VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste Jaar. Zaterdag 23" Januari 1886. Nummer 4. STADSNIEUWS. ~w§ Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers vo »r artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Antwoord aan het Journal d'Ypres. Het wij waterblad der Boterstraat meldt onze geboorte en verwijt ons terzelfder tijd papenvreters te zijn. Met uw verlof, heerschap, papen zijn in 't algemeen te vuile, te smerige (hoort gij het?) kerels, opdat wij onze handen verre van onze tanden zouden er aan bezoede len. Maar om niet altijd papen at te ranselen, zullen wij zondag aanstaande het genoegen hebben eenen anderen kater te geeselen, en 't zal geen paap zijn dezen keer. Zet eens uwen bril op, Mijnheer de rechts geleerde, en tracht het slachtoffer te erken nen. Katholieke Wacht. Het wij water blad je (alias Journal d' Ypres) en de processievaan (alias Nieuwsbladspre ken geen woord over hetgeen in de katholieke wacht onzer stad voorgevallen is. Gelijk de wijsgeeren denken zijZwijgen is onverbe terlijk. Was de katholieke wacht de kop of de steert van het ijpersch klerikalism? Om het evenkop of steert volgens gij wilt. Gij hebt keus: 't eene is het andere waard. In elk geval is er de partij leelijk door geschonden, half verminkt! Waarom bevredigen de klerikale bladen de nieuwsgierigheid des publieks niet Zij zwijgen gelijk de visschen. Waarom zijn sedert drie weken de verga deringen der wakkere katholieke wacht in de kakgazetjes niet meer aangekondigd Waarom is de ka/holieke icacht verhuisd uit den Gouden Appelnaar SlLaurens? Waarom heeft de Voorzitter zijn ontslag gegeven Waarom komt men er niet overeen Fiat Lux! Ze zwijgen dat ze zweeten (gelijk in 't liedje). Een wondervolle steert. De heer Klote, de nieuwe opsteller van 't Nieuwsblad, is een geleerde, voorzeker een hooggeleerde. Nauwelijks te IJperen aangekomen heeft hij er eene ontdekking gedaan die de wereld met angst en bewonde ring vervult. Hij heeft gevonden.... eenen steert! ja, eenen steert, die eenen kop heeft!! 't Is ongeloofbaar. Nogtans is het waar. ^^ran dag tot dag wordt het meer en meer bewezen dat de natuur rondom ons krioelt van bactériën, microben, kleine broedertjes en andere kleine, doch zeer wondervolle monstertjes. Elke dag brengt eene nieuwe kennis, eene nieuwe wetenschap aan 't licht. Heden is het Professor Klote, met de steertkunde! - Buig diep, waarde lezer. Zijn naam is wel wat aardig, ik beken het, maar het is het noodlottig gevolg van droe-* vige omstandigheden. Hij heeft de Universiteiten van Ronse en Maltebrugge gevolgd en daar, ongelukkig lijk, is men zoo dikwerf genoodzaakt van naam te veranderen dat men er bijna geen meer en vindt. Verders mag ik u verzekeren dat hij vast besloten heeft er nooit geen n» bij te voegen; zélfs niet als hij zou ondertee kenen in "t meervoudig. Br. Cucufinus. Iedere maal, roept het Journal d' Ypres, dat de Gemeénteraad zich met de kerkfabrie ken bezig houdt, is het om er kwaad van te zeggen of om ze dupes te maken van de eene of andere grap Bah, van wege een blad, dat de leugentaal Ms waarheid huldigt, is dat zoo slecht niet gevonden; wanneer men geene gezonde spijs zijnen lezeren aanbieden kan, verdraait men de feiten en En avanl la musique Wij hebben nochtans laatstmaal gelezen en hooren bekrachtigen dat onze Gemeente raad de volgende sommen, ten voordeele der kerkfabrieken, gestemd heeft. 1) 1000 fr. voor herstellingswerken aan St-Maartenskerk. 2) 500 fr.voor werken op het S'Maartens kerkhof. 3) 300 fr. voor werken op het S' Jakobs- kerkhof. Ziedaar hoe men de kerkfabrieken ver volgt. Arme zielen. Maar gij, onnoozelaar, die zulke dingen schrijft, zoudt gij niet liever de som dier hulpgelden hebben, dan uw traktement als rédacteur van het Journal? Hoe staat het met den buurtspoorweg van IJperen naar Veurne? Zou het orgaan van M. Colaert en den Deken daar niets kunnen over reppen? Is men t'akkoord over den te volgen weg? Zal de lijn rechtstreeks van IJperen naar Veurne loopen, of zal ze zekere omwegen maken om eenige groole gemeen ten, als Loo en Alveringhem, enz. te bevre digen Wat zal de lijn daaromtrent kosten? En in welke