Sü WOONHUIS Meubilaire VOORWERPEN Kerkeboeken Luisterlijk groot BAL, Maatschappij Burgerwachten Burgerstand VEUKOOPING MET EB VE KOOPDAG op Maandag 19 April 1886 om 9 ure voormiddag, en Herberggerief GKOOTE KEUS voor de eerste communie aan zeer voordeelige prijzen. Te bekomen ten bureele van dit blad. Keizerlijk Huis, zoo nauw aan liet uwe ver want, het zich tot plicht rekenen die ver schillende talen aan te leeren, evenzoo zal Uwe Hoogheid, geboren in de hoofdstad van het aloude Brabant, getuige van den prijs, waarop de Vlaainsche bevolking getoond heeft hare taal te stellen, zich gedrongen hebben gevoeld, die taal machtig te worden, zoowel als die van de andere helft der Belgen. Mocht zich weldra eene gelegenheid voor doen, waar het Uwe Hoogheid gegeven worde die taal in het openbaar te gebruiken! Dit feit zou in de jaarboeken van ons volk als eene heugelijke gebeurtenis aangeteekend worden; het zou, door een nieuw bewijs van gelijksielling aller Belgen, niet alleen veel bijbrengen tot toenadering en eensge zindheid tusschen de burgers, maar ook den band, die het vorstenhuis en het volk ver- eenigt, nog nauwer en inniger maken. Bij de uitdrukking van dezen onzen vuri- gen wensch, hebben wij de eer ons met den meesten eerbied te noemen van Uwe Hoogheid de nederige dienaars, het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds, J. Vuylsteke, voorzitter (Gent), Aug. Gondry, secretaris-schatmeester, (Gent), P. Geiregat (Gent), Dr Am. De Vos (Gent), A. Van Neste-Vitse (Oostende), Th. Coopman (Schaarbeek), F. De Veen (Brussel), Peter Benoit (Antwerpen), Aug. De Schepper (Den- dermonde), Joz. Mox (St-Joost-ten-Oode), J. Sabbe (Brugge), A. Vermast (Brugge), C. De Wulf (Lier), J. O. De Vigne (Gent), B. Block (Gent), A. Fredericq (Gent), J. De- ny-Christiaens (Gent), Gust. Maes (Lokeren), J. 's Heeren (Tienen), Frans Retsin (Brugge), P. De Swarte (Nieupoort). Gent, den 12 Maart 1886. Aan ons stadhuis komt men een bericht aan te plakken, hetwelk aan de burgers kenbaar maakt, dat onze stedelijke Raad heden Zaterdag avond, om vijf ure, zitting houden zal. Wij zijn gelukkig op het dagorde te vin den: ontwerp van nieuwe uit te voeren werken. Een goed gedacht, voorwaar, van binst deze tijden van krisis en werkgebrek aan de verbetering van den toestand onzer werkers klas te denken. De gansche bevolking moet de pogingen, welke ons stadsbestuur aan wendt om aan de werkelooze lieden arbeid en dus brood te verschaffen, van harte goed keuren en toejuichen. Reeds is men bezig, in de Boesinghestraat, aau het vernieuwen der kalsijde; volgens men zegt zal dit werk vlijtig voortgaan. De kattefeest is ten einde. Vele barakken zijn reeds vertrokken. De winkels, het wafelhuis, de draaimolen en de cirk Ditter zijn alleen nog overgebleven. Deze laatste geeft enkel nog eenige vertoo ningen, die ongetwijfeld veel bijval genieten zullen. Donderdag 11. woonden wij de avondver- tooning bij. Er was veel volk, dat er zich opperbest vermaakte en de kunstenaren met algemeene en luidruchtige toejuichingen be jegende. Onder de vermakelijkheden, had de verlo ting plaats van een levend zwijn. Het beestje werd door zeker heerschap, dat een postje in onzen K.K. bediendt, gewonnen. Eene vrouw die bij hem zat en waarschijnelijk van zijn gezelschap deel maakte, wenschte den win naar geluk met de woorden: soort, valt bij soort. En toen het zwijn weder in den stal was, drukte die heerschap aan diezelfde vrouw de begeerte uit, eensnaar zijn beestje te gaan zien. Deze