SCHIETING SCHIETING w MET DEN HANDBOOG, w Gemeente Dickebusch. De derde reeks is in bewerking, alsook de reeks portretten onzer koninklijke fami lie. met vlaamschen of franschen tekst. Burgerstand van Poperinghe van den 10n tot den 17" Juni 1886. Geboorten, Mannelijk geslacht. 2. Vrouwelijk id. 3. Overli.j (leus. Sohier Joannes Franciscus, zonder beroep, 83 jaar weduwaar uit het eerste huwelijk van Provoost Catharina Barbara en uit tweede en laatste huwelijk van Haese- brouck Regina Constantia. Ramaut Carolus Ludovicus Josephus, zonder beroep, 83 jaar weduwaar van Boudry Maria Theresia. Vanloot Sophia Theresia Cornelia, zonder beroep, 62 jaar weduwe van Thevissen Edouard. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 2. Tandheelkunst van iVI1' en Mme Pd. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neeint de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. 2 II 1 5 3. H GÏIOOTE door de Maatschappij SINT-SEBASTIAAN, OP ZONDAG 27 JUNI 1886. Petrus Gillis, schoenmaker, 74 jaar, echt genoot van Maria Vanhecke, Kieken- markt. Regina Coster, zonder beroep, 74 jaar, on gehuwd, St Jans Hospitaalstraat. Zoë Vasseur, schoolierster, 13 jaar, St Ja cobs huiten. Joannes Louis, soldaat bij het le linieregi ment, 24 jaar, ongehuwd, Vleeschhouwer- straat. Kladeren beneden tie 7 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Nécrologie. Te Passcliendaele is den 12" dezer, in den gezegenden ouderdom van bijna 86 jaar over leden: de heer Melchior-Peter Christiaen, Notaris en Secretaris der gemeente, oud Voorzitter van de Kamer der Notarissen van het arrondissement, vereerd met het ridder kruis der Leopoldsorde en met het burger kruis van le klas. Woensdag16 dezerhad de plechtige begraving plaats. Reeds van in den morgen kwamen vrien den en kennissen van den achtbaren overle dene uit alle gouwen te Passchendale aan. Om 10 ure vormde zich de stoet voor het sterfhuis. De Geestelijkheid kwam het lijk heffen, terwijl de doodsklok het begin dei- treurige plechtigheid verkondde. Eene brigade gendarmen bracht den over leden Ridder de vaderlandsche hulde. Het dorpsmuziek speelde eene treurmarch, en de stoet richtte zich ter kerk. Voor het lijk werden de eereteekens van den overledene op een kussen gedragen. De hoeken van het baarkleed werden ge houden door de heeren J. Bay art, Burge meester der gemeente; Notaris Da Vos, van Wervik; F. Merghelynck, arrondissements- kommissaris, en Depovere uit W-Rozebeke. Aan het hoofd van den lijkstoet traden de heeren Hektor Christiaen-Desnick, Emiel Christiaen, Leo Verwilghen-Christiaen, ad- vokaat te Roeselare; Ch.Begerem-Christiaen, Ch. Begerem (zoon), kandidaat-notaris, enz. Onder de toegekomen vrienden van den overledene bemerkte men de heeren: F. Merghelynck, arrondissements-kom- missaris; Berten, burgemeester en volksvertegen woordiger te Poperinghe Vanheule, burgemeester van Ieperen; Loquet. voorzitter van den belgischen Bond der secretarissen; Withouck, Depaepe, Cauwe en Andries, leden van den Bond der secretarissen; Floor, ondervoorzitter van de afdeeling- Ieperen (Bond); Vuylsteke, Vandepitte, Parret, Bonquet, enz. Bayart (Ch.) oud burgemeester van Pas schendaele; Spillebout, burgemeester te Roeselare; Vandermeersch, id. te Wervik, Iweins, oud burgemeester van Zonnebeke; Bayart, burgemeester te Passchendaele; Feys, vrederechter, en zijne hulprechters; Opsomer, deurwaarder te Oostende; Noliet, id. te Passchendale; Van Thournout, id. te Wervik, Deblauwe, grefïier te Wervik De Necker, id. te Passchendale, mede zijn voorganger. De Kamer der Notarissen was vertegen woordigd door meestal de collega's van den overledene. De 93jarige heer Declercq, gewezen hulp- rechter te Passchendale, bankier te Roese lare, was er ook met zijn zoon, den heer C. Declercq-Dezutter, tegenwoordig. De kerkdienst duurde tot na 12 ure. Op het graf werden zes redevoeringen gehouden: