YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand connaitre certains arts, tels que celui de ses superbes tapisseries, et a en perfectionner d'autres; eorame le prouve une multitude do mots fiamands, ordinaires et nullement tech niques aux Pays-Bas, et dont on a fait autant de termes techniques dans notre langue, et que nous semblons n avoir adop- tés que pour perpétuer le souvenir de notre reconnaissance. Tels sont dans l'art du diamantaire qui a été inventé a Bruges, nos termes cliveur et cliver, qui viennent de cliver et diven, mots fiamands communs et non techniques qui ne signiflent autre chose que fendeur et fendre, soit pour Ie diamant, soit pour les matières les plus villes: dans l'art de la navigation, touer, cabestan, tribord etc., qui viennent des mots fiamands touiuen, tirer au moyen d'une corde, touw signifiant corde; kabelstangmot flamand compose de deux autres, don't le premier signifie grosse corde qui tient l'ancre, le deuxième une perche ou pièce de bois rond; et strijboord, mot flamand qui signifie le bord oü l'on combat: dans l'art de la pêche, stock-fiche, hareny-pec etc. provenant des mots fia mands stok-visdi (baton-poisson), et pekel haring (haring en saumure)dans l'art du peintre et du dessinateur, le ferme estompé, du verbe flamand stompendans l'art du fondeur des mines, castine et calistène, du mot flamand kalksteen, qui veut dire pierre calcaire. En un mot tels sont beaucoup d'au tres de nos termes techniques, dont un éty- mologiste pourrait faire un fort ample recueil. (Brugsche Beiaard.) Uit Brussel. 30 Januari 1886. Aan het Weekblad, van Ieperen. Ik heb uw laatste nummer onder de oogen gebracht van een oud journalist. Sta mij toe u eenige raadgevingen te geven, welke hij uitte. Hij zegde namelijk: Dit blad is geroepen om veel bijval te hebben. Maar het moet eene gedragslijn vol gen,welke veel provintiebladen niet volgen. Eerstens, het moet artikelen opnemen van de eigenhand en uit het eigen hoofd zijner opstellers. Bladen die uit Gazette en Chro- nique vertalen, worden altijd misprezen en als aaneenflikkers (conpilateurs) aanzien. EJr zijn in leperen elementen genoeg om eene degelijke redactie te bezitten. Tweedens, moet het de kleingeestige pole miek met paapsche bladjes vlieden. De zwar te organen zijn altijd laf en boosaardig. Hunne smerige polemiek is geen antwoord Waard. Antwoordt men, zoo daalt men in de achting der lezers. Met ernstige grond- artikelen alleen krijgt men naam en faam. Derdens, men moet de landelijke corres pondentie van politieke vrienden niet opne men.Gewoonlijk stellen die heeren ellenlange epistels op, die voor alwie van Ezelgem of Lollebeke niet is, echte robussen zijn, en waar de persoonlijke kleingéestige politiek schering er inslag is. Dat gene moet men aan het ongediert der papen overlaten. Dit alles is zeer waar, zooals u ziet, en het is niet voor niemendalle, dat mijn vriend eene halve eeuw journalist was, inbegrepen 22 jaar opsteller van een provintieblad. Zoodus, Weekblad, indien Gij iets goed vindt in zijn raad, trek er profijt uit. Zondag had ik het genoegen Mevr. Ka- tharina Beersmans te zien optreden in Zwarte Griet van Faasen. De beroemde kunstenares is haren naam waardig geble ven. De onvruchtbare rol van Griet, zoo terre-a-terre, zoo antipathiek,heeft in mevr. Beersmans eene onovertroffene vertolkster gevonden. De Alhambra was eivol; ik reken 4 a 5 duizend menschen. De beroemde artiste, die geboortig is van Sl Jans-Molenbeek, Brussel, zal dit jaar hier nog eens komen optreden in Jedora, of mis schien wel in Maria van Brabant van M. De Quéker. Les Templiers van Litollf, bekomen een grooten bijval. Het is eene ware triomf voor den toonzetter, doch het fransch libretto is, evenals altijd, erbarmelijk, erbarmelijk. De vermaarde onafhankelijke M.Van- dersmissen is nog op het einde zijner tribu- latien niet. Gisteren, toen ik langs de Leu- vensche steenweg kwam, bemerkte ik dat onbeschofte kluitspelers zeker weêr fijne bécarrës van de haute! op de eiken deur van den volksvertegenwoordiger met groote letters hadden gesneden: cocu! Tweemaal a. u. b. Wees dan al in de politiek en voorkomend met fransche burggraven Dupleix de Ca- dignan des Croqueries de la