"Zouden zij dat werk ongedaan maken I Daden zeggen meer dan woorden Algemene welvaartpolitiek iezorgde liet land vier jaar De Kapel van 0. L. Vrouw van Barmhartigheid te Izenherge te Koksijde Schitterende toekomst in de Pé VLAMYNGK POPERINGE IEPER WERVIK Het Concordaat met Belgisch-Kongo rilSt en orde. De Regering heeft voor alle volkslagen gezorgd Auto komt in groep schoolkinderen terecht te Roeselare De Vrije Hoteliersschool De Mijn groeiende T oeristenwereld i Onoverzichtelijke menigte woonde het traditioneel Katte-geding bij aan de leperse Vijfhoek Grijpgrage handen voerden De Kerkelijke Instellingen krijgen een Wettelijk Statuut Wetgevende en Provinciale verkiezingen Een kindje ernstig, vier andere licht gewond NOCHTANS HET IS DE ENIGE MANIER OM HET LAND OP VOORSPOEDIGE WIJZE TE REGEREN. Stichting Z. E. H. Berten maakt prachtige resultaten •vS - -3$ v* fliiSil lil It rffranniRi Bij een heerlijk Kattenweertje andermaal het verschrikkelijke vonnis uit HET was weken geleden dat ik Meesterniet gezien had. Winter zijn, ge weet welMaar met de eerste warme dagen kwam hij af, welgezind; zonneschijn was er buiten en al zonneschijn was Meester zelf. Natuur lijk ging het eerst over 't weder en die vroeglentedagen waar een mens opknapt, lijk de bomen 't Duurde echter niet lang. Pé, zei Meester, we zitten weer met de verkiezingen, 't Is de eerste keer sedert vele jaren dat de fameuse parlements v-verkiezingen op hun tijd komen. Van 1919 tot in 1950 was dat anders. De regeringen duurden dikwijls maar een bakkersjaarministers kwamen en gingen; 't ging waarachtig als op de wippe - vandage onder, morgen ippeen als 't absoluut niet meer ging, werd het parlement ontbonden en mochten we, geren of noo, naar 't kiesbureel. Nu is het vier jaar geleden dat er een regering kwam die het vier jaar uithield, 't Woord uithield is eigenlijk slecht gekozen, want die regering mocht gerust voortdoenniemand in ons land is er slechter aan toe dan vóór vier jaar, wel integendeel. We zijn eeuwige klagers, 't is waar, en we zouden bij de gebuurs, of op staminee ons gedacht zeggen, maar in de grond weten we maar al te wel dat we 't in ons land veel beter hebben dan gelijk waar elders. Nu hadden de ministers tijd om hunzaken te bestuderen, om hun ministerie te kennen en nieuwe wetten kant en klaar te maken. Ons land staat er goed voor; en met te veranderen van regering zouden we ons niet verbeteren. Daar is iedereen van overtuigd. MAAR ja, zei Meester, ge weet hoe het gaat. Er zijn al tijd misnoegden, er zijn altijd mensen die 't verkeerd op hebben, 't Is voldoende dat gij witzegt om te maken dat er iemand zwartzegt. En er zijn dan nog altijd heren die hun hert uit verlangen om ook ne keer... minister te zijn Nu zien we weer socialisten en liberalen afkomen met alle slag beloften, maar ook met een vreselijke bedreiging. 't Is over die bedreiging te doen Pé. Neem het niet kwa lijk, maar ik wil daar 't mijne over zeggen; gij kunt dan, zo ge 't gepast vindt, uw penne laten... spreken. We kregen, - er was een keer een uitzondering geweest, maar 't duurde amper een getij, sedert 1919 niet anders dan socialisten of liberalen als ministers van Openbaar Onderwijs. Sedert 1950 hadden we Minister Harmei. In die serie ministers van '19 tot '50 waren er velen die van onderwijs en scholen geen noot muziek kenden, 't Bijzonderste was dat ze... minister waren en zo lang mogelijk minister bleven. Maar, nu hadden we een minister die werkelijk minister van Openbaar Onderwijs was en begaan om de school en ook om de leerkrachten. Dit zowel om de lagere school als om de middelbare scholen, het technisch onderwijs en de Universi teiten. 