Anti-clericalisme is geen export-artikel H AT POPERINGE IEPER - WERVIK Het Egyptisch duel Naguib-Nasser 1 De aap komt uit de mouw! WEERWRAAK Bloedig familiedrama te Weveigem 24* leperse Handelsfoor Hoofdleiding der Waterleiding sprong lek fe Poperinge en zette de ganse Bertenplaats onder water 1 Pé VLAMYNGK in het voordeel van Nasser beslecht... maar voer hoelang, weten wij niet Blijft het Rode Kruis werkelijk paraat Stoffelijke schade vrij aanzienlijk SS JTSSJSSUS" J Baldadig echtgenoot verbrijzelt zijn vrouw het hoofd met ijzeren staaf li 12 BI*. Prijs 3,Fr. Hij hield een dag de wacht bij het lijk en zijn zoon meldde hem aan bij de politie van IS tot 21 April aanstaande onder de Hoge Bescherming van de Gouverneur der Provincie Westvlaandeien Met dc Paasdagen KUNSTCONCERTEN WANDEL- EN VOLKSCONCERTEN VERRASSINGEN vm Dat mogen hun Sclezers nist weten 2 I ET is stil en kalm. Is het niet te stil en te kalm We zijn toch in volle strijdperiode. Men zou de mensen toch warm kunnen krijgen voor of tegen de C.V.P. of een van de andere partijen Ge hoort ruit noch muit. We lezen dan hoe slecht het gaat in... Egypte en doen gerust voort. Die verkiezing Of ze van geen belang was Van geen belang We weten maar al te goed dat zij van buitengewoon belang is en toch heeft het den schijn of we er zelfs niet eens aan dachten. 'IEMAND wenst verandering Daar zit het hem En niemand wenst verandering omdat die verande ring... achteruitboeren zou betekenen. Ge hoort soms wel iemand die plots 'n aanval lanceert tegen de C.V.P... Ze waren te veel dit, of ze waren niet genoeg dat... Bij slot van rekening zijn de C.V.P.-ers en blijven ze van de besten. Laat de besten voortdoen. Van de oppositie-partijen kan men verstaan dat zij, na vier jaar, hunkeren om weer aan en in de regering te gera ken. En hebben ze zelfs geen programma, ambitie hebben ze altijd genoeg. Wat zou inderdaad wel het programma zijn van het liberaal, socialistisch en communistisch cartel in Limburg en Luxemburg Het enig punt waar de oppositie mee akkoord kan zijn is... anti-clericalisme, papenvreterij Hebben ze dat niet willen zien, die broddelpartijen die met een Vlaams of Christelijk etiketje het ook eens gaan proberen De mensen die op zulke lijsten staan en evengoed zij die op zulke lijst hun stem uitbrengen, stemmen tegen zich zelf. Al die stemmen zijn verloren en doen anders niets dan de kansen verhogen van die partijen die noch Vlaamsnoch Christelijk zijn. 't Is zo wat de eeuwige ziekte van Vlamin gen en Ieren; door hun dwaze verscheurdheid en koppigheid de kansen verkijken. NTUSSEN blijft het stil en kalm Naar mijn oordeel te stil en te kalm. Nee, ik wens niet dat we lawaai gaan maken op straat, of kilometers papier uitdelen. Maar we moeten over een paar dingen kunnen spreken met onze geburen, of met een vriend of met een van die men sen die beweren dat het hen niet kan schelen. Die soort van 't is al zak naar bezatze is nog niet uitgestorven. Over de SCHOLEN Minister Harmei deed meer voor de officiële scholen dan zijn liberale voorgangers. Maar Minister Harmei begon met de subsidiëring van het Vrij Middelbaar Onderwijs. Van gelijkheid is er nog in de verste verte geen sprakeAlzo is er door Harmei een nieuw Fonds gesticht van drie... milliard voor het bouwen en onderhoud van de officiële scholen. Daar leekt geen druppel van af voor het vrij onderwijs. Toch heeft Mr Buset, de grote voorzitter van de Socialistische Partij, verklaard We zullen het werk van Minister Harmei ongedaan maken. Er wordt anders een school-oorlog beloofd. Ouders die hun kinders sturen naar vrije middel bare of technische scholen weten op voorhand hoe alle... Belgen gelijk zul len zijn voor de wet. En zij, die nog rechtvaardigheidsgevoel hebben, al zijn ze absoluut niet voor een Christelijkonderwijs, weten