VRUCHTEN VRUCHTEN TE VELDE YERSCHILLIGE TIJDINGEN. GRAND CONCERT GRAND CONCERT TE YLAMERTINGHE Maatschappij Burgerwachten Burgerstand Gemeente Boesinghe, (Wijk Boesinghe Brugge). op Dinsdag 27 Juli 1886, BEESTIALBN WAGÏNHARNAS TE VELDE, OP DONDERDAG 29 JOL! 1886 sj-êi-s3-' 4 w ken ziel en buigt voor niemand, dan voor de Waarheid. Zoo betreuren wij grootelijks het gedrag van een onzer liberale gemeenteraadsheeren, die in zijnen dienst eenen hevigen katholiek binnentrekt. Die volbloede klerikaal stond over eenigen tijd nog aan het hoofd der ijverigste katholieke en fanatieke sociëteit van IJperen, welke ook een handje zal toe steken, om ons in de naaste gemeentekieziug te bevechten. O, wees er zeker van: die liberale heer moet herkozen worden in 1887, en meent gij dat men hem zal dank weten, dat hij daarom ééne klerikale stem zal heb ben, omdat hij nen klerikaal opnam? Wel neen, geene enkele, zelfs de stem niet van zijnen eigen bediende, die in de hevigheid zijner fanatieke gevoelens,zich niet zal bloot stellen zijne ziel te verdoemen met voor nen liberaal, al waar hij zijn meester, te stemmen Een heilzame stond. Dikwijls hoort men zeggenen vooral sinds de gevloekte wet van 1884 in voege gekomen is, dat het onderwijs voorzeker de ondankbaarste aller loopbanen is. En waarlijk de opvoeder van de volkskin deren mag, helaasweinig op de dankbaar heid rekenen van hen, wier kroost hij onder richt en tot een beraden,deugdrijk en verlicht geslacht tracht op te leiden. Zijne verlichte medeburgers zelve achten maar al te dikwijls de onschatbare diensten,die hij der samenle ving bewijst, van geringe waarde en in plaats van aanmoediging vallen hem soms niet» dan teleurstellingen te beurt. Is dat nu vooral eene algemeene regel ge worden wij zijn gelukkig te kunnen vaststel len dat er toch nog hier en daar eene uitzon dering bestaat. Wij zijn fier het te mogen zeggen dat wij Maandag 11. hier te IJperen ooggetuige zijn geweest van zulke uitzondering. Op dien dag vierden de leerlingen onzer kostelooze stadsmeisjesschool het naamfeest hunner beminde bestuurster Mevr. D'Haese- leire-D'Hooge. Wij konden niet nalaten voor eenige oogenblikken ons werk te staken om die talrijke schaar leerlingen (voorzeker meer dan 500) de school te zien binnen stroo men, geladen met allerlei bloemtuilen, bloem potten en mooie ruikers. Wij konden onze ontroering niet bedwingen, wanneer wij die tengere meisjes, met opgeruimd en vrolijk gelaat, voorbij trekken zagen. Men zag het, met blij en verheugd gemoed gingen zij een heiligen plicht van dankbaar heid nakomen en een weisprekenden blijk geven van de grenzelooze genegenheid en de onbeperkte liefde, dien zij allen met hunne ouders voor de alom geeërde en hoogge schatte schoolbestuurster koesteren. Het moet daarbinnen in die school aandoenlijk geweest zijn, wanneer die tallooze kinder schaar aan Mevr. D'Haeseleire hunnen hulde blijk en hunne heilwenschen aanboden. Iedereen kan gemakkelijk voelen wat er dan in het gemoed van die waardige kinderleid ster moet plaats gegrepen hebben, van haar, die al hare talenten, al hare uren, gansch haar leven voor het heil dier lievelingskens immer veil heeft. Wat gemoedelijke en schoone dagl Wat heilzame stond! Yan harte voegen wij onze gelukwenschen en die van alle ware ijperlingen bij die der talrijke leerlingen van Mevr. D'Haeseleire,de beminnelijke bestuurster onzer kostelooze stadsmeisjesschool. Feesten op de Kaai. Hoe menigmaal hebben de Taartevis- schers van zich doen spreken door de belangrijke feesten, die zij jaarlijks op de Kaai geven en op hun eigen gezag, onder het eerevoorzitterschap van den heer René de Florisone, weten in te richten. Hoe dik wijls stroomde de helft onzer stedelijke be volking niet