't Is klaar dat ik, als oud-onderwijzer, belang stelde in de politiek van Minister Harmei. Hij was vèruit de beste uit die eindeloze serie sedert 1919. Maar hij zal het moeten bekopen dat hij het gewaagd heeft een einde te stellen aan de eeuwige schoolstrijd. Hij zal het moeten bekopen dat hij een beetje meer gelijkheid schiep tussen het officieel en het vrij onderwijs. Wacht maar de socialisten en liberalen hebben reeds be slist en besloten We zullen het werk van Minister Harmei ongedaan maken. Ik peinze dat ze nog wel enige jaren patiëntie zullen moeten hebben, om dat ze het vel van den beer willen verkopen voor dat hij geschoten is. Maar in hun kiesbriefjes zullen ze de mensen willen wijs maken dat Harmei niets deed voor het officieel onderwijs, dat hij de doodgraver is van dat onderwijs. 't Papier is im mers gewillig en wordt niet rood als het met leugens en onwaar heden wordt... versierd. JK hebbe hier wat anders mee dan leugens, Pé. 't Was eigenlijk daarom dat ik met die eerste zon naar hier kwam. 't Onderwijs belangt me meer aan dan veel andere histories; daarom heb ik 't een en 't ander opgetekend dat onze mensen moeten weten... precies niet om... zalig te worden, doch om met kennis van zaken te oordelen. Harmei zou voor het officieel onderwijs niets gedaan heb ben en uitsluitend bekommerd geweest zijn om het vrij on derwijs Zo leren de ketters... Kent ge nog uw oude catechismus Pé 't Antwoord is dat weinig ministers, blauwe of rode, zoveel gedaan hebben voor het... officieel onderwijs. Harmei zegt im mers dat hij Minister is van Onderwijs, bezorgd, zowel om het officieel als om het vrij onderwijs. Maar hier zijn de bewijzen In het officieel middelbaar onderwijs zijn er nu meer dan 100 nieuwe afdelingen dan in 1950. Er zijn sedert 1950 meer dan 1200 nieuwe klassen. Er zijn nu 3.500 leraars méér dan in 1950. Wie zal beweren dat dit... niets is Er bestond een wet voor 't bouwen van officiële scholen... Heeft de Minister die Wet Vanderpoorten dode letter gemaakt? Hij heeft een nieuw fonds geschapen van DRIE MILLI ARD voor het bouwen van officiële scholen. De vrije scholen kunnen daar geen cent van los krijgen. Er is dus nog absoluut geen gelijkheid. Men zou dan Harmei de... doodgraver noemen van het officieel onderwijs Maar... Harmei stichtte gemengde commissies, waar offi cieel en vrij onderwijs vertegenwoordigd zijn. Was er wel een beter middel om de eeuwige strijd te doen luwen Om een einde voor te bereiden van de schooloorlog Harmei bedacht ook de vrije middelbare scholen. In 1953, kostte een leerling van de vrije middelbare school 4.000 fr. aan de Staat. In 1954 zal het tot hoogstens 8.000 fr. stijgen. Maar een leerling van de middelbare scholen van het officieel onderwijs kost ons nog altijd tussen 17.000 en 18.000 fr. Er is dus nog altijd grote... ongelijkheid. De heren van a de Bond voor het Onderwijs allen papenvreters wensen nog altijd dat de zoon van een millionnair KOSTELOOS het officieel on derwijs mag volgen, de zoon van een ^arbeider die het vrij onder wijs verkoos, moet het maar weten Dat heet men... democratie. 'K h#b Meester hertelijk bedankt; ook in uw naam. 't Is maar best dat we de... komende leugens uithalen; want ge zult het gaan horen, dat Harmei de doodgraver was van het officieel onderwijs I Een... mullestoppertje komt te pas Dat werk van Harmei ongedaan maken Zouden ze wel Wij zullen 't verhinderen 50' JAAR. Nr 12. 