YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand gen der andere steden en de andore vrijzinni ge maatschappijen onzer stad. De strijd voor onze beginselen, dat vloeit duidelijk genoeg uit den heerSabbe's voor dracht, hoeft met meer dapperheid en zelf opoffering dan ooit ge\ oerd te wordenOnder de vrijgezinden mag niemand, ten gevolge van eene schijnbare aineming onzer partij op politiek gebied, veroorzaakt door het gebrek aan alle kloeke en werkdadige inrichting onzer denkwijze eene vaste hoop in de toe komst opgeven, noch eene vergaande onver schilligheid, en eene zoo blinde als ontmoe digende hekelzucht aan den dag leggen. Zulke aanstekende voorbeelden zouden geheel ons legertje met lamheid en werkeloosheid slaan on het tot eene volkomene machteloosheid brengen, moeste hun voorbeeld eenigen in vloed hebben. Zulke gevaarlijke strooming moet afge keerd worden. In plaats van onverschilligheid, dienen hier warme belangstelling en rechtzinnige be zorgdheid in het leven geroepen te worden, en namelijk wel voor die algemeeue en hoo- gere belangen, waaraan de opbeuring van IJperen. zoowel op stoffelijk ais op welk an der gebied ook zoo nauw verbonden is. Om deze belangstelling en bezorgdheid te verwekken, moeten al diegenen, die aan de zelfde strevingenen en beginselen verkleefd zijn, elkander regelmatig ontmoeten, onder elkander gedachten wisselen, elkander tot werkzaamheid aansporen en zich aan een sljiiten tot één lichaam, tot één leger, dat op het geschikte oogenblik als invloedrijk en gezagvoerend kan optreden. Het Willems-Fonds is een midden, waar al zulke vragen van algemeen belang bespro ken en behandeld worden; waar ook de naij ver tot werken en strijden aangekweekt wordt. Zijn de maandelij ksche vergaderingendoor onze afdeeling ingericht, inderdaad niet een goed en heel gepast middel omdat vruchtrijk werk van propaganda vol te houden en uit te breiden? Een twintigtal hebben het tot nu gemeend en gedurig ook die vergaderingen bezocht. Maar dat is te weinig. Mochten veel anderen, onverschilligen, met hen het mee- nen I Overigens zullen die bijeenkomsten dees jaar een bijzonder belang aanbieden (telken male zal een lid over het eene of andere voorwerp het woord nemen) en, als naar gewoonte, regelmatig gehouden worden. En niet alleen door zijne feesten en bijeen komsten, maar ook nog door zijne uitgaven van boekwerken dringt het Willems-Fonds zich aan de genegenheid van het verstandig publiek op. Dat alwie nu denkt, dat dergelijke pogin gen tot het onderhoud en ontwikkelen van het geestesleven in IJperen dienen gesteund te worden, den kring ter zijde komen staan, ïn wiens schoot die pogingen gewaagd wor den! R- In eene der laatste zittingen van den Gemeenteraad liet de heer Burgemeester volgens half officiëele inlichtingen, weten dat de plannen, bestekken en last voorwaarden voor de aanbesteding der voltrekkingswerken aan de vaart Leie-IJperlee op het punt waren opgemaakt te zijn en aan den Minister om streeks 1" October zouden verzonden worden. Hij voegde erbij dat de aanbesteding heel waarschijnelijk vanaf de maand November zou plaats hebben. November vangt aan en wij hebben tot nu toe niet gehoord dat er plakbrieven bestaan, die de aanbesteding aankondigen. Zijn er nieuwe verachteringen? En wien moet men ze dezen keer ten laste leggen? De winter is voor de deur en onze werk lieden eischen werk en bijgevolg brood. Zal men wachten er hun te geven, tot dat het te laat zij? Onze meesters nemen daar eene heel zware verantwoordelijkheid op zich. De herleggings werken, over verscheidene maanden in de stad begonnen, zijn ver ge vorderd. Heden zijn een groot getal straten, welker kasseiing veel te wenschen liet ten gevolge der waterplaatsingen, wederom in eenen behoorlijken staat hersteld. Twee schikkingen, die hoeven in aanmer king te komen en die dienen aan het Staats bestuur en aan de Naamlooze Maatschappij der Westvlaamsche ijzerenwegen herinnerd te wurden: 1° Art. 5 van de overeenkomst, op 14 Maart 1864, tusschen het Belgische Staatsbestuur en de Naamlooze Maatschappij, bij de ver gunning van den ijzerenweg IJperen-Rous- selare gesloten en luidende als volgt: De Maatschappij verplicht zich de statiën van Rousselare en IJperen te vergrnoten en aan de gebouwen dier statiën de wijzi- gingen toe te brengen, welke het Depar- tement van openbare werken in het belang van den dienst noodig oordeelt. 