derrewaarts, om daar ook van die feestelijkheden en volksvermaken wat te kunnen genieten. Iedereen weet te wel hoe aantrekkelijk daar telkenmale alles was, om over de feesten, die morgen Zondag daar wederom plaats hebben zullen, lang te moeten uitweiden. Het zij ons meer dan voldoende te zeggen dat het de Taartevisschers zijn, die morgen feest vieren, en die, ter gelegenheid van S4 Pietersdag, hunne medeliefhebbers van andere maatschappijen eens een hartelijk onthaal gunnen willen. Om vier ure namiddag vergaderen de maatschappijen in de Hondstraat en vormen zich daar in stoet. Met het muziek aan 't hoofd trekken zij dan Kaaiwaarts, waar er allerlei volksspelen ingericht zijn, wier ver makelijkheden zich afwisselen zullen met eene lang reeks puike muziekstukken. Dat is voor Zondag. 's Maandags wederom en hartelijks feesten. Eene groote prijskamp voor 't visschen zal er voor de vrouwen gegeven zijn en deze zal het minst aantrekkelijk deel van 't pro gramma niet uitmaken. Nog eens zullen die onvermoeibare muziekanten alles opluisteren en verlevendigen door de beste stukken uit hun repertorium. Daarop volgt een luisterlijk dansfeest, 's Avonds zal er een prachtig vuurwerk afgeschoten worden en eene algemeene ver lichting zal den avond in dag herscheppen, terwijl de vroolijke paarkens daar lustig aan 't flikkerbeenen zijn zullen. Allo! dan, naar de Kaai! gij allen, die er aan houdt u eens lustig en hartelijk te ver zetten. van IJperen. Schieting gegeven door het Staatsbestuur. Derde schieting MAANDAG 28 JUNI 1886. Butaye Arthur, 2 3 5 5 5 20 Dedeyne Véron, 5 2 0 4 3 14 Leclercq Guillaume, 0 4 4 2 3 13 Mailliard Gustave, 1 3 5 2 2 13 Beke Emile, 2 4 4 3 0 13 Masscheieyn Alph., 2 4 3 3 0 12 Gelders Constant, 4 3 3 2 0 12 Vierde schieting-. DONDERDAG 1 JULI 1886. BoedtLeo 2 4 3 5 3 17 Juncker Felix 2 5 2 3 4 16 Butaye Arthur 4 3 2 4 2 15 Vannieuwenhuyze C. 2 4 5 3 1 15 Vermeulen Henri 4 4 3 4 0 15 Ligy Albert 2 2 5 1 3 13 Poot Arthur 2 0 4 5 2 13 Swekels Leo 2 4 0 5 2 13 Deweerdt Karei 5 0 4 2 2 13 Bogaert Alfons 0 5 0 4 3 12 Algemeene uitslag des prijstamps. Naar de punten. Butaye Arthur 16 15 20 15 66 Boedt Eeo 17 14 8 17 56 Ligy Albert 22 10 11 13 56 Poot Arthur 12 15 9 13 49 Schoonste wit. Ghelders Constant. van den 25 Juni tot den 2 Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. O vei-Iïj (lens. Adelia Morel, kantwerkster, 72 jaar, echt- genoote van Petrus Cornillie, Neêrstraat. Silvia Jacques, zonder beroep, 81 jaar, ongehuwd, Elverdinghestraat. Karei Titeca, metser, 48 jaar, echtgenoot van Rosalia Lecompte, Meenenstraat. Stefania Becuwe, zonder beroep, 70 jaar, echtgenoote van Justinus Hendrik Van- denboogaerde, Alfons Vandenpeereboom- plaats. Gustaaf Joos, beenhouwer, 49 jaar, onge huwd, Boterstraat. Kl:tderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. Begraving van den heer Ghristiaen. (Vervolg). Lijkrede uitgesproken, den 16, Juni 1886, door den heer D. Depovere, gemeentesekre- taris te Westroosebeke. Mijne he er en, Kunst- en Letternieuws. Naar men ons verzekert zal er binnen een tweetal weken een volkswerkje van de pers komen: Anneessens, door den gekenden D. Sleeckx.een onzer beste vlaamsche schrij vers en letterkundigen. Het boekje zal kosteloos aan de leden van bet Wiüems-Fonds geschonken worden, wel te verstaan aan de inschrijvers voor 1886. Immers de inschrijvers voor 1887 hebben geen recht op de uitgaven welke in 1886 verschijnen. Postzegels. Sedert eenigen tijd wor den er zeer slechte postzegels van 1 centiem verkocht. Er is op die timbers bijna geen gomme, en als men ze nat maakt om ze er gens op te plakken doorweeken ze en houden aan 't papier piet. Betere waar voor ons goed geld zou niet schadenen 't gaat toch zeker zoo slecht