12 BIz. Prijs 3,Fr. ZATERDAG 20 MAART 1954 HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE UITGAVE Poperinge Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. NIEUWSBLAD VOOR VVESTVLAANDEREN |- Postab. tot l-'55: België 114 fr. Andere landen: 4 fr. per week. De dagbladen hebben de aan dacht gevestigd op het concordaat dat afgesloten werd tussen de sturen van geneeskundige, sociale Steun aan de missies. H. Stoel enerzijds en België an derzijds, betreffende het wettelijk statuut van de kerkelijke instel- De Staat verzekert zijn bescher ming aan de missies en aan de missionarissen. De kloosterge meenschappen worden erkend als en onderwijsinrichtingen. In het concordaat wordt ook be statuut van ae Keraeujite uihlci- paald dat in de kathedralen en in met reehtsner- lingen in Kongo. Dit concordaat de voornaamste kerken van Kon- °£®"p?kkeid en vrijstelling van be is de kroon op het werk van Mgr go iedere Zondag in de Hoogmis, vrijstelling van oe Cento in ons land, hoewel het pas overeenkomstig de liturgische la^™s thans, na zijn vertrek, ter goed- voorschriften, gebeden voor de Koning zullen gezongen worden, keuring aan de wetgevende Ka- mers is voorgelegd. Het lijdt ech- en dat, op de nationale feestda- ter geen twijfel dat Kamer en Se- geni godsdienstige plechtigheden naat de tekst zullen goedkeuren zuilen gehouden worden, in geval Een jaarlijkse geldelijke toelage wordt verleend aan de priesters en aan de kloosterlingen, ten ein de hen te helpen hun taak te ver vullen en behoorlijk te leven. en wettelijke kracht verlenen. Hoe ziet nu het statuut van de Kerk in Kongo er uit? Vrijheid van eredienst en onderwijs. Het concordaat verklaart op plechtige wijze dat de Belgische Regering aan de Kerk in Kongo de burgerlijke overheden zulks steun aan de katholieke werken vragen. Oprichting van de gewone hiërarchie. Het concordaat voorziet de over gang van het huidige statuut van missiegebied (zonder bisschoppen, doch met apostolische vicariaten de "vrijheid van eredienst en van en prefecturen) naar dat van de de openbare uitoefening ervan, gewone hiërarchie (met aartsbis- deYfnde™Hsin7teluWen "verklaart alsook de vrijheid van onderwijs schoppen en bisschoppen). Zoals hgt concordaat dat de «erkende» De katholieke werken op het gebied van geneeskundige hulp, van sociale bijstand en van onder wijs kunnen vrij opgericht wor den. Zij kunnen, in voorkomend ge val, erkend en gesubsidieerd wor den. Meer bepaald in verband met waarborgt. Aansluitend bij die wordt aan de ordinarissen (t.t.z. men weet heeft de H. Kerk in de waarborg laatste tientallen jaren vele mis siegebieden op het regiem van de bisschoppen, apostolische vicaris- gewone hiërarchie gebracht, o.m. China en Indië. Dit is dus ook het geval voor Kongo. De ordinarissen mogen in hun inrichtingen in staat zullen gesteld worden door de Regering om het onderricht op een hoog peil te houden in behoorlijke en goed uit geruste gebouwen; zulke inrich tingen zullen subsidies ontvangen die hen toelaten aan hun perso- sen, enz.) het recht erkend om in hun respectieve gebieden het gods dienstig leven en het apostolaat vrijelijk in te richten en te leiden, overeenkomstig de bepalingen van het kerkelijk recht en de onder richtingen van de H. Stoel. Verder mogen de wereldlijke en reguliere geestelijke overheden vrijelijk alle activiteiten inzake Sfenennarireenbkoms«gre3e ta- grondbelasting; zij wonden in wordt toegezegd aan het katholiek teraationaie verdrasrendie on het rechte vertegenwoordigd door de huwe]ijk, gelet op de vaststelling ternauonaie veraragen aie op nee daartoe bevoegde per- Ani. An ran fa mil ia Alleen de C.V.P. wil sociale vooruitgang in sociale samenwerking. De Liberalen zijn tegen die vooruitgang, De Socialisten tegen die samenwerking. Er Is in de laatste halve eeuw mogen wij vlakweg getuigen, zon- geen enkele ploeg bewindvoerders der dat men ons in het minst van er in geslaagd, gedurende vier jaar overdrijving zou kunnen beschuidi- het land derwijze te besturen, dat gen, dat gedurende die periode het geen enkele belangrijke werksta- land een weldoende rust heeft ge king of wanordelijkheidsmanifesta- kend. tie de rust van het leven in de staat kwam verstoren. Het pleit voor de gematigheid, de bezorgdheid om elk het zijne te ge- Waardoor is de C.V.P.