STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS M. d'Andrimont. 't Is alleenlijk om te laten weten dat ik, eenstemmig met mijne achtbare vrienden van Verviers, van gedacht ben een amendement neêr te leggen,ten einde rechten te doen stemmen op den invoer van vreemde kaas. Geroep op verschülige banken.) M. Cornesse. 'tlseene gekkernij. M. d'Andrimont. M. Cornesse, die mijn amendement voor eene gekkernij neemt, zou de eerste zijn om hetzelve bij te treden, hadde hij nog de eer het arrondissement Ver viers te vertegenwoordigen... Mijnheeren, de Hervesche kaas... Menigvuldige stemmen. De dagorde M. d'Andrimont. Nog eene minuut, als 't u belieft. Ik zei dan dat de Hervesche kaas... Dezelfde stemmen. Genoeg! genoeg! de dagorde! M. de Voorzitter. M. d'Andrimont,.. M. d'Andrimont. Dat ongeduld ver wondert mij. Ik meen wel, als ik hieraan 't land kom toonen, hoe groot de nood eener nijverheid is die eertijds de roem van België uitmaakte... (Algemeen gelach.) M. Loslever. De Hervesche kaas is verre en bij gekend, Mijnheeren. M. Dumont. Men riekt hem van verre ook. (Nieuw gelach M. d'Andrimont. Uwe ossen en uwe kalvers rieken die ook goed? Kr is hier geen kwestie te weten,wat er goed of slecht riekt. Ik zei dus, Mijnheeren, dat wij letterlijk overrompeld zijn van vreemie kazen, onder andere van Chester, van... Menigvuldige stemmen. Genoeg! ge noeg! M. de Voorzitter. M. d'Andrimont, ik ben verplicht u voor de tweede maal tot de orde te roepen... M. d'Andrimont. Ik zal zwijgen, M. de Voorzitter. M. de Voorzitter. Ik twijfel niet of wij zijnt'akkoord het voorstel van M. Dumont en consoorten naar. M. Thibaut. lk zou willen... Teehens van ongeduld.) M. de Voorzitter.Wat zoudt gij willen, M. Thibaut? M. Thibaut. Wij hebben hier vandaag al rechten hooren vragen op 't vreemd bier, de vreemde oesters en de vreemde kaas, en ik kom er vragen op de vreemde bonbons, ten einde de Dinantsche koeken te bescher men, want sedert die engeische mededinging is de handel van Dinantsche koeken geheel om zeep. (Algemeene uitroeping M. de Voorzitter. M. Thibaut... M. Thibaut.De Huizen Peek en Freand, Huntley en Palmers bijzonderlijk, hebben ons vaderlandsch gebak bijna geheel ten on der gebracht, en als wij ons niet verhaasten inkomrechten te stemmen op die vreemde bonbons... Van alle kanten. Genoeg! genoeg! de dagorde! M. de Voorzitter. M. Thibaut... M. Thibaut (hevig). Maar 'k ben over tuigd dat de Kamer niet zal gedoogen dat de vreemde ons het brood betwiste. M. de Zêrézo. De koeke, wilt gij zeker zeggen? (Gelach.) M. Thibaut (heviger).-— Dat gelach is eene echte onbeschoftheid; het is ongeoorloofd, als men de nuttigste, de belangrijkste, de noodigste dingen voorstelt, dat men onthaald wordt met geroep en gelach. (Gelach links.) M. de Voorzitter. Ik verzoek de stil zwijgendheid en den spreker niet te onder breken. M. Thibaut (met weerdigheid). 't Is nutteloos, M. de Voorzitter, ik verzaak aan 't woord maar ik verklaar van nu af dat ik al mijne middelen behoud, al mijne rechten, om later een zulkdanig amendement voor te stellen en de bespreking te vragen. M. de Voorzitter (hevig). Het ontwerp van M. Dumont is naar eene bijzondere Com missie gezonden... (zachtjes) eindelijk!!'. (luider) De dagorde. Van alle kanten. Tot morgen, tot morgen! De zitting wordt ten 5ure gesloten Hoe men klerikale gazetten gelooven moet. Over eenige weken beschuldigden de k.k. blaadjes de fransche troepen, van de moor- derijen op de Christenen in den Annam niet belet te hebben. Dat het fransche leger om die reden met alle woede aangevallen werd, kan men gemakkelijk begrijpen. Maar hoe de kaarten draaien! De ultramontaansche Courrier de Bruxelles schreef over eenige dagen dat de Christenen, die in zekere plaats belegerd wierden en er geen schoon vooruit zicht te wachten hadden, zoo verheugd wa- 1 ren over de aankomstderFranschen, hunne bevrijders en beschermers Hoe verstaat ge dat? Wat over drie weken zwart was, is nu wit! 