VILLE JETYPRES. AVIS. POPELIEREN BOOMEN. Aan de Brouwers. !@üMlaire Voorwerpen* Burgerstand Burgerlijke Godshuizen VEBKOOVJNG Tan 60 koopen Maandag 8 Februari 1886, te Zandvoorde. KOOPDAG Dinsdag 26 Januari 1886, handen den muil poogde te openen, Eensklaps trad weer leven in den kop, en de onvoor zichtige kreeg eene diepe beet, die hem, hui lend van pijn en schrik, deed wegvluchten. Een natuurkundige nam onlangs in een afgesneden konijnenkop, acht minuten na de onthoofding, nog al de kenmerken des levens waar, en Dr Blatinin zijn werkNos cruautés envers les animaux, zegt: In mijne tegenwoordigheid, en met een wetenschappelijk doei, hing men een groot kalf met de achterste poolen op. Vervolgens sneed men het den kop af. Die kop, met de snede op den grond ge plaatst, bieef gedurend tien minuten levend, In den doodstrijd bewogen zich krampachtig de tong en de kaakspieren; de mond opende zich als om te schreeuwen; de neusgaten gingen opvolgentlijk open en toe als om lucht in- en uit te ademen; de ooren schenen te luisteren en de oogen draaiden in de oog hollen rond, en richtten zich smeekend naar de geroerde aanschouwers. Dl' Brown-Séquat'd heeft proefondervinde lijk bewezen, dat de hersenen, zoolang zij nog van geoxygeneerd bloed voorzien zijn, hunne verrichtingen voortzetten. Tien a vijftien minuten na.de onthoofding, toen alle leven scheen verdwenen te zijn, spuitte hij in den kop van eenen hond slagaderlijk bloed in, en zag het leven en het bewustzijn in dién kop terugkeeren. De ooren spitsten zich bij net minste gerucht, en toen men den naam van het dièr noemde, richtten zich zij ne oogen naar den persoon die gesproken had. Het hoofd, zoowel als de romp van den gehalsrechten mensch sterft niet oogenblik- kelijk na de executie. Alwie op het schavot terechtstellingen bijgewoond heeft zal dit be vestigen, en de krampachtige beweging van vele spieren, welke hoofd en romp verrich ten, bewijzen, dat de doodstrijd zeer pijnlijk., is. Men 'verhaalt, dat tijdens het Fransche schrikbewind, de hoofden der geguillotineer- den herhaaldelijk de manden in stukken beten, waarin men ze verzamelde. Ook het bewustzijn wordt niet onmiddelijk na de executie opgeheven. Daarvan twee voorbeelden. De Parijzer professor de Lanessan, in zijn werk: le Transformisme, merkt op: Ik heb de gelegenheid gehad vijf men- schenhoofden, eenige seconden na de ont hoofding, te gelijkertijd te kunnen beschou wen. Bij allen voerden de lippen, de oogle den, de spieren van het aangezicht krachtige samentrekkingen uit, die op eene zeer duide lijke wijze schrik en smart uitdrukten. De oogballen rolden tusschen de sterk openge spalkte oogleden heen en weder, en vestig den zich nu eens op het eene, dan weder op het andere voorwerp. Vooral een van die hoofden had eenen blik en bewegingen van al de gelaatspieren, zoo vol uitdrukking, dat het mij onmogelijk is niet te gelooven, dat daarin de hersenfuncties in zeer groote mate werkzaam waren, en dat het bewustzijn had van hetgeen plaats greep. Dit duurde eenige oogenhlikken, vervolgens kwam alles tot rust. In 1864, zoo vertelt de Graaf de Villers de l'Isle Adam, zat de ter dood veroordeelde dokter de la Gommerais te Parijs in de ge vangenis. Hij werd aangeklaagd wegens moord, en zijn verdediger was niet in staat geweest de beleedigden van zijne onschuld te overtuigen; de executie was ophanden, nadat de Keizer het verzoek om gratie van de hand had gewezen. Een van Dr de la Gommerais collega's, l)r Beauquesne, ging den veroor deelde in de gevangenis opzoeken, en deed den