MEUBELS Meubilaire Voorwerpen BEESTIALEN a STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand te VLAMERTINGHE AKKERGETUIG eene hoeveelheid Strooi en Klaver, OP MAANDAG 7 JUNI 1884, "VElSriDITIE EN ZILVERWERK Maandag 21 Juni 1886, f i Wij wonnen drie nieuwe zetelseenen te Celles (Doornik), eenen te Gembloers en eenen te Beauraing. Dat is aanmoedigend, hoopvol en opbeu rend voor onze partij en dat bewijst dat de vrijzinnige liberale gedachten immer meer en meer veld winnen. 't Einde wettigt de middelen.! Te Beauraing heeft er een feit plaats ge had, dat beter en duidelijker dan de welspre kendste redevoeringen al het hatelijke doet uitschijnen, waartoe de klerikale partij in staat is om hare doeleinden te bereiken. Den woensdag voor de provintiale kiezin gen werd een rijtuighuurder uit dat dorp, die in een zijner stallen nazicht hield, door de aardige manieren en het zeldzaam voorko men der tien paarden, welke daar gestald waren, getroffen en gedwongen een nader onderzoek te openen. Die dieren aten niet meer, en ieder van hen hief den voet op en gaf zichtbare teekens van hevige smart, telkenmale dat het hem weder op den grond liet terugvallen. In de grootste verlegenheid begon de eigenaar het eene na het andere dier arme beesten te onderzoeken en hoe verontwaar digd was hij niet, toen hij zag dat zij alle onder de vetlok der achterpooten gekwetst geweest waren bij middel van eene vork. Hij riep seffens zijnen stalknecht, eenen jongman van achttien jaar,maar te vergeefs; hij was verdwenen. Hij liep dan de gendarmen van Beauraing waarschuwen en deze begonnen onmiddellijk de opzoeking. Het duurde niet lang vooraleer de wreed aard ontdekt en aangehouden wierd en deze bekende dat men hem betaald had om die wreede daad te begaan. Welnu, 't waren juist die paarden welke beschikt waren om de liberale provintiale kiezers te voeren Wat dunkt het u, lezer? Is 't niet waar dat 't einde altijd de mid delen wettigt? -- De afbrekings- en aanvullingswerken aan de Statiekant gaan van week tot week vooruit dat men het bekent; de oude muur brokken die nu nog boven den grond uitste ken, zullen welhaast verdwijnen door de kracht van het buskruit. Het getal gebe zigde werklieden beloopt nog voortdurend tusschen 80 en 90. Vijf dier werklieden willende maandag- vieren zijn op bevel afgedankt geworden, en vervangen door werkzame en vlijtige huis vaders, die liever den maandag werken, dan het zuur verdiende geld drij dubbel te ver kwisten in kroegjes Men kan de uitvoering der voor den werkman noodlottige gewoonte van maandag vieren niet genoeg aanmoe digen, 't Zij door overtuigende woorden van den eenen kant of door eene vastberaden handeling langs den anderen. Wij beklagen de ongelukkige verdwaalden, maar geven de overheid gelijk in dit bewijs van wils kracht. Op eene trouw. Maandag 11. waren wij ooggetuige van een feestje, dat op ons gemoed een heilzamen indruk achtergelaten heeft. Ter gelegenheid der trouw van den Wel Edelen heere René de Plorisone hadden ver scheidene maatschappijen en bijzonderen onzer stad zich gehaast hem eenen blijk hunner achting en genegenheid aan te bie den. Een dertigtal muziekanten hadden zich onderling verstaan on eene niet te versmaden muziek samen te stellen en de gelukkige echtelingen met eene lieflijke serenade te vereeren. De mooie stukken, die zij onder het bestuur van M. I.... met talent uitvoer den, genoten den meesten bijval en hebben het gelukkig paar gemoedelijk aangedaan. Talrijk en vooral prachtig waren de bloem tuilen, welke door de afgevaardigden van menige maatschappij aan hunnen heer voor zitter of medelid geschonken werden. En de komplimèntjes, die bij het aanbod uitgesproken werden, waren van zulkdanige gehalte, dat zij den heer de Florisone en zijne beminnelijke bruid diep ontroerden en, zoo mogelijk, hun geluk nog vergrootten. Voorde gelukkige echtelingen moet dat een der schoonste dagen geweest zijn, welke op deze aarde eenen sterveling