YERSCHILLIGE TIJDINGEN. w III. Wij lezen in de Stad Gent van 19 dezer: Het liefdadigheidsfeest van den kring Zonder Naam. Burgerstand van Poperinghe van den 22" tot den 29" Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 6. Vrouwelijk id. 6. Hirwellj ken Vaneecke Hieronymus Germanus Cornelius, 22 j., suikerbakker, en Boone Maria Lu- dovica, 32 jnaaister. O verlij dena. Charlet Herminia Anna Cületa, 79 jbijzon- zondere, weduwe van Cossey Petrus Joannes. Gryse Amelia Virginia, 72 j., bijzondere, weduwe van Artois Pieter Joannes Cor nelius. Struye Josephus Basilius, 16 j., zonder be roep, gehuisvest te Westouter. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Officiëele akten. Bij koninklijke besluiten van 12 en 14 Juli laatst, zijn de volgende burgersdecora- tien toegestaan: Het kruis van eerste klas, aan de heeren Floor, burgemeester te Crombeke en Vander Meersch, gemeentesecretaris te Proven. Het kruis van tweede klas aan den heer Ph. Hof, oud-bestuurder van het openbaar slachthuis te IJperen. Onze oprechte gelukwenschen aan die heeren, die voor de vele jaren trouwe dien sten zulke onderscheiding maar al te wel verdienen en ten volle waardig zijn. Reeds lang mocht het kruis op die borsten prijken en die heeren mogen er recht fier over zijn. De graanmarkt van.Brugge gaat om zeep! Volgens het officieel bulletijn, aan het stadhuis gehangen, was er zaterdag noch tarwe noch rogge ter markt. Betooging. De Gazette zegt dat alles doet gelooven dat de betooging van den 15 Augusti te Brussel zal toegelaten worden en dat er policiemaatregelen zullen worden genomen. Postzegels. In de vorige week werd medegedeeld, dat iemand heeft uitgerekend dat een millioen postzegels op elkaar gesta peld, de hoogte bereiken zou van de Heilige Mariakerk te München. In verband hiermede lezen wij nu in een hollandsch blad: Naar aanleiding uwer mededeeling over de hoogte van een millioen postzegels, vestig ik er de aandacht op, dat het bezit van een millioen postzegels niet zoo gemakkelijk te te verkrijgen is. Om dit getal te verzamelen, moet men gedurende 20 jaren elke week 1000 postze gels behandelen, dit wil zeggen schoonma ken, droogen, sorteeren en opbinden. Der halve mag men elk jaar slechts 14 dagen verzuimen om er aan te werken. Wanneer men met die postzegels eenen rechten weg belegt, dan zal een sneltrein den weg ia 27 minuten afleggen, terwijl een voetganger die 12 minuten voor eenen kilometer noodig heeft, er 5 uur over wandelt. Men kan met die hoeveelheid postzegels drie matig groote kamers behangen, daar men er 50 rollen behangselpapier elk van 10 vierkante meters mede beplakken kan. Uitgave van K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59, Ieperen. Door de Wereld Gedichten door P. P. Denys, (versierd met eene prachtige titelplaat, door Mej. Louise De Hem.) Dow de Wereld! bevat de volgende rubriekenI. Eerste schreden; II. 't Lied der kleinen; III. Roozen en Doornen; IV. Vlaandrenland; V. Vorst en Vaderland; VI. Schetsen en Beelden; VII. Zegedroomen. Het werk,op schoon stevig papier gedrukt, zal zoo van 200 tot 250 bladzijden in 8° beslaan, en tegen twee frank, vrachtvrij toegezonden worden. Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Sedert langen tijd wordt er veel ge sproken over verzuimde en niet verzuimde hoedanigheden. Wij zullen ook ons best doen daaraan mede te doen. Een allereerste hoe danigheid die nooit uit het oog verloren moet worden, is wel de genezing door middel der Zwitsersche Pillen, de getuigschriften worden ons onophoudelijk gezonden, zij zijn ontelbaar. Frasnes-les-Gosselies, den 28 sep tember 1885. Den heer Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel. De onderge- teekende verklaart, dat zijne vrouw, sedert lang lijdende aan eene ziekte der ingewan den, door het gebruik uwer Zwitsersche Pillen volkomen genezen is. Beugnier. Echtverklaring der handteekening door den Burgemeester van Frasnes-les-Gosselies. Ailerlei. Dikwijls doet men de ondervinding op, dat petroollampen, die een goed licht geven zoolang ze nog nieuw zijn, of nadat men ze van eene wiek voorzien heeft, langzamer hand aan lichtsterkte verflauwen, zonder dat ook zelfs de zorgvuldigste behandeling in staat is daarin verbetering te brengen. Door verschillende onderzoekingen en proef nemingen is gebleken, dat de oorzaak van dit verschijnsel zeer dikwijls gelegen is in eene zure, waterachtige vloeistof, een be standdeel van vele petroolsoorten, die door de wiek opgezogen en vastgehouden wordt. Een eenvoudig en afdoend middel bestaat hierin, de wiek van tijd tot tijd goed te droo gen men verkrijgt dan weer een zeer schoon licht. Hoe men zich in een spoorweg-waggon te slapen legt, is niet onverschillig. De mees te geneeskundigen raden aan, zich zóó te leggen, dat het hoofd naar de locomotief gekeerd is. In deze houding wordt het bloed door de beweging van den trein uit het hoofd gedreven, hetgeen een lichten en rus- tigen slaap verschaft. Wanneer men daaren tegen,wat zoo dikwijls gedaan wordt.de voe ten naar de locomotief richt, dan stroomt het bloed uit het onderlichaam naar het hoofd, verdrijft den slaap en brengt in vele geval len hevige hoofdpijnen teweeg. Dit is niet slechts eene theoretische stelling, maar wordt bevestigd door veeljarige ervaring en waarneming. Leeftijd van een kanon. Wil men weten hoe lang een kanon dienst kan doen? Twaalf secondenOnmogelijkroept men uit. Welnu, de kogel blijft gedurende het schot een twee honderd vijftigste deel van een seconde in, en daar een kanon van het beste metaal na 3000 schoten versleten is, duurt zijn wezentlijke dienst maar twaalf seconden. Goed antwoord. Een boer stond te zien naar een huis dat men in de stad bouw de en vroeg aan een heer waarvoor het moest dienen. De heer zegde't is een zothuis voor de boeren. Ja, zeide de boer, dat heb ik gepeisd, want voor de heeren van de stad zou het veel te klein zijn. M. en Mev. Klepkens gaan alle zon dagen in den restauront souperen. Zondag laatst had men hen een schotel visch opge diend. Mijnheer zegde tegen zijne vrouw dat de visch niet goed was en hij roept den garqon. Gareon, die turbot is zoo goed niet als die van zondag laatst. Wel, mijnheer, hoe durft gij dat zeggen, het is nog van dezelfde! Kort. Een student, die reeds tweemaal aan zijnen vader om geld had geschreven, doch geen antwoord op zijn verzoek ontving, vroeg ten slotte langs telegraphischen weg: - Waar blijft het geld? Onmiddelijk ontving hij een bericht van den volgenden inhoud: Hier Hij was zoo bevreesd. De zoon van Cies Klepkens is verloofd,maar hij is bevreesd van het huwelijk. Zijn vader is verontwaardigd over die vrees: Ben ik dan niet getrouwd? Dat is hetzelfde niet, zegt de jonge Klepkens, gij zijt met mama getrouwd, ter wijl ik met eene geheele vreemde moet trouwen. Zwitserland in Vakanciën. LExcursion kondigt onsvoor den 9 Augusti a. s., eene reeks aangename reizen in Zwitserland aan, dit met bijzondere trein en aan verminderde prijzen. Men zal de vol gende steden bezoeken: Bazel, Lucern, de Rigi, het Vier-Woudsteden Meer, Brunig, Interlaken, Lauterbrunnen, het Meer van Thoune, Bern, Vrijburg, Lausanne, het Meer Leman, Geneve, Chamounix en de ijsbergen van Mont-Blanc. Een verblijf van 8 dagen kost 160 fr.; 11 dagen, 225 fr., 14 dagen, 320 fr., al de kosten inbegrepen. In de maand Augusti zullen er insgelijks schoone reizen plaats hebben naar Schotland, Londen, Normandië, Bretagne, Oostenrijk- Hongarië, de Rhijn-oevers, Nederland, enz. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van doen (al zijne verkozene reis aan te duiden) aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, Anspachlaan, 109. Brussel. Markten. Kortrijk, (per hectoliter). 26 Juli. 19 Juli. fr. 14 75 k 15 00 14 40 a 14 50 11 00 a 12 00 9 00 a 9 50 6 00 a Leuven, (per 100 kilos). 23 Juli. 26 Juli. Rousselare, (per 100 kilos). 20 Juli. 27 Juli. Dixmuide, (per hectoliter.) 19 Juli, 26 Juli. S3 Ph H W -< a S S S? 00 •S *g 3 Als juist het laatste woord der bede omhoog steeg, Kwam hij terug door 't droomrig avonddalen, En naderde op den weg met loomen tred. Van ver zag hij zijn vrouw reeds en zijn kleinen In 't deurgat staan, en wuiven met de handjes, Als om te vragen of hij had gelukt. En, lijk geen teeken 't blijdig antwoord bracht, Trok gansch 't gezin den braven vader tegen. Helaas! der kindren bede werd niet verhoord!... Wel honderd vragers dongen naar 't kantoor; En, door de voorspraak van een machtig heer, Werd reeds de plaats eenjongling toegezegd, Die 't ploegwerk had verwisseld met de pen. En nu het plaatsken juichend had bekomen!... De slechte maar bracht Bertha aan het weenen Wat zij ook deed, om kracht en moed te toonen, En hielp hier niet:'t geschokt gemoed kwam vol. En heure kleinen weenden met haar mede Al vijfmaal had de meester plaats - gezocht, En telkens was zijn pogen hem mislukt!... Hij zegde dan, om zijne vrouw te troosten: Heb moed, mijn Bertha, steeds blijft ons nog 't [wachtgeld, En 'k schrijf, om werk, naar Sluys en Vanden Dun- Igen, (1) Die brave heeren, die al zooveel hulp en troost, Door 't gansche land, aan duizenden beproefden Gezonden hebben. Maar, indien dan 't wachtgeld Werd afgeschaft, wat zouden wij begaan Wat zou het smartlik zijn, als onze kleinen Om eten en om kleeren zouden vragen, En wij, helaas! die zouden moeten weigeren!... Achbeste Man, mijn harte breekt van wee Dat zal niet zijn, mijn vrouw 1Thonissen heeft Verklaard, dat 't wachtgeld ons zal blijven, tot Er beetre dagen aangebroken zijn, En elk beproefde een plaatse heeft gevonden Dat woord is voor hem heilig! Ongeschonden Moet 't Staatsbestuur 't gegeven woord gestand doen; Want slechts als alle recht en billikheid Zou weggestorven zijn omneer, en niets Dor Liefdewet op aarde nog zou rechtstaan, Zou zulke wandaad mooglik eens ontworpen En, in een nacht, voltrokken kunnen zijn!... Dan nog zou, door het noodgeklag der offers, Der kindren stem zich heffen tot den Heer, En straffe dalen op het hoofd der beulen, Die daagliksch brood ontnamen in hun wraak, Al lachend met het smartgeween der lijders Gij hebt gelijk, dat zal niet zijnhernam Nu Bertha, eenigzins alzoo getroost; En stapte, met heur man en heure kindren, Teleurgesteld, heur kleine woning binnen, Waar't mager avondeten stond te wachten. (1) Schrijver en Voorzitter van den Onderwijzers penning. Onze verwachting is niet teleurgesteld geweest. Het concert, gisteren door het muziekkorps van Poperinghe (oude-Sapeurs-Pompiers) gegeven, heeft een overgrooten bijval gehad. Een talrijk en onder scheiden publiek, waaronder wij de generaals van het leger, Van Sprang en Michel, MM. Van Dooren, arrondissement» kommissaris; de schepenen Dauge en Colson; Wagner, opziener onzer