2° Art. 13 der lastvoorwaarden en al- gemeene schikkingen nopens het aanleggen en benuttigen der in België vergunde ijzer wegen, en volgenderwijs luidende: De stilhoudplaatsen en Statiën zullen eene uitbreiding hebben in evenredigheid met hun belang; De stilhoudplaatsen zullen ten minste eene gemiddelde breedte van drie honderd meters hebben en de onder- geschikte statiën vier honderd meters leng- te op dertig meters gemiddelde breedte. Daarenboven zullen de begunstigden gehouden zijn aan de stilhoudplaatsen en statiën de latere vergrootingen te doen, welke de noodwendigheden van koophandel en nijverheid vergen zullen en zelfs nieuwe stilhoudplaatsen en sta- tién te maken, wanneer het Departement van Openbare Werken zulks noodig oordeelen zal. Bericht aan wie het aangaat. Fransch Tooneel. Jl. Dinsdag voerde de Roubaisiaansche troep hier het vermaarde drama le Maitre de forges, van Georges Onhet, op. Bitter weinig volk was er. Misschien deels om reden dat wij reeds tweemaal gezegd drama zoo meesterlijk zagen vertolken, zoo wel in 't vlaamsch als in 't fransch; deels ook en vooral omdat de Roubaisiaansche troep hier dit jaar zoo ongelukkig begonnen had met den Fiacre 117, eene comedie die niets inhield en gansch zoutloos lieeten mag. Heeft de troep dan doen gelooven dat hij het heilig vuur, den gloed en nog veel din gen meer miste om iets goeds te vertolken, dezen keer heeff hij wel bewezen dat hij niets van dit alles te kort had. Nog nooit werd het drama met meer gloed, meer ge voel en meer talent opgevoerd en vertolkt. De kostumen, de personen, alles was uitge lezen en in zijn schik; spel, gebaren, voor komen, niets liet te wenschen. De troep heeft zijnen naam gemaakt en getoond waartoe hij in staat is Jammer maar dat hij den eersten keer met den Maitre de gorges of een stuk van dat gehalte niet opgetreden is. Nu had hij voor geene onbezetene stoelen en ledige banken moeten spelen. De misslag is nog klein geweest en wij hopen dat hij hersteld is en hersteld blijven zal: dat de troep niets anders meer vertoonen zal dan stukken met eene degelijkheid, een gehalte als die van den Maitre de forges. Het zij zoo! Viaamsche Ster. Zondag, 7 November, geeft onze tooneel- maatschappij de Vlaamsche Sier hare twee de vertooning van het tooneeljaar. Die vertooning zal bestaan uit: 1Openings-muziekstuk door M. Balmaekers; 2. Be jaloersche Tijger, blijspel met zang in één bedrijf, 3. Air varié voor Saxophone, door MBalmaekers 4. De Visschers van Blankenberghe, blijspel met zang in één bedrijf; 5. Polka voor Piston, 6. De verwarde Pruik, blijspel met zang in twee bedrijven; 7. Polka voor kleine Fluit, door M. Balmaekers. Een aanlokkelijk programma, zooals men ziet, en dat ruim voldoende zijn zal om, met de gekende spelers, die onder dé Sterrelin gen gevonden worden, alle liefhebbers naar het tooneel te lokken. Wij betuigen den Sterrelingen onzen dank voor het gevolg dat zij aan onze opmerking komen te geven, met wederom in de tus- schenpozen het publiek op eene reeks puike aria's lë onthalen. Hv' T goede jjg verdient ondersteuning en SR Brand. bieren morgeife. rond ure 7 ure, klepte onze brandklok eenige stonden. De gansche stad was seffens overeind en iedereen ijlde naar de plaats des ongeluks. De ramp was gelukkiglijk niet groot. Het waren de stalinestputten onzer rijschool die vlam gevat hadden. Soldaten en Pompiers doofden