VOORWERPEN Aan de Brouwers, KOOPDAG op Dinsdag 12 Januari 1886, MEUBILi-ï B E AANGIFTEN VOOR HET BROUWER! Schieting yan Maandag 23 Decamber. NAAR DE VOGELS. Hennequin Leon. Deweerdt Charles. Schieting van Maandag 4 Januari. GEWOON BLAZOEN. Prijzen aangeboden door M. Henri Ole. ln Prijs Bafcop H. 2n Pinlelon F. 3n Podevyn. 4n Deweerdt K. 5n Vermeulen H. 6n Liégeois Ed. Schieting van Woensdag 6 Januari. VERANDERLIJK BLASOEN. Hoog getal. Ducorney Karei. Laag getal. Pinteion Félix. P/laatschappij Concorde. Programma van het concert dat zal gege ven worden door het muziek van het korps Pompiers, op Dinsdag 12 Januari 1886, om 8 ure 's avonds. 1. Le Bleuet, marche, Labory. 2. Fest-Ouverture, Neibig. 3. La Mascotte, bouquet de mélodies, Audran. 5. Le Bal masqué, fantaisie, Verdi. 6. Fantaisie sur les Petits Mousquetaires Varney. 7. Galop, H. Weiss. Poperinghe. St. Jooris. Banket den heer hoofd man Vandelanotte opgedragen ter gelegen heid zijner vereering met het Burgerkruis. Naar wij vernomen hebben is het banket allerprachtigst geweest; doch bij gebrek aan inlichtingen kunnen wij er ons niet op uit breiden. Vlaamsehe Bond. Het was den Maandag 28" laatstleden, dansfeest vooraf- 1 gegaan van een uilbolspel voor Dames. Een b dertigtal schoone prijzen waren hen aange- hboden. te Om 9 ure begon men, op de aangename oonen van een zoet orkest, duchtig te flik- meeren. Wanneer het aanstaande Bondsbal, bezraagt mij een vriendelijk dametje? Zeker er et de kermis, hé onzt Dramatische Afdeeling, onder ken spreuk Kunst na arbeid. ■- 3° Januari. De vertooning gegeven in de groote concert zaal der Philharmonie, en bestaande uit: Lucie Didier, drama, en Broucke en zijne meid, blijspel, had een groot getal leden aangelokt. Het kon ook niet anders. Telkens die maatschappij, wiens ijver tot al wat beschaving en geestontwikkeling van een ieder gekend is, hare leden iets opdiend, mag uien zeker zijn dat de spijs lekker zijn zal; 'tis te zeggen dat alles behoorlijk en vier kant op zijne pootjes staan zal. Hier was het nogmaals het geval Lucie Didier, drama (van achter de bo- terkuip) werd kundig opgevoerd. Op samen hang en zelfs bijzonderheden viel er niets te zeggen. D'heer Monteyne (Paul Didier) was voortreffelijk en deftig in zijne rol. De too- neelkunst vond in hem een vurig liefhebber. P. De vos gaf de rol van den goedigen en simpelen Martin met veel talent. De antipa- tieke rol van Sarzanne was vertolkt door R. Vanden Broucke. Men kon niet anders dan eene zoo moeilijke taak, een volmaakten acteur toevertrouwen. Hij heeft ze meester lijk gespeeld. Vergeten wij den drolligen Champagne niet, die tamelijk wel door E. Duflou gegeven was. Wat nog te zeggen van Mev. Rans dat wij niet gezegd hebben. Zij is bepaald de lievelinge van het Pope- ringsch publiek. Wij wenschen haar uit gan- scher harte geluk over het talent met hetwelk zij die zware rol van Lucie voor droeg. De bevallige Julia Cuypers ver wierf ook welverdiendep bijval met hare romance en haar kluchtlied. Dit laatste vooral. Het hiet: Het geld. Ieder kreeg er een koddige knip in. De gebedenverkoopers bijzonderlijk; die geld heeft kan den hemel koopen, die er geen heeft kan naar den duivel loopen, enz. Hoe waar, hé Het blijspel, Broucke en zijne meid, heeft hartelijk doen lachen. De hoofdrol was toevertrouwd aan Vanden Broucke, en men mag zeggen dat hij er mede wegliep, alsof ze niets gewogen had. Voegen wij er bij dat hij goed door Mev. Rans bijgestaan was. Nog eens voor te eindigen, bravo, hartelijk bravo voor allen. B. Becelaere. Geen Zondag kan voorbijgaan zonder dat de preekstoel dreunt van het gebuis en ge druis,waarmede de herder zijne bedreigingen uitbrengt tegen al wie hem, zoowel in het tij delijk als in 't geestelijk bestuur der parochie, niet wil gehoorzamen. Geene zaligheid meer voor al dezen die de liberale bladen lezen; 1° omdat al de helden daden van de stadhuismannen, waarvan de Pastoor de Commandant is, daarin