GROOT BAL GROOT GEMASKERD BAL Stad IJperen. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. KARNAVAL. op Zondag 7 Maart 1886, Intrede: 1 Frank. Dinsdag 9 Maart 1886. Burgerstand tendue. Inutile d'ajouter que Mademoiselle Laurent a fait une ample moisson d'ovations et de rappels. Monsieur Dekemper tenait la note comi- que: II l'a fait avec le talent et le succès qui, par un effet de l'habitude, sont devenus chez lui une seconde nature. II nous reste a adresser nos vifs remercl- ments a la Commission directrice, dont l'at- tention vigilante nous a su rendre les concerts de la saison aussi alléchants que variés. Burgerlijke begraving. Donderdag namiddag, om 3 ure, had de burgerlijke begraving plaats van den heer Isidoor-Josef Canfrère, oud-kapitein, ridder van het LeopolsorJe en gedecoreerd met het herinneringskruis van 1830 en 1856. Eene zeer talrijke menigte volgde de lijkbaar en gaf door hare tegenwoordigheid een bewijs der verdraagzaamheid onzer bevolking welke aan het stoffelijk overschot, dergenen die buiten allen godsdienst zich laten begra ven, de laatste eerbewijzen toekent, evenals aan hen die zich door tussciienkomst der priesters doen ter aarde bestellen. Bij koninklijk besluit van 3n Maart 1886, is M. Thiebault Achille, onderluitenant be noemd bij het korps Pompiers der stad IJperen, in vervanging van M. Brunfaut Auguste, tot andere bedieningen geroepen. TeF dezer benoeming was er gisteren avond, om 8 ure, voor zijne woning, eene serenade gegeven, door het muziek der Pompiers. Sn den K. K. Koor Waarom dan? Wat is er gebeurd? Gij kent het groote nieuws nog niet? Henritje Iweins, katholiek provinciaal Raads lid van IJperen, is vereerd met het kruis van St-Gregorius! Boum Koor-. Bravo 1 Bravóol! hip, hip, hip, hoerahü Waarom is hij gedecoreerd? God weet het! Zijne besluiten, zijn on- doorgrondbaar.... Nogtans stond er onlangs in d e> Ré forme te lezen dat er een agentschap van decoratién bestaat, welk het kruis van St-Gregorius verkoopt aan 1,500 franks, en.... Genoeg, genoeg, 't Is helsch duur, 4,500 fr. voor een kruisken en een lintje te moeten betalen IJdelheid der ijdelheden. Verslag over de zitting van den Gemeenteraad van W..., onder datum van.... De zitting wordt om 4 ure geopend. Zijn tegenwoordig: De...., Burgemeester- Voorzitter; Ba.... en M...., Schepenen; L...., J...., Du...., Leden, en G...., Secretaris. Na lezing van het verslag der vergadering wordt nogmaals de kwestie van de afschaf fing der gemeenteschool te berde gebracht. De Burgemeester. Wij moetten er toe komen om dien geuzenschoolmeester weg te krijgen, of anders zullen wij de goede vrien den van den pastor niet meer zijn. De pastor is duivels kwaad, dat wij dien onderwijzer op straat nog niet kunnen schuppen, om zijne geliefde nunneljes in dat schoolgebouw te steken. Hij geeft ons vele goede en nuttige (voor hem en zijne kliekraadgevingen; wij moeten dus alles naar zijnen zin doen, anders zou hij den hemel voor ons sluiten en de hel openen. Zijn allen van gedacht dat wij alle middels moeten inspannen om dien libe ralen schoolmeester met vrouw en kinders buiten te zetten? (Er wordt JA geknikt.) Du.... Mij dunkt, dat wij ons belache lijk maken, met... M.... Zwijgt gij. Du.... Als ik non de d.. hier maar en ben om te zwijgen, dan moet ik er niet zijn en ik kom nooit meer. (Hij trekt de zaal uit.) De Secretaris. Burgemeester, gij moet de zitting opschorsen, want gij zijt in meer derheid niet meer. Aanwezig-. De...., Ba...., M...., L..., J... Bi... afwezig, om reden dat hij niet meer wil gaan. Dh... afwezig om dezelfde reden. L.:. afwezig om dezelfde reden. C... afwezig omreden dat hij nog zijnen eed niet afgelegd heeft. Du... afwezig om reden dat hij non ded... moet zwijgen. G... overleden. De zitting wordt om 4 ure 1/4 geheven. Burgerstand van Poperinghe van den 25" Februari tot den 4" Maart 1886. Mannelijk geslacht. 