar wij twijfelen er niet aan dat de tunnel zelf zijn aut zal bewijzen. Daar is ook het marktplein, dat 100 op 100 meter meet en doorsne den wordt met een dubbele-rich- 'ingsbaan van 32 meter breed. Bond deze markt zal het oprichten van «•inkelhuizen toegelaten zijn, ver- der is alleen villabouw voorzien. Vooral is daar het park dat oud ■n nieuw moet verbinden, dat de -ieuwe tentoonstelling moet vereni gen aan het reeds bestaande mooie boekje der opgravingen van Ter Het "schema dat wij bij dit arti kel publiceren maakt de zaken over duidelijk en toont de ligging en verdeling van het geheel aan. Zoals iedere tentoonstelling ei genlijk zou moeten zijn omvat deze van Koksijde het verleden, het tyden en de toekomst. Wij vinden er de archeologie of oudheidkunde. Natuurlijk, want Koksijde heeft e°n verleden dat eeuwen ver strekt. De opgravingen in Ter Duinen ge tuigen dit en toen wij het genoe gen hadden even te gaan kijken naar de voorbereiding van deze af deling dan mochten wij met genoe- ?en vaststellen dat daar flink ge werkt wordt. Wij zagen er onder meer de Ja.atste hand leggen aan ;en prachtige maquette die een trouwe afbeelding zal zijn der albdij naar de plannen van Pourbus en naar de gegevens der opgravingen. - Al de nijverheidstakken der streek ruilen op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn en daar zijn op de eerste plaats de land- en tuin bouw, daar is het toerisme, de vis vangst, de zesvaart. Zeer volledig dus en vertegenwoordigend voor wat deze streken betreft. Wij vin den er stedenbouw en de bezoekers rullen een aantal miniatuurvilla's mogen bewonderen. Echte poppen- buisjes die toch wel tot 2 meter hoog zullen zijn en waaraan geen i—SI IdcakaU KohsY^4 enkele bijzonderheid vergeten werd. Het spreekt vanzelf dat toerisme heel veel omvat en we daar het vervoer in al zijn mogelijkheden zullen zien, zowel te land, op zee als in de lucht, naast de andere touristische takken als camping, sport, hotelwezen, strandartikelen, enz. Er is hier dus spraak van een tentoonstelling in de breedste zin van het woord, opgevat volgens de methode der afzonderlijke paviljoe nen zoals wij dat b.v. op grote ten toonstellingen als te Brussel en te Antwerpen mochten zien. Talrijke officiële instanties zeg den hun medewerking toe voor dit merkwaardig opzet. Van het ere- c.omité, waarvan Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van Westvlaanderen het ere-voor- zitterschap aanvaardde, maken niet mindér dan tien ministers deel uit, met aan het hoofd de Eerste-Minis- ter. Niet alleen uit de officiële sector is er belangstelling gekomen, doch ook van particuliere zijde kwam navraag tot deelneming aan deze tentoonstelling. Over een grote oppervlakte is men reeds volop bezig met het uitvoeren van aanplantingen. In de duinen 'n park aanleggen m er b.v, coniféren planten? Ja, te Koksijde speelt men dat klaar. Aan het station, dat vlak aan de poorten van Veurne ligt, heeft men een prachtig auto park aangelegd dit jaar. Dat maakt ook deel uit van het jubelprogram ma. De zeer vruchtbare bovenlaag moest daar verwijderd worden en dat was het pr?cies wat men in het nieuwe park nodig had. Een verwisseling dus die In de woeste duinen dadelijk de nodige vrucht bare beplantingslaag aanbracht. De tentoonstelling komt er dit jaar. Het materiaal voor afsluiting, de gebezigde graszoden, die zpwat van overal uit 'de provincie komen, zullen een dubbel gebruik kennen, want in het feestprogramma vinden wij als laatste punt op 5 September: de eerste steenlegging van het sportstadion. Dat is dus zeer nabije toekomstmuziek. Het