kunnen te beurt vallen. Dan hebben zij gezien hoeveel ware vrienden zij onder hunne medeburgers tellen. Ook hebben zij aan die overgroote schaar een gul en dankbaar onthaal laten wedervaren. Iedereen is tevrede en gelukkig heengegaan, met den wensch in het hart dat uit loutere liefde vereenigd paar lange en gelukkige dagen te zien beleven. Het doet ons wezentlijk goed aan het harte hier nog eens onze oprechte gelukwenschen en deze hunner tallooze menigte vrienden den jonggetrouwden toe te sturen. Heil, driedubbel heil dus aan den welede len heer René de Florisone en zijne lieve gade. van IJperen. Schieting van Maandag 31 Mei 1886. Mailliard Gustave, 2 4 4 3 5 19 Vantholl Henri, 4 4 2 5 2 17 Swekels Leon, 4 4 2 0 5 15 Dezuttere Arthur, 3 3 4 2 3 15 Lesaffre Auguste, 0 5 3 2 4 14 Vannieuwenhuyze C., 5 2 1 4 2 14 Vermeulen Henri, 14 3 14 12 Froidure Robert, 3 2 1 3 3 12 Froidure Eugène, 3 3 0 5 1 12 Ligy Albert, 1 2 5 3 1 12 van den 28 Mei tot den 4 Juni 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 3. Ilu wel Ij ken. Jonker René de Florisone, zonder beroep, en Octavia De Groote, zonder beroep. Juliaan Beun, hovenier, en Fidelia Artois, dienstmeid. överlij dens. Karei Gryson, landbouwers werkman, 53 jaar, ehhtgenoot van Nathalia Tellaire, St-Jacobs buiten. Joanna Hullaert, zonder beroep, 89 jaar, weduwe van Pieter Mispelaere, St-Jacob- straat. Virginia Bardyn, dagloonster, 56 jaar, echt- genoote van Henricus Viane, Meenenstr. Constantinus Lems, soldaat, 25 jaar, onge huwd, Vleeschhouwersstraat. Joannes Pardieu, bediende bij den ijzeren weg, 66 jaar, echtgenoot van Alexandrina Knockaert, St-Nikolaus builen. Amelia Glarysse, zonder beroep, 65 jaar, on gehuwd, Rijselstraat. Kinderen benetien tie 1 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. Insekien-etende Planten. Er bestaan planten, die in staat zijn de zelfde verschijnselen te veroorzaken als die, welke in onze maag plaats grijpen. Zij van gen daartoe insekten, scheiden de noodige stoffen ter vertering af, en slorpen het bruik bare op, zoodra dit in opgelosten toestand is overgegaan. Ofschoon de hier bedoelde planten ook zonder dit voedsel kunnen blijven bestaan, verdient het opmerking, dat zij door voeding met organische stoffen veel weliger groeien en fructificeeren, en verder, dat de organen, die in het nauwste verband staan tot de gewone voedingswijze, de wortels en bij sommige ook het chlorophyl (de stof die in de planten de groene kleur te weeg brengt) eene geringe ontwikkeling vertoonen. Einde lijk leven zij op de onvruchtbaarste plaat sen, waar geene andere planten dan mossen en dergelijke voorkomen, dus in veenstreken en op vochtige heidegronden. Van de vrij talrijke soorten van insekten- etende planten, die over de geheele wereld verspreid voorkomen, willen wij ons uitvoe rig bezig houden met den Zonnedauw (Dro- sera), waarvan in ons land drie soorten inheemsch zijn. De gewoonste soort is de Zonnedauw met ronde bladeren (Doserarotundifolia). Het eenvoudige plantje bestaat uit een stuk of zes gesteelde wortelbladeren uit wier midden, in den zomer, eene lange tengere bloemsteel oprijst. De wortels zijn van uiterst geringe ontwikkeling. De gansche oppervlakte der bladschijf is bedekt met een paar honderd klierdragende steeltjes, die men tentakels of tasters noemt. De tentakels die in het mid den der schijf staan, hebben eenen korten steel, maar naar dei'i omtrek toe wordt deze steeds langer. Elke klier is omgeven van eenen doorzichtigen druppel van een bijzon der kleverig vocht; de gelijkenis op dauw druppels blinkende in de zon zal aanleiding gegeven hebben tot den naam Zonnedauw. Wordt een klein voorwerp in het midden der bladschijf geplaatst, dan beginnen de ver schillende tentakels in volgorde over het voorwerpje heen te buigen, en wel het eerst, deze, die er het dichtst bij gelegen zijn. Is het voorwerpje niet levend, dan duurt het op het minst één uur, soms wel vijf uren, voordat