YAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste Jaar. IJzeren weg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo.jr artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verknopingen of andore bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de 'Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 Buitenlandsch Nieuws. De toestand in het Oosten. De vergadering van Greta heeft een adres gestemd, tot de vreemde consuls gericht, waarin bevestigd wordt dat zij aan de turk- sche wetten zal onderworpen blijven, doch tevens de hoop wordt uitgedruikt, dat Turkije rekenschap van hare onderwerping zal hou den en de voorrechten van Creta vermeerde ren zal. Volgens berichten, dezer dagen uit Sofia te Parijs ontvangen, zou er eene samenzwee ring tegen den prins van Bulgarie en zijnen eersten minister ontdekt zijn. Uit Philippopoli komt het bericht toe, dat de oppositie maandag aldaar eene meeting tegen de regeering heeft gehouden, die door meer dan vijf duizend personen werd bijge woond doch van bij den aanvang ontstond zulk eene hevige woeling, dat de inrichters de tusschenkomst der policie moesten inroe pen, om zich aan mishandelingen te onttrek ken. De vereeniging stemde vervolgens eene beslissing, waarbij aan de regeering en aan prins Alexander de verzekering werd gege ven van de verkleefdheid en de liefde der rumeliotsche bevolking. Uit Congoland. Men meldt de terugkomst te Parijs, van den heer Rouvier, fregatkapitein, en van doctor Ballay. Die heeren waren door de fransche regeering gelast geworden om de grenzen te bepalen tusschen Frankrijk en Congo-Vrijstaat; in overeenkomst met kapi tein Massare en luitenant Librechts, van het belgisch leger, zij hebben het uitgangspunt der grenzen gesteld bovenwaarts de Oeban- qui-rivier. Tweekleurig. Het Nieuwsblad heeft de spraak terug gekregen, en noemt de personen bij hunnen naam, zooals alle welopgevoede mcnschen doen als ze iemand aansprekenna 3 maan den gepruild en toornig gekeken te hebben, wil het zich weer met ons bezig houden en noemt ons Weekbladnoch min noch meer. Waar komt die plotselinge verande ring van daan? Waarom dit wit op zwart? We weten't niet; maar 't is toch braaf en wijs gehandeld... gelijk de kinderen. De knappeTooneelschrijver H. Van Peene, onder de menigvuldige juweeltjes waarmede hij het vlaamsch theater verrijkte, schonk ons zijn verdienstelijk blijspel Wit en Zwart. Aldus luidt ook het hoofdartikel van het Nieuwsbladwaarin het zich gewaardigt van ons te praten. Maar 't is niet, gelijk naar gewoonte, om ons onaangenaam te zijn, o neenwij vinden er nagenoeg het vol gende: Indien Weekblad wenscht als ernstig beschouwd te worden, het moet met zijne zienswijze eens blijven, en als het zich tegen een wetsontwerp verklaard heeft, 't dunkt ons dat het kwalijk geko- men is, om de wetgevers te verwijten dat zij hun wetsontwerp niet gestemd hebben. Wij bekennen volgaarne dat bet WEEKBLAD aan zijne princiepen over dat punt getrouw gebleven is!!! Eh wel, en dan? Als het maar is, om eene waarheid a la, Palisse uit te kramen, kon- det je nog 3 maanden zwijgen, vooraleer ons te noemen. Waarom dat wil op zwarte We weten 't niet; maar geen slechter teeken voor herder of hond zei Bilderdijk, dan wanneer de wolven ze prijzen! Op de 2e bladzijde van 't laatste nummer vinden wij: M. Jules Simon, een fransche liberaal, doch een rechtzinnig man... Welke onvoorzichtige bekentenis in een blad, dat voor regel heeft al de liberoefels voor halve duivels en slecht volk uit te ma ken, en dat volgens zijne loffelijke gewoonte, liberale kwakzalvers met doctri naire vooroordeelen. Hoe rijmt men dat te saameen rechtzin nig liberaal man met liberale kwakzal vers, met doctrinaire vooroordeelen Waarom dat zwart op wit? we weten 't nietmaar zulke zaken kunnen gebeuren bij lieden die eene memorie hebben gelijk een konijnstaartje Het Nieuwsblad is vooral een blad van het nieuws, gelijk zijn naam het opgeeft. Al komt het nieuws soms.3 weken achterna, 't is toch altijd nieuws voor de personen (die het voor de eerste maal hooren) wien het door den biechtvader verboden wordt andere bladen te lezen. Als M. Bockstael of Mev. Moise voor misbruik van vertrouwen te recht stonden, schaterde het Nieuwsblad van genoegen en hertevoldoeninge en sloeg geweldig op de groote trom, daar elk moest weten dat gemelde personen libera len waren. Maar nu spreekt