materiaal der tentoonstelling zal grotelijks voor de aanleg van dit stadion gebruikt worden. De nieuwe prachtige wijk die wij dus gaandeweg op Maartenoom zullen zien verrijzen heeft natuur lijk ook behoefte aan een kerk en daarin is eveneens voorzien. Burge meester Van Buggenhout hoopt stel. lig nog dit jaar tot de eerste steen legging der nieuwe kerk te kunnen overgaan. Een kerk is voorzien met 1.500 plaatsen. Wij schreven dit reeds verleden week. dat er te Koksijde voor het ogenblik een koortsachtige bedrij vigheid heerst. Als men daar een dag vertoefd heeft, zoals de journalisten tijdens de oersdag gelegenheid hadden, dan stelt men zich gecn vragen meer hoe dit en dat allemaal mogelijk is. Burgemeester Van Buggenhouit staat, daar op hét werkterrein als e-rn generaal die ziln troepen leidt. Hij kent het ingewikkeld plan tot in de puntles van buiten. Naast hem staan flinke medewerkers die allen even klaar in de zaken zien als hun burgemeester zelf. Moet TJ dan noe vragen of er geestdrift, heerst te Koksüde en of °r ijverig gewerkt wordt Meer dan ooit het geval was, L« Koksijde momenf°el een oase in We-tvlaan- deren. Een oase waar men niet men wet wat werkeloosheid is en waar aheen het dopkantoor... zon der werk zit. Gelukkir Koksüde HET VOORLOPIG FEESTPROGRAMMA 27 Febr. Opening van het Jubel jaar Ontvangst in de feestzaal van het Casino, gevolgd van Bal. 28 Febr.Carnaval- en Reklaam- stoet. 17 April Bloemenjaarmarkt. 17, 18 en 19 April Groot Interna tionaal Hockeytornooi. 18 April AthletiekfeestEstafet- terikoers «Doorheen Koksijde». 19 AprilInhuldiging van de Mo len. 6 Juni Frans-Belgische dag. Be zoek van de Oud-Zouaven en ma nifestatie Professor Blanchard. 12 Juni Opening van de Kermis met deelneming van de Folklo ristische groep van de Oud-IJs- landvaarde's en de reuzen. 13 Juni Historische processie. 3 Juli Plechtige Inhuldiging van de Tentoonstelling. 10 15 Juli De week van de Land en tuinbouw. 11 Juli Historische stoet. 16 Juli Kampioenschappen van de luchtmacht (Schermen 3 wa pens). 17 Juli De dag van de Steden bouw. 18 Juli Plechtige Zeewijding. 21 Juli Natronaal Feest. 24 Juli De dag van het Toerisme. 25 Juli Regatten in Zee. 7 Aug. Dag van de Marine en de Visserij. 8 Aug. Finale van de Regatten in 2se. 22 Aug. Historisch" Bloemenstoet. 29 Aug. Dag van de Archeologie. 30 Aug. Sluitingsfeest van de Ten toonstelling. i 5 Sept. Eerste steenlegging van het sportstadion. DE JUBILEUMFEESTEN INGEZET TE KOKSIJDE Plechtige ontvangst Zaterdag 11. had een plechtige ontvangst plaats in de Casino. Tal rijke vooraanstaande personalitei ten waren hierbij aanwezig, o.a. de Gouverneur van Westvlaanderen Ridder Van Outryve d'Ydewalle, Burgemeester Senator Van Buggen hout; de Heren Van Elslande, Ar- rondissmentscommissaris; Lommez, Provinciaal Griffier; Smissaert, Be stendig Afgevaardigde: Verschaeve, Ingenieur-Directeur van Bruggen en Wegen; de Korpsoverste van het vliegplein; Z. E. H. Geeraert, pas toor van Koksijde; Mevr. Van Out ryve d'Ydewalle; Mevr. Van Bug genhout; Schepenen Deramoudt en Derck en de Burgemeesters van Veurne, dhr Van Hee, en Oostduin- kerke, Mevr. Loones, alsook nog tal rijke genodigden uit de gemeente. Burgemeestr Van Buggenhout hield een toespraak waarin hij de Heer Gouverneur dankte om het ere-voorzitterschap van de tentoon stelling aanvaard te hebben. Verder zette spreker de betekenis uiteen en wees er op dat deze niet alleen een locaal maar nationaal karakter moet dragen. De Heer Gouverneur wees in zijn toespraak op hetgeen hier verwe zenlijkt werd in de laatste jaren en stelde