het door de tentakels is ingesloten. Doet men de proef daarentegen met een levend insektje, dan heeft de werking veel sneller plaats, wijl het dan tegen verscheide ne tentakels wordt aangedrukt, die.de prik kels naar andere overbrengen. Plaatst men een stukje vleescli ter zijde van het midden der bladschijf, dan buigen zich de korte mid dententakels, zoowel als de lange randen- tentakels over het voedsel heen, terwijl de overige hunnen oorspronkelijken stand be houden. Na één of twee dagen zijn de tenta kels weer uitgespreid en op nieuw tot wer king geschikt. De lengte van den tijd van sluiting hangt van allerlei omstandigheden af, als van hel weder en van den leeftijd van het blad, maar voornamelijk van het gehalte aan stikstofhoudende stoffen in het aange kleefde voorwerp; over zoodanige voorwer pen sluiten zich de tentakels met groote kracht en blijven er hunnen invloed den langsten tijd op uitoefenen. De werking is in dit geval zoo schielijk, dat een klein stukje rauw vleesch op eene klier geplaatst, den tentakel reeds na tien seconden doet buigen, na vijf minuten eene sterke kromming ver oorzaakt, en na een halve uur reeds op het midden der bladschijf is aangekomen. Af kooksels van erwten, koolbladen en vleesch, waarin de hladen der Zonnedauw worden gedompeld, brengen eene sterke inbuiging der tentakels te weeg, evenals ammonium- phospaat, ammoniumnitraat en verscheidene andere ammoniakzouten. Wanneer een stukje eiwit, vleesch, kraak been of een insektje eenigen tijd met de ten takels in aanraking is geweest, heeft er met die voedingstoffen eene verandering plaats gegrepen, die, of gelijk, of overeenkomstig is met de spijsverteering, zooals die bij de dieren geschiedt. Hoe die opneming van voedsel plaats grijpt, vinden wij nutteloos uiteen te zetten, daar wij in wetenschappe lijke bijzonderheden zouden moeien treden, die door velen onzer lezers niet zouden begre pen worden. Het zij alleenlijk gezegd, dat de kleverige druppel, die zich op de uiteinden der tentakels bevindt, chemische processen voortbrengt, welke de opslorping der voe dende stoffen door het plantjemogelijk maakt. De hier kortelijk beschreven werkingen der inlandsclie Drosera-soorten vertoonen zich in hoofdzaak op dezelfde wijze bij de leden van dit geslacht, die in Australië, In- dië, het Kaapland en Amerika voorkomen. Een ander geslacht derzelfde familie leeft in Noord-Amerika en wordt vertegenwoordigd door slechts ééne soort, het Vliegenvangertje (Dionoea muscipula). Het wordt in kasten veelvuldig gekweekt ter wille van de ge makkelijkheid, waarmede de beide helften der bladschijf door aanraking tegen elkander slaan, waardoor insektjes, die den prikkel veroorzaakten, worden gevangen. Ook hier heeft men afscheiding van verteerende voch ten en opslorping van het verteerde weten schappelijk vastgesteld. Behalve de genoem de, behooren nog vier andere geslachten tot de familie der Droseraceeën, waarvan de le den eveneens insekten-etend zijn. Nog andere planten behooren tot de insek- ten-etende. Onder onze inlandsche zijn het de soorten van Utricularia, die met hunne onder het water drijvende blaasjes kleine schaaldiertjes en insektjes vangen, alsmede het Vetkruid of Pingnicula. In Indië zijn het de Bekerplanten van het geslacht Nepenthes, in Nieuw-Holland, die van Cephalotus, in oostelijk Noörd-Amerika, de leden van het gewas Sarracenia, die met hunne uitgeholde bekervormige bladeren insekten aanlokken en daarna verslinden. C. R. Albert doet het verhaal van eene vrouw, welke altijd voornemens was zich het leven te benemen en wel door de slechte spijsvertering, dus wel een bewijs, hoe hevig en ongelukkig de maagkrampen kunnen we zen. Laat ons dus niets verzuimen, die zoo dikwijls ongesteldheden van dat belangrijk orgaan te voorkomen, en om die tegen te gaan, is er geen beter en oprechter middel dan de Zwitsersehe pillen. Haulchin, den 22 Juli 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel. Mijne vrouw leed dik wijls aan zware hoofden maagpijn, kramp in de ingewanden, alsook aan voortdurende verstoppingen. Sedert zij de Zwitsersehe Pil len gebruikt, is zij veel beter, gelieve mij nog zulk eene doos vanfr. 