hoeveelheid zullen de gemeenten moeten tusschenkomen Of tot hoe hoog be loopt het minimum van den intrest, welken zij zullen moeten waarborgen? Een blad, dat de pretentie heeft zijne nieuwsjes te zoeken in de bureelen onzer kamerheeren en Senatoor, inoet daar iets meer van weten dan eenvoudige stervelingen. En waarom die maren, als ze van alge meen nut zijn, uit jaloerschheid voor zich alléén houden? Bevredig de nieuwsgierigheid der belanghebbenden en men zal u loven over de rapheid uwer informatien! Nog de hongersnoodswet. Men hoort niets anders meer! Iedereen hier ter stede spreekt er van eivde slagen vallen zoo dik als hagelsteenen op den rug der arme beschermers. Nog een beetje en men zou ze voor uithongeraars uitgeven, zooals onze confrater van het Journal on langs zegde. Nemen wij het slechtste en veronderstellen wij dat de wet, inkomrechten stellende op het vreemde vee, gestemd worde, hetgeen ons, om zoo te zeggen, onmogelijk schijnt. Wat zal er gebeuren? De slachters, die het vee dierder zullen moeten inkoopen, zullen den prijs van het vleesch verhoogen. Daar is geenen den minsten twijfel aan. In welke evenredigheid? Niemand kan dat vooraf zeggen. Zijn wij niet overdreven en nemen wij aan dat die verhooging maar tot tien centiemen per kilo beloopt. Wat zal er voor de stad IJperen uit die prijsverhooging, hoe gering zij ook schijne, volgen? Het antwoord is heel eenvoudig. Volgens het verslag van den staat van za ken der stad binst het jaar 1884, er zijn in het openbaar slachthuis 5371 veebeesten ge dood geweest, die een gezamentlijk gewicht hadden van ongeveer een millioen drie hon derd duizend kilogrammen. Trekken wij daarvan 50,000 kilos af voor den afval; er blijft 800,000 kilo zuiver vleesch dat opgeëten wordt en op welke de tien centiemen prijsverhooging waarvan wij spreken, moeten berekend worden. Dat zal dus op een enkel jaar de overgroote som van tachentig duizend franks maken, welke door de kas van ons klerikaal hooger bestuur, die aankwam met het geroep van weg met de belastingen zal ingeslokt worden. Een burgershuisgezin, dat dagelijks een kilo vleesch slijt, betaalt op het einde van een jaar het klein sommetje van zes en der tig franks vijftig centiemen. En dat alles voor het schoon spel van eenige hansworsten, die den moed niet heb ben van aan de pretentie der landlieden te weerstaan en die gebaren het inkomrecht op het vee te aanzien als een hulpmiddel tegen de landbouwverkwijning. Wat onze arme werklieden betreft, die meestal maar eens te week meer vleesch kunnen proeoen, (wij zeggen geen eten), zoo zij er eten, zij zullen het maar moeten ont beren, is 't zoo niet, heeren kaloten? Ha! wees op uwe hoede, heer Colaert, en gij, heer Surmont. Het is eene kleinigheid die men u in de Octobermaand 1887 herin neren zal, zoo het u lusten inochte ons stad huis op nieuw te bestormen. De Broertjes te Sofia. Volgens het schijnt hebben de Broertjes der kristelijke leering van Sofia in hun ge sticht eene ziekenkamer voor de gekwetste soldaten ingericht, waar zij deze met de tee- derste zorgen omringen. Prins Alexander van Bulgarie zou de Broertjes hartelijk be dankt hebben voor de zorgen, die zij aan zijne dappere soldaten bewijzen en hun zijne hooge bescherming verzekerd hebben. Hewel, 't is opperbest dat. Zoo de Broertjes niets anders deden dan gekwetsen verzorgen, de gansche samenle ving zou krioelen van Alexanders, die ze zouden loven en danken uit den grond des harten. Ongelukkiglijk is het, in het alge meen, aan heel andere bezigheden dat zii zich leveren. Dat vliegt zeere te Nieuwpoort! I)e klerikalen van Nieuwpoort waren ja loers van den tjeefkensgemeenteraad van Veurne. Zij zwoeren beter te doen en nog hardvochtiger te handelen met de liberalen of met de als zulks verdachten. Inderdaad het vliegt zeere te Nieuwpoort. Ziehier welke politieke wraaknemingen de klerikale meerderheid van den gemeenteraad genomen heeft: 1° Afgesteld. M. De Jaegher-Sleylaers, sedert 32 jaren lid en -voorzitter van de Bur gerlijke Godshuizen. 2° Afgesteld. De heer Seuntjes, als lid van het Bureel van Weldaad. 3° GebroodroofdAmelia Tack, als zorg- vrouw bij de bewaarschool. 