VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste'Jaar. Zaterdag 17R April 1886. Nummer 16. IJzeren weg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo._>r artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaarnde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of'personnaluei ten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperkn naar Buitsniandsch nieuws. De ministeriëele crisis in Nederland. De eerste nederlandsche Kamer heeft de overziening aanvaard van het kolon. ta rief. Uit hoofde van de ministeriëele crisis heeft zij de beraadslaging over de omzetting der schuld verdaagd. De Vereeniging der Orangisten in Enge land heeft een manifest uitgegeven, waarbij de broeders aangemaand worden om alle noodige toebereidselen te doen voor de ver dediging hunner beginselen en hunner be langen. Dit manifest mag beschouwd worden als eenen wezenlijken oproep tot de wapens. De fransche klooster-zusters, die het plan hadden zich te Roermond te vestigen en voor het bouwen van een klooster reeds gronden hadden aangekocht, hebben van dat voornemen afgezien en zullen zich nu in België vestigen. De toestand in het Oosten. De omzendbrief der turksche regeering, rakende Griekenland, doet eenen krachtigen oproep tot de mogendheden om de ontwape ning van Griekenland te bekomen, en zegt dat er een einde dient gesteld te worden aan de krijgstoebereidselen, die zooveel geldmid delen opslorpen en een gevaar voor den vre de zijn. De turksche regeering bevestigt dat hare inzichten vredelievend zijn, doch zij wil onmiddelijk weten of zij aanvallend moet te werk gaan, daar de tegenwoordige toestand onuithoudbaar is. De londensche Times gelooftdat het oogenblik gekomen is om aan Griekenland een ultimatum te zenden, waarbij het opge- eischt wordt om zijne wapeningen binnen de 14 dagen te staken, zoo niet dan zou men aan Turkije de handen vrij laten om zich van de bedreigingen van Griekenland te ontslaan. De grieksche Kamer heeft gisteren in eer ste lezing al de wetsontwerpen gestemd, er door de regeering aan onderworpen. Onder deze komt Gene leening voor van 25 inillioen frank. De onderhandelingen, aangeknoopt met het doel om die leening te sluiten, wor den voortgezet met kans van welslagen. De mogendheden hebben aan de grieksche regeering eene gezamenlijke nota doen over handigen. Indien Griekenland weigert te ontwapenen zullen de mogendheden met hunne vloten de grieksche wateren insluiten. Griekenland zou aldus maar enkel langs het land tegen Turkije kunnen oorlog voeren en de Turken zouden het alsdan gemakkelijk hebben om het grieksche leger weerstand te bieden. Schets. Onder de bladen, waarmede wij het meest overhoop liggen, komt op de eerste plaats het katholiek orgaan van het arrondisse ment. Stel u gerust beste lezer, dat is een ijpersch blad van 52 centimeters lengte en 38 centimeters breedte, dus een vierkante oppervlakte van 1976 centimeters of herleid in hectaren 0,h- "00001976. Wat groeit of wast er op zulk eene uitge strektheid Wekelijks plant de opperhovenier K Lote twee of drie perceelen vol met.... met.... iets, dat niets beteekent: een echt mengelmoes dat door knecht Plaatselijk beproeid werdt met eene smaaklooze saus, uit T. Pot-Brekers keukenboek. Dat blad beeft eene specialiteit, namelijk: de beschrijving der gebeurtenissen, of het nieuws, te geven drie weken na het voorval. De laatste onlusten in ons land barstten uit te Luik op 18" Maart en men kon in het goed ingelicht blad de volledige beschrijving van het voorgevallene lezen den 4° April, dus 17 dagen NA het gebeurde. Moet men daar voor niet rap ingelicht zijn? En wie weet, hoeveel het overbrieven per telegraaf aan de administratie van het blad kost! Doch dit stelsel heeft ook zijne voordeelen! Zoo is men zeker geene aprilvisschen op te slokken! Het publiek zegt wel - Zij blijven ter plaatse gelijk de oesters maar dat is geen medelijdend publiek! Het onovertroffen blad... in onnoozelheld, is soms vlaamschgezind, maai' niet met arti kels uit eigene pen, uitsluitend en opzettelijk door de redaktie, die tot één wezen ver smolten is, voor het blad vervaardigdO, neen. goede Vlaming,, wat men er u, over en nopens onze moedertaal, voorlegt, zijn slechts geleende boterhammen, uit de schap raad van het Fondsenbladvan Gent! Ha! het Fondsenbladziedaar den afgod, het voorwerp der aanbidding van ons katholijk vlaamschgezind orgaaneenmaal per maandAfgoderijzonde tegen het eerste gebod Nergens kan men vervelender zagen, en zaagt men met taaieren moed, (die