Burgemeester Van Buggen hout in het diaglicht om zijn ijve rige werklust tot groei en bloei van de gemeente. Vervolgens werden bloemen aan geboden aan Mevr. Van Outryve d'Ydewalle. Het dansfeest dat deze plechtigheid besloot werd geopend door de Heer Gouverneur en Mevr. Van Buggenhout. TUNNEL Hen overzichtelijk plan van de Koksijdse tentoonstelling en van het kader waarin de tentoonstelling zal plaats grijpen. Hier volgt de ïerklaring van de aangebrachte cijfers: 1. Opgravingen van de Ab- iij Ter Duinen; 2. Archeologie; 3. Urbanisme; 4. Bloemen 5. Toe risme; 6. Hotelwezen; 7. Landbouw; 8. Tuinbouw; 9. Eveneens Toe- -isme; 10. Visserij; 11. Marine; 12. Vermakelijkheden; 13. Parking; 14. De bestaande kapel Ster der Zee. De pijl boven bij de kapel «Ster der Zee» aangebracht, verwijst naar de ingang der tunnel. Aan de onbewaakte overweg te Belsele-Waas werd een personen auto door de trein Gent-St Niklaas gevat en meegesleurd. Er valt een dode te betreuren. De andere inzit tende van de auto werd zwaar ge kwetst. Een Engelse huisvrouw, bijge naamd de telescoop-vrouw, heeft een bijzonder sterk ontwikkeld ge zichtsvermogen. Zo kan zij van op drie meter afstand de kleine letters van een krant duidelijk lezen, ter wijl zij de gelaatstrekken van haar doehtertje van op 100 meter af stand kan waarnemen. Te Manchester was een arbei der bezig een torenklok te herstel len, toen door een hevige windstoot de stelling waarop hij stond omver werd geslagen. De arbeider kon zich eohter' aan de grote wijzer van de klok vastklampen en bleef zo gedu rende vijf minuten op vijftien meter boven de grond hangen. Voorbij gangers wisten met behulp van een ladder hem uit zijn netelige positie te bevrijden. ,y De O. L. Vr. Hemelvaartkerk óp de Potaardenberg te Anderlecht werd door brand totaal vernield. Het houten gebouw dat verleden jaar als noodkerk werd gewijd, bood een gemakkelijke prooi voor de vlammen. De pastoor kon op het laatste nippertje het Allerheiligste uit de vuurpoel redden. 14 Duitse schoolkinderen heb ben een hachelijk avontuur be leefd. Terwijl zij aan het spelen wa ren op de ijsbarrière, seheurde deze plots af. en verdween in de mist die boven de zee hing. Drie uur later keerden allen behouden terug na dat zij een lange tocht hadden af gelegd', al springend van de ene ijs schots op de andere. Gaston Dominici, de vermoe delijke moordenaar van de Drum- monds, is zwaar ziek. Over deze zaak hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid. Men meent toch te weten dat dit geval spoedig zal behandeld worden. Frankrijk is in het bezit van een niet zeer eervol wereldrecord. Het is dit van het alcohol-verbruik. Op dit gebied kloppen de Fransen alle records met een gemiddeld© van 40 liter per inwoner per jaar. De Italianen volgen met 17 liter, terwijl Engeland en de V.S. 11 liter note, ren. De kleine Serge Lamote udt Moeskroen, die in een kom kokend water gevallen was, is aan de op gelopen brandwonden bezweken. Het slachtoffertje was nochtans di rect naar het gasthuis overgebracht geweest waar men het de beste zor gen toegediend had. Een huis met drie verdiepin gen waarin men een textielzaak uitbaatte, werd door brand geheel vernield te Antwerpen. Oorzaak was het ontploffen van een petro leumkachel. en .Vv. -a Versterkend O 5 VERDACHT OVERLIJDEN VAN KIND TE PITTEM OOK VERLEDEN JAAR BESPROKEN STERFGEVAL IN ZELFDE ZIN Donderdag hebben de inwoners van Pittem.wat vreemd opgeblikt, toen zij plots een jeep met rijks wachters zagen opdagen op het Dorpsplein. Nog meer verwonderd keek men op, toen een wagen stop te bij hèt huis