-regering er in geslaagd dit te bewerkstelli gen? Omdat zij zich niet tevreden heeft gesteld met een enkele klas se van de bevolking tegemoet te ko- i PC V ail UC UC V W1IS.JL1I5 UC-5 binutv VC. iw Y®b en het juiste inzicht van de men j;en algemene welvaartspoli gebied kanunnikenkapittels, grote neej een statuut te geven gelijk- seminaries en parochies oprichten. aardig aan dat van het staatsper- A1 deze instellingen bezitten de soneel. burgerlijke rechtspersoonlijkheid en zijn erkend als openbare instel- Steun aan t katholiek huwelijk, ling, 'zodat zij ook vrijgesteld zijn De steun van de regering, op van personele belasting en van wetgevend en reglementair gebied, rvv-nvt^ Viola af in cr v\f WOrden 1T1 i l ajl.nthnli nlr statuut van Belgisch Kongo be trekking hebben. Die activiteiten zijn o.m.: het eigenlijk missione- ringswerk en het oprichten en be- kerkelijk soon. De regering zal het houwen van kerken subsidiëren. Wanneer, 't zal nu twee jaar ge- pelle van O. L. Vrouwe van Berm- leên zijn, pastoor de Meester het hertigheid te Izenherge, de kapelle afstapte in dat klein, rustig Izen- waar heel 't Westland gaat beeva,- berge, om te verhuizen naar dat ren. En van de jare meer dan ooit rumoerig Koekelare, mocht hij wel zal beevaren. Want, is 1954 een met een beetje rechtmatige Mariaal jubeljaar voor de hele ka- fierheid op zijn Izenberge terug- tholieke wereld, te Izenherge is het kijken. Van hem mag men wel zeg- dubbele jubilé duplex primae gen, lijk we in de Sinksendagen tot classis, zoals de pastoors dat zeg de H. Geest bidden: dat hij 't aan- gen in hun keukenlatijn, 't Is im- schijn der aarde vernieuwd had. mers op de kop drie honderd jaar Nu, te Izenberge had pastoor de geleen dat Joost Reyphins, een kind Meester lijk zijn heilige geest ge- van de streke, als pastoor te Izen- vonden in een verstandige burge- berge dat kapelleke bouwde. En meester: «Eenheid maakt macht» 't Mirakelbeeld op de troon verhief, en, als we nu allen, mensen van van waar de Goede Moeder van goede wil, aan één string trekken, Bermhert.igheid haar genaden over moet de wagen vooruitbollen dat 't hele Westland uitstrooit. 't een plezier is. Eigenlijk wil ik De geschiedenis van de kapelle vandage niet vertellen over pas- en van de devotie moet ik niet toor de Meester Noch over zijn uiteendoen. Want te Izenberge zei- verstandige burgemeester. Noch ve kunt ge u, voor entwat van niet, over dat aanschijn der aardeeen boekske aanschaffen waarin dat. te Izenberge, veranderd is. dat alles in 't lange en in 't brede Noch over die Kunstig herstelde wordt verteld, 'k Wil geen concur- kerke een van de schoonste pe- rentie doen, integendeel; en zal reltjes van 't Veurns Houtland. aan al de bezoekers zeggen: koopt Noch over dat sterrenet van prach- dat boekske, ge zult het met ple- tige banen die naar Izenberge- zier lezen. Maar er is een laatste plaatse lopen als naar de umbili- kapittel dat in dat boekske ont- cus orbis terrae. zoals de oude Ro- breekt, 't Kon nog met geschreven meinen dat zouden gezeid hebben, worden toen pastoor de Meester het Maar ik moet vertellen over de ka- ten gerieve van de pelgrims iiet OFFICIEEL VASTGESTELD OP ZONDAG 11 APRIL 1954 De verklaring tot herziening van de Grondwet, die door heide Wet gevende Kamers goedgekeurd,, door de regering ondertekend en door de Koning bekrachtigd werd, is in het Staatsblad van Zondag 14 Maart ver schenen. Voorts verschijnt het be sluit tot ontbinding