in eenen oogwenk het vuur uit. Er was enkel wat vuil strooi in brand ge steken. Niettemin waren nu al de Pompiers ter plaats, en zullen moeten betaald worden. Het is eene onvoorzichtigheid daar de over heid niet van te verwittigen om zulke onaan genaamheden te vermijden. Wij moeten nochtans dank betuigen aan ons wel ingericht korps pompiers, die, nau welijks het hrandsein gegeven, reeds ter plaats waren. Concert Het is morgen, Zondag, om 7 1/2 ure 's avonds, dat in onze tooneelzaal het concert plaats heeft, welk mej. Bouró geven komt, en waarvan wij reeds gesproken hebben. Waar er zangeressen als mej. Bouré, ar tiesten als de heeren Marcel, Godenne en Trailie optreden, is alle aanbeveling overbo dig. Iedereen spoedt er zich naartoe om van al het kunstige, schoone en aangename te gemeten. Benoeming. Wij vernemen dat de heer Deblock, be diende aan de statie van IJperen, gemeente- sekretaris van Vlamertinghe benoemd is, in vervanging van den heer G. Inion, over leden. inspectie. Morgen, Zondag, 31 October, ten 11 uren, inspectie voor het muziek en het korps Pom piers. Van middag tot 1 uur zal het muziek op de Groote Markt eenige stukken uitvoeren. Muziekfeest. Het is morgen zondag, om 7 ure 's avonds dat de maatschappij de Werkerslier, in haar lokaal, haren leden een groot concert gevolgd van eene danspartij, aanbiedt. Wij weten wat die brave werkers vermogen en uitvoeren kunnen onder het talentvol bestuur van den heer J. Eeckhout. Ziehier het programma van IJperen. Schieiing van Zondag 17 October 1888. Naar de punten. Froidure Eugène Bogaert Alphonse Fraipont Maurice Mailliard Gustave Swekels Léon 25 25 25 20 25 120 25 20 25 20 25 115 20 20 20 25 25 110 15 25 20 20 25 105 25 20 20 15 26 105 Schieting van Zondag 24 October 1888. Naar de kartons. Hoog getal. Boedt Léon 20 25 25 05 20 95 Bogaert Alphonse 20 15 15 20 15 85 Laag getal. Ligy Félix 15 05 10 05 01 36 Ligy Albert 15 05 10 05 05 40 van den 22 tot den 29 October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht o. Vrouwelijk id. 0. O verll j dens. Fransiscus Galant, commissionnaris, 63 jaar, weduwaar van Eldoor Dubois, Meenen- straat. Alfons Opsommer, herbergier; 36 jaar, echt genoot van Octavia Thieuw, Groote Markt. Angelika Antony, zonder beroep, 88 jaar, weduwe van Pieter Dalmote, Sterrestraat. Clemencia Verweirde, zonder beroep, 37 jaar, echtgenoote van Theophile Declercq, Nieuw Houtmarktstraat. Kinderen beneden de j aar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. Dinsdag, 2 November 1886, Allerzielendag' zullen de bureelen van het Stadhuis 's mid dags gesloten zijn. Muziek-Maatschappij Poperïnghe, De maatschappij van welluidendheid (oud muziek der Sapeurs Pompiers) geeft morgen zondag,om 6 ure 's avonds, een prachtig con cert, onder het bestuur des heeren E. Van Elslande en met de medewerking van den heer Colin, zanger te Brussel. Programma Burgerstand van Poperiiighe van den 21n tot den 28ü October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Overlï j den®. Vantours Anna Theresia Eugenia, 87 jaar, ongehuwd, grondeigenaarster. Maerten Stephani, 65 jaar, weduwe vanHalf- maerten, Carolus Ludovieus Cornelius, rentenierster. Garcy Augustus, 29 jaar, ongehuwd, soldaat overleden te Kota Badja, (Indie) den 10 September 1885. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 0. Bij de vonte. Een verstokte liberaal moest dezer dagen als peter optreden in eene onzer Brugsche parochiekerken. De wereld en hare pomperijen dwongen hem tot dien kerkgang, doch het ging hem maar tout jus- te, die flambeeuw, dat verzaken en de rest 1 Hij had wel willen een middeltje uitvinden om aan pastoor en koster te laten voelen hoe hij zich verkropte. De H. Geest der liberalen gaf hem dit in: 1° geen cent aan pastoor, koster, roêdrager, stoeltjeszetster geven. -- Dit was wreed, al te wreed2° Het kind, na zijne namen: Karei, Prosper, Alfred, ook nog