DE RODE SPSN uimwuwsus, DETERGENTS R.L. Naklanken van het Landbouwsalon'54 Een en ander over ZOMERTARWE Groenten uit eigen Tuin Groenblijvende Heesters de vrolijke noot van de Tuin Oorlog aan de Modder gku«-cwSïS5? DETERGENTS Slachterij fitkegfe" MLMERÏ Een vijand voor Kopplanters en fruitkwekers S T E Y R TRAKTOREN ■önÜtMiSTEYR Natlonale Leg wedstrijd - Reesela re MAAR... IS BETER! WESTRAC N.V. De meest bewonderde stand... ii«€ -wan cIpj Stort 114 fr. »rl-iytr M' LEZ 't si een Ge 1 ren We Win daai Naa bez' inog doei 7a Zou niet hu u taf d>l Is e ter miji dig nog moe G ai i M tref prai zeei dini rjnl mei wie h-,-o heel bijv op: twe aan Bov kee gee: Ji tig, R pijr een hou huil zit te 1 goe zijn vijf ver pijr li op hij daa zon pon hal: ken te teri epe oul E raa der era Wa Ze; me Hn zijl we: dat zijl vol eer doi ogi jaa ko: pla bir m; de na ha 1 tot tw we pi< scl tw zo ats I de pe to' th vo de ge hi Aan de landbouwers van het Po- peringse moet men niet meer- diets maken wat de rode spin is. Ze ken nen maar al te goed dat onbenullig kleine diertje dat in massa hoeveel heden op de hoppeplanten kon voorkomen en enorme schade kan veroorzaken. Niet alleen de hop-1 boer maar ook de fruitkweker zal evenwel met de rode spin te doen hebben; ook hij kar. er heel wat schade door krijgen. Algemeen zijn de best rij dingsme- thodes tegen dit zeer schadelijk in sect maar al te wel bekend. Daar nevens staat echter het feit dat men om de bestrijding helemaal effec tief te maken, Ir, werkelijkheid de levenswijze van het diertje moet kennen. Houdt men immers hier mede geen rekening, dan zal men, ofwel geen resultaat naar wens be komen. ofwel een te kostelijke be strijding moeten voeren. Daarom dat wij hieronder een en ander over de levenswijze en zo meer van de rode spin willen geven. LEVENSWIJZE De rode spin behoort tot de fa milie der spiiidcht'-ten. In deze fa milie huizen dui»«'-i*a soorten. Ook zijn er meerdere soorten rode spin nen, maar ze trekken zo erg op el kaar en hun levens- en ontwlkke- lingswljze is dermate uniform dat moe ze gwust onder een benaming mag behandelen. De rode spin ge- UrVf in maaksel fel op de gewone spin. Ze is echter buitengewoon kleki. (OA mm. voor het mannetje en O.t mm. voor de vrouwelijke), zo dat men e best met een goed ver grootglas zal bekijken. Beginnen wij de levenswijze met het eitje. Men kan het in alls tijden van het groeiseizoen der planten vinden. De klem- ervan is bloedrood en men zal het dikwijls in zulke hoeveelheden aantreffen dat hec als een rode vlek voorkomt. Op de bo men vindt men ze meestal in bar sten van de schors, in de hopvelden in de spleten van de staken of in de grond aan d« voet van de plan ten. De eiernesten zijn doorgaans zeer dicht van de botten, daar de vrouwelijke spin per instinct weet dat de larven onmiddellijk voedsel zullen nodig hebben in de Lente. In tegenstelling met de andere Insec ten heeft de larve van de rode spin onmiddellijk dezelfde vorm als de volwassen diertjes, enkel de. grootte verschilt (ongeveer 0,2 mm). Het ls de volwassen spin die over wintert een ovaalrond diertje met acht stevig aan het lijf gehechte pootjes. In het voorjaar, van zodra de temperatuur hoog genoeg ls, ge schiedt de bevruchting, gevolgd van het eierenleggen. De vrouwelijke spin kan echter ook