van de Kamers en provinciale raden. De wetgevende en provinciale verkiezingen worden uitgeschreven voor Zondag 11 April tussen 8 en 14 uur. De nieuwe provincieraden wor den tegen Donderdag 15 April 1954 bijeengeroepen. Maandag 26 April zullen zij over gaan tot de verkiezing van de pro vinciale senatoren. De nieuwe Kamers worden tegen Dinsdag 27 April bijeengeroepen. drukken, want wat er daar moet verteld worden was nog niet ge beurd. En dat laatste hoofdstuk is: de herstellinge van de kapelle. In de korte jaren van zijn her dersambt te Izenberge, heeft Mijn heer de Meester machtig vele ver wezenlijkt. Hij had nog andere plannen. De kapelle moest ook on der handen genomen worden; ze was ruïneus geworden. Hij liet het dak vermaken en 't torentje ge moet beginnen met 't begin. De inkom, die lijk een kapelle is op z'n eigen, en een vervallen schuur- kot was, liet hij onknappen. Het hoveke rond het heiligdom, een soort wildernisse. liet hij opkuisen, beplanten en voorzien van de sta ties der Zeven Weedommen. Dat alles was maar de inzet. De eigen lijke kapelle, die van binnen een echt juweel is, moest nog onder handen genomen worden, en dat was een zware karwei en een groot werk. Niet te verwonderen dat de pastoor dat overgehouden had voor 't laatste. Dat moest als de bekro ning worden van zijn werk te Izenberge. Maar eer hij kon be ginnen, kreeg hij zijn promotie, en viel de herdersstaf van Izenberge in andere handen. (Zie vervolg blz. 2) dat de stabiliteit van de familie van fundamenteel belang is voor de harmonische ontwikkeling van de samenleving in Kongo. Andere voordelen. De regering zal aan de kerke lijke instellingen en aan de ka tholieke instellingen kosteloos de gronden afstaan of in concessie geven, die ze voor de uitbreiding van hun liefdadige actie nodig hebben. Verder wordt nog bepaald dat godsdienstige voorwerpen en het schoolmateriaal, bestemd voor de katholieke liefdadige organisaties, vrij zijn van tol. Christelijke Volkspartij, dat zij dit heeft kunnen bolwerken. Nooit werd de spreuk: «Men prijst een stuur beginmeer be waarheid dan in het jaar 1950, toen na de rood-blauwe revolutionnaire manifestaties, de C.V.P. het bewind moest beginnen voeren over het in nerlijk zo verdeelde vaderland. Het was inderdaad een stuur begin Het vertrouwen van de bevolking was diep geschokt, na de tragische gebeurtenissen van Juli 1950. Herrieschoppers, die de nederlaag van 4 Juni, hen door het kiezers korps toegebracht, niet konden ver kroppen, kwamen op straat om met de meest ondemocratische mid delen, tegen de wil van de meer derheid van de bevolking in, hun doel te bereiken. Hierdoor werd de traditionele eerbied voor onze na tionale instellingen bij het gezond ste deel van onze bevolking gron dig geschokt. Hierbij kwam dan nog de onuit gesproken bedreiging van de link sen om bij het minste onraad met gelijkaardige methodes hun wil door te drijven. Het was inderdaad een stuur be gin! Nu, omzeggens vier jaar verder, tiek lag aan de basis van haar be leid. VOOR DE MIDDENSTANDERS In de laatste zes maanden heb ben de socialisten voor de gelegen heid aan hun liedje een stroofje voor de middenstand bijgevoegd. De homogene C.V.P.