de geuzen namen geven van Marnix van St A Idegon- de, Ziet ge 't gezicht van Mijnheer den pas toor Geen cent doopgeld en den naam van Marnix! Doch de pastoor trok er zich goed uit ze zijn ook niet vervrozen Hij schreef: Karel, Prosper, Alfred. maar niks En wie stond er nu te kijken? Walinnen, die vlaamsch leeren. Men schrijft ons uit Luik: In de middelbare Normaalschool voor juffrouwen van Luik hebben dit jaar al de leerlingen, bij hun examen, hetNederlandsch hetzij als hoofdvak hetzij als neventaai voor gedragen. Vroeger gebeurde zulks slechts bij uitzon dering daar bijna al de leerlingen van dat luiksch gesticht Walinnen zijn. Ook mag men zoo iets als een teeken des tijds beschouwen, De voorzitter der jurij, Prof. Emiel De La- veleye, was door dit feit zoo getroffen, dat hij in zijn verslag aan den Minister voorstel de in het vervolg de Nederlandsche taal als verplichtend vak voor de Luiksche Nor maalschool voor te schrijven, nu dat het wel bewezen is, de Walinnen onze taal zoo goed als Duitsch of het Engelsch kunnen en wil len aanleer en. z. Een doktor, die veel op een aap geleek, hield er ook zoo'n dier op na voor zijn plezier. Eens kwam er een patient om hem te|spre- ken. Nauwelijks binnen de huisdeur, schoot de aap op hem toe, en de man verschrikt, liet een vreeselijken schreeuw. De doktor stak het hoofd buiten zijne kamer om de oorzaak van het alarm te vernemen. Maar nauwelijks had de patient hem gezien, of hij schreeuwde nog harder God van den hemel, daar is er nog een! en hij vluchtte de deur uit. Gendarm en dief. Gendarm -. Al- lons, snaphaan, gaat ge willen gaan zooals het behoort, zoo niet.... Dief. Zijt wat betaamlijker, en vooral geen grove woorden, verstade het; gij weet wel dat gij, zonder ons, de positie niet zoudt hebben die gij nu hebt; ge moet beleefd zijn met de menschen die u laten leven. Jan Pek zat dezer dagen op zijne kamer voor den spiegel en verroerde zich niet. Een zijner vrienden komt op zijne kamer en ziet dat hij gestadig in den spiegel ziet. Wat doet ge daar alzoo voor uwe spie gel, vraagt dé vriend. Ik zou mij gaarne eens zien slapen zegt de andere. Op de grenzen, Zoo, mijnheer, ik dacht dat er in uw koffer niets was dan lin nen hemden, banden, enz. Inderdaad. En wat zijn dan die zes flesschen cognac? O, dat zijn slaapmutsen. a g 5 >- W W H W S 1/1 TO"5! lste DEEL. 1. Ma Barque, choeur, Beschintt. 2. Ab-Del-Kader, scène pour voix de basse, cbantée par M. Em. Coffyn. Wytsman. - 3. Duo Conoertante pour 2 violons, exécuté par MM, Liégeois et Tasseel. Ch. Dancla. 4. Chansonnette, dite par M. Gust. Mailliard. 2ae DEEL. 1. Le Chant des Amis, cheeur, Amb. Thomas. 2. Santa Maria, romance, chantée par M. Alph. Duflou. Faure. 3. Taïaut, Taïaut, duo de chasse, chanté par MM. Delmotte et Aernout. Boisière. 4. Chansonnette, dite par M. Gust. Mailliard. REDOUTE, Première ï'isrlïe. 1-Allegro militaire, Painparé. 2.Ouverture, arr. E. Van Elslande. ,3. Chanson de genre, par M. Colin. 4. Carnaval de Venise, pour piston, exécutó par M. Lakaye, cornet solo et Sous-chef de la Société. Arban. 5. Chansonnette dite par M. Colin. 6. La Traviata, grande fantaisie Verdi. lïesixième ff» ar tie. 1. Wienerblut, valse célèbre. Straus. 2. Chanson de genre, par M. Colin. 3. Duo, concertant pour deux clari- nettes, exécuté par MM. Duflou René et Rabau René, membres de la société, arr. E. Van Elslande. 4. Chansonnette, dite par M. Colin. 5. Galop final, C. Faust. Ittnderen beneden de T jaren. CO CO KI tn jXI H O P O 'S p O P *1 p Ui £+- P 99 CD CD >1 CD P CD CD >-J CO UI GS i K> CO o o ui "ui or o O O O O O O O Uï O O O O O O O 3 3 C5 K>- OT O OO 4^ O O O CR CR OI CJI O O O O O O O O co ui CO O O co O O O O O O ui O O O O o o O o O o CO CO O l—i UI Oi O CO A C O O O OR co "o O o O O CR CR O CO O O O O er1 CD ►"3 b~i OO CO O CO co O O O er1 O oe co M 3

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3