antwoorde hem, wel zeker, 't is zeer natuurlijk, 't is bloed dat trekt. Wij weten niet in hoeverre die overwe gingen juist en grond zijn: maar wat wij weten is dat alle omstaanders er eens harte lijk om lachen moesten en wij ook. Men verzekert ons dat de heer Debruyn, voorzitter der maatschappij voor het aan leggen van buurtspoorwegen, in 't korte naar IJperen komen zal om met de plaatselijke overheid te onderhandelen over den te volgen weg voor den buurtspoorweg van IJperen op Kortrijk. Verscheidene maanden zijn reeds verko pen sedert het opmaken der studiën en plan nen. Het is hoog tijd dat men eene beslissing neme zsowel in 't belang van koophandel en nijverheid, die op het aanleggen der linie met een waar ongeduld wachten, als in 't belang der werkende klas, die daar werk en brood vinden zou. Laat ons hopen dat wij er niet lang meer zullen moeten op wachten. Muziekale ochtend. Men verzoekt ons te willen aankondigen dat de heeren A. Gaimant, A. Ligy, A.Wec- kesser en E.Gaimant, morgen Zondag,4 April, in de groote zaal van den Gouden Arend, een muziekale ochtend geven zullen. Onze uitgelezen quatuor zal de volgende stukken uitvoeren: 1° a) Menuet; b) Finale van den 8" quatuor van Dancla. 2° aAllegro impetuoso, b) Andante, c) Scherzo, d) Allegro vivace van Rauckenec- ker. 3° Menuet van Mozart. 's Middags stipt zal men beginnen. Morgen Zondag, ter gelegenheid van half vasten, ten 9 ure 's avonds, in de Tooneelzaal. Uitgelezen orkest. IngangsprijsMannen: 1 fr.; vrouwen: 50 cent. Men kan vooraf kaarten bekomen bij den drukker dezer, tot morgen Zondag, ten 6 ure 's avonds. Aan 't bureel: mannen: fr. 1-50; vrouwen: 50 cent. Examens. De eerste zittijd der kiesexamens voor 1886, zal plaats hebban den 17, 18 en 19 dezer maand, ten 9 uren 's morgens. Er zullen kunnen avondzittingen zijn, ten 5 uren, op dezelfde dagen. Zoo men verlangt des Zondags dit examen af te leggen, zal er zooveel mogelijk aan dezen wensch gevolg gegeven worden. De aanvragen moeten besteld worden tegen den 7 April, ten 4 uren des namiddags, in het secretariaat van het stadhuis. De personen die in dezen zittijd het exa men niet ondergaaE, kunnen geen deel meer nemen aan de kiezing van het toekomende jaar. De lijst der kiesbaren voor het Senaat, in het arrondissement IJperen, is, voor 1886, vastgesteld als volgt De heeren Capron, Jules, IJperen, fr. 3.167-82; Carton,Henri,IJperen.fr. 2.658-78; de Steurs, Ferdinand, IJperen, fr. 3.783-89; de Steurs, Gustaaf, IJperen, fr. 2 116-40, de Thibault de Boesinghe Louis, Boesinghe, fr. 3.337-45; Duparc, Pieter, Vlamertingke, fr. 4.308-44; Merghelynck, Ferdinand, IJpe ren, fr. 3 311-91; Sunnont de Volsberghe, Arthur, Yoormezeele, fr. 2.665-58; Van Merris, Jules, Poperinghe, fr. 3.600-81. Bijvoegsel aan de lijst der personen, die min dan fr. 2.116-40 betalen: De heeren Berten, Felix, Poperinghe, fr. 1.069-39; de Codt, Jules,IJperen.fr. 1.596-50; d'Ennetières, Victor,Elverdinghe.fr. 1.900-38; Donck, Amand, IJperen, fr. 1.115-30; Floor, August,Crombeke, fr. 1.456-35; Godtschalck, August, Waasten, fr. 1.186-79; Hondeghem, Karei, Boesinghe, fr. 1.275-72; Iweins Eu- geen, Zonnebeke, fr. 1.036-17; Iweins, Hen ri, IJperen, fr. 1.800-41; Iweins, Jules, IJperen, fr. 1.826-30; Pieters, Leonard, Reninghe, fr. 1.352-95; Rabau, Louis, IJpe ren, fr. 1.180-69; Van Eecke, Arseen, Wer- vik, fr. 1.053-73; Volbrecht, Louis, Waasten, fr. 2.019 05. Soldatenlichting 1836. Getal manschappen door de verschillige van IJperen. Schieting van Maandag 