-.regering is echter de eerste die concreet iets voor deze stand heeft verwezenlijkt. De grendelwet werd opnieuw voor vijf jaar gestemd. Hierbij is het verboden grootwarenhui zen op te richten of nit te brei den in steden van min dan 50.000 inwoners. Het stemmen van een wet waar bij het de middenstanders heel wat gemakkelijker wordt ge maakt om krediet te verkrijgen voor het aankopen of het bou wen van onroerende goederen. Verdubbeling van de kinderbij slagen voor niet-loontrekkenden. De fiscale ontlasting van de ver zekeringspremies. Vrijdagnamiddag 12' dezer werd de volkrijke buurt van de Vierweg- straat te Roeselare plots in op schudding gebracht door een pijn lijk verkeersongeval, waarbij een vijftal kinderen, die juist van school kwamen, het slachtoffer werden. Het was ongeveer 16.40 u. toen onderwijzer J. Bataille van de Spanjesohool, als naar gewoonte, de kinderen in rang langs de Vier- wegstraat naar huis leidde. Ter hoogte van de Kalkenstraat zag hij uit deze straat plots een personen auto opdagen, bestuurd door de Hr Frans Vanden Eynde, wonende Gitsstraat te Roeselare, die de Vierwegstraat wilde indraaien, de richting van de Populierstraat te gemoet Ten einde de auto door te laten werd de rang tot stilstand ge bracht. Doch nauwelijks was de wagen voorbij toen onder de laat ste leerlingen een geroep en gehuil ontstond. Door een tot nog toe on bekende oorzaak was de voerder plots alle controle over zijn stuur verloren, zwenkte met geweld naar links af en raakte hierbii enkele leerlingen, om tenslotte wat verder in de haag terecht te komen. Een De auto na de aanrijding. m kwamen er met lichtere kwetsuren De politie, die aanstonds ter vijftal kinderen werden aldus door vanaf De gekwetsten werden plaatse was, deed de nodige vast- de auto gevat en verdwenen onder ambulancewagen naar het ste- stellingen. De autovoerder was diep het rijtuig- de anderen namen in de]}j,k hospitaal overgebracht. Na onder de indruk van deze aanrii- paniek de vlucht. de nodige verzorging konden drie ding, die gemakkelijk dodelijke ge- Spoedig kwam hulp opgedaagd onder hen naar huis terug keren. volgen kon hebben en na veel moeite slaagde men er in de kinderen uit hun netelige po sitie te redden. De zesjarige Syl- vain Huyghebaert, wonende Vier wegstraat, was er het ergst aan toe. Hij werd met verschillende kneu zingen en een beenbreuk opgeno men. Ook de kleine Rita Crombez uit de Kalkenstraat had ernstige verwondingen in het aangezicht op gelopen. De andere drie leerlingen die in toepassing van de sociale wetten werden opgericht Een voorlopige oplossing inzake maatschappelijke zekerheid, door het stemmen van de pensioen wet voor de zelfstandige arbei ders. VOOR DE BOEREN Er zijn heel wat van deze punten die ook de landbouwersstand zullen ten goede komen. Maar naast deze resultaten werd ook nog een en an der gepresteerd dat uitsluitend de landbouwersstand aanbelangt. Vooraf dient gezegd dat vriend en vijand het er over eens zijn dat de huidige Minister van Landbouw, dhr Héger, een der bekwaamste vakmensen is, die ooit deze func tie bekleed hebben. Verlenen van toelagen voor de fabricatie van melkderivaten ais kaas, melkpoeder, geconcentreer de melk e.a. Algehele verhoging van de sub sidies aan de landbouw. De be groting van landbouw onderging hierdoor zeer grote wijzigingen in de gunstige zin. Periodische vaststelling van de minima-prijzen voor groenten, fruit, eieren, zuivelproducten e.a. Marktregeling voor suikerbieten, vrijmaking van de markt voor voedergranen en reglementering van de uitvoer van aardappelen. Beperking van de invoer van vers en bevroren vlees. Begun stiging van de uitvoer van spek, hesp en varkensvlees. VOOR DE ARBEIDERS Het hoeft zeker geen nader be toog dat de socialisten op vinken slag gereed zaten om bij het minste vuiltje dat aan de lucht kwam, Verwezenlijking van de verte- alarm te blazen. Welnu, de rege- genwoordiging van de kleine ringspolitiek heeft het mogelijke werkgevers in de organismen resultaat van deze werkwijze voor komen. Door een vooruitstrevende sociale politiek, die de socialisten vroeger zelf nooit in werkelijk heid hebben kunnen omzetten, werd aan de verzuchtingen van de arbeiders tegemoet gekomen. De nominale en de werkelijke lonen werden verhoogd. De koopkracht van het loon werd gewaarborgd door de kop peling van de loonschalen aan het indexcijfer der kleinhandels prijzen. De verhoging van de sociale vergoedingen overtreft de stij ging van de levensduurte. Het levenspeil van de arbeider, vergeleken bij de toestand in 1939, kende een verhoging van 20%. Deze enkele losse punten bewij zen reeds de algemeenheid van de C.V.P.