iedereen, in het ronde, van het klerikaal bankroet van Wa- tou, door den kleriicalen notaris, burge meester en provintieraadslid.den klerikalen Jan Capelle. De slachtoffers van den kleri kalen krach zijn honderden, het te kort is duizenden. Meent ge dat het Nieuwsblad dit schrikkelijk nieuws aan zijne lezers gemeld heeft? Bij lange niet, dat ware den boel bederven, en God weet hoeveel klerika len door de evangelische waarschuwing, onder den vorm van nieuws, zouden lijden Ik hoor wel iemand zeggen; Dat is niet juist; als men van de liberale deugnieten spreekt, men mag de klerikale roomsch' katholieke ook niet sparenDat is wit op zwartWaarom? we weten 't niet.... Maar men ziet den splinter in 's buurmans oog, en wordt den balk in zijn eigen niet gewaar! Daarom ook zijn de kaloten verre van volmaakt Hel Nieuwsblad is koningsgezind: Inde ver schillende lessen van den volkscatechismus welke het uit 't gentsch Fondsenblad over nam, verdedigde liet op verscheidene plaatsen den koning en^ijn gezag, tegen de afbre kende leerstelsels der socialisten. Daarin hebben wij niets te zien: Het Nieuwsblad,) e zij koningsgezind of PAAPSCHGEziND (hetgeen het werkelijk is, onder ons gezeid) dat is voor ons geene grief. Wij denken dat zulk dagblad met die eens uitgezette zienswijze het eens moet blijven, indien dat blad als ernstig wil aanzien worden en blijven schrijft het Nieuwsblad op de eerste blad zijde. Maar op de tweede vinden wij een razend artikel over alleman soldaat of niemand gedwongen soldaat, waarin men over de Hofklik (aan wiens hoofd de Koning staat), suft, die door aanraking met die reuk besmet is Het zal hier niemand ontglippen dat men den koning mikt, maar dat de Hofklik de wreef krijgt. Dezelfde bemerkingen zouden wij moeten maken op de hofvleiers, met hunnen verleidenden adem, die de volks- lievende vrijheidsvrienden niet kunnen verbasteren. Men weet dat onze koning een sterk leger, met reserve wil; zoo is het nog al natuurlijk dat de hovelingen hetzelfde willen. Wanneer men dus deze laatste op het lijf valt, omdat zij de gedachten huns meesters voorstaan, dringt de prik door, tot op de koninklijke huid. Zoo is het Nieuwsblad eenmaalkonings gezind ven andermaal spreekt het an den vorst, (vertegenwoordigd door de Hofklik) in termen, die onkiesch mogen geheeten wor den. Dat is zwart op wit. .Waarom? We weten 't niet; maar de hoofdopsteller, toen hij den uitgever last gat gemeld artikel over te nemen, was misschien met een tijdelijk daltonisme gekweld! Zoodat wit en zwart uit het Nieuwsblad zooveel bijval niet heeft, als het geestig ko mediestukje van H. Van Peene. 't Is omdat er geen natuurlijkheid in steekt.... in het Nieuwsblads artikel, meen ik. Spring nooit verder dan uw stok lang is, zei vader Cats, en die 't soms durft wagen, struikelt en valt. De hoofdopsteller heeft met dit artikel het orgaan bezeerd: 't is eene les om ze venmaal te peizen, vooraleer den mond te openen, om... onnoozelheden buiten te laten. Doch, wij vinden evenwel eenige verwant schap tusschen die tweekleurigheid en K. Lote. Inderdaad, die peper-zoutkleur is ook deze van het hoofdhaar des hoofdopstel lers! (Zie daarover zijne bekentenis in een vorig artikel, waarin er kwestie was van den jongsten bengel of iets in dat genre.) Bicolor. De vaart van llperen naar ds Leis. De Moniteur van Vrijdag, 14 dezer, kon digt de wet af betrekkelijk den afkoop door den Staat van de vergunning der vaart van IJperen naar de Leie. Ziehier dat document, waarop wij de aan dacht onzer lezers roepen en dat wij doen volgen van de wederafstands-akte, gesloten tussschen den heer Sainctelette en de afge- vaardigdigden der aktionarissen van de be gunstigde Maatschappij. LEOPOLD II, Koning der Belgen Aan allen tegenwoordige en toekomende, Heil. De Kamers hebben aangenomen en Wij bekrachtigen hetgene volgt Art. 1. De overeenkomst welke de Belgi sche Regering den 31 December 1881 geslo ten heeft met de naamlooze Maatschappij der vaart van IJperen naar de Leie, voor den afkoop van de vergunning dezer vaart door den Staat, is goedgekeurd. Art. 2. Om de uitvoering der gezegde over eenkomst te verzekeren, is het Bestuur be machtigd te beschikken over de som van 200,000 franks, beschikbaar op het crediet van 2,800,009 franks toegestaan door art. 2 der wet van 14 Augusti 1862, en eene som van 700,000 fr. voorop af te nemen van het crediet van 