van Aridré Willé mijn - Deblaere, Kauwstraat en het parket met wetsdokter Descbepper de woning binnenstapte. Aanleiding tot dit optreden bleek het overlijden van het kind van André Willemijn - Declaero, dat pas vier maand was. Naar wij kon den vernemen, was dokter Snoeck bij de familie Willemijn geroepen om de dood vast te steilép van h"t jongste kindje. Wij kunnen er bij voegen, dat Willemijn in de ge meente gekend was als iemand die houdt van een stevige pint en thans werkloos is. Vorig jaar stierf ook een kind onder eerder ongewo ne omstandigheden en vaak waren reeds klachten ingediend omdat de man nogal hardhandig durfde op treden. De onderzoeksrechter ging over tot het ondervragen van A Willemijn en zijn vrouw. Het resul taat dient afgewacht te worden. Wij moeten er op wijzen, dat fantas tische praatjes de ronde doen, waaraan geen geloof hoeft gehecht. Te Oostkamp geraakten stro pers aan de slag met een jachtop ziener. Het kwam niet tot een schietpartij daar de stroners aan de haal gingen. Een van hen brak zich echter het been bij het nemen van een hindernis. Het overgroot succes van FERGUSON wordt door de concurrentie bewezen. Om toch iets te kunnen verkopen die werkelijk ge vraagd wordt beginnen sommige firma's belangstelling te vinden in de verkoop van occasie ofwel zoge zegde gereviseerde FERGUSON-tractoren. FERGUSON! De enige tractor die ook als occasie altijd een amateur vindt. FERGUSON! De énige tractor die iedere firma zoekt te kunnen verkopen en indien het niet anders kan, zelfs als occasie r L L \i IJL 7349 MAN DOOR VENSTER VAN TWEEDE VERDIEPING GE WORPEN TE HERZEEUW Langs de Frans-Belgische grens te Herzeeuw, op de wijk «Ballons», hebben twee mannen een vecht partij geleverd die een noodlottige afloop kende. Op een gegeven ogenblik moet de genaamds Julien Verschuere zijn tegenstander vast gegrepen en door het venster ge worpen hebben. Dit betekende voor het slachtoffer een val van 8 m., want zij bevonden zich op de twee de verdieping. De man werd opge nomen met een schedelbreuk en overleed kort nadien. Het betreft Achille Van Paemel, woonachtig te Luingne. Het Parket dat ter plaatse af stapte, heeft Julien Verschuere on der aanhoudingsmandaat geplaatst. Deze houdt echter staande dat Van Paemel bij toeval uit het ven ster gevallen is. Deze laatste was gewapend met een gummistok. Te vens werd ook reeds door het on derzoek uitgewezen dat het venster bij Verschuere altijd openstond. ENGELAND. Churchill over Genève. In een rede voor het Britse Lagerhuis heeft de Britse Premier zijn vertrouwen uitgedrukt in de kom inde conferentie te Ge nève. Hij houdt het voor zeer goed mogelijk dat er vruchtbare resul taten zouden kunnen bereikt wor den en ook vindt hij er niets on juist in dat Chinese communisti sche onderhandelaars deelnemen aan de werkzaamheden. BRAZILIË. Politieke moeilijk heden. Een ernstige politieke crisis in de Braziliaanse regerings middens heeft reeds het ontslag van twee ministers voor gevolg ge had. De wensen van de officieren en de eisen van de arbeiders, die nogal sterk tegen mekaar indrui sen, bepalen hoofdzakelijk de po litiek van de regering. Hoe Presi dent Getulio Vargas ten slotte aan de twee partijen zal kunnen blij ven voldoening schenken, blijft voor de waarnemers een raadsel. SOVJET-RUSLAND. Uitbrei - ding rechtsmacht Oekraïnse repu bliek. Op een voorstel van het prsesidium van de Opperste Sovjet van de Russische federatieve repu bliek. heeft de Opperste Sovjet van de U.3.S.R. besloten de rechts macht van de Oekraïnse republiek uit te breiden tot de Krim. Zuivering in