VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste Jaar. Zaterdag ¥8p Juni 1886. Nummer 24ü IJzerenweg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle bel ichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor Belgié, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitei ten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar De punten op de i. Wij lezen in het Nieuwsblad van Zondag laatst AAS VOOR HET WEEKBLAD. De rechtbank van Doornik heeft M. de notaris Marousé veroordeeld, en hem voor een jaar van zijne bediening afgezet. Hoe- vele slachtoffers zou hij te Bury en in de omliggende gemeenten wel gemaakt heb- ben? Aan welke politieke gezindheid be- - hoort hij Het Weekblad, dat zich uit Watou zulke lange artikels laat schrijven, zal ons waarschijnelijk daaroverniet inlichten. Geen letter min, geen woordje meer. Wij zien niet wel wat het Weekblad daarin komt doen, maar dewijl men ons den hand schoen toewerpt, zullen wij hem, zooals gewoonlijk, oprapen; tevens het Nieuws bladje doende opmerken, dat wij nooit het terrein der bespreking ontvlucht hebben, en telken male teeken van leven gaven toen men ons onmiddelijk in het debat mengde. Kan het Nieuwsblad van zich zei ven zooveel zeggen Neen, en opdat het zulks evenwel niet bewere, om zijnen lezers te doen gelooven dat er moedige konijnen in zijne bureelen nestelen, zullen wij voor beelden bij de vleet aanhalen, waar wij het processievaantje aan de kaak stelden en tot wederantwoord uitdaagden. Het is vooreerst onmogelijk dat het Nieuwsblad ons de eer aandoe al de arti kels zonder onderscheid van het Weekblad te weerleggendit ware te veel van hem gevraagd en het onmogelijke eischen is niet menschlievend. Maar het kroonhalzend blad zou nochtans wel kunnen antwoorden, dadr waar het rechtstreeks aangevallen werd, of da&r waar het door zijne onvoorzichtige en soms... onnoozele polimiek verblind,zich iets op den hals haalde,dat voor zijne persoonlijke eer, niet onbeantwoord mocht voorbij gaan. Zeggen wij dat het Weekblad reeds 3 k 4 weken bestond, toen het Nieuwsbladje nog twijfelde, indien het, ja of neen, zou pennetwisten. Waar zijn de gevraagde inlichtingen over de katholieke wachttoen het er zoo scheef zat? Als gij TOEN niets wist, waarom kwaamt gij OVER 14 DAGEN iets stellig beweren nopens den gewezen voorzitter, dien gij niet eens voor zijne bewezene dien sten bedankt hebt? Te kort van memorie, Nieuwsbladje. Waar zijn de inlichtingen over den prijskamp van 1885, tusschen lagere scholen, met eenige bijzonderheden over de ijpersche oude broertjesschool in 't bijzonder, en de katholijke scholen van het schoolkanton in 't algemeen? Wanneer hebt gij ernstige uitlegging gegeven op den itour! oite!! front!!! der ijpersche kamer- heeren, uwe meesters die u betalen en beschermen, over hunne gedragslijn in het stemmen der schandelijke reserve Pontus, die de arme duivels van soldaten 13 jaar in plaats van 8 op de rollen houdt Wanneer hebt gij kunnen bewijzen dat gij altijd zeer beleefd waart jegens tegen strevers zelfs vóór het bestaan van het Weekblad niet gedurende het bestuur van meester K. Lote, maar gedurende de schoone dagen, toen Boutje's proza uwe kolommen vulde? Wanneer hebt gij ons uitgelegd waarom gij de eene burgerlijke begraving beknibbelt en de andere onbespro ken laat gebeuren? Waar hebt gij het ver schil uitgelegd tusschen de WOORDEN der ijpersche vertegenwoordigers in Sl Laurens uitgesproken vóór de kiezing en hunne DADEN in de wetgevende Kamers te Brus sel, na de kiezing? Hebt gij den moed gehad eenen treffelijken ambtenaar, zooals den in beschikbaarheid gestelden onderwij zer van Rousbrugge, M. Pauwels, te ver dedigen tegen valsche, laffe aanvallen? Hebt gij ons artikel Tweekleurig (wit en zwart) weerlegd, waarin wij aantoonden dat gij pennetwist, zonder met u zeiven eens te blijven? En waar blijft uw antwoord als tegenbewijs dat het ministerie onverant woordelijk is in het te laat dempen van den opstand in het kolenland Wij bewijzen hier nogmaals wat gij ons als antwoord schuldig blijft, en zulks is ongehoord als men over een uitgestrekt fcrmaat beschikt gelijk gij, gevoegd bij de behendigheid van Plaatselijke K. Loten en T. Pot-Brekers! Deze gansche uitweiding om te bewijzen, dat we niet verplicht waren aan het Aas voor het Weekblad te bijten, daar, voor eenen keer dat wij de uitdaging van het Nieuwsblad niet zouden aanvaard hebben, gemeld blad zulks niet als grief kon aanre kenen. Maar ter zakeHet is ons toegelaten niet te weten, dat er zekere notaris katho liek of liberaal, in het Doorniksche slechte zaken