't Is gelijk met de veranderlijkheid an het weèr, en met die van dekwak- lvers. Uit Gent. BevolkingGent is eene Vlaamsche stad; dit bewijzen genoeg de cijfers der Vlaamsch- en Franschsprekende bevolking. Volgens de laatste optelling van 1880 waren er te Gent 101.191 inwoners, die alleen Vlaamsch spraken, tegen 2.332, die alleen fransch kenden, en 20.138 spraken de beide talen. Er zijn dus in Gent meer dan honderd duizend personen, die geen fransch kennen, en alles bijeen meer dan honderd twintig dui zend die Vlaamsch spreken. En hoeveel die geen vlaamsch spreken? slechts 2.333 Men ziet dat er in Vlaanderen's oude hoofd stad nog veel te verfranschen valt door de franskiljons; ze zullen 't ook niet beginnen! Volksonderwijs. Over eenige weken, ter gelegenheid der benaming van zekeren heer Machiels, een onderwijzer met God, als kantonale school opziener te Oostende, sprak de Brugsche Beiaard, van de schoolboekjes door dien geleerden man opgesteld en deelde zijne lezers eenige vraagstukken mede, welke in de klerikale scholen opgegeven zijn. Naar het schijnt heeft iedereen de keus dier vraagstukken bewonderd. Daarom,zegt onze confrater, hebben wij het geradig gevonden hier ook nog eenige vraagstukken neer te schrijven, die voor eenen nieuwen druk van Machiel's rekenboekje allerbest zouden te pas komen. Zooals de lezer zien zal, blijven wij geheel in den kring waar de reeds opge- gevene vraagstukken gezocht zijn en wij denken dat het, zelfs voor ouders, nuttig zou zijn de oplossing eens te beproeven I. Een zeer kristelijk kind uit eene katho lieke school betaalt wekelijks 5 centiemen voor de Heilige Kindsheid en 2 centiemen voor elk der volgende goede werken; O. L. Vrouwe van de Capucienen, de zieltjes, O. L. Vrouwe van de zeven weeën, de goede dood, het H. Hart van Jesus, het H. Hart van Maria, de Roozekrans, de H. Joseph en de Voortplanting des Geloofs. Hoeveel maakt dat te samen: 1° per week 2° per maand; 3° per jaar? II. Als de vader van dat kind fr. 1-25 daags wint, hoeveel dagen moet hij jaarlijks arbei den voor de goede werken van zijn kind? III. In een dorp B brengen de bussen, schalen en broederschappen jaarlijks 2570 fr. op. Als de katholieke school 4200 fr. noodig heeft, hoeveel moet er dan nog ge schooid worden? IV. Fen broaderken van liefde wordt door onrechtvaardige rechters veroórdeeld voor aanslag op de zeden tot1° 4 straffen van 1 maand gevang en 100 franks boet, 2" tot 31 straffen van 8 dagen gevang en 26 fr. boet3° tot 5 jaren dwangarbeid. Hoe lang moet die onschuldige martelaar in hot ge vang blijven en hoeveel boet heeft hij te betalen? V. Als het Wettelijk tarief 96 fr. bepaalt voor eenen begraafnisdienst en dat de kerk fabriek 765 fr. rekent, hoeveel moet dan in bisschoppelijke kas gestort worden? VI. Eene zeer godvruchtige oude dochter bezit een fortuin van 83000 fr. Als de erfge namen maar 7000 fr. te deelen vinden,hoeveel heeft de eerwaarde pater biechtvader dan voor goede werken medegenomen? VII. In eene stad van Vlaanderen zijn 24 kloosters, die dooreengerekend elk 37 perso nen tellen. Als al die menschen van de open bare liefdadigheid leven en elk 2 fr. daags kosten, hoeveel moet de stad jaarlijks voor die ledigloopers opbrengen Gemeenteraad van IJperen. Zitting van Zaterdag 26 December 1885. Zijn tegenwoordig: De heeren Vanheule, Bossaert, Leleup, Soenen, Cornette, Brun- faut. Beaucourt, Gaimant, Vermeulen, Pou- paert, Van Alleynnes, Verschaeve en Van Daele. Na de lezing van 't verslag, verzoekt de raadsheer Gaimant, bij ordevoorstel, den Schepenraad, van in 't kort de commissie der muziekschool bijêen te roepen. Aan deze vraag zal er recht gedaan zijn. De heer Carton, Voorzitter der Lanbouw- Associatie, vraagt dat de stad een stuk grond van ongeveer vijf en twintig aren ter be schikking stelle van die maatschappij om er teeltproeven op te doen. Deze vraag is door