wel dat school-oorlog een ramp betekent voor ons land. Dan is daar nog... CONGO Of gaat Congo ons niet aan De socialisten beweerden vroeger dat zij geen belang stelden in die kolonie. Dat was die tijd ge weet wel dat paters en nonnekes, dat een aantal dappere soldaten en enthoeveel avon turiers naar Congo trokken. Maar die tijd is voorbij. En nu De socialisten hebben uren aan een stuk gesproken tegen die overeenkomst tussen de Paus en ons land over de Kerkelijke Hiërarchie in Congo. Uit vrees hebben de liberalen zich onthouden bij de stemming. Ze hebben immers, na de verkiezing, nog de gelegenheid tegen te stemmen, wanneer dat voorstel voor de Senaat komt. Congoeen land met enorme toekomst; ook wel voor ons, indien wij verstand gebruiken. En dat zullen de socialisten niet doen. Nu kent ge wel Indo-China. De oorlog kost aan Frankrijk duizenden mensenlevens en enorm veel geld. Vietminh- of communistische troepen tegen de Vietnam- troepen, gesteund door de Fransen. Indo-China was een prachtige Franse Kolonie; nu is Indo-China lid van de Franse Unie Er waren in dit land reeds meer dan twee millioen katho lieken, meest uit de... lagere standen. Anti-clericalisme is geen export-artikel.Lang heeft Frankrijk zich aan die regel gehouden. Maar dat anti-clerica lisme brak toch door. Er werden... leke-scholen opgericht, eerst voor de betere standen. Zelfs kwamen afgestudeerden dan aan de universiteiten in Frankrijk. En nu zit Frankrijk met de gebakken peren... Ook de katholieke Indo-Chinezen zijn nationalisten, in die zin dat ze de onafhankelijkheid van hun land betrachten, maar blijven de Fransen steunen in hun strijd tegen de com munisten. In Congo kan hetzelfde spel worden gespeeld. Best doen we het vporbeeld van Frankrijk te overwegen... Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Dan zal Congo ons noch mensenlevens, noch enorm veel geld kosten, zo we van dit anti-clericalisme geen export-artikel maken Alleen de C. V. P. kan dat beletten 50" JAAR. Nr 14. ZATERDAG 3 APRIL I9f1 HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN - KORTRIJK VEURNE - NIEUWPOORT DIKSMUIDE Poperinge Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. -I NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDERElT1~-------- UITGAVE Postab. tot l-'55: België 102 fr. Andere landen: 4 fr. per week. De Egyptische comedie, die wel lig te Kaïro waar de opgewonden staan, en er absoluut nog geen eens tot een tragedie zou kunnen menigte het gebouw, waar de Raad spraak is van een herinrichting ontaarden kan beschouwd worden van State bijeenkwam, bestormde van het parlementair regime. Re- als een fijnzinnig spel, vol verras- en Sanhoery, adviseur van de Om- delijkerwijze had men kunnen ver- .i- i:ïfnyitnlinirrro nrl Tv» i c V» o rvrl.oltrfia wa r»Vi f.an Heit <rP« praal Nacrillh Hip wachten dat generaal Naguib. die ditmaal aan het kortste eind heeft ommige ogenblikken zelfs verma- in de hoofdstad lam gelegd door vervolg Wereldgebeurtenissen blz.9) sende wendingen in de intrigue, v/entelingsraad mishandelde, dat steeds spannend blijft en op Twee dagen lang werd het leven kelijk aandoet. Wat zijn nu de feiten Zoals wij een algemene staking. Koning Ibn Saoed, van Saoedie verleden week mededeelden, had Arabië, poogde gedurende verschil de Omwentelingsraad besloten dat binnen zeer afzienbare tijd het lende dagen de geschillen tussen generaal Naguib en kolonel Nasser parlementair regime in Egypte zou te doen buleggen, heringericht worden. Nadat bij Wanneer deze vorst vertrok uit middel van verkiezingen, een nieuw Kaïro viel generaal Naguib op het parlement zou verkozen zijn, zou vliegveld in zwijm. Nadat hij en- de Omwentelingsraad ontbonden kele versterkende inspuitingen ge worden. De inkt waarmede dit be- kregen had, woonde hij opnieuw