zonder be vruchting aan het leggen gaan. De eitjes zijn kogelvormig, eerst glas helder en daarna geelachtig. De steeds tot voortplanting geneigde mannetjes wachten de jonge wijfjes op. Deze zijn onmiddellijk ge slachtsrijp. Hét eierenleggen begint meestal reeds na. 2 14 dagen. In af wachting hebben de wijfjes reeds eensoort spinsel gemaakt dat het broedsel tegen weer en wind moet beschermen. Doorgaans worden de eieren bp de onderste kant van het blad gelegd, onregelmatig erover verdeeld. Bij de hopplant geschiedt het eierenleggen meestal onderaan de plant. De rode spin zal echter opwaarts klimmen en zo de gehele plant veroveren. Het zijn eohter meestal de wijfies die omhoog klim men om nieuw voedsel te vinden voor de larven. De eieren zijn door een soort om hulsel omgeven dat achteraf zal op drogen. Dit omhulsel is oorzaak dat bv. bij onderdompeling in water geen verlies van eieren voor gevolg sal hebben. Hoeveel eieren legt een wijfje? Opzoekingen gaven als re sultaat maximum 128, minimum 73, wat een gemiddelde van 94 uit maakt. Dit ls niet zo heel veel op het. perste zicht, maar het ontwik kelingsproces ls zo dat bij gunstige weersomstandigheden tot vier ge slachten in één seizoen het levens licht kunnen zien. HET ONTWIKKELINGSPROCES Er ontwikkelen zich meer wijfjes dan mannetjes. Het gering aantal mannetjes is echter niet voldoende, daar het mannetje meerdere wijfjes kan bevruchten. Wij zegden reeds hoger dat de ontwikkelingstijd van de weersomstandigheden afhangen. Dit is zowel waar voor de ontwikke ling van ei tot- larve, als van larve tot. volwassene. De eierenontwlkke- 11 ng werd in volgend schema vast gelegd Temperatuur Celsius 22 20 15,9» 13 11.9» 9,8» Ontwlkkellngsduur ln dagen 5.5 6.5 7,4 10 15 19 De ontwikkelingsduur van larve tot geslachtsrijpe spin beantwoordt aan volgende opgave Temperatuur Ontwlkkellngsduur Celslus 22 21 19 18 17 16 14.3 12.2 11,1 10.1 ln dagen 6 6.8 8 8.5 98 12 15 21 21 33 De ontwikkelingsfases bij de rode spin: I. Het eitje; II. De larve ver laat het ei; III. De larve; IV. De volwassen rode spin. De wiraterbestrijding en de zomer - toestrljding. Volgens sommige exporten is een winterbestrijding vandoen, volgens sommige anderen is dit niet nodig. Ze baseren zich op het feit dat een winterbestrijding nooit zo heel erg renderend kan zijn en beweren dat een degelijke zomerbestrijdlng vol doende ls. Volgens ons bescheiden oordeel hebben zij het werkelijk bij het rechte eind, op voorwaarde nochtans dat de zomerbestrijding dan Intens en goed doorgedreven geschiedt. De vroegere bestrijdingsmethodes ab Bordelesp pap en dergelijke zijn tegenwoordig verdrongen door heel wat degelijker producten. We be schikken momenteel over phorfor- esters en producten op basis van Parathion die zeer betrouwbare uit werking geven zelfs al is de aantas ting tamelijk zwaar. Men lette er evenwel op steeds handelend op te treden telkens als er een nieuw broedsel te voorschijri komt. Gelet op de vroege geslachtsrijpheid mag men er niet te veel dagen over heen laten gaan. Een degelijk doorge voerde behandeling kan dus zekere uitslagen geven. De landbouwer doet er daarbij goed aan zijn hop velden in het voorjaar een goede grondbewerking te geven. Reinigen 'en ontsmetten van de hopstaken is zeker aan te prijzen. pooa aciot vta.HotafH snijden voren Godes hele wereld rond! Allertalen kan men horen: Nimmer schoner span bestond! 