VAN IJPËREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste Jaar. Zaterdag 30n October 1886. Nummer 44. Abonnementsprijs voorop betaalbaar.- 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eèrherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo.jr artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel..Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Beernaert en onze fïnantiën. Het Staatsbestuur is, volgens het schijnt, met onzen geldelijken toestand heel verlegen. Ook men zou het om min zijn.Een overgroot tekort staat voor de deur: twaalf of vijftien niiljoentjesDie beweenlijke uitslag is niet kunnen vermeden worden, niettegenstaande al het hard werken van den heer Beernaert. Onze munttoestand is onrustbarendmaat regelen hadden moeten genomen geweest zijn om de ontmunting van minstens een deel van ons zilvergeld voor te bereidende grrroote!? minister heeft ze verschoven om de uitgaven, die er uit voortvloeien zullen, te kunnen ontwijken. Hij heeft het algemeen belang aan het schijnbaar evenwicht van het budget geslachtofferd en dat schijnbaar evenwicht zelve is nog niet kunnen verwe zenlijkt worden. Die droevige uitslag komt vooral daaruit voort dat de minister de gunstige kansen die hij in zijn bestuur ontmoette, niet wist te benuttigen. Hij heeft de schoone gelegenheid gehad, van een deel der openbare schuld te kunnen omzetten. Hij heeft ministers opge volgd, die de openbare werken ver gevorderd haddenhij had dus de buitengewone uitga ven veel kunnen inkrimpen en alle nieuwe toevlucht tot het krediet afschaffen. Hij heeft eindelijk eene gewillige meerderheid geno ten, die hem toeliet het openbaar onderwijs te vernietigen en gestadig en veel aan de be grooting van 't openbaar onderwijs te kna gen. En spijts zooveel gunstige omstandigheden blijft de toestand onzer schatkist zeer slecht. Om zulks te verrechtveerdigen, zal men de huidige, algemeene krisis inroepenmaar zij is de eenige oorzaak daarvan niet. De onbe kwaamheid van den weergaloozen minis ter heeft er niet min aanleiding toe gegeven. Hij heeft geen partij weten te trekken uit de moeilijkheden waarin de suikernijverheid gewikkeld was, om eene inrichting aan de schatkist zeer nadeelig en welke het meeren- deel der belanghebbenden slecht vinden, te wijzigen. Uit de kwestie der omzetting van de open bare schuld, heeft hij ook geen voordeel weten te trekken uit de gunstige gelegenheid, die hem aangeboden werd. Hij heeft zijne onverschoonbare mildheid jegens de Staats- schuldeischers bewezen. Hij had kunnen, hij had moeten, gezien de ijdele schatkist, hun eene belangrijker opoffering opleggen en op het kapitaal en op de intresten der titels, welke hij hun aanbood. Maar in een kiesdoel, heeft hij hun veel te gunstige voorwaarden toegestaan. Het budget is alzoo met sommen heiast, opwelke het gemakkelijk was ver minderingen te bekomen. Het ware nog maar een half kwaad, zoo die eerste misstap het Staatsbestuur om zoo te zeggen niet ver bond, niet verplichtte dezelfde dwalingen te begaan in de omzetting van de vier ten hon derd. Het zal hem heel moeilijk zijn om zich niet aan de drie en half te houden voor de uitschrijving der nieuwe titels. Het zal van dan af niet ten volle van de vermindering van intresten genieten kunnen. Op een kapitaal van ruim een miljard zal het verlies heel hoog klimmenliet zal tot verscheidene miljoenen beloopen. Dat zal, vreezen wij, het droevig gevolg zijn van den misstap, die ver leden jaar gesteld geweest is. Wij spreken over die omzetting als over eene zaak, die straks moet tot een voltrok ken feit overgaan. En nochtans men kan zich afvragen of zij zal verwezentlijkt wor den. Is het mogelijk dat zulke omzettingen zich ras opvolgen op de Brusselsche markt? Na deze,betrekkelijk