richt wereldkundig werd gemaakt een vergadering bij van de Om- was nog niet droog, of reeds bleek wentelingsraad. Tijdens deze bij- het uit andere verwarde berichten dat deze zaak bijlange nog niet in kannen en kruiken was. De Om wentelingsraad vergaderde zonder eenkomst die doorging in zijn eigen huis. viel hij een tweede maal in zwijm. Ten slotte werd een einde ge- verpozen? met en zonder de minis- maakt aan alle geruchten door de ters, met en zonder generaal Na- publicatie van een officiële verkla- guib. Alhoewel het standrecht af- *- J ~J An gekondigd werd, was het zeer woe- ring, waarin gezegd werd dat de Omwentelingsraad zal blijven be- RODE KRUISDAGEN 1954: 28 MAART - 11 APRIL Bij elke gelegenheid hoort U alle belangrijke Plaatselijke Afde- neraal Nagufb'Vloerde op vriende^ rondom U vele slogans: lingen bestaan bestendige diensten hjke wijze._ Valt te bezien of het Het Rood Kruis staat paraat. die vlugge tussenkomst en snelle T/e„i0 coördinatie toelaten. rekenen S °P Dank zij zijn centrale en gewei- Welke Belg zou kunnen verklaren ^kl^„middellijk"matertee^ain- Krm3 n°0lt Zal gebracht wordeL. nodig hebben.' - Maar> zuU u zich afvragen, Is dit alles wel waar en kan waaruit bestaat de opdracht van het Rode Kruis werkelijk de be- het Rode Kruis in vredestijd? e De eenvoudige o„jo«»i.g hier- - onder zal U duidelijk aantonen, dat zodra er zich een ramp, on heil of ernstig ongeval voordoet, het Rode Kruis onmiddellijk de verschillende fazen van de nodige hulpactie kan verzekeren. Zijn Mobiele Hulpcolonnes zijn ter plaatse, klaar om op te treden, en zijn vele auto-ambulancedien sten staan ter beschikking van de bevolking. Op het Hoofdbestuur, ten zetel der Provinciale Comité's en in het hele land verspreid liggen, organiseert het Rode Kruis cursussen voor helper, ambu- lancier(ster) en familiale am bulancierster; buiten de 480 hulpposten, die langs de banen opgericht wer den, om eerste hulp aan de slachtoffers van ongevallen te verlenen en de 16 kustposten die zorgen voor de veiligheid der baders, nemen de Plaatse lijke Afdelingen van het Rode Kruis vrijwillig alle hulpdien sten op zich bij manifestaties van het openbaar leven (ten toonstellingen, troepenparade, sportmanifestaties, enz...); 32 bloedtransfusiecentra zoggen er voor dat zonder verwijl aan de zieken en gekwetsten het nodige bloed verstrekt wordt, dat kosteloos door de bloedge vers wordt geleverd; de sociale diensten trachten de hulpverlening aan zieken, ge kwetsten, vreemdelingen en be- hoeftigen, onder de meest ver scheidene vormen te vergemak kelijken; KOLONEL NASSER id ooi van de Egyptische revolutie, die tot hiertoe reeds tweemaal ge- derde maal niet op gewelddadige wijze zal gebeuren. De Socialisten zijn vin nig en kriewelen lijk dui vels in een wijwatervat. DE WONINGBOUW DE TAEYE met haar 100.000 wonin gen, zit hen lelijk in de neus. WE WETEN BEST WAAROM omdat dit, onder de vele andere, een der schoonste C.V.P.-verwezenlijjcingen is; omdat dit onze arbeiders en bedienden recht naar het hart gaat. Onze Socialisten weten maar a! te wel: een mens die in zijn eigen huis ge lukkig is, is voor het So cialisme verloren. ZO EXPLOITEREN ZE DE ARBEIDERS. Wij kunnen tellen 1 arbeider -j- 1 eigen huis -j- 1 tevreden hart Dat alles samen is het Nr van de C.V.P. De kiesstrijd woedt op zijn he vigste want de dag van de grote slag is nakend. Het is kurieus, om al die affiches en propagandablaadjes eens naast elkaar te zien en te vergelijken. Het is trouwens ook de methode van de verstandige mensen die zich niet gaarne katten in zakken laten opsolferen. Wat leren we uit al die prenten en epistels? Dat er maar één partij is die eerlijk haar gezicht mag tonen en niet benauwd moet zijn: de C.V.P. Zij heeft iets gedaan; haar blaadjes zijn daar slechts een opsomming van. Dit