toch bete ren uitslag verdient), dan in het onderhavig blad. Denk niet dat de zager, na dertig maal hetzelfde over en weer getrokken te hebben, voor acht dagen iets anders aanvangt! Altijd misnoegd, altijd een zuur gezicht, al tijd beknibbelen, altijd schelden tegen ande ren, en nooit tevreden, vergenoegd,voldaan! Ha, een lastig kind van 21 jaar! (dit is zijn ouderdom). Maar dit systeem is ook boven andere ver kieslijk.... vooral voor de letterzetters! In de drukkerij moet het zijn, gelijk bij de pho- tografen waar de clichés bewaard blijven: De getrouwe en weldenkende lezers, van dit blad, die wat vlug van opvatting zijn (zij zijn allemaal zóó) en met overtuiging, alles wat het katholiek papier voorzet, opeten, moeten al die clichés van buiten aframmelen gelijk hun Vader ons. En de keus is niet klein: 10 maal het prieslerjubeleum van Zijne Heiligheid Leo XIII, even veel inaal over de Ency- kliek, dikwijls en op gestelde tijden over de Bedevaart naar Lourdes (en de prijzen der plaatsen) een dozijn heeren de Planten en de Meststoffenten minste 30 maal de Z. Margriete van IJperende Pélérinage en Terre-Sainie, etc., enz. Die gewijde clichés staan bij de recom- mandatiën van breukbanden en zalf niet ten achter! Ja, soms zoekt men met een sterk ver grootglas over de gansche papieruitgestrekt heid van het blad om de officiële akten te ontdekkenmaar vruchtelooze hope en moeite, welke evenwel eenigzins vergoed wórdt door de volledige afkondiging van het kerkelijk nieuws en der sermoenen van Pater Vetmanius, of de biddagen, novenen en jubeleums te winnen. Somwijlen komt er in de officiëele akten (als er zijn) iets voor, dat min of meer de katholieken van ons arrondissement betreft; maar het blad met twee maten en twee ge wichten zal niet afkondigen hoeveel prijzen de officiëele scholen van geheel het land meer gewonnen hebben in de prijskampen, dan de broertjesscholen; of bij voorbeeld, hoeveel van ons schoon en zuurgewonnen geld, Beernaert wekelijks aan de nooit ver zadigde en schatrijke geestelijkheid toesmijt; maar als wij daarvan spreken dan roept het orgaan Wel, wel toch: de kerkfabrieken en kloosters verteren hun geld en het Staats bestuur geeft maar zelden een onderstands- geld van 600 arme frankskens aan eenen in nood verkeerenden onderpastoorZiedaar vooreerst hoe men eene halve dozijn lezers kan bedotten met de waarheid niet te zeggen of te verdraaien. Maar hebben de kloosters hun geld wel eerlijk gewonnen met werken, gelijk handelaars, werklieden, bedienden, advokaten, enz., of hebben ze het op oneer lijke wijze ontfutseld, door honderd sluwe kunstgrepen, aan zieken op hun sterfbed, aan oude simme kwezels, aan bijgeloovige boerkens, om hunne hofsteden te belezen of den duivel uit hunne zwijns te drijven? De feuilleton van het - katholiek orgaan van het arrondissement bestaat in de pu blicatie van a/rikaansche brieven met G. Z. J. C. en J. M. J., getrokken uit de Annalen der LI. Kindschheid. Dat is zeer solied lectuur voor personen, nauwelijks de kinderbroek ontwassen,of wel oor hen, die in eenen voortdurenden staat van kindschheid (synoniem van onnoozelheid) verkeeren. Het gevoel van zelfstandigheid en eigen waarde, kan wel in eigenwaan ontaarden, vooral wanneer men een nietig iets, als bui tengewoon iets wil opdringen. Ten bewijze, liet volgend raadsel, van den poëtaster Dom Ricus, uitliet - orgaan geknipt: In heroerde tyden vraagt uien ov'ral rond Gij raadt het niet, lezer? Die buitengewone zaak is het groot, ge leerd, zuiver, welgezind, beminnelijk, wel gemanierd, beleefd, suikerzoet en onover troffen NIEUWSBLAD! Aan wis de verantwoordelijkheid! De afgrijzelijke koorts van plunderen en brander, waarmeê een gedeelte der wer kersbevolking te Luik en vooral in Hene gouwen is aangetast geweest, schijnt nu eindelijk tot bedaring te komen. Rust begint te heerschen in die steden en dorpen, waar rust en vrede een hoofd- vereischte van voorspoed en welvaart zijn prijsgegeven geworden. Op aller lippen zweeft nu de vraag? Konden die misdadige aanslagen niet in de kiem uitgedoofd worden? Kon dit brand stichten en plunderen niet verhinderd wor den? Was het dan onmogelijk die beweging te beletten zich uit te breiden over het volk rijkste en werkzaamste gedeelte van het Walenland Het antwoord is verpletterend voor het ministerie. 