de titels van den Grand- Luxembourg, zullen de teruggaven plaats hebben der Brusselsche leeningen. Zal het Staatsbestuur onmiddellijk daarna eene ge lijke overeenkomst kunnen sluiten, die op miljoenen titels dragen zal? Daar is eene hinderpaal, die het wel doen zal ernstig te beschouwen, vooraleer tot de omwerking te hesluiten. Die hinderpaal was daar niet geweest, hadde de minister de omzetting in de verleden Kamerzitting doen afkondigenhij zou zich niet laten voorgaan hebben door den ge meenteraad der hoofdstad en de bijval der omzetting was verzekerd. Heden kan de goede uitslag ervan door menig andere oorzaak belet worden. Dat er eene nauwere aaneensluiting van 't kapitaal opdage, dat de kwestie van 't Oosten eene dreigender houding aanneme en de geldmarkt zal te beroerd zijn om nog de uitvoering van dat ontwerp aan te vangen. Wanneer derge lijke misstappen begaan zijn, moet men dan nog verwonderd staan dathetbudget in eenen immer slechteren toestand.verkeert? Eene laatste misgreep van 't klerikaal ministerie moeten wij nog doen uitschijnen. Het had moeten, in afwachting dat de gelde lijke toestand des lands ernstiglijk verbeterd was, bijna heel en gansch van alle uit voering van openbare werken afzien. Het liberaal ministerie had hem het voorbeeld gegeven. Zoohaast de heer Graux den slech ten toestand der openbare gelden ontwaard had, heeft hij alle nieuwe uitgaaf bestreden. Zijn opvolger had op die baan moeten voort gaan langs die zijde ook had hij aanzien lijke hesparingen kunnen doenmaar met het oog op zijne volksgezindheid, heeft hij verkozen de openbare werken te vermenig vuldigen. Door het verwaarloozen van die gezamentlijke voorzorgen, bevindt hij zich in eene heel moeilijke gelegenheid. Hij is in den pijnlijken toestand van eenen minister, die zich ais den grrrooten hersteller der vader- landsche gelden aangaf, en die deze, niette genstaande alles, meer en meer in den be- weenlijksten staat verkeeren ziet. Van dergelijke finantieherstellers, verlos, o Heer ons Vaderland. Os Tramweg Uperen-Veurne. Het Nieuwsblad en Journal (de twee ma ken vast maar één) hebben over 14 dagen in hunne zaturdagnummers, wat over den tram IJperen-Veurne getaterd. Als bladen die de waarheid reeds lang verloochend heb ben, vertelden zij, voor wie het gelooven wilde, dat het de schuld van onzen gemeen teraad was indien die tram er nu nog niet lag. Die bladjes zijn van hun eerste niet dood! Onze gemeenteraad trad in onderhandelingen met de. Nationale maatschappij der Beurt spoorwegen; hunne wederzijdsche brieven lmeftjnze konfrater hot Progrès afgekon- elk heeft kunnen bemerken, dat het om 5>^iad nbcli aan bezorgdheid voor de ij ($k' vSb belangen, nog aan ijver om de zaak të bespoedigen, ontbrak. De klerikale gazet ten liegen dus, als zij onzen Raad van wer keloosheid beschuldigen. De drie liberale gazetten hebben ten voor- deele van den beurtspoorweg gesproken en geschreven en dit hebben de klerikale bladjes niet gedaan, 'tzij uit minachting voor de belan gen oner stad 't zij uit moedwilligen partij geest. Die heeren konden zeker niet lijden dat er, ten voordeele van IJperen, nog eens een werk zou tot stand komen, verkregen door de vereenigde pogingen van onzen libe ralen gemeenteraad met den Handelskring Hebben onze Senatoor en Kamerheeren wel een woordje geuit, in de wetgevende zittingen, ten voordeele dier kwestieen in dien zij die zaak dafir niet wilden aanraken, hebben ze wel hunnen invloed of machtig woord als zij er hebben hiertoe gebruikt of aangewend? En onze prachtige collectie provinciale raadsheeren wat hebben die wel gezeid of gedaan in den provincieraad ten voordeele des tramswegs? Politiek werk, ge noeg! Maar stoffelijke belangen der stad IJ peren? Foei, zij bekommeren er zich