-politiek. Door het nastreven, van een algemene welvaart is de Christelijke Volkspartij er in ge slaagd in het land een gunstig kli maat te doen heersen. Het vertrou wen is teruggekeerd bij de mensen. Grote sociale geschillen hebben de binnenlandse rust niet verstoord. Niet altijd, v. as die taak gemakke lijk, al te dikwijls aanvaarden wij cieze verwezenlijking als een nor maal verschijnsel. Tegemoet komen aan de ver zuchtingen van al de standen, veronderstelt veel diplomatie, veel begrip en veel geduid. «Weldoen voor al de mensen», de volksspreuk zegt het zo tref fend, is zeer moeilijk. Wanneer men langs de Robert zevenjarig bestaan reeds naam en Niet het oog op haar belangrijke Vandiammelaan Koksijde-Dorp bin- vermaardheid verworven in de Ho- zending, mannen te vormen die be- nenkomt staat men plots voor het telwereld en zelfs ver daarbuiten, kwaam zullen zijn leidersposten in grote gebouw van het rustoord De directies van verscheidene grote het hotelbedrijf te bezetten, wordt «De Mijn», waar de Vrije Hoteliers- organisaties verlenen hun groeiende ook veel aandacht besteed aan de school sedert haar stichting in 1946 sympathie en steun. De bestuurder, studies, die bevatten talenkennis, is ondergebracht. E. H Avonture, de prefect, E. H. hoteladministratie en boekhouden, Deze school werd gesticht door Noterdaeme, en een vijftal leraars met daarnaast lessen in toeristische E. H. Berten, thans pastoor te Sij- spannen hun beste krachten in om aardrijkskunde, alimentatie, welle- sele, op verzoek van de Bisschop en de leerlingen voor te bereiden op vendheid, hygiëne, enz. Alsook drie met de medewerking van Senator een schone toekomst in het Hotel- halve dagen practijk per week, Burgemeester Van Buggenhout en bedrijf. waarbij onder de leiding van be de Hoteliersbond van de kust. De toelatingsvoorwaarden zijn 2 voegde specialisten, de leerlingen op Deze school heeft tijdens haar jaar lager middelbaar onderwijs. de hoogte gebracht worden in de geheimen van de gastronomie en klantenbediening. De school geeft 40 lesweken per jaar lopende over 4 jaren; 32 weken op school en 8 weken verplichte stage in verscheidene goed gekende hotels. De school zelf zorgt voor het plaatsen van haar stagiaires in goe de hotels. Het is vooral E. H. Noterdaeme die met dat moeilijke werk belast is. De vraag naar stagiaires overtreft thans het aanbod, een bewijs te meer dat men over de prestaties der leerlingen tevreden is Thans bedraagt het aantal leer lingen 79, zodat de school bijna te klein wordt. De leerlingen werken in twee groepen het 1° en 3" leer jaar en het 2° en 4e leerjaar. Aldus geschiedt er tussen het 2° en 3' jaar een grote overgang, daar de eerste twee jaren helpers zijn van de twee volgende jaren. In tegenstelling met vele andere beroepen waar er nergens een tekort is aan werk krachten is dit in de hotelwereld niet het geval daar zovele begerens waardige plaatsen op de leerlingen «De Mijn» te Koksij<le-Bad, het prachtig gebouw waar de bloelende van de Hoteliersschool te wachten. Hoteliersschool is ondergebracht. tzu vervolg blz. 2) s - - Y.Y' Y 5 De stemmige kapel in 1654 door Pastoor Reyphins opgericht, met fiet portaal waar verscheidene exemplaren van de mirakelschilderijen uit de jaren 1600 zijn bewaard. Inzet boven iinks: 't wonderbeeld