't Is niet te loochenen't Is zijne schuld, zijne schuld alléén, dat de storm van Luik naar Charleroi oversloeg om daar, in ge heel Henegouwen met verdubbelde kracht te woeden en puinen op te hoopen, die bin nen jaren nog niet zullen hersteld zijn. De onlusten waren ternauwernood in Luik, te Jemeppe, te. Seraing losgebroken, of door geheel het land ging de bange vraag op: - Wat zal er te Charleroi gebeu ren? Men was het overal eens, om te zeggen. Het is te vreezen dat de mijnwerkers uit de kooldistrikten van Henegouwen naar de gelegenheid zullen grijpen om het - voorbeeld van diegenen van Luik te vol- gen. Men voegde erbij. Daar zullen de toonee- len van wanorde nog erger zijn. De bevolking is er brutaalder, hare zeden zijn wilder en woester. Overal werd die vrees uitgedrukt. Alléén het ministerie bleef doof en blind en was alleen vatbaar voor vertrouwen. Op wie rustte nochtans de plicht elk oogenblik te waken en gedurig een oog in het zeil te houden Op wie? tenzij de ministers die het uitvoe rend bewind uitmaken. De heer Jules Audent, burgemeester van Charleroi en senator Balisaux, begaven zich opzettelijk naar Brussel om het ministerie te verwittigen. Minister Beernaert beloofde hunne aan merkingen in acht te nemen en ze aan den minister van oorlog over te brengen. Den 19 Maart grepen de eerste onlusten te Luik plaats. Den 25 begonnen zij te Fleurus, te Ran- sart, te Chatelineau, in Henegouwen. Vier en twintig uren later was de beweging algemeen. I)e ministers waren vol vertrouwen ge bleven. Het garnizoen van Charleroi was slechts 200 jagers te voet, sterk. Een escadron ruiterij van 78 mannen sterk was er bij gevoegd. 't Is slechts in den nacht van den 25, dat een dertigtal gendarmen te paard uit West-Vlaanderen werden geroepen. Zoo waren er 300 a 400 mannen om Charleroi en de volkrijke omliggende gemeenten tegen duizende en duizende muiters te bevrijden. De burgerwacht van Charleroi snelde te wapen, en verdedigde alleen de stad. De 300 h 400 jagers te voet en lanciers waren in aller haast naar Chatelineau en Couillet gezonden. Den 26 brak aan; eenige uren later stond het kasteel en de glazenblazerij van den heer Baudoux in brand. 't Was slechts in den nacht van 26 tot 27, dat de eerste hulptroepen het bevel kregen naar Charleroi te gaan. Gedurende twee maal vier en twintig uren mochten de muiters vrij en ongestoord hun werk van vernieling doordrijven, ter wijl uit alle gemeenten om hulp, om spoe dige hulp werd gevraagd en gesmeekt. Minister Beernaert, in zijne uitleggingen in de Kamer, mag goed uitroepen: Den 27, in den vroegen morgen, beschikte generaal Van der Smissen over 12 bataillons infanterie en 9 escadrons ruiterij! Ware de helft dezer troepen den 25 aan wezig geweest, de eerste bende muiters had kunnen achtervolgd en belet worden van koolmijn tot koolmijn, van glazenblazerij tot glazenblazerij te gaan, om de werkers te dwingen, onder bedreiging van moord, Let werk te staken. Onder de bescherming van het leger, had den de werkers, die van geene werkstaking wilden hooren, kunnen blijven voortwerken. In vier en twintig uren zou de poging tot opstand en muiterij met machteloosheid zijn geslagen; zij zou zich niet kunnen uitbreiden hebben. Wanneer doeltreffende maatregelen wer den genomen, was het te laat. 't Is op die genen die ze vroeger moesten nemen op het ministerie dat geheel de verantwoor delijkheid van het gebeurde drukt. Het was geen handvol lanciers het waren er 78!! die naar Charleroi moesten gezonden worden, wanneer Audent en Bali saux naar Brussel kwamen om hulp te vragen. HET WEEKBLAD Poperinglie, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-05 9-5S. Poperingbe-Hazebrouck. 6-50 12-07 6-25. Houtliem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 - 8-05-8-20 -9-58 - 10-10 - 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-4510-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30-8-20- 9-58-11-16 - 2-41 - 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 ,i-20. Korti'ijk-Gent, 5-303-20 11-16 2 41, o-20. Mijn eerste. Als een ouder zijn bemind kind uitzond, Naar de school, het vreemde of 't leger in Spoorde hij gewis hem aan, om meer of min Mijn eerste, Hem bij tijde weg te sturen naar hun dorp. 's Zomers bij een zoele windje bibbert aan den tak Mijn tweede. 's Winters bij de eerste koelte 'k krijg den krak 'k Sterve en 'k valle en 'k waaie en 'k rolie snel Voor de straten op en neere tot, onthoudt het wel Mijn tweede. T'einden kracht en t'einden macht, o arern lot, In het water valt en zinkt en in den dijk verrot. Mijn heele. Brengt 's Zondags vroeg en zonder gedruis Geestig, droevig, alle beê, mijn eerste t'huis, Rtcus,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1