15 PK. 89.000 fr. 30 PK. 128.000 fr. De zomertarwe is momenteel weerom aan de orde van de dag. De grote vorst der Februarimaand heeft aan sommige velden, vooral aan deze die vrij laat werden be zaaid er zijn er altijd, zelfs al is de nazomer nog zo goed zeer veel kwaad gedaan. Het is een feit dat sommige partijen zullen dienen herzaaid te worden. De natte dagen die op de dooi zijn gevolgd, hebben het gebruik van wisseltar- we vrijwel uitgesloten. Men zal dus noodzakelijkerwijze zijn be roep moeten doen op zomertarwe. Ieder landbouwer weet goed ge- noes: wat hij aan zomertarwe heeft eerder lang stro, dikke mooie kor rel, maar zeer lage opbrengst. Het is in elk geval een noodmiddel, en velen zullen verkiezen gerst of andere zomervruchten te zaaien en tarwe aan te kopen. Het zullen ten andere de verstandigsten zijn. Wie toch zomertarwe wil hebben zal natuurlijk niet zo heel gemak kelijk aan zaaizaad geraken. Kan hij er toch naar keus bekomen dan komt het er toch op aan de beste variëteiten voor zijn land te kiezen. In feite zijn er maar vijf die gebruikt worden, en alle vijf zijn ze vrij gevoelig voor stuif- brand. Hieronder geven wij enkele bijzonderheden FYLGIA. Krijgt op veel be drijven de voorkeur omwille van de mogelijkheid van late zaai. Kan tot 15 April uitgezaaid wor den. Gaat goed op lichte grond. Dit ras is van Zweedse afkomst, heeft tamelijk lang en elastisch stro, is vroeg rijp en geeft een goede opbrengst. BLÉDRAVIL. Dit ras van Franse afkomst, is meer wegge legd voor vruchtbare grond. Het gewas is kort van stro. Heeft een witte korrel en is tamelijk vroeg rijp. PROGRESS. Evenals Fylgia van Zweedse herkomst, is wel iets later rijp dan Fylgia doch bevre digend vroeg. Is roodkorrelig en vraagt goede grond. BLANKA. Deze Zweedse tar we, evenals Progress, heeft een lange groeiperiode nodig om tot rijpheid te komen. Men dient vroeg te zaaien (Maart), ze stoelt weinig uit, dus dik zaaien. Blanka past minder op zandgrond. De kor rel is wit en klein, langwerpig en van goede kwaliteit. PRÉCOSE DE GEMBLOUX. Dit ras werd voortgebracht door het Rijksstation voor Plantenver edeling van Gembloers. Deze zomertarwe stoelt goed uit, het stro is nogal lang en legert daarom gemakkelijk. De korrel is wit, dik en melig. De rijpheid ta melijk laat. Men verbouwt ze bij voorkeur op goede grond. Sedert twee jaar wordt hiervan geen stamzaad meer gewonnen op het Rijksstation omdat men belang rijke rassen geteeld heeft die wel dra op de markt zullen komen. In de jongste jaren zijn de ver- edelingssfations meer en meer aan dacht gaan besteden aan de zo mertarwe. Zo is het Station bezig aan een kruising tussen Alter Zoals men kan zien is de warm tegraad de beslissende invloed voer de verspreiding van de rode spir.. Vooral bij warm droog weder kan de uitbreiding van deze plaag enor me afmetingen aannemen. De hop hoeren kunnen daar best van mee praten. Vroeger was men de me ning toegedaan dat de luchtvochtig heid van grote invloed was tot het ontwikkelingsproces. Uit de geda ne proefnemingen bleek evenwel dat de afwijkingen zo gering zijn, dat re practisch niet meer onder ogen moeten genomen worden. In de periode van ei tot volwas sen spin heeft