7. Vrouwelijk id. 3. Hm well j ken Verwaerde Hensicus Cornelius, 29 jaar, schoenmaker, en Devolder Euphrasia Elodia, 20 j., strijkster. Clabau Georgius Josephus, 18 jschoenma ker, en Verhaeghe Leontina, 24 j., kant werkster. Bouw Eduardus Augustus, 20 j., bijzondere te Reninghelst, en Vandesteene Emma Eugenia, 19 jbijzondere. Roose Henricus Augustus, 29 j., brouwer, en Denut Helena, 24 j., kleermaakster. O verlij «lena. Pannekoecke Carolus Ludovicus Cornelius, 52 j., zonder beroep, weduwaar van Camerlynck Anastasia Eusebia Catharina. Brysbaert Eusebia Coleta, 70 j., zonder beroep, ongehuwd. Declerck Arnoldus Cornelius, 62 j., land bouwer, echtgenoot van Rouseré Rosalia Regina. Walle Florence, 68 jkloosterlinge bene- dictinesse. Waels Carolus Josephus, 84 j., brouwer, weduwaar van Ryckewaert Francisca Theresia. Bouve Carolus Ludovicus, 63 jlandgebrui- ker, echtgenoot van Ilasebrouck Barbara Francisca. Baes Benedictus, 37 j., ongehuwd,werkman, gehuisvest te Westvleteren. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 0.Vrouwelijk id. 3. Kunst- en Letternieuws. De Geschiedenis van zijn land kennen is de plicht van elk volk. Velen hebben de grondbeginselen daarvan in hunne jeugd aangeleerd, maar weinigen hebben die studie voortgezet zoodat dikwijls het geheugen te kort schiet, wanneer in den dagelijkschen handel en wandel de heldendaden van een of ander beroemde en stoutmoedige kamp vechter of een geschiedkundig feit worden aangehaald. Bestaat er aangenamer en nuttiger lezing dan die groote heldenfeiten zijner voorouders te doorgronden, hoe ze vroeger gestreden hebben en hoe hun zeden en gewoonten waren? En de Geschiedenis van België vooral is hoogst merkwaardig. Van hunne opkomst tot op onze dagen hadden de Belgen hun eigen taal, hun eigen zeden, hun eigen gods dienst en bovendien oneindig veel vaderlands liefde. Deze laatste deugd vooral, versterkte dikwijls hunnen moed om de worsteling tegen menigen hebzuchtigen vorst te onder steunen, en dwars door eene reeks van woelige tijdvakken heen, eindelijk hunne onafhankelijkheid te vestigen en te doen eerbiedigen. Vertrouwende het vlaamschlezend publiek eenen wezenlijken dienst te bewijzen en onze moedertaal met een nieuw gewrocht te vereeren, zoo hebben de uitgevers A.-N. Lebègue en Cle, te Brussel, de laatste fran- sche uitgave der Geschiedenis van België van den geleerden Moke in de nederland- sche taal doen overzetten en tot op onzen tijd laten bijwerken en meteen 300 tal platen opgeluisterd. Het gobeele werk zal in ongeveer 20 maandelijksche afleveringen, elk van 24 bladzijden aan 50 centiemen per aflevering uitgegeven worden. De eerste aflevering van deze geïllustreer de Geschiedenis van België, in groot oc tavo formaat, ligt op ons bureel ter inzage,- met eene duidelijke letter, op fraai papier en in twee kolommen gedrukt, en eene nette uitvoering d°r platen hebben wij de over tuiging dat het geheele werk, prachtig en nuttig zal zijn, waarom wij het dan ook vol vertrouwen in de gunst van het publiek aanbevelen. Missen voor de zwijnen. Ja, dat