Hoogeschool, enz. bemerkten, bevond zich reeds in de Casino bij de aankomst der phiiharmonische maatschappij. Het uitzicht was heerlijk. De zaal was gansch be wimpeld en bevlagd. Dan nog die heerlijke kleur- schakkeering der damentooisels, enz. Dit alles vormde een tafereel waarop het oog zich met genoe gen liet nedervallen. Het Concert was prachtig. De Jubel-Ouverture van Flotow, Het feest te Oranjuez van Mersman, De Erinnerung an Prag, fantazij voor piston, uitge voerd door den uitmuntende solist Dubois,fantasti sche caprice op de Huguenots van Snel, De Neuen- burger, wals, en de Nachtegaal, polka voor kleine fluit, werden met een ongelooflijken brio an eene buitengewone maëstria uitgevoerd en verwierven de onafgebrokene toejuichingen en bravos der aanwe zigen. Rythmus, toonafwisselingen, harmony en ensemble, niets ontbrak, alles werd met de grootste stiptheid nagekomen. Het muziek van Poperinghe mag voorwaar onder de beste korpsen van het land gerangschikt worden. Dit strekt tot eere aan hunnen uitmuntenden be stuurder, M. Van Elslande, welke niet alleen een goed betuurder, maar ook een der beste fluitspelers is welke wij ooit gehoord hebben. Hij werd geest driftig toegejuicht in de Nachtegaal, polka, waarin hij ons de bewijzen van zijn uitstekend talent gege ven heeft. Zulke feesten zijn schoon, zij zijn zooveel te schooner daar zij de liefdadigheid voor doel hebben. Zich vermaken, in genot en plezier zijne uren slij ten, maar intusschen denken aan diegenen wiens tranen vloeien, gekweld door het gebrek of gebukt onder het juk der ziekte, dit is edel en getuigt van eene voorbeeldige menschlievendheid. Dit is ook het doel der leden van den Zonder Naam niet son der Hartalle menschen worden broeders, zeggen zij, voor de oppermachtige wet der liefdadigheid. De zinspreuk, welke tot titel dient aan hunnen kring, wordt aldus op eene treffende manier verwe zenlijkt. Wij sturen onze innige gelukwenschingen en onzen waren, dank aan al deze verkleefde men- schenvrienden. Wat aan dit feest een bijzonder karakter geeft, dat is de belangloosheid waarmede de Société Phil- harmonique hare medewerking heeft verleend. De maatschappij, of liever gezegd de voorzitter M. Van Merris, heeft al de kosten gedragenvervoer en verblijfkosten, geheel de ontvangst, die men ons zegt tot ongeveer 2000 fr. te beloopen, wordt in de kas der Zonder Naam gestort en is voor de schamele armen, door den Kring ondersteund, bestemd. De muziekmaatschappij van Poperinghe is hier des morgends om 8 ure aangekomen en in het Hotel de la Poste afgestapt, van waar zij om 10 1/2 ure door het muziek van het 3° linie-iegxment naar de Casino werd geleid, waar het concert plaats had waarvan wij hierboven spreken. Na het eerste stuk van het tweede gedeelte, is het bestuur van den Kring Zonder Naam,* met zijnen voorzitter M. Verbessero aan 't hoofd, op de estrade gegaan en heeft daaraan den heer voorzitter M.Van Merris, een eermetaal en het diploma van eerelid van den kring Zonder Naam overhandigd, en hem in welgepaste woorden bedankt voor het goede werk dat hij verricht, door zijne zoo uitmuntende maat schappij hare medewerking te laten verleenen, aan een liefdadigheidswerk,waarvoor de ongelukkigen, die er door geholpen worden, hem dankbaar zullen zijn. Vervolgens werd aan den kundigen bestuurder M. Van Elslande eene prachtige kroon overhandigd en hem tevens geluk gewenscht over de heerlijke uitvoering, den wonderbaren ensemble waarmede de stukken waren uitgevoerd. Geheel de zaal juichte langdurig die welverdiende hulde toe, waarna het concert voortgezet