en dat en al dat andere, dat alles hebben we tijdens die vier jaar voor U verwezenlijkt. Aan thans te beslissen of ge die mensen die het vier jaar lang niet bij woorden lieten maar da den stelden terug uw vertrouwen zult schenken of als ge ondank baar en onverstandig zult ziin. Alleen de C.V.P. kan positieve taal spreken omdat ze iets opge bouwd heeft. En de anderen? We hebben tot nog toe niet veel ge hoord of gez'en van de liberalen. Een paar ciiferkens vier, enkele schuchtere aan plakbrief ies; met propagandaschriften zijn ze maar gierig. We zullen niet veel doen zei me een blauwe voorman, we heb ben trouwens geen geld voor de propaganda! Zo! Dus hebben de liberalen on geveer niets meer: geen verwezen lijkingen, geen geld, geen princi- pen en weinig of geen kiezers. De socialisten maken meer ge rucht maar ge moet niet zeer op merkzaam zijn om te zien dat het een loos alarm is, een hol getrom mel. Slaan op een ezelsvel veroor- De dader Maurice Vanwalieghem Een bloedig familiedrama, dat rich In de vroege morgenuren van Dinsdag 30 Maart te We veigem afspeelde, doch dat pas In de avonduren bekend geraak te, heeft deze gemeente in rep en roer gebracht. Alsof het een alledaags feit betrof, verhaalde Maurice Van walieghem aan zijn zoon Willy, toen deze even na 18 uur van zijn werk thuis kwam: «Ik heb mijn vrouw dood geslagen, ga het maar aan de politiecommis saris zeggen». Een kwartier later waren beide in de slaapkamer der echtgenoten Vanwalieghem - Saelens, waar de moordenaar rustig aan het tafeltje bij het raam ging zitten. Voor hem stond een ledige fles cognac en de foto van zijn eerste vrouw. De zoon zag dan pas het lijk van de vermoorde naast het bed liggen, doch vluchtte als een waanzinni ge weg om zicli naar politiecom missaris Vandenbroucke te bege ven. Korte tijd later verliet de moordenaar het huis der misdaad om gedwee de politiemannen te volgen die hem in verzekerde bewaring stelden. Het slachtoffer Zoë Saelens EEN BLOEDIG TONEEL Nog dezelfde avond was het parket van Iiortrijk ter plaatse om in de woning Kozakstraat 96, te Weveigem, waar het bloedig 7.000 m2 oppervlakte METAAL TEXTIEL - MEUBELEN HUISHOUDARTI KELEN KUNSTAMBACHTEN VOEDING BOUW LANDBOUW ZIJN DE NIJVERHEDEN DIE ER AAN DEELNEMEN. Woensdag 21 April: LANDBOUWDAG Grote Provinciale Prijskamp voor Varkens. drama zich afspeelde, de eerste vaststellingen te doen. De sporen van de misdaad wa ren onopvallend. Naast het bed lag het lijk van Zoë Saelens, geboren te Aalbeke op 7-3-1896, zorgvuldig met kledingsstukken bedekt. Een met bloed doordrenkte dweil be wees dat de moordenaar de bloed sporen zorgvuldig van de vloer verwijderd had. Een eerste vaststelling wees er op dat het hoofd der vrouw met een stomp voorwerp verbrijzeld werd. In het politiecommissariaat on derwierp men de moordenaar aan een eerste ondervraging en alhoe wel de man erg onder de invloed van drank was, scheen hij toch nog goed te beseffen wat er gebeurd was. De Woensdagmorgen ver strekte hij verdere bijzonderheden, zodat men er stilaan in slaagde het gebeuren terug samen te stel len. SLECHTE VERSTANDHOUDING ïn het gezin Maurice Vanwalie ghem - Zoë Saelens heerste sedert verschillende jaren een slechte verstandhouding. Maurice Vanwalieghem verloor zijn eerste vrouw, Martha Seyn- naeve, toen deze in 1944 om het le ven kwam bij het bombardement der spinnerij te Tourcoing, waar zij werkzaam was. Ook de echtge noot van Zoë Saelens, Emiel Kindt, kwam tijdens hetzelfde bombardement om het leven. Een jaar later, op 11 Mei 1945 trad Van walieghem, die twee kinderen had, in het huwelijk met Zoë Saelens. Zij betrokken een nette woning. Waar het eerst zeer goed scheen te gaan in dit nieuw gezin, raakte de goede verstandhouding stilaan zoek want Vanwalieghem dronk veel en herhaaldelijk kwam het