4° Gebroodroofd! M. J. Kesteloot, als bediende schrijver op het stadhuis. 5° GebroodroofdM. L. Houvenaeghel, als stads boekbewaarder. 6° Gebroodroofd! M. J. De Brauwere, als conducteur van stadswerken. 7° GebroodroofdM. Moerman, als be stuurder van stad muziekschool. 8° GebroodroofdM. Bekaert, als leeraar bij stads muziekschool. Ziedaar acht schandelijke politieke wraak nemingen. En echter waren de klerikalen te Nieuwpoort aan het bestuur gekomen onder de belofte van onpartijdig en vreedzaam te besturen. Ziedaar de huichelaars door hunne eigene daden ontmaskerd. Schande! drij- dubbele schande! over de openbare bestuur ders van Nieuwpoort, die zich aanstellen als uitvoerders der verachlelijkste sacristie- wraak. Dwingers! eens zal de dag der we dervergelding komenniet straffeloos zal het vrije Nieuwpoort lang den siavenband dra gen. Stokeducatie. In zijne laatste zitting heeft de korrek- tionneele rechtbank van Hazebrouck zekeren Paul-Casimir, in Godsdienst broeder Herbert, der christelijke leering, onderwijzer met God te Nieppe, tot 50 franks boete veroor deeld voor geweld en slagen op verscheidene kinderen, die zijne goede lessen volgden Als die onderwijzers met Goeden kinderen geene nuttige kennis kunnen of mogen mede- deelen, zij zijn, ten njinste, bekwaam om die arme bloedjes duchtig af te rammelen. En dit is toch ook iets, niet waar, ouders Landbouwvoordrachten. De Moniteur kondigt de lijst af der voor drachten welke, gedurende het jaar 1886. in West-VIaanderen zullen gegeven worden door den heer Marlet, landbouwkundige van den Staat te Gent. Deze voordrachten zullen plaats hebben als volgt Te Brugge, op 16, 23 en 30 Januari, tel kens om 11 ure voormiddag, over het verbe teren der zware landen. Te Kortrijk, op i en 22 Februari, 1 en 22 Maart, telkens om 3 ure namiddag, over de vlasteelt. Te Dixmude, op 25 Januari, 8 en 15 Fe bruari, telkens om 3 ure namiddag, over de meststoffen. Te Veurne, op 7, 14, 21 en 28 Mei, telkens om 10 1/2 ure voormiddag over den kweek der zware trekpaarden. Te Ghistel, op 6 en 28 Februari, 7 en 20 Maart, telkens om 3 ure namiddag. Te Rumbeke, op 14 en 21 Maart, en Oost- roosebeke, op 11 en 26 April, telkens om 3 ure namiddag, over de chicoreiteelt. Te Thourout, op 4 en 18 April, 2 en 16 Mei, en te Wareghem, op 3, 10, 31 October en 4 November, telkens om 3 ure namiddag, over de meststoffen. Te IJper, op 20 Februari, 20 Maart, 3 en 18 April, telkens om 10 1/2 ure voormiddag, over de melkerij. Het beschermingstelsel voor de zoogezegde redding van de veeteelt nijverheid ontmoet langs om meer tegenkanting. Op-alle punten des lands ontstaat eene aan dat stelsel, zeer vijandige beweging. Na de gemeenteraad van Brussel, komen deze van Schaarbeek, Antwerpen en Ver- viers, om maar de belangrijkste steden aan te halen, een krachtvol verzet naar de Ka mers te sluren. tegen het hatelijk ontwerp der hongersnoodswet, door de afgevaardigden van Nijvei neergelegd. Zouden de Gemeenteraad, het Weldadig heidsbureel en het Godshuis bestuur van IJperen ook niet even zoo doen? Hopen wij het St. Sshastiaan. Jl. Woensdag vierden de leden onzer St. Sebastiaans gilde hunnen patroon. Té dier gelegenheid werd er eene groote schie ting naar den doel aangeboden. Vijftien mooie prijzen waren er te winnen en de levendigheid heerschte alom. Het was een heel vroolijk feest, dat allen nog terug wil len zullen, Morgen Zondag houden zij weder en nu volop feest. Zij bieden malkander een prach tig banket en's avonds daneen luisterlijk dansfeest zal er zijn, om de lieve dames dor leden een aangenamen avond te laten door brengen Vermaakt u wel en hartelijk, brave gilde- mannen. Tooneelnieuws. Voor morgen Zondag kondigt men, eene tooneelvertooning aan, gegeven door den heer Noël-Martin en zijné tooneellisten, die ons onlangs Le petit Ludovic met zooveel bijval opgevoerd hebben. De verteoning zal bestaan uit Le gentilhomme pauvre, Comdêdie in 2 bedrijven van MM. Founder en Mayer, Le Bonhomme Jadis, Comédie in 1 bedrijf van M. Henri Murger en Madame est eoueliée, Comédie in 1 bedrijf, van MM. Granger Bernard. tv V ft HET WEEKBLAD 8- 4*t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1