men vier ontwikke lingsstadia en vier ruststanden. Tij dens deze ruststanden zal de larve niet zuigen, ze houdt zich onbe weeglijk. DE SCHADE De rode spin is gewapend met twee nijpers met dewelke zij kan bijten en zuigen. Met die nijpers scheurt zij het bladweefsel. De lucht dringt aldus binnen in de openingen van het blad en kleurt het grauw. De voeding van het bladgroen wordt onmiddellijk stopgezet, waardoor de zuigkracht van het blad vermindert. Is.de aantasting tamelijk groot dan krult het blad ineen en valt zelfs af. Bij de hop worden zelfs de bellen doorboord, zodat het groeiproces wordt stop gezet, zelfs de gehele plant kan afsterven. Enkel aan de top zal men nog enkele groene tak jes vinden. Bij fruitbomen kan een heftige aanval van de rode spin de vruchtbaarheid van de boom aan vallen. Niet zelden gebeurt het_dat een fel aangetaste boom. het jaar daaron geen vruchten leverde. Het vorepkt vanzelf dat de vruchten van e°n aangetaste boom hun ont wikkeling niet zullen krijgen, ze hlliven klein en vallen zeer gemak kelijk af. Ook de bottenvorming '•aar toekomend jaar kan er zeer f-l onder leiden. DE BESTRIJDING De rode spin kan dus zeer veel schade aanrichten, meer aan de hop evenwel dan aan de fruitbomen. Men dient ze echter hier niet te on derschatten. Het zal er dus op aan komen degelijke bestrijdingsmidde len te gebruiken en wel op de daar toe passende periodes. Men moet in acht. nem»n dat op dezelfde plant en terzelfdertijd. én eitjes, én lar ven. én volwassen spinnen kunnen voorkom"n. Men kan de bestrij- dhmperiodea tweevoudig noemen. Het kweken van groenten in eigen tuin is een prettig werkje en het is bovendien nog voordelig ook al zal men het hierom niet alleen moeten doen. Hierbij is het grote voordeel en zo moet men het ook zien dat er elke dag vers geoogst kan worden, doch dan dient men wel met overleg te werk te gaan. Het is helemaal geen kunst plotseling met honderd zware kroppen sla voor de dag te komen, doch wat moet ge er allemaal mee doen? Zaai om de drie weken een klein hoekje sla aan een halve vierkante meter hebt ge al voldoende drie weken na op komst kunnen de plantjes dan op de voor hen bestemde plaatsen wor den uitgepoot en dan liefst op een onderlinge afstand van ongeveer vijf en twintig centimeter. Als ge het zo doet kunt ge de ganse zomer over verse sla beschikken. Het is nu een drukte van belang in de moestuin; alles is nu gespit en bemest en als men dat nog niet gedaan heeft dient men zich te haasten. De aardappelen kunnen gepoot worden en gebruik er geen bedje voor waar verleden jaar ook al aardappelen groeiden; u werkt er de zo gevreesde aardappelmoeheid mee in de hand. Jonge bloemkoolplanten heeft men wellicht al gepoot en als men het nog niet gedaan heeft kan men het nu nog doen. Bloemkool houdt van een losse en voedzame grond en anneer men dus niet voldoende almest ter beschikking heeft zal men ook fijne groenten kunnen kweken op de bekende rose korrel- mest; per honderd vierkante meter kan men volstaan met ongeveer drie kilogram en dan kan men later nog wel ;eens een lichte overbemesting geven. Doppertjes en peulen kan men nu ook zaaien of uitpoten; als men zelf niet gezaaid heeft, kan men zich op de markt of bij de tuinders ook wel jonge plantjes aanschaffen; hoofdzaak is dat ze