tot scènes. Zoë Saelens had inderdaad wat geld gedeponeerd op haar naam en Vanwalieghem had lie ver dat hij daar kon over beschik ken. Niemand durfde echter vermoe den dat dit eens tot een bloedige ontknoping zou komen. DE MOORD Dinsdagmorgen was Vanwalie ghem vroeg opgestaan om zich met de autobus van 5.45 u. naar zijn werk te Tourcoing te bege ven. De 26-jarige Noël, die nog bij zijn ouders thuis is en in de- iZle vervolg blz. 7) Een ramp zonder voorgaande heeft Poperinge geteisterd in de stelden de twee mannen vast dat nacht van Woensdag op Donderdag jl. Het was een van die stille, slui- zij in een plas sterk opborrelend pende rampen waarvan weinig inwoners der stad zich bewust waren. JVjeJP hkn Het was inderdaad in voile nacht dat het onheil losbarstte. Een over- a nrif^pïikel.s reikte en haast- grote massa water overspoelde in klutsende golven de Bertenplaats ten zlch L verzijde van de Pe- en de aanpalende straten. perstraat te bereiken. Ditmaal was het niet de Vleterbeek, de beroemde Poperingse Met moeite waren zij aan de vaart, die buiten haar oevers trad zoals op 1 Mei 1925 gebeurde nadat overkant of zij werden opgeschrikt toen urenlang de regen als een stortvloed over de stad neersloeg. Neen, door het bruisende water dat plots de overstroming, die de omvang van een ware ramp zou aannemen, als een schuimende zuil in de werd ditmaal veroorzaakt door de waterleiding die tijdens de jongste maanden in de stad werd aangelegd. Rond drie uur in «Ie morgen riep de telefoon ons naar de plaats van het onheil. Wat wij daar zagen grenst aan het ongelooflijkfe water, niets dan water. A Doch laat ons eerst het verhaal geven van tweè ooggetuigen die het zagen beginnen. hoogte spoot. Er was geen twij fel mogelijk, dat er zich juist op dat punt een zware breuk had voorgedaan aan de hoofdader der waterleiding. Vermoedelijk had zich een grondverzakking voorge daan ondier de buizen der water leiding met het noodlottig gevolg dat de buizen uit elkaar gerukt Zij verhaalden ons hoe zij rond werden, middernacht de Katholieke Kring Men kan begrijpen dat mensen verlaten hadden, onbewust van het- die op het onverwacht dergelijk EEN WARE RAMP Wij troffen deze twee mannen hooggelegen ^ebouwvooSa^in^e ^"zij"15üden:"tè".zïen 'krijgen, schouwspel ^oor t ogen^krijgen jo - de dienst voor uitlening van Bo^SHenes'trfat iuL/TerdeBah- Het tweetal begaf zich in de rich' ?aar £iet dadel«| wete£ 5a^ge; ™?ae^Tk]UdL7ew^euBaSj ting der Boeschepestraat. tVmen^fa^ materieel voor het comfort en de verzorging van de thuisver- zorgde zieke in huur of in leen te geven (luchtkussens, injec tiespuiten, krukken, stokken, ruggesteunen, rolstoelen, enz.) Deze staat kosteloos ter be schikking van alle behoeftige families; het Rode Kruis verleent een morele steun aan gehospitali seerde zieken, dank zij de zie kenhuisbibliotheken en de Wel fare in de ziekenhuizen, 51 zie kenhuisbibliotheken werden in de burgerlijke en militaire zie kenhuizen van het land geïn stalleerd: 350 vrijwillige ver- deeisters verzekeren elk jaar de bedeling van bij de 500000 boeken. Buiten de lectuur ver strekt Welfare nog een andere ontspanning, door zieken heel eenvoudige handenarbeid aan te leren. De jeugd schaart zich hierbij onder de leuze Dienen en vormt het Jeugd Rode Kruis. Zij dient door voor haar eigen gezondheid te zorgen en aan de anderen te leren dit te doen; door kontakt op te nemen met de kinderen van alle landen om een welwillende vriendschapsketen om de hele we reld te smeden. En overal, in al de Rode Kruis- diensten heerst de volmaakste geest van toewijding en opoffering. Zoals U ziet, kan U dus volledig vertrouwen stellen in het Rode Kruis. minuten verloren voor men er aan dacht de overheidsdienst-en te ver wittigen, en het duurde daarbij gevlucht voor het water. Weemoe- Aan