deed, namentlijk te Bury, veel of weinig slachtoffers maakte. Indien deze onrechtvaardige ambtenaar voor een jaar opgeschorst werd, is het zeker niet voor goede werken te doen, en in 't tegenover gestelde geval laken wij zijne knoeierijen of finantiëele bedrijvigheid. En zoo wij van dit voorval niet spraken, uit gebrek aan inlich tingen diens aangaande, deden wij het even min van eene erfenis inpalming van meer dan twee miljoenljes, door kierikalen in 't Land van Waas gepleegd. Maar met den krach van Watou is het geheel anders. Watou is slechts op drie uur tjes van IJperen, in het rechterlijk arrondis sement Veurne en in het bestuurlijk arron dissement IJperen dit dorp ligt dus, om zoo te zeggen, bij de deur. Is het dan mogelijk te zwijgen over een bankroet dat zoo dicht bij IJperen gebeurt, zonder van partijschap ver dacht te worden? En gij, Nieuwsbladmet uwen ronkenden titel katholijk orgaan VAN HET ARRONDISSEMENT waarom spreekt gij niet over zoo'n voorval in ons bestuurlijk arrondissement? En wildet gij zulks niet doen in een poli tiek artikel, gij kondet het ten minste laten weten als nieuws op de 3e bladzijdegij zijt immers een AVewwwblad, niet waar? Waar om die twee maten en twee gewichten? Ziedaar, waarom wij van dien kierikalen krach gesproken hebben, en ziedaar ook waarom gij,orgaan van het arrondissement, uit eerlijkheid voor den dagbladschrijvers stiel, ten minste eenige woordjes over dat bankroet moestet zeggen, al was de ban kroetier toch 'n fijne kalote. En hoe hebt gij geen woordje afkeuring gevonden tegen de tegenwoordigheid van eenen bankroetier, bij den Rechtveerdigen God, de Eerlijkheid zelve, gedurende de processie van Watou? Protesteer dan in den Naam Gods! Een programma. De Réforme maakt ons met het nieuw programma der radikalen van Brussel be kend, en daar wij er nog al menig dingje in vinden, dat niet te versmaden ware, deelen wij het hier mede I. Uitbreiding van het kiesrecht zonder cijns voorwaarde aan de burgers die de poli tieke bekwaamheid, door de wet bepaald, bezitten. De herziening van art. 56 der Grondwet, nopens den cijns van kiesbaar heid voor het Senaat. II. Het verplichtend lager onderwijs. Het openbaar onderwijs kosteloos voor den laag- sten graad en uitsluitelijk wereldsch voor alle graden. De regeling van het kinderwerk in de mij nen, werkhuizen en fabrieken. De inrichting der volwassenen- en beroep- scholen. De herinrichting van het lager onderwijs. III-IV. De volledige scheiding van Staat en Kerken, en door maatregelen van onmid dellijke toepassing: a) De afschaffing der voorrechten aan de priesters der verschillige godsdiensten, in zake van militie, toegestaan. b) De afschaffing der eerbewijzen, die aan de geestelijkheid krachtens de verordening van 24 messidor (oogstmaand) jaar XII te beurt vallen; c) De afschaffing der godsdienstige formule bij de eedaflegging; dj De algemeene en gelijke toepassing van het grondbeginsel der verwereldlijking van de kerkhoven e) De herziening van de wet op de kerk fabrieken f) De afschaffing der uitgaven, die ten laste der gemeenten en provinciën vallen, in zake van godsdiensten. g) De verandering in renten op den Staat der onroerende kerkfabriekgoederen, gelijk vormig aan de wet van 18 germinal (spruit maand) jaar X h) De afschaffing der missenfondatiën i) De intrekking van de burgerlijke ver persoonlijking aan seminariën en geestelijke vereenigingen,- j) Een parlementair onderzoek op de kloos terlijke doodeliand, met het inzicht van wet tige middelen te beramen en uit te voeren om de uitbreiding er van in te toornen k) De afschaffing der onbehoorlijke tus- schenkomst der geestelijkheid in zake van kiezingen. V. De gelijkheid der militaire lasten; de de afschaffing der loting en der plaatsver vanging; de vermindering van den soldaten dienst tot den hoogst noodigen duur. VI. 1° De daarstelling van de wezentlijke verhouding der lasten met de vermogens der belastingschuldigden. 