Flireflüte, etc., etc. S* Joos-ten-Noode heeft eene kookschool. De meesters verplichtten hunne keukenmei den er naartoe te gaan. Maar de lessen wor den in 't fransch gegeven en 516 der keukenmeiden zijn uit 't vlaamsche land. Wat wouder dus, dat, toen ik deze week eene dier klassen bezocht, ik er niet min dan 12 Evasdochters op 23 vond die ingedut wa ren en snorkten met kaken zoo rood als een versche bloedworst. In de hoofdstad, ziet ge. is men logiek, maar en province, foei! en province De heer Buis komt zijn 30e ordekruis te.... weigeren. Alle bekende natiën hebben er hem aangeboden, doch de verdienstelijke vlaamsche burgemeester antwoordt onver anderlijk: neen! Hij vindt, dat de onder scheiding niet bestaat ineen rood stukje-lint met hetwelk zooveel renteniers en kanten- koopers pronken, maar wel in de liefde en achting zijner medeburgers. Ook schenken deze laatsten hem graag wat hij verdient: de inschrijving van zijn borstbeeld, door Julius Hoste geopend, heeft bij de 4000 fr. opgebracht. De vlaamschgezinde progressist V. Ar- nould, oud volksvertegenwoordiger, die Zon dag in ons Willems-Fonds zulk eene prachtige vlaamsche voordracht gaf over de clërikalen en hun soldatenstelsel, komt zijn Guerre sociale uit te geven. Dit schoone leerdicht verdient door elke vrijzinnige man gelezen te worden. Het is om zoo te zeggen de struggle for live van het licht op de duisternis in meesterlijke verzen beschreven. F. Het Tooneel te Staden. De leden der tooneel maatschappij Kunst en Broedermin, van Staden, vereerden ons jl. zondag met eene uitnoodiging tot hunne derde vertooning van het tooneeljaar. Met genoegen namen wij die uitnoodiging aan en spoedden ons naar Staden. Toen wij de tooneelzaal binnen traden, (het was nog ongeveer een half uur voor het aan vangen der vertooning) was deze reeds met een talrijk en uitgelezen publiek bezet. On der de notabelen der gemeente bemerkten wij Mevr. Cuvelier, die nooit te kort is, waar het er op aankomt de kunsten in 't algemeen en de leden van Kunst en Broedermin in 't bijzonder aan te moedigen en te rugsteunen. Laten wij nu een woordje zeggen over de opgevoerde stukken. De^vertooning bestond uit: De baas uit den Rooden Ezel, tooneelspel met zang, en De duivel op 't aorp, blijspel met zang; twee stukken, die een heel mooi prögj&Hlina uit maken en die, niet alleen zeer geschikt zijn om de kunstsmaak bij het volk te ontwikke len, maar daarbij nog vol zijn van leerrijke lessen. Het was dus eene vertooning die tegen goud opwegen kan. Wat de uitvoering betreft,wij kunnen niets dan lof vermelden over de twee lieve juffers Alidaen Isa. Zij leggen er zich waarlijk met lust op toe om zich in de tooneelkunst te vol maken. Telkenmale is hare vooruitgang, on der opzicht van taal, houding en gebaren, duidelijk te bemerken. Voor menige tooneel- speelster van bedrijf moeten zij niet meer onderdoen. Ook hebben zij in beide stukken den meesten bijval genoten. Van de mannelijke spelers ook kunnen wij veel goeds zeggen. Zij ook doen hun best on der alle opzichten en zijn reeds in staat om alle rollen, de moeielijkste zelfs, te vertolken. Doch men wille eene kleine opmerking van onzentwege niet euvel opnemen. Wij zagen liever eenige der spelers rolvaster optreden. Zoo wij ons niet bedriegen gelooven velen onder hen te licht dat zij hunne rol goed machtig zijn en, wanneer het dan op voor dragen aankomt, is de minste tegenkanting voldoende om hen van hun stuk te brengen. Dus, heeren spelers, u van den beginne af goed op uwe rol toeleggen en niet alles voor de laatste repetitiën laten, en dan zult gij nog dubbel wel spelen. Wij mogen ook niet eindigen zonder een dankwoord te richten tot den heer E. Cuve lier, die de heele vertooning met zooveel on baatzuchtigheid, bereidwilligheid en talent begeleidt. Dezelfde wenschen mogen ook aan den heer tooneelmeester, M. Meersseman, toege stuurd worden, hij, die na zooveel moeite eenen goeden uitslag bekomt,want zijne taak is niet gemakkelijk. Zulk eene tooneelmaatschappij, gelijk de Staênsche, is een geluk, eene bron van ver lichting, verzedelijking en volksbeschaving op eene gemeente. Het is eene maatschappij, wier edele pogingen dienen door elkeen on dersteund en aangemoedigd te