wordt gedaan.... mits er geld van komt, natuurlijk! De pastors doen alles tegen comptante speciën, en ze weten dan nog zijdelingsche profijtjes te verwezentlijken met de over schotjes. Zij hebben een St Antonius uitgevonden om de boertjes, die zieke zwijntjss hebben, naar de kerk te doen komen bidden en geven voor hunne lievelingen; om de boer tjes, die gezonde zwijnen hebben, deze te doen beschermen tegen ziekte... door giften, natuurlijk! Op den buiten gaat het nog veel slimmer dan in de steden. Als de mis van St Antonius moet plaats hebben, brengen al de zwijne- boeren eenen verkenskop, oh! den schoon- sten uit! Deze koppen, echte lekkernijen, worden op eene tafel gerangschikt, voor het altaar. Daar zal men ze belezen en den zegen van St Antonius roepen op de doode, levende en toekomende zwijnen. Maar na de mis worden de zwijnekoppen VERKOCHT onder de vele parochianen, die de heele mis lang stonden te waterbekken naar die lekkernij; want het zijn aller schoonste zwijnekoppen en er zijn er vele!! Dat alles gaat dan; in pastoors kasse: requiescat in pace! Voor diegenen, die'.ons niet zouden ge- looven, geven wij hier de volgende aankon diging getrokken uit een blad van Gheel, en 't is niet te Gheel alleen dat zoo iets gebeurt, alhoewel de zotten daar dik loopen. Wij lazen dus onlangs de volgende, heel authentieke aankondiging: Latere Tijdingen. TE STEELEN, op Zondag 17 Januari, feest van St Antonius, de solemnele mis ten 7 ure. De geofferde verkenskoppen worden na de hoogmis verkocht. Is 't niet schoon?? Steelen! Nom prédestiné 't Is gelijk, als men van klerikalisme spreekt, is er toch dikwijls spraak van ver- kens. Cens-Erneuville, 27 september 1885, M. Pelerin, Apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel. Sedert 15 maanden leed ik aan hevige maagpijnen, ik had gedurige hart kloppingen, dikwijls hoofdpijn en kon zeer weinig slapen, en te vergeefs had ik mid delen van den dokter genomen. Door uwe Zwitserche Pillen en voor een bagatel van drie franken (zijnde 2 doozen) heb ik mijne gezondheid terug gekregen. Daarom machtig ik u dezen brief bekend te maken. L. Georges. Echtverklaring der hand- teekening door den Burgemeester van Er- neuviile. Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.-Ongelukkiglijk'neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mm* M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. De plaats van Ageni-BureeSbediende is open bij de politie. De kandidaten moeten in beide ta len kunnen opstellen. Jaarwedde-minimumfr. 1200, be nevens de kleeding en de wapening. De vragen met bewijsstukken moe ten tot het Gemeentebestuur gezon den worden vóór den 20 Maart. in de zalen van het Bronzen Hoofd, Rijsetstraat, te beginnen van 9 ure 's avonds. Goed orkest, allerbeste consommatien bouillon en broodjes. om 9 ure 's avonds, Bij de Wd HARTEEL, hondstraat, INTREDE 1 FMR- LANDBOUW. Dierkunde. Voordrachten. De Gouverneur van West-Vlaanderen, Aan de gemeentebesturen, aan de Heer en arronclissements-Commissarissen, aan de provinciale landbauw - Commissie, aan de landbouw-Comicen en Maat schappijen en aan de Heeren Rijks veeartsen in de provincie. De Heer Minister van Landbouw, Nijver heid en openbare Werken heeft, bij besluiten van 9" en 18n Januari laatstleden voor 1886, openbare en kostelooze voordrachten over het opkweeken en de gezondheid der huis dieren, ingericht, voor de 3e, 4e, 5e, lleen 12elandbouwomschrijvingen dezer provincie. Deze voordrachten zullen, op de volgende wijze,in het Nederlandsch, gegeven worden: 3e Omschrijving. Te GHISTEL, den 23" Mei en 15" September, ten 3 ure's namid dags, op het stadhuis. Spreker; De Heer Hoste, rijksveearts te Oostcamp. OnderwerpGezondheid der huisdieren. 