M. Jules Bayart, burgemeester van Pas schendale, voerde het woord, in naam der gemeenteoverheid M. J. Devos, notaris te Wervik, sprak in naam van de Kamer der Notarissen; De heer F. Loquet, uit Desselgem, in naam van den Belgischen Bond der secretarissen; De heer vrederechter Veys, als vriend van den overledene; M. Depovere, uit West-Rozebeke, in naam der secretarissen van het arrondissement; De onderwijzer Masscheleyn, in naam der muziekmaatschappij De heer burgemeester Bayart, drukte zich uit als volgt: Redevoering van den lieer F. Loquet: Mijnheeren, De andere lijkreden in ons naaste nummer. Kunst- en Letternieuws. Om eerlang te verschijnen: Zes Kluchtliederen, met muziek en begeleiding van Klavier. 1. Waaien Vlaming2. Met den mond vol tanden; 3. In den ketel4. Koning Massala; 5. Politiek referein-, 6. Wa ter in den kelder. Woorden van Harpoen (H. Ledeganck), getoondiebt door C. Van Hoof, J. Braün en K. De Smet. Dit gesteendrukt werk (formaat 27 op 18 centimeters, zwaar papier) vormt een prach tig boekdeeltje. Prijs bij inschrijving: fr. l-OO; buiten inschrijving: fr. 1-25, met inbegrip van verzendingskosten. Men schrijft in ten bureele van dit blad. In den boekhandel Deseyn-Verhougstraete te Roeselare, is eene reeks portretten ver schenen van vlaamsche mannen en vlaam- sche vrouwen, hoofdpersonen uit onze zuid- nederlandsche letterkunde. Onder elk portret staat het hand teelten (facsimile) des schrijvers of der schrijfster, en op de keerzijde eene tamelijk uitgebreide levensbeschrijving van den voorgestelden persoon, met aanduiding zijner beste wer ken. Deze portretten zijn geschikt tot het op luisteren van boekwerken en om onder de kinders in de scholen uitgedeeld te worden, als belooning of goede noot Prijs per stuk10 cent. Afslag 30 op groote leveringen. In de eerste reeks zijn verschenen: 1. Mevr. Courtmans; 2. Frans De Gort; 3. K. L. Ledeganck; 4. Dr Nolet de Brauwere; 5. Mevr. Van Ackere; 6. Jan Van Beers; 7. Pr. Van Duyse; 8. Th. Van Ryswyck. In de tweede reeks noemen wij 1. J. F. Blieck; 2. H. Conscience; 3. M. Dautzenberg; 4. J. David; 5. Em. Hiel; 6. J. Vandroogenbroeck; 7. A. Van Hasselt; 8. J. F. Willems. 100 fr. prijzen, verdeeld als volgt: Op per vogel nr 1, 40 Franks. Zijdvogel nr 1, 20 nr 2, 20 Kalle nr 1, 10 nr 2, 10 Totaal 100 Franks. WOENSDAG 30 JUNI 1886, Oppervogel, 15 Franks. Zijdvogel, 10 Voor alle voorwaarden, men zie de affiche. f|l| demande de BONS OUVRIERS ilsl FORGERONS. S'adresser au bureau du journal, et chez Edouard Leverd, rue de Valbelle, 35, a Saint Omer, département du Pas de Calais (France). ffi te B K S H o p o -j. o J? cd: cd ct> cd CD O pi O- O O CD O O O O O O O co co b O O O O O O CD O O p— ül O o O OO Ol ET O O o O o o< O O O O O O o 1 O O O Ol 00 1o O O O O O cc O O O O O O K> a o o 1 ot P O O -4 Ol o O Ul O O O O O O CC oc OC Q sa H 2J w 2 to p £3 e 2 00 00 CD GEGEVEN Mijne Heeren en achtbare Medeburgers, In de droevige omstandigheid, die ons hier rond dit openstaande graf bijeenroept, kom ik als Bur gemeester dezer gemeente, eenen plicht van dank baarheid kwijten, met eene laatste en welverdiende hulde te brengen aan de gedachtenis van den voor- treffelijken burger, die meer dan 50 jaar lang het ambt van gemeente-sekretaris alhier vervuld heeft, en zoo onvoorziens uit ons midden werd gerukt. De heer Melchiooi'-Pieter Christiaen werd van een» eerlijke en werkzame burgerfamilie te Ichte- gem, den 2 Augustus 1800, geboren. Van zijne kindsheid af, muntte hij uit door eene buitengewone leerzucht, die hem toeliet menigvul dige kennissen in korten tijd te verkrijgen. Nauwelijks vijftien iaar oud, werd hij als schrij ver aanvaard bij den heer Ossieur, greffier van het vredegerecht te Thourout. Het scherpzinnig en doordringend verstand van den jongen oediende wist alle duisternissen te ver drijven in de bestuurlijke zaken, en baande hem eenen