nog niet dat men op de postzegels van 1, centiem1 moet besparingen doen Gezondheid gaat boven rijkdom, zegt de wijsheid der volkeren. Laten wij dus eene goede gezondheidsleer volgen, de minste ongesteldheden verzorgen, en als wij een geneesmiddel benoodigd hebben, laat ons dan het beste kiezen, wel te verstaan, zulk- ^een waarvan de afloop het krachtdadigst is. Libin-Poix, den 22 februari 1885. M. Pe- lerin, apotheker, 12, rue- de l'Ecuyer, te Brussel. Ik verklaar gebruik gemaakt te hebben van uwe -Zwitsersche Pillen, tegen de hoofdpijnen, lendenaandoeningen en de opzwelling der buik doch de uitslag is uitstekend geweest. Ik verondetstel het zeer nuttig voor mijne evenlijers is u verlof te geven dezen brief te doen bekend maken. Perpête-Quevrin, boomkweeker. De echt verklaring der handteekening door den Burgemeester van Libin-Poix. Tandheelkunst van IVF en f4me M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, dé emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke aileen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Burgerstand van Poperinghe van den 24" Juni tot den 2" Juli 1886. Mannelijk geslacht. 4. Vrouwelijk id. 5. Hu welij ken Desmarets Augustinus-Josephus 24 jaar koetsier te Hollebeke, en Deuieester Ma- ria-Cornelia-Leonia, 38 jaar, herbergier ster te Poperinghe. O verll.J dens. Garcette Rachel-Josephina-Leonia, 18 jaar ongehuwd, bijzondere. Hinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 1. Vilis de Poperinghe. sous la direction de M. E. Van Elslande, le Lundi 5 Juillet 1886, a 6 heures du soir, dans les Jardins de la Société. PROGRAMME: A 10 heures du soir: BAL. Vilie de Poperinghe. donné par la Musique Municipale de la ville de Bergues, sous la direction de M. H. Delarroqua, le Jeudi 8 Juillet 1886, d 7 heures du soir, dans les Jardins de la Société Pbilharmonique, PROGRAMME: Immédiatement après le Concert -. BAL. i* o o1p~ DAG ter hofstede en op de landen gebruikt door Pieter Desplenter, om 1 ure namiddag, van bestaande zoo volgt A. Vruchten 1 hectare 32 aren Tarwe. 0 id. 88 id. Rogge. 0 id. 44 id. Vlas. 0 id. 33 id. Haver. '0 id. 44 id. Maaigras. 0 id. 22 id. Klaver. B. BeestialenBaaide Ruinpeerd. C. WagenharnasWagen, 2 Karren, Ploegs, Oeselaars, Eegden, Paardenrol, Aalkar- theelen, zinken Aalpomp, Beitmolen, Windmolen, Snijpeerd, Kuipen, Standen, Bascule met gewich ten en verdere voorwerpen ten dage der verkooping aan te bieden. Op voorwaarden ten dage der ver kooping voor te lezen, door het ambt van den deurwaarder ALPH 0N3E HOF, üixmudestraat, 8, te Yper. KOOPDAG ter hofstede gebruikt door Charles Dejonghe, (nabij d'herberg De Groene Jager, gezegd den Karrik), van om 1 ure juist namiddag, bestaande zoo volgt 4 hectaren 25 aren Tarwe. 1 id. 76 id. Rogge. 2 id. 56 id. Haver.' 0 id. 44 id. Paardeboonen Met gereed geld en verhoog van 10 °/0, door het ambt van den deur waarder ALPH0NSE HOF, Dixmude- straat, 8, te Yper. 1 NS 3 Op den boord van dit graf, als vriend en als ambtgenoot van Mijnheer Melchior-Pieter Chris- tiaen, kom ik een opperste woord van vriendschap voor den eerbiedweerdigen afgestorvene betuigen. Mijnheer Christiaen werd geboren te Ichteghem den 2 Augusti 1800. Hij trouwde te Passchendaele met mejuffer Virginie Vanhaverbeke, den 1 Fe bruari 1836, zes kinderen werden uit dit huwelijk geboren. Zijn hart werd hard beproefd van twee zijner kinderen, in het oogenblik dat door hunne uitste kende bekwaamheden hun de schitterendste toe komst was beschoren, en nauwelijks twee jaren later had hij de onuitsprekelijke droefheid, zijne dierbare echtgenoote, de teedere en getrouwe gezel lin, in zijne oude dagen te verliezen. Weinige mannen hebben zoo eene lange, nuttige en doorvolle loopbaan, gewijd aan het openbaar