2° De hervorming der belastingen, door trapswijze eene belasting op het inkomen in de plaats te stellen van de lasten op de ver bruiking, en de herziening van de wet op de personneele belastingen; 3° De herziening der tollijsten en der wijze van inzameling der tolrechten. De afschaf fing der bruggelden op de vaarten. VIL De herziening en de vollediging der wetten, die de werkloonen en de verant woordelijkheid der patronen in geval van on geluk regelen. De herziening der wet op de werkrechters raden. De inrichting van werkbeurzen en beroeps sijndicaten. De stichting van eene hulpkas voor de verminkte werkers. VIII. De democratische inrichting van het koophandelijk-, nijverheids-, grond- en land bouw krediet. De herziening der wet op de maatschap pijen van 18 Mei 1873, met het doel eene werkdadiger bescherming te verzekeren aan de rechten der aandeelhebbers. IX. De gelijkheid der twee landstalen in onderwijs en bestuur, volgens de noodwen-' digheden van elke plaats, en met het doel de banden, die de verschillige bevolkingen van België vereenigen, nauwer toe te halen. De aanvaarding van eene kandidatuur brengt de uitdrukkelijke verplichting mede, voor den kandidaat, van binst den duur van zijn mandaat, de herziening van art. 47 der grondwet voor te stellen en te stemmen, en van door alle middelen, in zijne macht, de verwezentlijking der hervormingen en de toepassing der grondstelsels, die in het pro gramma der Liberale Associatie uitgedrukt zijn, na te jagen en te bewerken. Echter, en behalve hetgene de herziening van art. 47 der grondwet aangaat, zijn de kandidaten bemachtigd voor den poll schrif telijk hunne voorbehoudingen te doen. Nationale Voorspoed. Einde der krisis. Geluk en Vrede. Ziedaar wat de klerikale paljassen ons lan- deken beloofd hebben, indien zij in de wet gevende kiezingen zegepraalden. Hewel, zij hebben gezegepraald, dank aan de medeplichtigheid eener hoogmoedige en dweepende geestelijkheid, en de onwetend heid eeniger domme kiezers, die zich met beloften en rotte appels tevreden stellen. En ons gelukkig België geniet de vruchten diens welstands! Ons landeken bloeit! De klerikale pers bestatigt dat de zaken meer vooruitgaan sedert 811 Juni; dat handel en nijverheid herboren worden, enz.... dat het einde der krisis gekomen is. Het bewijs, zult ge vragen. Wel, de werkstakingen, welke even opge houden waren, beginnen opnieuw, en wel in het hoofddistrikt Bergen, dat tot nu toe om zijne kalmte bekend was en weinig van mui terij en werkstaking hield. En ditmaal zou de stilstand algemeen kunnen worden. De maatschappijen, die eenen aanzienlij ken voorraad kolen te voren liggen hebben, laten nog slechts 3' of 4 dagen per week wer ken. Daarbij is het dagloon verminderd. Te Bergen verwacht men versterking der troe pen. Meer dan 4000 werklieden, vrouwen, kinderen zelfs, doorliepen eergisteren Jemap- pes, Quaregnon,enz. en wierpen werktuigen, gereedschappen, vensterluiken, balken en allerlei voorwerpen, welke zij vinden kon den, in het water der vaart van Bergen naar Condé. En nergens vond men de gewapende macht om die baldadigheden tegen te werken of te beletten. Ja, dat is nationale voorspoed en het ein de der krisis. Bailoteering van 15 luni. Dinsdag jl. kwamen te Verviers twee liberalen en twee kierikalen in balloteering voor twee zetels. In de eerste kiezing wer den een liberaal en een klerikaal gekozen. Nu behalen de twee liberalen de zege met ongeveer 100 stemmen meerderheid. Te Bergen behalen de vier liberale kandi daten ook de zegepraal en dat met ongeveer 600 stemmen meerderheid. Te Charleroi zijn twee liberalen en een klerikaal gekozen; deze laatste dank aan de 124 liberale kiezers die hunne stem gaven aan den heer Lucq, liberaal, met ingetrok- kene kandidatuur, in plaats van aan de hee- ren Van Dam, die 14 stemmen min bekwam dan de klerikaal, en Mondez, die er 88 min bekwam. De kierikalen hebben hef dus nogeens aan de liberalen te danken dat zij te Charleroi nog een zetel winnen. Die uitslag zegt ons ook heel duidelijk hoe wankelbaar en broos de groote meerderheid onzer tegenstrevers is. Te Bergen zijn de twee katholieke kandi daten, achter het masker van 't protectionism verscholen, dezen keer met zes honderd stemmen door liberale kandidaten verslagen. Te Verviers worden de heeren Mallar en Peltzer, die acht dagen vroeger de eerste enkel 2 stemmen meer bekwam dan zijne tegenstrevers en de tweede 10 tot 15 stem men min, nu met 100 stemmen meerderheid gekozen en, merkt het wel aan, bekomen dezen keer zelfs meer stemmen dan de heer Loslever, die de eerste maal gekozen werd. Te Charleroi ondergaan wij wel eene nieuwe neerlaag, doch de gekozen katholiek, de heer Noël, bekomt op verre na het getal stemmen niet, door den heer Drion in de eerste kiezing behaald. HET WEEKBLAD 10-00 12-07 3-00 Poperinghe, 6-50 4-00 6-25 - 9-09 9-05 9-5S. Poperinghe-Hazebrouck. 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-38 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-4510-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9:58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-5811-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30—3-20 11-16 2 41, 5-20.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1