voldoende stevig zijn. De rabarber- pollen groeien nu uitstekend doch als men flinke dikke stelen wil trekken zal er ook voor extra voe ding gezorgd moeten worden en dat kan men bereiken door hen wat opgeloste koemest toe te die nen en bij gebrek daaraan kan men korrelmest oplossen of bij de planten uitstrooien. Met het zaaien van spinazie kan men nog wel voortgaan; het is een heerlijke voorjaarsgroente en men heeft hieraan straks erg gebrek. Zaai niet te grote hoeveelheden, an ders kunt ge het straks toch niet allemaal op tijd nuttigen en staat het te bederven. Voor het poten van boontjes zal men zich nog de tijd moeten gunnen; voor begin Mei mogen die niet in de grond zitten; de labbonen of tuinbonen maken hierop echter een uitzondering; die groeien het best als het weer niet zo warm is. Sjalotten of ajuin kan men nu ook uitzetten en u moet er vooral rekening mee houden dat die niet best groeien op verse stalmest: oude stalmest ls wel bruikbaar, doch over het algemeen bereikt men pri ma resultaten met korrelmest. en Fylgiawaarvan het pro duct, de Alfy toekomend jaar reeds op de markt zal komen. Op- brengstproeven bewezen dat deze nieuwe variëteit inzake voort- brengst reeds een beter resultaat geeft ten overstaan van de andere variëteiten. Hieronder volgen de vergelijkende cijfers: Alfy 4.041 kgr. Fylgia 3.548 kgr. BlédravU 3.808 kgr. Précose de Gembloux 3.618 kgr. Verder kweekt het station van Heverlee momenteel de Phoebus wijl Gembloers zijn krachten be steedt aan de JufyBeide zijn een kruising van Fylgiamet Jubiléen zouden, naar bewe ren, een uitstekende opbrengst hebben. Ze zijn evenwel momen teel nog niet in de handel te be komen. DE GRAANBOER. Deze koe, eigendom van dhr Braekclaere, uit Kain-bij-Doornik, kalf de zo pas voor de zevende maal. Zij geeft een gemiddelde van 40 liter melk per dag. Welke landbouwer zou er geen zulk exemplaar op stal willen hebben? Coniferen; de schoonheid valt ledereen op. Misschien een beetje wonderlijk om van de vrolijke noot te spreken; al dat sombere groen kan toch niet zo uitbundig zijn? Heeft u er wel eens op gelet hoe hopeloos naar geestig die kleine tuintjes er 's win ters kunnen uitzien? Hoeveel aan trekkelijker en vrolijker kan dat ge maakt worden indien men wat meer gebruik maakt van groenblijvende heesters en dan denk ik hierbij ook speciaal aan.de coniferen. Toegege ven: men kan hier niet van bloe men spreken, doch de kleur van de vele soorten loopt zo sterk uiteen dat men er wel iets moois van kan maken. Groenblijvende heesters en coni feren moet men niet in het hartje van de winter aanplanten of ver plaatsen; hergroei is dan lang niet altijd verzekerd. Nu is het er echter een heel goede tijd voor en zorg dan bij droog weer een emmer water bij de hand te hebben, dan kan er ze ker niets gebeuren. Coniferen stel len echter nogal eisen aan de grond en vooral aan de standplaats; ze houden er niet van als ze hun le ven moeten slijten op een winderige plaats; vlak langs de kust behoeft men het met de fijne soorten heus niet te proberen; op beschutte plek jes zal men er echter heel veel ple zier yan hebben. Tracht bij het verplanten of het poten de vaste wortelkluit zove.el mogelijk intact te houden; dat is beslist noodzakelijk in verband met een snelle hergroei. Poot coniferen ook ln