welzijn zijner medeburgers, opgeleverd. Een treffend en broederlijk feest, dat nog in ons aller geheugen levendig is. werd hier te Passchen daele gevierd den 23 November 1879, ter gelegen heidvan zijnen öOjarigen verjaardag vangemeente- sekretaris van Passchendaele en Zonnebeke. Mijnheer Ghristiaen was opvolgentlijk bediende en hoofdbediende bij de districts commissariaten van Rousselare en IJperen. Hij trad in de eerste hoedanigheid in dienst den 24 Juni 1823. Hij werd gemeentesekretaris van Brielen den 22 November 1836, van Woesten den 29 derzelfde maand, van Zonnebeke den 4 Februari 1831, van Passchendaele den 12 Februari 1835, Notaris den 27 October 1832, en hij is met al de verstandelijke vermogens van een jong en vlijtig mensch, gemeentesekretaris ge bleven tot den laatsten dag zijns levens. Hij was door iedereen geëerd en bemind, als een bekwaam, rechtschapen en vredelievend man, hij was het geluk zijner kinderen en kleinkinderen die hij zoo teer beminde. O Christiaen! o beste Vriend, verdienstelijke ambtgenoot! eer de schoot der aarde uwe stof ver zwelgen moet, zie nog eens, uit uwe gelukzalige verblijfplaats, zoo hopen wij, zie op deze bedroe vende plechtigheid neêr; zie de menigte hier tegen woordig met verkropt gemoed getuigen, dat zij uwe diensten en uwe weldaden weet te schatten; aan vaard deze blijken van dankbaarheid, ontvang de verzekering der erkentelijke nagedachtenis die wij u toewijden zullen, aanhoor, aanhoor het laatste afscheidswoord, het eeuwig vaarwel dat uwe menigvuldige vrienden en uwe verkleefde amtge- nooten u toeroepen, geniet tot loon uwer verdienst- volie levensbaan, in Godes schoot, den zoeten vrede welken gij steeds hier behartigd hebt. Vaarwel Christiaen, vaarwel, goeden ambtge noot, beste vriend, vaar in alle eeuwigheid wel, tot wederziens, vaarwel. Geboorten. SOCIÉTÉ PHILHARMON1QUE (Ancienne Musique des Sapeurs-Pompiers.) 1™ Partie. 1. Marche Militaire, avec ciairons et tambours, (E. Van Elslande). 2. Ouverture de Concert, (Flottow). 3. Erinnerung an Prag, Fantaisie pour Piston, exécutée par M. A. Dubois, Cornet Solo de la Société, (Th. Hoch). 4. Une Fête a Aranjuez, Fantaisie Espagnole, (Demerssman). 2e Partie. 5. Die Nueunberger, Valse, (Orlamunder). 6. Caprice Fantastique sur les Huguenots de Meyer beer, (Snel). 7. La Babillarde, Polka pour Flüte, exécutée par M. Van Elslande, Chef de Musique de la Société, (Rivière). 8. En Tram, Galop, (R. de Vilbac). En cas de mauvais temps, cette Féte Musicale sera donnée dans la Salie des Concerts de la Société. SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE lAncienne Musique des Sapeurs-Pompiers.) Ouverture par la Société Philharmonique. lre Partie. 1. lr8 Grande Marche aux Flambeaux, (V.Delannoy(. 2. Grand Pot-Pourri sur les Vêpres Siciliennes, (Verdi.) 3. Ilpleut, il pleut Bergère. Fantaisie variée pour Flüte, exécutée par M. E. Dupuis, (A. Genin). 4. Au pays Bleu, Grande Valse, (J- Ivlein). 2® Partie. 5. Ouverture de la Bohémienne, (Balfe). 6. Cavatine sur Lucrèce Borgia, pour 2 Clarinettes a l'unisson, exécutée par MM. A. IIemsen et A. Louage, (Donizetti). 7. Grande Mosaïque sur Faust, (Gounod). 8. Bamboula, Polka des Negros,(Polka imitative, avec Mirlitons, Tambour de Basque, Sifflets, etc.) (A. Grand). En cas de mauvais temps, cette Fête Musicale sera donnée dans la Salie des Concerts de la Société. 03 k*1 vi K O P O S p o S+- O <3 03 IS 1=1 cc CD UI CD H g CD tO o oo o -T O ÜT O O O O (O CO O O O O O O O O O O to O H o O M O CD o O O ÜT O O O O O o O O O - O O iO O oi O O O O O •d IO O O O O O O O to O O o cd o o -4 ui o O O O O -J to -vj O O O O CR UI C l Q r* 3 w 3 W 3 x- 3 CS to O c-l p P 00 oo w H H M 00 00 O*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3