gemakkelijken weg tot de betrachting van alle burgerlijke en rechterlijke wetten. Aldus, door zijn eigen vernuft, door zijne groote opmerkzaam heid en door zijne standvastige vlijtigheid, bezat hij op het einde zijner jeugd een schat van kennissen en wetenschappen, welke op onze dagen maar zel den te vinden is bij jongelingen, die lange jaren in kollegiën en hoogescholen gestudeerd hebben. Ook was de jonge heer Christiaen reeds als een grondige wetgeleerde gekend, toen bij, beneden de 25 jaar, de belangrijke bediening uitoefende in het bureel van den heer Rodenbach, arrondissements- kommissaris te Ieperen. Het was alsdan, dat het roemrijk jaar van 1830 aanbraken de heer Christiaen nam deel met lijf en ziel aan de groote en krachtige beweging van ons land tegen het willekeurig bestuur van "Willem van Oranje. In die moeielijke tijdsomstandigheden] vertoonde hij zich als een deftige vaderlander, en meer dan eens heeft hij mij met voldoening gesproken van dien gelukkigen dag, op welken hij, als afgevaar digde van den arrondissements-kommissaris, voor de eerste maal op Passchendaele toekwam, en dit, om in naam van het Bestuur, mijnen dierbaren vader te doen uitroepen als de gekozene Burgemees ter van het volk Na de omwenteling van 1830, onderging de heer Christiaen welhaast zijn exaam van kandidaat- notaris, en hij werd notaris benoemd ter verblijf plaats van Zonnebeke in 1832. In die gemeente volgde hij mijnen dierbaren vader op als gemeentesekretaris, en hij bleef deze plaats 50 jaren lang bekleeden. Het is den 12 Februari 1835, dat hij sekretaris onzer gemeente werd en dit openbaar ambt heeft hij vervuld tot den laatsf.en dag zijns levens. Hoe de groote bekwaamheden en kennissen van den heer Christiaen naar weerde gescliat waren, hoe die man in groote achting stond bij al zijne kol lega's, zoo notarissen als sekretarissen, vinden wij klaar bewezen in de menigvuldige omstandigheden die zijnen naam eene bijzondere faam hebben toege bracht. Van den eenen kant, de heeren Notarissen van het arrondissement Ieperen hebben hein herhaalde malen gekozen tot de verhevene plaats van Voorzit ter in de Kamer der Notarissen. Van den anderen kant, de gemeentesekretarissen der provincie hebben hunne oogen op hem geves tigd, als zij aan hun hoofd eenen man wilden stellen in state om hunne rechten te doen gelden. Voorzeker, kon het Landsbestuur niet nalaten zoo een voortreffelijken burger naar verdienste te beloonen. Aldus werd met algemeene toejuiching het burgerkruis van le klas, evenals dat van Ridder der Leopoldsorde den heere Christiaen toegestaan. Hoewel wij op dezen dag van rouw niets dan droefheid en smart ontwaren, laat mij toe, Mijne Heeren, u eenen dag te herinneren, die voor den heer Christiaen een dag van vreugde was, ja de schoonste dag zijns levens, lijk hij zelf verklaarde. Heeren Notarissen en Gemeentesekretarissen kwamen met veel uitstekende burgers van alle kan ten van het land toegeloopen naar onze dorpplaats, wier straten rijk versierd en bevlagd waren Men vierde de 50° verjaring van Christiaens benoeming als Notaris Wij waren gelukkig de blijmoedigheid van den heer Christiaen te zien; wij bewonderden de schran derheid van zijnen geest, de kloekte van zijne lichaamsgestelteniswij wenschten hem geluk en lang leven in het midden zijner lieve kinders en kleinkinders, wier harten met het onze van vreugde overstroomden. Twee, drij jaren slechts zijn nu voorbij, en eilaas! de onverbiddelijke dood heeit hem weggerukt De dood, het is waar, en spaart niemand; maar heur slag is wreed, zoo zij den sterveling niet toe laat een woord van afscheid te zeggen om dezen, die hem duurbaar zijn Maar, de besluiten des Allerhoogsten zijn on doordringbaar! Mochte de achtbare familie van den heer Chris tiaen haren troost vinden bij het overdenken, dat de dierbare overledene tot de volheid der dagen geko men was, en dat