geen geval te dicht op elkaar; bedenk dat die kleine struikjes van nu over enige jaren dikwijls tot grote bomen kun nen uitgroeien. Dan staan ze elkaar in de weg en dan zal men moeten snoeien en dat is iets waaraan co niferen een hekel hebben. Gewone heesters kan men wel een eind te rug snoeien, doch als men dat bij coniferen doet zal men een mis vormde struik krijgen en die ook behouden; dat herstelt zich in geen geval. Niet alleen groenblijvende coni- UITSLAGEN NA 140 DAGEN I. - KLASSEMENT (7 beste hennen), ite rassen. Eieren Gem. peiz. Schuiferskapelle 653 54,1 gr. Machelen 618 52,6 Ertvelde 539 54,1 Westrozebeke 499 53,2 Lichtervelde 490 53,7 Kortemark 486 52,6 Kortemark 467 55 Zwevegem 465 55,4 Poperinge 353 59 Oostnieuwkerke 350 53,1 Zarren 347 52,9 Komen 312 56 Anzegem 283 55,9 Zillebeke 747 54,1 gr. Ruddervoorde 723 56,8 Westrozebeke 722 54,2 Waver 709 57,8 Pulle 695 60,9 St-Eloois-Winkel 693 59,1 Wingene 693 55,8 Sombreffe 661 56,5 Oostnieuwkerke 660 53,2 Beveren 636 59,6 Menen 635 54,4 Pulle 619 56,4 HaUe Santhoven 541 56,1 Clermont 538 54 Ertvelde 501 54,2 Beauvechain 497 59,6 Bierghes 439 53,4 Buiten Prijskamp: Geluwe 771 57,7 gr.Hy-Line Verhaeghe L. II. - DE BESTE LEGSTERS NA 140 DAGEN 1. Lot 20 Nr 1 - R.I.R., Persyn H., Wingene 2. Lot 29 Nr 3 - Hy-Line, Verhaeghe L., Geluwe 3. Lot 17 Nr 9 - R.I.R., Lenaerts P., Waver 4. Lot 29 Nr 10 - Hy-Line, Verhaeghe L., Geluwe Lot 28 Nr 1 - Ghekiere N., St-Elools-Winkel Lot 26 Nr 1 - Bruneel P., Oostnieuwkerke A. - - Lichte rassen. 1. W. L. Vandevyvere Omer 2. De Rycke Oscar 3. Willems Edg. 4. Vandamme Omer 5. Joye Cyr. 6. Weghsteen Oct. 7. Weghsteen Om. 8. Derveaux M. 9. Vasseur A. 10. Bruneel Jules 11. Zw.L. Speecke A. 12. W. L. Govaert Osw. 13. Hoornaert V. B. - Zware rassen. 1. R.I.R. Baron de Vinck 2. L. de Boesinghe 3. Desmedt Ju. 4. Lenaerts Paul 5. A. Le Grelle 6. Ghekiere N. Persyn Herm. 8. Thibaut H. 9. Bruneel Paul 10. Dobbelaere Om. 11. De Jonghe-Joye 12. A. Le Grelle 13. Van Kesteren J. 14. Aldenhoff Jos. 15. N. Hamps De Ruyck A. 16. R.I.R. Degelle Jos. 17. W. Wyan. P. De Blommaert GEEN RANKE BOTER MEER, GEEN GERONNEN MELK MEER, want ik gebruik de voor 't reinigen van mijn materiaal. Voor alle was van witgoed, linnen en zijde, nieuw SUPER R. L.-I0, beter en goedkoper. Wordt geleverd in poedervorm. ^epot bij de: Firma O. VEREECKE-DE BRABANDERE Kauwekynstraat 1, tel. 401, leper Agent: STEVENS GEBR., Poperinge-leper. 50,5 gr. feren er zijn ook soorten die in de winter hun naalden laten vallen doch andere groenblijvende hees ters kunnen nu eveneens gepoot worden en als men dan toch be zwaar heeft tegen al dat groen kan men Immers heel goad rhododen drons aanplanten; die bloeien elk voorjaar of elke voorzomer dat het een lieve lust is en die kan men nu nog met succes poten. Ze hebben echter een hekel aan kalkrijke grondsoorten; ze verlangen een bos achtige humusrijke grond en dat moet men dus voor hen over heb ben. In schrale zandgronden en in andere grondsoorten behoeft men er zonder grondverbetering niet zo veel van de verwachten. Met Kerstmis plukt men bij voor keur hulst met rode bessen uit eigen tuin; ze kunnen nu gepoot worden en wanneer ge elke winter op bes sen wilt rekenen zult ge ilex an uifolium var, pyramidalis moeten aanplanten; dat is de echte bes