2 millioenen franks toegestaan door art. 1, 30, der wet van 4 Augusti 1879. Art. 3. De betaling bepaald bij art. 2 dezer overeenkomst zal maar eischbaar worden en bet overige deel dar borgstelling van de begunstigde Maatschappij zal maar terug gegeven worden na de handlichting van alle tegenstellingen, beslagnemingen of aanwij zingen aangezegd ten laste van gemelde Maatschappij of der aanvankelijke conces sionarissen der vaart van IJperen naar de Leie. Kondigen de tegenwoordige wet af en bevelen dat zij met den Staatszegel bekleed en door den Moniteur bekend gemaakt worde. Gegeven te Brussel, den 9 Mei 1886. LEOPOLD. Door den Koning de Minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, Ridder de Moreau. Gezien en met den Staatszegel gezegeld: De Minister van Justicie, J. DeVOLDER. Akte van wederafstand. Tusschen M. A. Sainctelette, Minister van openbare werken, den belgischen Staat ver tegen woordigende Van den eenen kant; MM. Félix Landrien, Jozef-Ferdinand Tous- saint en Karei Van Eecke, de naamlooze Maatschappij der vaart van IJperen naar de Leie vertegenwoordigendeten titel van commissarissen afgevaardigd door de buiten gewone algemeene vergadering der aktiona rissen van gezegde Maatschappij, in datum van 26 Juli laatstleden, ten einde met het gouvernement de afkoopsakte der vaart te behandelen en te teekenen, den datum der betaling vast te stellen en den prijs te ont vangen, Van den anderen kant; En achtervolgens den zendbrief van het departement van openbare werken in datum van 5 Juli laatst, Is gedaan en overeengekomen hetgeen volgt: Art. 1. De naamlooze Maatschappij der vaart van IJperen naar de Leie staat.af en verplaatst onwederroepelijk aan den Belgi schen Staat de vergunning van gezegdevaart, alsmede al de werken, uitgevoerd tot heden, en den eigendom der gronden, vereenigd of aangekocht om vereenigd te worden met de vaart, dit ontlast en vrij van alle liijpothe- ken en alle verpanding jegens derde per sonen. In geval de volledige uitvoering der vaart gronden zou beschikbaar latendoor de Maatschappij in der minne of bij onteigening aangekocht, in haren naam of in dezen van den Staat, zouden die overschietende gronden den eigendom blijven der Maatschappij of der rechthebbenden, die er over zouden beschik ken zonder aan het werk der vaart te hin deren. Het gereedschap en de bouwstoffen die niet meer zouden benuttigd worden door den Staat, zouden aan de Maatschappij terugge geven worden na de voltrekking der werken. Art. 2. In de maand na de wettige goed keuring, zal het gouvernement aan de naam looze Maatschappij der vaart van IJperen naar de Leie, in handen van hare afgevaar digde commissarissen, onderteekenaars van den anderen kant, de somme van negen hon derd duizend franks betalen (900,000 franks) zonder eenigen aftrek als aannemingsprijs van den wederafstand en den afkoop, voor werp van artikel 1. Wat meer is, er zal, op het zelfde tijdstip en op dezelfde wijze,door de Schatkist terug gave gedaan worden van het nog niet inge trokken deel der borgstelling van de onder neming. Art 3. De Belgische Staat bekomt, door de tegenwoordige, kwijting en ontlasting der somme van 200,000 franks, die hij mogelijks zou hebben moeten storten op de totale hulp som van 2,800,000 franks, door hem aan de onderneming beloofd. En de Staat is insgelijks gewaarborgd door de naamlooze Maatschappij tegen de over zetting die zij gedaan heeft van gemelde som van 200.000 franks, om den opbrengst er van aan de werken der vaart te gebruiken. Niettemin, er is voorbehouding gedaan van de rechten der lasthebbers ten opzichte der maatschappij. HET WEEKBLAD 4-00 6-25 9-05 9-53. Poperinghe-Hazebrouck. 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-4510-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58—11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gsnt, 5-30— 3-20 11-16 2-41, 5-20. Zitting van 1881-1882. Kamep. van Volksvertegenwoordigers, Wetgevende documenten.Vertoog der bewijs redenen en tekst van het wetsontwerp. Zitting van 10 Mei 1882: bl. 337. Verslag. Zitting van 12 Mei 1882: bl. 341. Wetgevende annalen. Bespreking en aanne ming. Zitting van 13 Mei 1882: bl. 1256. Senaat. Wetgevende documenten. Verslag. Zitting van 16 Mei 1882: bl. 22. Wetgevende annalen. Bespreking en aanne- ming.Zitting van 16 Mei 1882: bl. 278.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1