mede, als om den buiknavel der II. Maagd! Tot nu toe zijn het al katholieke arrondis sementen, die eenen stoomtram door tus- schenkomst der klerikale Nationale Maat schappij, bekomen. Waarom steken onze katholieke grooteJans, ook niet 'n beetje aan den wagen? Vele klerikalen zouden liever den tram eenen omweg zien maken door de gronden en eigendommen van M. Visart, katholieke vertegenwoordiger van Veurne, en M. De- smedt, idem van Brussel. Maar dat maakt onze zaak niet; dan zouden wij tijd en geld verliezenlanger op weg van hier naar Veur ne, en grootere prijs, voor den koupon. En zoo stom zijn we nog wel niet, om met onze centen, in het voordeel van schatrijke kleri kalen te werken De katholieke gazetjes hebben dan weer eene kwestie aangeraakt waarvan de schuld op hunne politieke vrienden valt. Iets en wat. Het Nieuwsblad bekent, dat het van geene klerikale krachs wil spreken, maar een speldeprik geeft op de liberale, 't Is zoo dat wij 't van eerst af aan gezegd hebben en gekenmerkt door twee maten en twee ge wichten. Het Nieuwsblad zal echter ditmaal meer doen eenen speldeprik geven, want T. Pot- Breker verklaart dat het bind zich zal in state zetten om de debatten van de gansche proceduur te drukken als wij onzen mond niet houden! Wat geeft ons die proceduur? Zij laat ons koud en onverschillig't gaat ons immers niet aan. De publiciteit mag aan die zaken, gelijk aan alle andere, gegeven worden, en wij zouden bovendien niets uit ons gedacht doen, hoort ge 't Nieuwsblad, om ze tegen te houden en u medelijdend te stemmen. Wij bekennen dat er zoo wel liberale als klerikale falingen plaats hebben, alhoewel deze laatste verre de eerste in getal en groot te, overtreffen. Maar wat we bij het katho liek orgaan - beknibbelden was dat dubbel stelsel van polemiek. Inderdaad het bladje spreekt van geene liberale falingen,... zoo lang als er geene zijn, en vraagtBen ik niet braaf en edelmoedig van op de liberale krachs niets te schrijven?Waaruit zijne slimme le zers natuurlijk opmaken dat er een oneindig getal liberale Langrandistentrekken te mel den zijn. Maar van 't oogenblik dat er iets tegen ons te schrijven valt, neemt de heilige gazet die schoone gelegenheid waar en prut telt dubbelzinnig, wat ze niet openlijk durft aan den dag brengen niet uit vrees, maar om den schijn te hebben een gegeven woord te houden. Wij lachenudus vierkant uit Nieuwsblad. Indien ge de proceduur niet drukt, 't is om dat ge niet durft; en indien ge ze drukt, wij zullen u dan onder den neus wrijven dat gij uw gegeven woord niet gestand doet. Maar als gij ze drukt, eene onvervalschte, onpartijdige proceduur geven, hoort ge 't, en niet doen gelijk voor de zaak Vandersinissen. A propos over die zaak verscheen Zater dag de tweede helft dier proceduur in 't Nieuwsblad. Zij krielt nog al eens van on waarheden, zooals de eerste helft. Wij willen hier het hoofdartikel op Vandersmissen uit ons laatste nr niet herhalen. Wij zouden het niet beter doen, dan onze medewerker. Maar wij wijzen op de partijdigheid van de katho lieke bladenAlice Renaux, het slachtoffer haars mans, wordt aangeduid met de woor den afschuwelijks heks (2e bladz. 4e ko lom), eerlooze vrouw. (2e bladz. 5" kolom), en - onweerdige boeleerster (3e bladz. 