verscheidene leden hevig en ernstig ondersteund en de Raad, gezien de diensten door de Associatie sedert 35 jaren bewezen, machtigt den Schepen- raad hem kostelo.os het genot van een stuk grond, bij de stad gelegen, af te staan. De heer Burgemeester herinnert dat de Raad, in zitting van 21 November 11., aan de keus der Bestendige Deputatie, voor het vervullen van het mandaat van lid der Com missie van het Leerwerkhuis, den heer De- ceuninck-Wyckhuyse voorgesteld heeft, een nijveraar, die naar de meening van alle vakmannen, daartoe de noodige kennis be zit en van wie men wezentlijke diensten verwachten mocht. De Bestendige Deputatie heeft boven den achtbaren heer Deceuninck eenen heer.... René Begerem verkozen, die zoo klerikaal is als onwetend in alles wat betrek heeft op het vervaardigen van linnen- en katoenen stoffen. Natuurlijk. Er was behoefte aan eenen bankier, men nam eenen dansmeester. De Raad keurt de plannen goed door stads bouwmeester geteekend voor het maken van deuren, die aan den gelijkvloers onzer Hal len te plaatsen zijn (onder den toren en langs de zijde der Hallestraat. De plannen zullen aan de commissie der monumenten moeten onderworpen worden. De rekeningen van ons gewezen atheneum (3 eerste trimesters 1884), van het stadscol- legie (4" trimester 18841 en de begrootingen der middelbare school en van 't stadscollegle voor 1886, doen geene enkele opmerkirJr„ maken en zijn goedgekeurd behoudens be^ krachtiging door de hoogere overheid. Verkooping van boomen, groeiende op stadseigendommen, gehouden door den heer Hof, deurwaarder. Opbrengst fr. 4341.00 Schatting fr. 3810.00 Verschil in meer fr. 531.00 De Bestuurraad der Godshuizen vraagt om eene groote hoeveelheid boomen, buiten- groei, kreupelhout, enz., enz. te mogen openbaarlijk verkoopen. Gunstig onthaald. De Raad stelt de lijsten vast der behoef tige kinderen, die recht hebben aan kosteloos onderwijs. De heer Burgemeester doet op merken dat het hier enkel eenen pleegvorm geldt, daar het kosteloos onderwijs te IJpe ren sedert verscheidene jaren bestaat. De autaar- en ruitplannen en teekeningen, die de kapel van O. V. van Thuine in de St. Maartenskerk moeten versieren, geven tot geene opmerkingen aanleiding. Zij zullen aan de Koninklijke Commissie der monu menten behandigd worden. De uitgaven zullen, zooals men weet, ge dekt zijn door de erfgifte van 10,000 fr., door wijlen M. Aiph. Vandenpeereboom, aan de kerkfabriek van St. Maartens nagelaten. De rekeningen van 1884 der liefdadig- heidsbesturen zijn aan de tweede Commis sie voor onderzoek en verslag verzonden. Terwijl er van Godshuizen sprake is,roept de Raadsheer Vermeulen-De Coene de aan dacht van den Schepenraad op de in stad rondgestrooide geruchten, volgens welke de jongens der weezenschool mishandeld en slecht gevoed zouden zijn. Ik vraag of er onderzoek gedaan is ge weest en zoo ja, wat er de uitslag van was. Na eenige uitleggingen van den heer Voor zitter, weidt de Raadsheer Van Daele, lid der Godshuizen Commissie, breedvoerig uit over de feiten die door het onderzoek, welk de Commissie geopend heeft, aan den dag kwamen. Zij kunnen in twee woorden vervat wor den. Drie of vier weêrspannige en onverbeter lijke weesjongens (waar vindt men er geen), die de zoetheden van 't oude regiem bejam merden en zich niet wel bevonden bij het streng en terzelvertijd vaderlijk bestuur van den nieuwen heer bestuurder De Neus, heb ben het goed gevonden hunne kleine makkers op te maken en zoo links en rechts eenige centen ingezameld, en deze aan een genaam- den Dem.... besteld, hem belastende met het sturen van een beklaagschrift aan de Bestu rende Commissie. Volgens het zeggen der jonge muitelingen was het voedsel niets waard; liet was ontoe reikend, slecht gereed gemaakt, enz., enz. Bij de ondervraging hebben zij allen moe ten bekennen dat het enkel ingebeelde grie ven waren en dat zij ze alle uitgevonden hadden met de hoop