werd. Om 1 uur was het concert geëindigd en het mu ziekkorps, samengesteld uit 90 leden, is al spelen de van het Casino naar het Hotel de la Poste gegaan waar de muzikanten het middagmaal hebben ge nomen. Des namiddags hebben de leden der Philharmo- nie de monumenten en de wandelplaatsen bezocht en om 11 ure had in hetzelfde hotel het avondmaal plaats; te middernacht zijn ze met een bijzonderen trein naar Poperinghe teruggekeerd. Als wij dat muziekkorps hoorden, dat tot eene kleine stad behoort, die misschien niet meer dan 10,,000 inwoners telt, dan werden wij er bijna ijver zuchtig op, dat wij hier te Gent, waar zooveel ele menten zijn, waar het volk, zou men mogen zeggen, zoo muziekaal is, er niet in kunnen gelukken een dergelijk muziekkorps tot stand te brengen. Wij bezitten vele muziekmaatschappijen, waar onder er zeer verdienstelijke, maar de goede ele menten zijn te veel verspreid, om tot een ensemble te kunnen komen zooals wij gisteren gehoord heb ben. Sinds de harmonie-maatschappij Ste-Cecilia hier verdwenen is, welke de oude Gentenaars zich herinneren, die bestond uit liefhebbers en artisten- muziekanten, hebben wij niets dergelijks meer gehad; maar ook wij hebben tot hiertoe in onze stad, waar het aan geene rijke liefhebbers ontbreekt, geen Van Merris gevonden, die zich opofferingen getroost, welke aan dat muziekkorps toelaten de best gekende artisten van het land aan te werven. Indien er zich eenige rijke liefhebbers wilden mede bemoeien, wij zouden in korten tijd een puik muziekkorps bezitten; maar daartoe ziju geldelijke opofferingen noodig en die schijnen moeilijk om vinden. Hopen wij dat het voorbeeld van Poperinghe daartoe iets zal bijbrengen. Kinderen beneden de Tf j aren. 0 00 a 1 18 a 1 60 k Koolzaadolie, 100 kil., fr. 45 00 a 45 25 45 25 a 00 00 Lijnzaadolie, 47 00 a 00 00 47 75 a 48 00 Koolzaadkoeken 15 a 00 00 15 00 a 00 00 Lij nzaad koeken 18 a 21 00 18 00 a 21 00 Koolzaad, inland, envr. a 00 00 00 00 k 00 00 - a 00 00 00 00 a 00 00 - a 00 00 00 00 a 00 00 Witte tarwe Roode Haver Aardap., 100 kilos Roode, Boter, per 1/2 kilo Eieren, per 25 Lynzaad, inlandsclic, Kempkoeken, 7 00 0 00 1 31 1 90 14 75 a 15 00 14 50 a 14 60 11 00 a 11 50 9 00 a 9 50 0 00 a. 0 00 A 1 18 a 1 70 k 0 00 0 00 1 31 1 85 Oude tarwe fr. 20 00 20 00 Nieuwe 19 00 19 00 Rogge 18 75 18 75 nieuwe 14 00 14 00 Voederhaver 17 70 17 70 Aardap., de 100 kilos 5 50 5 50 Boter, per kilo 2 80 2 80 Eieren, de 25 2 40 2 40 Koolzaadolie 60 00 60 00 Lijnzaadolie 55 00 55 00 Tarwe, witte fr. 18 00 a 19 50 20 00 a 21 50 roode 17 00 k 18 00 19 00 a 19 50 Rogge 15 00 a 15 50 14 00 k 15 00 Haver 16 75 k 18 00 17 50 a 18 00 Boonen 21 00 k 21 50 20 00 k 21 00 Aardappels, 100 k. 6 00 a 7 00 0 00 k 0 00 Boter, de kilo 2 65 a 2 75 2 50 a 2 70 Eiers, de 25 1 60 k 1 70 1 70 a 2 00 Koolz.-olie, 103 k. 44 00 k 44 50 45 00 k 46 50 Lijnz.-olie, 105 k. 44 50 k 45 00 47 00 a 47 50 Tarwe, fr. 12 41 k 13 79 13 10 a 14 31 Rogge, 10 00 a 11 03 10 34 a 11 03 Haver, 11 72 k 13 10 11 72 a 13 10 Garst, 00 00 a 00 00 00 00 a 00 00 Boonen, 12 41 a 13 10 00 00 k 00 00 Aardappels, 100 k. 6 00 a 7 00 0 00 k 0 00 Boter, per kilo, 2 33 a 2 86 2 71 a 2 99 Eiers, per 25, 1 60 a 0 00 1 70 a 0 00 CO oo oo •-i M 3 •"5 O) 2 o •- 4) w S3 fc a fc a 5s CtJ CO o O O O O O O O IO O O O tji o -p* H O O O IQ O* O O O O O O o O O o O O O t- r-H ),0 O O O O OO L- O) CO rH O O O O O O O CD o O o irj o o o o r~* O O O lO CV) O O O O cv) O O O IO 00 S <X> Sh cc O Lh tc cö o a H K co "a3 5 -ö U O c3 O Pd cq ca

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3