1° ko lom) terwijl men Vandersmissen medelijdend heet ongelukkige, ongelukkige betich te, ongelukkige veroordeelde, onbe kende sukkelaar, slachtoffer, toege- vige echtgenoot, enz. Is het ook in naam der ofHcieele zedeleer Nieuwsblad, dat gij eene vrouw, die voor hare zonden zoo schrikkelijk boette, na hare dood bezwaddert, en dat gij haren moorde naar verontschuldigt en op een voetstuk plaatst? Waar is uw eerbied voor 't gerecht en voor het onderscheid tusschen geed en kwaad?'t Is schandalig! Het Nieuwsblad spreekt van het bezoek des heeren Pecher, voorzitter, aan den moor denaar in de gevangenis van Bergen. Weet het klerikaal blad dan niet, dat zulks eenige dagen nadien in het officieel staatsblad gelo genstraft werd? Eerbied voor de waarheid. Wij lezen nog in dat eerbiedvol blad voor de magistratuurImmers de Procureur ge- neraal Van Maldeghem heeft al degezwoor- nen afgewezen, welke verdacht waren tot de katholieke partij tebehooren. Parbleu! En stonden de twee klerikale advokaten van Vandersmissen daar met hunnen mond vol tanden? Waarom hebben zij de liberale ge- zwoornen niet afgewezen? Hun recht bestaat immers nevens dit van het openbaar ministe rie en zou men denken, dat er toch wel ie mand onder 't Nieuwsblad steekt, om dit te weten en geen ezelarijen te laten drukken Het Nieuwsblad spreekt van eene toelage van 3000 fr., welke de stad voor het Onder wijs en niet voor de aardwerken ont vangen heeft. Men weet dat deze werken tijdelijk gestaakt worden, daar ons klerikaal gouvernement wil niet tusschenkomen, om een beetje onze stad schooner en gezonder te maken. Ware het maar voor eene klerikale stad, onze ministers zouden wel iets geven; maar daar het voor het liberaal IJperen is', zijn er geene hulpgelden te krijgen. Intus- schen, werkt men niet voort, de werklieden verdienen geen brood, en krijgen armoede, dit al te maal door de schuld van het katho' iiek ministerie. De katholieke gazetten geven dat 'nen anderen draai, maar de werkmen- schen zullen het toch niet gelooven. Klerikale krach van Watou. Donderdag, 21 dezer, heeft de gansche bevolking van Watou en van 't omliggende zich naar de hoofdplaats van 't kanton bege ven, waar een deel der onroerende goederen van den gewezen notaris Capelle, oud-burge meester van Watou, te koop geveild waren. Het dorp Rousbrugge, gewoonlijk doodstil, scheen stormenderhand ingenomen, zooveel volk was er. In de herberg den Gouden Arend, waar de verkooping plaats had, was hst bijna onmogelijk binnen te geraken en het te veel volk verspreidde zich in gansch het dorp. Men hoorde niets dan schimp- scheutjes op den rampzaligedie zooveel eerlijke lieden in droefheid gedompeld heeft; hadde hij de verkooping bijgewoond, zooals het gerucht geloopen had, hij had voorzeker een slecht kwaart uurs beleefd, zoodanig waren de gemoederen opgehitst. Nog nooit hoorde men eenen stroom verwenschingen, die meer voedsel gegeven werd. De opge wondenheid steeg ten top en duurde gansch den avond. De verkooping geschiedde ten voordeele der Kortrijksche Bankdieop de onroeren de goederen van Capelle, te Leysele.Beveren, Stavele en Watou gelegen, eene som van 175 duizend franks geleend had. Die goede ren bestaan uit hoisteden, weiden en lande rijen. Er waren dertig koopen. Op de plak brieven dezer verkooping stond er: Openbare verhooping in den vorm van vrijwilligs verhooping De notaris Floor, vooraleer de verkooping te beginnen, heeft zorg gedragen het volk te verwittigen dat alles verkocht ging zijn tegen betaling in klinkende munt "en dat de aanwezige personen niet peizen moesten dat zij konden betalen met het geld, dat zij te goed hebben. Die verklaring, 'hoe zonder ling ook, was heel welsprekend; zij was waarlijk niet onnoodig en schetste den toe stand op eene meesterlijke wijze. Men had aangekondigd dat de verkooping in eene enkele zitting geschieden zou. De bestemde tijd is nochtans heel en gansch aan den instel, de voorloopige toewijzing gewijd geweest, zonder dat de beslissende overslag plaats had; deze is tot Donderdag aanstaande verschoven. Daarenboven men kon niets ver- koopen, vermits de notaris, op aanvraag van eenen opbieder, zelve openbaarlijk bekennen moest dat hij geene juiste aanduidingen JTËr wl5Ê¥blTïT

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1