het kruispunt waar de De- aig blikten zij naar de grauwe ken De Bolaan en de Peperstraat massa die zich tot dicht bij hun op de Bertenplaats uitkomen, juist pgg"he*êi ^Jat tijd è*=r"men "gezien voeten uitstrekte. waar zij de stoep moesten verlaten vroege morgenuur, deze men sen effectief bereiken kon. En ondertussen overspoelde een niets ontziende vloed gans de Ber tenplaats en omgeving. Het water drong in de kelders en in het ge lijkvloers der woningen binnen en nog steeds was niemand zich be wust van hetgeen buiten gebeur de. Iedereen sliep rustig of er niets gebeurde. Pas nadat het vernielend element gedurende ruim twee uren vrije loop had slaagde men erin aan het kruispunt van Rekhof en Ieper straat de hoofdkraan te sluiten. In de vroege morgenuren bood het getroffen stadsgedeelte een treurige aanblik. Een pasteibakker die zich nog van niets bewust was en van uit een venster der verdieping het hoofd even buiten het raam stak, zag tot zijn grote verwondering taartjes en pronkgebak op hst water drijven. De man dacht nog te dromen want dat water was er toch vorige avond niet. Doch toen hii wel degelijk zijn eigen gebak erkende, besefte hij maar al te goed dat de vloed zijn winkel een voudigweg had leeggespoeld. In een sigarenwinkel was het al even erg gesteld. Ganse dozen si- Be overheden brengen een bezoek aan het geteisterd stadsgedeelte, garen dobberden als bootjes op het Vooraan in het bootje b m rkt men dhr Stadssecretaris, dhr G. Ver- water en dreven met de stroom straete, achteraan dhr J. Roffiaen, Schepen van Openbare Werken. Men z'et in de acht rrgrond hoe het water reikte tot aan de Sint- Bcrtinuskerk, die met moeite aan overstroming ontsnapte. zaakt groot lawaai maar, draal en keer het zoals ge wilt, het blijft een pover genot voor de luiste raars. Wat hebben de socialisten ge daan? Op welke plakbrieven kunt ge dat lezen en in welke strooi briefjes staat het gedrukt? Blaf fen en bijten naar de C.V.P., dat wel! Dat in overvloed! En vage beloften ook maar... daden!!! Zie, ze zouden bijvoorbeeld kun nen vertellen dat ze een paar keer het land overhoop gezet hebben met hun straatrevoluties; dat ze vier jaar lang gelijk brutale vle gels de parlementaire zittingen verstoord hebben en de welvaart van het land geremd... Maar dat ziin weinig propere daden waar aan ze de mensen liever niet herinneren. Omdat ze toch iets moeten vertellen aan hun vrienden en diegenen die ze zouden willen veroveren trekken ze dan maar van leer tegen diegenen die vier iaar lang een regen van weldaden over de bevolking lieten neerko men en in sommige gevallen dc moed hadden onsympathieke maat regelen te treffen voor het volks belang Om hun argumenten kracht bij te zetten kruiden ze hun proza met scherpe aantiigingen en vér- wijten. Lieg maar op... er blijft toch altijd iets van over en de mensen zijn dom genoeg om te willen bedrogen worden! Gelukkig dat ons volk van gis teren niet is. Als de socialisten willen lukken dan moeten ze be ginnen met ons gezond verstand te verdoven. Zeggen dat de socialisten hele maal geen programma meer heb ben ware wel een beetje overdre ven. Ze hebben er wel een en dat het fameus is zult ge bemerken asn een ven de puntjes die ik er wil uit toelichten, hun schoolpro gramma nl. dat ze zinnens zijn door te voeren als ze terug aan het bewind komen. Het gehele programma werd door Buset kern achtig maar schaamteloos uitge drukt in vijf woorden: De weer wraak van de officiële school! Weerwraak? Waarom? Omdat de officiële scholen achteruit ge stoken werden? Helemaal niet! Maar omdat het. jarenlange on recht de vrije scholen en de ka tholieke mensen aangedaan ten dele goedgemaakt werd door Mi nister Harmei. Ziet U, de socialis ten zijn voor de vrijheid meer voor de vrijheid gelijk zij ze dic teren. Met het