eene eeuwige belooning toekomt aan den goeden vader des huisgezins, alsook aan den verdienstelijken burger Vaarwel dan, heer Christiaen! Uw geheugenis zal, omkransd van eer en dank, in het midden van ons blijven. Vaarwel Namens onze collega's van het arrondissement Kortrijk, alsmede uit naam van al de ambtgenooten des lands, komen wij eenige afscheidswoorden toe sturen aan hem, die, ongelukkiglijk voor ons allen, door het sluiten van dezen gapenden kuil, veel te vroegtijdig aan onze vriendschap onttrokken wordt. Mijnheer Christiaen Melchior Pieter, onzen achtbaren, vriendelijken en sympathieken ambtge zel en vriend, werd geboren te Ichtegem (West- Vlaanderen), den 2 Augusti 1800. Van jongs af onderscheidde hij zich door zijnen aanleg voor en zijne verknochtheid aan het werk. Hij was van zijn 23® jaar bureeloverste in liet commissariaat van Roeselare; op dertigjarigeu ouderdom sekretaris van Brielen en Woesten, den 4 Februari 1831 werd hij sekretaris van Zonnebeke en den 12 Februari 1835 sekretaris van Passchen dale, ambt welk hij tot op liet oogenblik zijns over- lijdens eervol vervuld heeft. Hij telt 56 jaren dienst en al zijne dienstjaren zijn bezegeld geweest met den echten stempel van nauwgezetheid, eerlijkheid en goede trouw. Ook hebben zij hem de decoratie van eerste klas en het kruis der Leopoldsorde verworven. Nog den 19 Mei laatst kwam de heer Christiaen onze jaarlijksclie vergadering te Kortrijk bijwonen. Hij werd door M. Begerem, zijnen verkleefden en dienstwilligen schoonzoon, de zaal van beraadsla ging binnengeleid. Bij het zicht van zoo eenen verkleefden en moedigen ambtsbroeder sprongen al de aanwezigen, als bij tooverslag, te gelijk recht en de zaal dreunde langen tijd onder den indruk van geestdriftige en donderende toejuichingen. Vreugde, geluk en levenskracht, speelden nog op het gelaat van den heer Christiaen Bij het vriendenmaal, dat op or.ze werkzaamhe den volgde, hadden wij nog het geluk te drinken op de gezondheid van den heer Voorzitter der vereeniging van de gemeentesekretarissen van het arrondissement Ieperen. Wij vormden nog de recht zinnigste en vurigste wenschen voor de behoudenis zijner lichaamskrachten en geestesvermogens, als dan nog zoo jeugdig en frisch dat zij ons aller bewondering en hoop wegdroegen. IJdele wenschen!... Teleurgestelde hoop!... M. Christiaen is reeds niet meerReeds heden staan wij voor eene gapende kloof, gereed om de stoffe lijke overblijfsels van onzen geachten en nooit volprezen vriend te verzwelgen! Zijne onverwachte dood stort ons allen in den diepsten rouw!... Zij heeftin ons allen eene levendige, pijnlijke en duur zame ontroering teweeg gebracht. Zijne verdwij ning zal voortaan eene onherstelbare leemte in het korps der gemeentesekretarissen doen ontstaan. Die haastige en onvoorziene dood brengt ons tot de volgende overwegingen Het leven is eene onafgebrokene beproeving. Het vermaak grenst aan het verdriet. Het geluk is met angst gemengd. Niets is op aarde be stendig!... Nogtans, overdrijven wij onze smarten niet en laat ons tot geene wanhoop overgaan. Het vergan kelijk Jieil dezer aarde is een voorteeken, dat het aanbreken eens dageraads van duurzamer geluk aankondigt. Ons broos geluk is het bewijs van een volmaakter heil. Dit heeft aan de ziel van den dich ter dezen verheven vaarwel ontrukt Vertrek, o mensch, van dezen boord, naar beter en zaliger oord Gij ook, Christiaen, zijt naar dat beter oord ver trokken; gij zijt uwe geliefde echtgenoote, dame Virginie Van Haverbeke gaan vervoegen, alsook uwe teerbeminde zonen Julien-Victoor en Sylvin- Guislin, twee jongelingen, die eene schitterende toekomst beloofden, en die zoo voorbarig aan uwe genegenheid ontrukt werden. Gij zijt deze welbeminde vrouwen kinderen gaan vervoegen, om te zamen het eeuwigdurend geluk des hemels te genieten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3