het Kremlin. De Sov ietminister van Volksge zondheid Tretyakov werd door het Kremlin ontslagen. In ziln plaats werd Mevrouw M. D. Kovrigina benoemd. Dit werd medegedeeld in een kort communiqué van het Op perste Sovjet-Praesidium. KENIA. Nakende onderhande lingen met de Maoe-Maoe 7 Een der leiders van de Maoe- Maoe terroristen, generaal China, die in Januari van dit jaar werd aangehouden, is met Britse in stemming begonnen aan het orga niseren van de capitulatie van de K'koeioe-rebellen. De opstandelingen zouden inge zien hebb°n dat het land geen baat vindt bij het nog langer doorvoeren van de rebellen-activiteit. ZWITSERLAND. - De aanstaan de conferentie te Genève. Offi cieel wordt medegedeeld dat de staten Columbia en Canada aan vaard hebben deel te nemen aan de conferentie te Genève. Reeds eerder had men vernomen dat com munistisch China en Noord-Korea een delegatie naar Genève zullen zenden. STAATSGREEP IN SYRIË Het bewind van Generaal Sjisjakli omvergeworpen. Slechts te Damascus grepen onlusten plaats. Oud-President Atassi opnieuw aan de leiding. van de relletjes te betreuren vallen. Generaal Sjisjakli nam de wijle De eether dreunde nog van de verrassende berichten uit Egypte, toen uit een ander deel van de Oosterse wereld ons alarmerende tijdingen bereikten. Aanvankelijk zonder bloedvergie ten, werd het oud dictatoriaal re gime van Generaal Sjisjakli geli- kwideerd. Een revolutie zonder rel letjes is echter niet denkbaar en woedende volksmenigten in. de straten van Damascus, zorgden voor het nodige spectakel. Dit kwam doordat de regering niet snel genoeg haar functies neerlegde, nadat de nieuwe bewind voerders hierom hadden verzocht. Het leger kwam herhaalde malen in botsing met de demonstranten die verschillende gebouwen in brand staken, en ook een aanval ondernamen op het gebouw van de radio te Damascus. Ondertussen werd het geduld van de betogers niet langer meer op de proef gesteld, de regering nam ontslag en meteen was de rust hersteld. Het slechtste is, dat ook hier weer meerdere slachtoffers toen naast verschillende garnizoe nen ook de leden van de regering hem in de steek lieten. Men was nochtans de mening toegedaan dat na de onderdrukking van de jong ste opstanden de positie van de would-be dictator verstevigd was. De nieuwe president, de oud» staatsman Atassi, nam reeds vroe ger de functie van president waar, maar werd tijdens de revolutie van 1951 verdrongen. Zijn bewind ls nochtans slechts van voorlopige aard. De nieuwe bewindvoerders zijn de zaak van Groot-Syrië toe gedaan. Zij zullen dus trachten Irak en Jordanië bil Syrië te voe gen en aldus het idee van Groot- Syrië te verwezenlijken. Zoals gewoonlijk na soortgelijke gebeurtenissen, keren de vroegere politieke vluchtelingen terug, en worden andere achter slot en gren del gedraaid. De slimsten onder hen hebben natuurlijk ijlings hét hazenpad gekozen. iSSK £$4-' Hoofdverdeler voor Westvlaanderen; 75, IJzerlaan, DIKSMUIDE. (720,5) Horizontaal. 1. Handelwijze - da- mestrui. 2. Vloei baar vet - ledige - rivier in Italië. 3. Winterrijtuig - enkele. 4. Kook potten - mijnheer In de volkstaal. 5. Senior (afk.) - In de naam van Jezus (Lat. afk.) - loofboom. 6. Ge tij - kippenproduct - voegwoord - bin nen. 7. Bergplaats - boksterm (afk.) - anno Chrlsti (afk.) - editie (afk.). 8. Pers. voornw. - pers. voornw. - be- Zitt. voornw - voor zetsel. 9. Muziek noot - gravin van Holland - maan stand (afk.). 10. Houten kleppers - bestuurbare lucht bal. 11. Deel van een trap - onbrand bare delfstof. 12. Ierland - telwoord - rivier ln Frankrijk. 