4e Omschrijving. Te DIXMUIDE, den 7" Juni en 9n Au gust i, ten 10 ure 's morgens, in liet huis der ronde Tafel, b:j Sr Bonte. Te EESSEN, den 16" Mei en 19" Septem- bee, ten 2 1/2 ure 's namiddagsde eerste, in de herberg, - De drie koningen de tweede, in de herberg, Sint Andries SprekerDe heer Hoornaert, rijksveearts, te Rousselare. De dierenkunde in het al- gemeen.het opkweeken en de gezondheids zorgen der huisdieren, de keus der voort telers zullen het voorwerp dier vier zittingen uitmaken. 5e Omschrijving. Te VEURNE, den 28" April en 14" Juli, ten 11 ure 's morgens, in eene der zalen van het Stadhuis. Spreker; De Heer Morlion, rijksveearts, te Handzaeme, die zal handelen, in de eerste zitting, over de lucht en het water in ver band met de gezondheid of den invloed op de gezondheid; in de tweede zitting, over de wijze van de dierrassen te verbe teren. 11® Omschrijving. Te HOOGHLEDE, den 9" Mei, ten 3 ure 's namiddags, in de zaal van het Vredegerecht, door den Heer Hoor naert voornoemd. Onderwerp: Keus van de voorttelers voor de melkkoeien. 12® Omschrijving. Te DADIZEELE, den 2" Mei, ten 4 ure 's namiddags, in de herberg de Sterre Te WEVELGHEM, den 20" Juni, op het zelfde uur, in het Gemeentehuis. Te WYNCKEL-S'-ELOI, den 11" Juli, op hetzelfde uur, in het Gemeentehuis. De spreker is de Heer Hoornaert, voor noemd, die zal handelen over: Te Dadizeele, de ontleedkunde der dieren-, te Wevel- ghem, het dierlijk leven-, te Wynckel-S'- Eloi, de voeding der voornaamste huis dieren. Brugge, den 13" Februari 1886, 2® Best., 3® Afd., nr 80,776. De Gouverneur. Ridder RUZETTE. van den 26" Februari tot den 5" Maart 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 8. Efiu wellj ken. Emiel Haverland, versierschilder, en Maria Leroy, zonder beroep. Alfons Ruyssen, doktoor in de rechten, gref- fier bij de handelsrechtbank te Kortrijk, en Sidonia Boedt, zonder beroep. Victoire Gouwy, zonder beroep, 76 jaar, on gehuwd, Bollingstraat. Franciscus Laheyne, zonder beroep, 82 jaar, eclitgenoot van Sidonia Ceriez, Sterre straat. Karei Arfeuille, schrijnwerker, 37 jaar, echtgenoot van Maria Coemelck, Meenen- straat. Isidoor Canfrère, gepensionneerde kapitein der schutterij, 77 jaar, echtgenoot van Rosalia Frère, St. Nikolaas buiten. Jozef Spinnewyn, zonder beroep, 83 jaar, weduwaar van Amelia Laheyne, Meenen- straat. Victoor Vermeersch, hulp-onderwijzer, 21 jaar, ongehuwd, Lange Meersch. Théophiel Florquin, koetsier, 35 jaar, echt genoot van Rosalia Coolzaet, Hondstraat, Catharina Vandenkerkhove, zonder beroep, 80 jaar, echtgenoote van Franciscus Hauspie, Meenenstraat. Maria Hollebeke, hovenierster, 7o* jaar, weduwe van Petrus Dewilde, Brielen nevens IJperen. Karei Ooussaert, daglooner, 49 jaar, echt genoot van Maria Windey, Meenenstraat. Kinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 4. Maandag 8 en Dinsdag 9 Maart zullen de bureelen van het Stadhuis 's middags ge sloten worden. Juicht, Belgen, juicht in breede volle akkoorden, Van Haspegauw tot aan het vlaamscho strand; Van Noord en Zuid, langs Maas- en Scheldeboorden, Juicht, Belgen, juicht door gansch het vaderlandl Geboorten. WEST-VLA ANDEREN O veria j ciens

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3