29 Maart 1836. Naar de "punten 4 5 5 4 4 22 5 4 1 2 4 16 2 3 4 5 2 16 2 5 0 4 4 15 4 2 2 2 4 14 5 2 4 3 0 14 4 4.122 13 Qfficiëele akten. Leger. De majoor Bricoux, van het 2e jagers te peerd, is van zijne bediening als beveihebber der rijschool ontslagen. Eene gendarmenbrigade is te Komen in gericht. Men schrijft uit W... Iets over zedelijkheid. Het gemeentebestuur van W... gaf laatst een reglement op den dans uit, zoo spreken de beweegredens, omdat de dansvergaderin- gen een gevaar zijn voor de openbare zede lijkheid. Eenige dagen later schafte het gemeente bestuur, bij middel van looze streken, de jongensschool af, die lang eenige gemeente school was, ook om reden,volgens de eenen, dat de ziele zaligheid der kinders daar gevaar liep; volgens anderen,tot welzijn van godsdienst en zedelijkheid. Na zes maanden denkens over artikel 2 van de nieuwe schoolwet schreef Minister Thonissende beslissingen van den gemeen teraad van W..: zijn wettig. En wat voor personen vindt men in dien gemeenteraad, zoo zorgvol voor de zedelijk heid Een kerel, zooals de Pullemutse, die terzelfder tijd lid van den kerkraad is, op wiens rekening men zooveel klapt, die in zijn huis en elders voorbeelden van zedelijkheid en godsdienst geeft, die in herbergen, nog in toom niet gehouden door de tegenwoordig heid van geestelijken, redevoeringen houdt, waarover iedereen beschaamd staat. Niet gelooflijk is het dat iemand zulke beestelijke taal durft uitbraken. En zulke treffelijke kerels maken dan reglementen en schaffen scholen af, tot bevordering van zedelijkheid en godsdienst! Schande! Schande! Wat aardige zedelijk heid! Hoe die verstaan? Vraag uitlegging aan de Pullemutse; hij ten minste moet er iets van weten, mits zijne daden voor hem spreken. Zulke personen worden dan schier als toonbeeld der katholieken gesteld en worden door hen aangesteld om hunne belangen te verdedigen in gemeente- en in kerkraad. Ongelooflijk! Ongelooflijk! Spotternij! Spot ternij De correspondence uit Brussel, te laat toegekomen zijnde, moet verschoven worden tot bij acht dagen. Burgerstand van Poperinghe van den 18" Maart tot den 1" April 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 13. Vrouwelijk id. 9. Ovei-lijdents. Decoker Maria Theresia, 66 jbijzondere, ongehuwd. Vanloot Catharina Amelia Virginia, 74 j., bijzondere, weduwe van Benedictus Igna tius Debruyne. Flou Pieter Leopoldus Ludovicus, 75 j., bijzondere, weduwaar in eerste huwelijk van Amelia Beun en thans echtgenoot in tweede huwelijk van Cornelia Catharina Devos. Biiliau Petrus Cornelius, 23 j., bijzondere, ongehuwd. Suffys Ldvinus Carolus, 72 j., bijzondere, ongehuwd. Bruneel Catharina Theresia, 64 j., werk vrouw, weduwe van Joannes Bernardus Moerman. Briche Ludovicus Josephus Xaverius, 69 j., staatsgepensionneerde, weduwaar van So phia Rosseeuw. Dewulf Eugenia, 20 j., huishoudster, echt- genoote van Livinus Maerten. Savoye Florentia Hortensia Emelia, 66j. weduwe van Joannes Eugenius Lecluyse, grondeigenaarster. Vandromme Prudentia Rosalia, 53 j., win kelierster, ongehuwd. D'amour Clotildis Cornelia, 20 jkantwerk ster, ongehuwd. Kinderen beneden de y jaren. Mannelijk geslacht 9. Vrouwelijk id. 6. CalleneUe, den 22 september 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel. Ik vernam van een mijner vrienden den goeden uitslag door het gebruik der Zwitsersche Pillen, ik heb er eene doos van gekocht en nu ben ik geheel genezen van de hoofdpijn, waaraan ik sedert lang lijdende was, ook slaap ik wederom