13. Lopen - vodden. Vertikaal. 1. Mohammedaans bedehuis - pelsdier. 2. Gemeente in Namen - verheugd - jongensnaam. - 3. Niet iets - zeezwaluw. 4. Elke - koken. 5. Lengtemaat - Elsenhower - Frans lidw. 6. Reek - muzieknoot - spil - de onbekende. - 7. Windzijde - than3 - dienst doende (afk.) - Chinese lengtemaat. 8. Vorm van een pers. voornw. - muzieknoot - Algemeen Beschaafd (afk.) - laatstleden (afk.). 9. Ri vier in Friesland - oude Franse munt - stoffelijk overblijfsel. 10. Beheersen - boksers-ev.'tcht. 11. Snuifje - tint. - 12. Smalle - verhet-rdEsperanto - Skélid.navi- sche munt. 13. Bewegen. - lief hebben. OPLOSSING VAN KRUISWOORDRAADSEL Nr 18 Horizontaal. 1. Binnenloodsen. 2. Es - aap - la. 3. Ork - aam. 4. Arm - otter - ecu. 5. Are - kas. 6. Ed - ere - sa. 7. Londen - rommel. 8. IJs - kaf - mi. 9. Ino - oet. 10. Hee - Unon - ere. 11. Rem - set. 12. IM - sap - Re. 13. Demobili seren. Vertikaal. 1. Betamelijkheid. 2. Is - dos - me. 3. Oma - Ier. 4. Nor - reden - ego. 5. Koe - olm. 6. Na - enk - si. 7. Laster - aantal. 8. Op - erf - pi. 9.' Ark - ons. 10. Dra - armee - Eke. 11. Mes - let. 12. El Sem - Re. 13. Naturaliseren. van Het offensief van de Vietminh- rebellen in de richting van de Laotische hoofdstad Loeang Pra- bang, dat een tijd lang de aan dacht van de wereld gespannen hield, is op een sisser uitgelopen. Nadat men gemeend had dat de stilstand van de colonnespitsen zijn oorzaak vond in een hergroepermg van de strijdkrachten, is men thans tot ds vaststelling gekomen dat het grootscheeps Vietminh- offensief vastgelopen ls. Luidens de laatste berichten werden de Vietminh on verschillende plaatsen reeds teruggedreven wijl men ook reeds gewaagt van een haastige terugtocht. Dat het aandeel van de Franse luchtmacht bij deze wending in de ooeraties groot is geweest, hoeft geen nader betoog. Na het nieuws van de aftocht der Vietminh te hebben vernomen, is de luchtmacht nog bedrijviger geworden, zodat de aftocht der Vietminh wel eens in een ongeregelde vlucht zou kunnen ontaarden. Niettemin hliiven de agenten van de Vietminh nog steeds zeer actief. Onlangs nog werden te Le Havre uft .en DE KANSEN KEREN IN INDO-CHINA Hergroepering wordf terugtocht. Loeang Prabang defini tief ontzet. Zuiveringsoperaties en drukke bedrijvigheid de Franse Luchtmacht. verschillende Vietminh-agenten b merkt en aangehouden. Op hl kamers warden grote hoeveelhedi propaganda-aiiabErieel gevonden. Luidens berichten uit het Franse hoofdkwartier zou Communistisch China nog maandelijks 3.000 ton oorlogsmaterieel naar de Vietmlnh- strilJkrachten sturen. Bij zuiveringsoperaties werd een heel dorp, waarvan de bewoners sedert lang vertrokken zijn, met de grond gelijk gemaakt. Het diende enkel voor nachtelijke bijeenkom sten van Vietminh-rebellen. Nu het offensief in de richting van de hoofdstad van Laos mislukt is, hebben de Vietminhstrijdkrach- ten opnieuw een drukke bedrijvig heid aan de dag gelegd in de streek van de Rode Rivier. Zij waren er ondèr meer in ge slaagd door te dringen in de bui tenwijken van de grote textielstad Nam Dinh, 80 km. ten zuidoosten van Hanoi. Na enkele uren werden zij teruggedreven door de tegen aanvallen van de Frans-Vietnamese troepen. De Franse luchtmacht en de artillerie waren in deze sector zeer bedrijvig. KOREA-VARIA Dé uitnodigingen voor de Korea- conferemtie te Genève, bestemd voor de zestien landen die aan de veldtocht in Korea hebben deelge nomen in het U-N.O.