1.50 over te zen den. Ik machtig u intusschen dit getuig schrift bekend te doen maken. Boignard. De echtverklaring dezer liandteekening door den Burgemeester van Haulchin. La Saison des Voyages. Voici la série des charmants Voyages que Excur sion organise pour le mois de Juin 13 Juin. Excursion a Luxembourg a Trèves, a Echternac/i, a Vianden et a Diekirch, a l'occasion d^s fètes de la Pente- cöte et du célèbre pélerinage. Durée: 4 jours. Prix du voyage le classe, 95 fr.2" classe, 85 fr. 24 Juin. Excursion a Londres el aux environs: Hampton-Court, Richmond, Kew, Palais de Crislai et Greenwich. Durée 8 jours. Prix: le classe: 250 fr. 14 Juin. Excursion en Écosse. Durée: 15 jours. Itinéraire ÉdimbourgStir ling, lé lac Catherine, Inversnaid, le lac Lo mond. Glasgow, le canal de la Clyde, le lac Iviles, le canal Crinan et le lac Lorn. Oban, le fort William, la grotte de Fingal, le canal Calédonien. Inverness. Retour par Edim- bourg et Liverpool. Visite des deux magni- fiques expositions. Prix du voyage tous frais compris, en l8 classe, 550* fr. et en 2e classe, 492 fr. 12 Juin. Excursion en Normandie et en Brelagne a I'He de Jersey. Durée: 12 jours. Prix le classe, 335 fr.2e classe 315 fr. 12 Juin. Excursion en Tourraine et aux Chateaux des bords de la Loire. Durée: 11 jours. Prix: le classe, 375 fr.; 2e classe, 350 fr. 20 Juin. Excursion en Zélande. Itinéraire Bruxelles, Malines, Tamise, Ter- neuzen, les bords de l'Escaut, Flessingue, la Campagne zélandaise et Middelbourg. Prix: le classe, 25 fr.28 classe 23 francs. 27 Juin. Excursion en Hollande. Itinéraire Bruxelles, Rotterdam, La Haye, Scheveningue, Amsterdam, Zaandam, Bru xelles. Durée: 4jours. Prix: le classe, 13o fr.2e classe, 12o fr. Deux magnifiques voyages s'organisent en outre, le lr, au 15 Juillet, pour la Norwège et l'lslande: le 2e, au 4 Septembre pour Constantinople et l'Orient. D'autres excursions en Normandie, en Bre- tagne, aux Pyrénées, en Suisse, en Autriche, etc., auront lieu pendant les mois de Juillet, Aoitt et Septembre. Elles seront annoncées ultérieurement. Les personnes qui désirent obtenir gra- tuitement le programme détaillé de chacun de ces voyages voudront bien le demander a M. Ch. Parmentier, Directeur de 1 'Excur sion, Boulevard Anspach, 109, a Bruxelles. KOOPDAG ter hofstede gebruikt door Charles Dejonghe, (nabij de herberg De groene Jager, gezegd den Karrik), van alsook het GRAS der weide, groot omtrent 4 Hectaren 84 Aren, OM 2 UREN NAMIDDAG. Met gereed geld en óïider voor waarden ten dage der verkooping voor te lezen, door het ambt Yan den Deurwaarder ALPHQNSE HOF, Dixmudestraat, 8, te Yper. Eene partij Maaigras, groot omtrent 1 hectare 10 aren, gelegen ter gezegde hofstede, zal verkocht worden ter bovengenoemde herberg Den Karrik den MAANDAG 21 JUNI 1886, om 2 ure namiddag. Uit oorzaak van vertrek. VAN SCHOONE TE 1*1 I* E Ik E M. om 2 ure juist namiddag, zal er door Meester floribert-Augusttin ÏITECA, Notaris te IJperen,ten huize bewoond door Madame Denys-Brunfaut-Van Alleynnes, te IJperen, Rijselstraat, nummer 53, gehouden worden ven- ditie van de Meubels en het Zilver werk aldaar te bevinden, breedvoerig bij plakbrieven vermeld, Deze venditie zal gebeuren met gereed geld, door het ambt van voor noemden Notaris TITECA, te IJpe ren, Elverdinghestraat. Z S N PS p* s 19,25 15,62 18,00 00,00 00,00 6,00 255,00 4,600 1,900 1,500 000 000 5,000 20,010 1 8 1 18,50 15,50 17,25 00,00 19,00 6,00 255,00 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 'ff Gl Q i—i P5 O oo 00 G S3 LO O 00 00 O te O 2 A Verkochtte kwantiteit M ft Verkochtte Kwantiteit O O O O O O O O O O O O O O lft W W O t- O O <3" vT m' t„" N Z H Z Z P? O M»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3