klaar uiteengedaan zijn; 2° omdat deze bladeren de oogen openen aan de inwoners van Becelae re, terwijl de Meenennaar ze met grove en stoute leugens tracht te misleiden. Waarom mag de adjudant ze lezen? Of heeft de majoor de zaligheid in zijne handen? Wat die stadhuismannen betreft, zij zijn niet beschaamd met hunne geschreven orders ter zitting te komen; en wanneer een lid der tegenzijde ze overtuigt van de onredelijkheid hunner voorstellen, zij .weten geen woordje te antwoorden, want zij kennen slechts 't bevel des Pastoors en vragen maar immer om er over te stemmen, ten einde de bespre king te doen staan. De waarheid kwetst de nieuwe raadsleden, wanneer verstandige raadsheeren naar het beloofde profijt vragen dat zij sedert hun bestuur bijgebracht heb ben. Het profijt, dat zij willen doen, is enkel uit wraak op de ambtenaars der gemeente, die van eenen pastoor niet willen behandeld zijn gelijk Pietje Kloosters zaliger memorie, die op zijne grijze haren wees van veront waardiging; ook willen zij nog profijt doen op eenvoudige, negocianten,die zij verhoogen in abonnement, terwijl zij winkeliers, zooals de weduwe Verh. en andere, die vele eigen dommen bezitten, minder doen betalen. Als hun wezentlijk profijt voorgesteld is, werpen zij het van kant als het niet kan die nen om de beurs te vullen van pastoors en kloosters of om de geestelijke wraak te vol doen. Wilt gij hier een bewijs van? Ziehier de vragen welke drie oude raadsleden in zit ting van 4n December laatst deden tot profijt der gemeente: 1° Waarom behoudt gij eene onbekwame meesteres voor 't handwerk aan 70 franks, aangezien de oude gediplomeerde hoofdon derwijzeres dit werk kosteloos moet doen? Dus eene verkwisting van 70 franks. 2° Waarom doet gij de betalende kinders uit de school jagen beneden de 6 jaar en bo ven de 14 jaar, aangezien dit rond de 200 franks schoolgeld kan opbrengen voor de gemeente? Dus een verlies voor de ge meente van 200 franks. 3° Weigert gij den schoolgang boven de 14 jaar misschien om de leerlingen uwer kalo- teschool, die boven de 14 jaar zijn, te doen boven kraaien? 4° Is het niet klaar dat gij partijdig te werk gaat met de kinders beneden de zes en boven de 14 jaar in de kaloteschool te aan- veerden en in de gemeenteschool niet? Of peist gij misschien dat de ouders der wegge zondene kinders deze naar uwe kalotescho- len zullen zenden? Gij zijt mis, mannetjes van stroo, die ouders lachen met uwen dwang en uwe valscliheden, die gij, onder den dek mantel van religie, wilt uitvoeren. Indien Christus, die goede man, op de wereld kwam, hij zou u met eene zweep uit den tempel jagen. Wij voegen hier nog eenige vragen bij, en wij hopen dat Trimoes-Antechrist (de ge miste aap volgens T. D.) ze in den Meenen naar en in zijne gewone laster- en leugentaal zal willen bezingen. Hoeveel trekt de gèmeentelijke inspecteur? Waarin bestaat zijne bediening? Moet hij aan onze meesters de welvoegelij kheid en de beleefdheid onderwijzen, of is hij aange steld om de kinders uit de gemeenteschool te jagen? - Waartoe is hij dan bekwaam? Hij kan geene geit helpen lammeren zonder dat het arme dier er den kraag bij laat; hij kan geen... maar wij willen het overige verzwij gen, want al zijne heldendaden zijn te on- noozel en te dom om hier vermeld te worden. Hij wil zoo hoog geleerd zijn, en hij wist nog niet tot dinsdag laatst dat zijne rechter hand moet ontbloot zijn om zijnen eed te mogen afleggen op den tribunaal. Ah! ah ah!!! wat schoone ezelachtige dommighe den!!!! De ongeleerdste koeiwachter van Be celaere zou voorzeker weten dat hij zijne piewanten moet afdoen om zijne vingers op te steken en bij God en zijn heiligen te zwee- ren de waarheid te zeggen. Nog eene vraag. Kan een persoon, die drie veroordeelingen twee voor beleedigende onrechtveerdige aanklaging en eene voor slagen, ondergaan heeft, zijne bediening van inspecteur voort uitoefenen? Onze school meesters hebben nog nooit het tribunaal