ongelukkige, na eenige omwegen, een zeldzaam verzoek: Tot nu toe is de weten schappelijke vraag nog niet opgelost, of, wanneer een rnenschenhoofd van den romp is gescheiden, in dat hoofd nog een vonk van geheugen, van herinnering achterblijft. Gij kunt in dit opzicht zekerheid verschaffen. Bij uwe terechtstelling zal ik tegenwoordig zijn, ik zal uw afgescheiden hoofd dadelijk in de hand nemen en in uw oor roepen: Herin ner u ons verdrag, en doe, om dat te bewij zen, het ooglid van uw rechter oog driemaal toe. De twee doctoren scheidden, nadat de veroordeelde beloofd had, wat hem was ge vraagd. De dag der terechtstelling kwam, en de veroordeelde dokter werd naar de guillo tine gevoerd. Deze volvoerde haar barbaarsch werk in een oogenblik tijds. Dr Beauquesne nam het hoofd in de handen en riep hetzelve de afgesproken woorden in het oor. Het rech teroog sloot zich daarop, terwijl het linker den spreker aanstaarde. In Gods naam sluit uw oog nog eenmaal riep de dokter. Aan het rechter oog bemerkte, hij een trek ken, maar het sloot zich niet; de beide oogen werden al strakker en strakker, en zwijgend legde de dokter het hoofd in de kist. Na verscheidene uittreksels uit weten schappelijke werken, en de meeningen van vermaarde geneeskundigen over de onthoof ding, waaronder ook de boven aangehaalde gegeven te hebben, in eenen artikel, verleden jaar in de 20ste Eeuw verschenen, besluit een Hollandsch geleerde Dr. II. Hartogh Heys van Zouteveen Het feit, dat na 't guillotineeren eenige oogenhlikken bewustzijn in het afgehouwen hoofd blijft bestaan, schijnt bewezen te zijn. Dit maakt echter deze wijze van doodstraf uiterst verschrikkelijk, veel erger dan han gen, doodschieten of verdrinken. Hierbij komt nog. dat de doorsnijding van het rug- remerg uiterst pijnlijk moet zijn. Al de ge- voelszenuwen, die uit de verschillende deelen van den romp naar de hersenen gaan, loopen hier door, en daar men bij prikkeling van een gevoelszenuw altijd de pijn voelt aan het periplierisch uiteinde van de zenuw, zal de patiënt op 't oogenblik van de doorsnij ding van 't ruggemerg pijn gevoelen aan alle deelen van den romp, die gevoel bezitten. Wenschelijk ware het dus, waar men de doodstraf niet wil afschaffen, die althans niet op zoo wreede wijze te voltrekken, maar liever b. v. de electriciteit te baat te nemen. Eene electrische ontlading duurt slechts min der dan een vierhonderdduizendste van eene seconde, en daar men, om van een zintuige lijken indruk bewust te worden, een tiende tot een derde van eene seconde, dus veel lan ger tijd, noodig heeft, zou bij deze wijze van executie alles zijn afgeloopen, vóór de patient de tijd heeft er zich van bewust te worden. Door den bliksem getroffenen en met moeite weer bhgebraehten bevestigen van het treffen nieis gevoeld, noch bemerkt te hebben, ter wijl daarentegen, liet weer bijbrengen (dai bij de doodstraf echter niet in aanmerking komt) zeer onaangename gewaarwordingen veroorzaakte. Bij beschaafde volken, die nog te onbeschaafd zijn om de doodstraf te kun nen ontberen, ware dit dus de aangewezen manier van executie. Poperinghe, den 21n Januari 1886. Zondag laatsc heeft de Philharmonie hare leden nogmaals op een luisterrijk Con cert onthaald. Wij hoeven niet te zeggen, dat het overheerlijk was, zoo zijn immers alle feesten, welke door deze maatschappij gegeven worden. De ruime feestzaal en een deel van het Café waren met volk opgepropt, vooral de dames waren in groot getal aanwezig. Onder de kundige leiding van den talent vollen bestuurder, M. Van Elslande, werden