schijnheiligste ge zicht van de wereld zullen ze toe geven dat het de ouders toege'a- ten is de katholieke school voor hun kinderen te kiezen. Maar on der 't gestook van de goddeloze vrijmetselarij waartoe hun leiders behoren eisen ze dat die vaders en moeders hun katholiek ondcr- wiis volledig zelf bekostigen ter- wiil ze terzelverti'jd ook nog zware belastingen mogen betalen voor het onderhoud van de neutrale scholen waarvoor de socialisten geweldig propaganda voeren daar ze een levensovertuiging, meege ven die minstens godsdienstover- schillig is. (Zie vervolg blz. 2) DE RODE VLAG RECHTOVER DE KERK TE HARELBEKE ff et zal menigeen verwon derd hebben dat aldaar aan een burgershuis de rode vlag hangt. Deze eigendom werd ver kocht aan een zekere heer B. uit. Vlamertingevoor eigen gebruik. De akt werd op zijn naam verleden en hij heeft ook de registratie- en nota riële rechten betaald. Onmiddellijk daarop ech ter heeft hij deze eigendom verkocht aan de socialistische centrale wit Gent, zodat op nieuw registratie- en notarië le rechten moesten worden betaald. Het is een klassieke truc waarop de socialisten aan hun gebouwen geraken. Zij schij nen echter veel geld te be zitten, daar zii niet, omzien naar een dubbele kostelijke registratie en dubbele nota riële rechten. %- Liberalen en Socialisten bekampen hier in onze gewesten elkaar... en sparen de scheldwoorden niet,... maar in Limburg en Luxemburg zijn ze het roerend eens om de «hogere» belangen. Hier zijn ze niettegen de godsdienst, daar echter huilen ze samen met de communisten tegen al wat godsdienst en geloof is. In het goede Westvlaanderen mag niemand dat weten... ze zwijgen dit dood in hun Kiesmani- festen. Buset. Devèze en Lallemand echter hebben het ginder verkorven en met de Oostenwind is het schandige triumviraat naar hier overgewaaid. Zo zien we ze in hun ware gedaante... ontdaan van hun komedianteninasker en schijnheilig - heid omwille van dc stemvan de onwetende. mee in de richting van het Colle ge waar zij langs de keldergaten binnen dreven. Pakjes sigaretten, eveneens meegesleurd, werden naar de speelplaats der lagere afdeling meegesleurd en enkele drongen door tot de speelplaats der 'hogere afdeling. In een stoffenwinkel aldaar ge legen werd veel schade aangericht. Een ganse bestelling was juist de avond voordien binnengekomen en lag nog ingepakt op de vloer. De 3 a 4 onderste stukken stof waren gans met slijkerig water doordron gen, gelukkig was geen enkele te kening der stof dooreengelopen, zodat wellicht, na schoonmaak, de stoffen nog bij een eerstvolgende gelegenheid zullen kunnen ais «solde» verkocht worden. Wie het meest van al geërgerd was met deze onverwachte water toeloop was ongetwijfeld de uïtba- (Zle vervolg blz. 7) LIBERALEN DOEN ELKAAR DE DUIVEL AAN TE OOSTENDE Zoals wij reeds mededeelden werd te Oostende een tweede libe rale lijst ingediend. Op kop fun geert dhr Vandenberghe. Dhr Van Glabfaeke, kopman van de eerste liberale lijst, die blijkbaar met de schrik op het lijf zit dat hij het quorum niet meer zal halen, heeft het nodig geoordeeld, op verschil lende politieke meetings te verkla ren dat de zaak van dhr Vanden berghe onder sekwester staat. Deze laatste verstond het echter zoniet en heeft een proces inge spannen tegen dhr Van Glabbeke, wiens parlementaire onschendbaar heid voor het ogenblik opgeheven is. Dit blauw intermezzo zorgt voor de komische noot in het soms zo zwaarwichtig verkiezingsdebat. Wie zegde het ook weer dsf het slechts mooi weer is als de lucht blauw is? Wellicht worden daar te Oosten de nog blauwe ogen uitgedeeld. Een algemeen beeld der overstroming die het uitzicht der Bertenplaats «rojKüa veranderde. De foto werd genomen vanaf de Deken De Bolaan, - ?*9, MUS

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1