van bij gezien, en men wil ze afstellen; waarom dan Carlos niet gedegradeerd, hij die nu niet waardig meer is de schoensnoeren van het armste kind der school te knoopen of te ont- knoopen! Zal de Bestendige Deputatie niet d'office moeten beslissen? Of zou zij in zulke zaak in appel niet moeten gaan bij minister Thonis- sen, ja zelfs bij Zijne Majesteit den Koning? Antechrist, wij verwachten uwe antwoor den. Wij hebben het eerste proces verschoven tot na de uitspraak van den rechtbank, om dat niemand ons van partijdigheid zoude kunnen beschuldigen. Daar de zaak op nieuw uitgesteld is.tot den 1§'Januari aanstaande, kunnen wij niet meer zwijgen. Wij weten dat een advokaat moet trach ten wit te maken wat zwart is; maar wij verstaan geenszins dat hij het recht heeft de geschiedenis zoodanig te keeren en te ver draaien, dat hij de verantwoordelijkheid ten laste van eenen gehoorzamen en dienstwilli- gen gemeentebediende zoude willen leggen Meester Colaert kent noch het karakter van zijnen klient, noch de ligging en de ver deeling van ons gemeentehuis. Daarom wil len wij hem met groote liefde ter hulpe ko men; Zondag zullen wij hem nauwkeurige en onpartijdige inlichtingen over het eene en het andere punt geven. Hij zal zeker voor den dag niet meer komen met de registers van het kadaster als wij hem zullen zeggen dat de man, door den Burgemeester als nieuwe pachter aangesteld, in dal kamer tje sliep op het oogenblik der nachtstoo- ring. Deze sliep toch zeker zoo vast niet als on ze eerste vader Adam, dat men hem eene ribbe zou ontnomen hebben zonder hem te ontwaken? Een liberale Lanteern. Boekbeoordeeiing. ROZXER een clrama onder de gevloekte wel.-— 1884, door K. Hipp. De Quéker. (Te Brussel, bij Van Doorslaer-Verbeken, Paleizenstraat, 102.) Onder de wet van 1879 hadden de dorps onderwijzers soms hardnekkig te kampen tegen den haat der geestelijkheid van den eenen kant en het dweepend bijgeloof der boeren langs den anderen. Tafereelen uit dit ongelukkig tijdstip wer den opgehangen door Teirlynck-Styns in Arm Vlaanderendoor Virginie Loveling in Sophie en door Pr. Styns in zijne Tijpen. Het huidig gedicht Rozier (dat wij deze week ontvingen en den heere De Quéker verschuldigd zijn), hangt een drama op onder de wet van 1884, welke door den heer Sélys- Longchamps in het Senaat met den naam van gevloekte wet gedoopt werd. De inhoud van het stuk is slechts de we- dergaaf, van hetgeen wij dagelijks in eene domme landelijke gemeente zien voorvallen. Een haatdragende priester volgt eenen vreed- zamen pastoor op en vervolgt den onderwij zer, die op wachtgeld gesteld wordt door de jaknikkers van den Gemeenteraad. Van daar de armoede in het huis des onderwijzers, die weldra om de plagerijen des priesters te ontgaan, met zijne vrouw en vijf kleinen naar de stad verhuist. Daar geeft hij eene bijzondere les, terwijl de vrouw op haar zolderkamerken wascht en strijkt om iets te verdienen. Maar de leerling van Rozier sterft en brengt den man tot wan hoop. Hij dwaalt nu rond om eene nieuwe broodwinning te zoekenin zijne afwezig heid ontvangt de vrouw eenen brief, waarin men haren man het wachtgeld ontzegt, omdat zij haar vleesch verkoopt». Die schikkelijke beschuldiging door den laffen prochiepaap uitgebracht is de oorzaak eener dubbele zelfmoord. Met bovenstaande woorden eindigt de dichter, H. De Quéker heeft zijn onderwerp deftig ingekleed, en wel in die taal, welke hem zoo persoonlijk kenschetst, zelfs dan, wanneer men onder het stuk zijnen naam niet ont waart. Wat ons bijzonder bevallen heeft is het portret van den priester, zoo walgelijk in het aanwenden der middelen om den eer lijken Rozier ten onder te brengen. Het ver huizen der familie, de wanhoop des vaders, zijne ontmoeting met den wulpschen paap, zijn even goed voorgesteld en afgewerkt. Bij de verschijning van dit gedicht schreef Karei Bogaerd aan 't adres van II.De Quéker Dat wij onze wenschen bij die des dichters aansluiten, hoeft nauwelijks gezegd te wor den. s. Antwerpen, 10 oogst 1885. Mijne schoonzuster, Mme Isherwood, wonende Car- notstraat, 135, te Antwerpen, heeft twee doozen Zwitsersche Pillen van fr. 1,50 elk deen komen, en ik ben gelukkig te kunnen melden dat deze Pillen haar uitmuntend hebben gediend tegen de hoofdpijnen, waar aan zij lijdende was. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel, kan naar willekeur met dezen brief handelen. Stephen Isherwood, 903 Steenbrug. Waartoe zou men leven, als men altijd voor den dood bezorgd moest wezen? heeft een somber denker gezegd. Wij gëlooven integendeel, dat het. beter is alle mogelijke middelen te gebruiken om ziekten te voorkomen, en daarom moet men zijn gestel bestudeeren, zich zelf leeren ver zorgen, zooals zij die dagelijks hunne erken telijkheid betuigen aan den maker der Zwitsersche PillenNamen, 26 septem ber 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel. Sedert langen tijd had ik hartkloppingen en pijn in de lendenen. Na gebruik gemaakt te hebben van uwe Zwitsersche Pillen van fr. 1-50 de doos, hebben mijne pijnen opgehouden. Ik ben er U erkentelijk voor en ik machtig U mijnen brief bekend te maken. Mme Valkenier. Echtverklaring der handteekening door den Burgemeester te Namen. Wilt gij ongelukken en vervelingen ver mijden, gebruikt de Fagots comprimés; gij zult er zekerheid, spaarzaamheid/net heid en gemak in vinden voor het aansteken van alle slach van vuren. Talrijke bewijs schriften. Vraagt het prospectus. Entrepot te Kapelle-ten-Bosch. Groot voordeel voor de handelaars. Tandheelkunst van têv en Vtime M. Roeier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mm® M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerdOok ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Burgerstand van 25 December 1885 tot8"Januari 188i>, Mannelijk geslacht. 5. Vrouwelijk id. 12. Huwelij ken. Gustaaf Lahousse, onderwijzer, en Lucia De- wachter, onderwijzeres. Karei Ver Eecke, wever, en Maria Weuten, kantwerkster. Desiderius Depuydt, timmerman, en Valeria Wullepit, dagloonster. Henricus Oreel, daglooner, en Maria Ghyse- len, dienstmeid. O verïï dens. Petrus Versaevel, zwingelaar, 60 jaar, echt genoot van Mathilda Boudry, Meenenstr. Josephina Vanhoutte, kantwerkster, 60 jaar, echtgenoote van Ludovicus Lebrun, Mee- nenstraat. Euphemia de Lie, zonder beroep, 80 jaar, ongehuwd, Thouroutstraat. Rosalia Debaillie, zonder beroep, 76 jaar, weduwe van Frans Bouckaert, Bollingstr! Maria Brutein, zonder beroep, 83 jaar, we duwe van Petrus Hullaert, Heeren Janstr. Kinderen beneden de 2 Jaar. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. TB5 TPER, in de Dixmudestraat, ten huize laatst bewoond door de weduwe van Poly- dore Devos, Hovenier, om 1 ure namiddag, bestaande na-mentlijk in: Met gereed geld en verboog van 10.°/0, cloor het ambt van den Deur waarder AJpIïonse Hof, Dixmudestraat, 8, teIJperen. Te bekomen bij den Drukker dézejk «d Nieuw offlciëel model. 4 HKtlUill Denzelfden avond zit de knecht des Heoren ln 't rijkste klooster van de stad, Waar Moeder hem genoodigd had En heilige zusters hem in deugd trakteeren. De krant komt aan, waarin het lange en breede Der dubbele zelfmoord wordt verhaald, De zwarte lacht! De Hemel zij tevreden: De domper heeft gezegepraald 'k Heb de eere van u hartlijk te bedanken Voor 't zenden van uw fraai gedicht, Waar gij, met mannelijke klanken, Een hoekje van den sluier licht, Die, als een lijkkleed,Vlaanderen heeft bedolven Tot eens de storm, in wild gewoel, Met opgebruischte golven, De zwarte roomsclie wolven Terugzweept in hun' duistren modderpoel Geboorten. VAN Tafels, Stoelen, Korainodén, Kleerkas, Spïé°-els Horlogie, Kaders, Jacht stoof. Toog, Banken, BakJ ken. Loquetten, Staanden, .Schalen eri Gewichten Koffijmolen, Slijpsteen, Standen, alsook een Oven in ijzer om brood te bakken, verders eenige Fruit- boömtjes.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3