uit de school wegge zonden te worden. Die hoop is niet teleurgesteld geweest, want in dezelfde zitting is een der opstokers, in 't bijwezen van al de weezen, uit het ge sticht gejaagd geweest. Eenige dagen later onderging een andere leider hetzelfde lot en, sinds dien, heeft het weezenhuis zijn gewoonlijk uitzicht her nomen. De Commissie heelt daarbij vastgesteld dat het gesticht zoo goed gehouden is als een huis vau dat slach het zijn kan en dat het bestuur onder geen opzicht te wenschen laat. len zes uie heelt de Raad zich in geheime zitting gesteld De zaak der Weezenschool. Verscheidene dagbladen hebben gehandeld over zeker feit, dat in onze Weezenschool heeft plaats gehad. Wij geven hierna de inlichtingen, welke wij over die zaak bekomen hebben. Sedert eenigen tijd had de Bestuurder te klagen over het gedrag van vier of vijf der oudste weezen, die onbeleefd en weder'span- nig waren, zelfs soms dronken ter school wederkeerden. De daders werden gestraft en zochten mid delen uit om zich te wreken. De moeder van een der kinderen kwam hen hierin ter hulp; haar jongen, die niet gaarne in het gesticht was, ging zich bij haar beklagen, deed haar gelooven dat hij eten te kort kreeg en vroeg om te huis te mogen blijven. De vrouw vertelde overal rond dat haat- kind,en bij gevolg de andere kinderen, slecht behandeld waren en zelfs geen voedsel ge noeg hadden. Zij beliep alles, ten einde een smeekschrift aan het Bestuur te doen opstellen. De wee zen betaalden daartoe, de eene 5, de andere 10 centiemen,meestal zonder te weten waar toe dit moest dienen. Het smeekschrift droeg geene handteekens, maar enkel de melding: uwe onderdanige weezen. De Bestuurder had intusschen kennis ge kregen van de handelingen, die onder de weezen plaats hadden, door tusschenkomst van een der kweekelingen, een ware onder danige wees, die geweigerd had zijn aandeel te betalen Een onderzoek werd door de Commissie geopend. De plichtigen zelf bekenden dat de kinderen onder geen opzicht te klagen hadden over de manier op welke men ze handelde en namelijk onder opzicht van voedsel. De Commissie nam aanstonds voorbeeldige maatregelen: de bijzonderste opstoker werd terstond, in tegenwoordigheid van al de weezen, weggezondeneen andere, met de zelfde straf bedreigd, werd eenige dagen na dien weggezonden, uit reden van weder- spannigheid ten opzichte der oversten. Ein delijk, de moeder, die de grillen van haren jongen voorts toegaf, kreeg hem terug in haar huis. Sedert is alles weder kalm. De Commissie heeft verscheidene kinderen ondervraagd en allen hebben bekend dat zij gelukkig zijn en dat de Bestuurder geheel wel met hen omgaat. Overigens, de weggezondene hebben ook bekend dat zij niet te klagen hadden over den Bestuurder. Men veronderstelt dat de weezen opge maakt zijn geweest door mannen,die de Com missie der Burgerlijke Godshuizen zoeken hatelijk te maken, en dat de klerikalen daar niet vreemd aan zijn. Schieting van Zondag 27 December. NAAR DE KARTONS. Hoog getal. Boedt Léon, 25 20 25 15 20 105 Deweerdt Charles, 25 15 10 25 20 95 Swekels Léon, 5 25 20 10 25 75 Laag getal. Butaye Arthur, 15 1 1 10 15 32 Podevyn, 5 5 10 15 1 36 Ligy Félix, 10 5 5 5 15 40 Schieting van Zondag 3 Januari. Hoog getal Froidure Rob. 20 25 25 20 25 115 Gelders Const. 25 20 25 20 20 110 Boedt Léon 25 20 25 20 20 110 Bogaert Alf. 20 25 15 20 25 105 Swekels Leon 20 20 25 15 25 105 Ligy Alb. 20 20 20 25 20 105 Koninklijke Maatschappij gevestigd in het Bronzen Hoofd Schieting van Maandag 21 December door den Constabel M. F. Merghelynck. NAAR DEN HOEPEL Vandermarliere, le hoog getal. Hennequin, 28 Laag getalDeweerdt. Ligy. GEWOON BLAZOEN. Pinteion F., len. Pinteion P., 2en. Vermeersch, 3en. Hoog getalMaillard, l"n. Bafcop, 2en. Schieting van Woensdag 23 December. Hoog getal. Deweerdt, 25 25 25 25 100 Laag getal. Pinteion, 2 6 11 10 AAN GEBODEN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2