rustig. Ik ben er u zeer dankbaar voor, en als u het noodig oordeelt, kan u mijnen brief in de dagbladen bekend maken. J. Hoton. Echtverklaring der handteekening door den heer burgemees ter van Callenelle. van den 26 Maart tot den 2 April 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 7. Huwelij ken Edouardus Dhaenens, zonder beroep, en Amanda Riem, zonder beroep. Overïlj «lens. Eugenia Bolle, zonder beroep, 67 jaar, echt- genoote van Joannès Hof, Bollingstraat. Cecilia Gallez, kloosterlinge, 74 jaar, Boter- straat. Maria Outters, zonder beroep, 50 jaar, on gehuwd, Bollingstraat. Petrus Knockaert, zonder beroep, 82 jaar, weduwaar van Coleta Flotteeuw, Dix- muidestraat. Virginia Philips, kantwerkster, 57 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Josephina Dejonghe, kantwerkster, 54 jaar, echtgenoote van Franciscus Ghyselen, Meenenstraat. Julius Demey, kommissionnaris, 38 jaar, echtgenoot van Virginia Baratto, Mee nenstraat. Rosalia Coffyn, kantwerkster, 69 jaar, echt genoote van Ludovicus D'Hellem, Meenen straat. Emma Bruynsteen, kleermaakster, 26 jaar, ongehuwd, Hondstraat. Nathalia Catteeuw, naaister, 70 jaar, we duwe van Ludovicus Doolaeghe, lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id 1. van een TE OPEIiEM. Met het houden van twee zitdagen, wanof den eersten voor den INSTEL bepaald is op Woensdag 14 April 1886, en den tweeden voor den OVERSLAG op Woensdag 28 derzelfde maand, telkens om 3 uren namiddag, ter herberg den Zwarten Leeuw, in de Boesinghestraat, te IJperen, zal Meester Floribert - Augustin TITECA, notaris te IJperen, publiekelijk te koop aanbieden het volgenbe goed STAD IJPEREN. Westkant der Hondstraat. Gebruikt door den verkooper sieur Allewaert. Handslag met de geldtelling. 1/2 Instelpenning te winnen. De tij telen van eigendom en de ver- koopingsvoorwaarden berusten ten kantore van voornoemden notaris TITECA, te IJperen, Elverdinghe- straat. Elk zegge het voorts. STAÖ ¥PER. ter herberg het ZILVEREN HOOFD, staande in de Rijselstraat. bestaande namentlijk in Met gereed geld en verhoog van 10 door 't ambt van den deur waarder Alphonsa HOF, Dixmuide- straat, 8, te Yper. VAN ALLERSCHOONSTE IN PRACHTBANDEN ANDERE met of zonder sloten Ligy A. Boedt L. Juncker F. Dezutter A. Swekels L. Butaye A. Vaotholl A. kantons aan 't arrondissement op te leveren: 43® kanton. IJperen, 32 mannen. 44® id. Poperinghe, 36 id. 45e id. Proven, 27 id. 46e id. Elverdinghe, 34 id. 47® id. Langemarck, 40 id. 48° id. Gheluvelt, 32 id. 49® id. Nieuwkerke, 26 id. 50® id. Waasten, 32 id. 51® id. Wervik, 38 id. tmi »-0£0 Een groot Woonhuis, voor deren gediend hebbende voor Meubelmakerswinkel, met deszelfs Erve, staande en gelegen te IJperen, aan de west zijde der Hondstraat, aldaar geteekend nummer 40, palende zuid 't huis eu erve van sieur Louis Du- pont, west den eigendom van d'heer Napoleon Meersseman, en noord het huis en erve van sieur Louis Deseamps. Nota. Dit huis ig te zien den Maandag, den Woensdag en den Vrijdag van iedere week, van 9 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. VAN Stoelen, ronde-, coulisse- en andere Tafels, Jacht- stoof, Cuisinière, Parapluiestaan, Ivleêrkas, Ivom- moden, Secretaire, Nachttafels, Lavabo, Ledekan ten, Schragen en Planken voor Tafel van een dertigtal menschen, alsook eene allerschoonste oudewetsche Pendule (style Empire) en het Keu- kengerief. Toog, Buffet, Bierpomp, veel Glaswerk en verder Herberggerief.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3