de onderscheidene muziekstukken als naar gewoonte op schitterende wijze uitgevoerd. Meer hierover te zeggen is volkomen onnoo- dig: de goede faam van het uitmuntend kunstgenootschap is te wel gekend en naar waarde geschat. Onze oprechtste gelukwenscbingen aan M. E. Werquin, lid der maatschappij, die ons met zooveel gevoel, zooveel kunst, zijne fantaisie voor saxophone, Soprani, heeft voorgedischt; het donderend handgeklap der toehoorders was een welsprekend bewijs der keurige uitvoering. Maar het programma kondigde eveneens een air varié aan door M. Crasset, piston solo en onderbestuurder der maatschappij. Men wist dat de lieer Crasset vroeger den lauwertak in liet conservatorium van Luik heeft behaald, en men verwachtte diensvol- gens eene meesterlijke uitvoering. Tot lof van M. Crasset moeten wij zeggen, dat hij ieders verwachting overtroffen heeftzooveel juistheid, zooveel smaak I De kunstenaar heeft aller bewondering weggedragen: er was maar ééne stem om zijn talent te roemen, en de toejuichingen schenen maar geen einde te zullen nemen. Eindelijk was het ons nog gegeven M. Colin, kluchtige zanger uit Brussel, te hoo- ren. Het is de eerste maal niet, dat M. Co'in ons met zijne aangename kluchtliederen vermaakt; ditmaal,even ais in hetverledene, heeft hij uitermate veel bijval genoten. Zeg gen wij enkel, dat hij, volgens het program ma,viermaal is opgetreden, en dat hij telkens tot drijmaal toe teruggeroepen werd. In één woord dan: welgelukt feest, hoogst genoeg lijke avondstond, die de aangenaamste in drukken gemaakt heeft, en de zoetste herinneringen zal achterlaten. Zulke feesten wenschen de leden der Philharmonie dik wijls te mogen welkom heeten. R. lid. Eene groote brooduitreiking heeft plaats gehad verleden Zaterdag, aan al de liberale kinders der stadsschool. Wij vernemen dat vervolgens alle Zater dag de zelfde mildadiglieid zal gedaan wor den. Bravo, Edele heer Van Merris, dank voor onze liberale behoeftigen. De Vlaamsche Bond van Poperinghe is voornemens eene prachtige vertooning te geven die zou bestaan uit; Een beroemd Proces. Men spreekt van eene tamelijke hoeveel heid kunstspeelsters van Brussel en Antwer pen te doen komen, nieuwe rijke kostumen, nieuwe decors, nieuw muziek, enz., enz. Selderment, wat mag dit al beteekenen? wij zijn zoo geen beetje nieuwsgierigB. Burgerstand van Poperinghe van den 15" tot den 22" Januari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 6. överlijdens: Vandevoorde, Pieter-Jozef, 48 jaar, werk man. echtgenoot van Nalalia Baert. Bruyneel, Maria-Jozeüna, 84 jaar, bijzon dere, ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. Tandheelkunst van rv»r en IVSme M. Pvleier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, eh hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Ml' Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zicli den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Waar toe zou men leven, als men altyd voor den dood bezorgd moest wezen? heeft een somber denker gezegd. Wij gelooven integendeel, dat het beter is alle mogelijke middelen te gebruiken om ziekten te voorkomen, en daarom moet men zijn gestel bestudeeren, zich zelf leeren ver zorgen, zooals zij, die dagelijks hunne erken telijkheid betuigen aan den maker der Zwit- sersche Pillen-. Namen, 26 september 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel. Sedert langen tijd had ik hart kloppingen en pijn in de lendenen. Na ge bruik gemaakt te hebben van uwe Zwitser- sche Pillen van fr. 1-50 de doos, hebben mijnen pijnen opgehouden. Ik