hulst. Wist u overigens wel dat er ook hulstsoorten zijn met oranje en met gele bessen en met zilver- en goudbonte blaadjes; vraag er de boomkweker maar eens naar. DE LENTEGRAANGEWASSEN zullen U HOGE OPBRENG STEN van UITSTEKENDE HOEDANIGHEID geven indien U van 800 tot 1000 Kg. SYLVINIET 17% of 300 tot 400 Kg. CHLOORPOTAS 40 per Ha. strooit. Zo U samengestelde meststoffen gebruikt, eist dan steeds 2 een hoog gehalte aan POTAS. t-* Het overgroot succes van FERGUSON wordt door de concurrentie bewezen. Om toch iets te kunnen verkopen die werkelijk ge vraagd wordt beginnen sommige firma's belangstelling te vinden in de verkoop van occasie ofwel zoge zegde gereviseerde FERGUSON-tractoren. FERGUSON! De enige tractor die ook als occasie altijd een amateur vindt. FERGUSON! De enige tractor die iedere firma zoekt te kunnen verkopen en indien het niet anders kan, zelfs als occasie Hoofdverdeler voor Westvlaanderen: 75, IJzerlaan, DIKSMUIDE. (7295) Vijftig jaar geleden waxen de meeste onzer huidige landbouwwe- gen om nog niet van de andere te praten slechts aardewegen, die bij de minste regen in ware mod derkuilen werden herschapen. Ge lukkig heeft de besturende macht met de loop der jaren hierin heel wat verbetering gebracht en zelfs de meest afgelegen en weinig druk gebruikte veldwegen kregen inmid dels een laag gravier, of beter nog, werden in tarmac gelegd. Sommige gemeentebesturen wedijveren ten dage om hun landbouwwegen om ter mooist in orde te brengen. Eens dat men de weg afmoet en naar de hoeve trekt vinden wij er nog maar al te dikwijls de modder- dreef terug. Ook rónd de hoevege- bouwen ls het in vele gevallen een Tijdens het Landbouwsalon te Brussel, heeft de Heer Heger, Minister van Landbouw, er aan gehouden een bezoek te brengen aan de stand van de N. V. Hilalre van der Haeghe. Op de foto ziet U de Heer Mi nister. in gezelschap van dhr Marcel van der Haeghe, in bewondering voor de miniatuur-hoeve, die één der bijzonderste aantrekkingspunten van het Salon was. Steeds In dezelfde stand, onderhield zich de Heer Alger, gezant der Verenigde Staten te Brussel, gedurende een bezoek dat ten zeerste opgemerkt werd, met dhr Paul van der Haeghe, algemeen directeur, over de nieuwe tractor-types AUis-Chalmers ware moddervlakte, die triestig aan doet. Gelukkig is ook hier in de loop der jaren reeds heel wat ver betering gekomen, en sommige hoe ven zijn waarlijk pareltjes van net heid flinke en brede steendam- men en een verharde koer en uit weg. Dit zijn echter meestal uit zonderingen; in al te veel gevallen is er nog altijd de modderkoer en moet moeder-de-boerin om naar het varkenshok of naar de kalver stallen te gaan, een heel eind mod der klieven. Zonder een paar rub berbotten of een flink klompenstel, zou men er werkelijk niet treffelijk doorheen geraken. En nochtans kan men met zeer weinig kosten de omgeving rond de hoeve helemaal opknappen. Moet men op een metser beroep doen om dammen en uitwegen te laten leg gen of te laten gieten, dan zal men met reden maar a! te dikwijls voor de kostprijs terugdeinzen en het bij het oude laten. Heel wat anders ls het echter als men zelf het werkje opknapt. In de tussenperioden vindt de boer allicht enkele dagen waarop hij zich van zijn gewoon werk vrij kam maken en waarop hij met zijn zonen of zijn