van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid, dat gewoonlijk met een brede mantel is omgeven en op de grote feestdagen een kroon draagt van massief goud. Nog nr, zal in het leperse na- jes hun macabere dodendans had- kijkpost en was het doek gevallen gekaart worden over het Katte- den uitgevoerd, verscheen boven op over het folkloristisch gedeelte van feest uitgave 1954, want inzake de kleine vooruitstekende galerij, het Kattefeest. volkstoelbop werden alle records de stadsnar. Onmiddellijk kwam er Langzaam trok de menigte weg, geklopt. deining in de menigte, en aller be- terwijl het ons nu pas opviel hoe- Reeds bij het aanzetten van de gerige blikken waren nu gevestigd veel auto s er in de stratenig^ Kattestoet, zag het er naar uit dat op deze komische figuur, die zon- parkeerd waren, zelfs tot op grote het folkloristisch Katte - procesder schrik op zijn hoog balcon een afstand van het centrum, de belangstelling van de grote paar vinnige danspassen uitvoerde. DE PREMIEWINNAARS massa had gewekt. Het heerlijk len- Wanneer wij nu de Vijfhoek Neel pauj Beernaert Emmanuel, teweertj zet hier ook voor een poogden te overzien, zagen wij m Decock Louis (Poelkapelle), Van groot deel tussen. geen enkele richting een einde aan Halewyn Richard (Geluveld), De- Met de Harmonie Ypriana op de duizendkoppige menigte. caestecker Rog. (Poelkapelle), Tim- kop trok de hofhouding van de Ra nog eens goed zijn werkter- merman Charles, Six Guido, Van Graaf van Vlaanderen samen met rein overzien te hebben, begon de synghel Jozef (Bissegem), Debruy- Freia, de hoofdschuldige, begeleid nar de katjes naar beneden te wer- ne Gilbert (Lomme, Fr.), Vandevy- van de nodige kleine katjes, door pen. Telkens ingen een massa ar- vere Freddy, Devaere Luc (Hoog de straten. Menig toeschouwer wees men de lucht in om het premie- iede), Depoorter Pierre, Hauspy bij voorbaat naar de zak, die door jjnt te bemachtigen. De katjes wer- pauj venet Ivan (Poperinge), Van een dienaar van de stadsnar werd den letterlijk vaneen getrokken en denberghe Benoni, Herman Alfons, meegedragen, waarin de katjes sta- aidus werd op symbolische wijze Desmytter Jozef Beveren-IJzer), ken, die achteraf van de toren het vonnis, dat de heraut omgeroe- Lahousse Nestor (Waasten), Kina zouden geworpen worden. Onder pen had, uitgevoerd. Martha (Geluveld), Van Gheluwe het gekrijs en het gejank van de Nadat de grootste kat ook stuk- Maurice (Woumen), Vermeulen katjes, die door hun bewakers nau- ken vaneen" getrokken was, ver- Margriet (2). (Zonnebeke), Donck welijks in toom konden gehouden dween de nar van ziin hoge uit- Maurice, worden, kwam de stoet, na een grote rondgang door de stad te hebben gemaakt, terug op de Markt. Hier moesten de politie agenten zich meer dan schrap zet ten, met man en macht werkten zi-j om een doorgang te kunnen banen voor de stoet, die tussen een duizendkoppige menigte, naar het Stadhuis trok, en vandaar naar het verhoog vóór de Halletoren, waar de staf over het kattenge- spuis zou gebroken worden. Spijtig genoeg, was er voor die genen die dichtbij het verhoog geen plaatsje meer hadden kunnen be machtigen, niet zoveel te horen van hetgeen zich daar nu afspeel de, dit door het hels lawaai van de dichtbij staande vermakelijkhe den van de foor. Waar de politie meer dan de handen vol had om de menigte in toom te houden, kon zij deze 'inrichtingen niet meer ver wittigen met het spijtig gevolg dat de lawaaierige luidsprekers al les overstemden. Nadat, volgens het gebruikelijk ritueel, de kat tot ae strengste ,nr straf veroordeeld werd, eu de kat- De leuke groep van de katlenvangers op het lepers Kattefeest 19jt

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1