worden. Onze oprechte gelukwenschen, een harte lijk proficiat aan de tooneelliefhebbers van Staden, die zoo wel hunne toehoorders weten te vermaken. Het nieuw decor, door eenen jongen schil der als proefstuk vervaardigd, was meester lijk uitgevoerd; dat hij zich op dat vak toe- legge.en hij zal voorwaar een artiest worden. Uit Zillebeke. Op Woensdag 20" dezer hielden de leden onzer St-Sebastiaansgilde hartelijk feest. Het gansche dorpje neemt, om zoo te zeg gen, aan die feestviering deel. Bijna niemand werkt op dien dag en elkeen houdt er aan dat alles er goed lukke. Eerstens omdat het gelegenheid geeft aan onze neringdoenders om een stuiverken te verdienen en tweedens omdat men met genoegen ziet dat onze gilde- broeders zich eendrachtig en gul weten te vermaken. Sinds jaren reeds bestaan die feesten uit losbranden van kanonschoten, een lekker eetmaal, eene kleine tooneelvertooning en dansfeest. Deze maal ook waren al die ver makelijkheden aan het dagorde en allen hebben evenveel bijval genoten. Ook aarzelt hier niemand het zijne bij te dragen om het feest in al zijne deelen te doen slagen. Doch dees jaar had het lot er anders over beschikt. Er was een zeker persoiinaadje, dat, dezen keer uitzondering maken ging en niet dulden wilde het feest te zien gelukken. Daarom wrocht hij het uit al zijn macht tegen. Hij wist dat hij top een nederig am bachtsman nog al invloed oefenen kon en daar deze juist een der beste spelers was, verbood hij hem in de vertooning op te tre den en dat nog juist na de laatste repetitie. De werkman moest voor den dwingeland buigen en gehoorzamen. Petrus, de rechtschapen, rondborstige en onpartijdige Petrus loeg reeds fijn in de vuisten en dacht het feest gedwarsboomd, zoo niet onmogelijk gemaakt te hebben. En hij vond zich in zijne zoete hoop bedro gen, zooals alle dweepzuchtige moeials zich immer zouden moeten bedrogen vinden. Het feest was niet gedwarsboomd, zelfs niet bena- deeligd. Een bereidwillig heer, lid der gilde, nam het op zich met boek in de hand den ontbrekenden speler te vervangen en, gelijk het altijd gaat, wanneer er aan goeden wil geen mangel is, hij trok zich op eene mees terlijke wijze uit den slag. De vertooning, spijts Petrus, had een ongehoorden bijval en lokte herhaalde en oorverdoovende toejui chingen uit. Doch die slechte daad mocht niet onop gemerkt voorbijgegaan zijn; en dat was zij ook niet. Een vernuftige en eigenaardige boerenzoon had alras iets gevonden. Hij zou het feestprogramma met eene pantomime vermeerderen. Onnoodig te zeggen dat hij zelf daar de voornaamste speler in was en wie men in die pantomime verbeelde. Of Petrus er in een eigenaardig daglicht ge steld werdArme Petrus! Daar werd gelachen dat de tranen langs de kaken liepen en, toen het gebarenspel ten einde was, kwam eraan het bravo- en bis- geroep geen einde. Iedereen vond het grappig, buiten Petrus, die RtM&isschien wel berouw gevoelde, maar te laat, over 2:jü9 heldendaad Wij ook vonden het hé£]. knap gedaan en zegden: daar kreeg Peeke loófi .7 aar wer ken. Een vrijheidminner, De Vlaamsche Bond van Poperinghe. De herhalingen en toebereidsels worden ijverig voortgedrongen. Alles beloofd ons eene schiftende vertooning van EEN BEROEMD PROCES. In een aanstaande nummer hopen wij een vlaamsc.li opzicht van dat stuk te kunnen geven. Burgerstand van Poperinghe van den 22" tot den 29" Januari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 5. IIu wel I j ken. Bouw, Leo-Jozef, 23 jaren, daglooner te Reninghelst.en Tuvelin,Eugenia-Cornelia, 20jaren, landbouwster te Poperinge. O verlïj dens DeclerckS tephania-Cornelia, 24 j arenonge huwd, kantwerkster. Claeys, Jan-Corneel, 61 jaren, werkman, echtgenoot van Catharina-Jozefa Van- damme. Cossey, Vincent-Emmanuel, 88 jaren, onge huwd, winkelier. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. Officieeie Akten. Koninklijk Gesticht van Meesen. Bij koninklijk besluit van 16 Januari zijn de juffrouwen De Bauw, De Cuyper en Van Aelbroeck, tot onderwijzeressen in het Ko ninklijk Gesticht van Meesen benoemd. Militieraad. Zijn lid en toegevoegd lid van den Militieraad benoemd voor de lichting van 1886, de hierna aangeduide officieren IJperen: werkelijk lid, de heer Weiter, lui- tenant-colonel commandant der plaats van IJperen; toegevoegd lid. de heer Hermans, majoor bij het le linie te IJperen. Diefstal. Een zeer stoute diefstal is op 26n dezer, omstreeks 2 ure des morgens, te Meesen, ten nadeele van den heer Ed. Victoor gepleegd geweest. De heer Victoor had gerucht gehoord en, de oorzaak er van willende kennen, was oogenblikkelijk beneden gekomen. De deur zijner woonst stond open, zijn bureel was in de grootste wanorde; al zijne papieren waren dooreen gesmeten en de sleutel, die hij gewoonlijk op eene zekere plaats verborg, was door den dief gevonden en gebruikt om den lessenaar te openen, waaruit hij al de waarden gestolen heeft, welke bestaan ineene som van 200 fr. in goud, een fransch bankbriefje van 50 fr. en eenige vijffrankstukken. Niet het minste spoor van inbraak is kun nen bespeurd worden en men moet veron derstellen dat de dief 's avonds er voor bij den heer Victoor binnengeslopen is, en hij er zich heefc laten opsluiten. Ongeluk. Een schrikkelijk ongeluk is Vrijdag 22" dezer te Zillebeke voorgeval len. De twee kinders Pattyn zijn na de school op den vijver gaan slijderen en op eens is het ijs onder hen gebroken. Hunne noodkreten werden gehoord door Amatus Verhelst en Gamiel De Smyttere, die onge veer op 300 meters afstand op de meerschen aan het schaatsenrijden waren. Zij snelden de ongelukkigen ter hulp. Camiel De Smyttere, die enkel zijn hart raadpleegde, waagde zich tot bij de kinders. Hij viel tot aan zijnen hals in het water en bleef in dien hachelijken toestand een kwart uurs lang alle mogelijke pogingen aanwen den om de ongelukkigen te redden. Na drie maal, maar te vergeefs, de drenkelingen op het ijs, dat ieder maal onder hun brak, ge kregen te hebben, gelukte hij er nogtans in den oudsten, een mannetje van 13 jaar, te redden. Hij zelf moest dan bij middel eener koord, die men op eene naburige hoeve gehaald had, er uit getrokken worden. Het was hoog tijd: nog eenige oogenblikken en hij zou zijne moedige en koene zelfopoffering met zijn leven betaald hebben. Cyriel Pattyn, oud 12 jaren, werd als lijk eenigen tijd later opgevischt. De voorbeeldig# redder is 17 jaar oud. Remichampagne bij Hompré; 29 sep tember 1885. Ten gevolge van buitengewoon zware werkzaamheden, was ik sedert lang lijdende aan eene benauwdheid op de maag, had geen eetlust en verzwakte van dag tot dag; het scheen mij alsof ik een band om de maag had, en had veel pijn gedurende vijf maanden. Door bet gebruik der Zwitsersche Pillen van 1 fr. 50 de doos, ben ik geheel genezen geworden. Ik machtig den heer Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel, dezen brief bekend te maken. Gré- goire Miette. Echtverklaring der handteeke- ning door den Burgemeester van Hompré. Beste jongen, schreef baas Knul aan zijn zoon t'Antwerpen, we zenden u een pak met een beetje van alles in; onder andere een niéuweirïffoek uit een ouden van mij-, in de rechter zak zult gij franken vinden, die uwe moeder buiten mijne we'te erin' geste- ken heeft. van den 22ü tot den 29n Januari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 5. Vrouwelijk id. 5. Ilvnvelij ken Emiel Meeuws, kleêrmaker, en Stephania Schoonheere, kantwerkster. Karei Terryn, daglooner, en Melania Van- denberghe, kantwerkster. August Wilde, uurwerkmaker, en Virginia Poissonier, naaister. Overllj dons. Fideel Henneken, zonder beroep, 75 jaren, weduwaar van Carolina Desmed, Meenen- straat. Rosalia Leinahieu, waschster, 63 jaren, echtgenoote van Ludovicus Deconinck, Meenenstraat. Amand Devos, herbergier, 66 jaren, echtge noot van Maria Huyghebaert, Boomgaard straat. Karei Deraedt, zonder beroep, 69 jaren, echtgenoot van Maria Deleu, Weduwe- straat. Kinderen beneden de J jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 0. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 18,200 4,900 1,800 1,400 600 5,000 7,365 5 i 5 E 1 17,50 14,75 17,50 20,50 21,00 6,00 290,00 7,000 1,300 000 000 000 400 7,000 co o o o ai oo o -j "o to O Cl O O O U\ w l 8 S 1 K i> w H H W ts bd 3 GRANEN, ENZ. middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit M O O O H-I H- •o B kV *0 e co O e-i P 3 3 P oo oo W CO «h 3 3 3 00 CO O M «H

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3