werkman zich eens aan de slag kan zetten om zijn ge bouwen met mooie en practische voetpaden te versieren. En waarom zelfs zou hij niet zijn uitweg in be ton gieten Zo heel kostelijk zal het zaakje heel zeker niet uitvallen als men zelf aan de slag gaat. De onderlaag die uit een flinke dikte steenafval zal bestaan, kan men allicht voor niets bekomen bij de afbraak van een of ander huis ln stad. De mees te lieden zijn er blij om dat ze het weggehaald worden. Een kamian zeezand krijgt men voor de deur uitgestort aan 3 - 400 fr., zodat men enkel wat rijnzand of kelen hoeft aan te kopen samen met de cement. Wie zich met Ijver aan het werk zet zal verwonderd staan te kijken hoe vlug alles opschiet. Hij zal mo gelijks zelfs ln de bekoring komen om onderwijl ook de vloer van een of andere vaxkenstal uit te breken en er een oementbodem ln aan te brengen. Ook de boerin zal ln haar napjes zijn, nu de modder niet al tijd en ervig de keuken en de af- roomplaats wordt binnengesleept. Een paar wenken dient men ech ter in acht te nemen. Gelet op het springen door vorst of uitzetting, giete men zijn vakken best niet te groot en men late er een opening van 1,5 cm. tussen. Waar er dieren over de voetpaden moeten lopen (rond de stallen of de melkplaate) striike men de ciment best niet glad. Het ware zelfs wenselijk er lichte gleuven in aan te brengen, teneinde het uitglijden van de die ren te voorkomen. In de sector Diesel-tractoren «Fahr», heerste grote drukte rond het bezoek van de Duitse gezant, de Heer Pfeiffer, die ontvangen werd door dhr Paul van der Haeghe, algemeen directeur van de N. V. HILAIRE VAN DER HAEGHE. UMedJ UIT OUDEKAPELLE BIJ LO MEDEDELING Mevr. Wed. Alfons Van Hoorn- weder uit Oudekapelle bij Lo, maakt bij deze bekend, dat haar openbaar verklaard werd door de bevoegde Overheid, en dus alle slachtingen kan aanvaarden, zo wel voor zieke (noodslachtlngen) als voor gezonde dieren. Mevr. Van Hoornweder, die op nieuw voor eigen rekening werkt, wordt geholpen door dhr Marcel Bulcke, veehandelaar te Oudeka pelle, en door haar broeder, en heeft geen gemeens of wordt niet geholpen door dhr Dumarey. café «LettenburgOostkerke, welke tracht op te kopen voor G. Van Hoornweder, Ruddervoorde en ver warring sticht omtrent de naam Van Hoornweder Mevr. Alfons Van Hoornweder hoopt dat haar vroegere kliënten, die altijd gewe tensvol gediend werden, zich op nieuw tot haar zullen wenden. Telefoonnummer Diksmuide 60, open dag en nacht. (get.) Wed. A. Van Hoornweder. (d-7425) Ministerie van Landbouw DIENST DER RIJKSTUIN- BOUWCONSULENTEN De Rijkstulnbouwoonsulent Cumps J., de Nleulantlaan 30. 8t Andrles- Brugge (Tel. Brugge 324.50), deelt aan de belangstellenden mede dat gratis Inlichtingen over tuinbouw kunnen ingewonnen worden ST ANDRIES - Brugge, de Nleulant laan 30, leder Zaterdag, van 9 tot 11 uur. (Tel. 324.50). TORHOUT, De Zwaan Oostende- straat, 2" Woensdag, van 10.30 u. tot 12 uur. ROESELARE, <t De HertZuidstraat, 2° en 4" Dinsdag, van 10.30 u. tot 12 uur. KORTRIJK, Café de la Poste Graanmarkt, 1» en 3» Maa,ndag, van 15 u. tot 16 u. Schriftelijke raadplegingen mogen inden worden: 30, de Nieulant- St Andrles-Brugge. gezo: laan. op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1954.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 12