ben er u er kentelijk voor en ik machtig U mijnen brief bekend te maken. Mme Valkenier. Echtver klaring der handteekening door den Burge meester te Namen. van den 15" tot den 22" Januari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 7. Vrouwelijk id. 9. O verllj (lens. Sophia Verschaeve, winkelierster, 66 jaar, weduwe van Ludovicus Devarver, Groote Markt. Pharaïlda Michiels, kantwerkster, 54 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Augustinus Duflou, koopman, 55 jaar, echt genoot van Anna Vanneste, Beestenmarkt. Richardus Cotïyn,versieringschilder, 52jaar, echtgenoot van Amanda Debruck, Elver- dinghestraat. Theresia Reynout, zonder beroep, 78 jaar, weduwe van Frederic Burggraeve. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 2. N W -"i 18,25 15,25 00,00 00,00 00,00 6,75 320,00 s 7,000 1,300 000 000 000 400 7,000 17,87 14,87 18,25 20,50 19,50 6,00 330,00 14,200 5,000 900 500 800 5,000 7,720 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Le Collége des Bourgmestre et Echeyins, Vu l'arrêté de la Députation Per manente en date du 22 Ilécembre 1885. Informe ses administ-rés que la- vé- rification périodique bis annuelle des poids et mesures ainsi que celle dés balances mobiles ou ambulantes poin- connées en 1884, aura lieu en cette ville aux jours et heures suivants IVlois de janvier. Mardi 26 de 10 a 12 et de 2 a 5 h. Mercredi 27 8 a 12 2 a 5 Jeudi 28 8 a 12 2 a 5 Vendredi 24 8a 1-2 2 a 4 (VSois de Février. Lundi 1 10 a 12 2 a 5 Mardi 2 8a 12 2 a 5 Mercredi 3 8 a 12 2 a 5 Jeudi 4 8a 12 2 a 5 Vendredi 5 8a 12 2 a 4 Lundi 8 10a 12 2 a 5 Mardi 9 8 a 12 Mercredi 10 8 a 12 2 a 5 Jeudi 11 8 a 12' 2 a 5 Vendredi 12 8 a 12 2 a 5 Samedi 13 8 a 12 2 a 4 11 invite les intéressés a envoyer les objet-s défectueux aux fabricanis a l'effet de subir les reparations néces saires. D'après l'art, 2 de l'arrêté royal du 6 Octobre 1855, les fabricants sont tenus de présenter eux-mêmes a la verification des balances remises a neuf, les intéressés recevraient done de retour leurs instruments munis des marques du controle. Fait a Ypres le 18 Janvier 1886. Les Bourgmestre et Echevins, S-. VANHEULE. Le Secrétaire, der stad IJperen. Het Bestuur der Burgerlijke Gods huizen der stad IJperen zal, door het ambt van den Notaris Floriber-Augus- tin TITECA, te IJperen, op om 1 ure namiddag, openbaarlijk verkoopen de hiernavolgende Boo- men, staande op de landen der hof stede gebruikt door de "Weduwe van S1' Ludovicus Mispelaere Deze verkooping zal gehouden worden met tijd van betaling, mits door al de koppers, zonder onder scheid, borge te stellen en 10 ge reed te betalen aan M. Jules Boedt, ontvanger der Burgerlijke Godshui zen. ie Yper, ten huize geteekend n1' 28, Breede Thouroutstraat, op om één ure namiddag, bestaande namentlijk in Met den gereeden gelde en verhoog van 10 door liet ambt van den Deurwaarder Afphonse HOF, Dixmui- destraat, 8, te Yper. Te bekomen bij den Drukker dezer* AANGIFTEN VOOR HET BROUWEN. Nieuw ofilclëel model. SO CO CO Ph r m Ei Ph p- G G G a h-j CO Oi CO CO G G G G O iniddenprijs per 100 kilo '33 o Cf r* iA iniddenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ. PAR ORDONNANCE: M. G OEt ItINMKX. VAN Kleerkas, Ledekant, Matras, Pluimen Bed, Hoofdeinden, Sargiën, Lakens en verdere Bedde- goederen, Kommode, Kasken,Tafel, Sr.oelen, Jaeht- stoof, Hoi-logie, Koffers, Koper-, IJzer-, Gleis- en Steenwerk. Kinket, Spiegel, Vroiuvekleedingstuk- ken, Tafellaken, Servietten, Boeken en het Keu- kengerief. 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3