-leger, werden reeds verzonden. Op het staatsdepartement heeft men bekend gemaakt dat Ambas sadeur Arthur Dean, die op 12 De cember de besprekingen te Pan Moendjon heeft afgebroken, om persoonlijke redenen, ontslag heeft genomen. De eerste uitwisseling van ont heemden in Korea bracht negen tien burgers terug in het vrije ge bied. Door het geallieerde opperbe vel werden eveneens 35 Koreanen aan de communisten uitgeleverd. WEST-DUITSLAND GRONDWETSWIJZIGINGEN GOEGEKEURD IN DE BONDSDAG Kanselier Adenauer is er in ge slaagd de nodige 2/3 meerderheid te verkrijgen om de grondwet var. de West-Duitse bondsrepubliek te doen wijzigen. Hierdoor is de re gering van Bonn gemachtigd een half millioen Duitse soldaten te bewapenen. Door de grondwet I wijzigen kan Adenauer een uh - spraak van het opperste gerechts hof over de grondwettigheid van Bestel vandaag uoq Uw Volledige Meststoffen BATTAILLE met "Ferp- eiline" U haalt er meer profijt utt door betere resultaten en wij zullen het genoegen hebben U elk seizoen dezelfde dienst le bewijzen. GEBROEDERS BATTAILLE BASÈCLES In het vvclbegrenen belang van de landbouwers zelf menen de Volledige Meststoffen BATAILLE best te handelen met geen beplantingsuitsla gen te publiceren. Zij blijven evenwel bereid die uitslagen met groot genoegen mee te delen, op eenvoudig verzoek. V. S. VAN AMERIKA SENATOR M«C CARTHY, L'ENFANT TERRIBLE De onpositie tegen de zuiverings- mrthodes van de commissie van Senator Mac Cartbv wordt steeds heftiger. Voornamelijk zijn optre den tegen hogere officieren heeft hert wat herrie verwekt. Sommigen houden hem nog steeds de hand boven het hoofd, terwijl anderen hem van langs om meer belagen. Ondertussen heeft President Eisenhower, in een omstandige ver klaring aan de journalisten ver klaard dat hij de onheuse behan deling van een Amerikaans gene raal tijdens zijn ondervraging door de subcommissie van Mac Carthy, brandmerkt. WOESTE SCHIETPARTIJ IN HET AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Fanatieke nationalisten uit Porto Rico hebben een dolle en zinloze schietpartij gehouden in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Vijf afgevaardigden werden ge kwetst, waarvan een nogal ernstig werd geraakt. De Portoricanen schoten in het wilde weg om zich heen, totdat zij door de zaalwach ters en politie werden overmeesterd. Deze revolverhelden behoren tot een minderheidspartij met extre mistische nationale strekking. INDIA NEHROE WIL AMERIKANEN UIT KASJIMIER-COMMISSIE Premier Nehroe heeft ten over staan van het Indisch parlement verklaard, dat de Amerikaanse waarnemers, die deel uitmaken van de wapenstilstandscommissie van de Verenigde Naties in Kasji- mier, uit deze missie dienen te treden, aangezien zij, ten gevolge van de Amerikaanse hulpverlening aan Pakistan, niet langer be schouwd kunnen worden als neu tralen. Zoekt p'iets t'huren 0/ te kopen. Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat Wacht niet langer plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER In am blO&J van het opperste gerech grondwettlghi de herbewapening omzeilen. Volgende week zal kanselier Adenauer te Parijs een onderhoud hebben met Minister Bidault. VENEZUELA PAN-AMERIKAANSE CONFERENTIE Te Caracas wordt momenteel de Pan - Amerikaanse conferentie ge houden. Omzeggens alle Ameri kaanse staten zijn op deze confe rentie vertegenwoordigd. Namens de Ver. Staten neemt staatssecre taris Dulles aan de werkzaamhe den van de conferentie deel. Naar aanleiding van het ernstig incident in het Huis van Afgevaar digden te Washington, heeft de staatssecretaris verklaard dat Por to Rico zelf met een grote meer derheid het huidige statuut heeft aanvaardt j

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 7